Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
КИЇВСЬКИЙ СЛАВІСТИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
«ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ НАЦІОНАЛЬНИХ МЕНШИН У ПОЛЬЩІ»
нормативної навчальної дисципліни
підготовки магістрів
напряму Міжнародні відносини
спеціальності 8.03020501 «Країнознавство»
Київ - 2012
РОЗРОБЛЕНО ТА ВНЕСЕНО: Київським славістичним університетом
РОЗРОБНИК ПРОГРАМИ: к.і.н., доц. Мельник Г.М.
Обговорено на засіданні кафедри країнознавства Інституту славістики і міжнародних відносин Київського славістичного університету
27 серпня 2012 року, протокол № 1
Рекомендовано до видання Вченою радою КСУ
29 листопада 2012 року, протокол №4
Вступ
Програма вивчення нормативної навчальної дисципліни “Забезпечення прав національних меншин в Польщі” складена відповідно до освітньо-професійної програми підготовки магістрів напряму „Міжнародні відносини”, спеціальності „Країнознавство”.
Предметом вивчення навчальної дисципліни є вивчення на основі системного підходу особливостей формування законодавчої бази у сфері забезпечення прав національних меншин і їх реалізація в Польщі.
Міждисциплінарні звязки: після вивчення циклів гуманітарної та соціально-економічної підготовки, разом з циклом професійної та практичної підготовки.
Програма навчальної дисципліни складається з таких змістових модулів:
1.1. Метою викладання навчальної дисципліни “Забезпечення прав національних меншин в Польщі” є формування в студентів наукових та неупереджених поглядів на процеси захисту прав людини; розвитку здатності до аналітичної роботи в практичній діяльності, повязаній із забезпеченням прав національних меншин.
1.2.Основними завданнями вивчення дисципліни “Забезпечення прав національних меншин в Польщі” є:
1.3. Згідно з вимогами освітньо-професійної програми студенти повинні:
знати :
вміти :
На вивчення навчальної дисципліни відводиться 54 години / 1,5 кредитів ECTS.
2. Інформаційний обсяг навчальної дисципліни
Змістовий модуль 1. Нормативно-правова база забезпечення прав національних меншин.
Тема 1. Міжнародний досвід захисту прав національних меншин.
Різними міжнародними організаціями, незалежно одна від одної, прийнята ціла серія документів, які розгорнуто, конкретизовано формулюють основні засади і основні права національних меншин. До них слід віднести: 1 Віденський підсумковий документ НБСЄ (січень 1989 р.); 2. Документ Копенгагенської наради з людського виміру (червень 1990 р.); 3. Паризька Хартія для нової Європи (листопад 1990 р); 4. Доповідь наради експертів НБСЄ з питань національних меншин у Женеві (липень 1991 р.); 5. Документ Московської наради з людського виміру (вересень 1991 р.); 6. Європейська Хартія регіональних мов або мов національних меншин (грудень 1992 р.); 7. Декларація ООН про права осіб, що належать до національних або етнічних, релігійних і мовних меншин (грудень 1992 р.); Рекомендації Ради Європи 1201 (лютий 1993 р.); 9. Віденська декларація та додатки до неї (жовтень 1993 р.); 10. Рамкова Конвенція Ради Європи про захист національних меншин (листопад 1994 р.); 11. Резолюція ООН про права осіб, що належать до національних або етнічних, релігійних та мовних меншин (березень 1995 р.); 12. Гаазькі рекомендації щодо прав національних меншин на освіту (жовтень 1996 р.).
Тема 2. Нормативно-правова база забезпечення прав національних меншин у Польщі.
Конституція Республіки Польща (1997 р.), Закон „Про громадські обєднання” від 7 квітня 1989 р., Закон „Про систему освіти” від 7 вересня 1991р., Закон „Про радіо і телебачення” від 29 грудня 1992 р., Карний кодекс від 6 червня 1997 р., Закон „Про захист особистих даних” від 29 серпня 1997 р., Закон „Про польську мову” від 7 листопада 1999 р., Закон „Про вибори до сейму і сенату РП” від 12 квітня 2001р., Закон „Про національні та етнічні меншини і регіональну мову” від 6 січня 2005 р., Спільна комісія уряду та національних і етнічних меншин у Польщі (вересень 2005 р.). Департамент культури національних меншин Міністерства культури і національної спадщини.
Змістовий модуль 2. Становище національних меншин в Польщі.
Тема 3. Становище німецької національної меншини в Польщі.
Регіон проживання німців. Чисельність. Німецька мова в повсякденному житті, в контактах з адміністрацією, двомовні назви географічних обєктів. Угоди, що регулюють захист інтересів німецької діаспори польським урядом. Культура німецької національної меншини. Німецька мова в школах, гімназіях, ліцеях та університетах. Відомі німці Польщі.
Тема 4. Українська національна меншина в Польщі.
Місця проживання українців. Чисельність. Українська мова в повсякденному житті, в контактах з адміністрацією, двомовні назви географічних обєктів. Угоди, що регулюють захист інтересів української діаспори польським урядом. Культура української національної меншини. Належність до Польської православної автокефальної церкви, Греко-католицької церкви візантійського обряду. Українська мова в школах, гімназіях, ліцеях та університетах. Українські товариства: Обєднання українців Польщі (ОУП), Обєднання лемків, Стоваришіння лемків, Спілка української незалежної молоді, Товариство „Руська бурса” у Горлиці, Товариство розвитку Музею лемківської культури в селі Зиндрановій, Український „Народний дім” у місті Перемишлі, Союз українок, Українське історичне товариство, Союз українців Підляшшя, Українське вчительське товариство, Українське лікарське товариство, Українське християнське братство святого Володимира, Товариство імені Богдана Лепкого в Кракові. Преса: „Наше слово”, „Світанок”, „Український альманах”, „Над Бугом і Нарвою”, „Діалоги”, „Благовіст”, „Вісті польської православної автокефальної церкви. Українські радіопрограми.” Відомі українці Польщі.
Тема 5. Білоруси в Польщі.
Регіон проживання білорусів. Чисельність. Білоруська мова в повсякденному житті, в контактах з адміністрацією, двомовні назви географічних обєктів. Угоди, що регулюють захист інтересів білоруської діаспори польським урядом. Культура білоруської національної меншини. Належність до Польської автокефальної церкви. Білоруська мова в школах, гімназіях, ліцеях та університетах. „Білоруський дім”. Відомі білоруси Польщі. Діяльність спільної білорусько-польської комісії у справах шкіл для польської національної меншини в Білорусі та білоруської національної меншини в Польщі. Преса: „Нива”,”Часопис”.
Тема 6. Становище представників народу рома.
Місця проживання представників народу рома. Чисельність. Мова в повсякденному житті. Діяльність уповноваженого у справах представників народу рома. Програма комплексної допомоги представникам народу рома (2011). Культура представників народу рома. Фестиваль циганської музики в Тіхотінку, Міжнародні зустрічі циганських ансамблів у Гожуві-Велькопольском „Романе дівеса”, „Циганські зірки”. Відомі представники народу рома Польщі. Преса: „Пром про дром”.
Тема 7. Росіяни в Польщі.
Регіон проживання росіян. Чисельність. Мова в повсякденному житті, в контактах з адміністрацією, двомовні назви географічних обєктів. Угоди, що регулюють захист інтересів діаспори польським урядом. Культура російської національної меншини. Приналежність до православної церкви. Старообрядницькі церкви. Російське культурно-просвітницьке товариство, Відомі росіяни Польщі. Преса: „Русский курьер Варшавы”, „Нова Польша”,телепередача: „Руський голос”.
Тема 8. Єврейська національна меншина.
Регіон проживання євреїв. Чисельність. Мова в повсякденному житті, в контактах з адміністрацією, двомовні назви географічних обєктів. Угоди, що регулюють захист інтересів діаспори польським урядом. Культура єврейської національної меншини. Єврейська початкова школа у Варшаві. Єврейський історичний інститут. Відомі євреї Польщі.
Єврейські освітні і культурні центри. Єврейський культурний центр Кракова в Казімєжі. Єврейський театр імені Е.Р.Камінска. Координаційний комітет єврейських організацій Республіки Польща, Союз єврейських релігійних общин, Громадсько-культурна асоціація польських євреївСоюз єврейських гмін. Фестиваль єврейської культури. Преса: „Жиделе”, „Дос Ідіше Ворт”, „Мідраш”, Бюлетень єврейського історичного музею
Тема 9. Литовська національна меншина.
Історичні витоки поселення литовців. Культура та побут населення. Сучасний стан двосторонніх відносин Польщі та Литви у питанні національних меншин. Обєднання литовців в Польщі. Преса: „Аушра”.
Базова
Допоміжна
Інформаційні ресурси
5 Засоби діагностики успішності навчання.
Дисципліна має два змістовних модулі, які охоплюють матеріали усіх тем.
Рівень знань студентів оцінюють відповідно Положення про систему контролю знань КСУ.
Підсумковий контроль залік.