У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ НАЦІОНАЛЬНИХ МЕНШИН У ПОЛЬЩІ Програма нормативної навчальної дисципліни

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-10

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 8.4.2025

Міністерство освіти і науки, МОЛОДІ ТА СПОРТУ України

КИЇВСЬКИЙ СЛАВІСТИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

«ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ НАЦІОНАЛЬНИХ МЕНШИН У ПОЛЬЩІ»

Програма

нормативної навчальної дисципліни

підготовки магістрів

напряму Міжнародні відносини

спеціальності 8.03020501  «Країнознавство»

Київ - 2012


РОЗРОБЛЕНО ТА ВНЕСЕНО: Київським славістичним університетом

РОЗРОБНИК ПРОГРАМИ: к.і.н., доц. Мельник Г.М.

Обговорено на засіданні  кафедри країнознавства Інституту славістики і міжнародних відносин Київського славістичного університету

                                                                  

27  серпня 2012 року, протокол № 1     

Рекомендовано до видання Вченою радою КСУ

29 листопада 2012 року, протокол №4
Вступ

Програма вивчення нормативної навчальної дисципліни “Забезпечення прав національних меншин в Польщі”  складена  відповідно до освітньо-професійної програми підготовки магістрів напряму „Міжнародні відносини”, спеціальності „Країнознавство”.

Предметом вивчення  навчальної дисципліни є вивчення на основі системного підходу особливостей формування законодавчої бази у сфері забезпечення прав національних меншин і їх реалізація в Польщі.

Міждисциплінарні зв’язки: після вивчення циклів гуманітарної та соціально-економічної підготовки, разом з циклом професійної та практичної підготовки.  

Програма навчальної дисципліни складається з таких змістових модулів:

  1.  Міжнародний досвід захисту прав національних меншин.
  2.  Становище національних меншин в Польщі.

1. Мета та завдання навчальної дисципліни

1.1. Метою викладання навчальної дисципліни “Забезпечення прав національних меншин в Польщі” є формування в студентів наукових та неупереджених поглядів на процеси захисту прав людини;  розвитку здатності до  аналітичної роботи в практичній діяльності, пов’язаній із забезпеченням прав національних меншин.

1.2.Основними завданнями вивчення дисципліни “Забезпечення прав національних меншин в Польщі” є:

 

  •  засвоєння студентами знань з  формування міжнародних документів і внутрішнього законодавства Польщі у сфері захисту прав людини;
  •  розвиток уміння студентів здійснювати  науковий пошук та критично аналізувати  інформацію;
  •  формування здатності використовувати теоретичні знання у практичній роботі при вирішенні  політичних, економічних, етнокультурних та конфесійних проблем, які виникають у процесі реалізації прав національних меншин у Польській Республіці.
  •  необхідність підготовки висококваліфікованих фахівців для розробки ефективної стратегії внутрішньої державної політики щодо захисту прав національних меншин.

1.3. Згідно з вимогами освітньо-професійної програми студенти повинні:

знати :

  •  етнонаціональний склад населення Польської Республіки та історію його формування;
  •  особливості історичного, політичного, економічного та культурного становища національних меншин;

вміти :

  •  аналізувати етнонаціональну політику Польщі;
  •  аналізувати процес адаптації законодавства Польської Республіки у сфері забезпечення прав національних меншин до європейських стандартів та запозичення позитивного досвіду при вирішенні цих проблем для подальшого його використання в ході інтеграції України до європейських структур;
  •   виділити ключові заходи, які були здійснені урядом Польської Республіки в процесі адаптації законодавства країни до європейських стандартів у сфері забезпечення прав національних меншин;
  •   виокремити основні причини гальмування впровадження урядових програм, націлених на покращення становища національних та етнічних меншин в Польщі;
  •  обґрунтовано прогнозувати виникнення міжнаціональних проблем;
  •  передбачати та моделювати  на базі загальнотеоретичних та конкретних знань про права людини вирішення міжнаціональних проблем.
  •   виокремити конкретні дії уряду Польщі, які можуть бути використані Україною і можуть сприяти покращенню етнонаціональної ситуації в Україні.

На вивчення навчальної дисципліни відводиться 54 години / 1,5 кредитів ECTS.

2. Інформаційний обсяг навчальної дисципліни 

Змістовий модуль 1. Нормативно-правова база забезпечення прав національних меншин.

Тема 1. Міжнародний досвід захисту прав національних меншин.

Різними міжнародними організаціями, незалежно одна від одної, прийнята ціла серія документів, які розгорнуто, конкретизовано формулюють основні засади і основні права національних меншин. До них слід віднести: 1   Віденський підсумковий документ НБСЄ (січень 1989 р.); 2. Документ Копенгагенської наради з людського виміру (червень 1990 р.); 3. Паризька Хартія для нової Європи (листопад 1990 р); 4. Доповідь наради експертів НБСЄ з питань національних меншин у Женеві (липень 1991 р.); 5. Документ Московської наради з людського виміру (вересень 1991 р.); 6. Європейська Хартія регіональних мов або мов національних меншин (грудень 1992 р.); 7. Декларація ООН про права осіб, що належать до національних або етнічних, релігійних і мовних меншин (грудень 1992 р.); Рекомендації Ради Європи 1201 (лютий 1993 р.); 9. Віденська декларація та додатки до неї (жовтень 1993 р.); 10. Рамкова Конвенція Ради Європи про захист національних меншин (листопад 1994 р.); 11. Резолюція ООН про права осіб, що належать до національних або етнічних, релігійних та мовних меншин (березень 1995 р.); 12. Гаазькі рекомендації щодо прав національних меншин на освіту (жовтень 1996 р.).

Тема 2. Нормативно-правова база забезпечення прав національних меншин у Польщі.

Конституція Республіки Польща (1997 р.), Закон „Про громадські об’єднання” від 7 квітня 1989 р., Закон „Про систему освіти” від 7 вересня 1991р., Закон „Про радіо і телебачення” від 29 грудня 1992 р., Карний кодекс від 6 червня 1997 р., Закон „Про захист особистих даних” від 29 серпня 1997 р., Закон „Про польську мову” від 7 листопада 1999 р., Закон „Про вибори до сейму і сенату РП”  від 12 квітня 2001р., Закон „Про національні та етнічні меншини і регіональну мову” від 6 січня 2005 р., Спільна комісія уряду та національних і етнічних меншин у Польщі (вересень 2005 р.). Департамент культури національних меншин Міністерства культури і національної спадщини.

Змістовий модуль 2. Становище національних меншин в Польщі.

Тема 3. Становище німецької національної меншини в Польщі.

Регіон проживання німців. Чисельність. Німецька мова в повсякденному житті, в контактах з адміністрацією, двомовні назви географічних об’єктів. Угоди, що регулюють захист інтересів німецької діаспори польським урядом. Культура німецької національної меншини. Німецька мова в школах, гімназіях, ліцеях та університетах. Відомі німці Польщі.

Тема 4. Українська національна меншина в Польщі.

Місця проживання українців. Чисельність. Українська мова в повсякденному житті, в контактах з адміністрацією, двомовні назви географічних об’єктів. Угоди, що регулюють захист інтересів української діаспори польським урядом. Культура української національної меншини. Належність до Польської православної автокефальної церкви, Греко-католицької церкви візантійського обряду. Українська мова в школах, гімназіях, ліцеях та університетах. Українські товариства: Об’єднання українців Польщі (ОУП), Об’єднання  лемків, Стоваришіння лемків, Спілка української незалежної молоді, Товариство „Руська бурса” у Горлиці, Товариство розвитку Музею лемківської культури в селі Зиндрановій, Український „Народний дім” у місті Перемишлі, Союз українок, Українське історичне товариство, Союз українців Підляшшя, Українське вчительське товариство, Українське лікарське товариство, Українське християнське братство святого Володимира, Товариство імені Богдана Лепкого в Кракові. Преса: „Наше слово”, „Світанок”, „Український альманах”, „Над Бугом і Нарвою”, „Діалоги”, „Благовіст”, „Вісті польської православної автокефальної церкви. Українські радіопрограми.” Відомі українці Польщі.

Тема 5. Білоруси в Польщі.

Регіон проживання білорусів. Чисельність. Білоруська мова в повсякденному житті, в контактах з адміністрацією, двомовні назви географічних об’єктів. Угоди, що регулюють захист інтересів білоруської діаспори польським урядом. Культура білоруської національної меншини. Належність до Польської автокефальної церкви. Білоруська мова в школах, гімназіях, ліцеях та університетах. „Білоруський дім”. Відомі білоруси Польщі. Діяльність спільної білорусько-польської комісії у справах шкіл для польської національної меншини в Білорусі та білоруської національної меншини в Польщі. Преса: „Нива”,”Часопис”.

Тема 6. Становище представників народу рома.

Місця проживання представників народу рома. Чисельність. Мова в повсякденному житті. Діяльність уповноваженого у справах представників народу рома. Програма комплексної допомоги представникам народу рома (2011). Культура представників народу рома. Фестиваль циганської музики в Тіхотінку, Міжнародні зустрічі циганських ансамблів у Гожуві-Велькопольском „Романе дівеса”, „Циганські зірки”. Відомі представники народу рома Польщі. Преса: „Пром про дром”.

Тема 7. Росіяни в Польщі.

Регіон проживання росіян. Чисельність. Мова в повсякденному житті, в контактах з адміністрацією, двомовні назви географічних об’єктів. Угоди, що регулюють захист інтересів діаспори польським урядом. Культура російської національної меншини. Приналежність до православної церкви. Старообрядницькі церкви. Російське культурно-просвітницьке товариство, Відомі росіяни Польщі. Преса: „Русский курьер Варшавы”, „Нова Польша”,телепередача: „Руський голос”.

Тема 8. Єврейська національна меншина.

Регіон проживання євреїв. Чисельність. Мова в повсякденному житті, в контактах з адміністрацією, двомовні назви географічних об’єктів. Угоди, що регулюють захист інтересів діаспори польським урядом. Культура єврейської національної меншини. Єврейська початкова школа у Варшаві. Єврейський історичний інститут. Відомі євреї Польщі.

Єврейські освітні і культурні центри. Єврейський культурний центр  Кракова в Казімєжі. Єврейський театр імені Е.Р.Камінска. Координаційний комітет єврейських організацій Республіки Польща, Союз єврейських релігійних общин, Громадсько-культурна асоціація польських євреївСоюз єврейських гмін. Фестиваль єврейської культури. Преса: „Жиделе”, „Дос Ідіше Ворт”, „Мідраш”, Бюлетень єврейського історичного музею

Тема 9. Литовська національна меншина.

Історичні витоки поселення литовців. Культура та побут населення. Сучасний стан двосторонніх відносин Польщі та Литви у питанні національних меншин. Об’єднання литовців в Польщі. Преса: „Аушра”.

3. Рекомендована література

Базова

  1.  Беліцер Н. Європейський досвід вирішення проблем прав людини // Український часопис прав людини. – К., 1997. – №3. – 41-46с.
  2.  Буцько О. Добрі наміри та їх наслідки. Українські та польські переселенці 1944-1946 рр. // Армія України. 9 вересня 1995 р.
  3.  Гвать І. Історія Північної Лемківщини від вигнання лемків // Лемківщина: земля, люди, історія, культура. – Т. 2. – Львів, 1998.
  4.  Головатий С. Конституційний процес: Україна на переході до демократії / Конституції нових держав Європи та Азії. – К., 1996. – 583с.
  5.  Депортації. Західні землі України кінця 30-х – початку 50-х рр.. Документи, матеріали, спогади. – Т. 2. – Львів, 1998.
  6.  Довженков О. Ратифікація документів Ради Європи з етнокультурних питань і внутрішньополітична боротьба // Вісник Львівського університету. Серія філософські науки. –  2002. – Вип. 4. –  352с.
  7.  Етнічні меншини Східної та Центральної Європи: компаративний аналіз становища та перспектив розвитку / В. Євтух та ін. – К., 1994. – 206с.
  8.  Європейська хартія регіональних мов та мов меншин. – Страсбург: Секретаріат Ради Європи. – 1993. – 14с.
  9.   Європейський Союз. Консолідаційні договори – К., 1999. – 207с.
  10.  Илишев И.Г. Язык и политика в многонациональном государстве: Политологические очерки. – Уфа, 2000. – 270с.
  11.   Кимлічка В. Лібералізм і права меншин. – Харків, 2001. – 176с.
  12.  Международные акты о правах человека: Сборник документов. – М., 2000. – 784с.
  13.  Права людини в Україні. Інформаційно-аналітичний бюлетень Українсько-американського Бюро захисту прав людини. – Вип. 21. – Київ, 1998. – 455 с.
  14.  Проблеми історії країн Центральної та Східної Європи. Збірник наукових праць. – Вип..1. – Кам'янець – Подільський, 2010. – 200 с
  15.  Рамочная Конвенция о защите национальных меньшинств и пояснительный доклад. – Страсбург, 1998. – 20с.
  16.  Яворський В. Європейські стандарти телерадіомовлення для мовних меншин // ”Мережа”. Асоціація мережевих телерадіомовників України. Аналітика. – 25.11.2003. –  Сайт Ради українських правозахисних організацій. – www.rupor.org.
  17.  Якимчук Р. Захист національних меншин // Політика і час. – 1997. – №9,10. – С.34-46, 27-37.
  18.  Browarek T. Mniejszości narodowe w Polsce 1918-1995. – Lublin, 1998.
  19.  Kotowski A. Polska polityka narodowościowa wobec mniejszości niemieckiej w łatach 1919-1939. – Toruń, 2002.
  20.   Madajczyk P. Mniejczość niemiecka w Polsce i jej rola w procesie integraji Polski z Europą // Rola Niemic w procesie integraji Polski z Europą / J. Holzer, J. Fischer (red.). – W.: Instytut studiow politycznych Polskiej Akademii Nauk, 2001. – S. 255–268.
  21.  Mniejszości narodowe w Polsce: Państwo I społeczeństwo polskie a mniejszości narodowe w okresach przełomów politycznych (1944-1989) / Pod red. P. Madajczyka. - Warszawa, 1998.
  22.  Skaradziński B. Białorusiny, Litwini, Ukraińcy. – Białystok, 1990.
  23.  Szczygielski K.Geografia mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Ujecie ilosciowe. – Opole, 2008.
  24.  Tomaszewski J. Mniejszości narodowe w Polsce XX wieku. – Warszawa, 1991.

Допоміжна

  1.  Альтерматт У. Этнонационализм в Европе. – М., 2000. – 367с.
  2.  Енциклопедія українознавства / Під ред. В.Кубійовича. – Т.4. – Львів, 1994.
  3.  Зашкільняк Л., Крикун М. Історія Польщі. Історія Польщі: Від найдавніших часів до наших днів. – Львів, 2002.
  4.  Міжнародно-правовий механізм захисту прав людини: Навчально-методичний посібник / Укл. Якимчук Н.Я. – Чернівці: Рута, 2003. 72 с.
  5.  Сергійчук В.І. Трагедія українців Польщі. – Тернопіль, 1997.
  6.  Трухан М. Українці в Польщі після Другої світової війни 1944-1984. – Нью-Йорк, 1990.
  7.  Федик І. УНДО-ОУН: ставлення до Польщі. – Львів, 1998.
  8.  Швагуляк М. «Пацифікація». Польська репресивна акція у Галичині 1930 р. і українська суспільність. – Львів, 1993.
  9.  Яровий В.І. Новітня історія центральноєвропейських та балканських країн ХХ ст. – К., 2005. – 814 с.
  10.  Besala J, Leszczynski A. Ilustrowana kronika dziejów Polski. – Poznań, 2007.
  11.  Brzoza Cz., Sowa A. Wielka historia Polski. – T. V. – Kraków, 2003.
  12.  Chojnowski A. Koncepcje polityki narodowościowej rządów polskich w latach 1921-1995. – Warszawa, 1979.
  13.  Dąbrowski R. Działalność społeczno-gospodarcza i kulturalna mniejszości narodowych w II Rzeczypospolitej (1918-1939). – Szczecin, 1990.
  14.  Роlskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności. - Warszawa, 1994.
  15.  Wierzbieniec W. Społeczność żydowska Przemyśla w latach 1918-1939. – Rzeszów, 1996.
  16.  Wiszka E. Prasa emigracji ukraińskiej w Polsce 1920-1939. – Toruń, 2001.

Інформаційні ресурси

  1.  Беліцер Н. Проблеми ромів у країнах Центральної та Східної Європи в зв’язку з процесами розширення Європейського Союзу // Всеукраїнський двотижневик „Романі Яг”. – 26 лютого 2003 р. - № 4 (23). – Сайт електронного періодичного видання „Романі Яг” (м. Будапешт). – www.romaniyag.uz.ua
  2.  Konstytucja marcowa z 1921 roku // www.Konstytucje.pl.29.04.2007.
  3.  Яворський В. Європейські стандарти телерадіомовлення для мовних меншин // ”Мережа”. Асоціація мережевих телерадіомовників України. Аналітика. – 25.11.2003. –  Сайт Ради українських правозахисних організацій. – www.rupor.org.
  4.  Wspólnota Rosyjska. «Чем живут русские в Польше?»// www.wspolnota.rosjanie.pl/nowpol.htm
  5.  Союз русских в Швеции. Русские в Европе и мире (Русское национальное меншинство в Польше – интервью с Андреем Романчуком) // www.rurik.se/index.

4 Форма підсумкового контролю успішності навчання семестровий контроль.

5 Засоби діагностики успішності навчання.  

Дисципліна має два змістовних модулі, які охоплюють матеріали усіх тем.

Рівень знань студентів оцінюють відповідно Положення про систему контролю знань КСУ.

Підсумковий контроль – залік.




1. Научитесь общаться
2. а ~ небесное тело на орбите вокруг звезды или компактной звезды оказавшееся достаточно массивным чтобы при
3. Лабораторная работа 1.1
4. Деятельность центральных банков развитых стран
5. ЛЕКЦИЯМ ББК 37
6. Кинетика окисления сплавов в атмосфере воздуха при высокой температур
7. Горы пьянят моё старое гористое сердце
8. Лабораторная работа 1 Изучение электронного осциллографа
9. темах ведения агропромышленного производства региональные системы ведения агропроизводства основные п
10. тематический ежедневный внутрихозяйственный контроль