Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Методичний посібник з предмету «Охорона праці» для учнів спеціальності «Кухар, кондитер»
Анотація У методичному посібнику подаються основні визначення та висвітлюються базові питання з охорони праці для учнів за спеціальністю «Кухар, кондитер».
|
ЗМІСТ
ЗМІСТ ПОНЯТТЯ «ОХОРОНА ПРАЦІ» 4
Кольорове оформлення технічного обладнання з урахуванням кольорів техніки безпеки 4
Соціально економічне значення охорони праці 5
Мета і завдання предмету «охорона праці» 5
Права працівників на охорону праці під час роботи на підприємстві 6
Основні законодавчі акти з охорони праці 7
ІНСТРУКТАЖІ З ПИТАНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ 9
Інструкція з охорони праці в холодному цеху 10
Інструкція з охорони праці при роботі в овочевому цеху 12
Інструкція з охорони праці в м'ясо-рибному цеху 13
Інструкція з охорони праці при роботі в гарячому цеху 14
Інструкція з охорони праці в кондитерському цеху 15
Інструкція з охорони праці при роботі на хліборізці 16
Інструкція з охорони праці при експлуатації електричних, жарочних, пекарських шаф та
електросковороди 16
Інструкція з охорони праці при роботі на роздачі 17
Інструкція з охорони праці під час проведення екскурсії 18
Інструкція з пожежної безпеки 19
Виробничий травматизм і профзахворювання 21
НЕЩАСНІ ВИПАДКИ НА ВИРОБНИЦТВІ. 23
ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ ПО НАДАННЮ ПЕРШОЇ ДОЛІКАРСЬКОЇ ДОПОМОГИ 24
Перша допомога при ударах, порізах, переломах 25
Перша допомога при ураженні електричним струмом 27
Перша допомога при опіках, обмороженні і тепловому ударі 27
Перша допомога при отруєнні газами 28
Точки для зупинки кровотечі 28
Тести «З основ санітарії і гігієни” 31
Тести «З основ санітарії і гігієни” 32
Тести з техніки безпеки, електробезпеки, пожежної безпеки 33
Контрольні запитання до теми: «Техніка безпеки, електробезпека та пожежна безпека” 34
Контрольні запитання до теми: «Основи санітарії та гігієни” 34
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ…………….………………………………………............ 35
ЗМІСТ ПОНЯТТЯ «ОХОРОНА ПРАЦІ»
Охорона праці - це система законодавчих актів і соціально-економічних, технічних, гігієнічних та організаційних заходів, які забезпечують здоровя і працездатність людини. Забезпечення здорових і безпечних умов навчально - виховного процесу, запобігання травматизму його учасників покладається на власника або уповноважений ним орган.
Нормативно-правова документація з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності у навчальних закладах ведеться відповідно до вимог Кодексу України про працю, нормативно-правових актів Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України.
Поняття «охорона праці» визначено статтею 1 Закону України «Про охорону праці». Охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів і засобів, спрямованих на збереження життя, здоровя і працездатності людини у процесі праці.
Головною метою охорони праці є створення на кожному робочому місці безпечних умов праці, безпечної експлуатації обладнання, зменшення або повна нейтралізація дії шкідливих і небезпечних виробничих факторів на організм людини і, як наслідок, зниження виробничого травматизму та професійних захворювань.
Законодавчою основою охорони праці в нашій країні є конституція України, Кодекс законів про працю.
Кодекс законів про працю регулює трудові відношення всіх робітників та службовців, підвищує ріст виробництва праці, підвищує ефективність виробництва. В ряді статей КзоПа
(«Охорона праці», «Робочий час», «Час відпочинку», «Праця жінок», «Праця молоді») відображає основні норми по охороні праці. Кодекс законів про працю надає право робочому відмовитись від виконання роботи, яка може зашкодити здоровю робітника або не відповідає законам про працю, та встановлює відповідальність адміністрації за порушення правил охорони праці.
Проведення заходів по покращенню та оздоровленню умов праці дозволяє зменшити виробничий травматизм та професійні захворювання робітників, підвищити їх працездатність.
Кольорове оформлення технічного обладнання з урахуванням кольорів техніки безпеки
Щоб уникнути шкідливого впливу виробничого фактору працюючих використовують сигна-льні кольори.
Сигнальні кольори - спеціальний набір кольорів фарбування поверхонь конструкції і елемен-тів лабораторного устаткування, які можуть служити джерелом небезпеки, поверхонь захисних пристроїв, а також пожежної техніки. Відповідно до міждержавного стандарту ГОСТ 12.026-76 ССБТ «Цвета сигнальные, знаки безопасности»:
Для зниження рівня травматизму і підвищення культури праці будівельно - монтажне оснащення та устаткування фарбують у жовтий колір у цей же колір фарбують і посудини, що містять небезпечні та шкідливі речовини.
У зелений колір фарбують сигнальні лампи нормального режиму роботи обладнання.
У червоний колір - поверхні корпусів і кожухів, що огороджують рухомі частини машин і механізмів, двері шаф струмопровідних елементів, трубопроводи гарячої води, електромашини, за-бороняючи лампи «тревога» тощо.
У синій колір - вказівні знаки місць приєднання заземлювачів.
Попереднє фарбування у вигляді суцільних смуг наносять на обладнання що обертається, а також на негабаритні вантажі. Колір одягу для осіб, які працюють в небезпечній зоні має різко контрастувати з фоном місцевості.
Соціально економічне значення охорони праці
Охорона праці тісно повязана з економікою. Створення безпечних і здорових умов праці сприяє підвищенню її продуктивності та зниження собівартості продукції. Підвищення продуктивності відбувається за рахунок зниження стомлюваності працюючих протягом робочого часу, його раціонального використання. Собівартість продукції знижується при зменшенні витрат на компенсацію втрат робочого часу в звязку з тимчасовою або стійкою непрацездатністю, а також при зниженні витрат на оплату пільг за роботу в несприятливих умовах.
У Законі «Про охорону праці» вперше в історії України економічні заходи управління охороною праці зведені до рангу державної політики .Цим Законом у суспільстві стверджуються принципово нові взаємовідносини, що базуються на економічному механізмі управління умовами праці - формуванні у власника (роботодавця) економічної зацікавленості у здійсненні заходів щодо поліпшення умов праці.
Основні економічні методи управління охороною праці:
Диференційовані тарифи на соціальне страхування залежно від рівня виробничого травматизму, ступеня шкідливості умов праці, ступеня ризику виробництва;
Фінансування охорони праці:
Економічне стимулювання.
Якщо внаслідок відповідних профілактичних заходів роботодавцю вдається досягнути належного стану охорони праці, знизити рівень або взагалі уникнути травматизму та професійних захворювань, йому зменшується сума страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
За високий рівень травматизму і професійних захворювань роботодавець сплачує до Фонду соціального страхування від нещасних випадків страховий внесок у розмірі, що перевищує встановлений страховий тариф.
Мета і завдання предмета «охорона праці»
Знання та практичні навички з питань охорони праці учні отримують у процесі теоретичного і практичного (виробничого) навчання.
Основи охорони праці вивчаються у загальному курсі «Охорона праці» за 30-годинною програмою, розробленою Міністерством освіти і науки та погоджено Державним департаментом з нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики.
Мета вивчення цього курсу - дати учням знання щодо загальних питань законодавства з охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки, електробезпеки, гігієни праці, способів надання першої допомоги потерпілим при нещасних випадках, аваріях.
Програма складається з шести розділів:
Розглянуті розділи програми передбачають набуття навичок з техніки безпеки та підвищення рівня організації виробництва.
Відповідно з діючим Положенням керівництво з охорони праці, техніки безпеки і виробничої санітарії на великих підприємствах покладено на замісника директора або головного інженера, на інших підприємствах - на директора та на керівників окремих підрозділів (керівників цехів, завідуючими складом та інші).
Особи, відповідальні за охорону праці та техніку безпеки призначаються наказом директора підприємства. Вони проводять інструктаж робітників, слідкують за справним обладнанням на якому працюють, контролюють виконання правил техніки безпеки та виробничої санітарії, приймають участь в розробці заходів по оздоровленню умов праці, забезпечення його безпеки, забезпечення робітників спецодягом, спецвзуттям та індивідуальними засобами захисту.
В обовязки відповідальних за охорону праці входять: організація контролю за виконанням трудового законодавства, наказів, інструкцій, положень. В системі торгівлі та на підприємствах громадського харчування фінансування заходів з охорони праці та техніки безпеки відбувається відповідно з закладеними в річний план коштами, складеними відповідно на основі колективних договорів.
Права працівників на охорону праці під час роботи на підприємстві
Законом «Про охорону праці» передбачається, що кожному працівникові на робочому місці гарантується відповідно до вимог нормативних актів про ОП:
безпека технологічних процесів,
безпека роботи машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва,
необхідні засоби колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником,
санітарно-побутові умови.
Працівник має право відмовитись від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоровя або для людей, які його оточують, і навколишнього сере-довища. За період простою з цих причин та не з вини працівника за ним зберігається середній заробіток.
Працівник має право розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо власник не виконує законодавство по ОП, умови колективного договору з цих питань.
Працівників, які за станом здоровя потребують надання легкої роботи, власник повинен відповідно до медичного висновку перенести, за їх згодою, на таку роботу тимчасово або без обмеження строку.
На час припинення експлуатації підприємства, цеху, дільниці, окремого виробництва або устаткування органом державного нагляду або службою ОП за працівниками зберігається місце роботи.
Пільги і компенсації за важкі шкідливі умови праці. Працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, в передбаченому законодавством порядку мають такі пільги:
безкоштовно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою,
оплачувані переваги санітарно-оздоровчого призначення,
скорочену тривалість робочого дня,
додаткові оплачувані відпустки,
пільгові пенсії, - оплату праці у підвищеному розмірі.
Власник зобовязаний відшкодувати працівникові шкоду, заподіяну цьому каліцтвом або іншим ушкодженням здоровя повязану з виконанням трудових обовязків.
Власник відшкодовує потерпілому від нещасних випадків витрати на лікування (в тому числі санітарно-курортне), протезування, придбання транспортних засобів, по догляду за ним та інші види медичної та соціальної допомоги відповідно до медичного висновку та ін., що надаються в передбаченому законодавством порядку.
Охорона праці жінок та підлітків. Забороняється використання праці жінок на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, на підземних роботах, крім де-яких підземних робіт (не фізичних робіт або робіт по санітарному та побутовому обслуговуванню),а також залучення жінок до піднімання та переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Праця вагітних жінок і жінок, які мають неповнолітніх дітей, регулюється чинним законодавством.
Забороняється застосування праці неповнолітніх, тобто осіб віком до 18 років, на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах. Порядок трудового та професійного навчання неповнолітніх професій, повязаних з цими роботами, визначається положенням затвердженим Держкомітетом по нагляду за ОП.
Забороняється неповнолітніх залучати до:
нічних, надурочних робіт у вихідні дні,
піднімання та переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Перелік обмежень, передбачених Законом «Про охорону праці» для жінок і підлітків, затверджується МОЗ.
Забезпечення працюючих засобами захисту. На роботах з шкідливими та небезпечними умовами праці, а також на роботах повязаних із забрудненням або здійснюваних у несприятливих температурних умовах працівникам видаються безкоштовно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також змиваючі та знешкоджуючі засоби.
Власник зобовязаний організувати комплектування та утримання засобів ін дивідуального захисту, відповідно до нормативних актів про ОП.
Власник компенсує працівникові витрати на придбання спец одягу та інших засобів індивідуального захисту, який встановлений нормами строк видачі цих засобів порушено і працівник був змушений придбати їх на власні кошти. У разі дострокового зносу цих засобів не з вини працівника, власник зобовязаний замінити їх новими.
Основні законодавчі акти з охорони праці
Основні законодавчі акти з охорони праці. Законодавство України про охорону праці склада-ється з Конституції країни (Основний закон), законів «Про охорону праці», «Про охорону здо-ровя», «Про пожежну безпеку», «Про використання ядерної енергії та радіаційний захист», з Ко-дексів законів про працю, державних стандартів з ОП, санітарних норм праці. Правил дорожнього руху, Положення про підприємство.
Завдання системи стандартів безпеки праці. Нормативна документація з ОП поділяється на загальнодержавну, міжгалузеву та галузеву.
Загальнодержавні стандарти про охорону праці - це норми і правила , що поширюються на всі галузі господарства незалежно від форм власності та видів їх діяльності: будівельні норми й правила, санітарії й пожежні норми й правила. Правила розміщення електроустановок споживачів, правила дорожнього руху, Положення про розслідування та облік нещасних випадків та ін.
Міжгалузеві норми ц правила це такі, що регламентують ОП в кількох галузях або в окремих видах виробництва, відомств.
Галузеві норми й правила розробляються на основі загальнодержавних, міжгалузевих законодавчих актів, норм та правил з урахуванням специфіки виробництва й робіт у певній галузі господарства, відомстві. Ці норми й правила поширюються тільки на підприємства та установи даної галузі.
Загальнодержавні, міжгалузеві та галузеві нормативні акти. Стандарти, технічні умови про ОП переглядаються в міру впровадження досягнень науки і техніки, але не рідше одного разу на десять років.
На основі державної політики в галузі ОП реалізується комплексна програма зниження і усунення небезпечних та шкідливих факторів, створення ефективних засобів захисту працюючих, яка базується на принципах:
повна відповідальність власника за створення безпечних умов праці,
пріоритет життя та здоровя до результатів діяльності підприємства,
комплексна програма ОП на основі національної, економічної, соціальної політики країни,
соціальний захист працівників,
єдині нормативи з ОП для всіх підприємств,
участь держави у питаннях фінансування заходів щодо ОП,
координація діяльності державних органів, установ, організацій та громадських обєднань з проблем ОП,
• систематичний державний, відомчий і громадський контроль за станом ОП.
Колективний договір розробляється, укладається та виконується згідно Закону України «Про
колективні договори» та відповідно до «Спільних рекомендацій державних органів і профспілок щодо змісту розділу «Охорона праці» у колективному договорі (угоді, трудовому договорі)». Колективний договір складається власником і професійною спілкою підприємства на рік у письмовій формі.
У колективному договорі (угоді, трудовому договорі) сторони передбачають:
забезпечення працівникам соціальних гарантій у галузі ОП на рівні. Не нижчому передбаченому законодавством,
обовязки працівників на рівні трудового договору,
додаткове встановлення працівникам додаткових пільг і компенсацій. Не передбачених чинним законодавством,
• запобігання випадкам виробничого травматизму, професійних захворювань і аварій.
Адміністрація і профспілковий комітет звітують перед колективом робітників і службовців
про виконання зобовязань колективного договору.
Контроль за виконанням зобовязань щодо колективного договору здійснює адміністрація і профспілкові комітети та їх вищестоящі органи.
ІНСТРУКТАЖІ З ПИТАНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ
Види інструктажів
Для попередження нещасних випадків на підприємствах громадського харчування встановлена система навчання робітників безпечним прийомам та методам роботи .Ця система включає проведення інструктажу з техніки безпеки, який залежить від мети .
За характером і часом проведення інструктажі поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий, цільовий.
Вступний інструктаж проводиться:
з усіма працівниками, які приймаються на роботу, або тимчасову роботу незалежно від їх освіти, стажу роботи та посади;
з усіма учнями та студентами, які прибули на підприємство для проходження виробничої практики, екскурсії;
з усіма вихованцями, учнями, студентами при їх оформленні або зарахуванні на навчання до закладу освіти. Інструктаж проводить працівник служби охорони праці. А за відсутності такого - особа. на яку наказом керівника закладу освіти покладені ці обовязки. Запис про проведення вступного інструктажу робиться в журналі реєстрації вступного інструктажу та в документі про прийняття працівника на роботу.
Первинний інструктаж проводиться до початку роботи безпосередньо на робочому місці:
а) з працівником;
новоприйнятим (постійно чи тимчасово) в заклад освіти;
який переводиться з одного цеху виробництва до іншого;
який буде виконувати нову для нього роботу;
б) з учнями та студентами закладів освіти:
на початку занять у кожному кабінеті, лабораторії, де навчальний процес повязаний із застосуванням небезпечних або шкідливих хімічних, фізичних. Біологічних факторів; в гуртках, перед уроками трудового навчання, фізкультури, перед спортивними змагання-ми, вправами на спортивних знаряддях, при проведенні заходів за межами території закладу освіти;
перед виконанням кожного навчального завдання, повязаного з використанням різних механізмів, інструментів, матеріалів тощо;
на початку вивчення кожного нового предмета (розділу, теми), навчального плану (програми), із загальних вимог безпеки, повязаних з тематикою і особливостями проведення цих занять.
Повторний інструктаж проводиться з працівниками на робочому місці (за программою
первинного інструктажу) з урахуванням конкретних умов праці не рідше:
на роботах з підвищеною небезпекою - 1 раз на 3 місяці;
для решти робіт - 1 раз на 6 місяців.
Позаплановий інструктаж проводиться:
а) з працівниками:
при зміні технологічного процесу, заміні або модернізації устаткування, приладів та інструментів, матеріалів та інших факторів, що впливають на стан охорони праці;
при порушеннях вимог нормативних актів про охорону праці, що можуть призвели або призвели до травм, аварій, пожеж тощо;
при виявленні особами, які здійснюють державний нагляд і контроль за охороною праці, незнання вимог безпеки стосовно робіт, що виконуються працівником;
при перерві в роботі виконавця робіт більше ніж на 30 календарних днів - для робіт з підвищеною небезпекою. А для решти робіт - понад 60 днів.
б) з учнями, студентами - в кабінетах, лабораторіях, майстернях, тощо, при порушенні ни
ми вимог нормативних актів про охорону праці , що можуть призвести, або призвели до
травм, аварій, пожеж тощо.
Цільовий інструктаж проводиться:
а) з працівниками:
при виконанні разових робіт, не передбачених трудовою угодою;
при ліквідації аварій, наслідків стихійного лиха;
при проведенні робіт, на які оформляються наряд-допуски, розпорядження, або інші документи.
б) з учнями, студентами в разі організації масових заходів (екскурсій, походів, спортивних
заходів, робіт КСП тощо).
Первинний, позаплановий, цільовий інструктажі проводять відповідні вчителі, керівники
гуртків, тренери, майстри виробничого навчання. Завідуючі кабінетами (лабораторіями) тощо за відповідними інструкціями чи програмами.
Сторінки журналу реєстрації інструктажів повинні бути пронумеровані, прошнуровані і скріплені печаткою.
Інструкція з охорони праці в холодному цеху
Загальні положення
Перед початком роботи
Закрити надійно змінні машини на корпусі електричного приводу допомогою гайок, барашок
Виконувати складання машини для нарізки відварених овочів обережно, без великих зусиль та ударів (остерігайтесь порізів ножами ріжучих інструментів машини)
Під час роботи
1. При експлуатації машини для нарізки гастрономічних продуктів:
Працювати при закритому щитку ріжучого пристрою
Не допускати натягу шнура живлення
Не встановлювати продукт для нарізки при не вимкненій машині
Закріпити надійно продукт в зажимному пристрої
Не направляти продукт руками під час роботи машини, використати товкач
Видаляти продукти деревяною лопаткою, після повної зупинки і надійного вимкнення машини від електричного струму
Не підхвачувати нарізані продукти із розгрузочного отвору
Звільнити прикріплений лоток після зупинки машини
Не очищати дисковий ніж машини руками, використати для цієї цілі деревяні скребки, роботи проводити при повній зупинці дискового ножа і надійного вимкнення машини від електричного струму.
2. При експлуатації машини для нарізки овочів:
Не проштовхувати продукти в загруз очну воронку руками, користуватися для цієї цілі пестиком.
Проводити розбирання машини для санітарної обробки обережно, остерігаючись порізів при знятті дискових ножів
Під час роботи не відвертати увагу на розмови
3. Не направляти моноліт масла під струни ріжучої машини руками, не вмішуйтесь в роботу
машини до закінчення циклу:
Проводити нарізку масла моноліту з допомогою струни з ручки
Не нарізати продукти вручну на вису, використовувати для нарізки розробні дошки
Нарізку ріпчастої цибулі проводити в витяжній шафі
Не використовувати битий посуд, який має сколи, тріщини
Не носити ніж в руках гострим лезом вперед, переносити його в футлярі
Не проводити роботи по переміщенню продуктів і тари з ножем в руках
Не залишати ніж на столі під час перерви в роботі. Прибирати його в спеціальне місце
Не користуватися ножами, в яких не закріплене чи туге лезо.
В аварійних ситуаціях
Якщо стався нещасний випадок необхідно надавати потерпілому першу медичну допомогу, а в разі потреби викликати «швидку допомогу»
Після закінчення роботи
Інструкція з охорони праці при роботі в овочевому цеху
Загальні положення
Перед початком роботи
Перевірте наявність заземлення та обладнання
Перевірте міцність кріплення обладнання (картоплечистки, овочерізки )
Переконайтесь в відсутності сторонніх предметів навколо і в середині обладнання
Перевірте наявність та справність деревяної решітки під ногами
Перевірте зовнішнім оглядом звисаючих і оголених кінців електроприводу
Попередьте про недоліки інвентарю або обладнання адміністрацію.
Під час роботи
Загружайте продукти в робочу камеру овочерізки, тільки після вмикання електродвигуна.
Не опускайте руки в робочу камеру машини. Остерігайтесь попадання рук під ножі чи інші обертаючі частини овочерізки та інших машин.
Загружати продукти в робочу камеру тільки спеціальним предметом - деревяною лопаткою.
Не перевіряйте якість загострення ножів руками. Дивіться на якість загострення по нарізаному продукту.
Перевіряйте якість періодично надійність затяжки болтів, які кріплять хвостовик механізмів в патрубку привода.
Надійно закріпляйте підняту шинковку на овочерізці під час її очистки від останків продукту, не всувайте в неї руки.
Не тримайте ніж в руках при подачі продуктів в овочерізку, не кидайте ніж в продукцію
В аварійних ситуаціях
По закінченні роботи
1. Не зупиняйте диск овочерізки або будь яким предметом після вимкнення електро-двигуна.
2. При замінні змінних частин машини бережіть руки від порізів.
3. Не чистіть робочу камері, змінні частини машин від останків продукту руками, користуйтесь деревяною лопаткою, щіткою
4. Приведт своє робоче місце в ідеальний стан.
5. Вимкніть електрорубильники.
Інструкція з охорони праці в м'ясо-рибному цеху
Загальні положення
Перед початком роботи
машині.
ножів.
Під час роботи
В аварійних ситуаціях
допомогу, а в разі потреби викликати «швидку медичну допомогу»
Якщо сталася пожежа - викликати пожежну частину та приступити до гасіння підручни-
ми засобами пожежегасіння
По закінченню роботи
включенням машини.
Інструкція з охорони праці при роботі в гарячому цеху
Загальні положення
Перед початком роботи
Під час роботи
завантаження.
ввімкненими без завантаження.
В аварійних ситуаціях
допомогу, а в разі потреби викликати «швидку допомогу”
підручними засобами пожежегасіння.
По закінченні роботи
Інструкція з охорони праці в кондитерському цеху
Загальні положення
Перед початком роботи
доповідають майстру виробничого навчання, завідуючому виробництвом або наставнику.
роботи.
Під час роботи
урахуванням ваги.
двигуна збивальної машини.
рушників.
спеціальними скребками.
верхньому положенні місильного важеля і при вимкненому двигуні. Не користуйтесь
підкатними двигунами з несправними засувними пристроями. Слідкуйте за справністю
огорожі.
рожу, не протирайте валки тістомісильної машини що працює.
В аварійних ситуаціях
3. Повідомити про те, що сталося керівника робіт.
а в разі потреби викликати «швидку допомогу».
підручними засобами пожежегасіння.
По закінченню роботи
на пусковий пристрій попереджувальний плакат «НЕ ВМИКАТИ - ПРАЦЮЮТЬ
ЛЮДИ!»
Інструкція з охорони праці при роботі на хліборізці
Загальні положення
Перед початком роботи
Перевіряємо наявність огорожувальних частин і електроблокування.
Під час роботи
В аварійних ситуаціях
Якщо стався нещасний випадок необхідно надати потерпілому першу медичну
допомогу, а в разі потреби викликати «швидку допомогу»
Якщо сталася пожежа - викликати пожежну частину та приступити до гасіння
підручними засобами пожежегасіння.
В усіх випадках виконувати вказівки керівника робіт по усуненню небезпечного стану.
По закінченню роботи
Інструкція з охорони праці при експлуатації електричних, жарочних, пекарських шаф та електросковороди
Загальні положення
Перед початком роботи
діелектричний гумовий килимок.
технічний мінімум.
Під час роботи.
струмі.
терморегулятори на середню, або слабку потужність.
камери і дверці нагріваються до високої температури.
механік.
В аварійних ситуаціях
допомогу, а в разі потреби викликати «швидку допомогу”
підручними засобами пожежегасіння.
6 В усіх випадках виконувати вказівки керівника робіт по усуненню небезпечного стану.
По закінченні роботи
Інструкція з охорони праці при роботі на роздачі
Загальні положення
Перед початком роботи
закриваючи перед цим вентиль подачі води на парогенератор
Під час роботи
опіки.
В аварійних ситуаціях
допомогу, а в разі потреби викликати «швидку допомогу»
По закінченню роботи
витирають.
Інструкція з охорони праці під час проведення екскурсії
1. Загальні положення
ведення.
життя учнів
час доби.
2. Вимоги безпеки перед початком проведення екскурсії
екскурсії, її маршрутом і правилами безпеки, яких необхідно дотримуватися під час
проведення екскурсії.
чоловік.
першої допомоги.
предметів, що створюють небезпеку під час проведення екскурсії.
3. Вимоги безпеки під час проведення екскурсії
екскурсії.
посадку здійснюють групами під керівництвом дорослих. При цьому у транспортні
засоби входять спочатку учні, а потім особа, яка ними керує. У такому самому порядку
здійснюється висадка учнів із транспортного засобу. Можна доставляти учнів до місця
екскурсії також на спеціально виділених транспортних засобах. Для цього дозволяється
використовувати автобуси і закриті спеціально обладнані вантажні машини.
учнів.
запропонувати взяти (з дому) питну воду у пляшці.
4. Вимоги безпеки після закінчення екскурсії
5. Вимоги безпеки у аварійних ситуаціях
долі карську допомогу.
Інструкція з пожежної безпеки
1 Загальні положення
недопущення розповсюдження пожежі на випадок її виникнення.
виникненні пожежі - вжити всіх залежних від нього заходів для врятування людей і
гасіння її.
постійно вільними.
заставляти виходів із кабінетів.
приміщення повинні постійно утримуватися в чистоті.
на видних місцях.
2. Вимоги пожежної безпеки перед початком роботи.
зберігати у шафах, що замикаються, ключі від яких повинні бути у викладачів.
біля них рідини, які легко загоряються, обгортати папером або тканиною електричні
лампочки.
Наявність тяги, герметичність газопроводу, положення газових кранів. При наявності
запаху газу не запалюйте сірників, не вимикайте і не вмикайте електроприладів, викличте
аварійну службу.
захисного заземлення, занулення.
3. Вимоги пожежної безпеки під час виконання робі т.
іншим особам.
інших потреб, не повязаних із пожежегасінням.
Використовувати побутові електронагрівальні прилади (праски, чайники, кипятильники) без негорючих підставок та у приміщеннях, де їх застосування не передбачене.
можуть проводитися тільки з дозволу директора закладу.
4. Вимоги, безпеки після закінчення роботи
викладачі, лаборанти, майстри виробничого навчання повинні уважно оглядати всі
приміщення, що закриваються, вимикати електроприлади, освітлення, усувати виявлені
недоліки.
винести із класу у спеціально виділені та обладнанні приміщення.
5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
безпеки людей, в першу чергу дітей, їх рятування та евакуація.
тління різних матеріалів тощо), зобовязаний:
Негайно повідомити про це за тел.101 пожежну частину. (При цьому слід чітко назвати
адресу закладу, місце пожежі, а також свою посаду та прізвище);
Сповістити про пожежу директора , його заступників;
Організувати зустріч пожежних підрозділів, вжити заходів щодо гасіння пожежі наявними
засобами гасіння.
3. Директор, його заступники , що прибули на місце пожежі, зобовязані:
Здійснювати керівництво евакуацією людей та гасіння пожежі до прибуття пожежних
підрозділів;
Організувати вимкнення мереж електро- і газопостачання і здійснення інших заходів, які
сприяють ліквідації пожежі;
Із метою запобігання пожежі вчителям, не можна залишати дітей без нагляду з моменту
виявлення пожежі до її ліквідації;
Залишаючи приміщення або будівлі, що постраждали від пожежі, потрібно зачинити за
собою двері і вікна;
Організувати перевірку наявності всіх учнів, працівників, евакуйованих з будівлі за
списками і журналами.
Порядок дії при виникненні пожежі.
Негайно повідомити про це за телефоном 101 пожежну частину (при цьому слід чітко назвати адресу обєкта. Місце виникнення пожежі, а також свою посаду та прізвище);
Задіяти систему повідомлення людей про пожежу;
Розпочати самому і залучити до евакуації людей із будівлі до безпечного місця згідно з планом евакуації;
Сповістити про пожежу керівника навчального закладу або його заступника.
3. Директор, його заступник, який прибув на місце пожежі, зобовязаний:
Перевірити чи повідомили пожежну охорону про виникнення пожежі;
Здійснити керівництво, евакуацію людей та гасіння пожежі до прибуття пожежних підрозділів. У випадку загрози для життя людей негайно організувати їх рятування, використовуючи для цього всі наявні сили і засоби;
Організувати перевірку наявності всіх учасників навчально-виховного процесу, евакуйованих з будівлі, за списками і журналами обліку навчальних занять;
Виділити для зустрічі пожежних підрозділів особу, яка добре знає розміщення підїздних шляхів та вододжерел;
Вивести з небезпечної зони всіх працівників та інших осіб, не зайнятих евакуацією людей та ліквідацією пожежі;
При необхідності викликати до місця пожежі медичну та інші служби;
Припинити всі роботи, не повязані із заходами щодо ліквідації пожежі;
Організувати відключення мереж електро,- і газопостачання, зупинку системи вентиляції та кондиціонування повітря і здійснення інших заходів, які сприяють поширенню пожежі;
Забезпечити безпеку людей, які беруть участь в евакуації та гасінні
Передбачити пожежі, від можливих обвалів конструкцій, дії токсичних продуктів горіння і підвищених температур, ураження електрострумом тощо;
Організувати евакуацію матеріальних цінностей із небезпечної зони, визначити місця їх складання і забезпечити, при потребі їх охорону;
• Інформувати керівника пожежного підрозділу про наявність людей у будівлі.
4. Під час проведення евакуації та гасіння пожежі необхідно:
з урахуванням обстановки, що склалася, визначити найнебезпечніші евакуаційні шляхи і
виходи до безпечної зони у найкоротший термін;
вчителям, майстрам та іншим працівникам навчального закладу не можна залишати дітей без нагляду з моменту виявлення пожежі до її ліквідації;
евакуацію людей слід починати з приміщення, в якому виникла пожежа, і суміжних з ним примщень, яким загрожує небезпека поширення вогню і продуктів горіння;
дітей молодшого віку і хворих слід евакуювати і першу чергу;
у зимовий час, на розсуд осіб, які здійснюють евакуацію, діти старших вікових груп можуть заздалегідь одягтися або взяти теплий одяг із собою, а дітей молодшого віку слід виводити або виносити загорнувши в ковдри або в інші теплі речі;
ретельно перевірити всі примщення, чи не залишились у небезпечній зоні діти, які могли заховатися під ліжками, партами, у шафах та в інших місцях;
виставити пости безпеки біля входів у будівлі, щоб діти та працівники не повертались туди, де виникла пожежа;
при гасінні слід намагатися в першу чергу забезпечити сприятливі умови для безпечної евакуації людей;
слід утримуватися від відчинених вікон і дверей, а також від розбивання скла, щоб зменшити ймовірність поширення вогню і диму до суміжних приміщень.
Залишаючи приміщення або будівлі, що постраждали від пожежі, необхідно зачинити всі двері і вікна.
Виробничий травматизм і профзахворювання
Втрата працездатності (тимчасово чи постійно) працюючим в робочий чи прирівняний до нього час в результаті поранень, травм чи нещасних випадків називається виробничим травматизмом. До числа характерних прикладів виробничого травматизму належать запорошення очей, поріз, удар, перелом, опік, ураження електричним струмом, обмороження, теплові удари тощо.
Основними факторами, які можуть спричинити виробничий травматизм, є: робочі машини, рухомі частини машин та механізмів, падаючі вантажі, полумя, пара, розплавлений метал тощо.
Вплив на організм небезпечних і шкідливих факторів виробництва, в результат чого погіршилось здоровя працюючого (тимчасово або постійно), називається профзахворюванням.
Нещасні випадки, повязані з працею на виробництві і в побуті. Для більш широкого розуміння і конкретного викладання з професії, якій навчаються учні, а також залежно від місцевих умов викладач повинен прокоментувати дані слайди.
На жаль на виробництві ще не викорененні факти вживання алкогольних напоїв, а також поява на роботі працюючих в стані алкогольного спяніння. Людина в такому стані є джерелом небезпеки для оточуючих, бо в алкогольному стані порушується координація її дій під час роботи. Результат - аварії, травми тощо.
За розпивання напоїв в робочий час або появу на роботу в нетверезому стані законодавством передбачено усунення порушника від роботи і, як крайній захід - звільнити за ініціативою адміністрації.
Профотруєння - це тимчасовий вплив газу, отруючих факторів на організм працюючого, в результаті чого потерпілий втрачає свідомість, знаходиться у шоковому стані та ін.
До числа виробничих шкідливостей належать: пари ртуті, аніліну, свинцю, вібрація, сильний шум, різкі температурні коливання повітря, радіація, підвищений рівень статичної електрики тощо. Професійні захворювання на відміну від виробничого травматизму виникають не раптом, а поступово, внаслідок тривалого впливу виробничих шкідливостей на організм працюючого. Наприклад, професійними захворюваннями можуть бути: туговухість у котельників, ревматизм у будівельника, захворювання серцево - судинної системи у осіб, які працюють у умовах сильних вібрацій, кесонна хвороба, хвороба очей у зварника тощо.
Основні причини травматизму і захворювання та заходи їх запобігання на виробництві
Причини травматизму і захворювання на виробництві викликаються чотирма групами небезпечних і шкідливих факторів: біологічні, психофізіологічні, фізичні та хімічні.
Біологічно небезпечні і шкідливі речовини - це такі, вплив яких на підприємстві на працюючих спричиняє нещасні випадки, травми або професійні захворювання. Це діяння впливу мікробів, мікроорганізмів, біохімічні, фізіологічні, генетичні та інші зміни в клітинах і організмі людини в результаті дії іонізуючих випромінень і ультрафіолетових променів та ін.
Психофізіологічні небезпечні фактори виробництва викликають психічні перевантаження: розумове та емоційне перенапруження, нервово-психічні травми та ін.
Фізичні небезпечні й шкідливі фактори виробництва найбільш поширені. До них відносяться: машини й механізми, радіація, вібрація, запиленість і загазованість робочої зони. Шум, ультразвук, вологість повітря, електрика, електричні поля, недостатня або підвищена освітленість робочої зони. Рівні небезпечних і шкідливих фізичних факторів на робочих місцях підприємств не повинні перевищувати гранично допустимих величин, передбаченими санітарними нормами та правилами, стандартами ОП, а також гігієнічними нормами, затвердженими Міністерством охорони здоровя.
Хімічні небезпечні й шкідливі фактори виробництва поділяються на подразнюючі і загально-токсичні. Вони отруюють організм людини через дихальні шляхи, травну систему, шкіряний покрив.
Основними заходами запобігання травматизму та захворюванням на виробництві є:
1 До організаційних заходів з ОП відносяться:
навчання працюючих безпечним методам праці та інструктування їх на робочому місці, розробка правил, норм та інструкцій з техніки безпеки, виробничої санітарії, електро, та пожежної безпеки,
організація оглядів-конкурсів з охорони праці й культури виробництва, адміністративно-громадського контролю за дотриманням законодавства про працю та відпочинок, залучення до роботи не за спеціальністю, без інструктажу з техніки безпеки, недостатнього засвоєння працюючими безпечних прийомів праці, порушення і невиконання інструкцій з техніки безпеки та ін.
2. До технічних заходів належать: підтримання справного стану обладнання робочих місць, виробництва. Машин і механізмів, пристроїв, транспортних засобів, встановлення обладнання для захисту організму людини від впливу незадовільних метеорологічних умов, забруднень повітря у виробничих приміщеннях, шуму та вібрації, електромагнітних полів, лазерних випромінювань, втілення у виробництво механізації та автоматизації, засобів індивідуального та колективного захисту, блокувань, огорож та інших запобіжних засобів.
5 Соціальне страхування від нещасних випадків і професійних захворювань здійснюється згідно Закону України «Про охорону праці» (стаття 8). Усі працівники підлягають обовязковому соціальному страхуванню власником від нещасних випадків і професійних захворювань. Порядок і умови страхування здійснюється і визначається колективним договором (угодою, трудовим договором).Для цієї мети на підприємстві створюється фонд соціального страхування працюючих.
НЕЩАСНІ ВИПАДКИ НА ВИРОБНИЦТВІ
Складання документів при розслідуванні нещасних випадків
Розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і професійних отруєнь на виробництві виконують згідно «Положення про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях”
Власник за участю представника профспілкової організації, членом якої є потерпілий, повинен проводити розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві відповідно до Положення.
Розглянемо причини нещасних випадків.
ОРГАНІЗАЦІЙНІ: |
ТЕХНІЧНІ: |
ПОРУШЕННЯ ТРУДОВОЇ І ВИРОБНИЧОЇ ДИСЦИПЛІНИ; НЕЗАДОВІЛЬНЕ УТРИМАННЯ І НЕДОЛІКИ І ОРГАНІЗАЦІЇ РОБОЧИХ МІСЦЬ; ВІДСУТНІСТЬ ЦІЛЬОВОГО ІНСТРУКТАЖУ; ХИБИ У НАВЧАННІ БЕЗПЕЧНИХ ПРИЙОМІВ ПРАЦІ ТОЩО |
НЕЗАДОВІЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ СТАН МАШИН, МЕХАНІЗМІВ; ПОРУШЕННЯ АБО НЕДОСКОНАЛІСТЬ ТЕХНОЛОГІЧНОГО ПРОЦЕСУ ПОРУШЕННЯ ВИМОГ БЕЗПЕКИ ПРИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ |
ПРИЧИНИ НЕЩАСНИХ ВИПАДКІВ |
|
САНІТАРНО-ГІГІЄНІЧНІ: |
ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНІ: |
НЕВІДПОВІДНІСТЬ МЕТЕОРОЛОПЧНИХ УМОВ САНІТАРНИМ НОРМАМ; ПІДВИЩЕНИЙ ВМІСТ ВИРОБНИЧОГО ПИЛУ,ОТРУЙНИХ РЕЧОВИН У ПОВІТРІ; НЕЗАДОВІЛЬНИЙ САНІТАРНИЙ СТАН ВИРОБНИЧИХ ПРИМІЩЕНЬ; НЕЗАДОВІЛЬНЕ ОСВІТЛЕННЯ |
НЕРВОВО-ПСИХІЧНІ НАВАНТАЖЕННЯ; НЕЗАДОВІЛЬНИЙ ПСИХОЛОГІЧНИЙ КЛІМАТ У КОЛЕ КТИВІ; АНТРОПОЛОГІЧНА НЕВІДПОВІДНІСТЬ ПРАЦЮЮЧОГО УМОВАМ ПРАЦІ; АЛКОГОЛЬНЕ СП'ЯНІННЯ |
Розслідуванню підлягають травми, гострі професійні захворювання та отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом та блискавкою, ушкодження в на-слідок аварій, пожеж, стихійного лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани тощо), контакту з твари-нами, комахами та іншими представниками фауни і флори.
На облік за результатами розслідування беруться нещасні випадки, які сталися з потерпілими:
під час виконання трудових обовязків, або дій в інтересах підприємства,
протягом робочого часу, перерви на обід і відпочинку на території підприємства або в
іншому місці,
протягом часу, необхідного для приведення в порядок одягу, засобів захисту, робочого місця для особистої гігієни,
під час аварій та їх ліквідації на обєктах виробництва,
під час проїзду на роботу або з роботи на транспорті підприємства.
Про нещасний випадок, внаслідок якого працівник втратив працездатність не менш як на один день. Складається акт за формою Н-1 комісією з розслідування, призначеною наказом власника. Акт за формою Н-1 складається у 5 примірниках. В разі гострих професійних отруєнь (захворювань) в комісію входить спеціаліст санепідемстанції, куди надсилається один примірник акту форми Н-1.
У разі, коли на підприємстві стався груповий нещасний випадок, нещасний випадок зі смертельним наслідком, вони підлягають спеціальному розслідуванню, яке проводиться протягом не більше 10 днів.
Один примірник акту Н-1 надсилається потерпілому, або особі, яка представляє його інтереси. Акт за формою Н-1 разом з матеріалами розслідування підлягає зберіганню на підприємстві протягом 45 років.
Підприємства, місцеві органи виконавчої державної влади і державного нагляду за ОП ведуть облік усіх виробничих травм, гострих отруєнь (захворювань), на які складені акти Н-1.
Держнагляд охорони праці, Держатомнагляд, Головне управляння пожежної охорони МВС, санітарно-епідеміологічна служба МОЗ і фахові міністерства здійснюють облік групових нещасних випадків і нещасних випадків із смертельним наслідком.
Власник підприємства зобовязаний аналізувати причини нещасних випадків, професійних захворювань і професійних отруєнь, розробляти і здійснювати заходи щодо їх запобігання.
ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ ПО НАДАННЮ
ПЕРШОЇ ДОЛІКАРСЬКОЇ ДОПОМОГИ
При нещасних випадках дуже важливо до приїзду лікаря своєчасно надати першу долікарську допомогу потерпілому. Контроль за організацією надання долікарської допомоги, наявність та комплектність аптечок, справністю пристосувань та засобів надання необхідної допомоги. А також навчання персоналу покладається на медичних працівників та адміністрацію навчального закладу. Схема послідовності дій при наданні першої долі- карської допомоги:
зупинити кровотечу;
зафіксувати місце перелому;
вжити реанімаційних заходів (оживлення): штучне дихання, зовнішній масаж серця;
обробити ушкодженні частини тіла.
Важливо знати обставини, при яких сталася травма, умови, які спонукали до її виникнення, та час, годину і навіть хвилини, особливо, коли потерпілий втратив свідомість.
Перша допомога при ударах, порізах, переломах
При переломах, вивихах необхідно надати потерпілому зручне положення, яке виключає рухи пошкодженої частини тіла.
Підвішування руки на хустину
Це досягається шляхом накладання шини, а при її відсутності можна використати палки, дошки, фанеру і ін. Шина повинна бути накладена так, щоб були надійно іммобілізовані два сусідні з місцем ушкодження суглоби (вище і нижче),а якщо перелом плеча чи стегна - то три суглоби. Накладають шину поверх одягу або кладуть під неї що-небудь мяке - вату, шарф, рушник. Шина повинна бути накладена так, щоб центр її знаходився на рівні перелому, а кінці накладалися на сусідні суглоби по обидва боки перелому. Фіксація відкритого перелому вимагає дотримання додаткових умов. З метою попередження забруднення рани, необхідно змастити поверхню шкіри навколо рани настойкою йоду. Попередньо зупинити кровотечу, і накласти стерильну повязку.
Якщо потерпілий отримав удар (важливо не переплутати його з переломом або вивихом), до місця травми слід прикласти холодний предмет (сніг, лід, ганчірку, змочену у воді)і міцно забинтувати ударене місце.
Удар - це ушкодження мяких тканин, що частіше супроводжуються крововиливами під шкіру. Перша допомога і лікування такі самі, як при розтягненнях звязок.
На підприємствах громадського харчування найбільш частими травмами є порізи пальців та кінцівок рук. При травмі долоні необхідно зігнути пальці, щоб зійшлися сухожилля, при пораненні зовнішньої сторони кінцівки - розігнути долоню і відвести пальці як можна далі назад. При порізах необхідно змастити рану антисептиком і накласти джгут або повязку і терміново відправити до лікарні.
При переломах (ознакою закритого перелому є сильний біль, викривлення кінцівки, припухлість, відкритого - рвана рана, куски кістки) і вивихах задачею першої допомоги буде забезпечення спокійного, фіксованого положення травмованої кінцівки. При наданні першої допомоги необхідно: зупинити кровотечу, накласти повязку на рану, обкласти кінцівку ватою, накласти шину, використовуючи для цього підручні матеріали.
При переломі плеча або передпліччя руку необхідно підвісити на косинку, при переломі ключиці - прибинтувати до тіла.
Підвішування руки на полі піджака
При переломі ребер необхідно міцно забинтувати груди або стягнути їх рушником під час видиху. При ушкодженні тазу необхідно обережно стягнути його широким рушником, покласти на тверді ноші, а під зігнуті і розведені колінні суглоби підкласти валик.
Особливо небезпечна травма хребта. У таких випадках необхідно обережно, не піднімаючи потерпілого, підсунути під його спину дошку, щит, двері тощо.
При переломах та вивихах ключиці у підм'язову западину кладуть вату або інший матеріал, згинають руку в лікті під прямим кутом і прибинтовують її до тулуба. Рука нижче ліктя повинна перебувати у косинці, яку підвязують до шиї.
Накладання повязки при переломі або вивиху ключиці
При переломах і вивихах кисті та пальців рук роблять таким чином: кисть руки з вкладеним у долоню жмутом вати, бинта (пальці зігнуті) прикладають до шини, яка повинна починатися біля середини передпліччя і закінчуватися біля кінців пальців, і перебинтовують.
При розтягу звязок суглобів - підняти хвору кінцівку догори, накласти холодний компрес та тісну повязку , створити спокій до прибуття лікаря.
При ударах - забезпечити потерпілому повний спокій, накласти на місце удару холодний компрес. При ударах із синцями не слід класти примочки, місце удару змастити настойкою йоду і накласти повязку.
Перша допомога при ураженні електричним струмом
Коли людина знаходиться у межах дії інтенсивного поля або безпосередньо торкається провідників електричного струму від напругою, по його тілу проходить електричний струм. У результат дії струму на організм людини може виникнути електротравма, тобто порушення функції.
Характер та інтенсивність порушень в організмі під дією струму визначається видом та силою струму, тривалістю його дії поряд з іншими факторами. Ураження організму у більшості залежить від сили струму, що проходить крізь органи людини - мозок, центральну нервову систему, серце, органи дихання. Сила струму визначається величиною прикладеної напруги та опору тіла людини (за законом Ома).
Дії струму різної сили на організм людини.
0,5 - 1,5 ма - людина починає відчувати поколювання
2 .0 - 5,0 ма - можуть зявитися больові відчуття у руці
12 ма - дуже відчутна біль
15 - 25 ма - сильна біль, керування мязами не можливе.
При ураженні електричним струмом перша долікарняна допомога заключається у звільненні потерпілого від дії струму і наданні йому першої медичної допомоги. У людини, ураженої електричним струмом напругою до 380 В, різко скорочуються мязи, тому він міцно тримає предмет, який знаходиться під струмом. Щоб звільнити потерпілого від дії струму, необхідно припинити доступ струму до апарату, відключити рубильник, кнопку пуску або викрутити запобіжникк, або розірвати провід ізольованим предметом (сокира з сухою ручкою, багор з сухою деревяною ручкою)
Надавати допомогу , необхідно застосовуючи всі міри перестороги, щоб не попасти під електричний удар, стояти на сухій дошці, взути боти, діелектричні рукавички або ізолювати руки сухою ганчіркою.
Якщо потерпілий міцно тримає провід в руках, необхідно розняти йому руки, при цьому обовязково необхідно бути взутому у ботах і діелектричних рукавичках. Якщо потерпілий у свідомості, а до цього часу був в обмороці або на протязі деякого часу був під дією електричного струму його необхідно вивести на повітря або відкрити кватирку, звільнивши його тіло від одягу, який заважає легко дихати і забезпечити повний спокій до прибуття лікаря.
При відсутності свідомості, але збереженні дихання необхідно рівно і зручно покласти потерпілого на мяку підстилку, забезпечити доступ свіжого повітря, давати нюхати нашатирний спирт, обтерти обличчя водою, розтерти і зігріти тіло. Якщо потерпілий не подає признаків життя (немає дихання, пульсу) необхідно розпочати робити штучне дихання і робити його до тих пір, поки у потерпілого не відновиться нормальний ритм життя.
Перша допомога при опіках, обмороженні і тепловому ударі
При наданні першої допомоги при опіках, теплових ударах слід швидко припинити дію високої температури. Це має особливе велике значення при займанні одягу і при опіках рідиною через одяг. У першому випадку необхідно загасити полумя, негайно накинути на людину, що горить, будь-яку цупку тканину. Щільно притиснути її до тіла. Знімають тліючий одяг або обливають його водою.
При промоканні одягу гарячою водою, його також необхідно облити холодною водою або зірвати. Швидке занурення обпеченого лиця у холодну воду зменшує біль і тяжкість опіку.
Опіки - бувають І, ІІ,ІІІ, ІV ступенів - від легкого почервоніння до обвуглення. При опіках І та ІІ ступенів слід негайно покласти на вражене місце примочку зі спирту, горілки, одеколону або слабкого розчину марганцевокислого калію. Спирт і його похідні стримують подальше руйнування клітин і водночас знезаражують місце ушкодження .Якщо допомога надана вчасно, пухирі не збільшуються і досить швидко зникають больові відчуття.
При опіках ІІІ,ІV ступенів на вражені місця слід накладати стерильні повязки. При великих опіках використовують чисті випрасувані простирадла. Потерпілого слід напоїти чаєм, мінеральною водою і терміново доставити до лікарні. При невеликих опіках хімічними речовинами місце опіку треба сильно облити холодною водою.
При опіках кислотою ушкоджене місце опіку краще промити розчином питної соди, а потім великою кількістю води.
При опіках лугами - промити слабким розчином оцту з подальшим промиванням водою.
При опіках очей слід негайно промити їх водою, закрити чистою повязкою та звернутися до лікаря. Обмороження - це ушкодження тканини, що спричиняється дією низьких температур.
За глибиною ураження розрізняють обмороження І,ІІ,ІІІ,ІV ступенів.
I ступінь - шкіра стає блідою.
II ступінь - поява пухирів, шк н а навкруги пухирів має синюшно-червоний колір.
Пошкоджена шкіра а хладогенами може викликати обмороження.
При наданні першої медичної допомоги слід пошкоджену кінцівку занурити на 5-10 хвилин в теплу воду (35-40 ОС) або зробити загальну ванну (у випадку пошкодженої великої поверхні тіла), а потім підсушити шкіру, прикладаючи до неї бавовняного рушника. Після цього на ушкоджене місце слід наложити мазеву повязку або змастити його маззю Вишневського. При відсутності мазі можна змастити вершковим або рослинним маслом. Пухирі, які зявляться не проколювати, а накладати на них мазеву повязку.
При роботі у гарячому цеху внаслідок перегріву організму може виникнути тепловий удар, признаками якого є блювота, головний біль, підвищена температура. Потерпілого необхідно винести на свіже повітря, роздягнути, охолодити тіло, змочити голову і грудну клітку водою дати понюхати нашатирний спирт.
При зупинці дихання слід зробити штучне дихання.
Перша допомога при отруєнні газами
При отруєнні парами аміаку потерпілого необхідно вивести на свіже повітря звільнити від одягу, який заважає вільно дихати і надати йому повний спокій. Потім зробити інгаляцію теплим паром 1-2% -им розчином лимонної кислоти і напоїти міцним солодким чаєм, кавою, лимонадом або 3-%-м розчином молочної кислоти. Після цього дати потерпілому подихати киснем на протязі 30 - 40 хвилин і зігріти його грілкою. При ураженні ротової порожнини і носоглотки застосовують 2%-й розчин соди або чисту воду.
При попаданні аміаку в очі необхідно добре промити їх під струєю чистої і до приходу лікаря надіти на очі темні окуляри. Неможна накладати на очі повязку.
При отруєнні фреоном -12 і фреоном -22 потерпілого виводять на свіже повітря, звільняють від одягу, який заважає легко дихати і надають йому повний спокій. Потім дають випити міцного солодкого чаю або кави і подихати нашатирним спиртом. Після цього потерпілого зігрівають грілками і дають йому на протязі 30-45 хвилин кисень. При подразнені оболонки носа та горла застосовують 2%-й розчин харчової соди або воду. При попаданні фреону в очі їх добре промивають під струєю чистої води і надівають темні окуляри.
Точки для зупинки кровотечі
Перша допомога при пораненні та кровотечі зводиться до обережного накладання на рану індивідуального пакета. При цьому мити її водою, змивати кров з рани забороняється.
Якщо індивідуального пакета немає. Для перевязування використайте чисту носову хустинку. У цьому випадку приготовлена для перевязування тканину змочіть настойкою йоду так, щоб пляма йоду трохи перебільшувала розміри рани.
При кровотечі необхідно підняти поранену кінцівку, закрити рану перев'язувальним матеріалом і притиснути ділянку біля неї на 4-5хв.,не торкаючись рани пальцем. Після цього рану треба забинтувати. Якщо кровотеча продовжується, слід вдатися до здавлювання кровоносних судин за допомогою згинання кінцівки у суглобах, притискування кровоносних судин пальцями, джутом чи закруткою.
При накладанні джгута спочатку місце накладання обгортають мяким матеріалом (тканиною, ватою тощо). Потім джут розтягують і туго перетягують ним попередньо обгорнуту ділянку кінцівки доти, поки не припиниться кровотеча.
При відсутності гумової трубки або стрічки, що розтягується, для джгута застосовують інші матеріали (мотузку, ремінь, рушник тощо). У цьому випадку такий
джгут завязують вузлом на зовнішньому боці кінцівки і використовують як закрутку. У вузол просовують важіль (паличку, металевий стержень), яким закручують закрутку до припинення кровотечі. Через годину після накладання джгута його попускають на 5-10хв., щоб не виникла не-
безпека омертвіння знекровленої кінцівки. При пораненні великих судин шиї і верхньої частини грудної клітки джгут не накладається. Кровотеча зупиняється при натисканні пальцем на поранену судину у самому місці поранення.
Згинання кінцівки в суглобах для зупинки кровотечі з: а) передпліччя; б) плеча; в) гомілки; г) стегна
Щоб швидко зупинити кровотечу, потрібно знати розташування найбільш ефективних точок натискання артерії.
Зупинка кровотечі закруткою.
Розглянемо, як зупиняється кровотеча у разі поранення:
• Лобу або скроні - притискається скронева артерія спереду козелка вуха(точка 1)
Потилиці - притискається потилична артерія (точка 2):
Голови або шиї - притискуються сонні артерії до шийних хребців (точки 3 та 4)
Плеча (поблизу плечового суглобу) та під пахової впадини-притискається підключична артерія до кістки у підключичній ямці (точка 5)
Передпліччя - притискується підпахова (точка 6) або плечова артерія (точка 7) посередині плеча з внутрішньої сторони:
Кисті та пальців руки - притискується променева та ліктьова артерії у нижній третині передпліччя біля кисті (точки 8 і 9 :)
Стегна - притискується стегнова артерія у паху (точка 10)
Гомілки - притискується стегнова артерія в середині стегна (точка 11) або підколінна артерія (точка 12):
Стопи та пальців ноги - притискується тильна артерія стопи (точка13) або задня велика гомілкова (точка 14
Тести «З основ санітарії і гігієни”
1.Тяжке харчове отруєння з ураженням центральної нервової системи:
а) стафілококове;
б) ботулізм;
в) глистове захворювання;
г) сальмонельоз.
2Як перевозять овочі?
а) у фургонах;
б) у холодильних камерах;
в) у дерев яній тарі;
г) у лотках.
3.Для чого кипятять молоко?
а) для покращення смаку;
б) для зменшення мікробів;
в) для збільшення терміну зберігання;
г) для отримання певних властивостей.
4. З якого матеріалу повинен виготовлятися кухонний посуд?
а) з алюмінію;
б) з міді;
в) з нержавіючої сталі;
г) з чавуну.
5.Як ведуть боротьбу з пацюками на ПГХ?
а) розкидають отруту;
б) капкани;
в) сітки.
6.Який кухар не допускається на роботу до кухні?
а) без санітарної книжки;
б) без спецодягу;
в) з інфекційним захворюванням шкіри та верхніх дихальних шляхів.
г) з обручками, лаком на нігтях;
д) всі відповіді вірні.
7.Хімічний метод дослідження продукції визначає:
а) бактеріальну засіяність;
б) хімічний склад;
в) масу порції;
г) щільність, вологість.
8.Як потрапляють яйця глистів в організм людини?
а) з їжею;
б) з водою;
в) через брудні руки.
9.Набутий штучний імунітет - це:
а) вроджена стійкість організму проти хвороби;
б) перенесення хвороби організмом і вироблення ним антитіл;
в) щеплення.
10.Отруєння неїстівними грибами - це:
а) мікробне отруєння;
б) немікробне отруєння.
Тести з техніки безпеки, електробезпеки, пожежної безпеки
1.Закон про охорону праці складається:
а) Кодексу законів про працю;
б) дійсного Закону про працю;
в) інших нормативних документів.
2.Опіки відносять до:
а) механічних травм;
б) хімічних травм;
в) термічних травм;
г) електричних травм.
3.Несправність машин та пристосувань - це:
а) організаційні причини травматизму;
б) технічні причини;
в) санітарно-гігієнічні;
г) психофізіологічні.
4.Від чого залежить опір тіла людини:
а) від віку;
б) від загального стану організму;
в) від вологості шкіри;
г) від крокової напруги.
5.Яке значення опору захисного заземлення:
а) 10 Ом;
б) 5 Ом;
в) 4 Ом;
г) 100 Ом.
6.Заземлення - це:
а) навмисне зєднання не струмоведучих частин обладнання з нульовим проводом;
б) навмисне зєднання не струмоведучих частин обладнання із землею;
в) миттєве відключення ушкоджених ділянок кола.
7.Які позначення повинні бути біля рубильників і розеток:
а) “Не лізь - вбє”;
б) 220 В, 380 В;
в) позначення як вимикати і вмикати пристрій.
8..Не підлягає заземленню:
а) електроплити;
б) щити електричні;
в) електросковорідки;
г) електроказани;
д) холодильні шафи;
е) всі відповіді вірні.
9. Що треба памятати при роботі з електрообладнанням:
а) працювати у спецодязі;
б) працювати у гумових чоботях і рукавицях;
в) працювати на справному обладнанні;
г) працювати, стоячи на гумовому килимку
10.Як надають першу допомогу при ураженні електричним струмом?
а) штучне дихання;
б) накладання шини;
в) звільнення від струмоведучих частин;
г) накладання повязки.
11.Що треба памятати при роботі з ріжучим інструментом:
а) вірно тримати руки;
б) вірно передавати ніж;
в) тримати ножі в колодках;
г) дотримуватися порядку на робочому місці.
12.Які вогнегасники повинні бути на кухні:
а) пінні;
б) порошкові.
Контрольні запитання до теми:
«Техніка безпеки, електробезпека та пожежна безпека”
9. Дайте характеристику механічним травмам.
Охорона праці в Україні. Законодавчі акти України, в яких закріплена турбота держави про охорону праці.
20. Порядок забезпечення працівників спецодягом та іншими засобами індивідуального захисту.
21.Відшкодування моральної шкоди.
Контрольні запитання до теми: «Основи санітарії та гігієни”
11.Які санітарні вимоги ставлять до кулінарної обробки продуктів ?
12. Перелічіть правила особистої гігієни працівника громадського харчування.
13.Викладіть правила роботи учнів у кабінеті - лабораторії.
14. Які хвороботворні мікроби особливо небезпечні для людей? Які захворювання вони спричи-
няють?
15.Які заходи вживаються на підприємствах громадського харчування з охорони навколишнього
середовища?
18.Профілактики у здійсненні контролю за додержанням законодавства про охорону праці.
22. Охарактеризуйте початок і перебіг інфекційного захворювання?
23.Які патогенні мікроорганізми з збудниками ботулізму?
29. Які існують способи дезинфекції?
34. Які санітарні вимоги ставляться до виробничих і побутових приміщень?
35.Яким санітарним вимогам має відповідати приміщення?
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ