Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
PAGE 24
Лабораторно-практична робота №2 (Електронна пошта)
Список повідомлень, що містяться у поточній папці
Область перегляду
Електронна пошта
Електронна пошта (e-mail) це сукупність засобів, призначених для обміну інформацією між користувачами компютерної мережі. Вона є другою за популярністю (після Вебу) та найстарішою службою Інтернету.
Щоб мати можливість користуватися цією службою, ви повинні завести на поштовому сервері скриньку з певною адресою. На цю адресу вам будуть надходити повідомлення від інших користувачів.
Електронною поштою відправляють листи, що містять не тільки текст, а й дані в інших форматах. Для того щоб надіслати будь-якому користувачу повідомлення, потрібно знати його адресу електронної пошти. Якщо лист відправлено за неіснуючою адресою, він повернеться.
Адреса електронної пошти складається з двох частин, розділених символом @ (користувачі часто називають цей символ собакою), наприклад Іvаnov@mаіl.ru. Перша частина адреси це унікальне (в межах домену) імя користувача, а друга доменне імя сервера, на якому розташована поштова скринька.
Для роботи з електронною поштою на компютері зазвичай встановлюється спеціальна програма поштовий клієнт. Проте це робити не обовязково, адже поштові служби у Вебі надають інтерфейс для роботи з поштою, і для електронного листування достатньо мати браузер.
Спочатку ми розглянемо можливості веб-пошти, а потім вивчимо роботу з найпопулярнішим поштовим клієнтом Місrosoft Outlook Ехрress.
Веб-пошта
Як зазначалося, для використання електронної пошти потрібно завести собі електронну поштову скриньку. Найпростіший спосіб зробити це скористатися послугами однієї з безкоштовних інтернет-служб, таких як Маіl.ru (www.mail.ru), bigmir.net, (www.bigmi.net), Ноtmail (www.hotmail.com) чи будь-якої іншої.
Для доступу до поштової скриньки, що надається безкоштовною поштовою службою, можна використовувати не лише поштового клієнта, а й веб-пошту (webmail) спеціальний інтерфейс, який дає змогу приймати, відправляти і створювати повідомлення за допомогою браузера.
Веб-пошта забезпечує весь необхідний для роботи з поштою набір функцій, зокрема адресну книгу, можливість використовувати папки, здійснювати фільтрацію спаму та перевірку на наявність вірусів. Перевага веб-пошти полягає в тому, що доступ до поштової скриньки можна отримати з будь-якого компютера, підключеного до Інтернету, але швидкість роботи у цьому випадку нижча, ніж під час використання поштового клієнта.
Створення поштової скриньки
Ви будь-коли можете зайти на домашню сторінку ********@.bigmir.net, клацнути на посиланні Проверить почту, ввести логін та пароль й перевірити свою поштову скриньку. використовуючи веб-інтерфейс.
Рис. 1. Домашня сторінка сайту bigmir
Рис. 2. Форма реєстрації на сайті bigmir
Програма Outlook Express 6
Для роботи з електронною поштою можна використовувати не лише веб-інтерфейс, а й поштових клієнтів. Найпопулярнішим із них є Microsoft Outlook Express 6 програма, яка входить до складу операційної системи Windows ХР та браузера Іnternet Explorer. Вона має практично повний набір функцій, необхідних для ефективної роботи з електронною поштою.
Запуск програми Outlook Express
1. Клацніть на кнопці Пуск, виберіть у меню пункт Усі програми, а потім у підменю, що відкриється, виберіть команду Outlook Express.
Вікно програми з усіма панелями показане на рис. 3. Воно містить як характерні для Windows-програм елементи (заголовок, рядок меню, панелі інструментів), так і елементи, призначені для роботи з електронною поштою. Це панель, на якій подана структура папок з поштою та панель, де відображається список контактів. Зазначимо, що за умовчанням відображаються не всі показані на рисунку панелі.
Панель подань Панель інструментів
Панель Outlook Панель Папки Рядок меню
Панель Контакти Список папок Рядок стану
Рис. 3. Основні елементи інтерфейсу програми Outlook Express
ПОРАДА
Для настроювання інтерфейсу потрібно в меню Вигляд вибрати команду Розкладка. Встановлюючи та знімаючи відповідні прапорці в діалоговому вікні, що відкриється, можна керувати відображенням елементів вікна програми.
Щоб поштова програма дозволяла відправляти та отримувати повідомлення, в ній необхідно створити обліковий запис, який містив би вашу адресу електронної пошти, пароль та іншу інформацію. Без цього програма не знатиме, де знаходиться поштова скринька, до якої їй потрібно звертатися.
Створення та настроювання облікових записів
1. Виберіть у меню Сервіс команду Облікові записи. В результаті відкриється діалогове вікно Облікові записи Інтернету (рис. 4). Виберіть у контекстному меню кнопки Додати пункт Пошта.
Рис. 4. Діалогове вікно Облікові записи Інтернету
2. Коли зявиться вікно майстра підключення до Інтернету (рис. 5), введіть у ньому своє імя та клацніть на кнопці Далі.
Рис. 5. Перше вікно майстра підключення до Інтернету
Рис. 6. Вікно для вводу адрес серверів вхідних та вихідних повідомлень
5. На останньому етапі введіть імя облікового запису (імя користувача, яке буде використовуватися для доступу до вмісту поштової скриньки) та пароль. Клацніть на чопці Готово. Після цього створений запис зявиться у списку облікових записів -з вкладках Усе та Пошта діалогового вікна Облікові записи Інтернету.
Операції з електронними повідомленнями
Готова програма призначена для створення та відправлення електронних повідомлень. За її допомогою ви також можете отримувати, переглядати та зберігати повідомлення. Повідомлення можна перемістити в іншу папку, вивести на друк або видалити.
Електронного листа можна написати як англійською, так і українською або російською мовами. Проте в останніх випадках одержувач зможе його прочитати лише за умови, що на його компютері встановлені кириличні шрифти. Звичайно, якщо ви пишете адресату, який знаходиться у країнах СНД, то можете розраховувати, що він має відповідні шрифти. Якщо ж лист адресовано користувачу з іншої країни, краще написати його англійською мовою або скористатися прийомом транслітерації, коли при написанні листа українською чи російською мовою використовують латинські символи.
Відправляючи повідомлення, краще вибрати кодову таблицю, яка підтримується компютером адресата. У поштовій програмі одна з цих таблиць встановлена як поточна і використовується для створення нових повідомлень за умовчанням.
Настроювання шрифтів та кодових таблиць
1. Зідкрийте вікно Outlook Express і виберіть у меню Сервіс команду Параметри.
2. У діалоговому вікні, що відкрилося, перейдіть на вкладку Надсилання повідомлень і клацніть на кнопці Вибір мови.
3. У діалоговому вікні Параметри міжнародної пошти виберіть спосіб кодування у списку Кодування за замовчуванням (рис. 7). Якщо ви користуєтеся переважно російською мовою, виберіть елемент Cyrillic (KOI8-R), якщо українською Cyrillic (KOI8-U).
Рис. 7. Вікно Параметри міжнародної пошти
4. Клацніть на кнопці ОК.
Якщо підготовлене вами повідомлення містить символи, що не підтримують: таблицею кодування, вибраною для відправлення листа (наприклад, таблиця кодів KOI8-R не містить кодів літер «і», «ї»), програма виводить вікно, в якому вам пропонується вибрати такі варіанти.
Відправити, як є символи, що не підтримуються вибраною таблицею кодування, будуть загублені.
Відправити в Unicode повідомлення буде відправлене з використанням кодування Unicode (його може не підтримувати компютер адресата).
Відмінити відмінити відправку повідомлення та повернутися до редагування. Після цього потрібно змінити поточне кодування на таке, що підтримує символи, використані в повідомленні.
Тепер, коли поштовий клієнт налаштовано, можна переходити до створення та відправлення повідомлення.
Створення та відправлення повідомлення
Рис. 8. Вікно для створення нового повідомлення
Якщо ви хочете направити електронний лист кільком користувачам, введіть їхні електронні адреси у поле Кому, відокремивши їх комами.
ПРИМІТКА
Поле Кому обовязково потрібно заповнити, бо програма не зможе відправити повідомлення.
4. У поле Тема введіть тему повідомлення - короткий опис того, що в ньому міститься. Коли повідомлення надійде в поштову скриньку одержувача, він насамперед побачить тему. Ця інформація дасть змогу одержувачу визначити зміст повідомлення, не відкриваючи його.
ПРИМІТКА
Якщо тема повідомлення не вказана, перед його відправкою Outlook Express попередить про це.
5. У полі Копія вкажіть адресатів, яким буде направлена копія повідомлення (звичайно, якщо такі є). Копію повідомлення зазвичай надсилають тільки для ознайомлення, тобто від одержувача, зазначеного в полі Копія, ніяких дій не вимагається.
ПРИМІТКА
Заповнювати поле Копія не обовязково повідомлення можна надсилати, коли це поле пусте.
6. Клацніть мишею в робочій області вікна повідомлення і введіть текст.
7. До повідомлення електронної пошти можна прикріплювати файли, які містять текст, зображення, розрахунки тощо. Для цього в меню Вставка виберіть команду Вкладення файлів. Відкриється діалогове вікно Вставка, показане на рис. 9.
8. Виберіть потрібний файл та клацніть на кнопці Вкласти. Файл буде вкладено в повідомлення, і у вікні створення повідомлення зявиться рядок Приєднати з іменем файлу (рис. 10).
Рис. 9. Діалогове вікно Вставка Рис. 10. Повідомлення готове для відправлення
УВАГА
Загальний обсяг файлів, що прикріплюються до повідомлення, не повинен бути надто великим (бажано, щоб він не перевищував 1 Мбайт).
9. Для відправлення повідомлення клацніть на кнопці Надіслати, яка розміщена на панелі інструментів у вікні створення повідомлення. Зазвичай електронне повідомлення надходить у папку Вхідні одержувача вже через кілька хвилин.
Отримання та читання повідомлення
Рис. 11. Непрочитані повідомлення Outlook Express
ПОРАДА
Якщо клацнути на повідомленні двічі, воно буде відкрите в окремому вікні, де ви зможете побачити відомості про відправника та інших одержувачів.
3. Як ви вже знаєте, повідомлення можуть містити вкладені файли. Ознакою цього є наявність значка канцелярської скріпки у списку повідомлень. Для перегляду вкладення у правому верхньому кутку області перегляду клацніть на значку канцелярської скріпки, виберіть вкладення, і воно буде відкрито у відповідній програмі. Якщо ви виберете команду Зберегти вкладення, то зможете зберегти вкладені файли на диску, вказавши, в яку саме папку їх слід записати.
4. Щоб переглянути наступне повідомлення, клацніть на його заголовку у вікні програми виберіть команду Вигляд ► Наступне ► Наступне повідомлення.
Створення та відправка відповіді
3. Клацніть на кнопці Надіслати, що знаходиться у вікні повідомлення на панелі інструментів.
Якщо ви вважаєте, що отримане вами електронне повідомлення буде цікаве й іншим людям, перешліть його своїм знайомим.
Пересилання повідомлення
Поштові клієнти, і Outlook Express не є виключенням, впорядковують вміст поштової скриньки, використовуючи систему папок. За умовчанням у програмі Outlook Express створюються такі папки: Вхідні (сюди надходять нові повідомлення тронної пошти), Вихідні (місце тимчасового зберігання невідправлених повідомлень), Надіслані (тут зберігаються копії надісланих повідомлень), Чернетки (назначені для зберігання незавершених повідомлень) і Видалені (містить повідомлення, видалені з інших папок Outlook Express). За потреби ви можете створити папки, наприклад для повідомлень від колег, батьків та учнів.
Розміщення повідомлень по папках
1. У вікні Outlook Express виберіть папку Вхідні. Клацніть правою кнопкою миші та виберіть в контекстному меню команду Створити папку (рис. 12).
Рис. 12. Контекстне меню папки
2. У полі Імя папки діалогового вікна Створення папки введіть імя Робота та клацніть на кнопці ОК (рис. 13). У папці Вхідні буде створена папка Робота.
Рис. 13. Діалогове вікно Створення папки
3. Після того як будуть виконані дії, описані в пунктах 1 і 2, створіть у папці Вхідні папку Родина (рис. 14).
Рис. 14. Створення папки у вікні програми
4. Тепер всю кореспонденцію, що стосується роботи, і повідомлення від членів родини ви можете відокремити від решти повідомлень, помістивши їх у відповідні папки. Виділіть одне з повідомлень і перетягніть його з папки Вхідні в потрібну папку або виберіть у меню Правка команду Перемістити до папки та у вікні, що відкрилося, вкажіть відповідну папку.
Повідомлення електронної пошти має атрибути, наведені в таблиці 1.
Таблиця 1. Атрибути повідомлення
Атрибут |
Призначення |
Важливість |
Визначається пріоритет повідомлення (високий, звичайний або низький); встановлюється під час його створення |
Вкладення |
Вказує на наявність вкладених у повідомлення файлів |
Прапор |
Встановлюється користувачем під час перегляду повідомлення для виділення його серед інших |
Від |
Адреса відправника повідомлення |
Тема |
Тема повідомлення |
Отримано |
Дата отримання повідомлення |
Обліковий запис |
Обліковий запис, на який отримано повідомлення |
Розмір |
Розмір повідомлення разом із вкладеними файлами |
Надіслано |
Дата відправки повідомлення |
Кому |
Імя адресата повідомлення |
Переглянути чи пропустити |
Повідомлення не буде показане при виборі відповідного пропустити подання |
Програма Outlook Express дає змогу налаштовувати інтерфейс таким чином, аби в списку повідомлень відображалися значення лише потрібних вам атрибутів.
Настроювання відображення атрибутів повідомлень
1. У вікні Outlook Express виберіть у меню Вигляд команду Стовпці, щоб відкрити діалогове вікно Стовпці (рис. 15).
Рис. 15. Діалогове вікно Стовпці
2. Встановіть чи скиньте прапорці біля відповідних стовпців. Якщо прапорець встановлено, стовпець відображатиметься.
3. Клацніть на кнопці ОК.
Повідомлення у списку вікна програми Outlook Express можна впорядкувати відповідно до значень певних атрибутів.
Впорядкування списку повідомлень
1. Клацніть на заголовку стовпця потрібного атрибута. Наприклад, для впорядкування повідомлень за іменами відправників клацніть на стовпці От правою кнопкою миші.
2. Щоб змінити порядок впорядкування, клацніть на заголовку того ж стовпця ще раз.
Якщо ви мусите перервати роботу над повідомленням або не впевнені у його вмісті, збережіть повідомлення в папці Чернетки. Пізніше ви зможете закінчити повідомлення та відправити його.
Збереження чернеток
1. Створіть нове повідомлення і введіть якусь частину його тексту.
Завершують повідомлення фразами «До побачення», «Дякую» тощо, як це робиться під час звичайного листування. У ділових листах, як правило, вказують також контактну інформацію. Щоб кожного разу не вводити її, створіть підпис, який програма Outlook Express додаватиме в кінець кожного відправленого повідомлення. Як правило, підпис містить імя та адресу електронної пошти. До нього можна додати також номер телефону або факсу, свою посаду, назву підприємства чи установи.
Додавання підпису до повідомлення електронної пошти
Рис. 16. Вкладка Підписи діалогового вікна Параметри
3. Виберіть перемикач Текст і в області, яка знаходиться праворуч від нього, введіть текст підпису в форматі:
імя_прізвище
посада
адреса_ електронної_пошти
телефон
Клацніть на кнопці ОК, і підпис буде створено.
Якщо вам потрібно скористатися вмістом повідомлення, коли під рукою не буде компютера, або якщо ви хочете передати його тим, хто не має доступу до електронної пошти, повідомлення можна роздрукувати на папері.
Друк повідомлення
ПРИМІТКА
Ви можете роздрукувати вкладення до повідомлення, але тільки в тому випадку, якщо на компютері встановлена програма, здатна відкрити файл вкладення. Збережіть вкладення на жорсткому диску, відкрийте його та роздрукуйте.
З часом повідомлення накопичуються, втрачають свою актуальність і лише займа ють місце на диску. Тому їх необхідно періодично видаляти.
Видалення повідомлень
Папку Видалені можна очистити й більш швидким способом: виділіть її на панелі папок, клацніть правою кнопкою миші та в меню, що відкриється, виберіть команду Очистити папку «Видалені».
Адресна книга
Усі ми записуємо в блокнот телефони та адреси людей, з якими спілкуємося. В електронній пошті для таких цілей передбачена адресна книга, яка слугує місцем для зберігання так званих контактів (інформації про людей та їхні електронні адреси).
У вікні адресної книги ви можете додавати та видаляти окремі контакти, виконувати їх пошук, імпортувати та експортувати всю книгу чи окремі її записи.
Відкриття адресної книги і додавання контакту
1. У вікні Outlook Express виберіть у меню Сервіс команду Адресна книга або клацніть на кнопці Адреси, яка знаходиться на панелі інструментів. Відкриється вікно адресної книги. Ліва частина цього вікна містить значки папок та груп, що створені в книзі. У правій частині у вигляді значків або таблиці відображається інформація про адресатів імя, адреса електронної пошти, службовий та домашній телефони тощо.
2. Для внесення інформації про адресата клацніть на кнопці Створити, а потім у меню, що відкриється, виберіть команду Створити контакт. Зявиться вікно Властивості.
3. Введіть у відповідні поля дані про особу та вкажіть її адресу електронної пошти. Клацніть на кнопці Додати.
4. Клацніть на кнопці ОК, щоб записати введену вами інформацію до адресної книги та закрити її вікно.
Існує й більш швидкий метод введення в адресну книгу даних про особу, яка надіслала вам листа.
Занесення адреси відправника до адресної книги
1. У вікні Outlook Express виберіть отримане повідомлення.
2. Клацніть на ньому правою кнопкою миші та в контекстному меню, що відкриється, виберіть команду Включити адресу відправника у адресну книгу.
Якщо ви ведете переписку з багатьма адресатами, доцільно згрупувати їх за певною ознакою. Це дасть змогу, наприклад, відправляти один лист відразу всій ґрунт. Зазначимо, що один адресат може входити до кількох груп.
Створення групи контактів
1. Відкрийте вікно адресної книги, клацнувши на кнопці Адреси панелі інструментів.
2. Клацніть на кнопці Створити, а потім у меню, що відкрилося, виберіть команду Створити групу. Відкриється вікно властивостей групи.
3. Введіть у поле Назва групи назву групи, наприклад Вчителі інформатики.
4. Тепер можна формувати групу. Щоб включити до неї існуючих адресатів, клацніть на кнопці Вибрати, а потім по черзі вкажіть членів групи. Для створення нового контакту клацніть на кнопці Створити контакт, введіть всю потрібну інформацію і додайте адресата в групу за допомогою кнопки Вибрати. Ви також можете вказати імя адресата в полі Імя, а його адресу в полі Електронна пошта, клацнути на кнопці Додати, і адресат буде включений до складу групи.
ПОРАДА
Щоб видалити адресата з групи, виберіть його у вікні властивостей групи та клацніть на кнопці Видалити.
5. Клацніть на кнопці ОК.
Адресна книга це не тільки місце, де зберігаються дані про людей, з якими ви контактуєте, а й зручний засіб, що значно прискорює створення електронних, повідомлень, зокрема допомагає вводити адреси одержувачів.
Застосування адресної книги для відправлення повідомлень
Клацніть на надпису Кому, після чого на екран буде виведено вікно Вибір одержувачів.
3. У лівому списку виберіть імя одержувача або назву групи і клацніть на кнопці Кому (або на кнопці Копія, якщо адресату відправляється копія повідомлення).
4. Клацніть на кнопці ОК, і адреси будуть введені в поля Кому або Копія вікна повідомлення.
5. Введіть текст повідомлення та відправте його.
ПОРАДА
Щоб вам не довелося в разі зміни поштової програми або повторної інсталяції операційної системи заповнювати всю адресну книгу спочатку, не забудьте перед цим її експортувати (команда Файл ► Експорт ► Адресна книга), а потім - імпортувати (команда Файл ► Імпорт ► Адресна книга).
Етика електронного листування
Під час електронного листування слід дотримуватися певних правил етикету. Серед них є як успадковані від традиційної пошти, так і характерні лише для електронної.
Завжди вказуйте тему листа. Вона має якомога точніше відображати його зміст.
У самому листі намагайтеся дотримуватися теми. Памятайте, що більшості людей щодня надходять десятки листів, тому викладайте свої думки стисло та зрозуміло.
Не відправляйте листи з вкладеннями великого обсягу, не домовившись заздалегідь про це з одержувачем.
У відповідь включайте фрагменти тексту листа, на який відповідаєте. Але цитувати слід лише фрази, що безпосередньо стосуються вашої відповіді.
Використовуйте підпис, в якому вказується ваше імя та адреса електронної пошти. У разі ділового листування бажано додати контактний телефон.
Завжди будьте ввічливими.
Спам
Електронна пошта як універсальний засіб комунікації часто використовується для інформаційних атак рекламного характеру. Листи, що містять таку інформацію, називаються спамом, а люди, які займаються їх розсиланням, спамерами.
Щоб уберегти себе від спаму, дотримуйтеся певних правил:
Захист від компютерних вірусів
Загальнодоступність та поширення Інтернету призвели до появи певної категорії людей, які використовують цю інформаційну систему з недобрими намірами. Для нанесення шкоди іншим користувачам вони застосовують найрізноманітніші засоби. Протистояти атакам зловмисників можна шляхом використання спеціального програмного забезпечення та дотримання певних правил безпеки. Основну загрозу становлять віруси, хробаки та програми типу «троянський кінь».
Вірус це здатна до самовідтворення програма, яка додає свої копії до інших програм та документів і виконує різні небажані дії. Зараження компютера вірусом відбувається лише тоді, коли на ньому виконується заражений програмний файл або відкривається заражений документ. Обєктами зараження є виконувані файли програм або частини операційної системи, а також документи, що містять програмний код (документи Microsoft Word з макросами тощо). Звичайний текстовий файл не є носієм вірусу, оскільки не містить ніяких програмних компонентів.
Отримати заражений файл можна декількома способами, зокрема переписати з FTP-сервера або скопіювати з дискети. Наслідки зараження компютера можуть бути різними від епізодичних появ жартівливих повідомлень до неможливості завантажити операційну систему. Проте необхідно розуміти, що пошкодити апаратні засоби компютера віруси не здатні.
Існують також шкідливі програми, що розповсюджуються в основному через локальну компютерну мережу та Інтернет хробаки. На відміну від вірусу хробаки зазвичай розповсюджується самостійно, а не через заражені файли. Зараження хробаком найчастіше відбувається під час відкриття файлу, прикріпленого до сумнівного електронного листа, або через проломи в системі безпеки операційної системи. Ті, хто розробляє хробаків, мають на меті декілька цілей. Розповсюджуючись мережею, ці шкідливі програми створюють додаткове навантаження на канали звязку, вони можуть потай відправляти з вашого компютера конфіденційні дані (номера банківських карток, банківських рахунків тощо) або вміст адресної книги (щоб розсилати рекламу за адресами, які в ній знаходяться).
Третім видом шкідливих програм є програми типу «троянський кінь». Аналога з троянським конем (згадайте міфи Древньої Греції) не випадкова проникненні таких програм, як правило, відбувається через обман. Відмінність «троянських коней» від вірусів та хробаків полягає в тому, що самовідтворюватися вони не можуть. Розповсюджуються «троянські коні» так. Користувачу надходить електронний лист, в якому пишеться, що програма, яка знаходиться у вкладенні, виконує г чи іншу корисну функцію. Користувач запускає її, в результаті чого відбувається і зараження компютера. Програми типу «троянський кінь» можуть видалити інформацію та переслати зловмиснику конфіденційні дані.
Щоб запобігти таким ситуаціям, потрібно не тільки з осторогою ставитися до cyмнівних листів, регулярно встановлювати оновлення для операційної системи а й обовязково використовувати програму, що забезпечує захист від вірусів.
Для надійного захисту варто придбати комерційне програмне забезпечення, наприклад Антивірус Касперського (www.kaspersky.com) чи Norton AntiVirus (www.symantec.com), або скористатися одним із безкоштовних антивірусів, зокрема AVG Free (free.grisoft.com). Проте не достатньо лише встановити таку програму потрібно ще й підписатися на регулярне отримання оновлень, щоб забезпечити можливість відстеження та знищення нових вірусів.
Профілактика зараження компютерними вірусами передбачає дотримання певне правил, що дають змогу значно зменшити ймовірність зараження та втрати даних
використання надійних джерел програмного забезпечення, його придбання лише в офіційних продавців;
перевірка інформації, яка надходить ззовні;
встановлення захисту від несанкціонованого запису на гнучких дисках;
обмеження доступу до компютера сторонніх осіб;
регулярне створення резервних копій даних;
періодична перевірка компютера на наявність вірусів з використанням нових версій антивірусних програм.
Запитання для самоконтролю
1. Яку структуру має адреса електронної пошти?
2. Які поля у вікні електронного повідомлення обовязкові для заповнення?
3. Чому важливо привчитися заповнювати тему повідомлення?
4. Що таке вкладення до повідомлення? За якими ознаками можна визначити, що файл містить вкладення?
5. Які характеристики (атрибути) має поштове повідомлення?
6. Коли доцільно групувати поштові повідомлення за деякими ознаками, наприклад, за темою?
7. Що таке адресна книга і як нею користуватися?
8. Що таке спам? Як обмежити його надходження?
9. Чим небезпечні віруси, хробаки та «троянські коні»?
10. Як уберегти компютер від зараження вірусами?