Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
„ЗАПОРІЗЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ТУРИЗМУ ТА КРАЄЗНАВСТВА УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ”
ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
Тема: "Укріплення Другої світової війни на о.Хортиця"
м. Запоріжжя
2013р
Виконав:
Вихованець гуртка історичного краєзнавства
„Молодіжний історико-краєзнавчий клуб „GT”
КЗ ЗОЦТКУМ ЗОР
Голотін Єгор Михайлович
Колегіум „Елінт”
Науковий керівник:
Окорокова І.Г.
Тел. 099 275-94-19
ЗМІСТ
ВСТУП с. 4
РОЗДІЛ І. ДОСЛІДЖЕННЯ УКРІПЛЕНЬ с. 5
РОЗДІЛ ІІ. ІСТОРІЯ ЗАПОРІЖЖЯ ТА О.ХОРТИЦІ У ДРУГІЙ СВІТОВІЙ
ВІЙНІ с. 5
2.1. Оборона Запоріжжя
2.2. Визволення міста
РОЗДІЛ ІІІ. УКРІПЛЕННЯ НА О.ХОРТИЦЯ с.7
3.1 Місця розташування, ступінь збереження на сучасному етапі
3.2 Особливості
3.3 Наше дослідження залишків укріплень
ВИСНОВКИ с. 9
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ТА ЛІТЕРАТУРИ с. 10
ДОДАТКИ с. 11
Вступ
У цьому році Запоріжжя святкує ювілей з приводу 70-річчя визволення міста від фашистської окупації. Період Другої світової війни у Запоріжжі являє собою дуже цікаву ланку в історії. Зокрема, певні тактики бою, використані під час оборони та визволенні міста були проведені лише декілька раз за всю війну. Особливе місце у цих подіях посідає о. Хортиця. Це зумовлено передусім його вдалим розташуванням з острова проглядається та прострілюється центр міста. Тому на Хортиці було зведено багато укріплень. На сьогоднішній день вони недостатньо дослідження. Все це зумовлює актуальність даної роботи.
Мета дослідження дослідити історію та особливості укріплень Другої світової війни на острові Хортиця.
Обєктом досліджень Події Другої світової війни у Запоріжжі та на Хортиці.
Предметом досліджень укріплення Другої світової війни на о. Хортиця.
Дослідницькі завдання:
- проаналізувати наявну історіографію та джерела до вивчення фактів Другої світової війни в Запоріжжі та на Хортиці, та, зокрема, укріплень цього періоду на острові;
- охарактеризувати основні події війни в Запоріжжі та на о. Хортиця;
- зясувати місця розташування укріплень на острові;
- простежити історію їхнього виникнення та функціонування, а також ступінь збереження на сучасному етапі.
РОЗДІЛ І. ДОСЛІДЖЕННЯ УКРІПЛЕНЬ
Щоб вивчати історію та особливості укріплень Другої світової війни на о.Хортиця, треба спочатку дізнатися, хто до нас цим вже займався. Цьому й призначений даний розділ.
Багато уваги укріпленням приділяли провідні фахівці з історії Другої світової війни у Запоріжжі та на Хортиці. Серед них Ф.Г. Турченко, Я.О. Іванов. Також ми відшукали у запорізькому архіві збірку документів «Народна війна 19411944» за виданням О.М.Ігнатуша та ін., у якій описуються події війни цих років та розташування укріплень, зокрема, на Хортиці. Звернувшись до Національного заповідника ми отримали праці Д.Р. Кобалії, який описав місцезнаходження, стан, розміри даних укріплень.
Також на острові було проведено безліч археологічних досліджень, щодо вивчення укріплень періоду Другої світової війни. За час археологічних розкопок було знайдено декілька укріплень, у вигляді окопів, про що свідчать прокопи, та було знайдень багато гільз, колючий дріт і т.п. Також було знайдено ймовірне розташування потужного укріплення, про що свідчать залишки битої цегли та застиглого розчину. Цими археологічними дослідженнями займався Козачок Н.Л.
До нас багато людей цікавилися даною темою, та кожний з них вніс багатий вклад до вивчення цих памяток історії.
РОЗДІЛ ІІ. ІСТОРІЯ ЗАПОРІЖЖЯ ТА О.ХОРТИЦІ У ДРУГІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ
2.1. Оборона Запоріжжя
Воєнна хвиля пройшла по Запоріжжю двічі, вперше при захопленні німецькими військами та при звільнені від окупації. 15 серпня німецькі війська підходили до міста.(Додаток 6) Вперше події війни розгорнулися тут 17 серпня 1941 р. 18 серпня 1941 гітлерівці , кинувши на прорив танки і моторизовані війська з метою раптового захоплення Дніпрогесу і греблі , по якій розраховували ввірватися в місто , прорвали оборону на захід Запоріжжя на вузькій ділянці фронту. По мосту через старе русло Дніпра ворогу удалося прорватися на Хортицю , наблизитися до Дніпрогесу і почати гарматно - мінометний обстріл його захисників. Підрозділи, що оборонялись, переключивши генератори ГЕС на самоспалення , відступили на Лівобережжя. Були підірвані залізничний міст через нове русло Дніпра і частково гребля (Додаток 5). Гігантський водоспад змив кілька ворожих переправ , потопив багато фашистських підрозділів , що сховалися в плавнях . Загони народного ополчення під керівництвом міського штабу (його очолювали перший секретар міськкому партії П. Н. Комарів і голова міськвиконкому В. В. Скрябін) , а також бійці винищувальних батальйонів , загони чекістів і міліції під загальним командуванням В. І. Леонова протягом 18 - 21 серпень тримали оборону до підходу частин Червоної Армії.
Cили були нерівними , але захисники міста ще 45 доби , таких необхідних для евакуації унікальних промислових підприємств , утримували місто . За мужність і героїзм , проявлені при обороні Запоріжжя , десятки бійців самооборони були визнані гідними орденів і медалей СРСР , а В. І. Леонов нагороджений орденом Леніна. Великий внесок у затримці його просування відіграв загін «Юних чапаївців».
4 жовтня 1941 , вистеливши шлях трупами своїх солдатів і офіцерів , фашисти ввірвалися в палаюче Запоріжжя . Вони відразу ж встановили свій " новий порядок ", заснований на грабежах , насильстві , винищуванні радянських людей. 24 березня 1942 окупанти розстріляли за містом 3700 чоловік - старих, жінок і дітей. Всього у Запоріжжі від рук окупантів загинуло 44 тис. мирних жителів і військовополонених. За два роки і 10 днів окупації з Запоріжжя на примусові роботи було вивезено до Німеччини 58 тис. осіб . Незабаром місто наповнили представники німецьких промислових фірм , назви яких з'явилися на воротах заводів. А між тим заводи бездіяли.
2.2. Визволення міста
Друга хвиля принесла ще більше руйнації місту, бо фашисти розуміли стратегічне положення промислового вузла. О.Хортиця був частиною оборонної лінії «Вотан», тому втрата німецькими військами Запоріжжя значно ускладнила б оборону Східного валу. Це зумовлює особистий інтерес самого А.Гітлера, який тричі приїздив до Запоріжжя та наказував будь-якою ціною не здавати місто. Німецьке командування зробили плани та мапи для подальших дій на території сучасно запорізької області.(Додаток 7)
Спроба прорвати німецьку оборону на Запорізькому плацдармі була здійснена 1-2 жовтня 1943 року. З 13 на 14 жовтня відбувся нічний штурм Запоріжжя. Першим до лівобережної частини Запоріжжя вїхав танк М.Яценка, екіпаж якого знищив чотири танки, більше сотні піхотинців та декілька мінометів. Екіпаж був посмертно нагороджений орденами Героя Радянського Союзу. Це було першим прикладом нічного штурму великого міста силами кількох армій, а його досвід використаний у наступних операціях, в тому числі і взятті Берліну.
Не зважаючи, що лівобережну частину міста було звільнено від фашиських окупантів 14 жовтня, а острів в кінці грудня, то можна зробити такий висновок, що о.Хортиця відігравала дуже важливу роль у ході війни, тому на Хортиці було залишено багато укріплень, як збудованих радянськими військами, так і фашистами.
РОЗДІЛ ІІІ. УКРІПЛЕННЯ НА О.ХОРТИЦЯ
3.1. Місця розташування, ступінь збереження на сучасному етапі.
Укріплення Другої світової війни розташовані в різних частинах Хортиці. У північній частині, в районі б. Наумової знайдено ланцюги окопів та декілька великих бліндажів. За лінією окопів можна відшукати землянки. Уся система тягнеться на південь уздовж Дніпра. Артилерійські точки знайдені у б. Широкій. Імовірні місця знаходження батерей відшукані вздовж правого берега Дніпра. Потужна система оборони влаштована на Савутиній скелі. Багато укріплень знаходиться у балках Молодняга та Савутина. Ми дослідили залишки укріплень у даних балках. На сучасному етапі укріплення майже не зберіглися, але місця розкопок, та значний перепал рельєфу свідчить про дані укріплення. Окремі стрілкові точки та бліндажі були розташовані у центральній частині острова. Балки використовувалися як місця дислокації військ, про що свідчать багаточисленні земляні укріплення.
3.2. Особливості
Залишки укріплень періоду Другої світової війни можуть багато розповісти про себе, зокрема, особливості побудови. Укріпленнями були представлені дотами, окопами, бліндажами, землянками, а також під час війни були використані укріплення, які залишилися з часів русько-турецької війни. Оборонці використовували редути, як стрілкові точки, які були також зручними для влаштування кулеметних позицій, або мінометних розрахунків. На о.Хортиця їх ціла система.
3.3. Дослідження залишків укріплень
Також наше дослідження ґрунтується й на наших власних експедиціях до обєктів дослідження на острові. 03.11.2013 молодіжний істрико-краєзнавчий клуб «GT» провів дослідження на о.Хортиця по пошуку залишків укріплень періоду Другої світової війни. Ми відшукали по декілька обєктів у вище зазначених балках. У б.Савутиній було знайдено ймовірне укріплення даного періоду. Воно залишається ймовірним, бо знаходиться у низу балки. Також було віднайдено декілька залишків укріплень у вершині балки. Фото залишків укріплень можна побачити у Додатку 1. По дорозі до балки Велика Молодняга знаходиться залишки бліндажу, діаметр якого 13м. Фото ймовірного бліндажу у Додатку 2. У Великій Молоднязі укріплень не було, напевно, вони були знищені природою. Також ми знайшли залишки німецьких окопів, між балками Велика Молодняга та Ушвива. Ми зробили такий висновок, що окопи німецькі, бо саме німці робили окопи кривою лінією, що краще захищало піхоту від потрапляння снаряду у окоп. Довжина даного окопу становить близько 45м. Недалеко від окопу було відшукано ймовірний капонір. Проводячи експедицію ми не одноразово натрапляли на розкопи чорних археологів. Тому залишки укріплень так сильно потребують державної охорони. Фото залишків окопів знаходяться у Додатку 3. У ході експедиції було віднайдено ймовірний бліндаж, який знаходився між балкою Ушвива та мостом ім. Преображенського. Фото у Додатку 4.
Висновки
Опрацювавши наявні джерела й літературу, відвідавши та оглянувши залишки укріплень та поспілкувавшись із співробітниками філії Національний заповідник „Хортиця”, ми зробили наступні висновки.
Залишки укріплень періоду Другої світової війни є унікальною памяткою, яка дає можливість історикам дослідити розташування, розміри, планування окремих їх частин, особливості. Це особливо цінно в умовах, коли більшість укріплень вже знищено та є лише їхні залишки.
Цими памятками були зацікавлені багато фахівців з історії у Запоріжжі та на Хортиці. Ними є Ф.Г. Турченко, Я.О. Іванов, Козачок Н.Л. Події війни та розташування укріплень на острові описується у праці «Народна війна 19411944» за виданням О.М.Ігнатуша та ін. Д.Р. Кобалія описав місцезнаходження, стан, розміри даних укріплень.
О.Хортиця відігравала велику роль у подіях війни, це зумовлено вдалим розташуванням, бо з острова проглядається та прострілюється центр міста. В той час як Хортицю звільнили наприкінці грудня, як лівобережну частину міста 14 жовтня, на острові й досі можна відшукати залишки укріплень, тому що їх була незліченна кількість на Хортиці.
Воєнна хвиля пройшла по Запоріжжю двічі, вперше при захопленні німецькими військами та при звільнені від окупації. Вперше події війни розгорнулися тут 17 серпня 1941 р. Словацькі та угорські мотострілкові бригади вийшли на Правий берег Дніпра. Оборона тривала з 17 серпня по 4 жовтня 1941 р. Мостом через старе русло ворогу прорвався на Хортицю.
Друга хвиля принесла ще більше руйнації місту, бо фашисти розуміли стратегічне положення промислового вузла. Втрата німецькими військами Запоріжжя значно ускладнила б оборону Східного валу. Тому до Запоріжжя тричі приїжджав А.Гітлер та наказував будь-якою ціною не здавати місто.
Спроба прорвати німецьку оборону на Запорізькому плацдармі була здійснена 1-2 жовтня 1943 року. З 13 на 14 жовтня відбувся нічний штурм Запоріжжя. Це було першим прикладом нічного штурму великого міста силами кількох армій, а його досвід використаний у наступних операціях, в тому числі і взятті Берліну.
Укріплення Другої Світової війни розташовані в різних частинах Хортиці. Окремі стрілкові точки та бліндажі були розташовані у центральній частині острова. Балки використовувалися як місця дислокації військ, про що свідчать багаточисленні земляні укріплення.
Укріплення були різноманітних конструкцій. На острові було багато окопів, землянок, бліндажів, декілька дотів. Цікавою особливістю те, що для будівництва укріплень використовували редути, які залишилися з російсько-турецьких війн. Загалом на острові і до сьогодні простежуються залишки понад сотні бліндажів, кулеметних точок та артилерійських позицій, загальна довжина яких кілька кілометрів. Ці памятки чекають на подальше вивчення та державну охорону.
Отже, укріплення періоду Другої світової війни це важливі памятки України, які допомагають краще вивчити та уявити воєнні події. Тому дуже важливо їх досліджувати й зберігати.
Наш краєзнавчий клуб і надалі збирається продовжувати вивчати укріплення, зокрема, опрацьовувати наявні письмові матеріали, брати участь в археологічних розкопках на Хортиці.
Джерела
Додаток1
Додаток2
Додаток3
Додаток4
Додаток5
Додаток6
Додаток7
12