Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Питання до МКР та заліку навчальної дисципліни «Філософія»
Оцінювання модульних контрольних робіт
Рівні завдань |
Кількість питань |
Рейтинг питань |
Загальна сума балів |
A |
2 |
2 * 5 б |
10 |
B |
2 |
2 * 10 б |
20 |
C |
1 |
1 * 20 б |
20 |
Рівні А, В
36. Охарактеризуйте екзистенціалізм як провідний напрям посткласичної онтології. Які його основні характеристики?
37. У чому полягає специфіка екзистенціалів «тривога», «закинутість» і «відчай»?
38. Охарактеризуйте «атеїстичний екзистенціалізм».
39. Дайте визначення часу в Античній філософії (за Платоном, Аристотелем).
40. Охарактеризуйте ґенезу поняття часу від еллінізму (Плотін) до Середньовіччя (Августин). Час як «життя душі».
41. У чому специфіка розуміння проміжного характеру «протяжності» в філософії 17-18 ст.ст.? Розкрийте полемічний зріз в геометричному осягненні часу від Ньютона до Лейбніца.
42. Розкрийте автономію принципу «часовості»: майбутнє як смисловий центр потоку часу (19-20 ст.ст.). Незворотність часу як його основна характеристика.
43. Розкрийте зміст сучасних концепцій розуміння часу: час як «потік змін» (психологічно-натуралістична концепція А.Бергсона) і час як «предмет дослідження наук про дух» (трансценденталістсько-історичний підхід В.Дільтея).
44. Розкрийте скінченність («часовість») людського існування як передумову людської відкритості буттю (історичність людського існування).
45. У чому полягає сутність сучасної онтологічної проблематики «неспіввіднесеності часу з вічністю»?
46. У чому полягають труднощі філософського вирішення проблеми свідомості?
47. Як Ви розумієте тезу: «Свідомість це завдання, а не даність». Яким чином особисто Ви дбаєте про виконання цього?
48. У чому полягає відмінність філософського тлумачення свідомості від спеціально наукового (фізика, фізіологія, психологія, кібернетика, лінгвістика)?
49. Філософську проблематику повязують із колом так званих «вічних» проблем. Який зміст, на Вашу думку, фіксують ці проблеми? Що означає їх «вічність»?
50. Як співвідносяться між собою свідомість і комунікація?
51. У чому сутність свідомості, за Мамардашвілі?
52. Яким чином співвідносяться питання суспільного устрою з проблемою свідомості, за Мамардашвілі?
53. Який смисл вкладає філософія в поняття «ідеальне»?
54. У чому полягає парадоксальна природа свідомості?
55. Що являє собою структура свідомості («рівні свідомості»)?
56. Що являє собою сфера несвідомого?
57. Яку важливу настанову наголошує Геракліт у заяві: «багато знання розуму не навчає»?
58. Філософську проблематику повязують із колом так званих «вічних» проблем. Який зміст, на Вашу думку, фіксують ці проблеми? Що означає їх «вічність»?
59. Які є підстави у Ж.-П. Сартра говорити про екзистенціалізм як гуманізм?
60. Позначте відмінність (і єдність) свідомості і самосвідомості.
Рівень С
1. Як Ви розумієте заяву Сократа: «Я знаю тільки те, що нічого не знаю»? У даному аспекті розкрийте своє бачення проблемності визначення філософії.
2. Як відбулася Ваша зустріч з філософією? Охарактеризуйте проблемність питання про предмет філософії та її життєве призначення.
3.У чому Ви вбачаєте користь від вивчення філософії для власного життя?
4. Прокоментуйте заяву «Існування передує сутності» (Ж.-П. Сартр). У чому полягає вплив такої постановки проблеми буття на формування і розвиток некласичної онтології?
5. «Буття як присутність визначається через час»; «Всьому свій час» (М.Гайдеггер). Спробуйте, услід за мислителем, визначити буття через час. У даній проблемній спрямованості розкрийте зміст тези: «Буття як дар…, відбувається через спосіб, яким воно дане». У чому полягає, на Ваш погляд, дар розкриття буття?
6. Е.Фромм бере за епіграфи до праці «Мати чи бути» наступні тези:
- «Діяти означає бути» (Лао Цзи).
- «Люди повинні думати не стільки про те, що вони повинні робити, стільки про те, які вони суть» (Мейстер Екгард).
- «Чим нікчемнішим є твоє буття, чим менше ти проявляєш своє життя, тим більшим буде твоє майно, тим відчуженішим буде твоє життя…» (Карл Маркс).
Здійсність спробу інтерпретації запропонованих заяв крізь призму постановки проблеми "буття" як межі покладання смислу діяльності ("бути" чи "мати"?; "бути" чи "не бути" ("здаватись")? Як, на Ваш погляд, співвідносяться світоглядні орієнтири людини на буття і володіння в сучасному суспільстві?
7. Які Ви можете виявити стереотипи та парадокси, що необхідно розвязати на шляху осмислення природи свідомості.
8. Сформулюйте світоглядну значущість філософської проблеми свідомості. Яке значення вона має для професійного зростання філолога, перекладача?
9. Чи підтримуєте Ви думку, висловлену О.Потебнею про те, що мова є необхідною умовою мислення окремого індивіда? Наведіть докази на користь цього твердження. У разі Вашої незгоди, аргументуйте свою позицію.
10. Створіть філософський портрет специфіки студентської свідомості і самосвідомості.
11. Охарактеризуйте «свідомість як завдання». Що означає бути свідомим?
12. У чому, на думку М.Мамардашвілі полягає парадоксальність свідомості? Як Ви можете пояснити його твердження, що «сутністю феномена свідомості є свобода»? Обгрунтуйте свою позицію.
13. Новий аспект проблеми часу у 20 ст.: майбутнє як визначальний модус часу. Розкрийте феномен «екзистування» у часі як усвідомлення людської скінченності. Як у даному контексті слід розуміти проблему утопії «як спроби втечі від реальності»?
14. Ж.-П. Сартр зазначає: «Екзистенція це буття, що усвідомлює свою не стійкість і кінечність». Які екзистенціали залучає Ж.-П. Сартр для аналітики екзистенції? Як вони дозволяють осмислити проблематичність людського буття?