Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Тема: Іван Франко. Життєвий шлях письменника. Багатогранність діяльності в українській культурі
Мета: познайомитися з цікавими фактами життя та творчості І. Франка; розкрити значення його особистості через спогади, автобіографічні твори; удосконалювати навички роботи з різними джерелами інформації, вміння аналізувати і синтезувати факти, вчинки, явища; формувати навички дослідницько-пошукової роботи; розвивати усне звязне мовлення учнів; виховувати любов до праці, патріотичні почуття.
Обладнання: портрет І. Франка, виставка його творів, мультимедійний проектор, презентація до уроку, картки оцінювання.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
► Доброго дня, любі діти! Перш ніж розпочати урок, хочу побажати вам гарного настрою та легкого засвоєння теми. І хай символом нашого уроку буде смайлик «Радість».
(Додаток № 1.)
Учитель прикріплює смайлик на дошку.
► Пропоную учням обрати «Смайл вашого настрою» серед тих, що лежать у вас на партах. (Додаток № 2.)
(Учні, які обрали «сумні» або «занадто веселі» смайли, раджу налаштуватися на роботу.)
ІІ. Мотивація навчання
Бабуся і внучка
Внучка: Бабуся , а що це сьогодні так багато людей зібралось?
Бабуся: Зібралося, щоб вшанувати память письменника - класика Івана Франка.
Внучка : Уявляю його з сивою бородою, з довгими вусами
Бабуся : Так. він мав вуса, он подивись на його портрет.
Внучка : Так це х він написав « Лиса Микиту», « Малий Мирон», « Олівець малювець », «Грицева шкільна наука».
Бабуся : О він писав багато: уже зараз видано понад 50 томів і ще буде видано в майбутньому стільки ж.
Внучка : Так багато ? Хіба це написала одна людина за своє коротке життя?
Бабуся : Таких людей на світі одиниці, і їх знають на всій планеті.
Внучка: Знать і Івана Франка в світі?
Бабуся : Знають. Його твори переклали на багато мов народів світу ще за його життя.
Внучка : Я знаю, що він вивчив багато мов і писав ними повісті, статті.
Бабуся : Знав, дитино, багато іноземних мов і писав ними повісті,статті і вивчив 16 іноземних мов самостійно.
Внучка : Для чого йому стільки мов знати?
Бабуся : Він хотів знати і вивчати європейську історію, культуру, філософію, і хотів розказати про наш народ, його історію, життя, прагнення, як він боровся проти гноблення за свободу.
Внучка : Я хочу прочитати його твори.
Бабуся : Як виростеш, прочитаєш повісті « Борислав сміється», « Украдене щастя», оповідання, пєси, які захочеш.
Внучка : Він був тільки письменником?
► Мабуть, вам видалося дивним закінчення сценки, те що бабуся не дала відповідь на запитання. А це тому, що відповідь на це питання спробуємо дати сьогодні на уроці. Тож запишіть тему уроку.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
(Слайд № 3)
Учні записують тему уроку в зошити.
ІV. Визначення завдань уроку
► Перш ніж розпочати роботу, маю вам повідомити, що сьогодні ви будете працювати з таблицею «Іван Франко як особистість», у яку будете робити записи на основі почутого. Тож накресліть таблички у зошити.
Портрет |
Вплив на формування особистості |
Освіта |
Сфера діяльності |
Характер, світогляд |
Світ захоплень |
Кредо |
(Слайд № 4)
► Виходячи з теми та домашньої роботи визначте завдання уроку.
Діти визначають завдання уроку.
(Слайд № 5)
V. Опрацювання навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
Після Тараса Шевченка в українській літературі не було «постаті такого масштабу, як Іван Франко». Важко знайти у світовій культурі людину такого безмежного творчого діапазону, як І. Франко.
(Слайд № 6)
► Ким є Іван Франко для української культури і суспільства в цілому?
► Щоб дати відповідь на це питання простежимо життєвий та творчий шлях поета за таким планом :
• Портрет;
• Сімя, оточення, освіта;
• Захоплення, здібності, риси характеру;
• Епоха І. Франка. Громадська та політична діяльність;
• Літературна спадщина. Значення життя і творчості.
(Слайд № 7)
► «Він був... з гарним високим чолом, з трохи крученим рудавим волоссям, з рудавими невеликими вусами і сірими очима. На його обличчі малювалися розум і енергія. Очі, уста показували на впертість і завзяття. Він був у вишиваній сорочці. Одяг на ньому був невибагливий, навіть убогий. У поведінці... скромний... навіть трохи несміливий».
► Сьогодні ми працюємо в групах, які досліджували певні етапи життєвого та творчого шляху І. Франка. Поки одна група буде виступати з презентацією, всі інші уважно слухають та роблять записи у таблицю, накреслену в зошитах. Прошу групи по-черзі представити результати свого дослідження.
1-ша група: «Сімя, оточення, освіта І. Франка».
2-га група: «Захоплення, здібності, риси характеру».
3-тя група: «Епоха І. Франка. Громадська та політична діяльність».
4-та група: «Літературна спадщина. Значення життя і творчості».
► Після кожного виступу групи ставлять бали в картку оцінок. (Додаток № 3)
► Діти, скажіть, чи, прослухавши доповіді-дослідження однокласників, можете відповісти на питання: хто такий І. Франко?
Діти пропонують свої варіанти, відповідаючи в «мікрофон», а вчитель (або один учень) записують їх на дошці, утворюючи ланцюжок.
Іван Франко → дитина → допитливий хлопчик → здібний учень → палкий читач → студент → природолюб → рибалка → поет → прозаїк → казкар → фольклорист → політик → публіцист → патріот → перекладач → драматург → критик → невтомний трудівник → геній
► Отож, ми дали відповідь на питання: ким є Іван Франко для української культури і суспільства в цілому. Іван Франко це геній.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
► Прочитайте вислів Тараса Франка (сина Івана Франка) про батька, подумайте, як співвідноситься він з постаттю І. Франка, його життям і творчістю:
«Був середнього росту, а йшов, як велетень... мало хто встигав за ним, а головою сягав хтозна-як високо.
Спокійної вдачі, а вибухав, як порох, коли йшлося про добро трудящих, і кидав громи, щоб Русь не спала.
З війська відпустили за слабкий зір, а бачив краще від інших, з низин далі сягав оком, ніж інші згори.
Влада гнобителів не пустила його викладати у вищій школі, а він став учителем усього народу.»
(Слайд № 46)
Кожна група коментує свою частину (1-ша група перший абзац, 2-га другий абзац, 3-тя і 4-та відповідно третій і четвертий), що записана окремо на картках.
(Додаток № 4.)
VІІ. Домашнє завдання.
(Слайд № 47)
VІІІ. Підсумок уроку
Учитель збирає картки оцінок, щоб поставити оцінку за роботу на уроці і вивести середній бал кожної групи.
► Наш урок дійшов до завершення. Дякую всім учасникам. На закінчення хочу звернутися до вас словами Івана Франка: «Здобувайте знання теоретичне й практично гартуйте свою волю, виробляйте себе на серйозних, свідомих… мужів, повних любові до свого народу і здібних виявляти ту любов не потоками шумних фраз, а невтомною, тихою працею. Таких мужів потребує кожна нація і кожна історична доба, а вдвоє сильніше буде їх потребувати велика історична доба, коли всій нашій Україні перший раз у її історичнім житті всміхнеться хоч трохи повна горожанська і політична свобода».
І така свобода нашій Україні усміхнулася. Але те, якою буде наша держава, залежить від кожного з нас, а життя і творчість Івана Франка є прекрасним прикладом.
Додаток № 1.
Додаток № 2.
Додаток № 3.
Картка оцінок
Групи №
Не виконано 0 балів; виконано добре 2 бали;
Виконано погано 1 бал; виконано відмінно 3 бали.
Показники |
Група № |
Група № |
Група № |
Самооцінка |
Готовність (чи розкрита тема) |
||||
Активність учасників групи |
||||
Презентація (наочність) |
||||
Усне мовлення |
||||
Усього балів |
||||
Оцінка учителя |
||||
Середній бал |
Додаток № 4.
Був середнього росту, а йшов, як велетень... мало хто встигав за ним, а головою сягав хтозна-як високо.
Спокійної вдачі, а вибухав, як порох, коли йшлося про добро трудящих, і кидав громи, щоб Русь не спала.
З війська відпустили за слабкий зір, а бачив краще від інших, з низин далі сягав оком, ніж інші згори.
Влада гнобителів не пустила його викладати у вищій школі, а він став учителем усього народу.