Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Харків ~

Работа добавлена на сайт samzan.net:


ХАРКІВСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ ТЕХНОЛОГІЇ І

ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ

ЖИТНИЙ ВАЛЕРІЙ ЄВГЕНІЙОВИЧ

УДК 657.42

УДОСКОНАЛЕННЯ АНАЛІЗУ ОПЕРАЦІЙ З ДАВАЛЬНИЦЬКОЮ СИРОВИНОЮ У ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИНАХ

Спеціальність 08.06.04 –Бухгалтерський облік, аналіз та аудит

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

Харків


Дисертацією є рукопис

Робота виконана у Східноукраїнському національному університеті Міністерства освіти і науки України (м. Луганськ).

Науковий керівник -

кандидат економічних наук, доцент

Чиж Віра Іванівна,

Східноукраїнський національний університет, доцент кафедри обліку і аудиту.

Офіційні опоненти:

доктор економічних наук, професор Шкарабан Степан Іванович, Тернопільська академія народного господарства Міністерства освіти і науки України, завідувач кафедри економічного аналізу;

кандидат економічних наук, професор Чацкіс Юхим Давидович, Донецький державний університет економіки і торгівлі імені М. Туган - Барановського Міністерства освіти і науки України, завідувач кафедри бухгалтерського обліку.

Провідна установа –Київський національний економічний університет Міністерства освіти і науки України, кафедра обліку та аудиту в сільському господарстві.

Захист відбудеться 14 грудня 2001 року о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.088.02 у Харківській державній академії технології і організації харчування за адресою: 61051, м. Харків, вул. Клочківська, 333.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Харківської державної академії технології і організації харчування за адресою: 61051, м. Харків, вул. Клочківська, 333.

Автореферат розісланий 12 листопада 2001 року.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради

А.П. Грінько

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

Актуальність теми. Сучасний етап ринкових відносин у нашій країні характеризується економічною нестабільністю, спадом виробництва, низькою ефективністю використання виробничого потенціалу. Стабілізація економіки України головним чином залежить від забезпечення промислового виробництва предметами праці. Одним із шляхів вирішення цієї проблеми є залучення сировинних та матеріальних ресурсів, які належать нерезидентам України, для переробки на вітчизняних підприємствах. Законодавство нашої країни стимулює розвиток таких форм співробітництва. Введення в дію Закону України “Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах” сприяло тому, що за останні роки різко збільшився обсяг послуг по переробці давальницької сировини. Це позитивно вплинуло на реалізацію основних принципів Концепції державної регіональної політики, яку було прийнято у вересні 2000 року на II Всеукраїнському з’їзду лідерів міських і регіональних влад. Однак в економічній науці ще недостатньо досліджені питання, пов’язані з управлінням процесами переробки сировини на давальницьких умовах, особливо це стосується обліково-аналітичних функцій. У зв’язку з цим виникла проблема удосконалення чинної системи бухгалтерського обліку та економічного аналізу операцій з давальницькою сировиною (ДС).

Відсутність системного підходу до управління операціями з ДС у зовнішньоекономічних відносинах, не вивченість їх впливу на фінансово-господарські результати діяльності підприємств, слабка розробленість методичної бази щодо аналізу ефективності використання ДС у виробничій практиці обумовили актуальність теми дисертаційної роботи, її теоретичну та практичну значущість.

Зв`язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Основні результати дисертаційної роботи отримані під час виконання науково-дослідної роботи на кафедрі обліку та аудиту Східноукраїнського національного університету за темою ГН-50-99 “Формування методології управління підприємствами в умовах ринкової економіки” (номер державної реєстрації 0195У007049). За участю здобувача досліджено стратегію використання в господарській практиці давальницької сировини.

Мета і завдання дослідження. Мета дослідження полягає в теоретичному обґрунтуванні економічної сутності операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах і поглибленні на цій засаді теорії та практики економічного аналізу фінансово-господарської діяльності промислових підприємств, працюючих на давальницькій сировині.

Для досягнення поставленої мети в дисертаційній роботі обґрунтована необхідність рішення наступних задач:

дослідити економічну сутність операцій з ДС у зовнішньоекономічних відносинах;

обґрунтувати стратегію використання ДС у промисловості України;

теоретично обґрунтувати зміст і послідовність аналізу операцій з ДС у зовнішньоекономічних відносинах;

визначити інформаційні джерела та особливості обліку й аналізу операцій з ДС у зовнішньоекономічних відносинах;

розробити методичні рекомендації з аналізу ефективності операцій з ДС;

дослідити тенденцію використання ДС в регіоні.

Об’єктом дослідження є процеси економічних відносин при використанні давальницької сировини у промисловості. Предметом дослідження є удосконалення теорії та практики економічного аналізу операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах.

Методи дослідження. Теоретичною основою дослідження є методологія і загальнонаукові принципи проведення комплексних досліджень. У роботі використано метод логічного аналізу (при визначенні економічної сутності операцій з ДС), евристичні методи експертних оцінок та контрольних запитань (при анкетному обстеженні використання ДС підприємствами), метод факторного аналізу (при обґрунтуванні стратегії використання ДС в промисловості), метод математичного моделювання та аналізу (при розробці методики оцінки ресурсоємкості переробки ДС), методи маржинального аналізу (при досліджені ефективності використання ДС), індексний метод (при розробці методики аналізу фінансово-господарської активності підприємства), методи структурного угрупування та статистичних порівнянь (при вивченні використання ДС в промисловості регіону).

Інформаційною базою дисертаційного дослідження є наукові праці вітчизняних та зарубіжних вчених. У роботі використані законодавчі та нормативні документи з питань використання ДС, дані бухгалтерської і статистичної звітності та результати проведеного автором анкетного обстеження підприємств, використовуючих ДС.

Наукова новизна одержаних результатів. Основний науковий результат полягає у теоретичному обґрунтуванні сутності операцій з ДС у зовнішньоекономічних відносинах та формуванні принципових підходів до стратегії забезпечення промислових підприємств предметами праці на давальницьких умовах і реалізації на цій засаді обліково-аналітичної функції управління, яка націлена на підвищення ефективності використання промислового потенціалу України в умовах переходу до ринкових відносин.

Наукова новизна результатів дослідження полягає у такому:

уточнено економічну сутність операцій з ДС у зовнішньоекономічних відносинах як економічний процес виробничих відносин, який базується на принципах ринкової економіки;

обґрунтовано стратегію використання у промисловості ДС як одного із шляхів збереження виробничого потенціалу країни, розвитку його на новому технічному рівні, рішення соціальних проблем і входження України у систему світової економіки;

вперше на концептуальному рівні обґрунтовано зміст і послідовність комплексного аналізу господарських процесів, які відбуваються при здійсненні операцій з ДС у зовнішньоекономічних відносинах;

визначено інформаційні джерела та особливості бухгалтерського обліку й аналізу операцій з ДС, обумовлених специфікою економічних взаємовідносин партнерів по переробці ДС;

дістав подальшого теоретичного розвитку механізм оптимізації витрат на основі маржинального аналізу при здійсненні операцій з ДС у зовнішньоекономічних відносинах.

Практичне значення одержаних результатів. Розроблені в дисертації підходи, способи й отримані результати являють собою методичну основу економічного аналізу операцій з ДС у зовнішньоекономічних відносинах з позиції його спроможності виконувати функції управління процесами переробки предметів праці на давальницьких умовах.

Практична цінність дослідження обумовлена таким:

удосконалено методику маржинального аналізу з метою ретроспективного і перспективного дослідження ефективності фінансово-господарської діяльності промислових підприємств, які використовують ДС;

запропоновано методику порівняльного міжгалузевого аналізу операцій з ДС у зовнішньоекономічних відносинах та визначено тенденцію використання давальницької сировини у промисловості Луганської області;

запропоновано факторну модель для аналізу ресурсоємкості переробки давальницької сировини, яка надає можливість виділити ресурсоємкі виробництва та визначити напрямки ефективного використання регіональних ресурсів;

розроблено методику аналізу фінансово-господарської активності, яка базується на використанні системи показників бухгалтерської звітності й надає змогу оцінити результативність діяльності підприємств, використовуючих ДС.

Отримані результати дисертаційної роботи підготовлені до практичного використання у формі методичних рекомендацій, впроваджено на промислових підприємствах, що підтверджується відповідними документами, які містяться в додатку до дисертації. Результати дисертаційного дослідження впроваджено на промислових підприємствах. Основні з них такі:

. ЗАТ Краснодонський завод “Автоагрегат”. Впроваджено методичні рекомендації по аналізу фінансово-господарської активності підприємства, що використовує давальницьку сировину. Впровадження зазначених методичних рекомендацій дозволило вдосконалити організацію оперативного аналізу та механізм управління виробничим потенціалом (довідка №2459 від 19.12.2000р.).

. ЗАТ Луганська швейна фірма “Стиль”. Впроваджено методичні рекомендації з оцінки ресурсоємкості переробки давальницької сировини. Їх застосування дозволило підвищити інформаційну ємкість системи управління виробничими ресурсами та контролювати рівень їх використання (довідка №678 від 11.12.2000р.).

. АТЗТ “Лугань” та ДП “Стиль-Мода” ЗАТ ЛШФ “Стиль”. Впроваджено методику оцінки та прогнозування показників ефективності операцій з давальницькою сировиною на основі маржинального аналізу. Впровадження методики дозволило прогнозувати показники господарської діяльності в залежності від обсягів використання давальницької сировини (відповідно довідка №941 від 15.12.2000р. та довідка №01-128 від 7.12.2000р.).

Особистий внесок здобувача полягає в обґрунтуванні обліково-аналітичних функцій як важелів управління операціями з ДС у зовнішньоекономічних відносинах. Безпосередньо автором обґрунтована економічна суть операцій з давальницькою сировиною, стратегія використання ДС у промисловості України, уточнені методичні положення ретроспективного та перспективного аналізу операцій з ДС.

Автором удосконалено методику маржинального аналізу операцій з ДС; розроблено методики: порівняльного міжгалузевого регіонального аналізу операцій з ДС у зовнішньоекономічних відносинах; аналізу ресурсоємкості переробки ДС; аналізу фінансово-господарської активності підприємств, які використовують давальницьку сировину.

Апробація результатів дисертації. Результати наукових досліджень доповідалися, обговорювалися та були схвалені на міжнародних науково-практичних конференціях: “Університет та регіон” (м. Луганськ, СУДУ, 1999 р.); “Проблеми удосконалення бухгалтерського обліку в умовах ринкової економіки” (м. Полтава, ПКІ, 1999 р.); “Економіко-математичне моделювання та інформаційні технології в ринковій економіці” (м. Луганськ, СНУ, 2000 р.); IV міжнародній науково-практичній конференції “Маркетинг: теорія і практика” (м. Луганськ-Ялта, СУДУ, 2000 р.).

Результати наукових досліджень використовуються в навчальному процесі Східноукраїнського національного університету при вивченні дисципліни “Економічний аналіз господарської діяльності”.

Публікації. За результатами проведених досліджень опубліковано 11 наукових праць, з них –3 статті у фахових збірниках наукових праць, 4 статті у інших наукових виданнях і 4 публікації у матеріалах наукових конференцій. Загальний обсяг публікацій –,38 д.а., з яких особисто автору належить 3,15 д.а.

Структура й обсяг роботи. Дисертація складається із вступу, трьох розділів і висновків, які викладено на 188 сторінках друкованого тексту, у тому числі 12 таблиць і 10 рисунків, які наведені на 25 сторінках. Список використаних джерел із 175 найменувань подається на 15 сторінках, і 5 додатків –на 17 сторінках.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

У дисертаційній роботі на основі проведенних автором досліджень захищаються такі основні положення.

Розділ 1. Теоретичні аспекти стратегії переробки давальницької сировини. Перехід України до ринкової економіки та створення господарського механізму нового типу тісно пов'язані з пошуком засобів оздоровлення промислового виробництва й економіки держави в цілому. Одним з шляхів вирішення цієї проблеми є залучення на давальницьких умовах сировинних і матеріальних ресурсів, що належать нерезидентам України.

Особливістю здійснення цих операцій є участь у виробничому процесі замовника –власника ДС (нерезидента України) і вітчизняного виконавця –виробника, який здійснює переробку ДС. Кожний з них має певну сферу впливу. Замовник здійснює маркетингові дослідження ринків збуту готової продукції, сировинних ресурсів, забезпечує виробництво сировиною, матеріалами, комплектуючими виробами та ін. Сфера впливу виконавця є безпосередньо виробництво.

Результати дослідження показали, що зовнішньоекономічні операції з давальницькою сировиною це складний економічний процес виробничих відносин господарюючих суб'єктів, який базується на інститутах та принципах ринкової економіки й не виключає внутрісистемних протиріч і конкуренції. Широкий аспект особистих інтересів господарюючих суб'єктів, що не завжди збігаються, стримує розвиток процесів переробки предметів праці на давальницьких умовах. Конкретні напрями цієї роботи багато в чому залежать від вибору стратегії і організаційних форм підприємництва по здійсненню операцій з ДС.

Аналіз і узагальнення досвіду роботи підприємств дозволили конкретизувати цільові напрями стратегії використання ДС у господарській практиці. Головні із них розподілені по основних групах чинників (технічні, організаційні, економічні, екологічні та соціальні), приведені на рис. 1.

Дані анкетного обстеження, приведені в табл. 1, дозволили ранжирувати причини використання ДС нерезидентів України підприємствами Луганського регіону. Для більшості підприємств основними причинами є такі: незабезпеченість обіговими коштами; наявність недіючих виробничих потужностей; відсутність якісної вітчизняної сировини; криза збуту продукції на внутрішньому ринку; наявність незайнятих кваліфікованих робітників; вихід на міжнародний ринок; освоєння нових видів продукції.

Стратегія використання ДС реалізовується через партнерства. У роботі подано визначення партнерським зв'язкам по переробці давальницької сировини як договірних відносин суб'єктів господарювання, що дають змогу кожному з них отримати бажаний рівень прибутку, для однієї сторони –за рахунок отримання плати за послуги по переробці ДС, для іншої –за рахунок реалізації готової продукції.

У роботі досліджені різні форми партнерств по переробці ДС, виявлені позитивні й негативні сторони співпраці, що базуються на основі спільного підприємництва, бартерних операцій, франчайзинга, лізингових відносин.

Запропоновано перспективний механізм партнерських зв'язків по переробці давальницької сировини, заснований на принципі зворотнього лізингу обладнання, що дозволяє підприємству укріпити своє фінансове положення за рахунок додаткового залучення ліквідних коштів.

Встановлено, що розвиток партнерських зв'язків із зарубіжними підприємцями стримують такі основні причини: нестабільна політична і економічна ситуація в країні; відсутність “прозорості”виробництва; низький рівень технологічної дисципліни; неоперативність у розв'язанні питань виробничої інфраструктури; недостатня підготовленість виробництва і кадрів до роботи по виготовленню продукції, яка б відповідала сучасним вимогам міжнародних стандартів.

Визначені деякі негативні моменти залучення до економіки України іноземних підприємців –постачальників давальницької сировини. Основні із них такі: витіснення з ринку вітчизняних виробників, постачальників сировини й матеріалів; посилювання експлуатації місцевих виробничих ресурсів; перерозподіл і трансферт за кордон частини прибутку; збільшення залежності країни від іноземного капіталу.

Разом з тим стратегія залучення до економіки країни зарубіжних матеріальних ресурсів і розвиток на цій основі міжнародних економічних зв'язків в сучасних умовах господарювання є важливим напрямком оздоровлення промислового виробництва і економіки України в цілому.

6

Розділ 2. Методичні передумови обліку та аналізу операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах. У вітчизняній практиці окремі підприємства накопичили позитивний досвід роботи із зарубіжними партнерами –постачальниками ДС. Але розширення масштабу переробки ДС, поряд з іншими причинами, стримує закритість або відсутність необхідної економічної інформації та невідповідність її вимогам ринкової економіки. Бухгалтерська звітність в умовах ринкової економіки є інформаційною основою аналітичних розрахунків і інформаційною ланкою, яка об’єднує підприємство з діловими партнерами.

У ринкових умовах для обґрунтованого вибору ділового партнера і розвитку партнерських відносин буває недостатньо лише публічної фінансової звітності. Окремі групи користувачів, наприклад, постачальників сировини і матеріалів для переробки на давальницьких умовах, цікавить не стільки фінансове становище підприємства, яке здійснює переробку ДС, скільки організаційно-технічний рівень виробництва, внутрівиробнича інфраструктура, рівень кваліфікації основних робітників і управлінського персоналу та інша інформація, аналіз якої дозволяє зробити висновки про можливість якісної переробки давальницької сировини і виробництва конкурентноздатної продукції. Фінансова ж звітність аналізується з позиції –чим гірше фінансове становище виробника, тим привабливіше він для замовника, оскільки є більше можливостей диктувати свої фінансові умови за послуги по переробці ДС.

За результатами узагальнення думок ведучих економістів, аналізу господарських ситуацій і законодавчих актів складена принципова схема формування інформаційної системи підприємства. По цій схемі вся аналітична інформація є продуктом комплексної системи бухгалтерського обліку, на підставі якої формується інформаційна система підприємства –необхідна база системного економічного аналізу. До складу цієї системи входить управлінська і фінансова інформація. Особливістю запропонованої схеми є те, що вона передбачає виділення зовнішньої і внутрішньої фінансової інформації, яка регламентується безпосередньо суб'єктом господарювання.

Особливість обліку операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах визначається багатьма варіантами розрахунків за переробку ДС. Схема обліку ускладнюється і тим, що замовник, нарівні з сировиною може постачати виконавцеві окремі види технологічного устаткування, обчислювальну техніку, оснащення, надавати послуги по підготовці кадрів, розробці та впровадженню сучасних ресурсозберігаючих і екологічно чистих технологій і т.д. З іншого боку, у виконавця після переробки ДС можуть залишитися відходи, придатні для подальшого використання, переробки або реалізації. У цьому випадку виконавець може купити їх у замовника або залишити у себе по узгодженню сторін без відшкодування або в рахунок вартості за виконану роботу і т.д.

В процесі виконання операцій з ДС створюються різноманітні економічні зв'язки які є причиною виникнення різних податкових зобов'язань і форм бухгалтерського і податкового обліку. Вибір тієї або іншої схеми бухгалтерського обліку операцій з ДС залежить від особливостей взаєморозрахунків і умов контракту –договору на переробку ДС. Кожна з форм оплати послуг має свої переваги і свої недоліки, тому підприємства вибирають її самостійно, в залежності від свого фінансового стану.

За результатами дослідження визначені мета, зміст і методи рішення аналітичних задач, пов'язаних з переробкою ДС. Мета аналізу операцій з давальницькою сировиною полягає в тому, щоб визначити рівень ефективності використання виробничого потенціалу, фінансового становища, ділову активність підприємства й достовірно оцінити його економічну діяльність у зовнішній середі; конкурентоспроможність; потенціал у діловій співпраці; міру, в якій будуть гарантовані економічні інтереси самого підприємства та його партнерів по переробці давальницької сировини.

Зміст аналізу господарських операцій з давальницькою сировиною витікає, передусім, з тих його функцій і особливостей, які дозволяють науково обґрунтувати, наскільки стратегія залучення до вітчизняної промисловості ДС дозволяє вирішувати проблеми ефективного використання і розвитку виробничого потенціалу, впровадження нових ресурсозберігаючих і екологічно чистих технологій, підвищення конкурентноздатності продукції та приєднання нашої економіки до світової економічної системи.

У роботі з’ясована класифікація чинників, система оцінних критеріїв і показників, що характеризують фінансово-господарську діяльність підприємства, визначено склад дій, які визначають системний підхід в аналізі операцій з ДС.

Розглянуті особливості дозволили дати на концептуальному рівні схему (рис. 2) аналізу використання в господарській практиці давальницької сировини.

Такий аналіз доцільно проводити як попередній, поточний, прогнозний та порівняльний міжгалузевий. Він може виконуватися комплексно як аналіз господарської діяльності підприємства або бути його частиною.

Особливості економічного аналізу операцій з ДС визначаються, по-перше, специфікою виробничих відносин, які зумовлені взаємно протилежними економічними інтересами господарюючих суб'єктів –замовника і виконавця. По-друге, специфікою безпосередньо процесу переробки ДС. Проблема полягає в тому, що навіть при повному забезпеченні підприємства основними матеріалами та комплектуючими виробами на давальницьких умовах, у виробничий процес неминуче залучаються товарно-матеріальні цінності виконавця послуг (допоміжні матеріали, паливо, електроенергія, газ, вода, запасні частини і т.д.), необхідні для забезпечення основного технологічного процесу. У цьому разі однією із задач аналізу має бути вивчення ресурсоємкості переробки ДС. По-третє, тим, що операції з ДС у зовнішньоекономічних відносинах мають тісний зв'язок з регіональними проблемами, оскільки стосуються використання виробничого потенціалу регіону –основних коштів, трудових, енергетичних, сировинних, водних та інших видів територіальних ресурсів, а також регіональної інфраструктури.

Задачею такого аналізу є вибір пріоритетних напрямків розвитку регіону на основі комбінованого використання давальницької сировини, матеріалів, комплектуючих виробів і власних регіональних ресурсів.

10

Розділ 3. Ретроспективний і перспективний аналіз операцій з давальницькою сировиною. З метою вирішення проблеми обґрунтування доцільності переробки ДС на підприємствах України у роботі запропоновано методичне забезпечення аналізу, яке відповідає сучасним умовам господарювання.

Атрибутом ринкової економіки є маржинальный аналіз. У ньому досягається висока міра інтеграції ретроспективного і перспективного аналізу. Його методика базується на вивченні співвідношень між трьома групами найважливіших економічних показників –витратами, обсягом виробництва, прибутком і прогнозуванні кожного з них при заданому значенні інших, що дозволяє оперативно приймати рішення по нормалізації фінансово-господарської діяльності підприємства.

Особливістю маржинального аналізу операцій з ДС є те, що давальницька сировина в змінні витрати не входить, а маржинальный прибуток формується тільки за рахунок прибутку від надання послуг по переробці ДС і постійних витрат виробника. Прибуток від реалізації готової продукції в цьому випадку до складу маржинального прибутку не входить. Головна увага в аналізі приділяється вивченню поведінки витрат ресурсів виробника в залежності від зміни обсягів переробки ДС.

Запропонована методика маржинального аналізу операцій з ДС дозволяє визначити критичний обсяг послуг по переробці ДС, поріг рентабельності, запас фінансової стійкості та спрогнозувати обсяг переробки ДС для отримання заданої величини прибутку. Графічний метод цього аналізу на прикладі одного із досліджених підприємств подано на рис. 3.

Розвиток ринкових відносин в нашій країні передбачає реформування системи управління економікою на основі посилення економічної самостійності регіонів. Економічний аналіз стає ведучим методичним напрямом в наукових дослідженнях регіональних проблем.

У роботі з’ясовано поняття порівняльного міжгалузевого регіонального аналізу, визначені його мета, задачі та присутні йому особливості.

Міжгалузевий регіональний аналіз є напрям економічного дослідження, суть якого полягає в комплексному вивченні та порівнянні виробничо-господарської діяльності як підприємств однієї галузі, так і між підприємствами, згрупованими по галузевим ознакам в масштабі регіону.

Задачі порівняльного міжгалузевого регіонального аналізу переробки предметів праці на давальницьких умовах зводяться, по-перше, до глобальної оцінки використання ДС в масштабах регіону; по-друге, до виявлення масштабів використання регіональних ресурсів (палива, енергії і т.д.), необхідних для забезпечення переробки ДС; по-третє, до оцінки впливу операцій з ДС у зовнішньоекономічних відносинах на розв'язання організаційно-економічних, соціальних, екологічних та інших регіональних проблем.

Кінцевою метою аналізу є розкриття резервів підвищення ефективності використання виробничого потенціалу та вирішення соціально-економічних проблем регіону.

Розроблена методика міжгалузевого регіонального аналізу операцій з ДС у зовнішньоекономічних відносинах дає змогу дослідити причини зниження (зростання) ефективності використання виробничого потенціалу підприємств регіону, згрупованих по галузевим ознакам.

Рис. 3. Графік залежності фінансових результатів підприємства,

від обсягу переробки давальницької сировини.

Для визначення більш ефективних напрямків використання регіональних ресурсів запропоновано аналітичну залежність ресурсоємкості переробки давальницької сировини (kp) від часткових показників:

, (1)

де  Сп –собівартість виробленої продукції;

Вв, Вдс, Вм –відповідно вартість власної, давальницької та разом взятої сировини, використаної у виробництві продукції;

Ве, Вп, Вдм –відповідно витрати на технологічні потреби електроенергії, палива, та допоміжних матеріалів;

Взп, А, Ві –відповідно витрати на оплату праці, амортизація основних фондів та інші витрати;

kpe, kрп, kpдм, kpзп, k, k –відповідно електроємкість, паливоємкість, ресурсоємкість з допоміжних матеріалів, трудоємкість, фондоємкість та ресурсоємкість по іншим витратам переробки сировини та матеріалів.

У роботі визначено, що найвища загальна ресурсоємкість переробки давальницької сировини на підприємствах чорної металургії, а найнижча –на підприємствах легкої промисловості, відповідно 94,35 і 18,61 коп. на гривну вартості ДС.

Рекомендовані послідовність і логіка використання системи показників анкетного обстеження для оцінки чинників, що впливають на розширення масштабів переробки предметів праці на давальницьких умовах. Встановлено, що найважливіші стримуючі причини цього процесу є такі: відсутність надійної нормативно-правової бази, нестійка економічна і політична стабільність у країні, підвищення витрат виробництва, небезпека деградації власного бізнесу і втрати контролю над фірмою.

Досліджені причини зростання витрат виробництва при роботі на ДС. Встановлені головні з них –підвищення ресурсоємкості переробки сировини і матеріалів за рахунок зростання цін на паливно-енергетичні ресурси, а також підвищення вимог до якості переробки ДС і готової продукції, що вимагає додаткових витрат.

Запропоновано визначати рівень використання ДС в галузевому розрізі за допомогою коефіцієнта завантаження виробництва давальницькою сировиною, який характеризує вартість переробленого ДС на 1 грн. реалізованої продукції (послуг).

Досліджена динаміка завантаження промислових підприємств Луганського регіону давальницькою сировиною. Визначені масштаби використання в регіоні давальницької сировини. Встановлено, що за станом на 01.01.2000р. рівень завантаження давальницькою сировиною промисловості Луганського регіону складав понад 30%. Самий високий рівень завантаження становить на підприємствах легкої та нафтопереробної промисловості.

Досліджені перспективи здійснення операцій з ДС у зовнішньоекономічних відносинах у господарській практиці промислових підприємств Луганського регіону. Встановлено, що тільки окремі підприємства роботу на давальницькій сировині зв'язують з постійною або як комбінованою формою господарювання. Більшість же підприємств вважають це тимчасовою формою господарювання на період стабілізації економіки і розв'язання проблеми поповнення власних обігових коштів.

Запропонована методика аналізу фінансово-господарської активності підприємств, яка базується на комплексному багатомірному підході до оцінки такого складного явища, як господарська діяльність, вона здійснюється на основі даних публічної звітності підприємства. У методиці використовуються найважливіші показники фінансової діяльності, що застосовуються в ринковій економіці, аналітичні коефіцієнти та інтегрований показник ділової активності (Да), який визначається за формулою:

,   (2)

де   - відносний і-тий показник фінансово-господарської діяльності підприємства; n –кількість показників; m –вагомість і-того показника.

Цей показник є порівняльним. Він дозволяє оцінювати та порівнювати ділову активність на базі звітної інформації одного підприємства, або еталонних коефіцієнтів одного чи декількох підприємств, а також дає можливість здійснити рангову оцінку та реальні досягнення усіх конкурентів, які мають відношення до використання предметів праці на давальницьких умовах.

ВИСНОВКИ

У дисертаційній роботі на основі проведених досліджень здійснені теоретичні узагальнення і нове вирішення актуального науково-практичного завдання з удосконалення аналізу операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах, яке націлене на підвищення ефективності використання промислового потенціалу України в сучасних умовах господарювання. Основні висновки і результати дослідження полягають у такому.

1. Визначена сутність операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах як складний економічний процес виробничих відносин господарюючих суб'єктів –замовника (власника ДС) і виконавця –виробника готової продукції, що базується на інститутах і принципах ринкової економіки, складовою частиною яких є внутрісистемні протиріччя та конкуренція.

. Обґрунтовано стратегію використання ДС в господарській практиці як компонента загальної стратегії оздоровлення промислового виробництва країни. Доведено, що операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах дозволяють зберегти виробничий потенціал країни і розвивати його на новому технічному рівні, що є одним із шляхів вирішення соціальних проблем і входження України в систему світової економіки.

. Визначено причини які стримують розвиток партнерств та деякі негативні явища, пов’язані з залученням до економіки України іноземних підприємців –постачальників давальницької сировини. Запропоновано перспективний механізм партнерських зв'язків по переробці ДС, на підставі принципу зворотнього лізингу устаткування, що дозволить підприємству-виробнику укріпити своє фінансове положення за рахунок додаткового залучення ліквідних коштів.

4. З’ясовано особливість обліку операцій з ДС у зовнішньоекономічних відносинах, яка визначається схемою економічних взаєморозрахунків господарюючих суб'єктів. Ці відносини характеризуються різноманітністю оплати послуг за переробку ДС, а також тим, що право власності на ДС і вироблену з неї продукцію залишаються у замовника. Виходячи з цих обставин і умов контракту, будується бухгалтерський і податковий облік.

5. Обґрунтовано на концептуальному рівні зміст і послідовність аналізу використання в господарській практиці ДС. Такого роду аналіз доцільно проводити в наступній послідовності: попередній аналіз, метою якого є дослідження виробничого потенціалу підприємства-виробника; поточний –мета якого визначити ефективність послуг по переробці ДС; порівняльний і прогнозний –для оцінки і прогнозування масштабів використання ДС на підприємстві та у регіонально-галузевому розрізі.

. Визначено особливості економічного аналізу операцій з ДС, які зумовлені, по-перше, специфікою виробничих відносин при переробці ДС; по-друге, специфікою безпосередньо переробки ДС, коли у виробничий процес неминуче залучаються матеріальні цінності виконавця; по-третє, операції з ДС у зовнішньоекономічних відносинах мають тісний зв'язок з регіональними проблемами, оскільки стосуються використання виробничого потенціалу регіону.

. Удосконалено методику маржинального аналізу операцій з ДС, яка дозволяє визначити критичний обсяг послуг по переробці ДС, поріг рентабельності, запас фінансової стійкості і спрогнозувати обсяг переробки ДС для отримання заданого прибутку.

. Розроблено методику порівняльного міжгалузевого регіонального аналізу операцій з ДС у зовнішньоекономічних відносинах, яка базується на дослідженні причин зниження (зростання) обсягів переробки ДС та ефективності використання виробничого потенціалу підприємств, згрупованих за регіонально-галузевими ознаками.

. Запропоновано модель адитивного типу для аналізу ресурсоємкості переробки давальницької сировини, яка дозволяє визначити ресурсоємкі виробництва і виділити пріоритетні напрями розвитку промисловості регіону, що забезпечують найбільш ефективне використання регіональних ресурсів.

. Рекомендовано послідовність та логіку використання системи показників анкетного обстеження для оцінки чинників, що впливають на розширення масштабів переробки ДС, встановлені основні причини, стримуючі розвиток виробництва на основі використання ДС.

11. Досліджено динаміку завантаження промислових підприємств Луганського регіону давальницькою сировиною, визначені масштаби та перспективи використання в регіоні давальницької сировини.

. Запропоновано методику аналізу фінансово-господарської активності підприємств, яка базується на використанні даних публічної звітності, системи аналітичних коефіцієнтів та інтегрованого показника ділової активності.

ПЕРЕЛІК ОСНОВНИХ ОПУБЛІКОВАНИХ АВТОРОМ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

Статті у фахових виданнях:

1. Житный В. Е. Анализ факторов, определяющих стратегию использования в производственной практике давальческого сырья // Маркетинг: теорія і практика. Зб. наук. праць Східноукраїнського державного університету. Випуск 3. –Луганськ: СУДУ, 1999. –С. 159-167.

2. Житный В. Е. Особенности экономического анализа операций с давальческим сырьем // Маркетинг: теорія і практика. Зб. наук. праць Східноукраїнського державного університету. Випуск 4. –Луганськ: СУДУ, 2000. –С. 64-72.

3. Житная И.П., Житный В.Е. Особенности регионального анализа использования производственных ресурсов // Наук. зб. Львівського національного університету  ім. І. Франка “Формування ринкової економіки в Україні”. Спецвипуск 7. –Львів: Інтереко, 2001. –С. 69-76.

Особистий внесок автора: збирання, обробка науково-дослідних даних та визначення напрямків регіонального аналізу використання ДС.

Додаткові публікації в інших виданнях:

4. Житный В. Е. Особенности бухгалтерского учета операций с давальческим сырьем во внешнеэкономических отношениях // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського державного університету. Випуск 1. –Луганськ: СУДУ, 2000. –С. 254-261.

5. Житный В. Е. Бухгалтерский учет и анализ как информационная база системы управления переработкой давальческого сырья // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського державного університету. Випуск 2. –Луганськ: СУДУ, 2000. –С. 148-153.

6. Житный В. Е., Лубяницкий А. Г. К вопросу использования в хозяйственной практике давальческого сырья // Маркетинг: теорія і практика. Зб. наук. праць Східноукраїнського державного університету. Випуск 1. –Луганськ: СУДУ, 1997. –С. 219-221.

Особистий внесок автора: збирання, обробка науково-дослідних даних та отримані результати.

7. Садовников А. А., Садовников К. А., Житный В. Е. Анализ эффективности использования материальных ресурсов // Машиностроитель. –М., 2000. –№3. –С. 34-35.

Особистий внесок автора: збирання, обробка науково-дослідних даних та визначення чинників матеріалоємкості виробництва.

Тези:

8. Житный В. Е. Анализ принципов формирования производственных отношений в операциях с давальческим сырьем // Зб. наук. праць Східноукраїнського державного університету по матеріалам міжнародної науково-практичної конференції “Університет та регіон”. –Луганськ: СУДУ, 1999. –С. 46-49.

9. Житный В. Е. Анализ и оценка деловой активности предприятий, работающих на давальческом сырье // Материалы научно-практической конференции "Экономико-математическое моделирование и информационные технологии в рыночной экономике". Луганск: ВНУ, 2000. –С. 70-72.

10. Житный В. Е. Анализ эффективности операций с давальческим сырьем// Матеріали міжнародної науково-практичної конференції "Проблеми удосконалення бухгалтерського обліку в умовах ринкової економіки". –Полтава: ПКІ, 1999. –С. 227-230.

11. Житный В. Е. Анализ эффективности форм партнерств при осуществлении операций с давальческим сырьем // Тези доповідей IV міжнародної науково-практичної конференції "Маркетинг: теорія і практика". –Луганськ-Ялта: СУДУ, 2000. –С. 96-98.

АНОТАЦІЯ

Житний В.Є. Удосконалення аналізу операцій з давальницькою сировиною в зовнішньоекономічних відносинах. –Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 –Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. –Харківська державна академія технології і організації харчування Міністерства освіти і науки України, Харків, 2001.

Дисертація присвячена питанням удосконалення методики аналізу операцій з давальницькою сировиною. Визначено економічну сутність операцій з ДС, стратегія використання ДС в господарській практиці. Обґрунтована концептуальна схема аналізу, система чинників, оціночних критеріїв та показників, визначено процедури, які обумовлюють системний підхід до аналізу операцій з давальницькою сировиною.

Розроблено методику порівняльного міжгалузевого аналізу та методику маржинального аналізу операцій з давальницькою сировиною. Запропоновано методику аналізу фінансового-господарської активності підприємства та методику аналізу ресурсоємкості переробки давальницької сировини, котра дозволяє визначити ресурсоємкості виробництва та виділити приоритетні напрямки розвитку галузей, забезпечуючих ефективне використання регіональних ресурсів.

Ключові слова: давальницька сировина, облік, аналіз, стратегія використання, інформаційна система, концептуальна схема аналізу, фінансово-господарська активність.

АННОТАЦИЯ

Житный В.Е. Совершенствование анализа операций с давальческим сырьем во внешнеэкономических отношениях. –Рукопись. Диссертация на соискание научной степени кандидата экономических наук по специальности 08.06.04 –Бухгалтерский учет, анализ и аудит. –Харьковская государственная академия технологии и организации питания Министерства образования и науки Украины, Харьков, 2001.

Диссертация посвящена вопросам усовершенствования методики анализа операций с давальческим сырьем. Концепция исследования базируется на представлении операций с ДС во внешнеэкономических отношениях как системы производственных отношений, присущих рыночной экономике.

В диссертационной работе определена экономическая сущность операций с ДС, уточнены институты и принципы формирования производственных отношений при их осуществлении, обоснована стратегия использования ДС в хозяйственной практике. Доказано, что операции с ДС во внешнеэкономических отношениях способствуют оздоровлению промышленного производства страны, развитию его на новом техническом уровне, решению социальных проблем и вхождению Украины в систему мировой экономики.

Дан анализ основных форм партнерств по переработке ДС и определены причины, сдерживающие их развитие.

Исследованы теоретические и методические вопросы анализа операций с ДС во внешнеэкономических отношениях. Определены информационная база анализа операций с ДС как комплексная система бухгалтерского учета, особенности учета и анализа операций с ДС во внешнеэкономических отношениях.

Обоснована концептуальная схема анализа использования в хозяйственной практике ДС. Такого рода анализ рекомендуется проводить в следующей последовательности: предварительный анализ, целью которого является исследование производственного потенциала исполнителя; текущий –цель которого определить эффективность услуг по переработке ДС; сравнительный и прогнозный –для оценки и прогнозирования масштабов использования ДС в регионе. Уточнена классификация факторов, оценочных критериев и показателей, определен состав процедур, определяющий системный подход в анализе операций с ДС.

Рекомендованы последовательность и логика методики маржинального анализа операций с ДС, позволяющая определить критический объем услуг по переработке ДС, порог рентабельности, запас финансовой устойчивости и спрогнозировать объем переработки ДС для получения заданной величины прибыли.

Разработана методика сравнительного межотраслевого регионального анализа операций с ДС во внешнеэкономических отношениях, которая базируется на исследовании причин снижения (роста) эффективности использования производственного потенциала предприятий региона, сгруппированных по отраслевым признакам, рекомендована аналитическая зависимость аддитивного типа для анализа ресурсоемкости переработки давальческого сырья, которая позволяет определить ресурсоемкие производства и выделить приоритетные направления развития отраслей, обеспечивающих наиболее эффективное использование региональных ресурсов.

Предложена методика анализа финансово-хозяйственной активности предприятий, которая базируется на использовании данных публичной отчетности, системы аналитических коэффициентов и интегрированного показателя деловой активности.

Ключевые слова: давальческое сырье, учет, анализ, стратегия использования, информационная система, концептуальная схема анализа, финансово-хозяйственная активность.

ANNOTATION

Zhytnyi V.E. Improvement of operations analysis with given raw materials in foreign economic relations. –Manuscript.

Thesis for a Candidate’s degree in economic sciences on specialty 08.06.04 – accountancy, analysis and audit. Kharkiv State Academy of Food Technology and Management, Ministry of education and science of Ukraine, Kharkiv, 2001.

Dissertation is devoted to the question of methodological improvement operations analysis with given raw materials. An economic operations essence with given raw, given raw materials using strategy in economic practice have been defined. Conceptual analysis scheme, factors system of estimating criterions and indexes have been grounded. Procedures, which stipulate system approach to operations analysis with given raw materials have been defined.

Methods of comparative interbranch analysis and methods marginal operations analysis with given raw materials have been developed. Analysis methods of financial-economic enterprise activity and analysis methods of resource-capacity processing of given raw materials, which allows to define production resource-economic and pick out priority areas of industries development, which provide effective utilization of regional resources have been offered.

Key words: given raw materials, calculation, analysis, use strategy, information system, conceptual analysis scheme, financial-economic activity.




1. Поощрения за труд и дисциплинарные взыскания
2. Десятословие и естественный нравственный закон
3. Технологии и производственного менеджмента Кафедра Технология хлебопекарного и макаронного производст
4. Економічна ефективність виробництва зерна та шляхи її підвищення
5. Сущность и классификация капитала
6. тематически излагавшие рим
7. Для чего нужна процедура Function
8. Лабораторна робота 2 Дослідження керованого трифазного випрямлячаrdquo; 1
9. по теме Фразеологизмы в 5 классе Цели
10. Конференция Человек, природа, общество, актуальные проблемы
11. Мое отношение к Чацкому и Молчалину
12. за картою яка зберігається у таблицях
13. Характеристика основных отраслей правовой статистики Ее значение в практической работе правоохранит
14. Коррупция
15. Визначити діючі значення струмів в усіх вітках символічним методом
16. тема как иерархия и взаимосвязь политических институтов
17. ~леуметтік топтар арасында~ы ~зара байланыс ~зараы~палдасты~ ~зара~рекетті~ жалпы за~дылы~та
18. Элвис Пресли
19. Реферат на тему - сссссссссЗвуковые волны
20. Познание как предмет философского анализа