Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Урок №
Тема уроку: Середовище та основні поняття Flash
Мета: Ознайомити з учнями з программою Flash
Обладнання, матеріали, наочність:
Структура уроку
Хід уроку:
І. Організаційна частина:
Привітання з учнями, перевірка присутніх
ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку:
IV. Вивчення нового матеріалу:
Flash продукт компанії «Macromedia» (з 2005 року один з підрозділів «Adobe»), що дозволяє розробляти інтерактивні мультимедійні програми. Сфера використання Flash різна, це можуть бути ігри, веб-сайти, презентації, банери і просто мультфільми. При створенні продукту можна використати медіа, звукові та графічні файли, можна створювати інтерактивні інтерфейси та повноцінні веб-програми.
Adobe Flash це середовище для створення застосунків під Flash платформу (Flash Platform), разом з нею існують і інші інструменти (середовища): Adobe Flex Builder, Flash Development Tool (FDT), та інші. Flash Platform Adobe Flex Builder
Flash-Файли мають розширення .swf і для перегляду вимагають наявності Adobe Flash Player, що може бути встановлений як плагін у браузер. Flash Player поширюється безплатно через сайт Adobe. Вихідні файли з розширенням .fla створюються в середовищі розробки Macromedia Flash, а потім компілюються в зрозумілий для Flash Player формат .swf.
В основі Flash лежить векторний морфінг, тобто плавне «перетікання» одного ключового кадру в іншій. Це дозволяє робити досить складні мультиплікаційні сцени, задаючи лише кілька ключових кадрів для кожного персонажа.
Другий «кит» Flash'а повна програмованість. Flash використовує мову програмування ActionScript, яка по синтаксисі є схожою із JavaScript. Остання версія мови (ActionScript 3.0) є повноцінною об'єктно-орієнтованою мовою.
Технологія векторного морфінга застосовувалася задовго до Flash. У 1986 році була випущена програма Fantavision, що використала цю технологію. У 1990 році на цій технології була випущена гра Another World, а двома роками пізніше Flashback. Історія Flash почалася у 1995, коли після придбання програми для анімації FutureSplash Animator, компанія Macromedia випустила вже власний продукт під назвою Flash. Спочатку це була програма для створення нескладної анімації, але після 4-ої версії і з появою вбудованої скриптової мови ActionScript, ця програма перетворилася у дійсно потужний продукт. Останньої на сьогоднішній день офіційною версією програми Adobe Flash CS4.
ActionScript це скриптова мова програмуваня, що дозволяє запрограмовувати Adobe Flash-кліпи та додатки. ActionScript, як і JavaScript, базується на ECMAScript стандарті скриптових мов, тому в обох мовах дуже схожий синтаксис. Але у той час, коли DOM JavaScript'а взаємодіє із вікном браузера, HTML-документами та формами, у ActionScript DOM працює із флеш-кліпами, які можуть включати анімацію, аудіо, відео, текст та обробку подій.
Існують 3D рушії, що використовують як основу Flash. Їхня швидкість і якість роботи досить низька. Основна причина цього неможливість використовувати засоби DirectX або OpenGL, тому виконується повна емуляція всіх 3D-алгоритмів. Немає підтримки апаратного прискорення, багатоядерних процесорів, що також знижує швидкість роботи рушія. Зараз відбувається деяке поліпшення в якості й швидкості роботи 3D, тому що сама Adobe включила застосування 3D-ефектів у новому Adobe Flash Player 10. Papervision3D(англ.) Найвідоміший Open Source рушій. Векторне промальовування по трикутниках. Away3D(англ.) Створений Олександром Задорожным з Києва на основі проекту Papervision3D. У цей момент провідний Open Source рушій. Також векторне промальовування. Sandy(англ.) У використанні ще простіший, ніж Papervision3D. Open Source. Також векторне промальовування. FFilmation AS3 Flash Isometric Engine(англ.) Ізометричний рушій. Open Source. Infinity 3D Engine рушій з динамічним BSP. Розробляється ентузіастом із Санкт-Петербурга Олексієм Романовим. Ігрова платформа Alternativa Platform(рос.) Платформа для тривимірних ігор, розроблювана групою з Пермі. За флеш відповідає Антон Волков. Векторне промальовування по трикутниках. На даній платформі створена гра Танки Онлайн. ZenBullets Flash Isometric 3D Game Engine(рос.) ізометрична ігрова платформа.
Недоліки.
Головний недолік Flash-додатків надмірна вимогливість до ресурсів процесора. Недостатня потужність комп'ютера може впливати на продуктивність операційної системи вцілому, або призвести до викривлення результатів роботи Flash-додатка, пов'язаних з відображенням анімації або підрахунком часу. Іноді це пов'язано з недоліками програмного забезпечення, відповідального за обробку Flash-компонентів, або низькою якістю самого Flash-додатка. Інший важливий недолік полягає в тому, що не завжди є можливість запустити Flash-додаток, або вона пов'язана з деякими труднощами (наприклад, необхідно встановити плагін або обновити його до останньої версії). Деякі користувачі (або системні адміністратори в рамках цілої мережі) відключають у налаштуваннях браузера можливість завантажувати контент, оброблюваний плагинами або, що завантажується у фреймах з метою інформаційної безпеки (у зв'язку з можливою загрозою з боку контенту, наприклад, перехоплення буфера обміну), економії системних ресурсів, або для порятунку від обридлої реклами. Це робить технологію в цілому ненадійною також для розробників, яким ніхто не гарантує, що веб-додаток на основі Flash буде взагалі відтворено. Тому Flash, в основному, використовується для написання ігор, невеликих напівінтерактивних анімацій і для красиво оформленої реклами, тобто в сфері розваг і дизайну. Для серйозних веб-додатків, де взаємодія з користувачем повинна бути без шкоди красі, звичайно використовується Javascript, або взагалі не використовуються ніякі технології крім тих, що 100% працюють (HTML, CGI). В Інтернеті можна знайти сайти, повністю оформлені у вигляді Flash-додатка (увесь контент, а також елементи навігації). Зазвичай це сайти, що присвячені іграм, дизайнерські студії, особисті сторінки та інші сайти, метою яких є вразити відвідувача красою й незвичайністю реалізації. Великі портали й інформаційні ресурси намагаються уникати використання Flash (за винятком вставки рекламних баннеров, неможливість виводу яких не викликає незручностей для користувачів). Використання Flash для розміщення текстової інформації перешкоджає її індексуванню пошуковими системами. Однак існує безліч способів розв'язати цю проблему. Одним зі способів розв'язку даної проблеми є використання тексту у форматі HTML, у футері сторінки.
Запуск Macromedia Flash 8: Пуск, Усі програми, Macromedia, Macromedia Flash 8 Вікно Запуск
Новий документ Flash автоматично не буде створено. У вікні запуску передбачено дії: Open a Recent Item (Відкрити наявний елемент), Greate new (Створити), Greate From Template (Створити на основі шаблона) тощо. Можна також скористатися посиланнями на сайти онлайнової довідки.
Cтворення і збереження документа .
1.Відкрийте діалогове вікно New Document (Новий документ) командою File, New (Файл, Створити).
2. Виберіть тип документа Flash Document (документ Flash) на вкладці General (Загальні) та клацніть кнопку OK.
3. Виконайте команду File, Save (Файл, Зберегти). Відкриється вікно Save as (Зберегти як), де слід вказати ім'я файлу документа та папку, в якій він зберігатиметься і клацніть кнопку Зберегти.
Після створення документа Flash вигляд середовища програми зміниться: відобразиться робоче поле та часова шкала.
Робоче середовище Macromedia Flash 8 містить такі основні елементи:
Панелі інструментів Програма Macromedia Flash має більше десятка різноманітних панелей інструментів.
Панелі інструментів
Всі панелі, окрім Панель Tools (Інструменти), можна згортати та розгортати клацанням рядку її заголовка. У верхньому правому куті розгорнутої панелі з'являється значок, за допомогою якого можна відкрити меню панелі. Панель або групу панелей можна закрити за допомогою команди Close panel group (Закрити групу панелей) меню панелі або контекстного меню. Відкрити певну панель можна скориставшись меню Windows (Вікно)
Робоче поле.
Робоче поле нагадує модель театру: воно має сцену та лаштунки навколо неї.
Сцена видима область презентації. Вона має вигляд чистого аркуша паперу, на якому розміщуються всі об'єкти презентації (стандартно 550*400 пікселів і білий колір заливки). Ці параметри можна змінювати.
Лаштунки сірі області навколо сцени. Тут можна розміщувати об'єкти, керувати ними, але для глядачів все це невидиме.
Часова шкала.
Зверху над робочим столом міститься часова шкала один із основних елементів середовища Flash. Вона відображає плин часу в презентації Flash.
1. Над часовою шкалою є лінійка, кожна поділка якої означає один кадр. Послідовності кадрів розташовуються на часовій шкалі зліва направо, так, як вони відображатимуться в часі.
2. Часова шкала має головку відтворення, що вказує на поточний кадр. Під час руху головки вздовж часової шкали в робочому полі відображається вміст поточного кадру.
3. У нижній частині часової шкали розміщено три поля, що відображають номер поточного кадру, частоту кадрів, що вимірюється в кадрах за секунду, а також час, що минув від початку відтворення презентації.
Часова шкала
Керування відображенням презентації за допомогою часової шкали.
Щоб вибрати певний кадр для перегляду і редагування, слід пересунути головку відтворення у відповідне положення на лінійці часової шкали.
Рядкам часової шкали відповідають рівні елементів презентації. Кожен елемент презентації міститься на певному рівні.
Елемент розташований на верхньому рівні перекриває елементи, розташовані нижче.
Рівнів може бути як завгодно багато. Вони значно полегшують конструювання презентації, оскільки дають змогу поділити її елементи на групи, які можна відображати та редагувати окремо.
Часова шкала має два виміри: по вертикалі розташовано рівні елементів презентації, а по горизонталі часові відрізки, тобто кадри.
Часова шкала не лише відображає час у Flash-презентації, але й дає змогу впорядкувати вміст презентації за рівнями, яким на часовій шкалі відповідають рядки (зліва в рядку розміщено заголовок рівня, праворуч від заголовка послідовність кадрів).
У новому документі Flash створимо та перейменуємо два додаткові рівні, а потім видалимо один із них.
V. Закріплення нових знань
1. Adobe Flash це?
2. Що лежить в основі Flash?
3. Як проводиться створення і збереження документа Flash?
4. Які основні елементи містить робоче середовище Macromedia Flash 8?
5. Що таке сцена?
6. Що таке лаштунки?
7. Що відображає часова шкала?
8. Назвіть рівні елементів презентації?
VI. Практична робота
Виконання вправи.
Покадровий перегляд презентації (на основі шаблону)
Способи відображення кадрів на часовій шкалі
Є кілька способів відображення кадрів на часовій шкалі, які можна встановити за допомогою меню кнопки, розміщеної справа від лінійки часової шкали.
Команди меню поділено на три блоки.
1). Сім команд, що відповідають за вигляд кадрів:
2) Команда Short (Короткий - Стислий), задає мінімальну кількість рівнів
3) Команда Tinted Frames (Зафарбовані кадри) визначає, зафарбувати кадри на часовій шкалі чи ні.
Розгляньте часову школу Tech Presentation у різних режимах відображення кадрів. Зверніть увагу, що режими Preview та Preview Context надають найповнішу інформацію про вміст часової шкали. Режим Short (Стислий) надає часову шкалу в найкомпактнішому вигляді.
Робочі параметри рівнів
Зліва на часовій шкалі розміщено заголовки рівнів.
На заголовку кожного рівня зображено його значок, ім'я та значення трьох параметрів:
Зміна параметрів
Над заголовками рівнів є три значка, за допомогою яких значення цих параметрів можна задати відразу для всіх рівнів.
За потреби змінити параметри певного рівня достатньо клацнути один із трьох значків на його заголовку.
Ці параметри робочі і не впливають на кінцевий вигляд презентації.
Навчимося змінювати робочі параметри рівнів.
Клацніть значок видимості ще раз і об'єкти рівня знову будуть видимими.
Якщо є потреба зробити невидимими об'єкти всіх рівнів, варто скористатися значком із зображенням ока, розташованим над усіма рівнями.
Щоб знати блокування, клацніть значок ще раз.
Блокування доцільно встановлювати після завершення редагування вмісту рівня, щоб випадково не зіпсувати його. Інколи варто блокувати всі рівні, використовуючи для цього значок у вигляді замочка, розташований над усіма рівнями.
відображатимуться контуром. Щоб скасувати встановлення параметра, слід ще раз клацнути значок квадрата.
Контурне відображення зручно використовувати тоді, коли потрібно бачити і межі об'єкта, і те, що розташовано під ним. Відобразити об'єкти всіх рівнів у вигляді контурів можна, скориставшись значком чорного не зафарбованого квадрата , розміщеного над усіма рівнями.
Властивості рівнів
Кожен рівень має певні властивості, які настроюються у діалоговому вікні Layer Properties (Властивості рівня).
Щоб відкрити це вікно, виберіть у контекстному меню рівня команду Properties (Властивості) або двічі клацніть значок рівня , розташований ліворуч від назви.
Властивості рівнів
За допомогою прапорців Show (Відобразити), Lock (Блокувати) та View later as outlines (Контурне відображення рівня) вікна Layer Properties (Властивості рівня) можна керувати робочими параметрами рівня. Інші елементи керування цього вікна дають змогу змінити колір контуру (Outline color), висоту рядка рівня на часовій шкалі (Layer height) та ім'я (Name) і тип (Type) рівня.
Групування рівнів
Керування рівнями на часовій шкалі можна значно спростити, якщо згрупувати їх у папки.
Коли рівнів стає багато, без папок не обійтися. Дії, виконані з папкою, автоматично застосовуються до всіх рівнів, які їй належать. Кожна папка, як і рівень, повинна мати ім'я, що відповідатиме її вмісту.
Вчимося створювати папки та надавати їм імена
Чотири нижні рівні шаблона Tech Presentation відповідають за фон презентації. Розмістимо ці рівні всередині папки.
Збережіть документ у файлі вправа 1_3.
Властивості презентації
Не лише окремі елементи презентації, але й документ Flash у цілому мають певні властивості.
За допомогою панелі Properties (Властивості) їх можна швидко змінювати, не шукаючи в меню та на інших панелях.
Щоб відкрити панель Properties , потрібно виконати команду: Windows, Properties, Properties (Вікно, Властивості, Властивості) (CTRL+F3)
Панель Properties (Властивості)
Залежно від того, який об'єкт виділено, на панелі Properties (Властивості) відображається інформація про поточний документ, екземпляр символу, текст, векторне чи растрове зображення, групу об'єктів, звук, кадр або інструмент.
Панель розділено на чотири частини. Інформацію про те, параметри якого об'єкта наразі відображено на панелі, можна побачити в лівій верхній її частині, а значення параметрів праворуч.
Настроювання властивостей документа Flash
Після створення нового документа або клацання лівою кнопкою миші вільного місця сцени на панелі Properties (Властивості) відображаються властивості презентації.
За допомогою панелі Properties (Властивості) можна змінити властивості Size (Розмір), Background (Фон), Frame rate (Частота змінення кадрів), а також властивості публікації, доступ до яких здійснюється кнопкою Publish (Публікувати).
Настроювання властивостей
Змініть колір сцени документа Flash. Клацніть значок праворуч від напису Background (Фон), щоб відкрити палітру. Визначте колір кожним із чотирьох способів:
а) виберіть колір із палітри, клацнувши його
б) виберіть колір, клацнувши для цього будь-який об'єкт документа Flash
в) уведіть шіснадцяткове значення кольору (#0066CC)
г) відкрийте вікно Color (Колір), клацнувши у верхньому правому куті палітри значок і виберіть у ньому колір.
а) Зі списку Ruler units (одиниці вимірювання) виберіть значення Centimeters (сантиметри).
б) Знову виберіть як одиниці вимірювання піксели, клацнувши кнопку Make Default (Зробити стандартним) у вікні властивості документа.
5. Встановіть колір фону з шіснадцятковим значенням #FF00FF, розмір сцени 800*600 пікселів та частоту змінення кадрів 36. Збережіть презентацію у файлі Вправа_1_4.
Публікація презентації та її перегляд
Публікація створення на основі документа Flash, ім'я файлу якого має розширення .fla певного вихідного файлу. Найчастіше документ Flash публікують у SWF-файлі, який потім можна переглядати за допомогою програвача Flash Player. Опублікування документа Flash File, Publish. Проте спочатку потрібно настроїти параметри публікації.
Параметри публікації
Параметри публікації можна задати в діалоговому вікні Publish Settings (Параметри публікації вкладки: Formats, Flash, HTML), щоб його відкрити, потрібно виконати команду File, Publish Settings. На вкладці Formats (Формати) відображено всі типи файлів, у які можна публікувати документ Flash.
Формат публікації Flash
Після опублікування документиа Flash у форматі Flash буде створено файл is розширенням swf. Розглянемо деякі з параметрів публікації для формату Flash Відкрийте діалогове вікно Publish Settings (Параметри публікації), виконавши команду File ► Publish Setting (Файл > Параметри публікації), та перейдіть на вкладку Flash. Вона містить низку елементів, з яких розглянемо найважливіші.
Формат публікації HTML
Після опублікування Flash-документа у форматі HTML створюється вихідний файл із розширенням html. Завдяки цьому SWF- файл можна переглядати через браузер. Публікуючи Flash-документ у форматі HTML, потрібно також публікувати SWF-файл, оскільки HTML-файл це лише набір тегів розмітки, які забезпечують відображення SWF-файлу браузером.
Розглянемо параметри публікації для формату HTML, відкривши діалогове вікно Publish Settings (Параметри публікації) за допомогою команди File ► Publish Settings (Файл, Параметри публікації) та перейшовши на вкладку HTML
♦ Група параметрів Playback (Відтворення). Дає змогу керувати відтворенням презентації.
♦ Список Quality (Якість). Скориставшись ним, можна задати якість відтворення презентації. Вибираючи зі списку різні елементи, ви можете встановлювати пріоритет якості презентації над швидкістю її відтворення й навпаки. Розглянемо ці елементи.
Список Window Mode (Режим вікна). За його допомогою можна встановити режим відображення Flash-фільму у вікні браузера.
Список HTML alignment (HTML-вирівнювання). За його допомогою можна визначити положення фільму на веб-сторінці. Стандартно область, де відображається фільм, розташовано в центрі веб-сторінки. Вибираючи елементи списку, можна вирівняти фільм зліва (Left), справа (Right), зверху (Тор) і знизу (Bottom) у вікні браузера.
Формат публікації Windows Projector
Презентація у форматі Windows Projector є виконуваним ЕXЕ-файлом. Перевага цього формату полягає у тому, що для перегляду опублікованої в ньому презентації не потрібен браузер чи Flash Player. Цей формат, як було зазначено, не має додаткових параметрів публікації.
Режим тестування SWF-файла
Під час роботи над презентацією та перед її публікацією варто перевіряти чи правильно працює SWF-файл. Для цього використовують режим тестування Test Movie, який можна запустити, виконавши команду
Control ► Test Movie
(Керування ► Тестувати Фільм)
або натиснувши клавіші Ctrt+Enter.
Після виконання цієї команди в папці, де розташовано Fla-файл, буде створено SWF-файл, і Flash відкриє його у новому вікні свого середовища.
Вправа 1.5
Переглянемо Flash-презентацію, створену на основі одного з шаблонів, у режимі тестування. Для цього виконайте таку послідовність дій.
а) відкрийте діалогове вікно New Document (Новий документ) за допомогою команди File ► New (Файл ► Створити);
б) перейдіть на вкладку Templates (Шаблони);
в) оберіть серед категорій Presentations (Презентації);
г) оберіть серед шаблонів Tech Presentation (Технічна презентація) та клацніть кнопку ОК.
2. Збережіть документ Flash під назвою Вправа.1.5
3. Перейдіть у режим тестування Test Movie, натиснувши клавіші Ctrl+Enter. Flash відкриє презентацію в новому вікні як файл у форматі SWF. Перегляньте презентацію, клацаючи кнопки в її правому нижньому куті.