У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

це смуговий підсилювач з відносно вузькою смугою пропускання

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-10

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 5.4.2025

Селективні підсилювачі

Селективний (вибірковий) підсилювач - це смуговий підсилювач з відносно вузькою смугою пропускання. Якщо у смугового підсилювача верхня і нижня границі смуги пропускання  та  можуть, в принципі, мати довільне значення, то у селективного підсилювача вони обмежують дуже вузьку смугу пропускання

Підсилення сигналів селективними підсилювачами забезпечується активними елементами схеми (транзисторами, електронними лампами або операційними підсилювачами), а вибіркові властивості - її пасивними елементами. На високих частотах як частотно - вибіркові елементи звичайно застосовуються високодобротні коливальні  - контури. На низьких частотах, де для реалізації таких контурів потрібні б були дуже великі індуктивності, селективні властивості забезпечуються частотно - вибірковими - схемами, сконструйованими лише з ємностей та резисторів.

Селективний -підсилювач зі смуговим фільтром

у колі позитивного зворотного зв’язку

 Найпростіший -фільтр, якому притаманні частотно-вибіркові властивості,

зображено на рис. 9.1.

З першого погляду очевидно, що ємність  не пропускатиме на вихід низькочастотну частину спектра вхідних сигналі,  а ємність  - закорочуватиме не землю його високочастотну частину. Отже, повинна існувати певна частота. Яка буде проходити через цей чотириполюсник з найменшим ослабленням. Розрахунок дає значення для коефіцієнта проходження

 (9.1)

У окремому випадку, з яким звичайно мають справу на практиці, коли , вираз (9.1) спрощується і набуває вигляду

       (9.2)

За структурою цей вираз нагадує аналогічний вираз для коливного - контуру. На частоті  член у круглих дужках стає рівним нулю і  досягає свого максимального значення   (рис.9.2). Частоту   називають квазирезонансною частотою, хоча і ясно, що тут не йдеться про резонанс як фізичне явище. Формально може бути і введена величина ефективної добротності, яка також дорівнює 1/3.

 

 

Звичайно, селективні властивості такого фільтру невисокі. Проте, їх можна покращити, якщо застосувати цей фільтр у колі позитивного зворотного зв’язку операційного підсилювача (рис.9.3). При цьому, як відомо, коефіцієнт підсилення підсилювача дорівнюватиме

                                  (9.3)

де  - коефіцієнт підсилення «чистого» підсилювача1.

На частотах, далеких від квазирезонансу, де  близька до нуля,  (рис.9.4),  але при наближенні до квазирезонансу знаменник у (9.3) зменшується і  зростає, досягаючи максимального значення при .При  висота цього максимуму може стати як завгодно великою, а смуга пропускання відповідно як завгодно малою. Слід, однак, передбачати, щоб значення  не перевищувало одиницю, оскільки в такому разі  схема самозбуджується  і підсилювач перетворюється на автогенератор. Для запобігання цього служить коло негативного зворотного зв’язку, яке знижує  на всіх частотах до значень . Очевидно, для цього повинне виконуватися співвідношення . Змінюючи відношення величин  та  можна регулювати високу та гостроту кривої зображеної на рис.9.4.

Селективний   - підсилювач з режекторним фільтром

у колі негативного зворотного зв’язку

    Дещо іншим є принцип роботи селективного  - підсилювача, в якому застосовується негативний зворотний зв’язок через  - фільтр режекторного типу. (рис.9.5). Коефіцієнт підсилення в такому випадку дорівнює   

                   (9.4)   

і , якщо  завжди менший від .

 

На високих та низьких частотах, де режекторний фільтр повністю прозорий для сигналів,  і  знижується до величин  порядку одиниці (рис.9.6). Однак, в міру наближення до частоти , коефіцієнт зворотного зв’язку  стає дедалі все меншим і меншим, поки нарешті на частоті квазирезонансу, де мінімальне, величина  досягає свого максимального значення.

Як режекторні фільтри можна застосовувати  - мости, які балансуються на квазирезонансній частоті. Здебільше застосовують так званий «подвійний Т - міст», який є паралельним сполученням двох  Т - подібних  - чотириполюсників (рис.9.7).  Вираз для амплітудно-частотної характеристики такої схеми має вигляд:

      (9.5)

На квазирезонансній частоті  цей вираз перетворюється у нуль.

Для побудови частотно - вибіркового підсилювача подвійний Т-міст можна ввести у коло негативного зворотного зв’язку операційного підсилювача, який працює за схемою інвертуючого увімкнення (рис.9.8).

На частоті квазирезонансу сигнал з виходу на вхід не проходить, негативний зворотний зв’язок відсутній і коефіцієнт підсилення  виявляється рівним коефіцієнту підсилення «чистого» підсилювача. На всіх інших частотах негативний зворотний зв’язок більшою чи меншою мірою придушує підсилення і зменшує величину . Вираз для модуля коефіцієнта підсилення даної схеми поблизу квазирезонансу має вигляд:

           де     

і подібний аналогічному виразу для АЧХ коливного контуру. Ефективна добротність  АЧХ такого підсилювача виявляється рівною ; її можна зробити досить великою, якщо збільшувати коефіцієнт підсилення «чистого» підсилювача.

 Оскільки  в даній схемі застосовується лише негативний зворотний зв’язок, жодних ускладнень з самозбудженням тут не виникає. Тому при побудові селективних - підсилювачів перевагу звичайно надають саме схемі з подвійним Т- мостом, яка при великих значеннях  може забезпечити як велике і стійке підсилення на частоті квазирезонансу, так і досить хорошу вибірковість.

1 Величину  будемо вважати дійсною та позитивною.




1. Цели менеджмента в печатных СМИ- обеспечение существования периодического издания путем формирования и укр
2. і. Оскільки першими кредиторами в історії були суб'єкти що володіють значними надлишками предметів споживан
3. Расцвет БЛВС
4. koobru Отто Крегер Дженет Тьюсон Типы людей- 16 типов личности определяющих как мы живём работ
5. на тему Пути повышения эффективности инвестиционной деятельности Студентка Курапова Юл
6. рассказать название книги Наше толкоВАНие главных катренов Мишеля Нострадамуса
7. Мікропроцесорна система вимірювання рівня рідини
8. Мастерство публичного выступления.html
9. Путь 1 Сентябрь 1925 г
10. трудность 1