Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
4. ЗАХОДИ З ОСНОВ ОХОРОНИ ПРИРОДИ ТА ЕКОЛОГІЇ
Однією з найбільш актуальних проблем, що хвилюють сьогодні людство, стала проблема охорони природи, раціонального використання природних багатств. У нашій країні охорона навколишнього середовища та раціональне використання природних ресурсів відноситься до найважливіших політичних, економічних і соціальних завдань. Від суспільства залежить, як діяти в природі, щоб, з одного боку, повніше задовільняти потреби суспільства в природних ресурсах, а з іншого - всіляко їх відновлювати, заповнювати та охороняти.
У природі все більше проявляються зміни, що викликаються сільськогосподарською діяльністю людини.
Чималу шкоду навколишньому середовищу завдає діяльність зернопереробних підприємств.
Вплив виробничого процесу хлібоприймальних та зернопереробних підприємств на стан навколишнього середовища характеризується:
Охорона атмосферного повітря - найважливіше завдання оздоровлення навколишнього середовища.
Виробничі процеси, які протікають на борошномельних заводах: очищення, вентилювання, лущення, дозування, подрібнення, сортування супроводжуються виділенням значної кількості пилу. Пил, перебуваючи в підвішеному стані, являє собою дисперсне середовище - аерозоль. Він забруднює навколишнє повітря, негативно діє на людину, навколишнє середовище.
Згідно з санітарними нормами для робочих зон виробничих приміщень встановлені гранично допустимі концентрації пилу по масі часток в міліграмах, віднесені до 1 м3 повітря при нормальних умовах не більше 4 мг, в повітрі робочої зони не більше 60 мг/м3.
Для запобігання виносу пилу в атмосферу і забруднення прилеглої до підприємства місцевості на борошномельному заводі передбачають систему аспірації з певною кількістю повітря, що відсмоктується з усіх точок пилевиділення.
Повітря очищають від пилу в пилевідокремлювачах різних конструкцій. Порядок визначення гранично допустимих концентрацій викидів шкідливих речовин в атмосферу регламентується стандартом.
Крім негативних наслідків забруднення атмосферного повітря, зерновий і борошняний пил служить причиною виникнення вибухів на зернопереробних підприємствах.
Поряд із забрудненням повітря в результаті пилевиділення практика хімічного захисту зернових продуктів від шкідників пов'язана з викидом токсичних речовин в атмосферу. Препарати, які застосовують для цієї мети, - пестициди служать потенційним джерелом забруднення навколишнього середовища: повітря, води, ґрунту та зернових продуктів. Токсичність пестицидів, характер їх впливу, залишковий вміст у зернових продуктах суворо регламентуються і контролюються з точки зору техніки безпеки і охорони навколишнього середовища.
Зменшенню забруднення повітря пилом та промисловими газами сприяють зелені насадження. Рослини не тільки поглинають діоксид вуглецю, виділяючи при цьому кисень, але і розсіюють і поглинають інші шкідливі речовини. За даними Д.П. Нікітіна один гектар листяних дерев затримує до 100 т пилу в рік, а один гектар хвойних дерев - до 40 т пилу в рік. Крім цього, рослини володіють фітонцидними властивостями і мають протимікробну дію. Тому при проектуванні млинів враховують важливу роль зелених насаджень в очищенні атмосфери від шкідливих промислових викидів і відводять їм відповідне місце на території підприємства.
Крім забруднення атмосфери, серйозною проблемою є забруднення водойм господарсько-побутовими та виробничими стічними водами.
На борошномельних заводах воду витрачають на обробку зерна в машинах мокрого лущення, апаратах і машинах для зволоження зерна, обробку повітря в кондиціонерах.
Стічні води фільтрують через сита в спеціальних сепараторах, мокрі відходи віджимають, просушують і використовують для кормових цілей. Ступінь очищення води від домішок досягає 55%. Вода виводиться в каналізацію для подальшого очищення та знезараження в системі очисних споруд стічних вод до встановлених водоохоронних норм.
У системі заходів з охорони навколишнього середовища важливе місце займає проблема відходів. У процесі підготовки зерна до помелу його очищають від різних домішок, що утворюють відходи різних категорій, в тому числі значна кількість цінних кормових і непридатних відходів.
Необхідно проводити заходи з охорони навколишнього середовища спрямовані для створення нормальних і безпечних умов праці, для збереження здорового навколишнього середовища, сприятливого для життя, праці та відпочинку людей.