Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тому властивості особистості виступають головними факторами діяльності вчителя

Работа добавлена на сайт samzan.net:


Особистість вчителя (її цінностні орієнтації, мотиви, ідеали тощо) характеризується педагогічною спрямованістю та визначаються сутність педагогічної діяльності й спілкування: чому працює вчитель, яке він ставить завдання та мету, які обирає засоби досягнення та рішення завдань. Тому властивості особистості виступають головними факторами діяльності вчителя. У своїх дослідженнях А.К.Маркова [2] відмічає, що структура особистості вчителя складається з мотивації особистості (спрямованість особистості та її види), властивостей особистості (педагогічні здібності), інтегральних характеристик особистості (педагогічне самопізнання, творчий потенціал, самоосвіта, самовиховання) тощо.

Мотивація особистості педагога обумовлена її спрямованістю і складається з цінностних орієнтацій, мотивів, цілей, ідеалів.

Спрямованість особистості насамперед визначає систему базових відношень людини до освіти та самого себе, єдність його поведінки та діяльності.

Педагогічна спрямованість майбутнього вчителя – це мотивація до професії, головне в якій – орієнтація на розвиток особистості учня, що не обмежується любов’ю до дітей. Насамперед це прагнення стати висококваліфікованим учителем, яке допомагає подолати труднощі на цьому шляху. Його спрямованість виявляється у професійній життєдіяльності, в окремих педагогічних ситуаціях, сприйняттям та логікою поведінки, загальними проявами особистості тощо [2].

Здібності вчителя, розглядають переважно як індивідуальні стійкі якості, що сприяють успішному виконанню його діяльності.

Дослідження багатьох науковців вказують на різний склад професійно-творчих здібностей педагога. Так, наприклад, А.І.Щербаков [3] вказує на індивідуально-психологічні особливості особистості педагога, від розвитку яких залежить рівень його професійно-творчих досягнень:

– любов до дітей і потреба працювати з ними;

– цільність характеру;

– самостійність;

– адекватність сприйняття вчителем дитини;

– педагогічне прогнозування і практичні навички та вміння тощо.

Є й інші підходи до аналізу педагогічних здібностей. Наприклад, Л.В.Кузьміна виокремлює наступні групи якостей: комунікативні, організаторські, гностичні.

Звісно, що кожна з педагогічних здібностей може виявлятися в різних ситуаціях, в тому числі і творчих, де діяльність педагога перетворюється на творчість учня. Тому одна з важливих якостей педагога як особистості – це надзвичайно високий рівень емпатії, або за влучним висловлюванням В.Л.Леві, мистецтво бути іншим [5]. І чим вище здатність педагога до співчуття і до співтворчості, тим вищі його творчі результати.

В.Л.Леві , характеризуючи різноманітність творчих проявів педагога, показує, що вчитель залежно від ситуації, може бути спостерігачем, контролером, наставником, лікарем, дослідником, товаришем тощо.

Дослідники цієї проблеми виділяють головні, на їх погляд, групи здібностей: загальні та спеціальні. До загальних вони відносять насамперед інтелектуальні; до спеціальних – необхідні для успішного здійснення спеціальних видів діяльності.

Показником рівня загальних здібностей є успішність навчання в середній школі.

Рівень спеціальних педагогічних здібностей визначити складніше, бо вони зверненні як до учнів.ю так і до самого вчителя і мають гностичний елемент – досконале володіння психологією учня, вміння планувати свою діяльність, постійна самоосвіта та самовиховання.

Аналіз психолого-педагогічних досліджень  дозволив визначити перелік якостей, необхідних вчителю.

Вони були об’єднанні в три групи:

– емоційно-вольова сфера особистості;

– професіоналізм;

– когнітивна та комунікативна сфери.

I Емоційно-вольова сфера.          

1. Прагнення до співпраці  

2. Здатність відчувати ситуацію, поводитись відповідно до ситуації  

3. Здатність до співпереживання  

4. Щирість  

5. Адекватний підхід до ситуації  

6. Стриманість  

7. Емоційність  

8. Самостійність  

9. Здатність впорюватися з труд­нощами  

10. Упевненість у собі  

11. Реалістичність  

12. Наполегливість  

13. Розсудливість  

14. Точність  

15. Розвинута інтуїція  

16. Чутливість  

17. Справедливість  

18. Самовпевненість  

19. Організованість  

20. Вольовий контроль  

II Професіоналізм    

1. Певний рівень освіти  

2. Вміння планувати роботу  

3. Проективні, конструктивні, клерувальні здібності, пов’язані з вмінням впливати на іншу людину

4. Високі пізнавальні інтереси  

5. Любов до дітей, потреба працювати з ними  

6. Здатність „передати” навчаль­ний матеріал  

7. Артистизм  

8. Тактовність  

9. Винахідливість  

10. Високий рівень пам’яті та уваги  

12. Здатність будувати навчання, враховуючи індивідуальність учнів  

13. Самоосвіта  

14. Здатність викликати до себе повагу з боку учнів  

15. Педагогічна ерудиція  

16. Запас сучасних знань  

17. Розуміння сутності педагогіч­ної ситуації   

18. Педагогічна імпровізація  

19. Інтуїтивне мислення  

20. Педагогічна спостережливість  

III Когнітивна та комунікатив­на сфери якостей особистості    

1. Ясне, гнучке мислення  

2. Високий рівень інтелектуаль­них інтересів  

3. Логічність мислення  

4. Стійкість професійних інтересів  

5. Багата творча уява  

6. Схильність до аналізу подій та явищ  

7. Інтелектуальна незалежність  

8. Схильність до самоаналізу  

9. Вміння „слухати” спів розмов­ника  

10. Товариськість  

11. Вміння контактувати з учнями  

12. Вміння, зацікавлення для слухачів, висловлювати свої думки  

13. Ініціативність  

14. Вимогливість до себе та оточуючих

Специфіка педагогічної діяльності ставить, як ми вже зазначали, перед учителем ряд вимог до особистості педагога, які в педагогічній науці визначаються як професійно значимі особистісні якості. Останні характеризують інтелектуальну й емоційно-вольову сторони особистості, суттєво впливають на результат професійно-педагогічної діяльності і визначають індивідуальний стиль педагога.

Учені пропонують різноманітний набір особистісних якостей, важливих для професії педагога. Робляться спроби виділити найсуттєвіші з точки зору ефективності педагогічної діяльності. Правомірним, на нашу думку, є виділення домінантних, периферійних, негативних і професійно недопустимих якостей.

Домінантними вважають якості, відсутність кожної з яких унеможливлює ефективне здійснення педагогічної діяльності; периферійними - якості, які не здійснюють вирішального впливу на ефективність педагогічної праці, проте сприяють її успішності; негативними - якості, що призводять до зниження ефективності педагогічної діяльності, а професійно недопустимими - ті, що ведуть до професійної непридатності вчителя. Розглянемо склад цих груп особистісних якостей детальніше.

Домінантні якості:

1. Гуманність - любов до дітей, вміння поважати їхню людську гідність, потреба і здатність надавати кваліфіковану педагогічну допомогу в їхньому особистісному розвитку.

Справжнім вихователем є лише той, хто пробуджує у дитини дух, що дрімає, і надає їй сили для органічного розвитку.

П.П.Блонський

Учитель, який поєднує в собі любов до справи і учнів, є досконалим учителем.

Л.М. Толстой

2. Громадянська відповідальність, соціальна активність

Від правильного виховання дітей залежить благоустрій усього народу.

Джон Локк ...Якщо медикам ми ввіряємо наше здоров'я, то вихователям ввіряємо моральність і розум дітей наших, ввіряємо їхню душу, а разом з тим і майбутнє нашої вітчизни.

К.Д. Ушинський ... Ця посада набагато ваговитіша за найвищі посади в державі.

3. Справжня інтелігентність (від лат. inteligens - знаючий, розуміючий, розумний) - високий рівень розвитку інтелекту, освіченість у галузі предмета викладання, ерудиція, висока культура поведінки.

Без особистого безпосереднього впливу вихователя на вихованця справжнє виховання, що проникає в характер, неможливе. Лише особистість може впливати на розвиток і визначення особистості, лише характером можна створити характер.

К.Д. Ушинський ...Щоб відкрити перед учнями іскорку знань, учителеві треба увібрати море світла, ні на хвилину не відходячи від променів вічно сяючого сонця знань, людської мудрості.

В. О. Сухомлинський

4. Правдивість, справедливість, порядність, чесність, гідність, працьовитість, самовідданість.

Високі вимоги до моральних і педагогічних якостей учителя висувались ще у статутах братських шкіл.

Так, у найдавнішому з них Статуті луцької братської школи було сказано: "Даскал або вчитель, цієї школи має бути благочестивим, розсудливим, смиренномудрим, лагідним, стриманим, не п'яницею, не блудником, не хабарником, не гнівливим, не заздрісним, не сміхотворцем, не лихословом, не чародієм, не басносказателем, не посібником єресей, але прихильником благочестія, будучи в усьому взірцем добрих справ".

Учителями повинні бути люди... "чесні, діяльні і працьовиті; не для годиться, а насправді вони мають бути живими взірцями чеснот, що їх вони повинні прищепити іншим (Ніщо удаване не може бути тривалим)".

Що таке учитель-неук, пасивний керівник інших, як не тінь без тіла, хмара без дощу, джерело без води, лампа без світла, отже, пусте місце.... Ти удаєш із себе вчителя - так учи або скинь із себе цю машкару.

Я.А.Коменський

Першою і найпотрібнішою вчителеві якістю хай буде доброчинність. Бо він є дзеркалом, дивлячись у яке, юнаки багать увесь розквіт доброчесності... Отже, хай учитель слугує дзеркалом добрих звичаїв, і те, чого він вчить або збирається навчити, хай демонструє на собі, як на зразкові. ...Є така істина, що діти розбещених батьків теж розбещеними бувають, а розбещений учитель усіх дітей розбещеними зробить і замість доброчесності розплодить злорадство і розбещеність у цілому суспільстві.

... Учитель - це сіяч, що засіває зерном добру ниву; якщо він посіє там пшеницю, пшениця і вродить, а якщо посіє кукіль, то що інше зійде, як не кукіль?...

О.В.Духнович

Ваша власна поведінка - вирішальна річ. Не думайте, що ви виховуєте дитину тільки юді, коли з нею розмовляєте, або повчаєте її, або караєте її. Ви виховуєте її щохвилини... Як ви одягаєтеся, як ви розмовляєте з іншими людьми і про інших людей, як ви радієте або сумуєте, як ви поводитеся з друзями і з ворогами, як ви смієтеся, читаєте газету, - все це має для дитини велике значення.

А.С.Макаренко

5. Інноваційний стиль науково-педагогічного мислення, готовність до створення нових цінностей і прийняття творчих рішень.Справжній учитель не енциклопедичний словник, а Сократ.

П.П.Блонський Я кажу вам: без прагнення до наукової роботи вчитель елементарної школи неминуче підпадає під владу трьох педагогічних демонів: механічності, рутинності, банальності. Він дерев'яніє, кам'яніє, опускається.

А.Дістервег

... Якщо ви хочете бути улюбленим вчителем, дбайте про те, щоб вихованцеві було що в вас відкривати. Якщо ж ви кілька років однаковий, якщо минулий день нічого не додав до вашого багатства, ви можете стати обридлим і навіть ненависним... Серця й уми юнацтва можна завоювати в наші дні тим сплавом моральної краси та інтелектуального багатства, який відкриває перед юнацтвом все нові й нові якості людини.

В. О. Сухомлинський

6. Любов до предмета, який викладається, потреба в знан

нях, у систематичній самоосвіті.

...Хочеш наукою виховати учня, люби свою науку і знай її, і учні полюблять тебе, а ти виховаєш їх; але якщо ти сам не любиш її, то скільки б ти не змушував учити, наука не здійснить виховного впливу.

Л.М.Толстой

Учитель ... може виховувати і навчати доти, допоки сам працює над своїм вихованням і освітою.

К.Д. Ушинський

7. Здатність до міжособового спілкування, ведення діалогу, переговорів; наявність педагогічного такту, що визначає стиль поведінки учителя, спричиняє упевненість учнів у доброзичливості вчителя, його чуйності, доброті, толерантності.

Периферійні якості:

1. Привітність.

2. Почуття гумору.

3. Артистизм.

4. Мудрість (наявність життєвого досвіду).

5. Зовнішня привабливість.

Сукупність якостей учителя створює його авторитет. Авторитет педагога, як і авторитет представника будь-якої іншої професії, здобувається наполегливою працею. Якщо в межах інших професій звично звучить вислів "визнаний у своїй галузі авторитет", то у педагога може бути лише авторитет особистості.

 




1. Тема 6 Україна у складі СРСР 1922 1939 Західноукраїнські землі 1
2. Гидрологические методы исследования водоемов
3.  Причины русскотурецкой войны 17681774 гг
4. реферату- Сутність і завдання організації праціРозділ- Економіка підприємства Сутність і завдання організ
5. Отвественность правительств в зарубежных странах
6. Человек индивид личность
7. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук Київ ~ Дисе
8. это жидкая ткань организма выполняющая важные биологические функции
9. Порядок проведения социологических исследований
10. I. Для астата известны только радиоактивные изотопы с небольшой продолжительностью жизни атомов в среднем 12
11. а Уяснение задачи
12. УСТАВ ВНУТРЕННЕЙ СЛУЖБЫ ВООРУЖЕННЫХ СИЛ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИ
13. Организация работы в десерт-баре.html
14. волокнистых плит Кроношпан Йиглава В 1994 году транснациональная компания Кроношпан купила завод на о
15. В ЛОМОНОСОВА Город Москва ГЗ МГУ ауд
16. Высоты 1 и BB1 треугольника BC пересекаются в точке H
17. Вариант 12 Метаболизм дрожжей и молочнокислых бактерий в присутствии кислорода
18. Економіка підприємства і організація виробництва
19. Реферат- Общие сведения по истории майя
20. Водопропускные трубы