Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
Навчально-науковий відділ гуманітарних технологій
Організація державної статистичної інформаційної системи
Курсова робота
з навчальної дисципліни «Статистика»
Київ-2011
Зміст
Вступ 3
Розділ 1. Теорія 5
Висновки 15
Розділ 2. Аналіз показників динаміки 18
2.1. Прямі іноземні інвестиції зарубіжних країн в економіку України в сільське господарство, мисливство та повязані з ними послуги. 18
1.Абсолютні прирости 18
2. Темпи росту і темпи приросту 19
3. Показники виконання плану 21
4. Показники виконання планового завдання 21
5. Показники структури 22
6. Середньорічний абсолютний приріст 23
7. Середньорічний темп зростання 24
8 . Середньорічний темп приросту інвестицій 24
9. Прогнозування рівня інвестицій 24
Висновки 26
2.2. Прямі інвестиції з України в економіку країн світу у промисловість. 27
1. Абсолютні прирости 27
2. Темпи росту і темпи приросту 28
3. Показники виконання плану 30
4. Показники виконання планового завдання 30
5. Показники структури 31
6. Середньорічний абсолютний приріст 32
7. Середньорічний темп зростання 33
8 . Середньорічний темп приросту інвестицій 33
9. Прогнозування рівня інветицій 33
Висновки 36
Список використаних джерел 37
Усі процеси життя людського суспільства відображуються за допомогою інформації. Інформація це засіб спілкування людей, через неї ми одержуємо відомості про навколишній світ і процеси, які в ньому відбуваються. Інформація має різні форми подання. Найчастіше це екранна форма, друкований текст, документи, таблиці.
У теорії машинного оброблення інформація розглядається з позиції технології її перетворення з метою управління, тобто як сукупність відомостей, які є обєктом передавання, зберігання та оброблення.
Однією з найбільш масових різновидностей інформації є економічна інформація, яка відбиває процеси виробництва, розподілу, обміну і споживання матеріальних благ і послуг.
Вона виникає у процесі виробничо-господарської діяльності та використовується для управління цією діяльністю під час виконання таких функцій управління, як планування, облік, аналіз, контроль і регулювання, характеризуючи в числовому вигляді стан виробничо-господарської і фінансової діяльності обєкта (народного господарства, галузі, обєднань, підприємств, комерційних структур) через систему натуральних і вартісних показників.
Економічна інформація є предметом машинного оброблення. Вона розглядається у трьох аспектах: прагматичному, семантичному і синтаксичному. Прагматичний аспект повязаний з розглядом цінності, корисності використання економічної інформації для вироблення правильного управлінського рішення; дає змогу відібрати необхідну інформацію для кожного рівня управління. Семантичний аспект полягає у вивченні смислового змісту інформації, визначенні звязків між окремими її складовими.
Синтаксичний аспект уможливлює встановлення параметрів інформаційних потоків, розглядає форми подання інформації, її носії і способи кодування незалежно від змісту. Такий підхід до інформації повязаний з використанням комплексу технічних засобів і є основою технології її оброблення. Оброблення інформації на ЕОМ потребує її структуризації та формалізованого опису окремих сукупностей інформації.
У структурі інформації вирізняють окремі її елементи (інформаційні одиниці), які можуть бути простими і складними.
Прості елементи не піддаються подальшому розчленуванню, складні утворюються як сполучення різних елементів і зображуються складовими одиницями інформації, або інформаційними сукупностями. Існує кілька підходів до структуризації економічної інформації. Один з них логічний, який дає змогу встановити структурні елементи залежно від функціонального призначення інформації та її особливостей.
Статистична інформація є різновидом економічної інформації і являє собою сукупність відомостей, що характеризують розвиток господарства країни, а також взаємозвязки між його ланками.
Перший етап реформування, який було в основному завершено у 1997 році відповідно до Державної програми переходу України на міжнародну систему обліку і статистики, характеризувався концентрацією ресурсів у найважливіших галузях статистики або у таких, що не відповідали міжнародній практиці. Протягом 1993 1997 років було створено основні елементи системи національних рахунків та платіжного балансу, статистику зовнішньої торгівлі, грошово-кредитну та банківську статистику, нову статистику ринку праці.
Відповідно до міжнародних стандартів запроваджено розрахунок індексів інфляції, значно удосконалено галузеву статистику, започатковано моніторинг фінансового стану підприємств та організацій, у тому числі таких нових формувань, як довірчі товариства, страхові організації, позабюджетні фонди тощо.
Організовано статистичне обстеження фондового ринку, створено Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), розроблено основні положення Державної системи класифікації і кодування техніко-економічної та соціальної інформації, розпочато роботу із створення банку статистичних даних та комп'ютерної мережі органів державної статистики.
У процесі реформування статистики протягом 1998 2002 років необхідно:
Головна мета Програми - завершення системного реформування статистики для найбільш повного задоволення потреб органів державної влади та інших користувачів у об'єктивній статистичній інформації щодо соціально-економічного розвитку країни, її регіонів, галузей, секторів економіки та господарюючих суб'єктів.
Основними шляхами її досягнення є:
Структурними одиницями статистичної інформації є: реквізит, показник, інформаційне повідомлення, інформаційний масив, інформаційний потік, інформаційна підсистема та інформаційна система. Взаємозвязок окремих елементів структурних одиниць інформації унаочнює рис. 1.1.
Рис. 1.1. Взаємозвязок елементів статистичної інформації
Інформаційною одиницею нижчого рівня є реквізити, з яких формуються більш складні одиниці інформації. Реквізит відбиває окремі властивості обєкта, включає сполучення цифр і літер, яке має смисловий зміст і не піддається подальшому поділу. Літерна інформація може бути подана у вигляді кодових позначень. У разі машинного оброблення синонімами поняття «реквізит» є «поле», «елемент», «атрибут». Реквізити не однозначні за своїм змістом і підрозділяються на реквізити-ознаки та реквізити-основи.
Реквізити-ознаки характеризують якісну сторону. У статистичному звіті реквізитами-ознаками, наприклад, є найменування підприємств та їхні коди. Реквізити-основи відбивають кількісну характеристику обєкта і подаються у вигляді чисел (наприклад, кількість випущеної продукції).
Статистичний звіт включає будь-яке число реквізитів-ознак і реквізитів-основ. Однорідні реквізити-ознаки обєднуються в номенклатуру (наприклад, номенклатура продукції). Серед реквізитів-ознак вирізняють домінуючі, тобто ті, за якими виконується групування. Ними можуть бути коди галузей народного господарства, території тощо. Кожний реквізит має форму і зміст. Форма це назва реквізиту (наприклад, назва продукції). Зміст відбиває його конкретне значення. Одному найменуванню реквізиту може відповідати багато його значень.
Реквізити неоднорідні за характером виконуваних над ними дій. Реквізити-ознаки підлягають логічному обробленню, реквізити-основи арифметичному. Реквізити, обєднуючись, утворюють складові одиниці інформації більш високого рівня. Сполучення одного реквізиту-основи і кількох реквізитів-ознак утворює показник. У загальному вигляді показник може бути поданий так:
П → (P1, P2, P3, … Pn) ∙ Q,
де P1, P2, P3, … Pn реквізити-ознаки, Q реквізит-основа.
Показник це логічний вираз, який містить якісну і кількісну характеристики відображуваного явища. Показник є мінімальною за складом інформаційною сукупністю, достатньою для утворення самостійного документа.
Систему статистичних показників наведено в Загальнодержавному класифікаторі техніко-економічної інформації, який містить не тільки перелік показників, але і їх класифікацію, місце кожного показника і взаємозвязки між ними.
У статистиці можуть використовуватись одиниці інформації, які складаються тільки з реквізитів-ознак. Такий склад інформації мають, наприклад, різні анкети.
Статистичні звіти містять, як правило, велику кількість показників. Навіть в одному рядку можна виділити кілька різних за структурою показників. У разі організації бази даних показники є основними одиницями інформації, на підставі яких формуються бази даних. Кожний показник має велику кількість значень і розраховується за своїм алгоритмом. Показник також використовується для визначення обсягів інформації.
Щоб забезпечити однозначність поняття показника, який використовують різні організації, застосовується загальнодержавний класифікатор техніко-економічних і соціальних показників (ЗКТЕСП). Сукупність показників, які містяться у статистичному звіті, утворює інформаційне повідомлення.
Однорідні документи, обєднані за певною ознакою, складають інформаційний масив. До масиву входять дані звітів певної форми за місяць. Масив є основною структурною одиницею в разі автоматизованого оброблення даних. Запис інформації в память ЕОМ здійснюється за масивами. Масиви можуть обєднуватись у більші складові одиниці інформаціїпотоки.
Щодо статистики можна вважати, що у потік входить сукупність масивів, які стосуються певної статистичної задачі.
Належність інформації до певної галузі статистики дає підставу виділити таку складову одиницю інформації, як інформаційна підсистема. Сукупність інформаційних підсистем охоплює всю інформацію органів державної статистики.
При обробленні інформації реквізити-ознаки і реквізити-основи показників часто називають даними. Даними заведено називати інформацію, подану у формалізованому вигляді, яку можливо передавати, зберігати на різних носіях та обробляти. Отже, кожному показникові відповідає велика кількість конкретних значень даних, які після машинного оброблення набувають економічного змісту і використовуються для формування управлінських рішень.
Статистична інформація має такі специфічні особливості: єдність методології обчислення та оброблення статистичних показників; багаторазовість застосування (показники звітних періодів можуть бути використані як показники відповідних минулих періодів і як елементи динамічного ряду); довгий термін зберігання (поточна звітність 2 роки, річна звітність до 15 років).
Усі рівні системи оброблення статистичної інформації взаємоповязані й утворюють ієрархічну систему оброблення даних, на кожному рівні якої здійснюється укрупнення (аґреґування) статистичних показників за рахунок уведення більших групувальних ознак.
У процесі проектування інформаційних технологій важливим є визначення потоків інформації організованого руху даних у межах інформаційної системи від джерел інформації до користувача. У результаті аналізу інформаційних потоків виявляються оптимальні рівні оброблення і передавання інформації, динаміка генерування потоку даних джерелами і користувачами.
В органах державної статистики можна виділити кілька стандартних схем потоків статистичної інформації (рис. 1.2).
Рис. 1.2. Схема потоків статистичної інформації
Статистична звітність надходить спочатку від підприємств, організацій, комерційних структур в обласні управління статистики, а щодо певних звітів і в районні (міські) відділи статистики, де здійснюється їх контроль та автоматизоване складання різних зведених статистичних звітів. Далі вони передаються органам управління реґіону, а також органам статистики України.
На основі даних обласних управлінь статистики Головне міжреґіональне управління статистики складає зведені статистичні звіти по Україні. Вони передаються у Верховну Раду, Кабінет Міністрів, Апарат Президента України. Оброблення статистичних даних на всіх рівнях автоматизовано. Використовуються такі способи передавання статистичної інформації з одного рівня на інший: у вигляді машинограм, одержаних у результаті оброблення інформації на ЕОМ, на магнітних носіях, за допомогою ЕОМ.електронної пошти, систем телеоброблення в режимі ЕОМ
У розглянутій схемі потоків статистичної інформації ручне перенесення даних на машинні носії здійснюється тільки в місці надходження первинних звітів.
Певні статистичні звіти обробляються централізовано у ГМУС Держкомстату України. У такому разі обласні управління статистики (районні управління статистики) забезпечують збирання даних від організацій, що звітують, первинний контроль і передання їх для централізованого оброблення в ГМУС .
Отже, джерелом статистичної інформації, яка надходить в органи державної статистики, є підприємства та організації різних галузей економіки. Кожна галузь має певний перелік затверджених статистичних звітів, які відповідно до табеля звітності необхідно подати органам статистики.
Статистична звітність, як правило, проходить послідовне (децентралізоване) оброблення на всіх рівнях системи Держкомстату України. На кожному рівні здійснюється зведено-групувальне оброблення даних за різними ознаками (за територіями, відомствами тощо).
Як правило, первинні звіти надходять від підприємств та організацій на районні та обласні рівні органів державної статистики.
Зведена звітність районного рівня надається споживачам (територіальним органам управління і на більш високі рівні системи Держкомстату України) з використанням як поштового способу подання (звіти, магнітні носії), так і по каналах звязку (електронна пошта). Запис інформації на магнітні носії здійснюється, як правило, у місці надходження первинних звітів.
Зведена звітність обласного рівня обробляється і передається на державний рівень за такою самою технологією.
Проте певні первинні статистичні звіти обробляються централізовано на державному рівні. При цьому на районному та обласному рівнях забезпечується збирання даних від організацій, що звітують, первинний їх контроль і передання для оброблення в Головне міжреґіональне управління статистики в місті Києві.
Класифікація статистичної інформації передбачає її поділ за низкою загальних ознак, а також за характерними ознаками, які мають принципове значення в умовах машинного оброблення. Насамперед розглянемо класифікацію інформації за загальними ознаками.
Чітко визначене коло джерел інформації для кожного рівня системи Держкомстату України дає змогу класифікувати статистичну інформацію за місцем її виникнення. Джерелами її є: на районному та обласному рівнях підприємства та організації, на державному рівні міністерства та відомства, що їхню звітність не централізовано в органах державної статистики.
За належністю до галузі економіки можна виділити статистичну інформацію щодо промисловості, навколишнього середовища і сільського господарства, основних фондів і будівництва, послуг, транспорту і звязку і т. д.
За способом подання розрізняють статистичну інформацію поштову, яка за періодичністю надходження поділяється на щоденну, декадну, місячну, квартальну, піврічну, річну та одноразову, і термінову, що передається по телеграфних і телефонних каналах звязку і буває щоденної, декадної та місячної періодичності.
На основі загальної класифікації статистичної інформації можна виокремити низку ознак, принципово важливих в умовах машинного оброблення.
На кожному рівні оброблення статистичну інформацію за призначенням підрозділяють на вхідну і вихідну. При цьому і вхідна, і вихідна інформація буває внутрішньою і зовнішньою щодо органів державної статистики. Внутрішня інформація циркулює в самій системі Держкомстату України, а зовнішня надходить від різних організацій, що звітують, та органів управління.
Класифікація інформації за цими ознаками необхідна для встановлення загальних обсягів вхідної і вихідної інформації з метою визначення пропускної спроможності інформаційно-обчислювальної мережі Держкомстату України та організації подальшої інформаційної взаємодії з іншими електронними інформаційними системами.
Внутрішню вхідну (вихідну) інформацію, яка передається з одного рівня на інший, можна подати в різній формі (на бланках звітів, у телетайпрограмах і на магнітних носіях у вигляді електронних таблиць).
За способом оброблення на кожному з рівнів статистичну інформацію поділяють на первинну, внутрішньомашинну (проміжну) і зведену.
Первинна (вхідна) інформація виникає безпосередньо в місцях джерел інформації і є основою одержання зведеної (вихідної) інформації після її відповідного машинного оброблення з допомогою заданого алгоритму.
Внутрішньомашинна інформація виникає у процесі перетворення первинної інформації у зведену. Вона містить дані, що нагромаджуються й обробляються, і може зберігатися у памяті ПЕОМ, а найчастіше на різних машинних носіях, для подальшого використання.
Класифікація статистичної інформації за способом оброблення дає змогу врахувати особливості розвязання статистичних задач, що значною мірою визначається структурою внутрішньомашинної інформаційної бази.
За ступенем стабільності статистична інформація буває умовно-постійною і змінною. Умовно-постійною є інформація, яка залишається незмінною довгий час і багаторазово використовується у процесі машинного оброблення (довідкова інформація, дані минулих періодів, планові дані тощо).
Змінна інформація містить фактичні дані за відповідний період, які є у первинних статистичних звітах, що змінюються залежно від періодичності надходження.
Класифікація статистичної інформації за ступенем стабільності необхідна для точнішого визначення і подальшої організації масивів постійної інформації перед обробкою на ПК.
Таблиця 1. Прямі інвестиції з України в економіку країн світу за видами економічної діяльності за період 2009 - 2012 р.р.
Вид економічної діяльності |
2009 |
2010 |
2011 |
2012 (прогноз) |
|
План |
Факт |
||||
Сільське господарство, мисливство та повязані з ними послуги |
70,8 |
83,8 |
108,6 |
134,5 |
179,4 |
Всього |
3875,0 |
4555,3 |
5471,8 |
6476,6 |
6657,6 |
Розрахуємо абсолютні та відносні показники, що характеризують рівні інвестицій зарубіжних країн в економіку України:
1.1.Ланцюгові абсолютні прирости визначаються за формулою (1):
лі = Рi Рi-1 , (1)
де л ланцюговий абсолютний приріст;
Рi фактичний рівень інвестицій в i-му періоді;
Рi-1 фактичний рівень інвестицій в (i-1)-му періоді.
=Р2010-Р2009
1. 83,8 - 70,8 = 13
2. 4555,3 - 3875,0 = 680,3
=Р2011 - Р2010
1. 108,6 - 83,8 = 24,8
2. 5471,8 - 4555,3 = 916,5
=Р2012 - Р2011
1. 179,4 - 108,6 = 70,8
2. 6657,6 - 5471,8 = 1185,8
1.2. Базисні абсолютні прирости визначаються за формулою (2):
= Рi Р0 , (2)
де Рi фактичний рівень інвестицій в i-му періоді;
Р0 рівень інвестицій в базовому періоді.
=Р2010 - Р2009
1. 83,8 - 70,8 = 13
2. 4555,3 - 3875,0 = 680,3
=Р2011-Р2009
1. 108,6 - 70,8 = 37,8
2. 5471,8 - 3875,0 = 1596,8
= Р2012-Р2009
1. 179,4 - 70,8 = 108,6
2. 6657,6 - 3875,0 = 2782,6
2.1. Ланцюгові темпи росту і темпи приросту
Ланцюгові темпи росту визначаємо за формулою (3):
Тлі = Р1/Р0 * 100% , (3)
де Р1 рівень прямих інвестицій в поточному періоді;
Р0 рівень прямих інвестицій в базовому періоді.
Ланцюгові темпи приросту визначаються на основі визначених темпів зростання за формулою (4):
Тлпрі=Тлі 100%, (4)
де Тлі ланцюговий темп зростання (у вигляді відсотка) в і-му періоді.
Результати розрахунку ланцюгових темпів зростання і темпів приросту наведені в таблиці 2
Таблиця 2
2009 - 2010 |
2010 - 2011 |
2011 - 2012 |
||||
,% |
,% |
,% |
||||
Сільське господарство, мисливство та повязані з ними послуги |
118,4 |
18,4 |
129,6 |
29,6 |
165,2 |
65,2 |
Всього |
117,5 |
17,5 |
120,1 |
20,1 |
121,7 |
21,7 |
2.2 Базисні темпи росту і темпи приросту
Базисні темпи росту визначаємо за формулою (5):
Тбі = Р1 / Рб, (5)
де Р1 рівень ФОП в поточному періоді;
Рб рівень ФОП в базовому періоді.
Базисний темп приросту визначаємо за формулою (6):
Тбпрі=Тбі 100%, (6)
де Тбі базисний темп зростання (у вигляді відсотка) в і-му періоді.
Результати розрахунку базисних темпів росту і базисних темпів приросту представлені в таблиці 3.
Таблиця 3
2009 - 2010 |
2009 - 2011 |
2009 - 2012 |
||||
,% |
,% |
,% |
||||
Сільське господарство, мисливство та повязані з ними послуги |
118,4 |
18,4 |
153,4 |
53,4 |
253,4 |
153,4 |
Всього |
117,5 |
17,5 |
141,2 |
41,2 |
171,8 |
71,8 |
Показники виконання плану визначаються за формулою:
В ф/п = Рф/Рп * 100% , (7)
де Рф рівень інвестицій, фактично досягнутий в i періоді;
Рп - рівень інвестицій за планом в i періоді.
Результати розрахунку показників виконання плану наведенні в таблиці 4.
Таблиця 4
2012 |
|||
Вид економічної діяльності |
План, млн. дол. США |
Факт, млн. дол. США |
,% |
Сільське господарство, мисливство та повязані з ними послуги |
134,5 |
179,4 |
133,4 |
Всього |
6476,6 |
6657,6 |
102,8 |
Показники виконання планового завдання визначаються за формулою:
В п/ф = (Ріп/Р0ф)* 100% , (8)
де Ріп рівень інвестицій за планом в iму періоді;
Р0ф рівень інвестицій фактично досягнутий в базовому періоді.
Результати розрахунку показників виконання планового завдання наведенні в таблиці 5,6,7.
Таблиця 5
Вид економічної діяльності |
Рф(2009), млн. дол. США |
Рп(2012), млн. дол. США |
,% |
Сільське господарство, мисливство та повязані з ними послуги |
70,8 |
134,5 |
189,97 |
Всього |
3875,0 |
6476,6 |
167,14 |
Таблиця 6
Вид економічної діяльності |
Рф (2010), млн. дол. США |
Рп (2012), млн. дол. США |
В п/ф,% |
Сільське господарство, мисливство та повязані з ними послуги |
83,8 |
134,5 |
160,5 |
Всього |
4555,3 |
6476,6 |
142,2 |
Таблиця 7
Вид економічної діяльності |
Рф (2011), млн. дол. США |
Рп (2012), млн. дол. США |
В п/ф,% |
Сільське господарство, мисливство та повязані з ними послуги |
108,6 |
134,5 |
123,8 |
Всього |
5471,8 |
6476,6 |
118,4 |
Показники структури визначаються за формулою:
В стр = (ni /N)* 100% , (9)
N загальний рівень інвестицій в iму році;
ni рівень інвестицій в iму році в структурному підрозділі підприємства.
Розрахуємо показники структури за періодами динамічного ряду:
2009 рік
(70,8/3875,0)*100% = 1,83%
2010 рік
(83,8/4555,3)*100% = 1,84%
2011 рік
(108,6/5471,8)*100% = 1,98%
2012 рік
(179,4/6657,6)*100% = 2,7%
Відносні величини структури інвестицій в цілому по підприємству проілюструємо графічно за допомогою секторних діаграм (рис. №1).
Рис. №1 Структура інвестування за 2009-2012 р.р.
Середньорічний абсолютний приріст фактичних інвестувань в цілому по підприємству () обчислюється за формулою середньої арифметичної простої (10):
(10)
де Δлі ланцюговий абсолютний приріст;
п кількість ланцюгових приростів.
(млн. дол. США)
Середньорічний темп зростання фактичних інвестувань в цілому по підприємству розраховується за формулою середньої геометричної простої (11):
(11)
де - добуток ланцюгових темпів зростання (у вигляді коефіцієнтів);
п кількість ланцюгових темпів зростання.
Середньорічний темп приросту рівня інвестицій в цілому по підприємству визначається за формулою :
(12)
де - середній темп зростання у вигляді коефіцієнта
Визначимо прогнозні показники рівня інвестицій в цілому по підприємству за формулою:
(13)
де уt рівень інвестицій в останньому часовому інтервалі ряді динаміки;
середньорічний темп зростання рівня інвестицій (у коефіцієнтному виразі).
Зробимо прогноз рівня інвестицій в 2013 році і 2014 роках:
10. Результати проведеного розрахунку показників динаміки
Результати розрахунку показників динаміки і прогнозних показників представлені в таблиці 9.
Таблиця 9. Показники динаміки інвестування в економіку України за період 2009 - 2012 р.р. і прогнозні показники за період 2013 - 2014 р.р.
Рік |
Факт, млн. дол. США |
Абсолютний приріст, млн. дол. США |
Темп зростання, % |
Темп приросту,% |
Прогноз, млн. дол. США |
|||
ланцюговий |
базисний |
ланцюго- вий |
базисний |
ланцюго-вий |
базисний |
|||
2009 |
70,8 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
2010 |
83,8 |
13 |
13 |
118,4 |
118,4 |
18,4 |
18,4 |
- |
2011 |
108,6 |
24,8 |
37,8 |
129,6 |
153,4 |
29,6 |
53,4 |
- |
2012 |
179,4 |
70,8 |
108,6 |
165,2 |
253,4 |
65,2 |
153,4 |
- |
2013 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
244,6 |
2014 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
333,4 |
Таблиця 1. Прямі інвестиції з України в економіку країн світу за видами економічної діяльності за період 2009 - 2012 р.р.
Вид економічної діяльності |
2009 |
2010 |
2011 |
2012 (прогноз) |
||
План |
Факт |
|||||
1 |
Промисловість |
19,6 |
19,3 |
15 |
13,12 |
13,9 |
2 |
Всього |
170,3 |
155,7 |
144,3 |
126,3 |
163,5 |
Розрахуємо абсолютні та відносні показники, що характеризують рівні інвестицій зарубіжних країн в економіку України:
1.1.Ланцюгові абсолютні прирости визначаються за формулою (1):
лі = Рi Рi-1 , (1)
де л ланцюговий абсолютний приріст;
Рi фактичний рівень інвестицій в i-му періоді;
Рi-1 фактичний рівень інвестицій в (i-1)-му періоді.
=Р2010-Р2009
1. 19,3 - 19,6 = -0,3
2. 155,7 - 170,3 = -14,6
=Р2011 - Р2010
1. 15,0 - 19,3 = -4,3
2. 144,3 - 155,7 = -11,4
=Р2012 - Р2011
1. 13,9 - 15,0 = -1,1
2. 163,5 144,3 = 19,2
1.2. Базисні абсолютні прирости визначаються за формулою (2):
= Рi Р0 , (2)
де Рi фактичний рівень ФОП в i-му періоді;
Р0 рівень ФОП в базовому періоді.
=Р2010 - Р2009
1. 19,3 - 19,6 = -0,3
2. 155,7 - 170,3 = -14,6
=Р2011-Р2009
1. 15,0 - 19,6 = -4,6
2. 144,3 - 170,3 = -26
= Р2012-Р2009
1. 13,9 - 19,6 = -5,7
2. 163,5 - 170,3 = -6,8
2.1. Ланцюгові темпи росту і темпи приросту
Ланцюгові темпи росту визначаємо за формулою (3):
Тлі = Р1/Р0 * 100% , (3)
де Р1 рівень прямих інвестицій в поточному періоді;
Р0 рівень прямих інвестицій в базовому періоді.
Ланцюгові темпи приросту визначаються на основі визначених темпів зростання за формулою (4):
Тлпрі=Тлі 100%, (4)
де Тлі ланцюговий темп зростання (у вигляді відсотка) в і-му періоді.
Результати розрахунку ланцюгових темпів зростання і темпів приросту наведені в таблиці 2.
Таблиця 2
2009 - 2010 |
2010 - 2011 |
2011 - 2012 |
||||
,% |
,% |
,% |
||||
Промисловість |
98,5 |
-1,5 |
77,7 |
-22,3 |
92,7 |
-7,3 |
Всього |
91,4 |
-8,6 |
92,5 |
-7,5 |
113,5 |
13,5 |
2.2 Базисні темпи росту і темпи приросту
Базисні темпи росту визначаємо за формулою (5):
Тбі = Р1 / Рб, (5)
де Р1 рівень ФОП в поточному періоді;
Рб рівень ФОП в базовому періоді.
Базисний темп приросту визначаємо за формулою (6):
Тбпрі=Тбі 100%, (6)
де Тбі базисний темп зростання (у вигляді відсотка) в і-му періоді.
Результати розрахунку базисних темпів росту і базисних темпів приросту представлені в таблиці 3.
Таблиця 3
2009 - 2010 |
2009 - 2011 |
2009 - 2012 |
||||
,% |
,% |
,% |
||||
Промисловість |
98,5 |
- 1,5 |
76,5 |
-23,5 |
70,9 |
-29,1 |
Всього |
91,4 |
-8,6 |
84,7 |
-15,3 |
70,9 |
-29,1 |
Показники виконання плану визначаються за формулою:
В ф/п = Рф/Рп * 100% , (7)
де Рф рівень інвестицій, фактично досягнутий в i періоді;
Рп - рівень інвестицій за планом в i періоді.
Результати розрахунку показників виконання плану наведенні в таблиці 4.
Таблиця 4
2012 |
|||
Вид економічної діяльності |
План, млн. дол. США |
Факт, млн. дол. США |
В ф/п, % |
Промисловість |
13,12 |
13,9 |
105,9 |
Всього |
126,27 |
163,5 |
129,5 |
Показники виконання планового завдання визначаються за формулою:
В п/ф = (Ріп/Р0ф)* 100% , (8)
де Ріп рівень інвестицій за планом в iму періоді;
Р0ф рівень інвестицій фактично досягнутий в базовому періоді.
Результати розрахунку показників виконання планового завдання наведенні в таблиці 5,6,7.
Таблиця 5
Вид економічної діяльності |
Рф (2009), млн. дол. США |
Рп (2012), млн. дол. США |
В п/ф, % |
Промисловість |
19,6 |
13,12 |
66,9 |
Всього |
170,3 |
126,27 |
74,1 |
Таблиця 6
Вид економічної діяльності |
Рф (2010), млн. дол. США |
Рп (2012), млн. дол. США |
В п/ф, % |
Промисловість |
19,3 |
13,12 |
67,97 |
Всього |
155,7 |
126,27 |
81,1 |
Таблиця 7
Вид економічної діяльності |
Рф (2011), млн. дол. США |
Рп (2012), млн. дол. США |
В п/ф, % |
Сільське господарство, мисливство та повязані з ними послуги |
15 |
13,12 |
87,5 |
Всього |
144,3 |
126,27 |
87,5 |
Показники структури визначаються за формулою:
В стр = (ni /N)* 100% , (9)
N загальний рівень інвестицій в iму році;
ni рівень інвестицій в iму році в структурному підрозділі підприємства.
Розрахуємо показники структури за періодами динамічного ряду:
2009 рік
(19,6/170,3)*100% = 11,5%
2010 рік
(19,3/155,7)*100% = 12,4%
2011 рік
(15/144,3)*100% = 10,4%
2012 рік
(13,9/163,5)*100% = 8,5%
Відносні величини структури інвестицій в цілому по підприємству проілюструємо графічно за допомогою секторних діаграм (рис. №1).
Рис. №1 Структура інвестування за 2009-2012 р.р.
Середньорічний абсолютний приріст фактичних інвестувань в цілому по підприємству () обчислюється за формулою середньої арифметичної простої (10):
(10)
де Δлі ланцюговий абсолютний приріст;
п кількість ланцюгових приростів.
(млн. дол. США)
Середньорічний темп зростання фактичних інвестувань в цілому по підприємству розраховується за формулою середньої геометричної простої (11):
(11)
де - добуток ланцюгових темпів зростання (у вигляді коефіцієнтів);
п кількість ланцюгових темпів зростання.
Середньорічний темп приросту рівня інвестицій в цілому по підприємству визначається за формулою :
(12)
де Тзр - середній темп зростання у вигляді коефіцієнта
Визначимо прогнозні показники рівня інвестицій в цілому по підприємству за формулою:
(13)
де уt рівень інвестицій в останньому часовому інтервалі ряді динаміки;
Тзр середньорічний темп зростання рівня інвестицій (у коефіцієнтному виразі).
Зробимо прогноз рівня інвестицій в 2013 році і 2014 роках:
10. Результати проведеного розрахунку показників динаміки
Результати розрахунку показників динаміки і прогнозних показників представлені в таблиці 9.
Таблиця 9. Показники динаміки інвестування з України в економіку країн світу за період 2009 - 2012 р.р. і прогнозні показники за період 2013 - 2014 р.р.
Рік |
Факт, млн. дол. США |
Абсолютний приріст, млн. дол. США |
Темп зростання, % |
Темп приросту,% |
Прогноз, млн. дол. США |
|||
ланцюговий |
базисний |
ланцюго- вий |
базисний |
ланцюго-вий |
базисний |
|||
2009 |
19,6 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
2010 |
19,3 |
-0,3 |
-0,3 |
98,5 |
98,5 |
-1,5 |
-1,5 |
- |
2011 |
15 |
-4,3 |
-4,6 |
77,7 |
76,5 |
-22,3 |
-23,5 |
- |
2012 |
13,9 |
-1,1 |
-5,7 |
92,7 |
70,9 |
-7,3 |
-29,1 |
- |
2013 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
12,39 |
2014 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
11,05 |