Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Вінницький державний педагогічний університет
Імені Михайла Коцюбинського
Інститут педагогіки, психології та мистецтв
Кафедра психології
Звіт про проходження
переддипломної психологічної практики
(Вінницький міжшкільний комбінат)
З 28.01.13 по 24.02.13
Керівник практики від кафедри: Комар Тетяна Олександрівна
Керівник практики від бази практики: Петрова Лариса Олександрівна
Проходила практику: Андрущак Віта Олександрівна
Вінниця
2013
Бесіда «Моя майбутня професія»
Мета: формувати в учнів старших класів свідоме ставлення до вибору майбутньої професії, навчати аргументовано відстоювати власну думку; розвивати мислення; виховувати в учнів впевненість, культуру спілкування, повагу до думки співбесідника.
Хід заняття
На класній дошці прилаштовано портрет Сократа, над ним написано тему заходу. Парти у класі розставлені півколом.
Сьогодні ми зібрались для Сократівської бесіди, основні умови якої думка, слово і логіка.
Багато століть тому відомий мислитель Сократ збирав своїх учнів, щоби разом обговорити різні проблеми. Говорили переважно учні, Сократ же ставив їм запитання і поєднував думки логічними звязками. Чого прагнув великий учитель і філософ? Навчити своїх учнів розмірковувати і висловлювати правдиві, справедливі і розумні думки.
От і ми спробуємо стати учнями славетного мислителя. Але перед тим, як розпочати Сократівську бесіду, давайте визначимо її правила. (Підходить до дошки, записує правила.)
Правила сократівської бесіди:
1. Не можу мовчати.
2. Поважаю співбесідника.
3. Платон мені друг, але істина дорожча.
4. Заговори, щоб я тебе почув.
Сократівська бесіда передбачає діалог. Тож будьте готові швидко відповідати на запитання.
Розпочнемо бесіду з розминки, мета якої активізувати думки. Відповідати на запитання серйозно не обовязково, відповіді можуть бути і жартівливі. Але участь у розминці мають взяти усі присутні. До речі, така форма бесіди називається рондо.
Запитання до учнів.
Учитель ставить запитання. На кожне запитання учні відповідають по черзі.
Який у тебе зараз настрій?
Який у тебе настрій зазвичай?
З якими людьми тобі приємніше спілкуватись?
Як ти гадаєш, чим будеш займатися, наприклад, через пять (десять) років?
Дякуємо. Тепер, коли ми трохи звикли до ролі співбесідників, перейдемо до обговорення основної теми, заради якої ми зібралися.
Підведення підсумку.
Бесіда «Хто такий психолог»
Психолог - фахівець, що здобув психологічну освіту. Психологічна - це не медична освіта, і тому психолог (на відміну від психіатра) не має права виписувати ліки. Області застосування його знань - психологічне консультування здорових людей.
У яких ситуаціях може допомогти психолог: при труднощах: у спілкуванні, в ухваленні рішень, у взаєминах. Роботою психолога є виступати певним дзеркалом, дати людині можливість побачити своє життя, проблеми збоку. Застосувати все те, що може допомогти звести містки між собою і собою, собою і людьми, соціумом.
Не треба думати, що психологи змінюють життя, ні психолог довго слухає клієнта після чого допомагає знайти вихід з різних ситуацій. Шляхи вирішення проблем закладені в самій людині, необхідно лише допомогти усвідомити їх.
Хто такий клієнт психолога?
Клієнт це психічно здорова людина, що має здатність розсудливо мислити, міркувати, відчувати і адекватно передавати свої думки і відчуття.
Психотерапевт фахівець (лікар або психолог), який надає допомогу найчастіше нефармакологічними методами. Спрощено кажучи, психотерапевт - людина, що опанувала один з напрямів психотерапії. Психотерапевти працюють як з психічно здоровими людьми, так і з людьми на межі здоров'я і захворювання
(неврози, депресії...) Психотерапевт використовує визначені психотехніки, щоб допомогти клієнтові вирішити його проблему.
Психіатр - це фахівець в області діагностики і лікування психічних розладів (захворювань). Використовує переважно медикаментозні методи лікування, але також і різні види психотерапії. Психіатр працює з людьми психічно хворими, такими, що мають
серйозні відхилення в психіці.
Чи дає психолог поради?
У процесі надання психологічної допомоги психолог прагне до того, щоб приймати клієнта таким, який він є, створити умови для його самовизначення й особистісного зростання, а також до того, щоб він по-новому подивився на власну поведінку. Інакше кажучи, в основі професійного ставлення психолога до клієнта лежить переконання в тому, що людям властива складність, унікальність і тенденція до розвитку й реалізації свого потенціалу.
Чому люди звертаються за психологічною допомогою?
Скільки людей - стільки підстав для звертання за психологічною допомогою. Одні приходять до психолога, сподіваючись впоратись з важкою життєвою ситуацією й прийняти виважене рішення, інші чекають від психолога порятунку від душевного страждання й таких симптомів, як депресія, тривога, страх. За психологічною допомогою часто звертаються також ті, хто зазнають труднощів у встановленні або підтримці задовольняючих особистих відносин.
Звертання за психологічною допомогою припускає узяття людиною певної відповідальності за власне життя й визнання, що щось у мені, як видно, не так. Але на це здатні далеко не всі. Рішучість втілити ідею звернутися за психологічною допомогою найчастіше виникає, коли людина починає усвідомлювати, що щось у його житті знову й знову повторюється з тим самим безрадісним результатом.
Консультація із психологом - це перший крок, який свідчить про реальне бажання щось змінити в собі, у своїх особистих відносинах або в професійнім житті, і цей крок робить дане бажання більш реальним. Звернення за допомогою до психолога говорить, з одного боку, про усвідомлення насущної потреби щось змінити у своєму житті, з іншої, - про готовність взяти відповідальність за власне життя. Тому ваш перший крок завжди буде правильно сприйнятий, і з першого візиту ви може розраховувати на серйозне ставлення, підтримку й повагу психолога.
Чого очікувати й чого не варто очікувати від консультації й допомоги психолога-консультанта?
Звертаючись за допомогою до психолога-консультанту, більшість людей сподіваються якнайшвидше відчути себе краще, багато хто настроює себе на швидке, майже чарівне рятування від своїх проблем. Почасти це зрозуміло. Як правило, люди не мають реального уявлення про процес психологічної допомоги. Взаємодія із психологом-консультантом уявляється їм простішою й легшою, ніж воно є насправді . Люди сподіваються, що після того, як вони розкажуть про свої проблеми, решту за них зробить психолог-консультант, переоцінюючи при цьому вплив фахівця й недооцінюючи необхідність власної активної участі в дослідженні й вирішенні існуючих проблем.
Тренінг " Креативність"
I.Вступна частина
1.Привітання (На початку заняття учасники вітаються і знайомляться один з одним)
Невербально(завдяки жестам, міміки-не повторювати вже використаний жест)
2.Знайомство
Вправа „Презентація свого „Я” (Імя + якості)
Мета: поглиблення знайомства, створення атмосфери довіри та позитивного емоційного клімату, інтересу до занять.
Час: 10 хв.
Процедура проведення: перший учасник називає своє імя і дає характеристику якості, які дають можливість вважати себе людиної творчою,неординарною. Наприклад: „Я Леся, я акуратна, обережна, уважна, хочу пізнати свої творчі можливості”.Так кожний учасник розповідає про себе.
3.Вправа „Правила”(прийняти правила роботи і спілкування під час тренінгу)
Час: 10 хв.
Процедура проведення: тренер закликає учасників сформулювати правила роботи роботи під час заняття. Кожен учасник має право висловити свою думку щодо проведення занять та правил поведінки групи
4.Очікування
Вправа „Дерево очікування”
Час: 5 хв.
Матеріали: дерево, на якому потім будуть яблука
Процедура проведення: спочатку кожному учаснику тренер роздає стікери і пропонує зафіксувати свої сподівання.
-Мені б хотілось на цьому тренінгу...
II.Основна частина
1.Пре-тест( Оцінка рівня поінформованості щодо проблематики)
Робота в групах
Вправа"Креативність"(Як ви розумієте "креативність").Під час роботи з різними поняттями можна використовувати принцип Ментальних карт, який допоможе застосовувати елементи ейдетики. Запропонувати малювати лівою рукою, що буде спонукати до розвитку правої півкулі, яка відповідає за творчість особистості.
2.Актуалізація проблеми та конкретних завдань для її розвязання.
3.Надання інформації, засвоєння знань.
Презентація «Креативність»
4.Енергізатор (Енергізатор („energizer”) коротка вправа, яка відновлює енергію групи під час навчання.
Більшість вправ енергізаторів проводяться з метою порухатись у незвичній цікавій формі, через гру налагодити та розвинути взаємодію, співпрацю між учасниками.
Енергізатори активізують роботу різних аналізаторів: тілесно-кінестетичих,візуально-просторових, візуально-аудіальних і т. д. та розвивають музично-ритмічні, креативні, творчі здібності учасників.)
Вправа «ПОДОРОЖ»
Під час виконання завдання звучить музика
- Отже уявіть, що ви:
· йдете босоніж по гарячому піску;
· гуляєте з повітряною кулькою, коли дме сильний вітер;
· переходите через бурхливий гірський струмок, перескакуючи з камінчика на камінчик;
· йдете крізь густий ліс вночі, обминаючи дерева;
· ступаєте вузькою стежкою з височенною кропивою з двох сторін;
· прогулюєтесь осіннім парком, розгортаючи ногами листя;
· ступаєте по снігу, провалюючись по коліна;
· йдете гірським хребтом, коли дме сильний вітер;
пірнаєте крізь фантастичні образи своїх снів;
· проникаєте крізь образи минулого (майбутнього);
· ковзаєте по льоду в слизькому взутті;
· пересуваєтесь по не застиглій ще смолі;
· крокуєте містами Батьківщини;
· крокуємо по країні мрій;
· летите у космосі;
· перетворюєтесь у повітряні кульки, які вітер підносить високо в небо.
Учасники рухаються по кімнаті в довільних напрямках, зображують почуте.
5.Робота в групах
Вправа „Квота творчих ідей” (метод креативного розвитку-метод придумування)
Мета: стимулювання творчої уяви й фантазії, розвиток оригінальності, швидкості та гнучкості мислення. Звучить музика. Ф.Шопен „Фантазія”.
Час: 5 хв.
Процедура проведення: „Подумайте та запишіть, як можна використати звичайний предмет цвях, газету, порожню консервну банку, пляшку тощо. Напишіть якомога більше призначень.
Обговорення:
- Чи складно було виконувати вправу? Що заважало?
- Як швидко виникли оригінальні ідеї?
Рефлексія.
Тренінг «Спілкування»
Ведучий: «Ми почнемо з того, що кожен по колу назве своє ім'я іскаже кілька слів про себе. Перед цим пропонують кожному з вас взяти потабличці і написати на ній своє ім'я. Не обов'язково це буде вашесправжнє ім'я, ви можете назвати себе по-іншому. Якщо ви вирішили взятиінше ім'я, то, представляючись, скажіть і сьогодення, а потім спробуйтесказати, чому ви вирішили його змінити. Через одне-два заняття ми запам'ятаємо,як звуть один одного, і зможемо обходитися без табличок. Може, тіімена, які були взяті на сьогодні, потім і не знадобляться, але якщопотрібно, кожен зможе взяти свою табличку і, наприклад, щось розповісти прособі під іншим ім'ям. Починаємо ».
Вчимося розслаблятися.
Ведучий розповідає про те, що у випадках, коли відчуваєшнапруга, «зажатість», тривогу, можна допомогти собі, розслабляючись за допомогоюпростих прийомів, які допомагають не тільки відчути себе комфортніше іспокійніше, але і створити умови для більш зваженого, обдуманогоповедінки, яка не завдає шкоди інтересам іншої людини. Потім вінпроводить три вправи на релаксацію (див. 8).
1) «Сядемо зручніше. Спина розслаблена, спирається на спинку стільця,руки спокійно лежать на колінах. Можна закрити очі. Зробимо за десятьглибоких повільних вдихів і видихів. Щоб сповільнювати їх, вдихаючи, порахуємопро себе до семи, а видихаючи - до дев'яти. Можна і не вважати - дивлячись яклегше. Почнемо »,
Після закінчення:« Тепер можна закрити очі. Розповімо, що зазнали,що відчули, виконуючи цю вправу. Можна, я почну? »Ведучий вданому випадку показує, як можна говорити про свої почуття, намагаючисьописати те, що відчув, докладніше.
2) «Інший спосіб розслабитися можна було б назвати« Чарівнеслово ». Наприклад, коли ми хвилюємося, ми можемо сказати про себе цечарівне слово, і відчуємо себе трохи впевненіше і спокійніше. Цеможуть бути різні слова: «спокій», «тиша», «ніжна прохолода», будь-якіінші. Головне, щоб вони допомагали вам. Давайте спробуємо ».
Після закінчення ведучий запитує, які« чарівні слова »підібравкожен з учасників і що він відчув.
3) «Ще один спосіб заспокоїтися і розслабитися. Згадайте, уявітьсобі ситуацію, яка зазвичай викликає у вас хвилювання, напруга.
Промовте про себе кілька тверджень про те, що ви відчуваєте себевпевнено, спокійно. Але ці твердження повинні бути позитивними.
Наприклад, не «я не хвилююся», а «я спокійний» і т.д. Почнемо ».
По закінченню ведучий запитує, хто які словосполучення використав,що відчув і просить, якщо не важко, розповісти про те, які ситуаціїзгадалися.
Дана вправа сприяє не тільки засвоєнню підлітками простихнавичок саморегуляції та створення комфортної і довірчої атмосфери вгрупі, але й тому, що учасники групи починають більш відкрито і повновисловлювати свої почуття.
«Очі в очі».
Ведучий говорить про те, що у звичайному житті часто людизадовольняються поверхневими, неглибокими контактами один з одним, ненамагаючись побачити, що відчуває, переживає інший, після чого пропонуєучасникам заняття протягом 3-5 хвилин дивитися в очі іншим, намагаючисьвстановити контакт з кожним членом групи. Після закінчення ведучий запитуєпро відчуття, випробуваних під час вправи, кому і чому було важковстановити зоровий контакт. Ця вправа допомагає встановити на етапізнайомства більш глибокий і довірчий контакт між учасниками групи.
Далі ведучий пропонує правила поведінки групи, також вонин поширюються на нього самого. Після прочитання правил провіднийрозгортає плакат з цими правилами, який після цього завжди висить назаняттях. Дається обіцянку дотримуватися правил. Ведучий вимовляє слово