Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
МХ – Не досить даних для визначення віддалених метастазів
М0 – Віддалені метастази не визначаються
М1 – Наявні віддалені метастази
рТNМ Патоморфологічна класифікація
Категорії рТ, pN, рМ відповідають категоріям Т, N та М.
pN0 – Матеріал для гістологічного дослідження після тазової лімфаденектомії повинен включати не менше 10 лімфатичних вузлів.
G – Гістопатологічна градація
Gx – Ступінь диференціації не може бути визначений
Gb – Погранична злоякісність
G1 – Високий ступінь диференціації
G2 – Середній ступінь диференціації
G3-4 – Низький ступінь диференціації або недиференційована пухлина
Групування за стадіями
Стадія ІA Стадія ІB Стадія ІC |
Т1a Т1b Т1c |
N0 N0 N0 |
М0 М0 М0 |
Стадія IIA Стадія IIB Стадія IIС |
Т2a Т2b Т2с |
N0 N0 N0 |
М0 М0 М0 |
Стадія IIIA Стадія IIIB Стадія IIIC |
Т3a Т3b Т3с будь-яке Т |
N0 N0 N0 N1 |
М0 М0 М0 М0 |
Стадія IV |
будь-яке Т |
будь-яке N |
М1 |
Клініка.
Рак яєчників характеризується відсутністю специфічних скарг. Гормоноактивні пухлини можуть виявлятися розладами менструації. Інколи у хворої збільшується oб’єм живота. На початкових стадіях з’являються неясні відчуття важкості внизу живота або на періодичні болі в животі, що захоплюють епігастрій і підребер’я. У хворих виникають відчуття дискомфорту з боку шлунково-кишкового тракту, нудота, втрата апетиту, здуття, запори або проноси, часті позиви на сечовиділення та олігурія. Ці симптоми раку яєчника інколи дають основу помилково запідозрити у хворої інше захворювання черевної порожнини (гастріт, коліт, холецистит, апендицит чи защемлену грижу). При розростанні пухлини симптоми стають більш виражені, додаються загальна втома, відмова від їжі, біль стає інтенсивнішим, а то й постійним, додаються симптоми часткової низької чи високої непрохідності кишківника. При вираженому асциті, зокрема гідротораксі, з’являється задишка. Додаються субфебрилітет та втрата маси тіла.
Діагностика.
Гінекологічні дослідження:
а) пункція заднього склепіння або пункція черевної порожнини;
б) забір мазків з шийки матки, цервікального каналу, порожнини матки для цитологічного дослідження;
в) зішкріб порожнини матки;
г) парацентез.
Рентгенологічні дослідження:
а) рентгендослідження легень (переважно рентгенографія);
б) рентгеноскопія шлунку і кишківника;
в) іригоскопія;
г) внутрішньовенна урографія (по показниках).
Ендоскопічні дослідження (в деяких випадках, де це можливо, бажано замінити рентгенологічні дослідження ендоскопічними):
а) фіброгастроскопія;
б) фіброколоноскопія;
в) лапароскопія;
г) цистоскопія;
д) ректороманоскопія;
е) кульдоскопія.
Інші методи діагностики:
а) ультразвукове дослідження печінки та органів малого тазу;
б) термографія;
в) радіоізотопні дослідження та інше;
г) комп’ютерна томографія.
Диференційний діагноз.
Лікування.
Лікування хворих раком яєчників повинно бути комплексним і послідовним в залежності від стадії поширення пухлинного процесу.
Основні компоненти комплексного лікування:
1. Хірургічне втручання.
2. Хіміотерапія.
3. Гормонотерапія.
4. Променева терапія.
5. Імунотерапія.
6. Загальноукріплююче лікування.
7. Відновне лікування.
При I та II стадіях раку яєчників, а також при туморозній формі раку лікування починають з операційного втручання. Об’єм операції залежить від характеру пухлини і ступеню її поширення. Радикальною операцією для даної патології вважається: екстирпація матки або надпіхвова ампутація матки з придатками і резекція сальника. В черевній порожнині залишається поліетиленова трубка для введення хіміопрепаратів. В останні роки віддається перевага екстирпації матки, а не надпіхвовій ампутації, враховуючи можливість полінеоплазії.
Лікування III та IV стадії раку яєчників – циторедуктивна операція (екстирпація або надпіхова ампутація матки з додатками, оментектомія, видалення, по можливості, всіх інших осередків пухлини: в черевній порожнині, за очеревинному просторі, лімфатичних вузлах) → 6 курсів хіміотерапії I лінії. Наявність пухлинного плевритуне міняє тактику лікування. У хворих з нерезектабельними пухлинами, метастазами в печінку, легені, надключичні лімфовузли, при масивному ураженні середостіння, наявності асциту – неоад’ютивна хіміотерапія 2-3 курси з наступним вирішенням питання щодо операції.
Групи ризику по раку яєчників.
Хворі, раніше оперовані з приводу доброякісних пухлин або пухлиноподібних процесів яєчників, яким проводилась резекція або видалення одного з яєчників.
Хворі раніше оперовані з приводу фіброміоми матки з залишанням одного або обох яєчників.
Хворі, які лікувалися з приводу раку молочної залози.
Хворі з хронічним запаленням придатків матки, особливо при наявності так званих аднекстуморів.
Обтяжений сімейний анамнез.
Хворі, які довгий час були під наглядом з приводу малосимптомних фіброміом матки.
Жінки з порушенням менструальної функції на протязі довгого часу у вигляді мено- і метрорагії, аменореї, первинним і повторним безпліддям гормональної етіології, з ранніми ознаками клімаксу.
Матеріали для самоконтролю.
А. Питання для самоконтролю.
9. Роль хіміотерапії у хворих на РЯ. Групи протипухлинних препаратів. Ефективність лікування та його ускладнення.
Рекомендована література:
а) Основна
б) Додаткова
1. Вибрані лекції з клінічної онкології. За ред. проф. Г.В.Бондаря і проф. С.В.Антіпової. Луганськ, 2009.
2. Стандарти діагностики і лікування онкологічних хворих. Затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю «Онкологія» від 17.09. 2007 № 554. - 199 с.
3. Я.В.Бохман. Руководство по онкогинекологии. Ленінград, "Медицина", 1989г.
4. Онкогинекология: Руководство для врачей. / Под ред. З.Ш. Гилязутдиновой и М.К. Михайлова. – М.: Медпресс, 2000. – 384 с.
в) Методична
В.Є. Мілерян. - Методичні основи підготовки проведення навчальних занять в медичних вузах (методичний посібник).- Київ, Хрещатик. – 2003. – 80с.5.
Б. Тести поточного рівня знань по темі: “Рак яєчників” (РЯ).
І. Виберіть пухлину яєчників, яка чутлива до променевої терапії, що зустрічається у дітей та у молодому віці:
ІІ. Виберіть пухлину яєчника, яка найбільш часто зустрічається у періоді постменопаузи, та виявляється естрогенною активністю:
ІІІ. При лапароскопія у хворої знайдена злоякісна пухлина яєчників з високим степенем диференціювання, вийшла за межу одного яєчника, пошкоджує другий, матку та одну трубу, є асцит. Визначте, до якої стадії по системі ТNN вона відноситься.
ІV. В цій ситуації виберіть обсяг оперативного втручання:
V. Другим по частоті клінічним симптомом, прогресуючої пухлини яєчників на перших етапах є:
VІ. У якому віці найбільш часто зустрічається РЯ?
VІІ. Яка гістологічна структура найбільш характерна для раку яєчників?
VІІІ. Найбільш характерні скарги у хворих на РЯ?
ІХ. Найбільш поширені фактори ризику у виникненні РЯ?
Х. Який вид комбінованого лікування застосовується у хворих на РЯ?
В. Ситуаційні задачі для самоконтролю.
Задача №1.
У жінки 40 років, яка не мала ніяких скарг при профогляді, у малому тазі виявлено рухоме утворення еластичної консистенції розміром 10х10 см. 3 боку інших органів і систем патології не виявлено. Попередній діагноз. План обстеження.
Задача №2.
Жінка 50 років промацала в своєму животі пухлину. В останні 6 місяців помічала збільшення живота і тяжкість після прийняття їжі. При огляді гінекологом у черевній порожнині виявлена велика пухлина розміром 20х25 см, обмежено рухома, щільної консистенції. Вільної рідини в черевній порожнині немає. Периферийні лімфовузли і печінка не збільшені. При вагінальному дослідженні матка чітко не визначається, очеревина заглиблення Дугласа гладенька, ректовагінальна перегородка вільна. Попередній діагноз. План обстеження.
Задача №3.
Жінка 59 років скаржиться на незначну біль в животі, кволість, швидку втомлюваність. Об'єктивно: блідість, схуднення, живіт збільшений. В ділянці пупка - щільне утворення розміром 1х2 см., яке з'явилось близько 6 місяців тому і розцінювалось, як пупкова грижа. При дослідженні піхви: матка знаходиться в пухлинному конгломераті, який у лівіій половині малого таза нерухомий, помірно болючий. Очеревина Дугласового заглиблення горбкувата. Попередній діагноз. Додаткове дослідження. План лікування.
Задача №4.
Жінку 55 років турбує задуха, кволість, збільшення живота. При фізикальному і рентгенологічному обстеженні терапевтом виявлена вільна рідина в черевній і правій плевральній порожнині. При гінекологічному огляді: у малому тазі виявлена рухома щільна пухлина 8х3 см . Очеревина Дугласового простору гладенька. План додаткового обстеження. Діагноз. План лікування.
Задача №5.
У хворої 50 років клінічно виявлено рак правого яєчника, пухлина розміщена праворуч і позаду від матки, щільна, горбкувата, зпаяна з маткою. При пункційній біопсії знайдені клітини злоякісної пухлини. План лікування. Обсяг оперативного втручання.
Задача № 6.
Хворій, що прооперована з приводу раку яєчника П стадії, призначена хіміотерапія. Препарати і схеми лікування.
Задача № 7.
Жінка 60 років скаржиться на відчуття тяжкості після їжі, задуху, кволість. При обстеженні: хвора бліда, зниженої вгодованості, живіт збільшений, у нижньому відділі вільна рідина, а над лобковою ділянкою пальпується нерухома щільна пухлина розміром 8х10 см. Ще одне щільне утворення у вигляді конгломерату пальпується в епігастральній ділянці. Під час вагінального дослідження пальпується щільне нерухоме утворення, матка не контурується. Очеревина Дугласового заглиблення горбкувата. Рентгеноскопія шлунково-кишкового тракту: шлунок відтиснений догори, деформована велика кривизна, слизова його не змінена. У асцитичній рідині під час пункції знайдені клітини аденокарциноми. Діагноз. План лікування.
Задача № 8.
Жінка 49 років скаржиться на помірні біль в животі, закрепи. При обстеженні в малому тазі праворуч виявлена нерухома різнорідної консистенції пухлина, розміром 8х10 см, у ректовагінальній перегородці, нерухомий вузол розмірами 6х6 см, слизова прямої кишки над цим вузлом зміщується. Попередній діагноз. План лікування. Прогноз.
Задача № 9.
У хворої 52 років проведена нерадикальна операція з приводу раку яєчника Ш стадії. з асцитом, після чого їй призначена хіміотерапія. Чи правильна лікувальна тактика? Чи потрібна хворій променева терапія, гормонотерапія ?
Задача № 10.
Жінка 18 років скаржиться на збільшення живота, нудоту, звернулась у жіночу консультацію, де встановили вагітність. Під час повторного огляду через 2 місяці в лівій надключичній ділянці виявлено вузол 3х3 см, у черевній порожнині - пухлина до рівня пупка, вільна рідина. В асцитичній рідині - клітини злоякісної пухлини. Поставлено діагноз - рак яєчника ІV стадії з Вірховським метастазом. План лікування.
PAGE 1