Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Приклади розвязання типових задач
Задача 1. Визначити величину сукупного потенційного фонду робочого часу, якщо середньооблікова чисельність персоналу підприємства дорівнює 720 чоловік, тривалість робочого дня 8 годин, кількість вихідних і святкових днів 105, тривалість відпустки 15 днів, інші цілозмінні неявки дорівнюють 4 дні, внутрізмінні нерезервостворюючі неявки і втрати 15 450 люд/год. Кількість днів у році 365 днів.
Розвязання:
Сукупний потенційний фонд робочого часу виробничого персоналу розраховується за формулою:
,
де сукупний потенційний фонд робочого часу;
НВ цілозмінні нерезервостворюючі неявки і втрати;
ВНВ внутрізмінні нерезервостворюючі неявки і втрати.
люд/год.
люд/год.
люд/год.
Задача 2. Сукупний потенційний фонд робочого часу на підприємстві складав у базовому році 2 658 тис. год., а в звітному 2 764 тис. год. Використаний фонд робочого часу склав відповідно, 2 115,6 і 2 266,5 тис. год. Як змінився рівень організації праці на підприємстві?
Розвязання:
Загальний коефіцієнт рівня організації праці як по підприємству в цілому, так і по окремих його підрозділах можна розрахувати як відношення використаного фонду робочого часу до потенційного:
,
де фактично використаний фонд робочого часу;
потенційний фонд робочого часу.
Отже, рівень організації праці покращився на 3%.
Задача 3. Визначити коефіцієнт організації праці на промисловому підприємстві, якщо чисельність персоналу дорівнює 1 570 чоловік, тривалість робочого дня 8 годин; цілоденні неявки 218 450 люд/год.; а внутрізмінні втрати складають 34 280 годин; в році 365 днів. Відпрацьовано 272 040 люд/днів, коефіцієнт використання змінного часу дорівнює 0,67.
Розвязання:
люд/год.
люд/год.
люд/год.
Отже, рівень організації праці дорівнює 0,52.
Задача 4. Визначити норму виробітку продукції підприємства за зміну, якщо тривалість зміни 8 годин, а норма часу на виготовлення продукції складає 0,5 нормо-годин.
Розвязання:
Норму виробітку визначаємо за формулою:
,
де тривалість зміни;
технічно обґрунтована норма часу на виготовлення одиниці продукції.
одиниць.
Отже, норма виробітку продукції підприємства за зміну складає 16 одиниць.
Задача 5. Визначити зміну норми виробітку при зниженні норми часу на виготовлення болтів на 14% і за умови росту виробітку гайок на 7%.
Розвязання:
Між змінами норми часу і норми виробітку існують такі співвідношення:
Отже, норма виробітку болтів збільшилася на 16,28%, а норма часу на виготовлення гайок зменшилася на 6,5%.
Задача 6. Норма часу на прибирання 1виробничої площі за діючими нормативами для одного робітника складає 0,2 нормо-год. Визначити норму обслуговування для одного робітника за зміну, тривалість якої 8 годин.
Розвязання:
Визначимо норму обслуговування за формулою:
де регламентований час, що встановлюється на обслуговування одиниці обладнання.
4.
Отже, норма обслуговування для одного робітника дорівнює 40 .
Задача 7. Визначити норму чисельності наладчиків в цеху підприємства в розрахунку на зміну (8 год.), якщо в цеху 18 токарних, 10 фрезерних і 23 токарно-карусельних верстатів. Норма часу на обслуговування за верстатами складає, відповідно, 1,5; 0,95 і 1,7 нормо-год.
Розвязання:
Визначимо норму чисельності для наладчиків цеху за формулою:
,
де кількість одиниць, які обслуговуються або обсяг виконаних робіт.
чоловік.
Отже, норма часу наладчиків в цеху підприємства дорівнює 9,45 чоловік.