Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Урок - конференція
в 11 класі
Учитель СШ №25
Колюх Г.В.
2013 рік
м.Київ
"Зоряне небо надо мною,
моральний закон у мені."
І. Кант
Прикметною особливістю сучасних шкільних програм з літератури є введення до них творів письменників, які за часів тоталітарного комуністичного режиму заборонялися, які тодішні ідеологи ховали від народу за сімома замками в так званих спецхранах. І не лише бажання дати учням нове уявлення про українську літературу в усій її повноті і розмаїтості. Це також наша моральна спокута, моральне одужання.
Кожна доба народжує як світлих геніїв, так і злобних ненависників істини, що надто часто торжествують свої тимчасові перемоги.
Отже, без вивчення мистецького спадку жертв тоталітаризму і борців проти нього, без висвітлення їхніх поглядів, думок неможливо повною мірою зрозуміти причини й наслідки тієї трагедії, яку пережила Україна в XX столітті.
Гідне вшановування світлої пам'яті достойників і таврування вічною ганьбою їхніх мучителів необхідне ще й для того, щоб запобігти повторенню подібних злочинів у майбутньому.
Тема: «Гроно нездоланих співців» (М. Зеров, М. Вороний,
М. Драй-Хмара, М. Куліш, Лесь Курбас, Є. Плужник).
(Урок позакласного читання)
Мета: Закарбувати у пам'яті учнів правду про "країну мук і
відчаю", що стала останньою земною адресою для
багатьох синів і дочок України. У їх числі - М. Зеров,
М. Куліш, Лесь Курбас, М. Драй-Хмара, Є. Плужник.
Тип уроку - урок - конференція
Обладнання: мультимедійна презентація, карта Соловецьких
Островів, фільм про Соловки і "Сандармох"
"Повернення із Соловків"
Епіграф уроку: Зоряне небо надо мною
моральний закон у мені
І. Кант
Хід уроку
Учитель оголошує тему і мету уроку.
І. Вступне слово вчителя
Цього року минає 70- річчя однієї з найсумніших дат у мартиролозі української культури. Знищено наш генофонд, сотні найкращих, найталановитіших синів України. Винищили найдостойніших людей, що їх так не вистачає державі і понині, яких немає у наших парламентах і урядах.
Лише у 1997 році ми дізналися правду про їхню смерть. 27 жовтня, першого, другого, третього і четвертого листопада 1937 року капітан Михаїл Матвєєв розстріляв 1111 в'язнів в урочищі «Сандармох» «обычном месте расстрелов» на півдні Карелії, неподалік Біломорканалу, там, де в 150-ти ямах уже покоїлися вісім тисяч жертв режиму. У їх числі: професор Київського університету, поет-неокласик Микола Зеров, видатний драматург Микола Куліш, письменники: Микола Вороний, Михайло Драй-Хмара, Євген Плужник, творець театру «Березіль» Лесь Курбас.
Хто ці люди? Що про них відомо? Імена цих видатних людей заслуговують на пам'ять, а творчість - на глибоке дослідження й широку популяризацію.
II. Учні заздалегідь діляться на групи.
Кожна з них виконує своє завдання.
Діти досліджують життя і творчість митців, опрацьовуючи рекомендовані вчителем літературознавчі джерела, спогади, листи; готують виставку фотографій
Один за одним виступають учні-дослідники.
Бачив життя до останнього дня
Сотнями ран.
ІІІ. Показ фільму «Повернення із Соловків».
ІV. Підсумкове слово вчителя
Крізь темні крони дерев, як крізь стіну, пробиваються промені сонця. І лине в небо людська молитва: не дай, Боже, повторення такого зла на землі...
V. Домашнє завдання.
Написати твір-роздум на тему: «Які думки і почуття викликало в мене все почуте і побачене на уроці».