У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Трудове право галузь знань 0305 ~ Економіка та підприємництво напрям підготовки 6

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 29.12.2024

PAGE  3

Дніпропетровський університет  імені Альфреда нобеля

Кафедра права

Методичні вказівки

студентам заочної форми навчання

щодо вивчення дисципліни

«Трудове право»

галузь знань 0305 – «Економіка та підприємництво»

напрям підготовки 6.030509 – «Облік і аудит »

Затверджено на засіданні кафедри

Протокол № 3 від 2 листопада 2011 р.

Дніпропетровськ

2012


Методичні вказівки студентам заочної форми навчання щодо вивчення дисципліни “Трудове право ” / Т. М. Іванова. – Дніпропетровський університет ім. А. Нобеля, 2010. – 8 с.

Укладач: Т.М. Іванова, ст. викладач.

Відповідальний за випуск: О.В. Пушкіна, доктор юридичних наук, кандидат історичних наук, доцент, зав. кафедри права.

ЗМІСТ

Програма дисципліни.....................................................................................3

Орієнтовний перелік питань для підсумкового контролю.........................6

Література ......................................................................................................7

  1.  
    ПРОГРАМА ДИСЦИПЛІНИ

Предмет навчальної дисципліни «Трудове право» охоплює трудові та тісно пов’язані з ними відносини і є основою для засвоєння студентами найважливіших положень трудового законодавства України.

Основна мета навчального курсу - формування знань положень трудового права, умінь правильного застосування положень нормативно-правових актів щодо відносин у сфері праці і їх тлумачення.

Студенти повинні знати:

основні положення Конституції України, Кодексу законів про працю України, рішень Конституційного Суду України,; постанов Пленуму Верховного Суду України з питань застосування трудового законодавства, стан судової практики;

предмет, метод і систему трудового права, їх основні інститути;

сферу дії трудового законодавства;

вміти:

правильно визначати характер і зміст юридичних відносин;

точно розуміти зміст правової норми;

- правильно застосовувати  нормативний  матеріал до конкретних відносин;

тлумачити чинне трудове законодавство;

надавати проведеній роботі належної форми (письмове рішення, складання документа тощо);

аналізувати тенденції юридичної практики та оцінювати їх з точки зору відповідності законодавству.

Тема 1. Поняття,  предмет,  метод, система та  функції трудового права. Джерела трудового права. Суб'єкти трудового права. Правовідносини у сфері трудового права. Колективні договори та угоди

Трудове право України як самостійна галузь права, її співвідношення з суміжними галузями права. Предмет трудового права. Метод трудового права та його особливості. Функції трудового права. Система трудового права як галузі права і науки.

Поняття та види джерел трудового права. Внутрішні джерела трудового права. Зовнішні джерела права. Сфера дії норм трудового права. Єдність та диференціація правового регулювання праці.

Поняття суб'єктів трудового права. Громадяни як суб'єкти трудового права, трудового договору, трудових правовідносин. Правовий статус роботодавців. Трудовий колектив підприємства, установи, організації. Профспілкові організації. Державні органи по нагляду і контролю за охороною праці як суб'єкти трудового права.

Система правовідносин у сфері застосування найманої праці. Поняття, загальна характеристика трудових правовідносин. Сторони трудових правовідносин. Зміст трудових правовідносин.

Соціальне партнерство та його співвідношення з колективно-договірним регулюванням соціально-трудових відносин. Поняття та сторони колективного договору. Порядок укладення колективного договору. Зміст колективного договору. Контроль за виконанням колективного договору. Відповідальність за порушення і невиконання умов колективного договору. Генеральні, галузеві, регіональні угоди та їх суб'єкти. Порядок укладення соціально-економічних угод та контроль за їх виконанням.

Тема 2. Правове регулювання зайнятості та працевлаштування. Поняття та види трудового договору. Припинення трудового договору

Поняття зайнятості населення і напрями державної політики у цій сфері. Правовий статус громадян, які шукають роботу, та безробітних, порядок їх реєстрації, перереєстрації та ведення обліку. Поняття підходящої роботи. Порядок бронювання та визначення квоти робочих місць. Органи, які здійснюють працевлаштування та їх правовий статус. Відповідальність  підприємств за невиконання законодавства про працевлаштування.

Поняття та зміст трудового договору. Форма та строк трудового договору. Види трудового договору. Порядок укладення трудового договору.

Зміна умов трудового договору. Поняття та види переведень на іншу роботу. Переміщення, на інше робоче місце. Зміна істотних умов праці,

Поняття припинення й розірвання трудового договору. Підстави припинення трудового договору. Розірвання трудового договору з ініціативи працівника. Розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Розірвання трудового договору з ініціативи осіб, які не є стороною трудового договору.  Відсторонення  від роботи. Порядок розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Порядок оформлення звільнення. Трудова книжка та її оформлення. Строки розрахунку із звільненим працівником. Вихідна допомога.

Тема 3. Робочий час і час відпочинку. Оплата праці, гарантії та компенсації

Поняття та види робочого часу. Поняття та види режиму робочого часу. Облік робочого часу. Робота понад встановлену тривалість робочого дня (надурочні роботи, чергування). Право на відпочинок та його гарантії. Поняття і види часу відпочинку. Щорічні відпустки працівників та їх види. Відпустки без збереження заробітної плати. Відпустки цільового призначення: учбові, творчі, соціальні.

Поняття, функції і принципи оплати праці. Методи правового регулювання оплати праці. Тарифна система оплати праці. Системи оплати праці. Поняття заробітної плати та її структура. Мінімальна заробітна плата. Форми виплати заробітної плати. Строки, періодичність і місце виплати заробітної плати. Гарантії в оплаті праці для працівників при відхиленні від нормальних умов праці. Обмеження відрахувань із заробітної плати. Нагляд і контроль за додержанням законодавства про оплату праці. Відповідальність за порушення законодавства про оплату праці. Поняття гарантій та види гарантій. Поняття та види компенсацій. Порядок надання гарантійних і компенсаційних виплат і їх розмір.

Тема 4. Трудова дисципліна. Матеріальна відповідальність працівників за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації. Охорона праці. Трудові спори. Нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю

Поняття дисципліни праці та методи її забезпечення. Внутрішній трудовий розпорядок підприємств, установ, організацій. Поняття та види дисциплінарної відповідальності.

Поняття та склад дисциплінарного проступку. Порядок притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності. Строки і порядок застосування дисциплінарних стягнень, порядок їх зняття. Оскарження дисциплінарних стягнень.

Поняття та функції матеріальної відповідальності працівників, її відмінності від майнової відповідальності осіб в інших галузях; права. Трудове майнове правопорушення та його елементи. Випадки, що виключають матеріальну відповідальність працівників. Види матеріальної відповідальності. Обмежена матеріальна відповідальність та її випадки. Поняття, зміст і порядок укладення договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність.

 Поняття, зміст і порядок укладення договору про повну колективну (бригадну) матеріальну відповідальність. Порядок визначення розміру заподіяної шкоди. Строки притягнення працівників до матеріальної відповідальності. Обставини, які підлягають урахуванню при визначенні розміру шкоди та його зменшенню. Порядок покриття шкоди.

Поняття охорони праці та його зміст. Основні принципи державної політики в галузі охорони праці. Правове регулювання організації охорони праці на виробництві. Правовий статус служби охорони праці на підприємстві. Навчання, інструктаж і перевірка знань працівників з питань охорони праці. Розслідування нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві. Розслідування нещасних випадків невиробничого характеру. Порядок відшкодування власником підприємства, установи та організації шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним трудових обов'язків. Моральна шкода, її поняття та порядок відшкодування. Державний нагляд і громадський контроль за охороною праці. Громадські органи або їх уповноважені представники, які здійснюють контроль за охороною праці, їх права та обов'язки.

Поняття трудових спорів. Види трудових спорів. Причини й обставини виникнення трудових спорів. Принципи розгляду трудових спорів. Індивідуальні трудові спори. Органи, що розглядають індивідуальні трудові спори. Особливості розгляду окремих видів трудових спорів. Порядок, строки, виконання рішень КТС по індивідуальних трудових спорах. Особливості виконання судових рішень по трудових спорах.

Поняття колективних трудових спорів, їх предмет, сторони. Порядок мирних процедур розв'язання колективних трудових спорів. Правове положення незалежного посередника. Правове положення Національної служби посередництва і примирення. Примирна комісія, її склад і компетенція. Трудовий арбітраж, його склад і компетенція. Право на страйк і його обмеження. Здійснення права на страйк. Гарантії та правове положення працівників у зв'язку з проведенням страйку. Відповідальність за порушення законодавства про колективні трудові спори.

Нагляд і контроль за додержанням законодавства, їх поняття та відмінності. Органи контролю за додержанням законодавства про працю, їх права та обов'язки. Державний нагляд за охороною праці. Повноваження місцевих державних адміністрацій та рад депутатів у галузі охорони праці. Державні й громадські інспектори праці з питань контролю додержання трудового законодавства про працю на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від форм власності, та їх компетенція. Відповідальність за порушенням законодавства про працю.

2. ОРІЄНТОВАНИЙ ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ ДЛЯ ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ

  1.   Поняття права на працю та його гарантії відповідно до Конституції України та законодавства про працю.
  2.   Предмет, метод та функції трудового права. Сфера дії законодавства про працю.
  3.   Джерела трудового права.
  4.   Поняття і класифікація суб'єктів трудового права. Їх правовий статус.
  5.   Права профспілок у сфері соціально-трудових відносин.
  6.   Поняття та зміст трудових правовідносин. Їх відмінність від відносин, тісно пов’язаних з трудовими.
  7.   Поняття, сторони та зміст колективного договору. Порядок укладення колективного договору.
  8.   Поняття трудового договору. Загальний порядок прийняття на роботу.   Необґрунтована відмова в прийнятті на роботу
  9.  Зміст і форма трудового договору.
  10.   Поняття сумісництва і його відмінності від суміщення професій та заміни тимчасово відсутнього працівника.
  11.  Контракт і його застосування.
  12.  Поняття та види переведень на іншу роботу. Відмінності переведення від переміщення.
  13.  Істотні умови праці: їх поняття, порядок зміни і правові наслідки.
  14.  Розірвання трудового договору з ініціативи працівника і його відмінності від припинення трудового договору за угодою сторін.
  15.  Розірвання трудового договору з ініціативи власника.
  16.   Розірвання трудового договору за вимогою профспілкового комітету.
  17.  Відсторонення працівника від роботи та його відмінності від розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу.
  18.  Поняття і види робочого часу.
  19.  Надурочні роботи і порядок їх застосування.
  20.  Час відпочинку та його види.
  21.  Поняття і види відпусток; визначення тривалості відпусток.
  22.  Оплата праці та її правове регулювання.
  23.  Поняття заробітної плати та її відмінності від гарантійних та компенсаційних виплат.
  24.  Дисциплінарна відповідальність у трудових відносинах.
  25.  Поняття, підстави та умови застосування матеріальної відповідальності.
  26.  Види матеріальної відповідальності.
  27.   Охорона праці: поняття та правове значення.
  28.   Поняття та види трудових спорів.
  29.  Колективні трудові спори: предмет, сторони, момент виникнення.
  30.  Особливості правового регулювання праці жінок та неповнолітніх.

3. Література

  1.  Конституція України: Прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 р.// Відомості Верховної Ради України. – 1996.- № 30.- ст. 141.
  2.  Трудовое право Украины в вопросах и ответах: Учебно-справочное пособие. Издание пятое, перераб. и дополненное / Под ред. В.В. Жернакова. – Х.: «Одиссей», 2007. – 652 с.
  3.  Трудове право України: Академічний курс: Підручник для студ. вищ. навч. закл./ П.Д. Пилипенко, В.Я. Буряк, З.Я. Козак та ін.; За ред. П.Д. Пилипенка. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2007. – 536 с.  
  4.  Болотіна Н.Б. Трудове право України: Підручник. - К.: Вікар, 2003. - 725с.
  5.  КЗпП України та інші закони України про працю // Збірник законів України про працю / Упор.: О.В. Терешук, ОФ. Штанько, Н.Б. Болотіна. - К: Вікар, 2002.-300 с.
  6.  Кодекс законів про працю України з постатейними матеріалами (за станом законодавства та постанов Пленуму Верховного Суд. України на 1 серпня 2000) / Відп. ред. О.П. Товстенко - К.: Юрінком Інтер, 2000.-1024 с.
  7.  Кодекс законів про працю України з постатейними систематизованими матеріалами / Упорядник В. Вакуленко. - К: Істина, 2001. - 800 с.
  8.  Коментар до Конституції України. - К.: Ін-т законодавства Верховної Ради України,

1996.

  1.  Международные акты о правах человека: Сб. документов. - М. 1998. - 834 с.
  2.  Міжнародна організація праці. Конвенції та рекомендації, ухвалені міжнародною організацією праці. 1919-1964. Т. 1. Міжнародне бюро праці. Женева. - К., 1999. - 776с.
  3.  Науково-практичний коментар до законодавства України про працю / Б.С. Стичинський, І.В. Зуб. В.Г. Ротань. - 2-ге вид., допов. та переробл. - К.: А.С.К.. 2000. - 1072 с.
  4.  Постанови Пленуму Верховного Суду України (1995-1998). Правові позиції щодо розгляду судами окремих категорій цивільних справ / Відп. редактор ПІ. Шевчук. - К.: Юрінком інтер. 1998.-272 с.
  5.  Прокопенко В.І Трудове право України: Підручник. -Х.:Консум, 2002.

Методичне видання

Методичні вказівки студентам заочної форми навчання щодо

вивчення дисципліни “Трудове право ”

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Підписано до друку _________ Формат 60х84/16. Ум. друк.

арк 0,5. Оперативна поліграфія. Зам. №_____ Тираж_______.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

ДУЕП

49000, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Леніна, 18




1. отверженных членов группы.html
2. Моделирование процесса обработки заданий в вычислительной системе
3. Принципы охраны воздушного пространства
4. Анализ постановления Министерства экономики Республики Беларусь Об утверждении Инструкции о порядке применения цен и тарифов от 10.09.2008 г. 183
5. источника в другое производственный отдел адресат
6. Акционерлік ~о~ам туралы за~ ~ашан ~абылданды 2003 жылы 13 мамырда Акционерлік ~о~амдар туралы за~ ~ай жы
7. Приказной язык московского государства
8. Операции банков с ценными бумагами
9. Введение Изготовлением одежды люди занимались с глубокой древности
10. Психологические аспекты влияния СМИ
11. Поточні біологічні активи за 20 р
12. Екологічна оцінка природних умов басейну річки Рудка (Волинська область)
13. Страноведческий анализ Страна Швейцария
14. это средства труда которые многократно участвуют в производственном процессе сохраняя при этом свою натур
15. Особенности неогенового период
16. определение предпосылок планирования рассмотрение имеющихся ресурсов отбор и рассмотрение сущес
17. Человек перестает думать
18. Социально-экономическая сущность налогов в современном обществе
19. да или нет на следующие вопросы- Я хотел бы в большей степени контролировать свои мысли
20. Сергей Тармашев Древний