Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
СТАТИСТИКА СТРАХУВАННЯ
Предмет і завдання статистики страхування
Предметом статистики страхування є вивчення системи економічних відносин, що виникають у процесі формування цільових фондів та коштів і їхнього використання на відшкодування матеріального і фінансового збитку, що зявляється при настанні різних несприятливих подій, а також надання допомоги громадянам при тих чи інших негативних ситуаціях у їхньому житті.
Методологічною основою, що визначає суть предмету і методів статистики страхування, є її звязок із законом великих чисел, на якому базується теорія ймовірності і математична статистика, яка широко використовується у статистиці страхування.
Статистика страхування як галузь статистики фінансів тісно повязана і з актуарною математикою. Враховуючи це, важливим завданням статистики страхування виступає економічна інтерпретація результатів стандартних розрахунків за моделями, розробленими актуарною математикою. З їх допомогою вирішуються такі завдання:
Важливими джерелами статистичної інформації виступають бухгалтерська, фінансова статистична звітність. В статистичній звітності поряд з реквізитами, які дозволяють аналізувати дані про страхові організації в розрізі територій, галузей, організаційно-правових форм, форм власності, містяться показники, які характеризують діяльність страхової компанії, в тому числі дані про статутний капітал в розрізі частки засновників:; про страховий портфель; кількість укладених договорів страхування в розрізі фізичних і юридичних осіб.
Класифікація і групування у статистиці страхування
У ході аналізу страхування використовуються різноманітні класифікації та групування. Одними з них є поділ страхування за видами, формами і виконуваними функціями.
За видами виділяють
За формами страхування поділяється на обовязкове і добровільне. По обовязковому страхуванню законом встановлюється:
За виконуваними функціями страхування можна поділити на: нагромаджувальне, ризикове та попереджувальне. Під ризиковим розуміють страхування, яке відповідає таким умовам:
Нагромаджувальне страхування проявляється через страхування на дожиття, що повязане з потребою у страховому захисті досягнутого рівня добробуту. Попереджувальна функція страхування спрямована на фінансування за рахунок частини коштів страхового фонду заходів, повязаних із зменшенням страхового ризику.
Статистичні показники діяльності страхових компаній
Показники статистики страхування можна поділити на три групи:
В свою чергу для кожної групи використовують абсолютні, відносні і середні показники.
До абсолютних статистичних показників, що найчастіше використовуються у статистичному аналізі фінансово-економічної діяльності страхових організацій, відносять:
Відносні статистичні показники, що найчастіше використовуються у відповідних розрахунках, включають:
Середні показники, що найчастіше зустрічаються у статистичних розрахунках, містять:
Розрахунки в особистому страхуванні базуються на таблицях смертності, середній тривалості життя населення та показниках доходності.
До абсолютних показників можна віднести:
До відносних показників відносять:
(5.1)
(5.2)
До середніх відноситься показник, який характеризує дохідність страхування:
(5.3)
і показник дохідності для конкретної компанії;
f обсяг інвестицій компанії.
До загальних абсолютних показників, що характеризують процес майнового страхування, відносять:
До відносних статистичних показників відносять:
; (5.4)
; (5.5)
; (5.6)
; (5.7)
; (5.8)
; (5.9)
Середніми показниками у майновому страхуванні виступають:
; (5.10)
; (5.11)
; (5.12)
Аналіз показників статистики страхової справи
Одним із найважливіших показників статистики страхової справи є страхові тарифи, або ставки страхових платежів. Розраховують їх так, щоб забезпечити виплату страхувальникам відшкодування, відшкодувати витрати страховика і забезпечити прибутковість діяльності.
Страхові тарифи, або брутто-ставка (СБ), складаються з двох частин:
Існує два варіанти розрахунку нетто-ставки:
Без врахування тенденції збитковості нетто-ставку розраховують за формулою:
(5.13)
де - середня збитковість;
- середнє квадратичне відхилення:
;
t коефіцієнт кратності відхилення, який залежить від заданої ймовірності (p),
при р = 0,683 t = 1,
при р = 0,954 t = 2,
при р = 0,997 t = 3.
З врахуванням тренду збитковості нетто-ставка розраховується за формулою:
(5.14)
- прогнозне значення на наступний рік, отримане за трендовою моделлю;
- середнє квадратичне відхилення від трендового рівняння:
- фактичні значення збитковості страхових сум;
теоретичні значення збитковості страхових сум.
Брутто-ставку розраховують за формулою:
, (5.15)
де Н частка навантаження в обсязі брутто-ставки (у процентах), яку розраховують на основі даних про витрати страхової організації на її прибуток.
Для аналізу фінансового стану страхової організації використовують ряд показників, серед яких коефіцієнт фінансової стабільності, який розраховують за формулою:
. (5.16)
Фінансовий стан страхової компанії оцінюють за допомогою системи показників (коефіцієнтів):
(5.17)
(5.18)
(5.19)
(5.20)
(5.21)
(5.22)
(5.23)