Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Курсова робота з дисципліни ПРАКТИЧНИЙ АУДИТ

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 9.11.2024

PAGE  2

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ,  МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ


Кафедра «Обліку і аудиту».

Курсова робота

з дисципліни

«ПРАКТИЧНИЙ АУДИТ».

«Аудит зносу (амортизації) основних

засобів і нематеріальних активів

на підприємстві харчової промисловості.»

Виконала:

                 Студентка

                 З.БО-V-др.в.

                 Бабак Н.Б.

Перевірив:

к.е.н., доцент

Беренда Н.І.

Київ НУХТ 2014


ЗМІСТ

[1]
ВСТУП

[2] Розділ 1. Теоретичні основи аудиту зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів

[2.1] 1.1. Сутність понять «основні засоби» та «нематеріальні активи» як об’єктів аудиту зносу (амортизації) та порядок нарахування амортизації

[2.2] 1.2. Мета, завдання та порядок аудиту амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів

[3]
Розділ 2. Методологічні аспекти аудиту зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів

[3.1] 2.1. Організаційні положення проведення аудиторської перевірки зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів

[3.2] 2.2. Методологічні аспекти проведення аудиту амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів

[4]
Розділ 3. Організація аудиту амортизації (зносу) на прикладі публічного акціонерного товариства «оболонь»

[4.1] 3.1. Загальна характеристика підприємства та показників його діяльності

[4.2] 3.2. Організація аудиту амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів у ПАТ «Оболонь»

[5]
Пропозиції та рекомендації

[6]
Список використаної літератури

Додатки…………………………………………………………………………... 53


ВСТУП

В сучасних умовах господарювання, які характеризуються прискоренням технічного прогресу, зростанням конкурентної боротьби для підприємств досить гостро стоїть проблема технічної та технологічної модернізації, зокрема оновлення необоротних активів. Потреба технічної та технологічної модернізації в даний час ускладнюється завданням подолання фінансової кризи, внаслідок чого у процесі оновлення основних засобів підприємства зростає роль саме власних джерел фінансування. За рахунок власних коштів підприємств (прибуток, амортизаційні відрахування) фінансуються понад 65% загального обсягу капіталовкладень. Досвід країн з розвиненою економікою свідчить, що оснащення основними засобами потребує функціонування механізму їх амортизації з економічним обґрунтуванням, чітким визначенням норм і методів амортизації.

На сьогодні в Україні нарахування зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів є предметом особливої уваги економічної науки, оскільки амортизаційні відрахування є одним із важливих джерел фінансування відновлення основних засобів, що дозволяє покращити склад та структуру, підвищити конкурентоспроможність випущеної продукції. Важливе значення при цьому має проведення аудиторської перевірки обліку нарахування зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів для висловлення незалежної думки аудитора про стан обліку на підприємстві.

Важливе значення для обліку та аудиту має амортизаційна та податкова політика держави. Адже на переважній більшості підприємств України бухгалтерський облік орієнтований на вимоги податкового законодавства. Зміни податкового механізму зумовлюють необхідність удосконалення методики та організації обліку та аудиту нарахування зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів.

Проблеми нарахування, обліку та аудиту зносу та амортизації нарахування зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів є в центрі уваги таких науковців, як Н. М. Алпатова, О. В. Бондар, С. Ф. Голов, В. О. Парнюк, Ю. І. Стадницький, Н. М. Ткаченко, Л. М. Чернелевський та ін. Проте, незважаючи на наявні багаторічні напрацювання та науковий досвід з питань аудиту нарахування зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів, досить багато питань залишаються невирішеними та потребують подальшого вивчення, дослідження та вдосконалення.

Метою роботи є дослідження організації аудиту зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів на підприємствах харчової промисловості.

Відповідно до мети завданнями роботи є:

  1.  Вивчити теоретичні основи аудиту зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів.
  2.  Охарактеризувати методологічні аспекти аудиту зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів та порядок його проведення.
  3.  Проаналізувати основні показники діяльності підприємства;
  4.  Розкрити практичні аспекти аудиту зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів у ПАТ «Оболонь».

Теоретико-методологічною основою роботи слугують праці зарубіжних та вітчизняних вчених з організації та аудиту зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів.

Робота ґрунтується на матеріалах первинного обліку, бухгалтерської, статистичної та спеціальної звітності підприємства публічного акціонерного товариства «Оболонь».


Розділ 1. Теоретичні основи аудиту зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів

1.1. Сутність понять «основні засоби» та «нематеріальні активи» як об’єктів аудиту зносу (амортизації) та порядок нарахування амортизації

Згідно п. 14.1.138 Податкового Кодексу України основні засоби (далі – ОЗ)  це матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин, наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 2500 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 2500 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом, та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік) 

П. 14.1.120 ПКУ визначено, що нематеріальні активи (далі  НА)  право власності на результати інтелектуальної діяльності, у тому числі промислової власності, а також інші аналогічні права, визнані об'єктом права власності (інтелектуальної власності), право користування майном та майновими правами платника податку в установленому законодавством порядку, у тому числі набуті в установленому законодавством порядку права користування природними ресурсами, майном та майновими правами 

Амортизація  систематичний розподіл вартості ОЗ, інших необоротних та НА, що амортизується, протягом строку їх корисного використання (експлуатації) (п. 14.1.3 ПКУ).

ПКУ закладено перехід від групового до пооб'єктного обліку ОЗ, тому і нарахування амортизації здійснюється щомісячно (сума амортизації за розрахунковий квартал відповідає добутку місячної суми амортизаційних відрахувань на три місяці) та пооб'єктно.

Ст. 144 ПКУ визначає об'єкти, що підлягають і не підлягають амортизації. Таблиця 1.1

Перелік об’єктів, що підлягають та не підлягають амортизаціі

Амортизації підлягають
(п. 144.1 ПКУ)

Не підлягають амортизації та повністю відносяться до складу витрат за звітний період такі витрати платника податку
(п. 144.2 ПКУ)

Не підлягають амортизації та проводяться за рахунок відповідних джерел фінансування
(п. 144.3 ПКУ)

1

2

3

Витрати на придбання ОЗ, НА та довгострокових біологічних активів для використання в господарській діяльності.

Витрати на утримання ОЗ, що знаходяться на консервації.

Витрати бюджетів на будівництво та утримання споруд благоустрою та житлових будинків, придбання і збереження бібліотечних і архівних фондів.

Витрати на самостійне виготовлення ОЗ вирощування довгострокових біологічних активів для використання в госпдіяльності, в т.ч. витрати на оплату зарплати працівникам, які були зайняті на виготовленні таких ОЗ.

Витрати на ліквідацію ОЗ.

Витрати бюджетів на будівництво та утримання автомобільних доріг загального користування.

Витрати на проведення ремонту, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення ОЗ, що перевищують 10% сукупної балансової вартості всіх груп ОЗ, що підлягають амортизації, на початок звітного року.

Витрати на придбання (виготовлення) сценічно-постановочних предметів вартістю до 5 тис. грн. театрально-видовищними підприємствами - платниками податку.

Витрати на придбання та збереження Національного архівного фонду України, а також бібліотечного фонду, що формується та утримується за рахунок бюджетів.

Витрати на капітальне поліпшення землі, не пов'язане з будівництвом, а саме: іригацію, осушення та інше подібне капітальне поліпшення землі.

Витрати на виробництво національного фільму та придбання майнових прав інтелектуальної власності на національний фільм.

Вартість гудвілу.

Капітальні інвестиції, отримані платником податку з бюджету, у вигляді цільового фінансування на придбання об'єкта інвестування (ОЗ, НА) за умови визнання доходів пропорційно сумі нарахованої амортизації по такому об'єкту відповідно до положень пп. 137.2.1 ПКУ.

Витрати на придбання (самостійне виготовлення) та ремонт, а також на реконструкцію, модернізацію або інші поліпшенняневиробничих ОЗ.

(невиробничі ОЗ-  необоротні матеріальні активи, які не використовуються в господарській діяльності платника податку ).


Продовження табл. 1.1

1

2

3

Сума переоцінки вартості ОЗ, проведеної відповідно до п. 146.21 ПКУ.

Платники податку всіх форм власності мають право проводити переоцінку об'єктів ОЗ, застосовуючи щорічну індексацію вартості ОЗ, що амортизується, та суми накопиченої амортизації на коефіцієнт індексації, який визначається за формулою:

Кі = [І(а-1) – 10] : 100,

де І(а-1) – індекс інфляції року, за результатами якого проводиться індексація.

Якщо значення Кі не перевищує одиниці, індексація непроводиться.

Збільшення вартості об'єктів ОЗ, що амортизується, здійснюється станом на кінець року (дату балансу), за результатами якого проводиться переоцінка та використовується для розрахунку амортизації з першого дня наступного року

Вартість безоплатно отриманих об'єктів енергопостачання, газо- і теплозабезпечення, водопостачання, каналізаційних мереж, побудованих споживачами на вимогу спеціалізованих експлуатуючих підприємств згідно з технічними умовами на приєднання до вказаних мереж або об'єктів.

В табл. 1.2 наведено класифікацію ОЗ та інших необоротних активів за групами, а також мінімально допустимі строки їх амортизації відповідно до п. 145.1 ПКУ.

Таблиця 1.2

Класифікація груп основних засобів та інших необоротних активів

Групи

Мінімально допустимі строки корисного використання, років

Рахунки бухобліку

1

2

3

група 1 - земельні ділянки

-

101

група 2 - капітальні витрати на поліпшення земель, не пов'язані з будівництвом

15

102


Продовження табл. 1.2

1

2

3

група 3 - будівлі, 

20

103

                 споруди,

15

                 передавальні пристрої

10

група 4 - машини та обладнання

5

104

                 з них:

електронно-обчислювальні машини, інші машини для автоматичного оброблення інформації, пов'язані з ними засоби зчитування або друку інформації, пов'язані з ними комп'ютерні програми (крім програм, витрати на придбання яких визнаються роялті, та/або програм, які визнаються нематеріальним активом), інші інформаційні системи, комутатори, маршрутизатори, модулі, модеми, джерела безперебійного живлення та засоби їх підключення до телекомунікаційних мереж, телефони (в тому числі стільникові), мікрофони і рації, вартість яких перевищує 2500 гривень

2

група 5 - транспортні засоби

5

105

група 6 - інструменти, прилади, інвентар (меблі)

4

106

група 7 - тварини

6

107

група 8 - багаторічні насадження

10

108

група 9 - інші основні засоби 

12

109

група 10 - бібліотечні фонди

-

111

група 11 - малоцінні необоротні матеріальні активи

-

112

група 12 - тимчасові (нетитульні) споруди

5

113

група 13 - природні ресурси

-

114

група 14 - інвентарна тара

6

115

група 15 - предмети прокату

5

116

група 16 - довгострокові біологічні активи 

7

16

Класифікація нематеріальних активів відповідає субрахункам до рахунку 12 "Нематеріальні активи".

Таблиця 1.3

Строки нарахування амортизації нематеріальних активів

Групи

Строк дії права користування

1

2

група 1 - права користування природними ресурсами (право користування надрами, іншими ресурсами природного середовища, геологічною та іншою інформацією про природне середовище);

відповідно до правовстановлюючого документа

група 2 - права користування майном (право користування земельною ділянкою, крім права постійного користування земельною ділянкою, відповідно до закону, право користування будівлею, право на оренду приміщень тощо);

відповідно до правовстановлюючого документа


Продовження табл. 1.3

1

2

група 3 - права на комерційні позначення (права на торговельні марки (знаки для товарів і послуг), комерційні (фірмові) найменування тощо), крім тих, витрати на придбання яких визнаються роялті;

відповідно до правовстановлюючого документа

група 4 - права на об'єкти промислової власності (право на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, сорти рослин, породи тварин, компонування (топографії) інтегральних мікросхем, комерційні таємниці, в тому числі ноу-хау, захист від недобросовісної конкуренції тощо) крім тих, витрати на придбання яких визнаються роялті;

відповідно до правовстановлюючого документа, але не менш як 5 років

група 5 - авторське право та суміжні з ним права (право на літературні, художні, музичні твори, комп'ютерні програми, програми для електронно-обчислювальних машин, компіляції даних (бази даних), фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення тощо) крім тих, витрати на придбання яких визнаються роялті;

відповідно до правовстановлюючого документа, але не менш як 2 роки

група 6 - інші нематеріальні активи (право на ведення діяльності, використання економічних та інших привілеїв тощо)

відповідно до правовстановлюючого документа

Амортизація по НА нараховується за будь-яким з методів, викладених у пп. 145.1.5 ПКУ. Облік вартості, яка амортизується, таких активів ведеться за кожним з об'єктів, що входить до складу окремої групи (п. 145.1.1 ПКУ).

П. 145.1.5 ПКУ визначає такі методи нарахування амортизації ОЗ (табл. 1.4).

Таблиця 1.4

Методи нарахування амортизації ОЗ

Метод нарахування

Формула розрахунку річної суми амортизації

1

2

Прямолінійний

Ділення вартості, що амортизується, на строк корисного використання

Зменшення залишкової вартості

Добуток залишкової вартості на початок звітного року (або первісна вартість на дату початку нарахування амортизації) на річну норму амортизації.

Річна норма амортизації (%) = 1-n√(ліквідаційна вартість / первісна вартість)

n – кількість років експлуатації.

Прискорене зменшення залишкової вартості

(застосовується лише при нарахуванні амортизації до об'єктів ОЗ, що входять до груп 4 (машини та обладнання) та 5 (транспортні засоби))

Добуток залишкової вартості на початок звітного року (або первісна вартість на дату початку нарахування амортизації) на річну норму амортизації.

Річна норма амортизації обчислюється відповідно до строку корисного використання і подвоюється.


Продовження табл. 1.4

1

2

Кумулятивний

Добуток вартості, що амортизується, на кумулятивний коефіцієнт.

Кумулятивний коефіцієнт = відношення кількості років, що залишаються до кінця строку використання, до суми чисел років його корисного використання

Виробничий

місячна сума амортизації визначається як добуток фактичного місячного обсягу продукції (робіт, послуг) на виробничу ставку.

Виробнича ставка = відношення вартості, що амортизується, до загального обсягу продукції (робіт, послуг), який підприємство очікує виробити (виконати) з використанням об'єкта основних засобів.

ОЗ та інші необоротні активи групи 9, 12, 14, 15, що наведені в таблиці 4, амортизуються прямолінійним та виробничим методами (п. 145.1.6 ПКУ).

Таблиця 1.5 визначає перелік груп ОЗ та інших необоротних активів та методи амортизації, що можна до них застосувати.

Таблиця 1.5

Перелік груп ОЗ та інших необоротних активів та методи амортизації, що можна до них застосувати

Група ОЗ та інших необоротних активів

Методи нарахування амортизації

Прямо-лінійний

Зменшення залишкової вартості

Прискорене зменшення залишкової вартості

Кумуля-тивний

Вироб-ничий

1

-

-

-

-

-

2

+

+

-

+

+

3

+

+

-

+

+

4

+

+

+

+

+

5

+

+

+

+

+

6

+

+

-

+

+

7

+

+

-

+

+

8

+

+

-

+

+

9

+

-

-

-

+

10

Використовується один із методів, встановлених п. 145.1.6 ПКУ (див. вище)*

11

12

+

-

-

-

+

13

-

-

-

-

-

14

+

-

-

-

+

15

+

-

-

-

+

16

+

+

-

+

+

Амортизація нараховується помісячно, починаючи з місяця, що настає за місяцем введення об'єкта ОЗ в експлуатацію, протягом строку корисного використання об'єкта, що встановлюється наказом по підприємству в момент визнання цього об'єкта активом (при зарахуванні його на баланс). А цей строк не повинен бути меншим, ніж визначено в п. 145.1 ПКУ (п. 146.2 ПКУ).

При визначенні строку корисного використання засобу слід враховувати наступні моменти:

  •  очікуване використання об'єкта підприємством з урахуванням його потужності або продуктивності;
  •  фізичний та моральний знос, що передбачається;
  •  правові або інші обмеження щодо строків використання об'єкта та інші фактори (п. 145.1.3 ПКУ).

Нарахування амортизації призупиняється на періоди виводу об'єкта з експлуатації – це може бути реконструкція, модернізація, добудова, дообладнання, консервація або інші причини. При цьому необхідні підтвердні документи, що засвідчують факт виведення цих об'єктів з експлуатації (п. 146.2 ПКУ).

Рішення щодо виведення ОЗ з експлуатації приймається керівником підприємства (п. 146.18 ПКУ).

В разі зміни очікуваних економічних вигод від використання ОЗ, строк експлуатації доречно переглянути, але із дотриманням вимог п. 145.1 ПКУ. І вже потім нараховувати амортизацію, виходячи з нового строку, починаючи з місяця, наступного за місяцем зміни строку корисного використання (це правило не діє при застосуванні виробничого методу нарахування амортизації) (п. 145.1.4 ПКУ).

Закінчується нараховуватися амортизація лише тоді, коли залишкова вартість засобу дорівнює його ліквідаційній вартості (умовно ліквідаційна вартість = 0) (п. 145.1.4 ПКУ).

Метод амортизації на підприємстві визначається наказом про облікову політику і може переглядатися в разі зміни очікуваного способу отримання економічних вигод. Нарахування амортизації за новим методом починається з місяця, наступного за місяцем прийняття рішення про зміну методу амортизації (п. 145.1.9 ПКУ).

1.2. Мета, завдання та порядок аудиту амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів

Важливою складовою аудиторської перевірки фінансово-господарського стану підприємства є аудит зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів.

Основними завданнями аудиту зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів є:

- перевірка правильності нарахування з зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів та відображення в обліку;

- перевірка організації аналітичного обліку зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів та взаємозв'язку аналітичного та синтетичного обліку;

- перевірка дотримання підприємством податкового законодавства щодо нарахування зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів;

- підтвердження законності і правильності відображення на рахунках бухгалтерського обліку операцій з нарахування зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів.

Мета аудиту зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів:

Перевірка твердження, що основні засоби і нематеріальні активи, відображені у звітності, належать підприємству.

Перевірка відповідності оцінки та класифікації основних засобів і нематеріальних активів діючим Положенням (стандартам) бухгалтерського обліку.

Перевірка відповідності нарахування та відображення зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів обраній обліковій політиці.

Перевірка достовірності відображення залишків основних засобів і нематеріальних активів у звітності підприємства.

Предметом аудиту зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів є господарські процеси та операції, пов'язані з нарахуванням зносу основних засобів та нематеріальних активів, а також відносини, то виникають при цьому всередині підприємства і за його межами.

При цьому об’єктами аудиту зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів є:

1. Елементи облікової політики  перелік первинних документів з обліку зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів; список осіб, які мають право підписувати документи з обліку зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів; строк корисної експлуатації основних засобів та нематеріальних активів; порядок і метод нарахування зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів.

2. Операції з обліку основних засобів та нематеріальних активів.

3. Записи в первинних документах, облікових регістрах та звітності.

4. Інформація про порушення ведення обліку, зловживання, які знайшли документальне підтвердження в актах ревізії та перевірок, висновках аудиторів, постановах правоохоронних органів.

Кожний аудитор самостійно обирає послідовність проведення аудиторської перевірки зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів, виходячи з особливостей підприємства, умов договору з клієнтом, а також свого практичного досвіду. Застосування апробованих методів аудиторської перевірки дозволяє мінімізувати аудиторський ризик і провести аудит у стислі строки. В процесі перевірки можна виділити такі традиційні етапи:

1. Ознайомлення з підприємством:

  •  ознайомлення:

— зі звітністю;

— зі статутними документами;

— з наказом про облікову політику підприємства;

— з іншими документами, які мають вплив на формування облікової інформації;

— зі станом бухгалтерського обліку і звітності;

— з організаційно-технологічними особливостями основних видів діяльності, якими займається підприємство.

  •  оцінка економічного середовища.

2. Укладання договору на аудиторську перевірку.

3. Складання загального плану і програми аудиту.

4. Детальне вивчення статутних документів:

  •  дата реєстрації;
  •  форма власності;
  •  засновники підприємства;
  •  їх частки в статутному капіталі;
  •  строки і порядок формування статутного капіталу;
  •  структура управління.

5. Вивчення інших документів:

  •  протоколи загальних зборів;
  •  накази директора;
  •  визначення повноважень керівництва, доцільність та правильність розпоряджень керівництва;
  •  наявність протиріч з установчими документами.

6. Уточнення і коригування загального плану і коригування аудиторської перевірки.

7. Здійснення аудиту достовірності показників фінансової звітності підприємства, а саме перевірка:

  •  правильності ведення Головної книги щодо нарахування зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів (відповідність записів даних Головної книги регістрам синтетичного обліку, правильність відображення кореспонденції рахунків);
  •  повноти та правильності включення в обліку до витрат підприємства;
  •  підготовка аудиторського звіту;
  •  загальний огляд повноти виконання плану проведення аудиту та здійснення аудиторських процедур.

8. Підписання аудиторського висновку і акта приймання-передачі виконаних робіт за договором на проведення аудиторської перевірки.

Порядок перевірки обліку зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів 

Питання перевірки:

1. Чи визначені на підприємстві особи, відповідальні за облік амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів?

2.  Яким чином (в бухгалтерській програмі, в EXCEL, вручну, тощо) ведеться облік амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів?

3. Якщо аудитором або податковою було перевірено попередній період та були зауваження щодо обліку амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів, чи враховано такі зауваження підприємством?

4. Як відображається виправлення помилок минулих періодів або документи минулих періодів, що несвоєчасно надійшли?

5. В який момент підприємство починає нарахування амортизації у податковому обліку – придбання або введення в експлуатацію?

6.  Чи правильно визначені групи основних засобів відповідно до Податкового кодексу?

7. Чи дотримано метод нарахування амортизації?

8. Чи всі об'єкти прийняті для нарахування амортизації (крім землі)?

9. Чи нараховується знос з врахуванням руху об'єктів?

10. Чи враховано при розрахунку амортизації строк корисного використання та ліквідаційну вартість об'єктів, затверджених в Наказі про облікову політику підприємства?

11. Чи не продовжується нарахування амортизації по об'єктах, повністю амортизованих?

12. Чи правильно віднесено суму амортизації до складу відповідних втрат?

Аудитором вивчається також, чи було призупинено нарахування амортизації на період перебування об'єктів на реконструкції, модернізації, добудові, дообладнанні та консервації.

Особливу увагу слід звернути на періодичність нарахування амортизації, яка повинна дорівнювати одному місяцю, та початок нарахування амортизації (з місяця, наступного за місяцем, в якому об'єкт став придатним для корисного використання), а також припинення (починаючи з місяця, наступного за місяцем вибуття об'єкта).


Розділ 2. Методологічні аспекти аудиту зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів

2.1. Організаційні положення проведення аудиторської перевірки зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів

Джерелами інформації для аудиту зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів є:

1. Наказ про облікову політику підприємства з відповідними додатками.

2. Первинні документи з обліку зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів  розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів.

3. Облікові регістри, що використовуються для відображення господарських операцій з обліку зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів – 0З-14, ОЗ-15 та 0З-16 «Розрахунок амортизації основних засобів» (використовується при нарахуванні зносу основних засобів для промислових підприємств та транспортних засобів відповідно), Журнал 4.

Первинним документом обліку нематеріальних активів є форма ВНА-1 «Відомість обліку нематеріальних активів і нарахування амортизації».

4. Акти та довідки попередніх ревізій, аудиторські висновки та інша документація, що узагальнює результати контролю.

5. Фінансова звітність підприємства: баланс (ряд. 012, 032); Звіт про фінансові результати (ряд. 260); Примітки до річної фінансової звітності (1, 2 розділ); Декларація про податок на прибуток (табл. 2.1)

Основним законом, який регулює правильність проведення амортизації та віднесення їх до витрат є Податковий Кодекс України, П(С)БО 7 "Основні засоби", П(с)БО 8 "Нематеріальні активи", інструкція до плану рахунків та інші законодавчі акти в разі виникнення необхідності.


Таблиця 2.1

Відображення необоротних активів в облікових регістрах та фінансовій звітності

Шифр та назва рахунку

Регістри обліку

Номер рядка у фінансовій звітності

Номер рядка в Примітках до річної фінансової звітності (ф.№5)

13 "Знос необоротних активів"

Журнал 4

Баланс (Ф.№1) 012, 032

010-260

83 «Амортизація»

Журнал 5А

Звіт про фінансові результати (Ф.№2) 260

х

При проведенні аудиту амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів використовуються наступні методологічні прийоми (рис. 2.1):

Методологічні прийоми аудиту амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів

Розрахунково-аналітичні

Документальні

еконо-мічний аналіз

статис-тичні розра-хунки

еконо-

міко-матема-тичні моделі

інформа-ційне моделю-вання

норма-тивно-правове регулю-вання

Дослідження документів

За

фор-мою

і

змістом

Зустріч-

на

перевір-

ка

Взаєм-

ний кон-

троль

операцій

Аналі-

тична і

логічна

перевірка

Рис. 2.1. Методологічні прийоми аудиту розрахунків з підзвітними особами

Основними методичними прийомами, якими аудитор буде користуватися в процесі здійснення перевірки амортизаційних відрахувань є:

  1.  Методи документального контролю:
  •  арифметична перевірка  перевірка документів що здійснюється шляхом перерахунку результатів загальних підсумків, визначення правильності здійснених розрахунків а також дозволяє виявити суттєві викривлення інформації;
  •  формальна перевірка документів  встановлює повноту і правильність оформлення документів, заповнення всіх реквізитів, чи для оформлення даної господарської операції використовувався бланк необхідної форми та застосовуються з метою виявлення фактів підробки та дописувань в документах, виправлення цифрових даних та зміна реквізитів;
  •  нормативно–правова перевірка  полягає у вивченні господарських операцій з точки зору їх відповідності різним нормативним актам, інструкціям, стандартам та положенням;
  •  логічна перевірка  представляє собою спосіб вивчення об’єктивної можливості документального оформлення господарських операцій за допомогою різних співставлень взаємопов’язаних виробничих та фінансових показників.

2. Розрахунково – аналітичні методи:

  •  економічний аналіз  використовується для розкриття причинних зв’язків, що зумовили конфліктні ситуації в господарських операціях і процесах, а також стали об’єктами дослідження;
  •  статистичні розрахунки за допомогою яких визначають кількісні та якісні характеристики досліджуваних господарських операцій і процесів, яких не має безпосередньо в початковій економічній інформації (бухгалтерському балансі, відомості);
  •  економіко-математичні розрахунки застосовуються при визначенні фактів, які впливають на результати господарської діяльності з метою врахування їх на стадії дослідження загальних результатів роботи підприємства, використовуються тоді, коли іншими способами визначити тісноту зв’язків не можливо.

Аудит амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів представляє собою сукупність дій аудитора. Такі дії аудитора називаються аудиторськими процедурами.

Щоб скласти висновок про стан організації та достовірності обліку амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів клієнта, аудитор повинен визначити конкретні цілі проведення аудиту, досягнення яких дасть йому можливість підтвердити або спростувати (виявити неузгодженість) фінансові документи клієнта. Конкретні цілі аудиту можуть бути сформульовані по-різному. Одним із можливих варіантів представлення цілей аудиту може бути такий:

— наявність і можливість виявлення викривлень;

— повнота відображення інформації;

— своєчасність відображення інформації;

— права і відповідальність;

— процеси інтерпретації та її розподіл;

— претензійні відносини.

Встановивши конкретні цілі аудиту, аудитор прагне одержати докази на користь кожної конкретної цілі перевірки або всупереч їй. Таким чином, аудитор визначає процедури, які дають йому можливість підтвердити конкретні цілі перевірки і підготувати позитивний висновок або виявити неузгодженість фінансових документів.

У загальному вигляді аудиторські процедури при проведенні аудиту амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів можуть бути класифіковані таким чином:

— вивчення форм і методів обліку, оцінювання впливу законодавчих змін на стан обліково-аналітичного процесу;

— визначення стану об'єкта в натуральному, вартісному вираженні;

— контроль процесу відображення деяких операцій в обліку (первинні документи, аналітичні, синтетичні та звітні документи);

— розгляд питань минулих років;

— огляд звітів керівництва підприємства і проміжних звітів;

— аналіз важливих змін в облікових процедурах;

— оцінка праці внутрішніх аудиторів.

Виконання процедур аудиту дає аудитору впевненість у тому, що робота буде виконана в повному обсязі незалежно від розмірів підприємства і виду його діяльності.

Аудиторська діяльність вимагає від аудитора самостійних дій, обґрунтувань та прийняття рішень і супроводжується певним ризиком. Згода аудитора на проведення перевірки амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів або відмова від неї, складання плану перевірки залежать від аудиторського ризику. Слід розрізняти аудиторський ризик і ризик для бізнесу аудиторської фірми. Ризик для бізнесу полягає в тому, що аудитор може зазнати невдачі через взаємини з клієнтом навіть якщо аудиторський висновок, наданий клієнту, справедливий.

Аудиторський ризик означає той ризик, який бере на себе аудитор, коли видає висновок про повноту і достовірність облікових даних амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів тоді, коли, можливо, в ній є похибки, неточності, інші недоліки, які не помітив аудитор.

Згідно з національними нормативами аудиту (ННА) 12 "Оцінка системи внутрішнього контролю підприємства та ризику, пов'язаного з ефективністю її функціонування" ризик аудиту або загальний аудиторський ризик — коли аудитор може висловити неадекватну думку у тих випадках, якщо в документах бухгалтерської звітності існують суттєві недоліки. Тобто за неправильно підготовленою звітністю буде представлено аудиторський висновок без зауважень. Ризик аудиту має три складові:

Властивий ризик — здатність залишку по певному бухгалтерському рахунку або певній категорії операцій до суттєвих перекручень, або здатність до перекручень по цих показниках у комплексі з і перекрученнями по інших рахунках чи операціях, з припущенням, що до них не застосовувалися заходи внутрішнього контролю підприємства.

Ризик, пов'язаний з невідповідністю функціонування системи внутрішнього контролю — це ризик неефективності внутрішнього контролю. Він полягає в тому, що системи бухгалтерського обліку та внутрішнього контролю не завжди можуть функціонувати настільки ефективно, щоб помилки, які можуть трапитися в бухгалтерських записах, могли бути своєчасно попереджені, викриті та виправлені персоналом підприємства.

Ризик невиявлення помилок полягає в тому, що аудиторські процедури підтвердження не завжди можуть виявити помилки, які існують в бухгалтерських записах.

2.2. Методологічні аспекти проведення аудиту амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів

Знос та амортизація основних засобів та нематеріальних активів підприємства обліковуються на наступних субрахунках рахунку 13 «Знос (амортизація) необоротних активів»:

Номер балансового рахунку

Опис рахунку

131

Знос основних засобів

132

Знос інших необоротних матеріальних активів

133

Накопичена амортизація нематеріальних активів

При проведенні перевірки достовірності визначення строку корисної експлуатації основних засобів та нематеріальних активів аудитор перевіряє наявність в Наказі про облікову політику підприємства інформації про строк корисної експлуатації основних засобів та нематеріальних активів. При цьому строк експлуатації має бути більшим, ніж один рік. Особливу увагу слід звернути на строк експлуатації нематеріальних активів, який за вимогами П(С)БО 8 не повинен перевищувати 20-ти років.

Перевірка правильності встановлення ліквідаційної вартості основних засобів та нематеріальних активів. Для цього аудитор звертається до Наказу про облікову політику підприємства та перевіряє, чи зафіксована в ньому величина ліквідаційної вартості для окремих об'єктів або груп основних засобів та нематеріальних активів.

При перевірці правильності нарахування амортизації основних засобів та нематеріальних активів аудитор з'ясовує, чи дотримано обраний в обліковій політиці метод нарахування амортизації для основних засобів та нематеріальних активів.


Крім того перевіряється:

- чи всі об'єкти прийняті для нарахування амортизації (крім землі); чи нараховується знос з врахуванням руху об'єктів; чи враховано при розрахунку амортизації строк корисного використання та ліквідаційну вартість об'єктів, затверджених в Наказі про облікову політику підприємства;

- чи не продовжується нарахування амортизації по об'єктах, повністю амортизованих;

- чи правильно віднесено суму амортизації до складу відповідних втрат.

Аудитором вивчається також, чи було призупинено нарахування амортизації на період перебування об'єктів на реконструкції, модернізації, добудові, дообладнанні та консервації. Особливу увагу слід звернути на періодичність нарахування амортизації, яка повинна дорівнювати одному місяцю, та початок нарахування амортизації (з місяця, наступного за місяцем, в якому об'єкт став придатним для корисного використання), а також припинення (починаючи з місяця, наступного за місяцем вибуття об'єкта).

Якщо програма перевірки залишків і руху основних засобів передбачає суцільний метод її проведення, то аудитору необхідно обробити інформацію за весь період, що перевіряється:

№ з/п

Інн. № картки

Найменування основних засобів

Норма аморти-зації

Дата введення в експлуа-тацію

Первісна вартість

Сума амортизації в розрізі місяців

01

02

Всього за рік

Порушення П(С)БО 7 "Основні засоби» та П(С)БО 8 «Нематеріальні активи, що виявляються аудиторами при дослідженні документів, операцій і записів по обліку зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів наведені в табл. 2.2.


Таблиця 2.2

Порушення П(С)БО 7 "Основні засоби» та П(С)БО 8 «Нематеріальні активи» при дослідженні документів, операцій і записів по обліку зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів

Питання, що досліджуються

Можливі порушення П(С)БО

Пункт ПС(БО), що порушується

Облік зносу основних засобів

Нарахування амортизації основних засобів:

1)під час їх перебування на реконструкції, модернізації, в добудові, дообладнанні та консервації:

2) щоквартально;

3) з дати надходження основних засобів на підприємство;

4) після дати вибуття основного засобу;

5) протягом календарного року.

Неправильне відображення в обліку суми нарахованої амортизації

пп. 23, 26-30

Облік нематеріальних активів

Неправильне визначення строку корисного використання, нарахування зносу на нематеріальні активи строком. що перевищує граничний термін, передбачений Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку

Пп. 25-3І

В ході аудиту операцій з обліку зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів аудитор може виявити наступні типові порушення (табл. 2.3).

Таблиця 2.3

Порушення ведення операцій зі зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів

Можливі порушення

Характеристика порушення

Неправильне нарахування зносу необоротних активів

Нарахування зносу основних засобів і нематеріальних активів відбувається один раз на квартал. Підприємство продовжує нараховувати знос на об'єкти, по яких вийшов строк корисної експлуатації. Крім того, підприємство неправомірно використовує прискорене нарахування зносу основних засобів

Схема аудиту амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів наведена на рис. 2.2.


Рис. 2.2. Схематичне зображення аудиту амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів

Перелік аудиторських процедур при аудиті зносу та амортизації основних засобів і нематеріальних активів

  1.  Звірка даних регістрів обліку амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів з даними головної книги.
  2.  Перевірка нарахування амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів та її віднесення на відповідні рахунки витрат.
  3.  Виявлення об'єктів основних засобів та нематеріальних активів, за якими не нараховується амортизація.
  4.  Виявлення повністю амортизованих об'єктів основних засобів та нематеріальних активів:

- які знаходяться в експлуатації, але амортизація по них не нараховується;

- які не експлуатуються, але амортизація по них продовжує нараховуватись.

Під час перевірки правильності відображення амортизаційних відрахувань використовують схему бухгалтерських записів (табл. 2.4):

Таблиця 2.4

Схема бухгалтерських записів нарахування амортизації основних засобів та нематеріальних активів

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

дебет

кредит

1

2

3

4

1

Нарахована амортизація (знос) основних засобів: на об'єкти виробничого призначення;

23 "Виробництво", 91 "Загальновиробничі витрати"

131 "Знос основних засобів"

на об'єкти, що забезпечують збут;

93 "Витрати на збут"

131 "Амортизація основних засобів"

на об'єкти загально господарського призначення;

92 "Адміністративні витрати"

131 "Амортизація основних засобів"

на об'єкти житлово-комунального і соціально-культурного призначення;

949 "Інші витрати операційної діяльності"

131 "Амортизація основних засобів"

на об'єкти, що використовуються для досліджень та розробок

941 "Витрати на дослідження і розробки"

131 "Амортизація основних засобів"

2

Збільшена первісна вартість основних засобів на суму дооцінки об'єкта

10 "Основні засоби"

131 "Знос основних засобів"

3

Здійснена дооцінка об'єкта на суму нарахованого зносу

423 "Дооцінка активів"

131 "Знос основних засобів"


Продовження табл. 2.4

1

2

3

4

4

Відображена втрата корисності об'єкта із збільшенням суми нарахованого зносу та збільшенням витрат

977 "Інші витрати звичайної діяльності"

131 "Знос основних засобів"

5

За об'єктами, що вибули, списана нарахована амортизація

131 "Знос основних засобів"

10 "Основні засоби"

6

Зменшена первісна вартість основних засобів на суму нарахованого зносу

131 "Знос ОСНОВНИХ засобів"

10 "Основні засоби"

7

Відображено відновлення корисності об'єкта основних засобів

131 "Знос основних засобів"

746 "Інші доходи звичайної діяльності"

Нематеріальні активи

1

Здійснено нарахування амортизації нематеріальних активів:

133 "Накопичена амортизація нематеріальних активів"

833 "Амортизація нематеріальних активів"

виробничих нематеріальних активів;

23 "Виробництво" 91 "Загальновиробничі витрати"

нематеріальних активів, що використовуються для збуту;

93 "Витрати на збут"

нематеріальних активів загальногосподарського призначення;

92 "Адміністративні витрати"

нематеріальних активів, які використовуються для житлово-комунального і соціально-культурного призначення;

949 "Інші витрати операційної діяльності"

нематеріальних активів, що використовуються для досліджень та розробок

941 "Витрати на дослідження і розробки"

2

Збільшено первісну вартість об'єкта при проведенні дооцінки

12 "Нематеріальні активи"

133 "Накопичена амортизація нематеріальних активів"

3

Відображено втрату корисності раніше дооціненого об'єкта при збільшенні амортизації у частині зменшення суми додаткового капіталу

423 "Дооцінка активів"

4

Відображено втрату корисності об'єкта при збільшенні суми амортизації та збільшенні витрат

977 "Інші витрати звичайної діяльності"

5

Списано амортизацію за об'єктами, що вибули

133 "Накопичена амортизація нематеріальних активів"

12 "Нематеріальні активи"

6

Зменшується первісна вартість об'єкта при уцінці активів

7

Відновлено корисність об'єкта в межах накопиченої амортизації

746 "інші доходи звичайної діяльності"

Отже, проведення аудиту амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів є комплексним заходом, який передбачає перевірку правильності використання нормативних документів щодо нарахування амортизації (зносу) ОЗ та НА та їх застосування на практиці, а також правильність віднесення господарських операції з нарахування амортизації (зносу) ОЗ та НА на рахунки бухгалтерського обліку.


Розділ 3. Організація аудиту амортизації (зносу) на прикладі публічного акціонерного товариства «оболонь»

3.1. Загальна характеристика підприємства та показників його діяльності

Повне та скорочене найменування підприємства – публічне акціонерне товариство «Оболонь», ПАТ «Оболонь». Ідентифікаційний код – 05391057. Юридична адреса - Україна, 254212, м. Київ,вул. Богатирська, 3. Номер, дата та місце реєстрації: № АТ-13, 29 червня 1993 р., Оболонська районна держадміністрація м. Києва. Форма  власності  приватна.

Генеральний директор: Пучок Олександр Дмитрович. Президент на громадських засадах: Слободян Олександр В’ячеславович.

Iсторiя корпорацiї бере початок у 1974 роцi, коли почався намив майданчика для будiвництва броварнi. Вiдкриття виробництва було приурочене до Олiмпiйських iгор 1980 року. В 1980 році вiдбувається офiцiйне вiдкриття Київського пивзаводу №3, що було приурочено до 22 Олiмпiйських iгор, та випуск першої партiї пива. В 1986 р. на базi Київського пивзаводу №3 створено пивобезалкогольне об'єднання "Оболонь", до якого ввiйшли також Київський пивзавод №1, Київський пивзавод №2 та Фастiвський пивзавод. В 1993 році приватизоване пiдприємство отримує юридичний статус закритого акцiонерного товариства.

В 1998 р. вперше в галузi ЗАТ "Оболонь" отримує мiжнародний сертифiкат на систему управлiння якiстю ISO-9001 версiї 1994 року, що засвiдчує високий рiвень усiх процесiв та здатностi українського пiдприємства випускати продукцiю свiтового рiвня. В 2004 р. запущено найбiльшу лiнiю розливу пива в Європi потужнiстю 110 тис. пляшок на годину. Iз запуском нової лiнiї розливу завод "Оболонь" увiйшов до трiйки найпотужнiших пивоварних заводiв Європи.

В 2008 р. ЗАТ "Оболонь" першим серед пiдприємств харчової промисловостi сертифiкувало чотири системи управлiння одразу. Компанiя "Оболонь" пiдтвердила вiдповiднiсть вимогам ДСТУ ISO 9001:2001 (Системи управлiння якiстю), ДСТУ ISO 22 000:2007 (Системи управлiння безпечнiстю харчових продуктiв), ДСТУ ISO 14 001:2006 (Системи екологiчного керування), ДСТУ-П OHSAS 18 001:2006 (Системи управлiння безпекою та гiгiєною працi). В 2009 році вiдбулося урочисте вiдкриття солодового заводу в смт. Чемерiвцi Хмельницької областi, який є одним iз найсучаснiших у Європi. Iнвестицiї у проект склали $ 100 млн. Потужнiсть пiдприємства складає 120 тис. тонн солоду на рiк.

Структура корпорацiї "Оболонь" формувалася довгi роки пiд впливом стратегiї розвитку, що направлена на диверсифiкацiю виробництва, перехiд на сировину власного виробництва, iнновацiйний пiдхiд, абсолютну екологiчну безпеку та повну соцiальну вiдповiдальнiсть.

Корпорацiя "Оболонь" об'єднує головний завод, два вiдокремленi цехи, два дочiрнiх пiдприємства та чотири пiдприємства з корпоративними правами. Загалом у корпорацiї працює близько 5,5 тис. людей. Основнi структурнi одиницi корпорацiї "Оболонь": головний завод у мiстi Київ: ПАТ «Оболонь» (виробництво пива, безалкогольної продукцiї, мiнеральної води, пивної дробини та iн.). Дочiрнi пiдприємства: ДП ПАТ "Оболонь" , «Пивоварня «Зiберта» (виробництво пива); ДП ПАТ "Оболонь"Красилiвське" (виробництво мiнеральної води, слабоалкогольних та безалкогольних напоїв). Пiдприємства з корпоративними правами: ПАТ "Охтирський пивоварний завод" (виробництво пива, безалкогольних напоїв, солоду); ПАТ "Севастопольський завод напоїв" (виробництво безалкогольних напоїв); ПрАТ "Бершадський комбiнат" (виробництво слабоалкогольних напоїв, солоду); ПрАТ "Дятькiвцi" (виробництво солоду); ТОВ "Оболонь Агро" (сiльськогосподарське виробництво, вирощування ячменю, великої рогатої худоби та свиней); ПрАТ "Рокитнiвський скляний завод" (виробництво склотари). Вiдокремленi цехи: Завод у м. Олександрiя, Кiровоградська обл. (виробництво безалкогольних та слабоалкогольних напоїв, переробка ПЕТ пляшки, виробництво бандажної стрiчки). Солодовий завод у смт. Чемерiвцi, Хмельницька обл. (виробництво солоду).

Джерелами інформації для проведення аналізу техніко-економічних показників роботи підприємства є: фінансова звітність підприємства: форма № 1 «Баланс» станом на 1 січня 2012 року та на 1 січня 2013 року; форма № 2 «Звіт про фінансові результати» за 2011 та 2012 роки (додатки А-Г); статистична звітність: Форма № 1-П «Звіт промислового підприємства по продукції» за 2011 та 2012 роки; форма № 1-ПВ (термінова-місячна) «Звіт з праці» за 2011 та 2012 роки; пояснювальна записка до річного звіту підприємства.

Аналіз основних техніко-економічних показників діяльності ПАТ «Оболонь» наведено в таблиці 3.1.

Таблиця 3.1

Основні техніко-економічні показники виробничо-господарської діяльності ПАТ «Оболонь»

Показники

2011 рік

2012 рік

Абсолютне відхилення

Темп зростан-ня (знижен-ня), %

1

2

3

4

5

1. Чистий дохід від реалізації продукції, тис. грн.

3577451

4075269

497818

113,9

2. Середньооблікова чисельність персоналу, осіб

5432

5348

-84

98,5

3. Фонд оплати праці, тис. грн

323933,9

352133

28199,1

108,7

4. Продуктивність праці на одного працівника, тис. грн./особу

658,6

762,0

103,4

115,7

5. Середньорічна оплата праці, грн../особу

59,6

65,8

6,2

110,4

6. Середньорічна вартість основних засобів, тис. грн.

1880882,5

1901878

20995,5

101,1

7. Фондовіддача, грн./грн.

1,902

2,143

0,241

112,7

8. Середньорічні залишки обігових коштів, тис. грн.

1166553

1382640

216087

118,5


9. Коефіцієнт оборотності об
ігових коштів

3,07

2,95

-0,12

96,1

10. Середньорічна вартість активів, тис. грн. (валюта балансу)

3275201

3497899

222698

106,8

11. Власний капітал, тис. грн.

868076

1011004

142927,5

116,5

12. Собівартість реалізованої продукції, тис. грн.

2358815

2501809

142994

106,1

у т.ч. прямі матеріальні витрати, тис. грн.

2145735

2261079

115344

105,4


Продовження табл. 3.1

1

2

3

4

5

13. Частка прямих матеріальних витрат в собівартості, %

91,0

90,4

-0,6

99,4

14. Витрати на 1 грн. реалізованої продукції, грн.

0,66

0,61

-0,05

93,1

15. Валовий прибуток (збиток), тис. грн

1218636

1573460

354824

129,1

16. Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування, тис. грн.

180247

296689

116442

164,6

17. Чистий прибуток (збиток), тис. грн

118501

223878

105377

188,9

18. Рентабельність продукції, % (23 : 18 · 100)

7,6

11,9

4,2

155,2

19. Рентабельність капіталу, % (24 : 17·100)

13,7

22,1

8,5

162,2

20. Рентабельність активів, % (24 : 16 · 100)

3,6

6,4

2,8

176,9

Дані таблиці 3.1 свідчать, що у 2012 році обсяг чистого доходу від реалізації продукції публічного акціонерного товариства «Оболонь» збільшився на 497818 тис.грн. або 13,9% і склав 4075269 тис.грн. проти 3577451 тис.грн. у 2011 році.

Не дивлячись на зростання обсягів діяльності, чисельність персоналу підприємства у 2012 році зменшилась на 84 особи або 1,5% проти попереднього року. При цьому фонд оплати праці працівників ПАТ «Оболонь» збільшився на 28199,1 тис.грн. або на 8,7%.

Важливим показником якості та ефективності використання трудового потенціалу підприємства є перевищення темпів зростання продуктивності праці над темпами зростання середньої заробітної плати.

Продуктивність праці працівників ПАТ «Оболонь» у 2012 році зросла проти попереднього року на 15,7% і склала 762,0 тис.грн. проти 658,6 тис.грн. у 2011 році. При цьому приріст середньорічної оплати праці склав 10,4%. Цей момент у діяльності підприємства слід оцінити позитивно: продуктивність праці зростала вищими темпами, ніж середня заробітна плата працівників підприємства.

У 2012 році середньорічна заробітна плата на підприємстві збільшилась на 6,2 тис.грн. і склала 65,8 тис.грн. проти 59,6 тис.грн. у 2011 році. У перерахунку на місяць середня заробітна плата у 2012 році склала 54987 грн. проти 4969 грн. у 2011 році.

Неабияке значення у ефективному використання ресурсів відводиться основним засобам, які є одним із головних знарядь для виробництва продукції підприємством.

Слід відмітити, що підприємство здійснює інвестування коштів у оновлення та поповнення основних засобів. Так, у 2011 році середньорічна вартість основних засобів склала 1901878 тис.грн. проти 1880882,5 тис.грн., тобто збільшилась на 20995,5 тис.грн. або 1,1%.

Ефективність використання основних засобів у 2012 році зросла. Показник фондовіддачі у 2012 році склав 2,143 грн./грн. проти 1,902 грн./грн. у 2011 році. Рівень фондовіддачі основних засобів зріс на 0,241 грн./грн. або 12,7%.

Зростання обсягів виробництва покликало збільшення середньорічного залишку обігових коштів на 216087 тис.грн. або 18,5%.

Однак коефіцієнт оборотності обігових коштів при цьому зменшився на 3,9% або 0,12 разів. Його значення у 2012 році склало 2,95 рази проти 3,07 разів у 2011 році.

У 2012 році на підприємстві відбулось збільшення валюти балансу на 222698 тис.грн. або 6,8%. За 2011 рік сукупний капітал підприємства в середньому склав 3497899 тис.грн. проти 3275201 тис.грн. за 2011 рік.

За аналізований період на підприємстві спостерігається збільшення вартості власного капіталу: якщо середньорічна вартість капіталу за 2011 рік складала 868076тис.грн., то за 2012 рік збільшилась на 142927,5 тис.грн. або 16,5% і склала 1011004 тис.грн.

При збільшенні у 20120 році суми чистого доходу підприємства на 13,9% собівартість реалізованої продукції зросла на 6,1%. Сума прямих матеріальних витрат у 2012 році збільшилась у порівнянні з 2011 роком на 5,4%, а їх частка в собівартості продукції зменшилась на 0,6 відсоткових пунктів: з 91,0% у 2011 році до 90,4% у 2012 році.

Витрати на 1 грн. реалізованої продукції у 2012 році зменшились проти 2011 року на 5 копійок і склали 61 коп. проти 66 коп. у минулому році.

Через перевищення темпів збільшення обсягу реалізації продукції над темпами зростання собівартості продукції сума валового прибутку ПАТ «Оболонь» у 2012 році склала 1573460 тис.грн., і зросла проти попереднього року на 3548245 тис.грн. або 29,1%.

У 2012 році на підприємстві майже в 2 рази скоротилась сума інших операційних витрат та значно зменшилась сума інших витрат. В результаті сума прибутку від звичайної діяльності до оподаткування у 2012 році склала 296689 тис.грн. проти 180247 тис.грн. у минулому році.

Сума чистого прибутку при цьому склала 223878 тис.грн., що на 88,9% більше суми прибутку 2011 року.

Таким чином, у 2012 році спостерігається позитивна динаміка показників діяльності ПАТ «Оболонь».

3.2. Організація аудиту амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів у ПАТ «Оболонь»

Аудит зносу та амортизації необоротних активів відіграє важливу роль у системі як внутрішнього, так і зовнішнього аудиту. Це пов’язано з тим, що облік амортизації та зносу є трудомістким, потребує уваги і сконцентрованості, оскільки пов’язаний з обробленням великої кількості первинної інформації, має багато однотипних операцій, здійснення яких потребує багато часу.

Перш за все, при проведенні аудиторської перевірки між ПАТ «Оболонь» та аудиторською фірмою складається договір на проведення перевірки (Додаток Д).

Загальний план аудиту амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів наведений у таблиці 3.2.


Таблиця 3.2

Загальний план аудиту зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів в ПАТ «Оболонь»

Організація, що перевіряється: ПАТ «Оболонь»

Період проведення аудиту: 20.04.2013-30.04.2013 р.

Кількість людино-годин на перевірку: 64 люд./год.

Керівник аудиторської перевірки: Заєць Л.С.

Запланований аудиторський ризик 4% (Середній)

Запланована суттєвість 75%.

Завдання

Перелік аудиторських процедур

Термін аудиту

Аудитор

1

2

3

4

5

1.

Підготовчий етап

1

Попереднє знайомство з підприємством-клієнтом; оцінка системи внутрішнього контролю та бухгалтерського обліку; визначення аудиторського ризику суттєвості; планування аудиту амортизації основних засобів та нематеріальних активів.

Обмін листами; укладання договору; ознайомлення з діяльністю підприємства; опитування й тестування керівництва підприємства й персоналу; вивчення матеріалів попередньої аудиторської перевірки, спостереження; ознайомлення з обліковою політикою підприємства в частині організації обліку основних засобів та нематеріальних активів у ревізованому звітному періоді, її змінами в порівнянні з попереднім періодом.

20.04.-22.04.

Заєць Л.С.

2.

Основний етап

Впевнитись у наявності основних засобів та нематеріальних активів прийнятих до обліку

Фактична перевірка наявності основних засобів та нематеріальних активів

26.04.-28.04.

Заєць Л.С.


Продовження табл. 3.2

1

2

3

4

5

Впевнитись у відповідності методів нарахування амортизації основних засобів та нематеріальних активів чинному законодавству та обліковій політиці, у забезпеченні незмінних визначених методів протягом звітного періоду; впевнитись у правильності: застосування норм амортизації основних засобів та нематеріальних активів, початку та закінчення нарахування амортизації основних засобів та НА, встановлення строку корисної експлуатації; впевнитись у наявності та правильності заповнення первинних документів з обліку основних засобів та НА.

Контроль дотримання чинного законодавства щодо амортизації основних засобів та нематеріальних активів

Впевнитись у правильності визначення вартості що амортизується; перевірити щомісячне нарахування амортизації.

Аудит нарахування амортизації основних засобів та НА

Впевнитись у правильності та повноті відображення амортизації основних засобів та НА на бухгалтерських рахунках, та у відповідності даних регістрів аналітичного і синтетичного обліку даним Головної книги та звітності.

Перевірка правильності відображення амортизації основних засобів та НА  в облікових регістрах та звітності

3.

Заключний етап

Підготовка і складання аудиторського висновку та звіту.

Здійснення процедур по систематизації та обґрунтуванню інформації.

29.04.-30.04

Заєць Л.С.

Програма аудиту зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів наведена в таблиці 3.3.


Таблиця 3.3

Програма аудиту амортизації основних засобів та нематеріальних активів в ПАТ «Оболонь»

№ зп

Мета

Завдання-критерії якості

Перелік аудиторських процедур

Аудиторські докази

Метод перевірки

Код робоч. док.

Тер-мін

Виконавець

1

2

3

4

5

6

7

8

9

1

Фактична перевірка наявності основних засобів та нематеріальних активів

1.1

Впевнитись у наявності основних засобів та нематеріальних активів, прийнятих до обліку

А, Б, Г, Є, Е

Вибіркова інвентаризація основних засобів та нематеріальних активів

Інвентаризаційні відомості, описи, інвентарні картки

Співставлен-ня, спостере-ження, докум. перевірка

АОЗ-1

20.

04

Заєць Л.С.

2

Контроль дотримання чинного законодавства щодо амортизації основних засобів та нематеріальних активів

2.1

Впевнитись у відповідності методів нара-хування амортизації основних засобів та нематеріальних активів чинному зако-нодавству та обліковій політиці під-приємства, у забезпеченні незмінних ви-значених методів протягом звітного пе-ріоду; перевірити правомірність відне-сення активів до основних засобів та нематеріальних активів, що впливає на нарахування амортизації

Б, Г

Перевірка відповідності методів нарахування амортизації ОЗ та НА на підприємстві - чинному законодавству та обліковій політиці підприємства. Перевірка забезпечення незмінних визначених методів протягом звітного періоду. Визначення правомірності віднесення активів до основних засобів та нематеріальних активів

Наказ про облікову політику. розрахунки амортизації основних засобів та нематеріальних активів

Документальна, нормативно-правова. аналітична перевірка

АОЗ-2

21.

04

Заєць Л.С.

2.2

Впевнитись у правильності застосування норм амортизації ОЗ та НА, перевірити правильність встановлення строку корисного використання та відповідність наказу про облікову політику

Б, Г

Перевірка обґрунтованості використаних для розрахунків норм амортизації та строку корисного використання об'єктів,  спів-ставлення встановлених строків експлу-атації в наказі підприємства та фактичне їх застосування при розрахунку амортизації

Наказ про облікову по-літику, розра-хунки амор-тизації основ-них засобів та НА

Документа-льна, норма-тивно-пра-вова, аналі-тична пере-вірка, спів-ставлення

АОЗ-З

22.

04

Заєць Л.С.

2.3

Впевнитись у наявності та правильності заповнення первинних документів з обліку основних засобів та НА

А,Б, Г, Е

Перевірка наявності та правильності заповнення первинних документів, використання затверджених типових форм

Акта прнйман- ня-передачі ОЗ та НА, інвентарні картки, описи

Документа-льна, нормативно-правова. аналітична перевірка

АОЗ-4

23.

04

Заєць Л.С.


Продовження табл. 3.3

1

2

3

4

5

6

7

8

9

2.4

Впевнитись у правильності початку та закінчення нарахування амортизації

Б, Г, Е

Перевірка правильності початку та закінчення нарахування амортизації

Акти приймання ОЗ та НА,  розрахунки амортизації

Документа-льна, норма-тивно-право-ва, аналітик-на перевірка

АОЗ-5

24.

04

Заєць Л.С.

3.

Аудит нарахування амортизації основних засобів та нематеріальних активів

3.1

Впевнитись у правильності визначення вартості, що амортизується, основних засобів та нематеріальних активів

Б, Г, Є, Е

Перевірка правильності: визначення і повноти відображення в обліку вартості що амортизується; встановлення первісної та ліквідаційної вартості; відображення в обліку операцій, пов'язаних із рухом 03; нарахування суми дооцінки (уцінки) зносу і його відображення в обліку

Наказ про об-лікову політику, розрахунки амортизації, розрахунки до-оцінки (уцінки) сум зносу, інвентарні картки, документи про рух ОЗ та НА

Докумен-тальна, нормативно-правова, арифметична перевірка

АОЗ-6

25.

04

Заєць Л.С.

3.2

Перевірити щомісячне нарахування амортизації

А, Б, Г, Є, Е

Перевірка правильності розрахунку суми амортизації

Розрахунки амортизації ОЗ та НА

Арифметич-на перевірка

АОЗ-7

25.

04

Заєць Л.С.

4.

Перевірка правильності відображення амортизації основних засобів та нематеріальних активів в облікових регістрах та звітності

4.1

Перевірити кореспонденцію рахунків та впевнитись у правильності відображення амортизації на бух. рахунках

А, Б, Г

Перевірка правильності віднесення амортизаційних відрахувань на відповідні рахунки обліку витрат.

Відомості про розподіл аморт. відрахувань, облік. регістри

Документа-льна, норма-тивно-правова, аналітична перевірка

АОЗ-8

28.

04

Заєць Л.С.

4.2

Впевнитись у повноті відображення в об-ліку зносу ОЗ та НА та відповідності да-них регістрів аналітичного та синтетич-ного обліку даним рахунків Головної книги

Б, Г, Е

Проведення підрахунків та співставлення даних аналітичного та синтетичного обліку нарахованого зносу з даними рахунків Головної книги

Регістри обліку, Головна книга

Арифметична перевірка, співставлення

АОЗ-9

28.

04

Заєць Л.С.

4.3

Впевнитись у достовірності відображення зносу ОЗ та НА у звітності та перевірити правильність її складання

А, Б, Г, Е

Перевірка повноти та достовірності облікових записів та залишків у звітності; перевірка правильності складання звітності

Головна книга, звітність

Документаль-на, аналітична, арифм. перевірка, спів-ставлення

АОЗ-10

29.

04

Заєць Л.С.


Для узагальнення результатів перевірки, на основі програми аудиту амортизації основних засобів та нематеріальних активів складаються  робочі документи, в яких фіксується отримана в ході перевірки інформація, і формулюються відповідні висновки про виявлені відхилення та порушення (табл. 3.4-3.13).

Таблиця 3.4

Робочий документ з перевірки фактичної наявності основних засобів та нематеріальних активів АОЗ-1

 з/п

Найменування об'єкта ОЗ та НА

Інв.

За даними підприємства

За даними аудиту

Відхи

лення

Примітки

кількість

вартість

кількість

вартість

1

2

3

4

5

6

7

8

9

1

Ваги підлогові

346789

1

3756

1

3756

0

2

Автомобіль легковий ВАЗ-2109

25492

1

49346

1

49346

0

3.

Комп’ютер

48325

1

4568

1

4568

0

4.

Холодильник LG

27459

1

3678

1

3678

0

5.

Комп’ютерна програма САП

-

1

9326

1

9326

0

Таблиця 3.5

Робочий документ з перевірки правомірності віднесення активів

підприємства до основних засобів та нематеріальних активів АОЗ-2

Дата акта приймання

 акта

Найменування об'єкта ОЗ та НА

Інв. 

Критерії віднесення активів до ОЗ та НА

Відхи-лення

Характер порушення

Строк корисного використання більше 1 року

Вартість ОЗ більше 2500 грн.

за даними підпри-ємства

за даними аудитора

за даними підпри- ємства

за даними аудитора

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

26/04/

2011

76

Холоди-льник LG

27459

+

+

+

+

-

-

14/12/

2011

251

Електрокар

17829

+

+

+

+

-

-

29/08/

2011

156

Комп’ю-терна програма САП

-

+

+

-

-

-

-


Таблиця
3.6

Робочий документ з перевірки правильності встановлення строку

корисного використання основних засобів та нематеріальних активів АОЗ-З

Дата акта прий-мання

 акта

Найменування об'єкта ОЗ та НА

Первісна вартість, грн.

Строк корисного використання, років

Відхилення

Характер порушення

за даними підприємс-тва

за даними аудитора (згідно ПКУ)

1

2

3

4

5

6

7

8

26/04/

2011

76

Холоди-льник LG

3756

5

5

-

-

14/12/

2011

251

Електрокар

49346

5

5

-

-

29/08/

2011

156

Комп’ю-терна програма САП

25320

6

6

-

-

Таблиця 3.7

Робочий документ з перевірки наявності та правильності заповнення первинних документів з обліку основних засобів АОЗ-4

Акт приймання-передачі основних засобів та НА

При-мітки

Дата акту

№  акту

Ко-рес-пон-ден-ція

Пер-вісна вар-тість

Інв. №

Завод-ський №

Найменування об'єкта

Рік випуску

Дата введення в експлуатацію

Висновки ко-місії

Печатка

Підписи

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

26/04/

2011

76

Дт 10 Кт 40

3756

27459

34567895

Холодильник LG

2011

26/04/

2011

Прий-няти

14/12/

2011

251

Дт 10 Кт 63

49346

17829

269537

Електрокар

2011

14/12/

2010

Прий-няти


Таблиця 3.8

Робочий документ з перевірки правильності початку нарахування амортизації основних засобів та нематеріальних активів АОЗ-5

Дата введення в експлуатацію

№ акта приймання

Найменування об'єкта ОЗ та НА

Первісна вартість, грн.

Місяць, з якого починається нарахування амортизації за даними

Відхилення

Характер порушення

підприємства

аудитора

1

2

3

4

5

6

7

8

26/04/

2011

76

Холоди-льник LG

3756

Травень 2011

Травень 2011

-

-

14/12/

2011

251

Електрокар

49346

Січень 2012

Січень 2012

-

-

29/08/

2011

156

Комп’ю-терна програма САП

25320

Вересень 2011

Вересень 2011

-

-

Таблиця 3.9

Робочий документ з перевірки правильності визначення та повноти відображення в обліку вартості, що амортизується, об'єктів основних засобів та нематеріальних активів, які надійшли у звітному періоді АОЗ-6

Дата акта приймання

№ ак- кта

Наймену- вання об'єкта ОЗ

Вартість, що амортизується, грн.

Відхи-лення

Характер порушення

За даними підприємства

За даними аудиту

Вартість ОЗ та НА

Вартість доставки

Вартість установки

Вартість ОЗ та НА

Вартість доставки

Вартість установки

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

26/04/

2011

76

Холоди-льник LG

3556

200

3556

200

-

-

14/12/

2011

251

Електро-кар

48246

1100

48246

1100

-

-

29/08/

2011

156

Комп’ю-терна програма САП

25320

-

25320

-

-

-

Таблиця 3.10

Робочий документ з перевірки правильності помісячного нарахування амортизації основних засобів та нематеріальних активів АОЗ-7

Мі-сяць, рік

За даними підприємства

За даними аудитора

Відхи-лення та виправ-лення

Залиш-кова вар-тість на початок періоду

Нараховано аморти-зації

Введе-но в експ-луата-цію

Залиш-кова вар-тістьна кінець періоду

Залиш-кова ва-ртість на початок періоду

Нараховано аморти-зації

Вве-дено в експлу-атацію

Залиш-кова вартість на кінець періоду

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Основні засоби

січень

1897297

2662

24567

1919202

1897297

2662

24567

1919202

0

лютий

1919202

2759

48015

1964458

1919202

2759

48015

1964458

0

І т.д.

Нематеріальні активи

січень

10700

256

0

10444

10700

256

0

10444

0

лютий

10444

256

0

10188

10444

256

0

10188

0

І т.д.

Таблиця 3.11

Робочий документ з перевірки правильності кореспонденції рахунків з обліку амортизації основних засобів та нематеріальних активів АОЗ-8

Зміст операції

За даними підприємства

За даними аудитора

Відхилення та виправлення

Дт

Кт

Сума, грн.

Дт

Кт

Сума, грн.

Дт

Кт

Сума, грн.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Списання зносу основних засобів, що вибули з підприємства

13

10

4234,51

13

10

4234,51

0

0

0

Списання зносу інших необоротних матеріальних активів при їх вибутті внаслідок ліквідації, реалізації тощо

13

11

9861,35

13

11

9861,35

0

0

0

Відображення зносу за основними засобами, що були помилково відображені в складі інших необоротних матеріальних активів

13

13

224,68

13

13

224,68

0

0

0

Списання помилково нарахованого зносу

13

42

16,92

13

42

16,92

0

0

0


Продовження табл. 3.11

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Нарахування зносу (амортизації) об'єктів основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів, що використовують у виробництві (до передачі їх в оренду ТОВ «Контакт-Плюс»)

83

13

105063,21

83

13

105063,21

0

0

0

23

83

105063,21

23

83

105063,21

0

0

0

Нарахування зносу (амортизації) об'єктів основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів, пов'язаних з виконанням робіт, віднесених до майбутніх витрат

83

13

156,78

83

13

156,78

0

0

0

39

83

156,78

39

83

156,78

0

0

0

Відображення індексації зносу основних засобів, інших необоротних матеріальних активів у зв'язку з їх дооцінкою

42

13

8054,68

42

13

8054,68

0

0

0

Таблиця 3.12

Робочий документ з перевірки відображення зносу основних засобів та нематеріальних активів у Журналі 4 та Головній книзі АОЗ-9

Місяць, рік

За даними підприємства

За даними аудитора

Відхилення та виправлення

Журнал 4

Головна книга

Журнал 4

Головна книга

1

2

3

4

5

6

Основні засоби

січень

2662

2662

2662

2662

0

лютий

2759

2759

2759

2759

0

І т.д.

Нематеріальні активи

січень

256

256

256

256

0

лютий

256

256

256

256

0

І т.д.


Таблиця
3.13

Робочий документ з перевірки правильності складання Балансу ПАТ «Оболонь» АОЗ-10

Показник

За даними підприємства

За даними аудитора

Відхилення та виправлення

1

2

3

4

Основні засоби

Залишкова вартість (р.030)

1906459

1906459

-

Первісна вартість (р.031)

3922001

3922001

-

Знос (р.032)

2015542

2015542

-

Нематеріальні активи

Залишкова вартість (р.010)

15858

15858

-

Первісна вартість (р.011)

47102

47102

-

Накопичена амортизація (р.012)

31244

31244

-

За наявності відхилень аудитор повинен установити причини їх наявності, за можливості скоригувати залишки, встановити залишки, що відповідають істині. Якщо відхилення є досить суттєвими, аудитору необхідно запропонувати підприємству відновити облік амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів та встановити об'єктивні залишки. Тільки після цього можна продовжувати аудиторське дослідження.

Для суб'єкта господарювання нарахування амортизації нематеріальних активів є елементом витрат, що впливає на результативність діяльності. Одним зі складних етапів аудиту є перевірка правомірності віднесення на собівартість продукції (робіт, послуг) амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів суб'єкта господарювання. При перевірці цього питання необхідно керуватися П(с)БО 16 "Витрати”, Методичними рекомендаціями з формування собівартості продукції (робіт, послуг) на підприємстві, затвердженими наказом Державного комітету промислової політики України від 02.02.2001 р. №47.

На основі результатів перевірки амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів ПАТ «Оболонь» був складений аудиторський звіт та сформульований аудиторський висновок.


Аудиторський звіт

про перевірку зносу та амортизації необоротних активів у ПАТ «Оболонь» за 2012 рік

30.04.2013 р.      м. Київ

На підставі договору №12 від 12 квітня 2011 року про надання аудиторських послуг, укладеного між ПАТ «Оболонь» та незалежною аудиторською фірмою «Євроаудит» (свідоцтво про внесення до Реєстру аудиторських фірм та практикуючих аудиторів Аудиторської палати України №2126 від 23 лютого 2001 року), що знаходиться за адресою: м. Київ пр-т Академіка Глушкова, 1 пав.77, останньою проведена аудиторська перевірка первинного, аналітичного, синтетичного обліку та відображення у звітності даних про амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів за 2012 рік.

Аудиторська перевірка здійснена відповідно до вимог чинного законодавства України та норм, які регулюють аудиторську практику і ведення бухгалтерського обліку. Перевірка була спланована і підготовлена з достатнім рівнем впевненості про те, що фінансова звітність не має суттєвих помилок. Був досконало перевірений стан первинного, аналітичного та синтетичного обліку зносу та амортизації необоротних активів та відображення їх у фінансовій звітності за 2012 рік.

Метою даної аудиторської перевірки є висловлення незалежної думки стосовно того, чи відповідає порядок обліку амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів у всіх суттєвих аспектах застосованій концептуальній основі фінансової звітності.

Ми вважаємо, що під час аудиту амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів у ПАТ «Оболонь» був зібраний достатній обсяг інформації для складання аудиторського висновку.

Функцію внутрішнього контролю амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів на підприємстві виконує головний бухгалтер та його заступник.

Для проведення аудиторської перевірки обліку товарів були використані наступні документи: розрахунок амортизації; дані аналітичного обліку по рахунку 13 "Знос необоротних активів"; дані аналітичного обліку по рахунках обліку витрат; Журнал 4; дані Головної книги по рахунку 13 "Знос необоротних активів"; баланс (ряд. 012, 032); Звіт про фінансові результати (ряд. 260); Примітки до річної фінансової звітності (1 та 2 розділ); Декларація про податок на прибуток.

Відповідальність за правильність підготовки звітності покладається на керівництво підприємства, а за аудиторський висновок – на аудитора. До обов’язків аудиторської фірми «Євроаудит» входить надання висновку про достовірність та відповідність вимогам законодавства цієї документації, аналітичного та синтетичного обліку амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів та відображення їх у звітності на основі проведеного аудиту.

Під час перевірки стану обліку та відображення  у фінансовій звітності амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів порушень не виявлено.

Виходячи з даних аудиту, нами встановлено, що:

- бухгалтерський облік амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів в повній мірі розкриває інформацію про здійснені підприємством нарахування амортизації;

- фінансова звітність ПАТ «Оболонь», а саме „Баланс” станом на кінець дня 31 грудня 2012 року та „Звіт про фінансові результати” станом на кінець дня 31 грудня 2012 року містить достовірну інформацію»

- процедури внутрішнього аудиту та заходів контролю підприємства в цілому відповідають вимогам нормативно-правових актів Національного банку України.

На нашу думку, документи первинного, аналітичного та синтетичного обліку товарів у ПАТ «Оболонь» справедливо та достовірно відображають реальний стан обліку на кінець дня 31 грудня 2012 року, а також результати його діяльності за 2012 рік, згідно нормативних вимог щодо організації бухгалтерського обліку та звітності на підприємствах України.

Дата завершення перевірки 30.04.11 р.

Аудитор Заєць Л. С.

Аудиторська фірма „Євроаудит”, м. Київ

сертифікат Аудиторської палати України

ІХ-3154 від 04 грудня 2005 року

Аудиторський висновок

про достовірність обліку зносу та амортизації необоротних активів у ПАТ «Оболонь» за 2012 рік

Відповідно до Закону України „Про аудиторську діяльність” від 22 квітня 1993 р. №3126-XII та Національних нормативів аудиту, затверджених рішенням аудиторської палати України від 18 грудня 1998 р. № 73 аудиторською фірмою «Є/вроаудит» на основі договору № 12 від 12 квітня 2013 р. проведена аудиторська перевірка обліку амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів у ПАТ «Оболонь» за період з 1 січня 2012 р. по 31 грудня 2012 р. відповідно до умов, викладених у п. 1.1. Договору.

Ми вважаємо, що проведена нами аудиторська перевірка забезпечує обґрунтовану підставу для висловлення нашої думки.

Відповідальність щодо первинної документації по обліку амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів та відображення їх у фінансовій звітності, наданій для проведення аудиторської перевірки, несе керівництво підприємства.

Виходячи з програми аудиту, нами встановлено, що:

- бухгалтерський облік амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів в повній мірі розкриває інформацію про здійснені підприємством операції із амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів;

- фінансова звітність ПАТ «Оболонь», а саме „Баланс” станом на кінець дня 31 грудня 2012 року та „Звіт про фінансові результати” станом на кінець дня 31 грудня 2012 року містить достовірну інформацію»

- процедури внутрішнього аудиту та заходів контролю підприємства в цілому відповідають вимогам нормативно-правових актів Національного банку України.

На нашу думку, документи первинного, аналітичного та синтетичного обліку амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів у ПАТ «Оболонь» справедливо та достовірно відображають реальний стан обліку амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів у ПАТ «Оболонь» на кінець дня 31 грудня 2012 року, а також результати його діяльності за 2012 рік, згідно нормативних вимог щодо організації бухгалтерського обліку та звітності на підприємствах України.

Використовуючи процедури аудиту у відповідності з Міжнародними стандартами, в тому числі „Аудиторські докази” (стандарт 500), а також у відповідності з вимогами Стандарту „Аудиторський висновок про фінансову звітність” (стандарт 700) вважаємо висновок про достовірність обліку амортизації (зносу) основних засобів та нематеріальних активів за 2012 рік у ПАТ «Оболонь» безумовно-позитивним.

Дата завершення перевірки 30.04.13 р.

Аудитор Заєць Л. С.

Аудиторська фірма „Євроаудит”, м.     Київ

сертифікат Аудиторської палати України

ІХ-3154 від 04 грудня 2005 року


Пропозиції та рекомендації

Для контролю за правильністю нарахування та обліку зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів важливе значення має організація їх аудиту. Для господарських товариств правильність ведення обліку амортизації та зносу підтверджується аудиторським висновком.

Мета аудиту зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів полягає в одержанні належних і достатніх аудиторських доказів про те, що їх облік відповідає законодавчим і нормативним вимогам, а інформація про них у фінансовій звітності є достовірною в усіх суттєвих аспектах.

Завдання аудиту основних засобів та нематеріальних активів полягають у перевірці правильності нарахування їх амортизації;законності і правильності відображення в обліку зносу необоротних активів; правильності і достовірності подання інформації про необоротні активи в фінансовій звітності.

Джерелами інформації для перевірки є законодавчі акти, нормативно-інструктивні документи, у тому числі Міжнародні стандарти і Національні нормативи аудиту, П(С)БО та інші, які є законодавчо-нормативною базою проведення аудиту.

Законодавчі акти та інші документи нормативно-правового характеру в умовах використання комп’ютерної техніки об’єднують в інформаційно-пошукову систему, до якої аудитори постійно звертаються як на підготовчому до проведення аудиту етапі, так і в процесі його проведення.

Джерела інформації для формування аудиторських доказів при аудиті зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів: наказ про облікову політику; первинні документи з обліку основних засобів та нематеріальних активів; облікові регістри, що використовуються для відображення господарських операцій з нарахування амортизації основних засобів та нематеріальних активів; документи попередніх аудиторських перевірок та інша документація, що узагальнює результати контролю; фінансова звітність.

Аудиторські процедури при проведенні аудиту зносу та амортизації основних засобів та нематеріальних активів: одержання документів (первинних, облікових, звітних) від замовника; ознайомлення зі складом та структурою необоротних активів, організацією їх обліку; перевірка відповідності складу необоротних активів предмету та особливостям діяльності господарюючого суб’єкта; перевірка нарахування зносу необоротних активів та відображення його в обліку; перевірка документів на відповідність інформації про необоротні активи в регістрах аналітичного, синтетичного обліку, головній книзі та фінансовій звітності.

За результатами проведеної перевірки аудитор складає аудиторський звіт та аудиторський висновок.


Список використаної літератури

  1.  Про аудиторську діяльність: Закон України від 22.04.1993 р. № 3126-XII [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http//zakon.rada.gov.ua.
  2.  Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) / [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://www.rada.gov.ua.
  3.  Міжнародні стандарти контролю якості, аудиту, огляду, іншого надання впевненості та супутніх послуг : пер. з англ. / [О.Л. Ольховікова, О.В. Селезньов, О.О. Зєніна, О.В. Гик та ін.].-2010 [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://apu.com.ua.
  4.  Національні нормативи аудиту. Кодекс професійної етики аудиторів України. — К.: Основа, 1999.
  5.  Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”: Наказ МФУ від 31.03.1999 р. № 87
  6.  Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 “Звіт про фінансові результати”: Наказ МФУ від 31.03.1999 р. № 87
  7.  Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби» від 27 квітня 2000 року № 92 зі змінами і доповненнями
  8.  Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 8 «Нематеріальні активи» від 18 жовтня 1999 року № 242 зі змінами і доповненнями
  9.  Бутинець Ф.Ф. Аудит: Підручник для студентів спеціальності «Облік і аудит» вищих навчальних закладів/ Ф.Ф.Бутинець. - 2-е вид., перероб. та доп. - Житомир: ПП«Рута», 2002. - 672 с.
  10.  Кулаковська Л.П. Організація і методика аудиту: навч. посіб./ Л.П. Кулаковська, Ю.В. Піча. - К. : Каравела, 2004. - 568 с.
  11.  Огійчук М. Ф. Аудит: організація і методика: Навч. посібник. 2-ге вид., перероб. і допов./ М.Ф.Огійчук, І.Т. Новіков, І.І. Рагуліна. - К.: Алерта, 2012. - 664с.
  12.  Усач Б.Ф. Організація і методика аудиту: Підручник/ Б.Ф. Усач, З.О. Душко, М.М. Колос. - К.: Знання, 2006. - 295 с.
  13.  Утенкова К.О. Аудит: Навчальний посібник/ К.О. Утенкова. - К.: Алерта, 2011. - 408 с.
  14.  Чернелевський Л.М., Беренда Н.І. Аудит: Навчальний посібник. – Київ, Міленіум, 2002. – 466 с.




1. Осквернитель Chos Spce Mrine Defiler
2. Системы впрыска топлива современных автомобильных двигателей
3. Тема кавказского митинга в Москве получила продолжение
4. Выбор любой профессии определяется особенностями нашей личности нашими взглядами и убеждениями склоннос
5. территориальные споры возникшие в результате передела Европы Англией Францией и союзными государствами
6. Курсовая работа- Система оплаты труда в медико-производственной организации
7. р ист.наук профессор К
8. Тематичний словник Розсудок початковий рівень мислення де оперування абстракціями відбувається межах пе
9. Тема уроку- Комбінації
10. Реферат на тему- ldquo;Аварії з хімічно небезпечними речовинами і безпека на хімічних підприємствахrdquo;ПЛАН
11. Лидерство
12. слухи используемое в общественных науках наверное многозначно поэтому и совпадения в его трактовке встр.html
13. Вариант Байт Бит четности 1 10101011 101010111
14. Кулинария из рубленого мяса
15. .00 FIT BLL Гриша ТАНЕЦ ЖИВОТА Тимур КРУГОВАЯ ТРЕНИРОВКА
16. А~ылой м~денитарихи процесті ал~а жылжытады деп ~арастыр~ан метафизикалы~ рационалды~ т~жырым жасаушы
17. ЗАТВЕРДЖУЮ Завідувач кафедри підпис 200р
18. виховного процесу
19. Subject over from the Continent when they invded Britin nd it ws mde into poem somewhere bout the 7th century.
20. Мир психологии