Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

У кожне місто завітати у кожнім побувать селі 1

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 25.11.2024

§ 15. якими ьули МІСТО І СЕЛО В УКРАЇНІ у XVII—XVIII СТОЛІТТЯХ

1{. Яка відмінність між містом і селом.

2. Як жили і чим займалися мешканці українських сіл.

ЗІ Яким був спосіб життя людей в українських містах.

 

Як ви розумієте заклик «У кожне місто завітати, у кожнім побувать селі»?

 

1. ЯКА ВІДМІННІСТЬ МІЖ МІСТОМ І СЕЛОМ

Читаючи текст, визначте, якими були місто і село в минулому та чим відрізнялося життя селян і городян.

Міста і села України виникали у різні часи та за різних обставин. Появу перших поселень вчені пов'язують із тим, що давні люди почали обробляти землю. Це, у свою чергу, спонукало їх до осілого способу життя, тобто до постійного проживання на одному місці. Недарма у давнину слово «село» означало «населене місце» І «поле», «земля». Здавна й донині село — це невелике поселення, 5ільшість мешканців якого займається землеробством і домашнім тваринництвом.

Образ українського села зазвичай пов'язують із чепурними сатами у квітучих садках. Сільська хата була окремою будівлею стояла посередині садиби, яка зазвичай обгороджувалася пле- геним тином чи дерев'яним парканом. Біля хати розміщувалися юсподарчі будівлі: комори, стодоли, клуні, в яких селяни трима- ш знаряддя праці, запаси зерна чи інші продукти, домашніх тва- >ин тощо. До селянської садиби належали город та садок. Навколо ела розташовувалися поля, праця на яких годувала не лише са- іих селян, а й мешканців міст.

Міста виникли з появою ремесла і потребою у торгівлі. А відбу- алося це так: у разі загрози ззовні поселення обгороджували обо- онними валами і мурами. Давньослов'янське та російське слово город» якраз і відображає цю особливість — наявність захисного

огородження. даьш місти питу мали пенні нлиетиішиті. щільність забудови, наявність головної площі та вулиць, замощених бруківкою. Оця давня традиція — мостити вулиці каменем — залишила- ся в основі українського слова «місто». Тому жителів міст називали міщанами, або городянами. Ними ставали ремісники, купці та люди, що виконували певні послуги, наприклад, візники, вантажники, цирульники (перукарі), домашні слуги, і зрозуміло, правителі та інші знатні люди.

Із прийняттям християнства центром кожного українського села і міста стала церква, яка будувалася на пагорбі або на іншому найвищому місці. Церква була найбільшою будівлею та головним місцем зібрань населення, сховищем цінностей, притулком у разі ворожих нападів. Тоді дзвіницю найчастіше розташовували окремо і використовували як вартову вежу, аби стежити за наближенням ворога.

Знайдіть на картинах художників відмінності між містом і селом. Порівняйте свої враження з інформацією з тексту. Яким чином ці відмінності впливають на життя городян і селян?

Сергій

Васильківський. Околиця

Карел (Кароль) Ауер.

Площа біля Бернардинського костелу у Львові


2. ЯК ЖИЛИ І ЧИМ ЗАЙМАЛИСЯ МЕШКАНЦІ УКРАЇНСЬКИХ СІЛ

М'^ь Опишіть, як жили і чим займались українські селяни у XVII—

XVIII століттях.

Життя селян у ХУІІ-ХУІІІ століттях здебільшого було таким самим, як і в попередні часи. Основним заняттям залишалося землеробство, зокрема вирощування жита і пшениці, гречки, проса, ячменю, вівса, гороху, квасолі, коноплі, маку, льону. Значною частиною селянського господарства були городи і фруктові садки.

У XVIII столітті селяни розпочали вирощувати нові сільськогосподарські рослини, зокрема картоплю, яку раніше називали «земляні яблука», а також соняшник. Значну роль у селянських господарствах відігравало утримування великої рогатої худоби, свиней, овець, коней, домашньої птиці. Також у селах можна було зустріти і майстерні ремісників, що виготовляли вироби для місцевого вжитку.

Виготовляючи багато продукції, селяни і городяни потребували її обміну або продажу. Для цього влаштовували ярмарки.

Що таке ярмарок? Чим ярмарки приваблювали селян згідно з А £«Г описом українського історика Дмитра Яворницького?

Дмитро Яворницький про сільський ярмарок До дня Петра та Павла (12 липня) з'їжджається на ярмарок сила-силенна людей різних звань і народностей — українців, росіян, німців, євреїв, циган, болгар, вірмен. І, Господи, скільки того товару понавезено, скільки живності викладено, скільки худоби пригнано!

Ярмарку в селі чекають і старе, і мале, і чоловіки, і жінки. « Дітвора за півроку, навіть за цілий рік готується до ярмарку: | діставши від хрещеного батька на святвечір одну або дві, іноді й три копійки, хлопчик бережно загортає свій скарб у ганчірочку, потайки від усіх закопує його десь у землі чи садку під | яблунькою і жде не діждеться того найщасливішого дня, коли у село понаїде купців на ярмарок із солодкими пряниками, і цукерками, смачними ріжками, щоб проміняти свої заповідні грошенята на ні з чим незрівнянні ласощі!

З книги «Із української старовини»

Роздивіться зображення селянського помешкання на картині відомого українського художника Миколи Пимоненка та порівняйте його з описом, поданим нижче. Що спільного у зображенні та тексті?

Микола Пимоненко. Свати

Жили селяни в хатах, що будувалися з глини, перемішаної з соломою, інколи з додаванням каміння. Ззовні українську хату обмазували глиною і білили. Дах крили соломою чи очеретом. Підлога в хаті була також глиняною. Житлова кімната у будівлі була одна. Лише заможні селяни могли дозволити собі дві або три кімнати, центральна з яких називалася світлиця.

Центром кімнати завжди була піч. Її не лише старанно білили, а й розмальовували квітами і птахами. Розписи означали, що у сім'ї є дівчина. Біля передньої та бокової стін кімнати стояли лавки. У східному кутку, що вважався особливим, на стінах розміщувались ікони, прибрані вишитими рушниками, калиною та квітами.

Що можуть нам розповісти про побут селян подані нижче зображення?

Скриня, вишивка і посуд селян (музейні експонати). XVIIIст.

3. ЯКИМ Був СПОСІБ ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ В УКРАЇНСЬКИХ МІСТАХ

Читаючи текст, з'ясуйте, що спільного і відмінного у згадуваних містах. Знайдіть міста, про які йдеться, на карті України.

Українські землі у другій половині ХУІІ-ХУІІІ століть унаслідок численних воєн були розділені між сусідніми державами. Правобережна і Західна Україна входила до складу пбльсько-ли- товської держави Речі Посполитої, а Лівобережна Україна з містом Києвом — до Російської імперії.

На Правобережній і Західній Україні збереглося багато міст і містечок, заснованих ще у княжі часи: Львів, Кам'янецьі Подільський, Луцьк та ін. Вони залишалися важливими центрами суспільного життя навколишніх земель.

Зображення старої частини м. Полтави

Значну роль почали відігравати Лівобережні землі, частина а яких отримала назву Слобідська Україна, або Слобожанщина. Словом «слобода» називали вільні («свобідні») поселення з власним самоврядуванням, мешканці яких були тимчасово звільнені від податків. Це робилося, аби привабити нових мешканців на вільні землі та заснувати нові поселення. У середині та другій половині XVII століття на Слобідській Україні були засновані міста Суми, Чугуїв, Харків, Ізюм.

Ось як описується життя в одному з таких містечок: «Будівлі у Чугуєві... зручностей не мали... Серед мешканців є майстри, ковалі, теслі, шевці, кравці, пічники, чесальники вовни... А купці торгують тут невеликою кількістю матерії, а також іншими дрібними товарами, а деякі місцеві козаки торгують селянськими виробами та хлібом...»

Які ознаки міста ви бачите на фотографії"?

Наприкінці XVIII століття з'являються нові міста на Півдні України: Миколаїв, Одеса, Маріуполь, Херсон, що засновувалися як зручні порти для морської торгівлі. Вони будувалися згідно з визначеним заздалегідь планом: із прямими вулицями та відведеними під заводи й житлові квартали ділянками землі. Здебільшого у таких містах мешкали кораблебудівники, теслі, матроси, ковалі й будівельники та ін.


Усі міста, незалежно від того, в якій частині України вони знаходилися, були насамперед центрами виробництва, торгівлі й вільнішого способу життя. У містах, де було запроваджено самоврядування, як наприклад у м. Львові, на центральній площі будували рйтушу — приміщення^де міська влада радилася щодо важливих рішень у житті городян.

Нове явище у XVIII столітті — поява підприємств, які виготовляли полотно, панчохи, екіпажі, фаянсовий і порцеляновий посуд. У містах будували великі кам'яні будинки, в яких жили не лише найбагатші землевласники, а й найвпливовіші купці та власники підприємств, представники влади.

Міста від початку свого існування приваблювали людей різних соціальних верств, а також іноземців. Населення міст було «строкатим», багатомовним і різнокультурним.

Про які явища у житті городян у XVII—XVIII століттях свідчать назви, подані у переліку? Знайдіть на карті згадані міста.

1) Вірменський собор у Львові; 2) площа Турецької криниці в Чернівцях; 3) Адміралтейство в Миколаєві; 4) Контрактова і Поштова площі в Києві; 5) Соборна вулиця у Вінниці; 6) будинок Ратуші в Бучачі; 7) шкіряний завод і грецька гімназія в Маріуполі; 8) Шпитальна вулиця в Тернополі.

  1.  На основі тексту підручника заповніть пропуски у реченнях: «Селом називали ... Поселення ставало містом, коли навколо нього будували...»
  2.  Які зміни відбулися у землеробстві у XVIII столітті?
  3.  Які міста були засновані у XVIII столітті?
  4.  Що нового з'явилося в українських містах у XVIII столітті?
  5.  Як ви розумієте вислів: «Населення міст було "строкатим", багатомовним і різнокультурним»?
  6.  На основі уривку з сучасного краєзнавчого дослідження «Історія Миколаєва» про заснування цього міста поясніть, чому населення міст було дуже різноманітним.

Першими жителями міста стали [...] матроси і майстрові, які 1 будували кораблі і Адміралтейство. їх тисячами пішки прига- | няли в місто з центральної Росії. Кого тільки тут не було! Напри- | к л ад, з Галича і Костроми прибули теслі, числом більше тисячі... | Переводили до Миколаєва [...] селян з центральної України |

і Білорусії. До них додавалися всілякі «безпачпортні» волоцюги, селяни-втікачі і солдати [...] взагалі всі, хто бажав оселитися в місті, отримували таке право.

[ _ _ і  .

  1.  Серед українців є чимало людей, прізвища яких пов'язані з ді яльністю їхніх предків: Кушнір — Кушнірчук, Бондар, Теслен ко, Слюсарчук, Коваленко — Ковальчук, Кравець, Писаренко Швець, Козаков і т. п. Поясни, чим займалися носи цих прізвии у минулому? З містом чи селом були пов'язані ці люди?
    1.  За допомогою ключових слів ратуша, фруктові садки, глиняні хата, кам'яні будинки, ярмарок, купці, ремісники, селянські господарство, фабрика складіть розповідь про життя в селі чи; місті.
    2.  Використовуючи матеріал уроку, свої власні спогади аб( будь-які доступні історичні джерела, уявіть собі місто або сел< в минулому та намалюйте міський або сільський пейзаж топ часу чи опишіть свої уявлення у вигляді невеликого усноп твору, починаючи зі слів: «Ось я стою... Навколо мене...»

історична мозаїка

На ринковій площі одного з французького міст встановлене пам'ятник аптекареві Антуану Пармантьє (1737-1813). Завдя ки його завзятій пропаганді французи розпочали масово вирощува ти картоплю для їжі. Доти нею лише годували свиней. А пруськиі король Фрідріх Великий (1712-1786) іще раніше оголосив виро щування і споживання картоплі національним обов'язком німців

Російська цариця Катерина II, німкеня за походженням, нака зала забезпечити усі губернії «земляними яблуками на розплід» Для цієї справи відвели найліпші землі в Росії. Проте селяна» не пояснили, як правильно вирощувати і споживати коренеплід Тому люди часто труїлися зеленими плодами, які зростають ні бадиллі картоплі після її цвітіння.

В Україні картоплю спочатку впровадили німецькі колоністі на Півдні — на колишніх запорозьких землях. Саме слово «карто пля» — перекручене німецьке «картофель».

Допоки картопля не прижилася, в Україні її називали «чор товим яблуком», «земляною грушею», «ріпою диявола». Коли я картопля, завдяки свої високій у порівнянні з зерновими куль турами врожайності, стала «другим хлібом», про її походженні почали поширюватися легенди, оповідки й приказки.


там.: -

 

§ 16. ЯК ВІДКРИТТЯ ХАРКІВСЬКОГО

УНІВЕРСИТЕТУ СПРИЯЛО розвитку УКРАЇНСЬКОЇ культури

  1.  Завдяки кому розпочалася діяльність Харківського університету.
    1.  У чому значення діяльності Харківського університету.

 

Як ви розумієте поняття «освіта»? Які споріднені слова ви можете назвати?

1. ЩО ТАКЕ УНІВЕРСИТЕТ

 

Поставте однокласникам одне-два запитання щодо змісту кожного абзацу тексту.

Суспільство в усі часи потребувало освічених людей, котрі не лише вміли б читати й писати, лічити та правильно висловлюватися, а й мали б певні професійні знання й уміння. У XI столітті в Європі зростає попит на високоосвічених людей, адже стрімко розвиваються міста — осередки ремесел. Підготовку лікарів, прав- яиківу священиків, бухгалтерів мали здійснювати університети, у їких вчили тих, хто вже умів читати і писати.

Університет (з латинської — «сукупність, спільнота») — вищий навчальний заклад, до спільноти якого належать студенти та викладачі.

Перший університет було відкрито в італійському місті Болонья. Ігодом університети почали з'являтися майже в кожному велико- іу європейському місті. Упродовж кількох століть найголовніши- іи предметами тут були: арифметика, геометрія, астрономія та му- ика, а також граматика, риторика1 і логіка1.

Ритбрика (з грецької — «промовляти») — красномовство, вміння переконливо виступати перед людьми.

Лбгіка (з грецької — «проза») — галузь знань, що вчить правильно міркувати, знаходити смисл та розуміння речей і явищ.

В університетах вчилися різні за віком та походженням люди. В одному класі могли сидіти поруч і 15-річний юнак, і дорослий чоловік. Університетських викладачів та студентів було видно здалеку: вони вирізнялися з-поміж інших городян довгими чорними плащами-мантіями та спеціальними шапочками або беретами.

На основі зображень опишіть, як виглядали студенти та як відбувалося навчання.

Навчання у перших європейських університетах (середньовічні мініатюри)


По поверненню на Харківщину Василь Каразін плідно працював над проектом відкриття університету в рідному місті. Він зізнавався: «Ця думка захоплює усю мою душу». Земляки підтримали Василя Каразіна у цій нелегкій справі, згодом на їхні пожертви розпочалося спорудження будівлі вищого навчального закладу.

1805 року перший університет на території Наддніпрянської України відчинив двері для студентів. У рік відкриття Харків-, ського університету на факультетах навчалося 57 студентів, а за тридцять років, у 1835-му, — 263.

З ініціативи Василя Каразіна в університеті було створено товариство, яке мало б поширити серед українців досягнення науки та техніки. Стараннями Василя Назаровича було закладено університетський ботанічний сад, започатковано першу сільську школу на Слобожанщині. За його безпосередньої участі було винайдено нові види сільськогосподарських культур. У збудованій лабораторії вчений-винахідник проводив досліди з виготовлення хімічних добрив, також він працював над створенням лікарських препаратів, винайденням різних способів консервування м'яса та овочів. Василь Каразін навчився виготовляти цемент та спроектував систему парового опалення будинків, подібну до тієї, якою ми користуємося сьогодні. Василя Каразіна було обрано почесним і дійсним членом семи наукових товариств.

Розгляньте меморіальну дошку, що розміщена на стіні Харківського університету. Наведіть два-три міркування на користь присвоєння Харківському університету імені Василя Назаровича Каразіна.


з. у чому ЗНАЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ХАРКІВСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ

Працюючи з матеріалом пункту параграфа, випишіть назви наукових напрямів, які розвивалися в Харківському університеті.

Упродовж XIX століття у Харківському університеті діяли чотири факультети: фізико-математичний, медичний, юридичний та історико-філологічний. На всіх цих факультетах працювали дослідники природи, історії, мови та побуту українського народу. Університетські «Український вісник», «Український журнал», «Харківський тижневик» — перші періодичні видання на українських землях тих часів. При університеті діяли український то- атр, різноманітні наукові товариства.

Окрім ботанічного саду, астрономічної обсерваторії2 та бібліотеки, заснованих іще Каразіним, університет прославився зоологічним кабінетом, що згодом став Музеєм природи, та ветеринарною школою, яка з часом «переросла» в інститут.

Всесвітньому визнанню університет завдячує своїм викладачам і випускникам.

 

Михайло Остроградський. Випускник університету, відомий математик

ПетроГулак- Ілля Мечников.

Артемовський. Випускник університету, Викладач і ректор універ- всесвітньо відомий

ситету, відомий філолог, учений-мікробіолог письменник


Ознайомтеся з думкою відомого українського діяча Миколи МІх- новського про те, як змінилися форми боротьби українців. До чого це призвело?

Країну цю — колишнє Дике поле, оселили й культивували предки. З шаблею в одній руці, з чепігіою в другій — зміцнили вони своє опанування цією землею. їх енергією повстав Харків. Як змінилися способи боротьби, то й предки наші змінили шаблю на перо, а тоді Харків зробився осередком розумового і життя й українського культурного руху... З початку XIX віку І Харків був огнищем українства.

З часопису «Сніп», 1912 р. ! "

■■МІШШАШ»

  1.  Що таке університет?
  2.  Що вивчали в перших університетах?
  3.  Коли і де було відкрито перший університет Наддніпрянської України?
  4.  Хто такий Василь Каразін?

§ 17. ЯКІ ПОДІЇ НАЗИВАЮТЬ

УКРАЇНСЬКОЮ РЕВОЛЮЦІЄЮ

  1.  Чому розпочалася революція в Україні.
    1.  Як розгорталися прдії Української революції.
    2.  Як зберігається Українська революція у пам'яті народу.

Як ви думаєте, що може спонукати багатьох людей одночасно прагнути змін? -' РшяШШШШИЯ

 

Ь чому РОЗПОЧАЛАСЯ РЕВОЛЮЦІЯ В УКРАЇНІ

Випишіть із тексту нові поняття. Складіть речення з кожним із них. Поясніть, чому розпочалась Українська революція.

«Революція» має латинське походження, означає «поворот, зміни». Дослідники революцій завжди прагнуть зрозуміти, чому в певні періоди часу велика кількість людей збурюється, вимагаючи докорінних змін у своєму житті, та підіймається на боротьбу. Однією з найвизначніших подій в історії України XX століття вчені вважають Українську революцію 1917-1920 років.

Якими ж були причини революції?

Революції передувала Перша світова війна (1914-1918). У цій війні українці воювали у складі двох ворогуючих армій — російської та австро-угорської, оскільки у той час українські землі були розділені між Російською та Австро-Угорською державами. Війна супроводжувалася загибеллю і каліцтвом мільйонів солдат, руйнуванням міст і сіл, зокрема і на території України. Оскільки селяни воювали на фронті, обробляти землю було нікому. У містах і селах почався голод. Робітників також призвали в армію. Тому чимало заводів і фабрик зупинилося, а отже і зросло безробіття. Багато міст залишилося без опалення та електрики. Не курсував громадський транспорт, більшість магазинів зачинилося, а гроші втратили свою вартість, оскільки ціни на продукти харчування зросли у кілька разів.

Страждання, відчай і зневіра змусили населення країни протестувати проти чинної влади. Люди вимагали припинення війни/повернення країни до мирного життя, заміни одноосібної влади шаря на владу представників народу — тобто проголошення республіки та рівноправ'я усіх громадян.

Республіка (з латинської — «спільна справа») — держава, в якійівла- да належить представникам народу, обраним на певний час.

Що зображено на фотографії? Що може об'єднувати таку велику кількість людей? Чого вони можуть вимагати?

Софійська площа в Києві. Початок березня 1917р.

Прочитайте вірш «На майдані коло церкви...» Поясніть, як у поезії пов'язані слова «революція» і «воля»? Який настрій створює автор?

На майдані коло церкви революція гуде. — Хай чабан — усі гукнули, — за отамана буде! Прощавайте, ждіте волі, — гей, на коні, всі у путь! Закипіло, зашуміло — тільки прапори цвітуть...

2

Павло Тичина, 1918 р.


1 2. ЯК РОЗГОРТАЛИСЯ ПОДІЇ \ УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ

Знайдіть у тексті імена історичних діячів та дати історичних подій, пов'язаних з перебігом Української революції.

На ііочатку 1917 року розпочалася революція в Росії. В Україні люди також прагнули революційних перетворень. Із цією метою в березні 1917 року в Києві було створено Українську Центральну Раду (УЦР) на чолі з Михайлом Грушевським.

На початку революції населення сподівалося на вихід України з війни. Селяни мріяли отримати землю, яка донині була власністю панів. Робітники прагнули встановлення 8-годинного робочого дня, справедливої оплати праці та поліпшення умов життя. Населення воліло жити у країні зі справедливими законами, де кожен мав би право навчатись українською мовою, видавати україномовні книжки та газети, самостійно вирішувати питання національного життя.

Розв'язання цих проблем різні сили в Україні бачили по-різному. Українська Центральна Рада сподівалася вирішити їх мирним шляхом. У своїх документах — універсалах, вона проголосила спочатку автбномію України у складі Росії, а згодом і незалежність Української Народної Республіки (УНР).

Які слова цього документа, на вашу думку, відображають суспільні прагнення українців? Чому ви так думаєте?

З IV Універсала УЦР від 9 січня 1918 року .. .Однині Українська Народна Республіка стає самостійною, І не від кого не залежною, вільною, суверенною державою укра- їнського народу. і Шг

Із різних причин Центральна Рада'не змогла вирішити більшість питань, що стояли перед нею. Невдача щодо цього спіткала і наступників УЦР: Українську державу на чолі з гетьманом Павлом Скоропадським та Українську Народну Республіку з очіль- никами Володимиром Винниченком та Симоном Петлюрою.

ш и

Автономія (з грецької —■ «власний закон») — самоврядування, право на самостійний розвиток.

Революційні події охопили і землі України, що були частиною Австро-Угорщини. Там у листопаді 1918 року було проголошено

Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУІТР) на чолі з Євгеном Петру шівичем.

Визначною подією революції стало об'єднання двох Українських республік — УНР і ЗУНР. Акт 3луки було проголошено на Софійському майдані у Києві 22 січня 1919 року. Цю под^ю ми відзначаємо як День соборності України.

Знайдіть у проекті герба та в документі свідчення, що гіідкрес- люють ідею об'єднання українських земель. З якою метою вони зґиі об'єднувалися?

З Акту 3луки

...Однині воєдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України — Захід- но-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина; Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна.

Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України.

Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка.

Більціовикй (від слова «більше») — назва політичної партії на чолі з Володимиром Леніним (Ульяновим).

Більшовики бачили майбутнє України по-іншому. Для них головним завданням було привернути на свій бік робітників і найбідніших зелян. Саме за їх підтримки більшовики прийшли до влади в Укра- ні. Перший більшовицький радян-

:ький уряд був створенний у м. Харкові у грудні 1917 року. У1919 >оці була утверджена Конституція Української Соціалістичної 'адянської Республіки (УСРР). У 1922 році УСРР увійшла до кладу новоствореної держави — Союзу Радянських Соціалістич- іих Республік (СРСР).

Кілька років революції та постійної боротьби знесилили лю- ей. Звичним явищем тоді у суспільстві стали пограбування, під- али будинків, насильство, постійні воєнні дії. Жодна армія не ала влади над усією територією. Мирне населення страждало від
непевності та відсутності управління. Змучена країна прагнула припинення воєнних дій та переходу до мирного життя.

Які події революції відображено на фотографіях?

 

1. Будинок Педагогічного музею в м. Києві, у якому засідала Центральна Рада (нині — Київський міський будинок вчителя)

 

  1.  Лідери Української революції під час мітингу на Софійській площі ум. Києві
  2.  Газетна шпальта

з текстом Четвертого універсалу УНР


3. ЯК ЗБЕРІГАЄТЬСЯ УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ У ПАМ'ЯТІ НАРОДУ

Порівняно з дореволюційним часом Україна наприкінці 1920 року була вже іншою країною: змінилися влада, кордони та й саме суспільство.

Незважаючи на те, що українцям не вдалося відстояти незалежну державу, революційна боротьба в Україні вплинула на наступні покоління українців.

ТТ^лш Порівняйте проекти Державного герба та Державної пе- чатки, створені художником на прохання Центральної Ради зґиі у 1917-1918 роках, із сучасними символами України. Про що свідчить збіг у державній символіці часів Української революції та періоду незалежності?

 

З проекту Державного герба. 1917-1918рр.

Проект Державної печатки часів Української революції

 

Спогади про Українську революцію та прагнення самостійно- ті зберігаються у пам'яті поколінь: у літературно-мистецьких ворах, назвах вулиць і площ, у пам'ятниках і символах нашої ержави.


  1.  Пам'ятник голові Центральної Ради Михайлу Грушевському в м. Львові. 1994 р.

Чому в сучасних містах є пам'ятники, присвячені діячам революції в Україні 1917-1921 років?

  1.  Пам'ятник голові Генерального Секретаріату першого українського уряду ЦР Володимиру Винниченку в м. Кіровограді. 2010р.
    1.  Погруддя президента ЗУНР Євгена Петрушевича в м. Буськ, Львівська обл. 2008 р.
    2.  Пам'ятник членові перших радянських урядів в Україні Федору Артему (Сергеєву) у м. Донецьку. 1967р.

шшшшшш

  1.  Що таке революція?
    1.  Чого прагнуло населення України під час революції?
      1.  Коли було проголошено незалежність УНР та Злука УНР і ЗУНР?
      2.  Під якою назвою Україна увійшла до складу СРСР?


■шілігшм т пар 18

ІІ|я

1:. Які події називаємо Другою світовою та Великою Вітчизняною війнами.

  1.  Якою була доля солдат у війні.
    1.  Як війна змінила жи+тя людей.

М8ЖІМІЖИШШМЖІ

Що ви вже знаєте про події, які називаються Другою світовою та Великою Вітчизняною війнами?

 

1. ЯКІ ПОДІЇ НАЗИВАЄМО ДРУГОЮ СВІТОВОЮ ТА ВЕЛИКОЮ ВІТЧИЗНЯНОЮ ВІЙНАМИ

Знайдіть у тексті нову для вас інформацію про війни в історії людства.

Війни, переможні битви та поразки супроводжували людство від самого початку його історії. Серед найбільш жахливих та кровопролитних були дві світові війни XX століття.

Друга світова війна тривала упродовж 1939-1945 років. Світовою її назвали тому, що вона вплинула на життя людей більшості країн світу. Кількість загиблих, поранених і тих, хто зник безвісти під час цієї війни, переважає усі жертви війн попередніх століть.

Друга світова війна була розпочата нападом нацистської3Німеччини на Польщу 1 вересня 1939 року. У 1939-1941 роках Німеччина та її союзники захопили територію більшості країн

Європи, зокрема Франції, Норвегії, Голландії, Греції та Югосла вії. Війна на суші, на морі й у повітрі відбувалася не лише на єв ропейському чи радянському фронтах, а й зачепила країни і на' роди Північної Африки та Азії. Ця 6-літня війна так чи інакше торкнулася 80 % населення 61 кра- п

їни світу. З літа 1941 року основні воєнні дії велися на території СРСР. Задля боротьби з Німеччиною та її союзниками було створено антигітлерівську коаліцію, у якій провідну роль відіграли СРСР, США, Велика Британія та Франція. Об'єднаними

Коаліція (з латинської — «союз») — добровільне об'єднання кількох людей, держав задля досягнення спільної мети.

зусиллями всіх країн вдалося здобути перемогу в цій війні.

Війна змінила долю всього населення українських земель. Е початком війни, у 1939-1940 роках, західноукраїнські землі, щ< перебували у складі Польщі та Румунії, були приєднані до СРСР Для українців Галичини і Північної Буковини входження захід ноукраїнських земель до Української Радянської Соціалістично Республіки мало і позитивні, і негативні наслідки.

Нападом німецьких загарбників на СРСР 22 червня 1941 рокз розпочалася війна між СРСР і нацистською Німеччиною, що уві йшла в історію під назвою Велика Вітчизняна. Вітчизняною ї стали називати тому, що солдати захищали свою Вітчизну: рід ну країну, місто чи селище, своїх родичів та друзів. Навіть пере буваючи на фронті, далеко від своєї домівки, солдати вірили, щ< тільки спільними зусиллями усієї країни можна захиститися ві; ворога. У Великій Вітчизняній та Другій світовій війнах воювалі представники усіх народів Радянського Союзу, серед них багаті українців. Ця війна, як частина Другої світової війни, справед ливо називається і Великою, оскільки тривала 1418 днів і ночей була жорстокою та кровопролитною, відзначеною великим героїз мом і мужністю людей. Різні регіони України перебували під вла дою страшного ворога різні періоди часу, однак всім українцям ві йна завдала страждань і стала тяжким випробуванням.

Завершення війни в Європі у травні 1945 року, коли Німеччині визнала свою поразку і припинила військові дії, відзначають яі велике Свято Перемоги та скорботної пам'яті за загиблими.

Ф^ІгМ За картою на с. 122 визначте напрямки руху нацистської Німеч чини У перший період війни. За картою на с. 123 — звільненн ІРЧу України від фашистських загарбників.



2. ЯКОЮ БУЛА ДОЛЯ СОЛДАТ У ВІЙНІ

МіД Читаючи текст, сформулюйте два-три речення, які описують долю солдат на війні.

ЗГіі

Дорослі чоловіки в державі, на яку напав ворог, призиваються на військову службу для захисту своєї країни. Мільйони чоловіків з початком війни стали бійцями — солдатами. Серед них 1 були артилеристи1, піхотинці2, танкісти, льотчики, зв'язківці. З Жінки також брали участь у воєнних діях, насамперед як лікарі, медсестри, санітарки, які витягали з поля бою поранених. Не- | рідкісні випадки, коли жінки воювали як розвідниці, льотчиці, І зв'язківці, поштарки і т.д.

На основі ілюстрацій поясніть, як ви розумієте вислів «Війна — це ЖУЖ ДУ>ке тяжка робота».

Перші місяці наступу нацистської Німеччини на радянські території ознаменувалися величезними людськими втратами: неочі- куваний напад ворогу, розгубленість та невдалі рішення військового керівництва призвели до того, що тисячі офіцерів і солдат загинули або потрапили у полон.

Німецькі загарбники не дотримувалися жодних міжнародних правил — радянські військовополонені у концентраційних таборах зазнавали неймовірних знущань: їх морили голодом, непомильною працею, розстрілювали за будь-яку спробу опору.

Артилерія — вид зброї, що складається з різного виду гармат; також рід військ, що користується такою зброєю.

Піхота (від слова — «пішки») — сухопутні війська, що здатні самостійно завойовувати територію супротивника й утримувати її.

незважаючи на важкі іп рити, гндлииькм «(тил ,)м„л„л

>бороняти багато міст по кілька місяців. Солдати щосили намага- іися затримати просування ворога. Однак наприкінці 1942 року іся територія України була захоплена німецько-фашистськими тгарбниками. Визволення України розпочалося після відомої на зесь світ Сталінградської битви (взимку 1942/1943 року) і тривало майже два роки — до 28 жовтня 1944-го.

За героїчний подвиг своїх захисників такі міста, як Київ, Одеса, Севастополь і Керч удостоєно звання «Місто-герой». Слава визволителів належить мільйонам солдат, і пам'ять про них ушановується щороку покладанням квітів до їхніх могил, серед яких багато братських і безіменних.

3. ЯК ВІЙНА ЗМІНИЛА ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ

Ш

Знайдіть слова чи словосполучення, що характеризують зміни в житті різних груп людей у воєнні роки.

У роки Великої Вітчизняної війни вся територія Радянської України була захоплена, тобто окупована нацистською Німеччиною. Нацисти вважали, що українці, росіяни, білоруси, євреї, цигани та інші народи є менш вартісними, неповноцінними, тому не мають права на життя, хіба що як раби.

Які почуття викликають у вас фотографії дітей часів війни? Що ці знімки додають до вашого «розуміння» війни?


Юнаків і дівчат забирали на примусові роботи до Німеччини, де їх називали «остарбайтерами», тобто робітниками зі Сходу. Селян змушували виготовляти продовольство для німецької армії. Нацистська влада обмежила пересування людей з одного населеного пункту в інпїий, запровадила картки на продукти харчування. Мільйони людей гинули від навмисно спричиненого голоду. За найменший опір жителів міст і сіл масово розстрілювали. Села спалювали, нерідко разом із мешканцями.

Окрема доля спіткала євреїв. Незалежно від віку та соціального становища, більшість з них були розстріляні або заморені в гетто4чи концтаборах. Масове вбивство євреїв Європи у роки Другої світової війни отримало назву Голокост. Символом Гол окосту в Україні є урочище Бабин Яр у Києві, де вороги розстріляли понад сто тисяч євреїв — дорослих і дітей. Окрім цього, Бабин Яр став спільною могилою і для військовополонених, і для українських громадських діячів та ін. Свої «бабині яри» були в кожній області України.

Неймовірне бажання дати відсіч загарбникам привело частину людей у рух Опору. На більшій частині окупованих територій України діяли радянські партизанські загони. Партизани підривали залізниці, мости, техніку ворога, перешкоджали вивезенню молоді на примусові роботи.

Наприкінці 1942 року на території Волині і Галичини утворилися загони Української повстанської армії (УПА), яка також брала активну участь у русі Опору. Діяльність радянських партизан та учасників УПА і досі оцінюють по-різному.

ИЯНИГОШІВИИ

нм

Рух Опору — боротьба, супротив окупантам у роки війни.

Українці під час війни опинилися в різних життєвих обставинах. Чимало з них разом із заводами виїхали на Схід і там тяжкою працею здобували перемогу. Пліч-о-пліч здобували перемогу над ворогом на фронті і в тилу представники різних народів, дорослі і діти, жінки і чоловіки.

Поверніться до карти на с. 123. Визначте райони дій партизанських загонів та Української повстанської армії.

Десятки і сотні невідомих нам сьогодні людей допомагали одне одному, виявляли героїзм не лише на полі бою, а й у порятунку дорослих і дітей від розстрілів, голодної смерті та іншого жахіття війни. Ціна перемоги для всіх була надзвичайно високою.

На основі наведених даних доведіть, що війна є найтяжким випробовуванням для країни.

Втрати українців у Другій світовій війні

  •  У війні загинув кожен п'ятий українець чи українка — всього близько 8 мільйонів людей.
  •  Серед фронтовиків уціліло тільки 3 % від загальної кількості.
  •  На роботу до Німеччини було примусово вивезено 2 мільйони осіб, які стали остарбайтерами (працівниками зі Сходу).
  •  Зруйновано близько 700 міст і понад 28 тисяч сіл. Без житла залишилося близько 10 мільйонів громадян УРСР.
  •  Знищено 16,5 тисяч промислових підприємств, 18 тисяч лікувальних установ, 33 тисячі шкіл та інших навчальних закладів. * '"

Сьогодні всіх нас має об'єднати розуміння того, що війна є най- жахливішим явищем в історії людства. Ми повинні пам'ятати всіх, хто загинув або постраждав, усіх, хто здобував перемогу своєю працею, та тих, хто зберіг людяність у нелюдських умовах.

Перевірте себе І

  1.  Які події ми називаємо Великою Вітчизняною війною?
    1.  Позначте на лінії часу тривалість Другої світової війни.

  1.  Які міста удостоєно звання «Місто-герой»?


§ 19. КОЛИ І ЯК УТВОРИЛАСЯ СУЧАСНА УКРАЇНСЬКА ДЕРЖУ

 

И

  1.  Що таке державна незалежність.
    1.  Як розпочалась історія незалежної України.

З- Як громадяни України шанують державну незалежність.

Знайдіть у вірші слова, якими автор характеризує сучасну Україну. Поясніть кожне з них.

 

* * *

Незалежна Україна, Суверенна та єдина — Рівноправна для народу, Що на Заході і Сході. Південь, Північ, Захід, Схід Полум'я палке та лід, Поєднається навколо В українське славне коло, Братство, людяність, красу Заплете в одну косу, Матір рідна Україна, Благодатна та єдина...

Раїса Грішина

1. ЩО ТАКЕ ДЕРЖАВНА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ

Читаючи текст, поясніть, що таке незалежна держава.

Бути вільним, незалежним — одна з основних потреб людини. Адже незалежність — це можливість ухвалювати самостійні рішення без зовнішніх вказівок та наказів.

Незалежність держави для її народу так само важлива, як і свобода й незалежність кожної людини зокрема. Жити у самостійній

державі — означає бути господарями у своїй країні, своєї землі, багатств, своєї долі. Це можливість мати власні кордони і владу, що підтримує права людини, мову, освіту та культуру. Незалежність дає відчуття свободи, яке необхідне людині і народові для побудови власного майбутнього. Справжня незалежність — це право самих громадян визначати, як їм жити.

Історія різних країн пов'язана із прагненням створити та зміцнити свою державу. Наприклад, більшість європейських країн у різні історичні періоди протягом тривалого часу виборювали власну державну незалежність.

Однак державна незалежність не тільки дає, а й потребує зусиль усіх громадян для розквіту власної держави.

Попри розмаїття країн, що існують у світі, всі незалежні держави мають спільні ознаки.

Т^ЦІ Ознайомтеся з ознаками незалежної держави та поясніть, що щҐ^ц вони означають та в чому їхня важливість.

2. ЯК РОЗПОЧАЛАСЬ ІСТОРІЯ НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ

Як було проголошено незалежність України?

Протягом багатьох століть українці мріяли про незалежну державу. У середині 1980-х років XX століття розпочався новий етап боротьби українського народу за незалежність.

24 серпня 1991 року Вврхбвни Р&да України прийняла Акт1 проголошення незалежності України. Цей документ припинив існування Української Радянської Соціалістичної Республіки і проголосив створення незалежної держави — України. День прийняття цього Акту є національним святом.

Прочитайте уривок з офіційного документа. Які ключові слова, пов'язані з українською державою, ви можете виділити?

АКТ

ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ

Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року, (

— продовжуючи тисячолітню традицію державотворення на Україні,

- виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами,

здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної української держави — УКРАЇНИ. Територія України є неподільною і недоторканною.

Віднині на території України мають чинність виключно Кон- | ституція і закони України.

Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення.

24 серпня 1991 року ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Щоб упевнитись у підтримці на-  

селення, Верховна Рада України і і 1

закликала всіх громадян підтвер- ( референдум — всенародне

цити своє рішення голосуванням — ) опитування.

Vі Ш'

Верховна Рада — найвищий орган законодавчої влади в Україні.

1 грудня 1991 року під час рефе- \ - ., , „^д

оіндуму за незалежність України

Акт (з латинської — «дія») — документ державного суспільного значення, який вводить в дію певні рішення.

висловилося понад 90 % опитуваних. Того самого дня наш народ обрав главу держави — Президента України. Ним став Леонід Кравчук. Результати референдуму продемонстрували, що український народ прагне мати власну самостійну державу.

Де відбувається присяга обраного Президента України? Який настрій, на вашу думку, відтворює це фото?

Присяга першого Президента України Леоніда Кравчука у Верховній Раді

Протягом кількох наступних мібяців незалежність України була визнана не лише її найближчими сусідами, а й усім світовим співтовариством. Проголошення незалежності України відкрило нову сторінку в її історії.

За п'ять років після здобуття незалежності 28 червня 1996 року Верховна Рада України утвердила Конституцію України. Конституція — Основний закон держави, що описує державний устрій, встановлює права та обов'язки громадян.

5*


Прочитайте статтю 20 Конституції. Назвіть державні символи України. Опишіть за текстом Конституції: а) Державний герб; б) Державний прапор; в) Державний гімн.

Конституція України (прийнята 28 червня 1996 р.)

Стаття 20.

Державними символами України є Державний прапор України, Державний герб України і Державний гімн України.

Державний прапор України — стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів.

Головним елементом великого Державного герба України є Знак княжої держави Володимира Великого (малий Державний герб України).

Державний гімн України — національний гімн на музику М. Вербицького зі словами, затвердженими законом...

Опис державних символів України та порядок їх використання встановлюються законом.

Столицею України є місто Київ.

3. ЯК ГРОМАДЯНИ УКРАЇНИ ШАНУЮТЬ ДЕРЖАВНУ НЕЗАЛЕЖНІСТЬ

На основі тексту і фотографій поясніть, хто такі громадяни України та їхнє ставлення до святкування незалежності нашої держави.

Традиційно на території України мешкали різні народи, й сьогодні в нашій державі живуть понад 100 великих і малих (до 1000 представників) народів, яких поєднує одна батьківщина. Усі разом ми є громадянами нашої держави, любимо її та бажаємо їй процвітання. Прикладом єдності громадян є щорічне святкування 24 серпня Дня незалежності України.

Упродовж 20 років незалежності Україна переживала як світлі, так і похмурі дні. Сьогодні ми пишаємося досягненнями відомих співвітчизників: учених, винахідників, космонавтів, письменників і художників, спортсменів і співаків і т. д. Не менш вагомий внесок в історію нашої держави здійснюють пересічні громадяни, які своєю працею і натхненням наближають українську мрію про сильну, демократичну, незалежну економічно і багату духовно країну.

Поміркуйте, чому подані фотографії є свідченням поваги людеР до незалежності власної держави.

Святкування Дня незалежності України в м. Одесі, с. Гусятин Тернопільської обл.,

м. Кривий Ріг Дніпропетровської обл.

Розгляньте фотографії на цій та наступній сторінках. Які події з іс тори незалежної України прославили у світі нашу державу і народ'


  1.  Леонід Каденюк. Перший космонавт незалежної України, учасник космічного польоту у 1997 році.
  2.  Український літак «Мрія» у 2009 році визнано найбільшим у світі (Книга рекордів Гіннеса)
  3.  Яна Клочкова. Олімпійська чемпіонка з плавання — здобула 4 золоті та 1 срібну медалі у Сіднеї (Австралія) у 2000 році.
  4.  Український і польський талісмани чемпіонату Європи з футболу (2012 р.)
  5.  Анастасія Петрик. Переможниця міжнародного пісенного конкурсу «Євробачення (діти)» (2072р.)

і і

ІИ №№ШЇЯЖБЯ

  1.  Яка держава є незалежною? /
  2.  Коли було проголошено державну незалежність України?
  3.  Який орган влади прийняв Акт проголошення державної незалежності України?
  4.  Які державні символи нашої держави?
  5.  Чому наявність власних грошей та збройних сил є ознакою незалежності держав?

  1.  Як досягнення громадян допомагають у розбудові власної держави?


  1.  Як дослідити історію рідного краю.
    1.  З якими історичними діячами та подіями пов'язана історія вашого краю.

 

ШШ

 

Як ви розумієте вислів «історія рідного краю»? Про кого і про що вона розповідає?

Яке місце ви вважаєте своїм рідним краєм?

 

1. ЯК ДОСЛІДИТИ ІСТОРІЮ РІДНОГО КРАЮ

Окрім історії континентів, країн і народів, існує окремий роз діл історичної науки, який називається краєзнавство, або історії рідного краю. Ця історія розпочинається за дверима вашої оселі розповідає про людей, події та місця, пов'язані з невеликим гео графічним простором — вашим рідним краєм, та історією місцево спільноти людей. Краєзнавство досліджує біографії окремих лю дей та історію сімей, історію пам'яток культури, історію певноп місця — наприклад будинку чи вулиці. При цьому дослідники ви користовують усі історичні джерела: археологічні знахідки і речо ві пам'ятки, письмові документи, усні перекази тощо.

Знайдіть на карті, розміщеній на форзаці, ваш край. Як він по значений на карті (область, район, місто, село, селище)? Поруч адміністративними існують історико-географічні назви: Полісся Покуття, Слобожанщина, Поділля, Донбас тощо. До якого регіо ну належить ваш край?

Об'єднайтеся у декілька груп та організуйте дослідження з. такими напрямами:


£) Ш ваш край називався у давнину? Чи збереглася ця назва? Якими були кордони та державна належність вашдгб краю у різні періоди історії України?

 

Багаті знатні родини та міста прагнули мати певні символи, які вирізняли б їх від інших. Так з*вилися герби. Існують герби державні й земельні (територіальні), а також родинні і професійні. Герби розміщують на знаменах, печатках, монетах, використовують як знаки

3) Чи є герб у вашого краю? Що він означає та коли був створений? Дослідіть його, скориставшись ознаками, наведеними нижче.

Ознайомтеся з інформацією про герби та геральдику. Які частини герба є обов'язковими?

Г-* - - -   -- - - --■

Герб німецької та польської — «спадок») — це емблема, яка у вигляді певних символів відображає події і традиції родини або території.

 

власності на архітектурних спорудах, на зброї, на посуді, у рукописах тощо.

Історична наука, що вивчає герби, — геральдика, досліджує 1 герби за кількома ознаками:

  •  форма: трикутна, овальна, квадратна, прямокутна з видовженим загостренням внизу тощо;
  •  кольори: чорний, блакитний, червоний, пурпуровий, зелений;
  •  лінії та фігури: вертикальні та діагональні перехрещення;
  •  наявність елементів чи зображень рослин, тварин, птахів тощо.

л

На гербах можна побачити девізи — висловлювання власників гербів про те, що для них має найважливіше значення. Наприклад, на гербі одного шотландського лицаря був напис «Виконати чи померти».


| ГГЧТ/ І\У/1 V/ 1 Гігу ЩЛ7 ГУ7ІІІ ІУ/ПІ/у\\ IV іугія

і '

Родинний герб тульчинської ЛІНІЇ роду Потоцьких

Герб гетьмана Павла Полуботка

Герб гетьмана Кирила Розумовського

_ ^ Герб м. Ніжин

Герб гетьмана Чернігівської обл.

Михаила Дорошенка Щ782-1920)

Представте результати своєї роботи у класі, на загальношкільно му заході, батькам, громаді тощо. Це може бути невелика статт в місцевій газеті, слайд-презентація, шкільна стіннівка тощо.

2. З ЯКИМИ ІСТОРИЧНИМИ ДІЯЧАМИ ТА ПОДІЯМИ ПОВ'ЯЗАНА ІСТОРІЯ ВАШОГО КРАЮ'

Здійсніть дослідження історії рідного краю, скориставшись зна ннями, які ви отримали під час вивчення розділу 2.

Дослідження виконайте за такими етапами:

  1.  Підготовча робота, пошук інформації.

Герб м. Ніжин Чернігівської обл. (з 1992 року)

  1.  Організована екскурсія.

І 1. Що таке пам'ятки історії.

  1.  Як і навіщо створювали храми та ікони.
    1.  Чому Софійський собор є частиною світової культурної спадщини.
      1.  Чому Києво-Печерська лавра є видатною історичною пам'яткою України.

Іаяишмитами^ ^ ДЯИРІ

Уявіть, що вам потрібно розповісти про історію України лише за допомогою фотографій чи картин. Які ви обрали б і чому?

 

1. ЩО ТАКЕ ПАМ'ЯТКИ ІСТОРІЇ

Читаючи текст, з'ясуйте, що таке історичні пам'ятки та чому вони так називаються.

Історія завжди навколо нас: у назвах міст, у музеях і на старовинних вулицях, у родинному фотоальбомі і на святі міста чи села. Не тільки вчені-історики, а й людство загалом намагається зберегти історію, усі її пам'ятки.

Пам'ятки історії — це споруди, предмети і твори мистецтва, які пов'язані з історичними подіями в житті окремих людей, народу, суспільства та держави.

Нині в Україні налічують близько 130 тисяч історичних пам'яток, що охороняються державою, зокрема й ті, що мають загальнолюдське значення. Збереження історичних пам'яток є нашим спільним обов'язком, аби наступні покоління також могли «доторкнутися» до минулого.

Про що можна дізнатися з меморіальних дошок, фото яких розміщено на наступній сторінці? Чому, на вашу думку, на таких дошках є словосполучення «Охороняється державою»?

2. ЯК І НАВІЩО СТВОРЮВАЛИ ХРАМИ ТА ІКОНИ

Читаючи текст, поясніть поняття «храм». З'ясуйте особливос" побудови християнських храмів.

Серед пам'яток історії та культури важливе місце належить хрс мам. Із давніх-давен для поклоніння богам та спільної молитви усіх країнах будували спеціальні споруди. У різних релігіях воні ішзиваються по-різному: православні християни називають свії храм церквою, християни-католики — костелом, частина протеї тантів — кірхою, іудеї — синагогою, мусульмани — мечеттю. Спс руджують храми і доми молитви у різний спосіб. Найкращі архітек тори і майстри вважають за честь брати участь у будівництві храм><

У Х-ХІ століттях із поширенням християнства в Європі, і Україні зокрема, почалося велике церковне будівництво. Собор та церкви стали справжньою окрасою міст, головними та найви і цими спорудами будь-якого населеного пункту. З храмом бул пов'язано усе життя наших предків — від народження до завер шення земного шляху. Собори ставали свідками багатьох важ ливих історичних подій. Тут освячували сходження на престо правителів, приймали чужоземних послів і підписували угоди Храмові дзвони скликали людей на збори, свята, на боротьбу пре ти загарбників.


Розгляньте зображення різних релігійних споруд найпоширені ших віровчень в Україні. Підтвердьте на прикладах вислів: «Спо руджують храми І доми молитви у різний спосіб».


У християнській релігії ішжлине значення мали ікбни, які розміщувалися у храмах і в оселях мешканців міст і сіл. Вони супроводжували людей під час походів, подорожей і свят.

■ІІІ

Ікона (з грецької— «образ») — мальоване або різьблене зображення Ісуса Христа, Богородиці, святих та янголів, які притаманні християнській релігії.

У літописах збереглися розповіді про створення ікон. Основою ікони

Ікона Оранти Ярославської. XIII ст.

Ікона Покрова Пресвятої Богородиці з Богданом Хмельницьким. XVII ст.

Ікона Ісуса Христа Вседержителя. XIV ст.

Першим і найславетнішим з відомих нам давньоруських іконо писців був Аліпій, монах Києво-Печерської лаври. Джерела роз повідають: «Коли в Аліпія з'являлися гроші, він ділив їх на трі частини: на одну купував необхідне для написання ікон; другу - віддавав біднякам, а третю — монастирю».

була «жива душа» дерева — ретельно відібранної дошки для ми лювання. Аби створити потрібні для ікони кольори, художник] збирали різнокольорові камінці, глину, черепашник, усілякі рос лини та ягоди. Усе відібране розтирали до стану борошна, замішу вали на свіжих яєчних жовтках і додавали у суміш мед. Готове зо браження покривали спеціальним олійним лаком. Напевно том; старовинні ікони так довго зберігають свою красу і силу.

Що спільного і що відмінного в зображеннях ікон?

3. чому СОФІЙСЬКИЙ СОБОР Є ЧАСТИНОЮ СВІТОВОЇ

культурної СПАДЩИНИ

На основі тексту та ілюстрацій визначте, за допомогою яких засобів давні митці підкреслили велич Софійського собору.

Софійський собор — одна із найголовніших християнських святинь. Вважається, що князь Ярослав Мудрий заклав його у першій половині XI ст. Присвячуючи собор Софії — Премудрості Божій, Ярослав започаткував тут майстерню для переписування та перекладу книг і зібрав першу на Русі бібліотеку, в якій налічувалося понад 900 томів рукописних книг. У соборі працювала також школа для хлопчиків і дівчаток.

Софійський собор — це й пам'ять про перемогу руських військ над кочівниками-печенігами. Тому й храм такий величний. Його увінчують 13 куполів (бань), що символізують земне життя Ісуса Христа та його дванадцяти апостолів.

Мозаїка — зображення чи візерунок, виконані з кольорового скла, каменю та інших матеріалів.

Центральне місце у Софійському соборі займає мозаїчне зображення Богоматері Оранти (грецькою означає «молюся»). Майже тисячоліття це зображення Богородиці залишаються неушкодженим. Тому в народі її називають «Непорушна стіна».

Опишіть Софійський собор. Як він змінився з часом?

Реконструкція (макет) первісного Сучасний вигляд Софії Київської

вигляду Софійського собору

Як майстри XI століття зобразили Божу Матір — захисницю?

Головний вівтар1 Софійського собору

Зображення Богоматері у вигляді Оранти (мозаїка). XI ст.

Майстерність художників, які створювали мозаїки, дивовижна. Митці використовували для мозаїки майже 100 відтінків різнокольорового скла та камінців. їх втискували у сиру штукатурку під різним кутом, і коли на скельця падало світло, зображення «оживало».

В усіх давніх приміщеннях собо-  *  і  

ру збереглися фрески. Вони розпові- фр£Ска (з італійської — «сві- І

дають нам не лише біблійну, а й зви- ^ жий») — розпис спеціальною

чайну, земну історію. Це чи не єдині фарбою на вологому тиньку

живописні свідчення життя людини (штукатурці).

Давньої Русі, що дійшли до наших ^^^щшшШ

днів.

4. ЧОМУ КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКА ЛАВРА Є ВИДАТНОЮ ІСТОРИЧНОЮ ПАМ'ЯТКОЮ УКРАЇНИ

Складіть план розповіді про Києво-Печерську лавру. Розкажіть про неї за планом, вживаючи історичні поняття.

Києво-Печерська лавра5 — один з перших на Русі монастирів. Назва «Печерський» виникла від печер на пагорбах Дніпра, де жили перші ченці. Літописи свідчать, що Києво-Печерська лавра заснована в XI столітті монахом Антоніем, до якого згодом долучився його учень Феодосій.

.Михайло Грушевський про Києво-Печерську лавру

У старих печерах, викопаних у глині, що залишилися ще з кам'яної доби, стали оселятися люди, що шукали тут спокою і самітності для чистого християнського життя. Потім оселивсь Антоній. Коло нього стали збиратися люди, що бажали бути ченцями, і поставили собі церкву між тими печерами. Так постав Печерський монастир.

З «Історії України-Руси»

Кількість послідовників перших монахів постійно зростала, з'являлися нові печери, що з'єднувалися підземними лабіринтами. У печерах були вулиці та церкви, келії монахів, спільна трапезна2. Згодом на поверхні були побудовані Успенська та інші церкви.

Лавра — з грецької «багатолюдний монастир».

Опишіть, що зображено на фресках Софіївського собору XI століття.

1. Родина князя Ярослава Мудрого (центральний вівтар). 2. Музики й акробати (південна вежа) 3. Полювання на ведмедя (північна вежа)

Трапезна (з грецької — «стіл, страва») — приміщення у монастирях для спільного споживання їжі та інших суспільних потреб.

Опишіть Києво-Печерську лавру та поясніть, чим вона дивувал людей у минулому та продовжує вражати сьогодні.

і . Києво-Печерська лавра (панорама).

2. Успенський собор

(до реконструкції). 1980-ті рр.

3. Успенський собор (сучасний вигляд)

Діяльність лаврських монахів була досить різнобічною З XII століття Києво-Печерська лавра стала центром іконопису а з XVII століття — друкарства.

Час найбільшого піднесення Лаврської друкарні пов'язанні з Петром Могилою. У роки його діяльності книги видавали н тільки слов'янською, а й польською мовами та латиною. Тому дру карня стала відомою в багатьох європейських країнах. У першії половині XVII століття Петро Могила відкрив Лаврську школу яку згодом об'єднав із Братською, — таким чином виник перши і вищий навчальний заклад на українських землях.

ЛІШ

ЯІ \п

Монахи Києво-Печерської лаври не лише молилися та дбали пр книги й ікони, а також господарювали, адже монастиреві в різи
часи належали міста і місточка, села і хутори, паперові фабрики, цеглові, скляні, кінні заводи.

Монахи утримували лікарні і школи. Під час війн монастир започатковував благодійні фонди і притулок для дітей загиблих.

Сьогодні Софійський собор та Києво-Печерську лавру внесено до переліку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО1.

Перевірте себе

  1.  Що називають історичними пам'ятками?
  2.  Як називаються храми у різних релігіях?
  3.  Що означають поняття ікона, фреска, мозаїка?
  4.  Коли були споруджені Софійський собор та Києво-Печерська лавра?

них, здавалося, що небесні сили сходять до людей і допомагають їм. Храм був декорований різнокольоровим мармуром і мозаїкою, золотим церковним начинням і коштовним камінням.

Майже тисячу років поспіль собор Святої Софії був найбільшою християнською спорудою та відігравав велику роль у поширенні православ'я. Візантійська імперія мала значний вплив на культуру Київської Русі. Запозичивши християнство з Візантії, київські князі Володимир Великий та Ярослав Мудрий взяли за архітектурний приклад і головний храм східного християнства. Тому головний собор Києва також присвячено Премудрості Божій.

Коли у XV столітті Константинополь захопили турецькі війська, Собор святої Софії перетворили на мечеть Айя-Софія.

У 30-х роках XX століття тут відкрили музей.

  1.  Мечеть Айя-Софія у м. Стамбулі (Туреччина)— колишній Собор святої Софії в м. Константинополі (Візантія)
  2.  Внутрішній вигляд храму


шшшшшішш

ІііРш^

^^мимімійшаїїіяііиїліаіцшдя

I і  І і І  I І І  | ) і :| ■■ 1. | и і

  1.  Чому давні книги є історичними джерелами.
    1.  Чому Остромирове Євангеліє є видатною пам'яткою України
    2.  Як Іван Федоров започаткував книгодрукування в Україні.

 

шт

«ш

 

У багатьох країнах світу встановлені пам'ятники книгам (загалом) чи окремій книзі. Як ви думаєте, що уособлюють ці пам'ятники?

 

1. чому ДАВНІ КНИГИ Є ІСТОРИЧНИМИ ДЖЕРЕЛАМИ

Пригадайте, який матеріал для письма використовували в давнину. Як книга розповідає про час свого створення?

Відтоді, як людина винайшла письмо, книга стала найкращим способом передання накопичених знань. Таке звичне для нас слово «книга» має давнє походження й означає «те, що пов'язане, скріплене разом». Така назва походить відколи книги існували у вигляді сувоїв папірусу чи пергаменту, іноді завдовжки декілька метрів. Книга завжди поєднує думки, ідеї, погляди її автора з майстерністю художника, друкаря, які створюють її зовнішній вигляд. Тому через зміст книги і через спосіб її виготовлення можна вивчати минуле життя людства у певні історичні періоди.

Упродовж століть книги переписували від руки, зазвичай у монастирях і храмах. Тривала ця копітка праця місяцями, і навіть роками. Книги переплітали в міцні оправи з металевими замками, оздоблювали золотом і сріблом, коштовним камінням і перлами. Тому ціна таких книг була дуже високою: одну книгу можна було обміняти на табун коней або стадо корів.

Київська Русь залишила нам у спадок багато рукописних пам'яток, які є частиною світової культурної спадщини. Насамперед, це тексти Євангелій.

Київські князі всіляко підтримували створення книг. Так і зі наказом сина Ярослава Мудрого — Святослава — в XI отоліт* ті було упорядковано «Ізборник», у якому містилися релігійні тексти, настанови для князів і портрет сім'ї самого Святослава «Ізборник» є важливим історичним джерелом, адже з нього м* можемо дізнатися, якими були уявлення русичів про правителя природу і світ. На думку давніх мудреців, князь мав підтримувати школи та церкви, творити благочинні справи, здійснювати спра ведливий суд над своїми підданими. Щодо портрету, то він пока зує нам, яким був Святослав, його дружина та сини.

Окремим видом рукописних книг були літописи, на кшталг «Повісті минулих літ», «Київського літопису».

Що вказує на те, що книги є історичними пам'ятками та витвора ми мистецтва?

Справжньою окрасою книг стали мініатюри — невеликі за о( сягом художні твори в рукописах, книгах, на полотні тощо. М ніатюри відображають біблійні сюжети або сцени з життя людеі Завдяки мініатюрам можна побачити архітектурні споруди, од я та зброю, речі домашнього вжитку народів, які їх створили.


м

  1.  Що таке замки і палаци.
    1.  Яке значення Генуезької та Кам'янець-Подільської фортець в історії України.
      1.  Чим уславилися Бахчисарайський та Маріїнський палаци,

Чи доводилося вам відвідувати за або палаци? Які саме? Чим вони відрізняються від звичного нам житла?

 

1. ЩО ТАКЕ ЗАМКИ І ПАЛАЦИ

А

І Архітектура (з грецької — ] | «будівничий») — це наука | І та мистецтво проектування ! І і спорудження будівель.

З'ясуйте, чим відрізняються замки від палаців. Про особливість кожної історичної епохи розповідає її

архітектура.

Споруди відтворюють потреби, традиції і смаки людей певного історичного періоду, тому вони є важливими свідками й оповідачами минулого. Серед таких споруд значну роль відіграють замки і палаци.

Які ж вони були та чим відрізнялися від звичайного житла?

У неспокійну давнину, в період постійних воєн, європейці надавали перевагу добре укріпленим спорудам — замкам. Кілька століть поспіль вони захищали населення від нападників.

Замок — укріплена будівля, яка поєднує житлові та оборонні споруди.

Зазвичай така будівля мала зовнішні мури, навколо яких були зикопані рови, що наповнювали водою. У стіні обов'язково робили вузькі отвори для дул гармат чи рушниць — бійниці. Задля неприступності стіни будували із зубцями. Вхід до замків захищали під- іомні мости, які опускалися й піднімалися за допомогою ланцюгів або канатів. Кожен із замків передусім був фортецею.

Фортеця (з латинської— «сильний, міцний») — укріплені зовнішніми валами споруди, що мають військово-оборонне значення.

Усередині замку знаходилися житло власника, оселі робітників, які працювали тут, а також млин, конюшні, майстерні ремісників, колодці і навіть басейни з водою.

Найважливішою частиною будівлі була головна башта, де під час облоги ховалися мешканці замку. Звідти, підземними ходами, можна було дістатись у безпечне місце, наприклад у сусідній ліс.

Хоча сьогодні в Україні збереглося не так багато давніх зам- ків-фортець, вони є справжньою культурною візитівкою нашої держави.

Які елементи архітектури споруд дають змогу зробити висновок що перед нами фортеці?

Білгород-Дністровська фортеця, Одеська обл.

Хотинська фортеця, Чернівецька обл.

Важливими спорудами в містах, які такоя^ЯМШщають над про минуле, є палаци.

Палац (від назви пагорба Палатин у Римі) — велика парадна будівля, де жили правителі держави, воєначальники, знатні і заможні люди. Пізніше палацами стали називати найважливіші громадські будівлі.


■ і/ич/ч/1 рс» І-І, і IV/. V/1юті і н11 > і н^н1 «ч^і »«

увагу на місце її розташування, кількість башг, міцність стін тощо гІІІ Оці ніть оборонні якості фортеці.

/IIIIV/ І V і

Генуезька фортеця в м. Судак, АР Крим

Сьогодні Генуезька фортеця — одна з найцікавіших пам'яток архітектури Криму.

Не менш відомою є Кам'янець-Подільська фортеця — одна з найнеприступніших споруд України. Поблизу старого міста Кам'янець річка Смотрич утворює високі скелясті береги. Між ними і височіє Кам'янецька фортеця. З містом вона з'єднується вузенькою смугою скелі, на якій вимурувано так званий «Турецький міст», схожий на стіну.

Розгляньте ілюстрацію. Опишіть Кам'янець-Подільську фортецю, звертаючи увагу на місце її розташування, кількість башт, міцність стін тощо. Оцініть оборонні якості фортеці.

Кам'янець-Подільська фортеця, Хмельницька обл.


Лівадійський палац в м. Ялті (АР Крим) Італійський дворик Лівадійського палацу

2. ЯКЕ ЗНАЧЕННЯ ГЕНУЕЗЬКОЇ ТА КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІАЬСЬКОЇ ФОРТЕЦЬ В ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

Розкажіть, коли і навіщо були збудовані Генуезька та Кам'янець- Подільська фортеці.

У III столітті на східному узбережжі Криму розпочалося будівництво міста Судак, назва якого означає «чистий», або «святий». Засноване на перехресті торговельних шляхів, воно перетворилося на великий порт, який пов'язував Європу з Азією.

Сюди споряджали каравани з Індії та Китаю, тут приставали кораблі з Західної Європи та Північної Африки, укладали торговельні угоди. З Італії купці везли сукно, з Греції — олію, з Азії — коштовне каміння, з Африки — слонову кістку. За оборонними мурами міста торгували вірмени, греки, італійці, слов'яни і татари. Тогочасні городяни були вправними ремісниками.

Опишіть палац. Визначте архітектурні ознаки, які роблять цю споруду величною.

Заможне місто потребувало посиленої охорони, тому його опорою і захисницею стала фортеця. Найбільші оборонні споруди 5ули зведені генуезцями1, які володарювали в Судаку упродовж ХІУ-ХУ століть. Тому і фортецю назвали Генуезькою. Вона вва- калася неприступною завдяки вдалому розташуванню та лініям )борони, що давало змогу витримувати тривалі облоги.

ськотатарського та українського народів, пам'ятка культури світового значення.

Розгляньте ілюстрації і знайдіть особливості мусульманської архітектури, про які ви дізналися.

Бахчисарайський палац:

зовнішній вигляд і внутрішні покої

Справжньою перлиною палацової архітектури України став і Маріїнський палац у м. Києві. Його доля пов'язана з двома російськими імператрицями. У середині XVIII століття імператриця Єлизавета Петрівна відвідала Київ і обрала місце для майбутнього палацу. Майже за 100 років за наказом імператриці Марії Олександрівни, чиє ім'я закріпилося у назві споруди, навколо палацу був закладений парк.

поставити їй пам'ятник, оскільки вода у цій місцевості була великою цінністю.

Мінарбт — башта, споруджена при мечеті, з якої служитель скликає мусульман на молитву.

На внутрішньому подвір'ї палацу відбувалися паради та інші урочисті події. Поряд — велика мечеть — мусульманський храм, над яким піднімаються мінарети.

Сьогодні Бахчисарайський палац — національна святиня крим

Палацовий комплекс має чітке планування, пишний фасад, ажурні, ліплені наличники вікон. Усе це надає споруді святкового й урочистого вигляду. Палац вишуканий не лише ззовні, він


Фортеця має давню історію, адже археологічні дані свідчать, що на цьому місці ще за часів Київської Русі розташовувалося укріплення із земляним валом і дерев'яною стіною. Сучасного вигляду фортеця почала набувати у ХІУ-ХУ століттях, її 11 башт було побудувано на пожертвування! шляхтичів і купців, а також церкви. Після спорудження башт фортецю ще кілька разів добудовували, аби вона відповідала потребам захисту міста від ворогів, адже зброя постійно вдосконалювалась.

На початку XIX століття фортеця втратила своє військове призначення і була в'язницею — спочатку для військових, а пізніше для цивільних.

Сьогодні Кам'янець-Подільська фортеця — не лише шедевр оборонної архітектури, вона нагадує нам про великих майстрів і хоробрих воїнів, які її прославили.

3. ЧИМ УСЛАВИЛИСЯ БАХЧИСАРАЙСЬКИЙ ТА МАРІЇНСЬКИЙ ПАЛАЦИ

На основі тексту визначте, чому Бахчисарайський та Маріїнський палаци вважають видатними архітектурними пам'ятниками України.

У першій половині XV століття на півдні сучасної України виникла нова держава — Кримське ханство. Місце для столиці знайшли в долині між горами, добре захищеній від ворогів, і назвали її Бахчисарай, що в перекладі з татарської означає «палац в саду». Тут і збудували палац для правителів держави, що називають Ханським. Ось як описували його свідки.

Евлія Челебі про Бахчисарай

ЩШ 1Н| і 1

Бахчисарай — це швидким кроком воїна 8 тисяч кроків. Великий палац налічує 4500 приміщень, він вкритий черепицею, з кам'яними стінами, з трубами високими, мов кипариси, [...] схожий на фортецю. Чудовий палац цей — мов рай.,. З чотирьох його боків — райські сади.

З «Книги подорожей»

садах було чимало фонтанів, найвідомішим з яких є Фонтан сліз, побудований на честь передчасно померлої дружини хана Ке- рима Гірея. Ушанувати людину у фонтані означало більше, ніж


зражає своєю красою всередині. Настінний живопис і картини зідомих майстрів, вишукані меблі, паркетна підлога, старовинні га сучасні люстри оздоблюють його всередині.

Нині у Маріїнському палаці відбуваються урочисті події: дер- кавні нагородження, прийоми, вручення грамот послами іноземних держав.

Роздивіться фотографи Марийського палацу. Що у зовнішньому вигляді та в інтер'єрі (внутрішньому приміщенні) будівлі свідчить, що це — палац?


Перевірте себе

  1.  Які споруди називаємо палацами?
  2.  Знайдіть на карті місцерозташування пам'яток, про які йшлося на уроці.
  3.  Як ви розумієте слова підручника «Кожен із замків передусім був форте цею»?
  4.  Чим уславилися Генуезька і Кам'янець-Подільська фортеці?
  5.  Столицею якої держави було м. Бахчисарай? Кому належав палац?
  6.  Підтвердить фактами, що замки і палаци — важливі свідки історії
  7.  Сьогодні є палаци спорту, палаци мистецтв, культури, юнацтва. Помір. куйте, чому для назв таких споруд використовують слово «палац».
    1.  Складіть невелику розповідь (4-5 речень) від імені захисник Кам'янець-Подільської або Генуезької фортеці.
    2.  Уявіть, що у вас є можливість відвідати лише одне з місць, пр яке написано у параграфі. Оберіть місце для екскурсії та пояс ніть свій вибір.

історична мозаїка

У Європі є територія, назва якої перекладається як «земля зал ків». Це — Кастилія. Сьогодні вона входить до складу Іспанії, ал в давнину — це була самостійна держава.

Кастилія відома своїми замками на весь світ. Скільки їх було - невідомо, сьогодні збереглося приблизно 400, і це найбільша кілі кість, ніж будь-яких інших споруд давнини. Свої замки господа] укріпляли, прикрашали, давали їм гучні назви: «Великий кор* бель Кастилії», «Замок пошани», «Скеля сокола» тощо. Нині багатьох старовинних замках Кастилії розміщені музеї, школи т інші культурні заклади.

Замок Мансанарес в Іспанії


  1.  Як з'явилися вулиці та площі.
    1.  Як Хрещатик став головною вулицею столиці України.
      1.  Чому площа Ринок у Львові належить до світової культурної спадщини.

■■■■■■■мммнмнмімммнняМММІИМВИМММММ^

 

У чому відмінність між вулицею і площею? Які вулиці і площі вам відомі?

IV

 

1. як з'явилися вулиці ТА площі

На основі тексту поясніть відмінність між вулицями і площами.

Перші поселення людей не мали чіткого плану. Однак з появою та розвитком міст виникла потреба їх упорядкування. Одні міста будували у вигляді кола з рівними рядами будинків від центру до околиць, інші — у вигляді кварталів, тобто невеликих квадратних ділянок. Місто розділялося на частини вулицями.

Вулиця (з російської — «лице, обличчя») — простір у населенному пункті, обмежений з обох боків будинками і призначений для ходіння та проїзду транспорту.

Перші вулиці зазвичай виникали в містах як дороги, що з'єднували міські в'їзні брами з ринковою, соборною або іншою головною площею міста. Здебільшого вони тягнулися уздовж стін міста і призначалися для швидкого переміщення мешканців, або зброї під час оборони міста від ворогів. Поступово вулиці стали одним із найважливіших елементів кожного населеного пункту й отримали свої назви. Будинки почали розрізняти за номерами, тому з'явилась можливість знайти в місті людину за адресою її проживання.

Історія розповідає нам, якими були вулиці в різні часи у містах різних країн.

Центральні вулиці міст Давньої Греції і Давнього Риму прикрашали статуями богів та героїв. Вулиці багатьох давньоруських міст мали дерев'яні настили — мостові. Тривалий час європейські вулиці були вузькими і «сутінковими», адже балкони та верхні поверхи будинків значно виступали над нижніми, не даючи промінню сонця яскраво освітлювати вулиці. Замість номерів на ґанку будинку над дверима розміщували емблему його власника.

Із розвитком містобудування з'являлися різні види вулиць, які є і нині: провулки, алеї, набережні, проспекти та бульвари1.

Спираючись на ілюстрації та пояснення підручника, назвіть особливості вулиць різних часів.

5ипіаІа«6«. кііпіп цщі кяі Зіапіяіли. огівсіі клііі «Ми

  1.  Вулиця Кафедральна у м. Луцьку — одна з перших вулиць XIII ст.
  2.  Вулиця в м. Івано-Франківськ, (поштова листівка, початокXX ст.)
  3.  Сучасна вулиця

в м. Дніпропетровську

1 Бульвар — вулиця, що має посередині широку алею, обсаджені деревами; набережна — вулиця уздовж річки чи великої водойми провулок — невеличка вулиця, що з'єднує дві більші; проспект довга, пряма і широка вулиця.


Пригадайте, яку роль виконували площі в містах. На основі фотографій знайдіть спільне у вигляді площ. Що означають їхні назви?

Театральна площа у м. Чернівці Площа Конституції у м. Харкові

Площа — відкрите незабудоване місце у населеному пункті, оточене будівлями або зеленими насадженнями.

Площі відігравали значну роль у житті людей. Тут зводили крами, тому більшість вулиць перших міст і сіл вели саме сюди. На площах обирали і прославляли правителів, оголошували війну і мир, приймали паради. Тут люди торгували, святкували і вирішували різні питання.

Забудова міст, поява нових видів транспорту сприяли розширенню вулиць і збільшенню площ. Сьогодні міста прикрашають і старовинні вулиці, і нові проспекти. А на площах, як і раніше, люди збираються, щоб поспілкуватись, відзначити важливі події, висловити і відстояти свою думку.

2. ЯІС ХРЕЩАТИК СТАВ ГОЛОВНОЮ ВУЛИЦЕЮ СТОЛИЦІ УКРАЇНИ

Ознайомтеся з текстом та ілюстраціями. Поставте по одному запитанню жителям Хрещатика XIX століття, початку XX століття і початку XXI століття.

В усіх містах є центральні вулиці. У невеличкому місті Корос- гишев Житомирської області — імені М. Грушевського, у Донецьку — це вулиця Артема, у російському Санкт-Петербурзі — Нев- зький проспект. Головною вулицею столиці України є Хрещатик.

Історики, які вивчають минуле Києва, і досі не мають вдк думки, чому вулиця отримала саме таку назву. Дехто вважає, вона з'явилася від Хрещатої долини, яка багато років тому булі її місці. Цю долину перетинали яри, що пізніше стали вулиця Інші стверджують, що це був шлях, яким у X столітті кияни рушили на хрещення.

Власне історія Хрещатика починається з XIX століття. Зру розташування сприяло розвитку вулиці. Хрещатик почали акч но забудовувати магазинами, конторами, банками і житлові спорудами. Одна з київських газет писала: «Довга, забрукої каменем вулиця з площами по кінцях і посередині, з нещоде спорудженими у два й три поверхи кам'яницями називається З щатик». Три площі збереглися і сьогодні — це Європейська і З сарабська та майдан Незалежності.

А в пам'ять про хрещення Русі на початку Хрещатика бул< кладено парк — Володимирську гірку.

Наприкінці XIX століття тут була прокладена перша в Схі; Європі лінія електричного трамвая, що з'єднувала центр міс Подолом. І перший в Україні хмарочос — 12-поверховий готел також з'явився на Хрещатику. На початку XX століття він найбільшим у Російській імперії. Кияни недарма пишалися с; Хрещатиком.

Про яке значення вулиці Хрещатик у м. Києві свідчить вигляд та поява будівель, зображених на фото початку XX ст тя на цій та наступній сторінках?

Загальний вигляд Хрещатика Будинок Купецького зібрання


Будівля поштової контори Бессарабський критий ринок

Мінливою була доля Хрещатика. У 1934 році, коли столиця радянської України переїхала з Харкова до Києва, Хрещатик стає центральною вулицею радянської України.

Найтрагічніші сторінки в історії Хрещатика — це Велика Віт- іизняна війна. Лише сім довоєнних будинків нагадують нам сьогодні про Хрещатик XIX — початку XX століття. Відбудовували Хрещатик, як і Київ, усією країною.

Нині вулиця Хрещатик — це діловий і культурний центр столи- (і незалежної України.

3. чому площа ринок У львові

належить до світової культурної

спадщини

Поміркуйте, чому площу Ринок називають «серцем Львова».

Старовинні площі — важливі носії історичної пам'яті про полі- ичне, господарське, культурне життя людей. Такою є площа Ри- ок у Львові, якій понад 600 років. /

Заснована за наказом польського короля, площа отримала на- зу Рінґ (з німецької означає «кільце, замкнений простір»), яке ізніше перетворилося на «Ринок». Аби зробити її однією з най- ращих у Європі, над нею працювали українські, вірменські, єв- зйські, італійські, німецькі, польські майстри, які мешкали тоді Львові.

Площа Ринок не схожа на інші. Від неї беруть початок аж сім глиць, хоча, зазвичай, від подібних площ починалися лише >и-чотири. Оточують площу «кам'яниці» — кам'яні будин- і, жоден з яких не повторювався. Вони належали купцям,

щи іу • і у /ги 11 її 11 Алл >і і іч и іч іиімдліиіі» мри ми і гулЕ ю>

ремісникам, лікарям та іншим міщанам і мали лише три вікна по фасаду і три (чотири) поверхи заввишки, аби жодному не надавати перевагу. Кожне вікно могло бути використане під крамницю, майстерню або для реклами. Виняток робили лише для шляхти і духовенства, які не займалися ремеслом і торгівлею.

Справжньою окрасою площі Ринок стали чотири фонтани з персонажами давньогрецької міфології.

На основі тексту поясніть, які споруди площі Ринок ви бачите на фотографіях.

На площі Ринок завжди вирувало життя. Сюди приїжджали торгувати англійські, французькі, турецькі і голландські купці. Тут відбувалися різноманітні урочистості, вистави і процесії. На площі підписували мирні угоди і зустрічали переможців. А бойові прапори переможених ворогів, за традицією, кидали у ринкову багнюку.

Усі питання міського самоврядування вирішували в ратуші6, що розташована на площі. Сюди ж часто приходили ремісники, купці, містяни, незадоволені своїм життям, високими податками та несправедливістю влади. Саме на площі Ринок 1 листопада 1918 року над ратушею було піднято синьо-жовтий прапор Західноукраїнської Народної Республіки. Відтоді вивішування на вежі ратуші державного прапору стало традиційним.

Сьогодні площа Ринок — визначна історична та культурна пам'ятка, яку занесено до переліку світової спадщини ЮНЕСКО.

Перевірте себе

  1.  Чим відрізняються вулиці від площ?
  2.  Яку назву має головна вулиця Києва та головна площа Львова?
  3.  Чому площа Ринок відігравала важливу роль у житті Львова?

і ч.лідш и

  1.  Від площі Ринок у Львові беруть початок вулиці: Руська, Сербська, Галицька, Краківська, Шевська, Друкарська, та Кафедральна площа. Як ви думаєте, чому вони так названі?

§ 25. ЧОМУ ПАРКИ І САДИ Є КУЛЬТУРНИМ НАДБАННЯМ УКРАЇНИ ШЯЩЯЯ

  1.  Як створювалися парки і сади.
    1.  Чому «Софіївку» в Умані називають шедевром паркового будівництва.

І / 1

чу ^іугшпі і і/ліуі л і і\кі гиаі ічдоіалічл п і ігч-/ метну лг-

  1.  Хто уславив заповідник «Качанівка» на Чернігівщині.

 

Обговоріть, які асоціації (художні образи) у вас пов'язані зі словами «парк» і «сад».

 

1. як створювалися парки і сади

Що таке парк? На основі тексту перелічіть правила створення парків і садів.

Перші парки виникли разом із першими містами. Цікаво, що у багатьох європейських мовах, зокрема англійській, польській, українській, французькій, чеській, слово «парк» звучить однаково.

Парк — територія з природною чи спеціально посадженою рослинністю, алеями, водоймами, скульптурами та різними спорудами; призначена для прогулянок та відпочинку.

Парки країн Давнього Сходу, описи яких є у давніх джерелах, розташовувалися поблизу храмів і будинків знаті для відпочинку та розваг. Кожен з таких парків закладали відповідно до детального плану, в якому вказувалося, де садити рослини і як — у ґрунт чи у спеціальні вази тощо. Зазвичай у парк завозили рідкісні рослини, екзотичних птахів і тварин. Також планували, як використати природні та штучні пагорби й тераси7. Обов'язковою спорудою у давньому парку був басейн.

У парках Давньої Греції відбувались і спортивні змагання, і бесіди науковців. Найстаріший міський парк України — парк імені Івана Франка — знаходиться у м. Львові. Він був закладений на місці старовинного саду ще в XVI столітті. Гордість парку — найстаріша каштанова алея в Україні, що була висаджена на початку XX століття. Закладені давніми творцями правила створення парків використовуються й дотепер.

Окрім парків, люди навчилися створювати сади. їх висаджували на території монастирів, біля замків та палаців правителів. Нам добре відома й українська традиція — обов'язково мати садок біля хати.

В історії архітектури поняття парк і сад близькі за значенням, тому такі пам'ятки часто називають садово-парковими.

Роздивіться фото та підписи до них і назвіть основні складові садово-паркових пам'яток.

Міський сад в м. Одесі

Парк ім. Лазаря Глоби в м. Дніпропетровську

Окрім архітектурних садово-паркових пам'яток, люди намагаються зберігати і пам'ятки, створені самою природою: гори, водоспади, вулкани тощо. Такі місця називають «природними парками». В Україні, як і в інших державах, існують Національні природні парки, що охороняються державою від згубного впливу людської діяльності та забруднення. їхня кількість постійно зростає.

2. чому «СОФІЇВКУ» В УМАНІ НАЗИВАЮТЬ ШЕДЕВРОМ ПАРКОВОГО БУДІВНИЦТВА

Спираючись на текст та ілюстрації, назвіть елементи паркового будівництва, використані творцями «Софіївки».

Парк «Софіївка» — одна з найвидатніших пам'яток культури України, яка розташована в козацькому краї — місті Умань, що на Черкащині.

Заснування парку пов'язане з історією кохання. Польський шляхтич Станіслав Потоцький створив цей парк і назвав його на честь коханої дружини Софії, яка була за походженням грекинею.

Парк було закладено наприкінці XVIII століття. Упродовж кількох років тривали невпинні роботи: копали ставки, прокладали алеї, переносили кам'яні брили, зводили архітектурні споруди. У результаті парк став дивовижним поєднанням садо- во-паркового мистецтва та інженер-

Інженер (з латинської «здатність, винахідливість») — спеціаліст, який на основі математичних знань та винахідництва вирішує технічі проблеми. } ш

 

ної думки, яку реалізував німецький винахідник Людвиг Метцель.

Це втілилось у пишній рослинності, численних терасах, фонтанах, водоспадах і підземних річках, створених людиною. Штучні гроти8 залишалися неушкодженими навіть під час землетрусів. В усі часи гостей парку дивувала підземна річка, водами якої можна пройти на човні. Одне з водоймищ парку завдяки своїм розмірам і неймовірним берегам, що буяють рослинністю, отримало назву «Море, що зачаровує».

Творці парку зробили все, аби він нагадував Грецію — батьківщину Софії Потоцької. Тому в парку можна побачити неймовірну кількість скульптур давньогрецьких богів і поетів. Храми, гроти, альтанки і фонтани також носять імена давньогрецьких богів і муз.

«Софіївка» уславилася і своєю рослинністю, оскільки упродовж всієї історії парку тут було висаджено і культивовано понад 2000 видів дерев і кущів з різних країн.

Знайдіть у тексті рядки, які можуть стати підписом до кожного фото на наступній сторінці.

1. Позначте на лінії часу дату відкриття Харківського університету.

2. Випишіть у зошит назви наук, які розвивались у Харківському університеті.

3. Дізнайтеся, хто з вашої родини (близького оточення) вчився в університеті або іншому вищому навчальному закладі. З'ясуйте його назву та факультет, який закінчили члени вашої родини. Розпитайте дорослих про вплив освіти на їхнє життя.

4. Оберіть 1-2 відомі в Україні університети (наприклад, Львівський національний, історія якого сягає XVII століття). Імена яких видатних осіб звучать у їхніх назвах? Які професії здобувають студенти в цих навчальних закладах?

Історична мозаїка АПА^Дд^^

Один з найстаріших і найвідоміших університетів Європи і світу, що у столиці Франції — Парижі, називається Сорбонна. На початку XIII століття в Парижі вже діяв університет, у якому викладали відомі на той час вчені. Багато юнаків з різних країн Європи, різних національностей і станів навчалися тут. У середині XIII столітті Робер де Сорбон, духівник короля Людовика IX Святого, заснував при університеті коллеж для дітей з бідних сімей. Поступово навколо коллежу об'єдналися різні навчальні заклади, а назва Сорбонна поширилася на весь університет.

4. Більшовицька міліція на вулицях революційного Києва

  1.  Які уряди здійснювали революційні перетворення в Україні у 1917- 1920-х роках?
  2.  Якими виявилися для населення України 1917- 1920-ті роки? У чому полягали найбільші труднощі?

2. Уявіть себе мешканцями України у 1917-1920-х років. Про що ви могли б прочитати у газетах того часу? Придумайте кілька заголовків уявних статей про події в Україні за часів революції.

3. Дізнайтеся, чи є у вашому населеному пункті пам'ятники або назви, пов'язані з Українською революцією.

1 Нацисти (від німецького скорочення — «наці») — члени партії в Німеччині та їхні послідовники, які підтримували Гітлера і вважали, що німецький народ на відміну від інших належить до вищої раси.

1. Випишіть кілька ключових слів чи словосполучень, які можуть допомогти скласти розповідь про долю мирного населення під час війни.

2. Дізнайтеся у своїх рідних, хто з вашої сім'ї брав участь у Другій світовій та Великій Вітчизняній війнах. Як саме родичі пов'язані з війною? Чи є в сім'ї військові відзнаки чи інші історичні джерела того періоду?

1. Роздивіться грошові купюри у себе вдома. Знайдіть на них ознаки державної незалежності та історичної спадкоємності Української держави.

2. Придумайте та намалюйте поштову листівку для привітань зі Святом незалежності нашої держави.

3. Кого із наших сучасників — відомих людей України, ви знаєте? Чим вони прославили нашу державу?

1) Коли виникла та що означає сучасна назва вашого краю? З'ясуйте, колі утворилася сучасна область, яка її територія. Обов'язково скористайтеся лі нією часу та картою для позначення місця, де ви живете.

1. Катерининський православний соборум. Чернігові

2. Католицький костел Святого Миколая в м. Києві

3. Протестантська кірха в м. Луцьку Волинської обл.

4. Мусульманська мечеть у м. Євпаторії АР Крим

5. Синагога в м. Ужгороді Закарпатської обл.

5. Як ви розумієте вислів: «із храмом було пов'язано усе життя наших предків»?

6. Чому в різних народів виникло при елі в 'я: «Усі дороги ведуть до храму» ?

7. Як ви думаєте, чому Софійський собор і Києво-Печерську лавру вважають видатними пам'ятками історії не лише України, а й усього світу?

Дізнайтеся, які храми є у вашому місті чи селі або у найближчих населених пунктах. Кому чи чому вони присвячені та коли були збудовані?

Здійсність уявну екскурсію Софійським собором та Києво-Пе- черською лаврою, скориставшись офіційними сайтами цих пам'яток ИПр://п25к.огд.иа/икг/депегаІ/іп1:го.1іітІ та Іауга.иа. Напишіть листа уявному однолітку за кордоном із запрошенням відвідати ці історичні пам'ятки та поясніть, чому це варто зробити.

історична мозаїка Л^ЧЬ^А^

У VI столітті у столиці Візантійської імперії — Константинополі, звели величний собор Святої Софії — Премудрості Божої. Архітектори мали вирішити складне завдання: і ззовні, і зсередини храм мав дивувати відвідувачів своєю величчю. Майстри спорудили храм, що вражає своїми розмірами, міццю та легкістю водночас. Особливістю церкви, яку назвали «матір'ю усіх церков» є незвичний купол та внутрішнє оздоблення. Щоб надати споруді легкості та додаткового світла, архітектори «прорізали» купол 40 видовженими вікнами. Коли сонячне світло проникало крізь

1 ЮНЕСКО — Всесвітня організація освіти, науки та культури при Організації Об'єднаних Націй (ООН).

2 000 км, що перевищує відстань від західного до східного кордону України.

  •  У місті Нью-Йорк у США є вулиця завдовжки у 25 км — Бродвей (з голландської «широкий їплях»). А багато інших вулиць і проспектів (авеню) мають назви порядкових номерів. Наприклад, 86-стрит, на якій знаходиться станція метро

3 такою самою назвою. А головною вважається 5-авеню, від якої нумерація будинків розходиться в обидві сторони.

1 Тераса — природний або штучно створений горизонтальний чи злегка нахилений уступ на схилі, який використовується для сільськогосподарських, паркових робіт.

1 ЗАВДЯКИ КОМУ РОЗПОЧАЛАСЯ ДІЯЛЬНІСТЬ ХАРКІВСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ


Чиє ім'я присвоєно Харківському університету і чому?


На початку XIX століття на українських землях не було університету, де могли б навчатися українці.


Відкриття першого університету Наддніпрянської України відбулося завдяки Василю Назаровичу Каразіну. Він народився на Слобожанщині (Харківщина). Його батько був офіцером, а мати походила з козацького роду. Глибоко освічена людина, Василь Ка- разін мав ґрунтові знання з хімії, агрономії, ботаніки, літератури та багатьох інших наук. З юності він вірив, що лише освіта народу може допомогти суспільству розвиватися. Перебуваючи у Санкт- Петербурзі, Василь Каразін звернувся до російського царя з листом, де пропонував створювати університети, які підготують для країни освічених людей.

2 Обсерваторія (з латинської мови — «спостерігати») — спеціальні створене приміщення для споглядання за зірками та спостереженій за природою.


Чому саме з розвитком міст у Європі з 'являються перші університети?


Як ви розумієте висловлювання Василя Каразіна: «Блаженний вже стократно, якщо випадок дав можливість зробити бодай найменше добро люб'язній моїй Україні»?

3 Як сьогодні зберігається пам'ять про події революції?

4 Гетто — відокремлена частина міста, в яку під час війни примусово відселяли єврейське населення Європи, зокрема і в Україні.


Чому частина могил солдатів є безіменними чи братськими?


Які два напрямки руху Опору існували в Україні під час війни?


5. Чому спогади про війну і досі зберігаються у пам'яті багатьох українців ?

5 Вівтар — головна внутрішня частина християнської церкви; місце, де зберігаються священні предмети.

6 Ратуша — орган міського самоуправління.


Опишіть вулицю, на якій знаходиться ваша школа, звертаючи увагу на розташування і призначення будинків, зелені насадження, особливість проїзної частини (трамвайні колії, підземний перехід тощо), наявність міського транспорту, лінії зв'язку.


Порівняйте старовинну і сучасну вулиці.


Висловіть своє ставлення до необхідності зберігати пам'ятки на вулицях

7 площах міст.


Опишіть вулицю, де ви живете, звертаючи увагу на розташування і призначення будинків, зелені насадження, особливості проїжджої частини (трамвайні коли, підземний перехід тощо), наявність міського транспорту, ліній зв'язку.


Поясніть назву вулиці або площі, яка вам найбільше подобається.


Історична мозапса Л^У^Ь^


Найстаріша вулиця знаходиться в Єгипті. їй понад 4 тисячі років.


Найбільша площа у світі — Тяньаньмень, у столиці Китаю — м. Пекині. Площу Тяньаньмень названо на честь однойменної брами, що в перекладі означає «брама небесного спокою».


Найбільшою площею в Україні і другою за величиною в Європі є площа Свободи в м. Харкові.


Найдовша вулиця світу — Янг-стрит. Це головна магістраль канадського міста Торонто. Янг-стрит завдовжки майже

8 Грот — неглибока печера з широким входом.




1. Яблоки на снегу с очень нежной начинкой просто тает во рту Ингредиенты- Яблоки 1 кг Для теста-
2. НА ТЕМУ- Преступность несовершеннолетних в Новгородской области
3. Реферат Корнеплоды
4. Антикризисный PR
5. химическое микробиологическое исследование а также микроскопическое изучение мочевого осадка
6. Законодательное и нормативное регулирование бухгалтерского учета Основн
7. Лабораторна робота 3 Дослідження ризику на основі дерева рішень Мета роботи- Навчитись будувати дерево
8. Все не правы Много лет тому назад мне довелось близко познакомиться с неким Вильямом Леграном
9. Новейшие данные позволяют предположить что лыжи были изобретены в конце верхнего палеолита примерно 1520 т.html
10. Реферат- Анализ ассортимента детских курток и пальто
11. Проблема отсутствия жилья при создании молодой семьи
12. Тюменский государственный университет Филиал в г
13. ТЕМА- ПЛАНИРОВАНИЕ СЕМЬИ.html
14. Волинської держави
15. ООКБ 2 Коридор второго этажа административного здания отдела АСУ ООКБ 2- В коридоре находится ко
16. Новый герой русской литературы XIX века
17. Тема Рассматривание картины Корова и теленок Цель
18. Курсовая работа Система контроля бюджетов
19. Доклады дискуссии справочные материалы Москва 2006 ББК 66
20. Клонирование животных и растений опасная игра с неизвестным концом!