Вступ Сьогодні ми знову будемо слухати казку. Казка буде не звичайна, а мистецька! Жили-були... Ні, ви це вже чули… В одному королівстві, у тридесятому царстві... Ні, це теж нецікаво. Завивання вітру потроху стихло, вона розплющила свої блакитні, як небо, очі... і розкрила свої зелені, як листя, руки… Вона жваво протерла свої оченята і роззирнулася довкола. Весна! Головною героїнею нашої казки буде весна чарівна й багатозвучна.
Творче завдання Усі знають, що з настанням весни все навколо змінюється, немов від чарів. І ось, коли вона змахнула своєю смарагдовою рукою, все навкруги зазвучало та заспівало. Недаремно весну називають чарівницею. Пропоную і нам піддатися її чарам! Пригадайте звуки весни, зімітуйте їх голосом (Звуки: шум води, шелест трави, листя, спів пташок).
А тепер розподіліть звуки весни між друзями і створіть супровід до вірша. Все навколо зеленіє, Річка ллється і шумить. Тихо, тихо вітер віє І з травою гомонить. Як тут всидіти у хаті, Коли все живе, цвіте, Скрізь дзвенять пташки крилаті, Сяє сонце золоте… (О. Олесь)
Демонстрація пісні «Мама» Як справжня жінка, у травні красуня-весна привітала свою любу матусю з Днем матері і вам радить це зробити. Наприклад, піснею «Мама». Сьогодні ми її прослухаємо й почнемо розучувати. «Мама» Сл. С. Грицюк, муз. В. Книш
Аналіз прослуханого твору Як рухалася мелодія пісні? Який настрій відтворено в пісні? Які слова передають наші найщиріші почуття до мами?
Розучування пісні «Мама» Щоб відтворити добрий, ніжний і лагідний характер пісні «Мама», слід гарно попрацювати. Деякі склади розспівуються на декількох звуках, а в певних місцях мелодія ніби «топчеться» на тому самому звуці. Це теж досить складно для виконання. Продумайте, в яких місцях слід брати дихання, щоб не розривати слова та фрази.
Зверніть увагу: наприкінці фраз звуки за тривалістю довгі, їх небажано скорочувати; тому слід розрахувати дихання. Зараз ми разом із весною розучимо мелодію пісні «Мама».
Слухання. М. Чембержі. «Казка про синій пролісок» Весна чарівниця. Вона вже поспішає до нас і дарує музичну «Казку про синій пролісок». М. Чембержі. «Казка про синій пролісок»
Аналіз прослуханого твору Музику до казок пишуть композитори. «Казку про синій пролісок», яку ми щойно прослухали, написав український композитор Михайло Чембержі. Розповів нам її оповідач-казкар. Однак, він був не сам. Хто допоміг казкарю розповісти казку?
Помічником була музика! Скільки виконавців (музичних інструментів) розповіли казку?
Світла, розспівана, спокійна мелодія, прикрашена передзвоном промінців, розповіла нам про ласкаве сонечко. А уривчаста, неспокійна мелодія, що звучала в низькому регістрі, про перелякану бабусю зиму.
Чи впізнали ви кругленьких сніговичків, веселі струмочки та ніжний пролісок? Як їх зобразила музика? Який музичний інструмент розповів нам про пролісок? Яких якостей надає звучання скрипки тендітній квіточці?
Чарівниця-весна познайомила нас із новим видом музичної казки казкою, яку розповідають музичні інструменти та оркестр.
Питання Які музичні казки ви знаєте? Чим відрізняється опера-казка від музичної казки? Як називають великий колектив виконавців?
Підсумки уроку, перехід до другого уроку Усе-таки гарну казку розповіла нам весна! Хочеться, щоб вона ніколи не закінчувалась. Ми продовжимо її, але вже після перерви!
|