Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Гроно нездоланих співців (М. Зеров, М. Вороний, М. Драй-Хмара, М. Куліш, Лесь Курбас, Є. Плужник)

Работа добавлена на сайт samzan.net:


Урок - конференція

в 11 класі

Учитель СШ25

Колюх Г.В.

2013 рік

м.Київ

"Зоряне небо надо мною,

моральний закон у мені."

І. Кант

Прикметною особливістю сучасних шкільних програм з літератури є введення до них творів письменників, які за часів тоталітарного комуністичного режиму заборонялися, які тодішні ідеологи ховали від народу за сімома замками в так званих спецхранах. І не лише бажання дати учням нове уявлення про українську літературу в усій її повноті і розмаїтості. Це також наша моральна спокута, моральне одужання.

Кожна доба народжує як світлих геніїв, так і злобних ненависників істини, що надто часто торжествують свої тимчасові перемоги.

Отже, без вивчення мистецького спадку жертв тоталітаризму і борців проти нього, без висвітлення їхніх поглядів, думок неможливо повною мірою зрозуміти причини й наслідки тієї трагедії, яку пережила Україна в XX столітті.

Гідне вшановування світлої пам'яті достойників і таврування вічною ганьбою їхніх мучителів необхідне ще й для того, щоб запобігти повторенню подібних злочинів у майбутньому.

Тема:      «Гроно нездоланих співців» (М. Зеров, М. Вороний, 

М. Драй-Хмара, М. Куліш, Лесь Курбас, Є. Плужник).

(Урок позакласного читання)

Мета:      Закарбувати у пам'яті учнів правду про "країну мук і

відчаю", що стала останньою земною адресою для

багатьох синів і дочок України. У їх числі - М. Зеров, 

М. Куліш, Лесь Курбас,  М. Драй-Хмара, Є. Плужник.

Тип уроку - урок - конференція

Обладнання: мультимедійна презентація, карта Соловецьких

                Островів,  фільм про Соловки і "Сандармох"

"Повернення із Соловків"

Епіграф уроку:                           Зоряне небо надо мною

моральний закон у мені

                                                                       І. Кант

Хід уроку

Учитель оголошує тему і мету уроку. 

І. Вступне слово вчителя

Цього року минає 70- річчя однієї з найсумніших дат у мартиролозі української культури. Знищено наш генофонд, сотні найкращих, найталановитіших синів України. Винищили найдостойніших людей, що їх так не вистачає державі і понині, яких немає у наших парламентах і урядах.

Лише у 1997 році ми дізналися правду про їхню смерть. 27 жовтня, першого, другого, третього і четвертого листопада 1937 року капітан Михаїл Матвєєв розстріляв 1111 в'язнів в урочищі «Сандармох» «обычном месте расстрелов» на півдні Карелії, неподалік Біломорканалу, там, де в 150-ти ямах уже покоїлися вісім тисяч жертв режиму. У їх числі: професор Київського університету, поет-неокласик Микола Зеров, видатний драматург Микола Куліш, письменники: Микола Вороний, Михайло Драй-Хмара, Євген Плужник, творець театру «Березіль» Лесь Курбас.

Хто ці люди? Що про них відомо? Імена цих видатних людей заслуговують на пам'ять, а творчість - на глибоке дослідження й широку популяризацію.

II. Учні заздалегідь діляться на групи.

Кожна з них виконує своє завдання.

Діти досліджують життя і творчість митців, опрацьовуючи рекомендовані вчителем літературознавчі джерела, спогади, листи; готують виставку фотографій

Один за одним виступають учні-дослідники.

  1.  Микола Зеров. Що про нього відомо нам? Пройдімо стежками життя цього унікального митця, доля якого випала на складний час початку ХХ ст. і трагічно завершилася на Соловецьких островах.

  1.  Лесь Курбас. Засновник нового театру. Велич Курбаса в тому, що він один за 15 років виконав роботу, яку в інших культурних народів довершують кілька генерацій режисерів. «Мистецтво є краса, і тільки творенням краси може воно допомогти відродженню народу», казав Лесь Курбас.

  1.  Євген Плужник. Своєрідне місце посів Є. Плужник у складній добі. Коли течію молодого українського відродження почала перекривати повінь тоталітаризму, його коротке життя було інтенсивне і багате. На 27 р. життя він міг певно сказати:

                          Бачив життя до останнього дня

Сотнями ран.

  1.  Михайло Драй-Хмара. Письменник Драй-Хмара у 1939 році став на місце юного смертника під час одного з чергових розстрілів кожного п'ятого...

  1.  Микола Вороний. Його джерельна творчість живила українську поезію на зламі двох епох.

ІІІ. Показ фільму «Повернення із Соловків».

ІV. Підсумкове слово вчителя

Крізь темні крони дерев, як крізь стіну, пробиваються промені сонця. І лине в небо людська молитва: не дай, Боже, повторення такого зла на землі...

V. Домашнє завдання.

Написати твір-роздум на тему: «Які думки і почуття викликало в мене все почуте і побачене на уроці».




1. структурный подход к СР заключается в том что теория СР как прикладная наука изучает систему СР и социальног
2. 2013 р Робоча програма дисципліни ldquo;Міжнародна економікаrdquo; для студентів освітньоква
3. Собирание русской святости
4. История Учебно-методической пособие по организации внеаудиторной самостоятельной работы
5. Оценка безопаности Благовещенского торгово-экономического колледжа
6. Новосибирский государственный медицинский университет Министерства здравоохранения и социального разв
7. Вариант 5 Тест А 1
8. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук Київ ~ Д1
9. Module 9 Trde Vrint 1 Give English equivlent- Застраховать партию товара Оплата при доставке-Наложенный платеж
10. следственная или каузальная психологическая гипотеза
11. Перечислите виды местной анестезии.html
12. Реферат З української та зарубіжної культури Студента 2 ЛН ІІ КМУ1 Шекеля Олега План
13. Церемонии открытия
14. структурный подход к СР заключается в том что теория СР как прикладная наука изучает систему СР и социальног
15. тыс тг за 2008 год На начало периода На конец пе
16. выступил ряд немецких юристов создавших историческую школу права
17. Тема- НЕВРОЗИ В ДИТЯЧОМУ ВІЦІ
18. ПРОСВЕЩЕНИЕ МОСКВА 1967 Рекомендовано к печати Редакционноиздательским советом АПН Ответственный ред
19. Мемуары маршала ГК Жукова как исторический источник
20. на тему- УСТРОЙСТВО ДЛЯ ОТПУГИВАНИЯ ГРЫЗУНОВ