Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
9
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти і науки,
молоді та спорту України
29 березня 2012 року № 384
Форма № Н - 3.03
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
ДОНЕЦЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ УПРАВЛІННЯ
КАФЕДРА МЕНЕДЖМЕНТУ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення вченої ради ДонДУУ
від _____________ № ________
ПРОГРАМА
нормативної навчальної дисципліни
«Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності»
галузі знань 0306 «Менеджмент і адміністрування»
спеціальності 8.03060104 «Менеджмент зовнішньоекономічної
діяльності»
освітньо-кваліфікаційний рівень «магістр»
факультет менеджменту
форма навчання денна та заочна
Донецьк 2012
Програма навчальної дисципліни «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» для студентів ОКР «магістр» галузі знань 0306 «Менеджмент і адміністрування» спеціальності 8.03060104 «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» денної та заочної форм навчання
Розробники програми:
Л.І. Дмитриченко, д.е.н., професор
К.Є. Мойсеєнко, ст. викладач
Завідувач кафедри Л.В. Батченко, д.е.н., професор
Розглянуто та схвалено
на засіданні кафедри
«Менеджмент ЗЕД»
Протокол № __ від _____ 2012 р.
ВСТУП
Програма вивчення нормативної навчальної дисципліни «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» складена відповідно до освітньо-професійної програми підготовки магістра напряму підготовки 0306 «Менеджмент» спеціальності 8.03060104 «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності».
Предметом вивчення навчальної дисципліни система управлінських відносин щодо планування, організації, координації, обліку та контролю зовнішньоекономічної діяльності.
Міждисциплінарні звязки: курс «Менеджмент ЗЕД» є методологічним та методичним фундаментом системного опанування не тільки базових умінь, які визначені освітньо-кваліфікаційною характеристикою магістрів зі спеціальності «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності», але й складає основу для вивчення дисциплін, предметом яких є спеціальні питання управління зовнішньоекономічними звязками. Базою вивчення курсу виступають такі дисципліни ОПП бакалаврів з менеджменту, як «Менеджмент і адміністрування», «Зовнішньоекономічна діяльність підприємств», «Право», «Економіка і фінанси підприємств» та ін. Курс є вихідним при вивченні дисциплін «Управління доставкою товарів у ЗЕД», «Міжнародні кредитно-розрахункові та валютні операції», «Управління міжнародною конкурентоспроможністю» та ін.
Програма навчальної дисципліни складається з таких змістових модулів:
1. Методологія та функції управління ЗЕД підприємства
2. Організаційно-економічні аспекти забезпечення управління ЗЕД
3. Управління операціями в ЗЕД
4. Управління ефективністю міжнародного бізнесу
1. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
1.1. Метою викладання навчальної дисципліни «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» є формування системи спеціальних знань і практичних навичок щодо прийняття та виконання управлінських рішень в сфері ЗЕД.
1.2. Основними завданнями вивчення дисципліни «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» є теоретична та практична підготовка студентів до розвязання конкретних завдань та ухвалення управлінських рішень у ЗЕД, зокрема:
1.3. Згідно з вимогами освітньо-професійної програми студенти повинні:
знати:
вміти:
На вивчення навчальної дисципліни відводиться 216 годин / 6,0 кредитів ECTS.
2. ІНФОРМАЦІЙНИЙ ОБСЯГ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
Змістовий модуль І. Методологія та функції управління ЗЕД
підприємства
Тема 1. Методологічні засади менеджменту ЗЕД
Предмет, мета та завдання дисципліни, місце дисципліни та її інформаційно-методичне забезпечення.
Сутність управління ЗЕД на підприємстві. Принципи менеджменту ЗЕД. Процес управління ЗЕД в організації. Керівна і керована системи в менеджменті ЗЕД. Субєкти ЗЕД.
Застосування функціонального підходу до менеджменту ЗЕД. Характеристика основних функцій менеджменту ЗЕД. Застосування системного підходу до менеджменту ЗЕД. Застосування ситуаційного підходу до менеджменту ЗЕД. Комплексний підхід до менеджменту ЗЕД як основа ефективного управління. Особливості менеджменту ЗЕД на великих, середніх та малих підприємствах.
Сутність та види методів менеджменту ЗЕД: економічні, технологічні, соціально-психологічні та адміністративні методи. Механізми трансформування методів менеджменту ЗЕД.
Тема 2. Планування ЗЕД
Сутність, принципи та види планування ЗЕД.
Стратегічне планування ЗЕД. Технологія розроблення стратегій в сфері ЗЕД. Виробничі, фінансові, маркетингові, організаційні, конкурентні ,товарні та інші стратегії в сфері ЗЕД. Моделі вибору оптимальних стратегій в сфері ЗЕД. Критерії вибору стратегій. Прогнозування в сфері ЗЕД.
Тактичне планування ЗЕД. Індикатори ЗЕД. Планування фінансового забезпечення ЗЕД. Бюджетне планування ЗЕД. Планування грошових потоків в ЗЕД. Планування залучення внутрішніх та зовнішніх кредитів. Планування витрат, що супроводжують ЗЕД. Оперативно-календарне планування ЗЕД. Поопераційне планування при здійсненні ЗЕД.
Тема 3. Організування ЗЕД
Основні форми проектування організацій, задіяних в ЗЕД. Особливості побудови організаційних структур управління залежно від розмірів підприємства та масштабів ЗЕД.
Організування закордонної виробничо-господарської діяльності великих підприємств. Види закордонних філій і дочірніх підприємств. Організаційні структури управління ЗЕД великих підприємств з виділенням експортного відділу. Організаційні структури управління великих підприємств з виділенням відділу збуту за функціональним, товарним і територіальним принципами. Організаційні структури управління великих підприємств з виділенням міжнародного відділення за регіональної та континентальною ознаками. Матрична організаційна структура управління великими підприємствами.
Особливості побудови організаційних структур ТНК, БНК, СП, різних типів міжнародних обєднань. Особливості управління експортно-імпортними операціями малих та середніх підприємств. Класифікація і сутність організаційних форм управління ЗЕД малих та середніх підприємств.
Тема 4. Управління персоналом в системі менеджменту ЗЕД
Кадрова політика у ЗЕД. Підбір персоналу. Оцінювання персоналу. Навчання та підвищення кваліфікації персоналу. Висування на керівні посади в зарубіжних філіях міжнародних корпорацій. Підготовка персоналу для роботи за кордоном. Атестація і ротація кадрів. Посадові обовязки менеджерів із ЗЕД та фахівців в сфері ЗЕД (економіста відділу ЗЕД, спеціаліста з митної діяльності, декларанта, інженера тощо).
Взаємовідносини відділу ЗЕД і іншими підрозділами підприємства.
Форми та методи мотивування персоналу, задіяного в сфері ЗЕД. Особливості використання різних форм та систем оплати праці для працівників та керівників, задіяних в сфері ЗЕД. Міжнародна практика формування мотиваційних систем.
Тема 5. Контролювання та діагностування ЗЕД
Сутність контролювання ЗЕД. Попередній, поточний, завершальний; суцільний та вибірковий; періодичний, перманентний, разовий контроль ЗЕД. Етапи контролювання ЗЕД. Фактологічні, розрахунково-аналітичні та документальні методи контролю ЗЕД. Експертиза в ЗЕД. Контролювання укладення та виконання зовнішньоекономічних угод.
Діагностування ефективності здійснення ЗЕД. Методи оцінювання та ідентифікації стану та параметрів ЗЕД. Індикатори та критерії ефективності здійснення ЗЕД. Технологія діагностування ЗЕД. Нормативно-методичне забезпечення діагностування ЗЕД.
Змістовий модуль ІІ. Організаційно-економічні аспекти забезпечення управління ЗЕД
Тема 6. Організаційна етика і культура в управлінні ЗЕД
Культура підприємства: поняття та сутність. Форми прояву та типологія культури підприємства. Культура підприємства як обєкт управління. Складові процесу управління розвитком культури підприємства. Індикатори прояву культури підприємства. Формування портфеля заходів із розвитку культури підприємства. Адаптація поведінки персоналу до змін культури підприємства.
Роль етики в забезпеченні управління ЗЕД. Вплив корпоративної культури та етики бізнесу на взаємодію з іноземними контрагентами. Особливості взаємодії персоналу підприємства із іноземними контрагентами з урахуванням традицій ведення підприємницької діяльності у різних країнах.
Тема 7. Організація міжнародних переговорів та діловий протокол
Специфіка міжкультурної комунікації в економічній сфері. Підготовчі заходи по прийому іноземної делегації. Правила запрошення іноземних партнерів. Організація переговорів за кордоном. Правила виїзду українських громадян за кордон з ділових питань. Переговори з метою укладення угод з експорту та імпорту. Особливості міжнародного протоколу в бізнес-середовищі.
Тема 8. Антикризовий менеджмент ЗЕД
Циклічні та стадіальні кризи в світовій економіці та їх вплив на ЗЕД підприємств. Кризи життєвого циклу підприємства та їх вплив на ЗЕД. Діагностування кризових явищ в сфері ЗЕД. Діагностування загрози банкрутству субєктів ЗЕД. Інструментарій антикризового управління.
Змістовий модуль ІІІ. Управління операціями в ЗЕД
Тема 9. Управління зовнішньоторговельними операціями
Особливості управління експортно-імпортними торговельними операціями підприємства. Порядок митного оформлення та контролю експортних та імпортних товарів. Сутність, нормативно-правове регулювання та особливості оподаткування операцій з давальницькою сировиною. Управління толінговими операціями та оцінка їх ефективності. Бартерні операції та їх особливості.
Тема 10. Управління лізинговими операціями у ЗЕД
Сутність орендних та лізингових операцій. Митне оформлення та контроль лізингових операцій та операцій з оперативної оренди. Напрямки управління міжнародними лізинговими та орендними операціями. Міжнародний лізинг транспортних засобів та перспективи його використання в Україні.
Тема 11. Управління посередницькими операціями
Сутність та особливості використання посередників у здійсненні товарообмінних операцій у ЗЕД. Різновиди агентських договорів, особливості реалізації операцій з консигнації товарів. Особливості оподаткування посередницьких операцій за сучасних умов. Управління відносинами з посередниками.
Тема 12. Управління забезпечувальними операціями в сфері ЗЕД
Особливості отримання кредитів та позик в іноземній валюті від нерезидентів. Отримання іноземних інвестицій від учасника-нерезидента. Особливості виплат дивідендів нерезиденту. Тимчасове ввезення (вивезення) товарів з перетином митного кордону. Службові відрядження за кордон. Термін позовної давності та скасування заборгованості у ЗЕД.
Тема 13. Управління правами інтелектуальної власності у ЗЕД
Цілі міжнародного патентування. Особливості процедури патентування. Патентна чистота. Контроль переміщення обєктів інтелектуальної власності через митний кордон. Особливості процедури патентування за сучасних умов. Особливості ліцензування інтелектуальної власності. Міжнародний ліцензійний контракт та його використання в ЗЕД підприємств.
Тема 14. Митно-логістичне забезпечення управління зовнішньоекономічними операціями
Особливості організаційно-технологічного процесу міжнародного транспортування вантажів. Транспортна експедиція. Управління ланцюгами постачань. Життєві цикли логістичних структур. Особливості митного оподаткування. Митне оформлення та митний контроль відповідно до сучасного законодавства.
Змістовий модуль ІV. Управління ефективністю міжнародного
бізнесу
Тема 15. Чинники управлінської ефективності в міжнародному бізнесі
Особистісні фактори управлінської ефективності. Організаційні чинники ефективності менеджменту ЗЕД. Сутність, цінності та стадії розвитку компанії при здійсненні ЗЕД. Сучасна концепція інтернаціоналізації та транснаціоналізації компанії.
Тема 16. Проектування результативної управлінської роботи
Визначення і ключові постулати організаційного дизайну. Конфігурація низьких цін. Конфігурація створення локальної цінності. Конфігурація глобального стандарту досконалості. Конфігурація персоніфікованого сервісу. Конфігурація експертного знання. Важелі організаційного дизайну управлінської роботи в міжнародному бізнесі.
Тема 17. Професійний розвиток менеджера ЗЕД
Роль завдань у становленні менеджерів. Роль керівників в ефективності управлінця. Розвиваюча роль невдач. Організаційні умови і каталізатори професійного розвитку менеджерів. Глобалізація та основні тенденції в розвитку управлінських карєр. Компетенції, періоди та типи управління карєрою. Ключові процеси управління карєрою. Система критеріїв власної успішності.
4. ФОРМА ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ УСПІШНОСТІ
НАВЧАННЯ
1 семестр реферат, 2 семестр екзамен.
5. ЗАСОБИ ДІАГНОСТИКИ УСПІШНОСТІ НАВЧАННЯ
поточне тестування, усне та письмове опитування, модульні контрольні роботи, контроль виконання індивідуальних завдань, виконання екзаменаційних завдань.