Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема 2: «Економічна ефективність виробництва у будівельній організації»
1. Поняття та види ефективності
2. Рентабельність підприємства
3. Оцінка ефективності інвестицій
1. Ефективність характеризує співвідношення результату (ефекту) та витрат, які його викликали. Це відносна величина, яка вимірюється в частках одиниці або у відсотках.
В свою чергу ефект визначається як різниця між результатом у вигляді виручки та витратами, він є абсолютною величиною і оцінюється в грошових одиницях.
В якості ефекту може виступати зниження витрат живої праці, матеріальних ресурсів, собівартості, економія капітальних вкладень та інше, що призводить до зростання чистого прибутку.
Критерієм будь-якого показника ефективності є максимум ефекту та мінімум витрат.
В залежності від того, яка діяльність оцінюється з точки зору ефективності виділяють ефективність поточної діяльності (операційної) і ефективність інвестиційної діяльності.
Перша визначає результативність поточної виробничо-господарської діяльності будівельного підприємства за результатами фінансової звітності.
Друга дозволяє оцінити доцільність здійснення інвестиційних вкладень в той чи інший проект.
В свою чергу, відповідно до інтересів інвестора та інших учасників процесів, виділяють такі види ефективності:
- бюджетна ефективність відображає вплив інвестиційного проекту на доходи та витрати відповідного бюджету (державного, місцевого або регіонального).
- народно-господарська враховує витрати і результати повязані з реалізацією інвестиційного проекту, що входять за межі прямих фінансових інтересів прямих учасників інвестиційних процесів. Така ефективність крім економічного враховує також екологічний, соціальний та інші ефекти всієї системи, що зазнає впливу цього обєкту.
2. Рентабельність підприємства.
Основним фінансовим результатом виробничо-господарської діяльності будівельної організації є прибуток, за своєю сутністю він є основним вартісним ефектом від такої діяльності. Тому показники поточної ефективності ототожнюють з показниками прибутковості або рентабельності.
В загальному вигляді рентабельність величина прибутку в розрахунку на одиницю певного виду витрат.
Виділяють наступну систему показників рентабельності:
2) Рентабельність продукції, робіт, послуг характеризує частку прибутку в 1грн. чистого доходу від реалізації будівельної продукції, робіт, послуг.
3) Норма рентабельності характеризує величину прибутку, що припадає на 1грн. виробничих фондів.
4) Рентабельність основного капіталу характеризує величину прибутку в розрахунку на 1грн. основного капіталу.
5) Рентабельність майна підприємства характеризує величину прибутку валового або чистого, що припадає на одиницю вартості майна будівельного підприємства.
6) Рентабельність власного капіталу характеризує величину чистого прибутку, що припадає на 1грн. власного капіталу підприємства.
Співвідношення ефективності роботи будівельного підприємства є зростання є зростання показників його ефективності.
3. Оцінка ефективності інвестицій.
Інвестиції довгострокові вкладення капіталу у підприємницьку діяльність з метою отримання прибутку або іншого соціального ефекту.
Інвестиції бувають реальні і фінансові.
Реальні інвестиції іноді називають капітальні вкладення.
Капітал вкладення кошти, які вкладаються з метою створення простого відтворення, реконструкції, розширення та технічного переобладнання основних засобів на підприємстві. Капітальні вкладення складаються з:
- витрати на будівництво і монтаж роботи.
- витрати на обладнання та устаткування, а також меблі та інвентар, що відноситься до основних засобів.
- витрати на проектно-пошукові роботи, технічні і авторські нагляди та інші, безпосередньо повязані з реалізацією інвестиційним проектом.
Процес оцінки ефективності і доцільності інвестицій передбачає розрахунок системи показників, які оцінюють співвідношення величини капітальних вкладень та ефекту від їх вкладення.
Якщо капітальні вкладення незначні за розмірами і їх окупність планується протягом року, в якості показників можуть виступати коефіцієнти абсолютної і порівняльної ефективності, період окупності та рівень приведених затрат.
Коефіцієнт абсолютної ефективності характеризує співвідношення ефекту (у вигляді приросту прибутку або економії собівартості) від реалізації капітальних вкладень до їх величини.
Вважається, що даний проект є доцільним якщо виконується умова:
Де, Ен нормативний коефіцієнт ефективності проекту.
Термін окупності визначається обернено пропорційно до коефіцієнтів абсолютної ефективності. Чим коротший термін реалізації проекту, тим ефективнішим вважається проект.
Якщо підприємство має можливість порівняти між собою 2 проекти розраховують коефіцієнт порівняльної ефективності, який визначається:
Якщо значення даного коефіцієнта перевищує нормативне для даного підприємства значення, то кращим вважається проект з більшими капітальними вкладеннями.
Приведені затрати характеризують суму поточних і приведених капітальних витрат по проекту.
Кращим вважається проект з мінімальними приведеними затратами.
У випадку якщо інвестиційний процес триває більше року для оцінки ефективності інвестицій необхідно враховувати фактор часу:
1). Розраховується обсяг капіталовкладень з розробкою графіку вкладання коштів.
2). Прогнозуються майбутні доходи від інвестицій.
3). Вибирається ставка дисконтування виходячи з інтересів підприємства, прогнозованих темпів інфляції або іншої інформації.
4). Розраховується теперішня вартість капітальних вкладень.
Де, t порядковий номер року;
Т тривалість інвестиційного циклу;
І величина капітальних вкладень у відповідний рік Т.
5). Розраховується теперішня вартість майбутніх доходів.
6). Розраховується чиста теперішня вартість, як різниця між приведеними доходами і приведеними інвестиціями (NPV).
Проектом вважається доцільним, якщо NPV>0.
З двох проектів кращим буде той, для якого NPV більший.
Додатково розраховується індекс прибутковості проекту (РІ), як відношення приведених доходів і інвестицій.