Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

ОРГАНІЗАЦІЯ ІНДИВІДУАЛЬНОСАМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 2.11.2024

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЧНУ ІМ. Б. ХМЕЛЬНИЦЬКОГО

Методичні вказівки

до виконання розрахунково-графічних робіт

з дисципліни „Економіка підприємства”

Черкаси –– 2010

ЗМІСТ

ВСТУП…………………………………………………………………………

4

1. ОРГАНІЗАЦІЯ ІНДИВІДУАЛЬНО-САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ…………………………………………………………………..

5

2. ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНОЇ РОБОТИ…………………………………………………………………………

6

3. ВКАЗІВКИ З РОЗРОБКИ РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНОЇ РОБОТИ №1……………………………………………………………………………….

10

4. ВКАЗІВКИ З РОЗРОБКИ РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНОЇ РОБОТИ №2……………………………………………………………………………….

13

ДОДАТКИ……………………………………………………………………….

19

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ………………………………………………………..

21


ВСТУП

Основною метою викладання дисципліни „Економіка підприємства” є формування системи спеціальних знань і практичних навичок аналізу показників господарсько-виробничої діяльності підприємства з урахуванням чинників зовнішнього та внутрішнього середовища його функціонування.

Предметом вивчення дисципліни є економічний механізм функціонування підприємства, формування та використання його ресурсного потенціалу з метою оптимізації економічних результатів діяльності.

Основними завданнями вивчення дисципліни „Економіка підприємства” є:

  •  підкреслити цільові характеристики діяльності підприємства на ринку;
  •  сформувати програму виробництва продукції та її реалізації, ресурсне забезпечення виробничої програми;
  •  визначити складові ресурсного потенціалу підприємства та знайти шляхи його ефективного використання;
  •  засвоїти поняття: ринкова система, попит та пропозиція, виробнича програма підприємства, основні засоби, амортизація, нематеріальні активи, оборотні кошти, поточні витрати підприємства, собівартість продукції; собівартість видів продукції; склад поточних витрат; вивчення методів та прийомів аналізу, планування витрат підприємства;
  •  визначити поняття механізму формування та використання доходів і прибутків підприємства від різних напрямів його діяльності (виробничої, комерційної, зовнішньоекономічної, фінансової, інвестиційної тощо);
  •  оцінити ефективність господарської діяльності та знайти шляхи її підвищення;
  •  оцінити конкурентоспроможність підприємства та його продукції.

Важливим елементом оволодіння знаннями та навичками у час, вільний від обов’язкових навчальних занять, яка формує практичні навички роботи студентів зі спеціальною літературою, орієнтує їх на інтенсивну роботу, критичне осмислення здобутих знань та глибоке вивчення теоретичних і практичних проблем індустрії туризму і гостинності, чим підвищує якість професійної підготовки управлінських кадрів є самостійна індивідуальна робота студента. Методичні вказівки призначені для організації індивідуальної роботи студентів при вивченні дисципліни „Економіка підприємства”.

У процесі вивчення дисципліни навчальними планами передбачається виконання студентами двох розрахунково-графічних робот з метою закріплення, поглиблення і узагальнення знань, одержаних ними за час вивчення курсу «Економіка підприємства».

Кожний студент повинен виконати завдання самостійно згідно варіанта, більш ґрунтовно вивчити відповідні нормативні документи та спеціальну літературу.

1. ОРГАНІЗАЦІЯ ІНДИВІДУАЛЬНО-САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ

Індивідуальна робота студента є важливим елементом оволодіння знаннями та навичками у час, вільний від обов’язкових навчальних занять, яка формує практичні навички роботи студентів зі спеціальною літературою, орієнтує їх на інтенсивну роботу, критичне осмислення здобутих знань та глибоке вивчення теоретичних і практичних основ дисципліни.

Розрахунково-графічна робота є підсумковою індивідуальною роботою з дисципліни „Економіка підприємства”, яка показує, що студент засвоїв необхідний обсяг знань з зазначеної дисципліни, вміє оперувати набутими знаннями.

Метою виконання першої розрахунково-графічної роботи є розширення та закріплення знань з теми «Капітал і виробничі фонди», навичок нарахування амортизації за існуючими методами, визначення і обґрунтування найбільш вигідного з них для підприємства.

Метою виконання другої розрахунково-графічної роботи є ознайомлення з основними групами показників діяльності підприємства, формами фінансової звітності підприємства – Форма № 1 «Баланс» та Форма № 2 «Звіт про фінансові результати», закріплення знань щодо основних показників, які характеризують фінансово-економічну діяльність підприємства.

Розрахунково-графічні роботи мають бути виконані логічно, послідовно. Усі розрахунки мають супроводжуватися поясненнями та відповідними висновками.

Варіант розрахунково-графічної роботи визначається за порядковим номером у журналі групи. До другої розрахунково-графічної роботи індивідуальне завдання для кожного студента видається викладачем у вигляді заповнених форм звітності.

2. ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНОЇ РОБОТИ

2.1. Загальні вимоги

Мова контрольної роботи – державна, стиль – науковий, чіткий, без орфографічних і синтаксичних помилок, послідовність – логічна. Пряме переписування у роботі матеріалів із літературних джерел є неприпустимим.

Залежно від особливостей і змісту роботу складають у вигляді тексту, ілюстрацій, таблиць або їх сполучень.

Роботу оформлюють на аркушах формату А4 (210 х 297 мм). За необхідністю допускається використання аркушів формату АЗ (297 х 420 мм).

У друкованому варіанті текст розташовується через 1,5 міжрядковий інтервал до тридцяти рядків на сторінці з мінімальною висотою шрифту в 1,8 мм (комп'ютерний набір - 14-й кегль, шрифт – Times New Roman). Абзацний відступ повинен бути однаковим протягом усього тексту роботи і дорівнювати п'яти знакам.

Текст контрольної роботи розміщується на аркуші з дотриманням таких розмірів берегів: з лівого боку – не менш за 20 мм, з правого – не менш за 10 мм, зверху – не менш за 20 мм, знизу – не менш за 20 мм.

Структурні елементи "ЗМІСТ", "ВСТУП", "РОЗДІЛ", "ВИСНОВКИ", "СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ", "ДОДАТКИ" не нумерують, а їх назви друкують великими літерами симетрично до тексту без крапки в кінці, не підкреслюючи.

Розділи і підрозділи повинні мати заголовки. Пункти і підпункти можуть мати заголовки. Заголовки підрозділів, пунктів і підпунктів треба починати з абзацного відступу і друкувати маленькими літерами, крім першої великої, не підкреслюючи, без крапки в кінці. Якщо заголовок складається з двох і більше речень, їх розділяють крапкою. Перенесення слів у заголовку розділів не допускається.

Відстань між заголовком і подальшим чи попереднім текстом має бути не менше двох рядків.

Не допускається розміщувати назву розділу, підрозділу, а також пункту й підпункту в нижній частині сторінки, якщо після неї знаходиться тільки один рядок тексту.

Всі сторінки роботи, включаючи додатки, повинні мати порядкову нумерацію в межах всієї роботи і позначаються арабськими цифрами без крапки в кінці. Вступ і висновок не нумерують. Першою сторінкою вважається сторінка титульного аркуша, друга – змісту, далі – текст основної частини тощо. Номери сторінок (починаючи з другої) ставлять у правому верхньому кутку арабськими цифрами без знака №. Не допускається заключати номери сторінок в лапках та інші знаки.

Розділи повинні мати порядкову нумерацію в межах викладення основної частини роботи і позначатися арабськими цифрами без крапки, наприклад, 1,2,3 і т. д.

Підрозділи повинні мати порядкову нумерацію в межах кожного розділу.

Якщо розділи підрозділяються на декілька основних частин, то їх нумерація здійснюється також арабськими цифрами і складається з номерів розділу її підрозділу, які розділяються крапкою, наприклад 2.5 (п'ятий підрозділ другого розділу).

Ілюстрації (креслення, рисунки, графіки, схеми, діаграми) слід розміщувати в роботі безпосередньо після тексту, де вони згадуються вперше, або на наступній сторінці. На всі ілюстрації мають бути посилання в роботі.

Ілюстрацію позначають словом "Рис.____", яке разом з назвою ілюстрації розміщують після пояснювальних даних, наприклад,                     "Рис. 3.2- Діаграма сальдо туристського балансу".

Ілюстрації треба нумерувати арабськими цифрами порядковою нумерацією в межах розділу, за винятком ілюстрацій, наведених у додатках. Номер ілюстрації складається з номера розділу і порядкового номера ілюстрації, відокремлених крапкою, наприклад, "Рис. 3.2" – другий рисунок третього розділу.

Якщо ілюстрація не вміщується на одній сторінці, можна переносити її на наступну сторінку, вміщуючи назву ілюстрації на першій сторінці, пояснювальні дані – на кожній сторінці і під ними позначають: "Продовження рис.____".

Цифровий матеріал, як правило, оформлюють у вигляді таблиць.

Кожна таблиця повинна мати назву, яку розміщують над нею і друкують симетрично до тексту. Назву і слово «Таблиця» починають з великої літери. Назву не підкреслюють. На всі таблиці мають бути посилання в тексті роботи.

У лівому верхньому куті розміщують напис "Таблиця" із зазначенням її номера, який складається з номера розділу і порядкового номера таблиці, між якими ставиться крапка: наприклад, "Таблиця 2.1" (друга таблиця першого розділу), поряд розміщується назва таблиці. У разі перенесення таблиці на іншу сторінку над подальшими частинами пишеться: наприклад, "Продовження табл. 2.1" у правому куті.

2.1.1. Титульний аркуш

Титульна сторінка є першою сторінкою роботи і містить дані про виконавця та наукового керівника, найменування теми роботи. Розміщення інформації на титульній сторінці наведено в додатку А.

2.1.2. Зміст

Зміст розташовують безпосередньо після титульної сторінки, починаючи з нової сторінки.

До змісту включають: вступ, послідовно перелічені назви всіх розділів, підрозділів, пунктів і підпунктів (якщо вони мають заголовки) основної частини роботи, висновки, список використаних джерел, додатки.

2.1.3. Вступ

У вступі звичайно обґрунтовують актуальність обраної теми, мету і зміст поставлених завдань, формулюють об'єкт і предмет дослідження.

Вступ звичайно становить 1-3 сторінки рукописного тексту, в ньому коротко викладають:

- актуальність оцінку сучасного стану туризму в наданій за варіантом країні;

- об’єкт дослідження країна світу або курорт, готель, надані за варіантом;

- предмет дослідження стан туристського потенціалу та готельної бази країни, що розглядається в роботі;

мета роботи - формулюється відносно обраного предмета дослідження стосовно об'єкта дослідження.

2.1.4 Основна частина

Основна частина розрахунково-графічної роботи складається з двох розділів – теоретичного та розрахунково-графічного.

3.1.5. Висновки

Висновки, що наводяться в окремому розділі контрольної роботи, є стислим викладенням підсумків проведеної студентом роботи.

Текст висновків може поділятись на пункти.

Обсяг висновків не повинен перевищувати 1-3 сторінок.

3.1.6. Список використаних джерел

Список використаних джерел, на які є посилання в основній частині, наводять у кінці тексту роботи, починаючи з нової сторінки.

Список використаних джерел – елемент бібліографічного апарата, який містить бібліографічні описи використаних джерел і розміщується після висновків. Такий список – одна із суттєвих частин контрольної роботи, що віддзеркалює самостійну творчу працю її автора.

Джерела слід розміщувати таким чином:

а) Закони України (у хронологічній послідовності);

б) укази Президента, постанови уряду (у хронологічній послідовності);

в) директивні  матеріали  міністерств  (у хронологічній  послідовності);

г) монографії, брошури, підручники (за алфавітом);

д) статті з журналів (за алфавітом);

є) інструктивні, нормативні та інші матеріали, що використовуються підприємством (за алфавітом);

ж)  іншомовні джерела;

з)  електронні джерела.

  1.  ВКАЗІВКИ З РОЗРОБКИ РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНОЇ РОБОТИ №1

РОЗДІЛ 1. КАПІТАЛ ТА ВИРОБНИЧІ ФОНДИ

У теоретичній частині мають бути розкрити наступні основні запитання:

-  сутність капіталу та його види;

- структура основних фондів підприємства і фактори, що на неї впливають;

- оцінка основних фондів підприємства;

- сутність амортизації основних фондів та сучасні методи її нарахування;

- методика визначення суми амортизаційних відрахувань за податковим законодавством;

- фактори, що впливають на очікуваний спосіб отримання економічних вигід для кожного методу амортизації.

РОЗДІЛ 2. РОЗРАХУНОК АМОРТИЗАЦІЙНИХ ВІДРАХУВАНЬ

Завдання для виконання розрахункової частини:

Підприємство придбало новий верстат за початковою вартістю S з нормативним терміном експлуатації N років. Загальний розрахунковий обсяг виробництва – V. Ліквідаційна вартість устаткування після його експлуатації-С. Виконати розрахунки за вихідними даними, наданими у табл. 2.1.

Визначити, яким методом краще нараховувати амортизацію, якщо кращим вважається той метод, який дає змогу за першу половину терміну експлуатації погасити більшу частину вартості.

Результати розрахунків записати в таблицю 2.1:

Таблиця 2.1 - Розрахунок амортизаційних відрахувань різними методами

Метод нарахування амортизації

Сума амортизаційних відрахувань, тис. грн., за роками

1-й

2-й

3-й

4-й

5-й

n

1. Кумулятивний

………..

Графічно відобразити амортизаційні відрахування за роками. За результатами розрахунків зробити висновки.

Таблиця 2.2 - Вихідні дані

Варіант (згідно порядковому номеру у журналі групи)

Початкова вартість обладнання,  S тис. грн.

Нормативний термін експлуатації, N років

Загальний роз-рахунковий обсяг виробництва, V тис. одиниць

Фактичний обсяг виробниц-тва в % по роках

Ліквідаційна вар-тість устаткуван-ня після його експлуатації, С тис. грн.

1

2

3

4

5

6

1

1 300

10

3 900

6,7,10,10,20,18,10,7,6,6

10

2

1 896

12

43 200

5,5,10,10,20,157,7,6,6,5,4

5

3

589

5

1 250

10,15,35,20,20

15

4

4 352

6

158 000

5,15,25,20,20,15

3

5

2 100

8

14 999

5,10,15,25,20,15,5,5

8

6

354

4

15 600

15,35,30,20

14

7

1 056

8

1 490

5,10,20,30,15,10,5,5

8

8

240

7

35 200

5,5,15,35,20,15,5

9

9

35

3

17 100

20,50,30

10

10

489

4

1 950

10,20,45,25

18

11

1 280

6

3 600

5,15,25,20,20,15

15

12

1 760

11

4 850

5,5,10,10,20,15,8,8,7,7,5

13

13

952

12

15 000

5,5,10,10,20,157,7,6,6,5,4

7

14

48

4

1 500

10,20,45,25

2

15

352

8

54 600

5,10,15,25,20,15,5,5

10

16

18

5

85 300

10,15,35,20,20

1

17

55

8

17 600

5,10,15,25,20,15,5,5

9

18

1 020

7

11 900

5,5,15,35,20,15,5

10

19

59

5

18 555

10,15,35,20,20

4

20

325

12

3 256

5,5,10,10,20,15,7,7,6,6,5,4

12

21

470

11

55 300

5,5,10,10,20,15,8,8,7,7,5

15

22

300

10

41 700

6,7,10,10,20,18, 10,7,6,6

9

23

1 370

14

1 900

4,4,6,8,12,9,9,9,8,8,7,6,5,5

15

24

259

5

67 200

10,15,35,20,20

10

25

45

7

5 900

5,5,15,35,20,15,5

5

26

19,75

9

1 600

6,7,10,10,22,19, 12,8,6

9

27

1 025,3

15

1 700

4,4,6,8,11,9,9,9,8,7,7,6,5,4

15

28

257

11

3 400

5,5,10,10,20,15,8,8,7,7,5

10

29

81

9

9 200

6,7,10,10,22,19,12,8,6

8

30

33

7

3 550

5,5,15,35,20,15,5

5


ВКАЗІВКИ З РОЗРОБКИ РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНОЇ РОБОТИ №2

РОЗДІЛ 1 ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНІ РЕЗУЛЬТАТИ І ЕФЕКТИВНІСТЬ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

У теоретичній частині мають бути розкрити наступні основні питання:

- характеристика фінансової діяльності підприємства;

- сутність і формування прибутку;

- ефективність діяльності підприємства.

РОЗДІЛ 2. РОЗРАХУНОК основних показників, ЩО ХАРАКТЕРИЗУЮТЬ фінансово-ЕКОНОМІЧНУ діяльнІстЬ підприємства

Необхідно послідовно виконати завдання, заповнюючи таблиці 2.3 - 2.9 та надаючи логічне пояснення до кожної.
Для одержання загальної оцінки динаміки фінансового стану в звітному періоді необхідно порівняти зміни валюти балансу зі зміною виторгу від реалізації

Таблиця 2.3 - Аналіз виручки від реалізації

Показники

Фактично за:

Коефіцієнт прирісту

1 рік

2 рік

1

2

3

4

5

6

1

Обсяг реалізації

(ф.2. стр. 010)

2

Середній підсумок балансу

(ф.1 стр. 640 або стр. 280)

3

Різниця

х

х

У розділі І балансу представлені активи, тобто ресурси, контрольовані підприємством в результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до надходження економічних вигод у майбутньому.  

Таблиця 2.4 - Структура активів

Показники

За станом на початок:

Відхи-лення

1 року

2 року

тис. грн.

%

тис. грн.

%

тис. грн.

%

1

2

3

4

5

6

7

8

ВСЬОГО:

100

100

Основні  засоби та інші позаоборотні активи , всього:
у тому числі:

основні засоби (за відрахуванням зносу)

(Ф.1 стр. 030)

капітальні вкладення

(Ф.1 стр. 020)

довгострокові фінансові інвестиції

(Ф.1 стр. 045)

довгострокова дебіторська заборгованість

(Ф.1 стр. 050)

інші позаоборотні активи

(Ф.1 стр. 010+стр.060+стр.070)

Оборотні засоби, всього:
у тому числі:

запаси та витрати

(Ф.1 стр. 100+стр.110+стр120+стр.130+стр140)

дебіторська заборгованість

(Ф.1 стр. 150+ стр.160+стр170+стр.180+стр190+стр.200+стр210)

грошові кошти

(Ф.1 стр. 230+стр.240)

поточні фінансові інвестиції

(Ф.1 стр. 220)

інші

(Ф.1 стр. 250)

Витрати майбутніх періодів, всього:

(Ф.1 стр. 270)

Другий розділ балансу розкриває  зміст та структуру  джерел формування коштів підприємства, тобто пасивів

Таблиця 2.5 - Зміст та структура джерел формування коштів підприємства

Показники

За станом на початок :

Відхилення

1 року

2 року

тис. грн.

%

тис. грн.

%

тис. грн.

%

ВСЬОГО:

100,0

100,0

Власні оборотні кошти
у тому числі:

(Ф.1 стр.380)

Статутний фонд  /капітал/
в оборотних коштах

(Ф.1 стр. 300)

Зайомні (залучені) кошти
у тому числі:

Довгострокові зобов`язання

(Ф.1 стр. 480)

Короткострокові зобов`язання

(Ф.1 стр. 430)

Розрахунки з кредиторами

(Ф.1 стр. 620)

Доходи майбутніх періодів

(Ф.1 стр. 630)


Таблиця 2.6 - Наявність власних коштів

Показники

Фактично за:

1 рік

2 рік

1

Запаси та витрати

(ф.1 стр.100-140)

2

Грошові кошти, розрахунки та інші активи

(Ф.1 стр. 150-250)

3

Усього поточних активів

4

Джерела власних та прирівнених до них коштів

(Ф.1 стр. 380)

5

Основні засоби та позаоборотні активи

(Ф.1 стр. 080)

6

Різниця

(стр. 4 -стр. 5)

7

Коефіцієнт забезпеченості власними коштами

Кв.з. (стр. 6 / стр. 3)

Таблиця 2.7 - Динаміка прибутку, тис. грн.

Показник

Фактично за 1 рік

Фактично за 2 рік

Відхилення

1

Фінансовий результат від операційної діяльності

Ф.2 стр.100

2

Фінансовий результат до оподаткування

Ф.2 стр.170

3

Чистий прибуток

Ф.2 стр. 220


Таблиця 2.8 - Запаси та витрати

Показники

 

Фактично
за 2004
р.

Фактично
за 2005 р.

Відхилення

Виробничі запаси

Ф.1 стр.100

Незавершене виробництво

Ф.1 стр.120

Готова продукція

Ф.1 стр.130

Товари

Ф.1 стр.140

ВСЬОГО:

 


Таблиця 2.9 - Аналіз фінансового стану підприємства

п/п

Групи показ-ників

Показники
(коефіцієнти)

Формула  розрахунку

1 рік

2 рік

Характеристика показника

1

2

3

4

5

6

7

1.

Показники рентабельності

1.1   Загальна рентабельность підприємства

валовий прибуток (050 Ф2/(280 на початок+ 280 на кінець)/2)середньорічна вартість майна*100%

Основний узагальнюючий показник,що характеризує ефективність діяльності підприємства

1.2   Загальна рентабельність виробничих фондів

валовий прибуток(050 Ф2/ /((080, від 100 до 140 Ф1 на початок)+ (080, від 100 до 140 Ф1 на кінець)) /2)середньорічна вартість основ-

них та оборотних матеріальних активів* 100%

За своєю суттю – рентабе-льність виробничих ак-тивів, тобто активів без урахуван-ня дебіторської заборгованості

1.3   Чиста рентабельність підприємства

чистий прибуток(220 Ф2/(280 на початок + 280 на кінець)/2Ф1)средньорічна вартість майна*100%

Характеризує зовнішню ефективність капіталу

1.4   Чиста рентабельність власного капиталу

чистий прибуток(220 Ф2/(380 на початок + 380 на кінець Ф1)/2)середньорічна величи-на власного капіталу *100%

Показує, скільки грошо-вих одиниць чистого прибутку заробила кож-на одиниця вкладених  грошових коштів

2.

Показники ефективно-сті управління або прибутковості продукції

2.1   Показник чистого прибутку на одну гривну обороту

чистий прибуток(220 Ф2/(з 010 - 015 Ф2) продукціия (оборот) *100%

Характеризує ефективність використання валового при-бутку, тобто ефективність діяльності підприємства. Характеризує частку чистого прибутку в одиниці об’єму продаж.

2.2   Показник за-гального прибутку на одну гривну обороту

валовий прибуток(050 Ф2)/(з 010 - 015 Ф.2) продукція (оборот)*100%

Характеризує загальну прибутковість, тобто ефективність основної діяльності підприємства

3.

Показники ділової активності або капіталовіддачі

3.1  Фондовіддача

продукція (оборот)( (из 010 - 015 Ф2)/(280 на початок+280 на кінець ) /2Ф1) середньорічна вартість майна

Характеризує кількість реалізованої продукції в розрахунку на одну гривню вартості майна

3.2   Обіговість усіх оборотних активів

продукція (оборот) ((из 010 - 015 Ф2)/((260 на початок + 260 на кі-нець Ф1))/2)  середньорічна вартість оборотних активів

Характеризує швидкість обороту оборотних коштів

3.4   Обіговість запасів

продукція (оборот) ((з 010 - 015 Ф2)/((від100до140 Ф1) на початок + (від 100 до 140 Ф1) на кінець))/2) середньорічна вартість запасів

Характеризує швидкість реалізації запасів Чим вище показник обіговос-ті, тим ефективніше ви-користовуються ресурси компанії

3.5   Обіговість дебіторської заборгованості

продукція (оборот) (из 010 - 015 Ф2)/(от 150 до 210 Ф1) на  начало+ (от 150 до 210 Ф1) на кінець))/2) середньорічна величина дебіторської заборгованості

Співвідношення об’єму про-даж за звітний період та ве-личини середньої за цей пе-ріод дебіторської заборгова-ності. Чим вище показник, тим ефективніше використо-вуються ресурси підприємства

3.6   Оборот до власного капиталу

продукція (оборот) (из 010 - 015 Ф2)/(380 на початок + 380 на кінець Ф1)/ 2  середньорічна величина власного капиталу

Чим вище значення пока-зника, тим ефективніше підприємство використо-вує власний капітал

Продовження табл. 2.9

1

2

3

4

5

6

7

4.

Показники фінансової стійкості

4.1   Коефіцієнт автономії

власний капітал (380 Ф1)/(280  або 640 Ф1)весь капітал

Характеризує стійкість фінансового стану підпри-ємства, його незалеж-ність від позикових коштів

4.2   Коефіцієнт співвідношення оборотних та необоротних коштів

оборотні активи(260 Ф1)/(080 Ф1) необоротні активи

При перебільшенні обо-ротних коштів підприєм-ство характеризується висо-кою платоспромож-ністю, але занадто високе закріп-лення фінансової стабільнос-ті наносить шкоди виробни-цтву

4.3   Коефіцієнт маневреності

власні оборотні кошти (з 380 Ф1 - 080 Ф1)/(380 Ф1) власний капітал

Характеризує долю мобільних коштів підприємства

4.4   Коефіцієнт забезпечення запасів власними коштами

власні оборотні кошти (з 380 Ф1 - 080 Ф1)/(від100до140 Ф1) запаси підприємства

Характеризує долю запа-сів, яку підприємство мо-же покрити за рахунок власного капіталу

4.5  Коефіцієнт співвідношення власних та позикових коштів

зобов’язання підприємства (з 640 - 380 Ф1)/(380 Ф1) власний капітал

Характеризує структуру пасиву балансу – долю власних та позикових коштів

4.7   Коефіцієнт довгострокового залучення позикових коштів

довгострокові зобов’язання (480 Ф1)/(380,480 Ф1)власний капітал та довгострокові зобов’язання

Коефіцієнт дає можли-вість оцінити автоном-ність джерел фінансуван-ня капіталовкладень

4.8 Коефіцієнт кредиторської заборгованості

кредиторська заборгованість та інші пасиви (з 620 - 500,510 Ф1)/(620,480 Ф1) всі зобов’язання підприємства

Характеризує якість обслуговування дебіторської заборгованості

5.

Показники ліквідності активів, як основи платоспроможності

5.1   Коефіцієнт абсолютної ліквідності

грошові кошти (230,240 Ф1)/(620 Ф1) поточні зобов’язання

Відображає платоспромо-жність підприємства за умови  своєчасних розрахунків з дебіторами

5.2   Коефіцієнт критичної ліквідності 

дебіторська заборгованість та інші оборотні активи (від 150 до 250 Ф1)/(620 Ф1) поточні зобов’язання

Дебіторська заборгова-ність має бути більше кре-диторської для забезпечен-ня перспективної плато-спроможності

5.3   Коефіцієнт поточної ліквідності

оборотні активи (260 Ф1)/(620 Ф1) поточні зобов’язання

Характеризує платоспроможність підприємства не лише за умови своєчасних розрахунків  з дебіторами і реалізації  готової продукції, але й за умови реалізації інших матеріальних оборотних засобів


Додаток А

Приклад заповнення титульного аркушу контрольної роботи

Міністерство освіти і науки України

ЧНУ ім. Б. Хмельницького

Кафедра Економіки підприємства

РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНА РОБОТА № 1

з дисципліни Економіка підприємства

на тему: Амортизація основних фондів підприємства

                                                                          Виконав(ла):  студент(ка) 1 курсу

                                                                        

                                                                                           гр. Т – 1

                                              _______________

                                                                                                                                       

                                                                                                    (варіант)

                                                                                                _______________

                                                                                         (П.І.Б.)

                                                                        Перевірив:      _______________

                                                                                           (П.І.Б.)

                                                     

Черкаси – 2010  


Додаток А

Приклад заповнення титульного аркушу контрольної роботи

Міністерство освіти і науки України

ЧНУ ім. Б. Хмельницького

Кафедра Економіки підприємства

РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНА РОБОТА № 2

з дисципліни Економіка підприємства

на тему: Основні показники фінансово-економічної діяльності підприємства

                                                                          Виконав(ла):  студент(ка) 1 курсу

                                                                        

                                                                                           гр. ТУР – 1

                                              _______________

                                                                                                                                   

                                                                                                  (варіант)

                                                                                                _______________

                                                                                         (П.І.Б.)

                                                                        Перевірив:      _______________

                                                                                           (П.І.Б.)

                                                     

Черкаси – 2010  

Список літератури

  1.  Адамов В. Е. И др. Экономика и статистика фирм. – М.: Финансы и статистика, 1996.
    1.  Азоев Г. А. Конкуренция: анализ, стратегия и практика. – М., 1996.
    2.  Балабанов М. И. Основы финансового менеджмента. – М.: Финансы и статистика, 1994.
    3.  Бланк І. О. Управління прибутком. – К., 1998.
    4.  Ворст И., Ревентлоу П. Экономика фирмы. – К., 1996.
  2.  Жигалов В. Г. Эффективность трудовых ресурсов. – М., 1992.
  3.  Ильешенко С. Ю. Себестоимость в строительстве, торговле и промышленности. – М., 1996
  4.  Кабанов А. О. Инновационный процесс и эффективность новой техники. – К., 1994.
  5.  Кошелева О. М., Любченко В. И. Экономика предприятий: Текст лекций. – Х.: ХЭУ, 1995.
  6.  Краткий курс по экономике предприятия / Под ред.
    Ушаковой Н.Н., Савельева Е. В. – К., 1998.
  7.  Справочник директора предприятия / Под ред. Володина А. А. – М.: Инфра, 1996.
  8.  Міщенко В. Я. Економіка виробничо-підприємницької діяльності: Навч. посібник. – К., 1995.
  9.  Николаева С. А. Принципы формирования и калькулирования себестоимости. – М.: Аналитика-пресс, 1997.
  10.  Райзберг Б. А. и др. Современный экономический словарь. – М.: Инфра, 1996.
  11.  Савицька Г.В. Економічний аналіз діяльності підприємства: Навч. посіб. – 2-ге вид., випр. і доп. – К: Знання, 2005. – 662 с. – (Вища освіта ХХІ століття).
  12.  Экономика предприятия / Под ред. В. А. Горфинкеля,
    В.А. Швандра. – М., 1998.
  13.  Экономика предприятия / Под. Ред. В. Я. Хрипаг – Минск, 2000.
  14.  Економіка міського господарства: Навч. посібник. / За ред.
    Т.П. Ю`рєвої. – Черкаси: ХДАМГ, 2002.
  15.  Економіка підприємства / За ред. І. М. Бойчик. – Львів, 1998.


PAGE  


PAGE  18


PAGE  


PAGE  2




1. ачаман подразумевает что мы обретаем чистоту тела ума и чувств отпивая воду насыщенную мантрами
2. Задание- Настроить систему для быстрого восстановления
3. 20 р.
4. Контрольная работа- Теоретические основы построения страховых тарифов
5. экономических исследований ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНАЯ СОБСТВЕННОСТЬ КАК НЕМАТЕРИАЛЬНЫЙ АКТИВ И ЕЁ
6. Рыночная система Макроэкономическое равновесие и фискальная политика государства
7. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук
8. реферату- Інтерференція світлаРозділ- Фізика Інтерференція світла Досі ми розглядали поширення в тій чи і
9. Ипотечное кредитование в России
10. Курсовая работа Привилегии и иммунитеты дипломатических представительств и их персонала
11. 20 року слідчий посада найменування органу ініціали п1
12. Косинусом кута називається відношення довжини прилеглого катета до довжини гіпотенузи-
13. Джерела і приймачі оптичного випромінювання
14. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук.html
15. саксонской правовой семьи распространено деление преступлений дополнительно на мисдиминоры и фелонии
16. ТЕМА- ТЕКСТ КАК ПРЕДМЕТ РАБОТЫ РЕДАКТОРА Задание 1
17. Казалось бы что все что можно было по этой проблеме сказать уже сказано
18. картами назревает война и она должна использовать силы чтобы убиватьили будет убита.html
19. Тема- Создание шаблонов организационнораспорядительной документации
20. 05 декабря 2013 г ПОЛОЖЕНИЕ КРАЕВОЙ АКЦИИ Зимняя планета детства