У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

ДОСЛІДНИЙ ІНСТИТУТ ПРИВАТНОГО ПРАВА І ПІДПРИЄМНИЦТВА АКАДЕМІЇ ПРАВОВИХ НАУК УКРАЇНИ Міхно Ольга Іва

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

 

НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ІНСТИТУТ ПРИВАТНОГО ПРАВА І ПІДПРИЄМНИЦТВА АКАДЕМІЇ ПРАВОВИХ НАУК УКРАЇНИ

Міхно Ольга Іванівна

УДК 347.4

ПРИПИНЕННЯ ДОГОВОРУ ЗА  

ЦИВІЛЬНИМ ЗАКОНОДАВСТВОМ УКРАЇНИ

Спеціальність 12.00.03 –Цивільне право і цивільний процес;

сімейне право; міжнародне приватне право

А В Т О Р Е Ф Е Р А Т

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата юридичних наук

Київ-2007


Дисертацією є рукопис.

Робота виконана у відділі проблем приватного права Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва Академії правових наук України.

Науковий керівникдоктор юридичних наук, професор

член-кореспондент Академії правових наук України

Дзера Олександр Васильович

Київський національний університет імені Тараса Шевченка,

професор кафедри цивільного права (м. Київ)

Офіційні опоненти  доктор юридичних наук, професор

член-кореспондент Академії правових наук України

Довгерт Анатолій Степанович

Інститут міжнародних відносин

Київського національного університету імені Тараса Шевченка,

завідувач кафедри міжнародного приватного і митного права (м. Київ)

доктор юридичних наук, доцент

Васильєва Валентина Антонівна

Юридичний інститут

Прикарпатського національного університету

імені Вастля Стефаника,

завідувач кафедри цивільного права та процесу (м. Івано-Франківськ)

Захист відбудеться 22.06.2007 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К.26.500.01 у Науково-дослідному інституті приватного права і підприємництва Академії правових наук України (01024, м. Київ, вул. М.Раєвського, 23а).

З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва Академії правових наук України (01024, м. Київ, вул. М.Раєвського, 23а).

Автореферат розісланий 20.05.2007р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради        Безух О. В.

 ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Становлення України як правової держави, інтеграція до європейської спільноти, перехід до ринкової економіки, необхідність залучення іноземних інвестицій потребують належного правового регулювання договірних відносин, розробки механізмів не лише укладення, дії, але і припинення договорів.

Припинення (як і укладення) договорів має велике практичне значення для цивільного обігу, оскільки стосується майнових прав його сторін і в багатьох випадках може спричиняти для останніх негативні правові наслідки. Зрозуміло, що у більшості випадків сторони належно виконують договірні обов’язки. Це хоч і призводить до припинення договору, але є позитивним фактом, оскільки за таких обставин сторони досягають бажаного для них правового результату. Однак так буває далеко не завжди. Припинення договору може бути викликане неналежним виконанням стороною умов договору, відмовою від нього. А відтак постає проблема захисту порушених прав.

Припинення договору зачіпає права й обов’язки контрагентів, впливає на їхній майновий стан, а також майновий стан інших осіб, які не виступають його сторонами, що значною мірою впливає на ефективність цивільно-правового обігу. Ефективне регулювання цивільно-правового обігу потребує визначення сутності, підстав, порядку здійснення та правових наслідків припинення договірних відносин.

Припинення договору повинно відбуватися з дотриманням прав контрагентів, із забезпеченням їх інтересів, без порушення прав інших учасників цивільно-правових відносин. Припинення договору через порушення однією стороною його умов має супроводжуватися компенсацією збитків, поновленням прав, порушених таким припиненням, застосуванням інших заходів.

Між тим чинне законодавство, зокрема і ЦК України, не регулює повною мірою усі ці відносини, а водночас містить прогалини. Недостатня увага надається припиненню зобов’язань у цивілістичній науці.

У працях радянських вчених висвітлювалися переважно проблеми розірвання договору через окремі підстави. У сучасних цивілістичних дослідженнях в Україні також приділялася увага деяким питанням, пов’язаним із припиненням договору. Так, у 2003р. була захищена дисертація  Н. М. Процьків “Правове регулювання розірвання цивільно-правових договорів за цивільним законодавством України”, в 2006р. –дисертація А. М. Блащука “Припинення договірних зобов’язань у цивільному праві України”. Однак ці праці не заповнюють існуючий правовий вакуум досліджень даної теми, оскільки перша стосується лише однієї підстави припинення договору, а друга –договірних зобов’язань. В даному ж дисертаційному дослідженні  запропоновано комплексний аналіз усіх відносин щодо припинення договору, а саме припинення договору з визначенням його сутності, підстав, їх класифікації, порядку та правових наслідків припинення договірних відносин. Обрана тема є актуальною ще й тому, що робота виконана після прийняття Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.

1

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана у відділі проблем приватного права Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва Академії правових наук України відповідно до напрямків наукової роботи НДІ приватного права і підприємництва АПрН України “Методологічні засади приватного права”(номер державної реєстрації 0103В003101).

Мета й завдання дослідження. Метою дисертації є дослідження сутності припинення договору, співвідношення припинення з розірванням договору, характеристика підстав, порядку й наслідків припинення договірних відносин та видів підстав (суб’єктивних і об’єктивних). Для її досягнення поставлені наступні завдання: з’ясувати поняття припинення договору; визначити поняття й ознаки розірвання договору та відмови від нього; розглянути однакові й відмітні риси зазначених правових категорій; класифікувати підстави припинення договору з різних критеріїв і виявити найбільш істотні особливості кожної з них; звернути особливу увагу на підстави, які у 2003 р. вперше були використані на законодавчому рівні, –на відступне і прощення боргу; дати аналіз порядку і правовим наслідкам припинення договору; визначити відмітні риси підстав припинення окремих типів договорів; з урахуванням особливостей припинення договору залежно від його типової належності виявити недоліки і прогалини в порядку припинення договору через порушення його умов однією зі сторін, розробивши пропозиції щодо їх усунення.

Об’єктом дослідження є суспільні відносини між контрагентами, обумовлені припиненням договору.

Предметом дослідження виступає комплекс цивільно-правових норм та умови договору, що регулюють відносини, пов’язані з припиненням договору, судова практика розгляду справ цієї категорії.

Методи дослідження. Викладення дисертаційного матеріалу здійснено за допомогою сукупності методів: діалектичного, формально-логічного, логіко-семантичного, системного аналізу, системно-функціонального, порівняльно-правового, історико-правового тощо.

Єдність історичного й логічного методів сприяла з’ясуванню історичних закономірностей розвитку вчення про припинення договору, правового регулювання припинення договірних відносин у той чи інший історичний період. Характерні для порівняльного методу синхронічний та діахронічний підходи дозволили з’ясувати суть і характерні риси припинення договору порівняно з національними й іноземними аналогами в різні історичні етапи їхнього розвитку.

За допомогою діалектичного методу вивчено зв’язок понять “виконання –порушення договору”, “виконання –припинення договору”, “порушення –припинення договору”, “припинення –наслідки припинення”. Логічний метод обумовив послідовність виявлених суджень, понять та умовиводів.

Метод класифікації дозволив розмежувати поняття залежно від низки ознак, зокрема, класифікувати підстави припинення договору за різними сталими критеріями.

За допомогою системно-структурних методів проаналізовано конструкцію припинення договору, її зв’язок з іншими інститутами цивільного права, а також відмежування від інших правових категорій.

Теоретичну основу дисертаційної роботи та практичні рекомендації становили праці українських і російських учених-юристів дореволюційного, радянського й сучасного періодів, як-от: М. М. Агарков, С. С. Алєксєєв, О. А. Беляневич, М. І. Брагінський, С. М. Братусь, І. Л. Брауде, В. В. Вітрянський, М. В. Гордон, К. А. Граве, А. М. Гуляєв, О. В. Дзера, А. С. Довгерт,                    З. М. Заменгоф, О. С. Йоффе, К. Д. Кавелін, Я. А. Канторович, В. М. Корецький, В. М. Коссак,               О. О. Красавчиков, Н. С. Кузнєцова, Л. А. Лунц, В. В. Луць, Р. А. Майданик, Д. І. Мейєр,                      І. Б. Новицький, К. П. Побєдоносцев, І. О. Покровський, О. А. Пушкін, В. К. Райхер,                          Н. О. Саніахметова, С. В. Сарбаш, М. М. Сібільов, Є. О. Суханов, В. С. Толстой, Ю. К. Толстой,  Є. О. Харитонов, Я. М. Шевченко, Г. Ф. Шершеневич, О. Ю. Шилохвост та ін.

У процесі написання дисертації були використані роботи зарубіжних правознавців:             Є. Годеме, Г. Дернбурга, Р. Зома, М. Пляніоля, Р. Саватьє, Ф.-К. Савіньї, К. Цвайгерта та ін.

Наукова новизна одержаних результатів конкретизується, зокрема, у наступних теоретичних положеннях та висновках:

1. Вперше виявлено неузгодженість між загальними та спеціальними нормами договірного права, яка виявляється в тому, що в загальних положеннях ЦК України про договір (глави 52, 53) відсутні положення про припинення договору (за винятком положень про розірвання договору), а в нормах ЦК України, які регулюють окремі види договірних зобов’язань, передбачаються підстави припинення окремих договорів (статті 755, 763, 997, 1008, 1044).

Вперше запропоновано главу 53 ЦК України назвати „Укладення, зміна та припинення договору”, у якій передбачити перелік підстав припинення договору, завдяки чому загальні норми про договір будуть адекватно відображати зміст спеціальних норм про окремі види договорів.

2. Вперше надано широке доктринальне визначення припинення договору, під яким пропонується розуміти припинення його чинності за суб’єктивними чи об’єктивними підставами, передбаченими договором або законом, та припинення договірних прав і обов’язків на майбутній період.

. Набуло подальшого розвитку положення про те, що господарське зобов’язання припиняється не в разі його розірвання, як це нині передбачено ч. 2 ст. 202 ГК України, а в разі розірвання господарського договору, на підставі якого виникло це зобов’язання. Запропоновано вилучити з наведеної статті ГК України таке положення як юридично некоректне.

. Вперше надано визначення підстави припинення договору, під якою запропоновано розуміти правомірний юридичний факт (сукупність фактів) суб’єктивного чи об’єктивного характеру, передбачений договором або законом, який призводить до припинення чинності договору як правочину та договірних зобов’язань на майбутній період.

. Через те, що у ст. 604 ЦК України не розкрито зміст домовленості сторін про припинення зобов’язання, вперше обґрунтовано висновок, що способами таких домовленостей можна вважати передання відступного, прощення боргу, взаємоузгоджене зарахування зустрічних вимог, новацію, розірвання сторонами договору, взаємну відмову від договору. Запропоновано зробити їх повний перелік в ст. 604 ЦК України.

. Дисертант пропонує визначати відступне як дії з передачі грошей, майна, дії з виконання робіт, надання послуг тощо, що передає чи здійснює боржник на користь кредитора з метою припинення договору, а передача такого відступного за своєю правовою природою є двостороннім правочином, предметом якого є вищезазначені об’єкти, але не саме майно, як це передбачено в ст. 600 ЦК України.

. Дисертант запропонував під прощенням боргу розуміти правочин про звільнення кредитором боржника від виконання ним договірних зобов’язань повністю чи частково за умови виконання умов договору кредитором та наявності згоди боржника й непорушення прав третіх осіб щодо майна кредитора.

. Вперше сформульовано науковий висновок про те, що усі правові форми домовленостей про припинення зобов’язання мають ознаки правочинів з тією їх особливістю, що усі вони спрямовуються на припинення цивільних прав та обов’язків, що виникли на підставі первісного договору, а відтак такі домовленості мають відповідати загальним вимогам про правомірність правочинів, передбаченим ст. 203 ЦК України.

. Набуло подальшого розвитку положення про відсутність у ст. 545 ЦК України належного переліку документів, що підтверджують належне виконання договору, оскільки в ній відсутнє посилання на такі докази, як банківсько-розрахункові документи, акти тощо.

. Вперше обґрунтовано висновок про те, що розірвання договору не є поняттям, тотожним достроковому припиненню договірних зобов’язань, адже розірвання договору, по-перше, може бути вчинено і після спливу терміну його чинності, а по-друге, воно є лише однією з підстав (способів) припинення договірного зобов’язання за домовленістю сторін.

Розірвання договору –це припинення дії (чинності) договору за суб’єктивними підставами на вимогу однієї сторони чи за домовленістю обох сторін, або на вимогу уповноважених законом інших осіб, або за рішенням суду до моменту належного виконання, що тягне за собою припинення необхідності виконання умов договору на майбутній період, відповідний розподіл уже виконаних частково обов’язків або настання інших правових наслідків за домовленістю сторін або за рішенням суду.

11. Дисертант вперше обґрунтовує тезу, що відмова однієї сторони від договору має розглядатися не лише як односторонній правочин, як про це вже зазначалося в юридичній літературі, але і як оферта, спрямована на припинення договору, яка в разі її прийняття (акцепту) другою стороною набуває ознак двостороннього договору, спрямованого на розірвання первісного договору.

Дії сторін, спрямовані на розірвання договору та оформлені належним чином, мають ознаки договору, що лише опосередковано випливає із змісту ст. 654 ЦК України, згідно з якою зміна або розірвання договору вчиняються в такій самій формі, що і договір, який змінюється або розривається. Тому вони могли б бути сформульованими більш однозначно із застереженням про те, що розірвання договору має оформлятися договором, який умовно можна було б назвати “ліквідаційним”або “скасувальним”. Отже, ст. 654 ЦК України можна було б доповнити частиною другою наступного змісту: “Розірвання договору вчиняється укладенням скасувального договору”. Думається, що таким же договором є взаємоузгоджена сторонами відмова від договору.

12. Вперше обґрунтовано висновок, який полягає в тому, що одностороння відмова від договору не може вважатися такою, що призвела до автоматичного припинення договору. Однак за ч. 3 ст. 651 ЦК України у такому разі договір має вважатися розірваним. Таку норму не можна визнати вдалою, адже друга сторона позбавляється права на захист від можливо необґрунтованої відмови. Тому зазначена норма має бути реформована, а ч. 3 ст. 651 ЦК України викладена в наступній редакції: “У разі односторонньої відмови від договору в повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим, якщо відмова від договору не оскаржена протягом 20 днів з моменту одержання стороною пропозиції про відмову від договору”.

. Обґрунтовано доцільність визначення чіткого порядку реалізації відмови сторони від договору, у зв’язку з чим запропоновано ст. 651 ЦК України доповнити частиною четвертою наступного змісту: “Сторона, яка в односторонньому порядку відмовляється від договору, повинна направити письмову пропозицію про зміну чи відмову від договору другій стороні за договором. Сторона, яка одержала таку пропозицію, повинна повідомити у двадцятиденний строк оферента про результати її розгляду. Невиконання цієї вимоги засвідчує прийняття відмови та розірвання договору. У разі недосягнення згоди кожна із сторін має право звернутися за захистом своїх прав до суду”.

. Вперше обґрунтовано недосконалість норми ст. 653 ЦК України, яка надає стороні право на відшкодування збитків лише в разі розірвання договору у зв’язку з його істотним порушенням, та її невідповідність ст. 623 ЦК України, яка покладає на боржника обов’язок відшкодовувати збитки за будь-яке порушення. На думку дисертанта, у разі спору є підстави для надання переваг у застосуванні ст. 623 ЦК України.

. Вперше виявлено відсутність єдиної системи у побудові норм ЦК України, які регулюють окремі види договорів, адже в одних випадках законодавець передбачає право сторони на відмову від договору (норми про договір купівлі-продажу); в других –право на розірвання договору або на відмову від нього (норми про договори ренти, довічного утримання, дарування, найму, підряду тощо); в третіх –право на припинення договору (норми про договори найму, довічного утримання, доручення); в четвертих випадках взагалі відсутні норми щодо припинення договору будь-яким способом (норми про договори перевезень, зберігання, факторингу).

. Вперше встановлено, що домінуючою підставою припинення окремих видів договорів за ЦК України є одностороння відмова від договору, зокрема така, яка не обумовлена порушенням договору другою стороною, що не узгоджується з визначальним принципом цивільного права про недопустимість односторонньої відмови від договору, за певними винятками. У ЦК України право на односторонню відмову від договору стало загальним правилом. Така концепція структурної побудови норм щодо припинення договорів та договірних зобов’язань має бути предметом наукових дискусій та майбутнього вдосконалення.

. З огляду на відсутність у нормах ЦК України та інших законодавчих актах положень щодо припинення окремих видів договорів, у разі спору суду необхідно керуватися нормами, наявними в загальних положеннях ЦК України про зобов’язання. Висловлено пропозицію про доцільність сформування з цього питання правової позиції Верховним Судом України.

. Вперше обґрунтовано наявність прогалин у статтях, що регулюють певні види договорів, які виявляються у відсутності в них положень про можливість відшкодування збитків у разі розірвання договору або відмови від цього, та запропоновано у разі наявності судового спору застосовувати загальні положення про правові наслідки порушення зобов’язання у формі відшкодування збитків у повному обсязі, якщо інше не передбачено договором або законом.

Практичне значення одержаних результатів. Теоретичне значення дисертації полягає в її спрямованості на усунення прогалин у науці цивільного права та законодавстві, яке регулює припинення договірних відносин.

Практична спрямованість дисертаційного дослідження полягає у внесенні пропозицій і формулюванні висновків, що можуть бути використані для вдосконалення чинного законодавства України. Зокрема, реалізація запропонованих змін та доповнень до Цивільного кодексу України дозволить усунути наявні прогалини у цивільному законодавстві щодо розмежування понять припинення договору, розірвання договору та відмови від договору, сприятиме суб’єктам договірних відносин у використанні необхідних підстав припинення договору із дотриманням їх прав та інтересів.

Положення дисертаційного дослідження можуть бути використані в навчальному процесі під час підготовки підручників, курсів лекцій, навчальних посібників, у викладанні відповідних спецкурсів з цивільного права юристам цивілістичної спеціалізації.

Апробація результатів дослідження. Результати дисертаційної роботи були оприлюднені на науково-практичному семінарі “Нові Цивільний та Господарський кодекси України та проблеми їх застосування” (23 квітня 2003 р., м. Харків, Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого); на науковій конференції “Нове законодавство України та питання його застосування” (26–грудня 2003 р., м. Харків, Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого); на Четвертому науковому конгресі “Державне управління та самоврядування” (26 лютого 2004 р., м. Харків, Харківський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України); на науковій конференції “Науковий потенціал майбутнього України на шляху до європейської інтеграції” (26 березня 2004 р., м. Дніпропетровськ, Академія митної служби України); на ХІІ Міжвузівській студентській науковій конференції “Наука і вища освіта” (20 травня 2004 р., м. Запоріжжя, Гуманітарний університет “Запорізький інститут державного та муніципального управління”); на міжнародній науковій конференції молодих учених та здобувачів наукового ступеня “Актуальні проблеми правознавства” (11–листопада 2004 р., м. Харків, Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого); на науково-практичній конференції, присвяченій пам’яті професора О. А. Пушкіна, “Актуальні проблеми цивільного права та процесу” (21 травня 2005 р., м. Харків, Національний університет внутрішніх справ); на науковій конференції молодих учених та здобувачів наукового ступеня “Актуальні проблеми правознавства” (01–березня 2006 р., м. Харків, Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого). Окремі положення й висновки дисертаційного дослідження викладені в наукових публікаціях.

Публікації. Основні положення дисертаційного дослідження втілені в семи наукових статтях, опублікованих у профільних фахових виданнях відповідно до вимог Вищої атестаційної комісії України з урахуванням постанови Президії Вищої атестаційної комісії України № 7-05/1 від 15.01.2003 р. “Про підвищення вимог до фахових видань, внесених до переліків ВАК України”, та в тезах наукових доповідей і повідомлень.

Структура роботи обумовлена метою й предметом дослідження. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, поділених на одинадцять підрозділів, висновків та списку використаних джерел. Загальний обсяг роботи –сторінок, з них основного тексту –сторінок. Список використаних джерел налічує 302 найменування і має обсяг 28 сторінок.

Основний зміст роботи

У вступі обґрунтовуються актуальність теми дисертації, ступінь її наукової розробки, визначаються предмет, об’єкт, мета й завдання дослідження, обґрунтовується наукова новизна дисертації, викладаються основні положення, які виносяться на захист, розкриваються теоретичне й практичне значення роботи та апробація результатів дослідження.

Перший розділ „Сутність припинення цивільно-правового договору” складається з двох підрозділів.

У підрозділі 1.1. „Розвиток вчення про припинення договору” визначено особливості регулювання відносин щодо припинення договору на різних етапах функціонування української держави та формування наукових поглядів на цю проблему в цивілістичній науці.

Аналіз історичного розвитку інституту припинення договору засвідчує, що його формування в новому ЦК України та інших актах цивільного законодавства відбулося під впливом правових конструкцій та юридичних доктрин періоду римського приватного права, дореволюційної царської Росії, радянського соціалістичного режиму, а також під впливом кардинальних соціально-економічних та політичних реформ в умовах незалежної держави Україна, які наповнили підстави припинення договору (зобов’язання) новим змістом, адекватним принципам приватного права в умовах функціонування права приватної власності та засад ринкової економіки.

У підрозділі 1.2. „Поняття припинення цивільно-правового договору” надається загальна характеристика стадії припинення договору, підстав його припинення, встановлених законом, формулюються нормативне й доктринальне визначення поняття “припинення договору”.

Дисертант поділяє позицію тих цивілістів, які під припиненням договору розуміють відносно самостійну стадію динаміки договірного зобов’язання, наводить щодо цього додаткові аргументи.

Вперше виявлено неузгодженість між загальними та спеціальними нормами договірного права, яка виявляється в тому, що в загальних положеннях ЦК України про договір (глави 52, 53) відсутні положення про припинення договору (за винятком положень про розірвання договору), а в нормах ЦК України, які регулюють окремі види договірних зобов’язань, передбачаються підстави припинення окремих договорів (статті 755, 763, 997, 1008, 1044).

Вперше запропоновано главу 53 ЦК України назвати „Укладення, зміна та припинення договору”, у якій передбачити перелік підстав припинення договору, завдяки чому загальні норми про договір будуть адекватно відображати зміст спеціальних норм про окремі види договорів.

Домінуючою класифікаційною системою всіх підстав (способів) припинення договору (зобов’язання) в юридичній доктрині став їх поділ на суб’єктивні й об’єктивні. Такий поділ підстав припинення договору як зобов’язання є найоптимальнішим та юридично прагматичним. Під підставою припинення договору дисертант пропонує розуміти правомірний юридичний факт (сукупність юридичних фактів), передбачений договором або законом, який призводить до припинення чинності (дії) договору як правочину та договірного зобов’язання на майбутній період. Від підстав припинення договору необхідно відмежовувати умови (обставини), в яких формується такий юридичний факт та відбувається припинення договору.

Цілком очевидно, що наведений у ЦК України перелік підстав припинення зобов’язання не є вичерпним, адже відповідно до ч. 1 ст. 598 ЦК України зобов’язання припиняється частково або в повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Іншими словами, в договірних зобов’язаннях сторони можуть передбачати будь-які правомірні юридичні факти, що можуть призводити до припинення договірного зобов’язання. Дещо невдалою є наведена норма в тій її частині, в якій міститься посилання на встановлення підстав припинення зобов’язання законом, адже в ній не розмежовуються підстави припинення зобов’язання, встановлені в ЦК України та інших законах. Тому ч. 1 ст. 598 ЦК України була б більш досконалою в наступній редакції: “Зобов’язання припиняється частково або в повному обсязі на підставах, встановлених договором, або цим Кодексом або іншим актом законодавства”.

Здійснено аналіз визначень поняття припинення зобов’язання, наведених в юридичній літературі, оскільки законодавче його визначення відсутнє. Загалом тут домінує думка про те, що під припиненням зобов’язання слід розуміти припинення існування прав та обов’язків його учасників, які становлять зміст зобов’язання. Дисертант сформулював принципово нове визначення припинення як зобов’язання, так і договору.

Припинення зобов’язання в узагальненому вигляді –це припинення (ліквідація, скасування) прав та обов’язків суб’єктів зобов’язальних (договірних або недоговірних) правовідносин на майбутнє через суб’єктивні чи об’єктивні підстави. Якщо ж давати розгорнуте визначення поняття “припинення договірного зобов’язання”, то під ним можна розуміти добровільну чи примусову ліквідацію (погашення) у сторін прав та обов’язків за договірними чи законодавчими підставами та припинення між ними правового зв’язку, за винятком правозахисних відносин, пов’язаних з невиконанням на момент припинення зобов’язання окремих обов’язків, вимогами про якість продукції, товарів у межах гарантійних термінів та строків позовної давності.

Визначення припинення договірного зобов’язання повною мірою може поширюватися на припинення договору як підстави виникнення зобов’язання, оскільки припинення договору –це також погашення прав та обов’язків сторін за договором. З урахуванням всього викладеного, під припиненням договору необхідно розуміти в широкому доктринальному значенні припинення (ліквідацію) його чинності за суб’єктивними чи об’єктивними підставами та припинення договірних прав та обов’язків на майбутній період.

Розділ II „Загальні підстави і порядок припинення цивільно-правового договору” складається з чотирьох підрозділів.

У підрозділі 2.1. „Загальні умови та правові наслідки припинення договору” висвітлюються питання процедури вчинення дій щодо припинення договору, обставин, за яких відбувається припинення договору, правові наслідки, які настають у разі припинення договору.

Припинення договору має здійснюватися у відповідному порядку з дотриманням певних умов, правил. Між тим, і в нормах ЦК України, які регулювали загальні положення про зобов’язання, і в інших актах законодавства відсутні правила, які б закріплювали універсальні механізми врегулювання відносин, пов’язаних з припиненням договору. Однак, деякі правила порядку припинення договору можна виявити в статтях ЦК України, які регулюють підстави припинення зобов’язань, адже вони поширюються і на договірні зобов’язання. У ЦК України є глава 53, яка регулює укладення, зміну і розірвання договору. Проте фактично в ній лише визначаються підстави розірвання договору, правові наслідки його розірвання та форма розірвання. Частково ці прогалини компенсуються спеціальними нормами, які регулюють деякі конкретні види договорів та процедуру їх припинення, зокрема шляхом розірвання (наприклад, договір довічного утримання, договір найму майна). За таких обставин цілком можливим є їх застосування в порядку аналогії до тих договорів, регулювання яких не містить норм про порядок їх припинення та розірвання.

Відповідно до ч. 1 ст. 604 ЦК України зобов’язання припиняється за домовленістю сторін. Однак в ній не розкривається зміст правових форм таких домовленостей, за винятком новації в ч. 2 ст. 604 ЦК України. Насправді ж, на думку дисертанта, до таких форм (способів) за домовленістю сторін можуть бути також віднесені: передання відступного (ст. 600 ЦК України), розірвання сторонами договору, взаємна відмова від договору та одностороння відмова в певних випадках (ст. 651 ЦК України). Власне, і прощення боргу (ст. 605 ЦК України), і навіть взаємоузгоджене зарахування зустрічних вимог є способами припинення зобов’язання за домовленістю сторін, передбаченою ст. 604 ЦК України. З огляду на викладене та на таку велику поширеність випадків припинення зобов’язання за домовленістю сторін, більш логічно було б розташувати ст. 604 ЦК України відразу ж за ст. 599 ЦК України, яка передбачає припинення зобов’язання належним його виконанням, та зробити їх повний перелік у ст. 604 ЦК України.

Усі правові форми домовленостей про припинення зобов’язання мають ознаки правочинів з тією їх особливістю, що всі вони спрямовуються на припинення цивільних прав та обов’язків, які виникли на підставі первісного договору, а відтак такі домовленості мають відповідати загальним вимогам про правомірність правочинів, передбаченим ст. 203 ЦК України.

У ст. 604 ЦК України не визначається форма укладення домовленості сторін про припинення зобов’язання. Однак коли ця домовленість реалізується шляхом розірвання договору, то тут має діяти правило ст. 654 ЦК України, згідно з якою зміна або розірвання договору вчиняються в такій самій формі, що й договір, який змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обігу. Логічно, що за аналогією дане правило має поширюватися і на інші способи припинення зобов’язання (договору).

У разі належного виконання договірного зобов’язання, підтвердженого відповідно до вимог договору чи закону, на думку дисертанта, має діяти презумпція правомірного і абсолютного припинення такого зобов’язання без настання для сторін будь-яких негативних правових наслідків.

Аналіз змісту ст. 545 ЦК України свідчить про те, що в ній перераховані лише деякі документи (боргові), які підтверджують належне виконання договору. У зв’язку з цим цілком слушно визнавалося за необхідне навести в ст. 545 ЦК України приблизний перелік боргових документів і пропонувалося (Т. В. Боднар) ч. 2 цієї статті доповнити нормою про те, що, якщо боржник видав кредиторові борговий документ (боргову розписку, вексель, квитанцію тощо), кредитор, приймаючи виконання зобов’язання, повинен повернути його боржникові. Однак така пропозиція не вирішує повною мірою цієї проблеми, адже вона стосується лише боргових документів і не враховує того, що належне виконання зобов’язання може підтверджуватися і іншими документами, наприклад, банківсько-розрахунковими документами (ст. ст. 1087–ЦК України). Тому ч. 1 ст. 545 ЦК України необхідно було б доповнити нормою про те, що належне виконання зобов’язання може підтверджуватися банківсько-розрахунковими документами, актами тощо.

У підрозділі 2.2. „Припинення договору шляхом його розірвання та відмови від нього” надається загальна характеристика окремих суб’єктивних підстав.

Обґрунтовано висновок про те, що розірвання договору не є поняттям, тотожним достроковому припиненню договірних зобов’язань, адже розірвання договору, по-перше, може бути вчинено і після спливу терміну його чинності, а по-друге, воно є лише однією з підстав (способів) припинення договірного зобов’язання за домовленістю сторін.

Розірвання договору визначається в дисертації як припинення дії договору за суб’єктивними підставами на вимогу однієї сторони чи за домовленістю обох сторін, або на вимогу уповноважених законом інших осіб, або за рішенням суду до моменту належного виконання, що тягне за собою припинення необхідності виконання умов договору на майбутній період, відповідний розподіл уже виконаних частково обов’язків або настання інших правових наслідків за домовленістю сторін або за рішенням суду.

Відповідно до статей 615, 651 ЦК України, до припинення договірного зобов’язання може призвести одностороння відмова від зобов’язання в разі його порушення стороною або в інших випадках, передбачених договором або законом, яка може бути обґрунтованою або довільною на розсуд сторони.

Дисертант обґрунтовує тезу, що одностороння відмова від договору має розглядатися не лише як односторонній правочин, як про це вже зазначалося в юридичній літературі, але і як оферта, спрямована на припинення договору, яка в разі її прийняття (акцепту) другою стороною набуває ознак двостороннього договору, спрямованого на розірвання первісного договору.

Дії сторін, спрямовані на розірвання договору та оформлені належним чином, мають ознаки договору, що лише опосередковано випливає із змісту ст. 654 ЦК, згідно з якою зміна або розірвання договору вчиняються в такій самій формі, що і договір, який змінюється або розривається. Тому вони могли б бути сформульованими більш однозначно із застереженням про те, що розірвання договору має оформлятися договором, який умовно можна було б назвати “ліквідаційним”або “скасувальним”. Отже, ст. 654 ЦК України можна було б доповнити частиною другою наступного змісту: “Розірвання договору вчиняється укладенням скасувального договору”. Думається, що таким же договором є взаємоузгоджена сторонами відмова від договору.

Сторона, яка одержала оферту, може не погодитись із нею. Проте, щоб її заперечення стали відомими ініціатору (оференту) відмови, вона має діяти знову ж таки відповідно до статей 642–ЦК України. Думається, що за таких обставин одностороння відмова від договору не може вважатися такою, що призвела до автоматичного припинення договору. Однак за ч. 3 ст. 651 ЦК України в такому разі договір має вважатися розірваним. Таку норму не можна визнати вдалою, адже друга сторона позбавляється права на захист від можливо необґрунтованої відмови. Тому зазначена норма має бути реформована, а ч. 3 ст. 651 ЦК України викладена в наступній редакції: “У разі односторонньої відмови від договору в повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим, якщо відмова від договору не оскаржена протягом 20 днів з моменту одержання стороною пропозиції про відмову від договору”.

Обґрунтовано доцільність визначення чіткого порядку реалізації відмови сторони від договору, у зв’язку з чим запропоновано ст. 651 ЦК України доповнити частиною четвертою наступного змісту: “Сторона, яка в односторонньому порядку відмовляється від договору, повинна направити письмову пропозицію про зміну чи відмову від договору другій стороні за договором. Сторона, яка одержала таку пропозицію, повинна повідомити в двадцятиденний строк оферента про результати її розгляду. Невиконання цієї вимоги засвідчує прийняття відмови та розірвання договору. У разі недосягнення згоди кожна із сторін має право звернутися за захистом своїх прав до суду”.

В ст. 653 ЦК України визначено правові наслідки розірвання договору, яким дисертант надає доктринальне тлумачення. Воно полягає в тому, що в разі розірвання договору, по-перше, зобов’язання припиняється з моменту досягнення про це домовленості, якщо інше не встановлено договором, або з моменту набрання рішенням суду законної сили; по-друге, за загальним правилом, все виконане залишається в кожної зі сторін договору, якщо інше не встановлено договором або законом; по-третє, якщо договір розірваний у зв’язку з істотним порушенням договору однією із сторін, друга сторона може вимагати відшкодування збитків, завданих розірванням договору. У цілому з положеннями, викладеними в ст. 653 ЦК України, можна погодитися, за винятком ч. 5, адже її зміст суперечить ст. 623 ЦК України, яка зобов’язує боржника, який порушив зобов’язання, відшкодувати кредиторові завдані цим збитки незалежно від істотності порушення зобов’язання. Тому, на погляд дисертанта, у процесі вирішення таких спорів перевагу необхідно надавати ст. 623 ЦК України і відповідно стягувати з боржника збитки за будь-яке порушення.

У підрозділі 2.3. „Суб’єктивні підстави припинення договору” висвітлюються питання поняття прощення боргу й відступного та інших суб’єктивних підстав припинення договору.  

Дисертант надає нові визначення поняття прощення боргу та відступного.

Прощення боргу являє собою правочин щодо звільнення кредитором боржника від виконання ним договірних зобов’язань повністю або частково в разі виконання умов договору кредитором і наявності згоди боржника й непорушення прав третіх осіб щодо майна кредитора.

Відступним, на погляд дисертанта, є дії з передачі грошей, іншого майна, дії з виконання робіт, надання послуг тощо, які мають ознаки двостороннього правочину, предметом якого є перераховані об’єкти, але не саме майно, як це передбачено нині в ст. 600 ЦК України.

Зарахування є підставою і способом припинення договору, яке має місце за наявності зустрічних однорідних вимог між двома сторонами (грошових чи речових одного й того ж роду та якості незалежно від кількості) й настання часу виконання обох договірних зобов’язань або його невизначеності чи обумовленості вимоги моментом її пред’явлення за одним чи обома договорами.

Новацією визначається така домовленість сторін, за якою виникає нове договірне зобов’язання, що припиняє попередній договір і передбачає новий спосіб чи предмет його виконання.

У підрозділі 2.4. „Об’єктивні підстави припинення договору” висвітлюється правовий режим тих правових підстав припинення договору, настання яких не залежить безпосередньо від волі сторін договору. Такими, що не залежать від волі сторін, насамперед, які передбачені в главі 50 ЦК України „Припинення зобов’язання”, є поєднання боржника і кредитора в одній особі, неможливість виконання зобов’язання, смерть сторони договору –фізичної особи, ліквідація юридичної особи.

Дисертант обґрунтував думку, що об’єктивними мають вважатися і ті підстави, які не передбачені в главі 50 ЦК України, але так чи інакше випливають зі змісту ЦК України, які регулюють окремі види договорів (наприклад, недієздатність фізичної особи, безвісна відсутність фізичної особи, оголошення сторони банкрутом, сплив терміну договору).

Розділ III „Особливості припинення окремих цивільно-правових договорів” складається з п’яти підрозділів.

У підрозділі 3.1. „Припинення договорів, пов’язаних з передачею майна у власність” визначені особливості правового режиму припинення договору купівлі-продажу та інших договорів, спрямованих на передачу майна у власність.

Встановлено і доведено, що норми ЦК України, які регулюють купівлю-продаж, відзначаються тим, що вони надають покупцеві право в разі порушень продавцем договору (не передасть приналежності товару та необхідні документи –ст. 666; передасть некомплектний товар –ст. 684; не передасть товару в передбаченій договором кількості –ст. 670; передасть товар у неналежній тарі та (або) упаковці –ст. 686; передасть товар неналежної якості –ст. 678, ст. 708) лише на відмову від договору та не передбачають права покупця на розірвання договору. Встановлення законодавцем заходів захисту порушених прав покупця наданням йому права припинити договір шляхом відмови від договору є прийнятним правилом лише в тому разі, коли покупець не вчинив ніяких дій для виконання договору, та коли продавець надає згоду добровільно виконати вимоги покупця, але не забезпечує ефективного захисту прав покупця, який вчинив певні дії для виконання договору, наприклад, здійснив оплату товару, а продавець відмовляється повернути гроші покупцеві. Такий прорахунок у врегулюванні відносин припинення договору купівлі-продажу можна компенсувати за допомогою норм загальних положень про розірвання договору (статті 652, 653 ЦК України). Другою вадою норм зазначених статей є те, що вони взагалі не передбачають права покупця на відшкодування збитків.

Порівняння змісту статей 678 та 708 ЦК України дозволяє виявити наявність в них досить значних розбіжностей, значна частина яких обумовлена тим, що ст. 708 ЦК розрахована на регулювання відносин за участю фізичних осіб-споживачів, на яких поширюється дія Закону України Про захист прав споживачів”.

Насамперед такі розбіжності полягають у тому, що на відміну від ст. 678 ЦК України у ст. 708 ЦК України реалізацію прав покупцем у разі продажу йому товару неналежної якості не поставлено в залежність від істотності чи неістотності недоліків товару, що в принципі підвищує рівень ефективності норм, які регулюють споживчі відносини. Однак спільною недосконалістю обох досліджуваних статей є те, що в них повністю відсутні норми про можливість застосування до продавця будь-яких форм цивільно-правової відповідальності (збитків, неустойки тощо), що, до речі, передбачалося певною мірою навіть у ЦК УРСР.

Так, очевидно помилково в ч. 2 ст. 8 Закону покупцеві надано право на розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми лише тоді, коли мають місце істотні недоліки, які виникли з вини виробника товару (продавця), або через фальсифікацію товару, що підтверджено за необхідності висновком експертизи, у той час як за ст. 708 ЦК України споживач має таке право за наявності будь-яких недоліків товару. Цілком очевидним є факт погіршення захищеності прав споживача за Законом України „Про захист прав споживачів”. За таких обставин споживач має можливість здійснювати захист своїх прав на підставі норм ст. 708 ЦК України. Тому доцільно було б у постанові Пленуму Верховного Суду України „Про практику розгляду цивільних справ за позовами про захист прав споживачів” від 12 квітня 1996 р. записати відповідне роз’яснення, наприклад, у такій редакції: ”При вирішенні цивільних справ за позовами покупців-споживачів про розірвання договору купівлі-продажу та застосування правових наслідків у зв’язку з виявленням недоліків товару суди на вимогу позивача можуть застосовувати або ст. 708 ЦК України, або ст. 8 Закону України „Про захист прав споживачів”.

Є й інша неузгодженість між вищезазначеними статтями, оскільки за ст. 708 ЦК України покупець набуває право „на відмову” від договору, а за ст. 8 Закону –„право на розірвання” договору, що є більш юридично коректним рішенням. Власне і в інших випадках у цьому плані в Законі простежується така ж послідовність.

Норми ЦК України не передбачають щодо купівлі-продажу право продавця на розірвання договору у разі порушення умов договору покупцем. Натомість вони лише у двох випадках надають йому право на відмову від договору: 1) у разі відмови покупця прийняти та оплатити товар –ст. 692 та у разі невиконання покупцем встановленого обов’язку щодо попередньої оплати товару –ст. 693; 2) та в разі невиконання покупцем обов’язку застрахувати товар, придбаного з розстрочкою платежу –ст. 696 ЦК України. Такий підхід законодавця свідчить про ігнорування ним розірвання договору як способу захисту цивільних прав.

Визнано юридичну некоректність норм ст. 727 ЦК України, які, на відміну від норм ЦК УРСР, надають дарувальникові, а також спадкоємцям дарувальника широке коло підстав для розірвання договору дарування, не пов’язаних безпосередньо з умовами договору. Таке право дарувальника могло б бути виправданим вирішенням цієї проблеми за умови передбачення його в договорі дарування, у зв’язку з цим визнано неприйнятною позицію тих авторів, які пропонують передбачити в загальних положеннях про зобов’язання норми, які надавали б право на розірвання договору не лише сторонам, а й іншим особам, адже така новизна буде руйнувати стійкість договірних відносин та визначальні принципи розірвання договорів.

Відповідно до ст. 739 ЦК України, платник безстрокової ренти має право відмовитися від договору ренти, який припиняється після спливу трьох місяців від дня одержання одержувачем ренти письмової відмови платника безстрокової ренти від договору за умови повного розрахунку між ними. Показово, що ст. 739 ЦК України передбачає право одержувача безстрокової ренти на відмову від договору без наведення будь-яких мотивів чи юридичних підстав.

По-іншому підходить законодавець до врегулювання питання розірвання договору на вимогу одержувача ренти. Так, за ст. 740 ЦК України одержувач безстрокової ренти має право вимагати розірвання договору ренти в разі, якщо платник безстрокової ренти прострочив її виплату більш як на один рік; порушив свої зобов'язання щодо забезпечення виплати ренти; визнаний неплатоспроможним або виникли інші обставини, які явно свідчать про неможливість виплати ним ренти в розмірі і в строки, що встановлені договором, а також в інших випадках, встановлених договором ренти.

Отже, право одержувача ренти на розірвання договору залежить від настання наведених обставин як підстав для вимог одержувача ренти. В наведеній статті закладена непослідовність, оскільки конкретні підстави розірвання договору доцільно встановлювати в першу чергу платникові, а не одержувачеві ренти. Крім того, важко зрозуміти логіку законодавця, який у ст. 739 ЦК України надає платникові безстрокової ренти право на відмову від договору, а в ст. 740 ЦК України –право одержувачеві безстрокової ренти на розірвання договору ренти. Як на наш погляд, в обох випадках доцільно вести мову про розірвання договору, а не про відмову від договору. Особливо це важливо враховувати щодо тих договорів ренти, які відповідно до ст. 732 ЦК України підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, оскільки без формального розірвання та зняття державної реєстрації договір буде вважатися чинним.

Положення ст. 741 ЦК України сформульовані не зовсім вдало, адже в ній не передбачено право одержувача ренти на застосування до платника ренти заходів цивільно-правової відповідальності. Тому для усунення цієї прогалини необхідно, щоб Верховний Суд України сформулював з цього приводу відповідну правову позицію про допустимість стягнення з платника ренти збитків, неустойки.

У підрозділі 3.2. „Припинення договорів, пов’язаних з передачею майна в користування” висвітлюються особливості правового режиму припинення цієї категорії договорів, визначеного нормами ЦК України, які регулюють окремі види договорів. Визначальні особливості припинення договорів з передачі майна в тимчасове користування полягають у наступному. Так, ЦК України передбачає: 1) безпосереднє припинення договору найму в разі смерті фізичної особи –наймача та в разі ліквідації юридичної особи –наймача або наймодавця (ст. 781); 2) право наймодавця на відмову від договору в разі невнесення наймачем плати протягом трьох місяців поспіль (ст. 782); 3) розірвання договору найму на вимогу наймодавця в разі порушень, допущених наймачем (ст. 783); 4) розірвання договору найму на вимогу наймача в разі порушень умов договору наймодавцем (ст. 784). Таку конструкцію способів припинення договору найму можна було б визнати майже ідеальною, за винятком ст. 782 ЦК України, адже право наймодавця на відмову від договору цілком логічно було б закріпити як право на розірвання договору найму у зв’язку з невнесенням плати у ст. 783 ЦК України „Розірвання договору на вимогу наймодавця”.

У підрозділі 3.3. „Припинення договорів з виконання робіт” висвітлюються особливості припинення договорів з виконання робіт, визначені нормами ЦК України, які регулюють окремі види договорів. Високим рівнем збалансованості у визначенні способів припинення договору відзначаються норми, які регулюють підрядні договори, оскільки вони надають, зокрема, замовникові право на розірвання договору підряду або на відмову від нього в разі порушень його умов підрядником, передбачених у статтях 849, 852, 858 ЦК України, а також на відшкодування збитків, що не було притаманне нормам, які регулювали договори, спрямовані на передачу майна у власність, у тимчасове користування. Однак дещо неоднозначною є редакція ч. 4 ст. 849 ЦК України, якою замовникові надається право у будь-який момент до закінчення роботи відмовитися від договору підряду, виплативши підрядникові плату за виконану частину роботи та відшкодувавши йому заподіяні розірванням договору збитки. По-перше, у наведеній нормі відбулося ототожнення відмови від договору з його розірванням, що насправді не так, оскільки не кожна відмова від договору набуває ознак правочину про його розірвання. По-друге, цілком обґрунтованим є правило ч. 4 ст. 849 ЦК України про надання замовникові абсолютного права на відмову від договору без наведення для цього правових підстав, оскільки законодавець тут же передбачив належний захист майнових інтересів підрядника.

Договір підряду може бути припинений також на вимогу підрядника як шляхом його розірвання без відшкодування збитків (ст. 844 ЦК України), так і шляхом відмови від договору, але з відшкодуванням збитків.

У підрозділі 3.4. „Припинення договорів з надання послуг” висвітлюються особливості припинення цієї категорії договорів, визначених спеціальними нормами.

Виявлено й доведено однобічність і незавершеність у врегулюванні порядку та підстав припинення договорів про послуги. Взагалі відсутні будь-які конкретні критерії припинення договорів про надання послуг в загальних положеннях про послуги глави 63 ЦК України, адже в ст. 907 ЦК України лише зазначено, що договір про надання послуг може бути розірваний, зокрема шляхом односторонньої відмови.

Встановлено відсутність спеціальних положень про припинення договорів перевезень, за винятком ст. 911 ЦК України, згідно з якою пасажир може відмовитися від поїздки, повернути квиток і одержати повну або часткову вартість квитка відповідно до правил транспортних кодексів (статутів), а також ст. 922 ЦК України, яка надає пасажирові право відмовитися від перевезення з причин затримки відправлення транспортного засобу. Доктринальне тлумачення ЦК України дає підстави вважати, що в необхідних випадках припинення договору перевезень має здійснюватися відповідно до загальних положень ЦК України про зобов’язання.

Фактично не визначеним виявився режим припинення договору зберігання, адже в главі 42 ЦК України відсутні норми про припинення цього договору будь-яким способом, що обумовлює необхідність знову ж таки звертатися в разі спору до загальних положень про зобов’язання.

З огляду на те, що в договорі зберігання ініціатором і, особливо, зацікавленою особою в його укладенні є поклажодавець, завдяки інтересам якого й здійснює свою діяльність зберігач, можна вважати, що поклажодавець повинен мати право у будь-який момент розірвати договір, вимагати повернення речі з обов’язком відшкодувати зберігачеві збитки (витрати), завдані достроковим розірванням договору.

Норми ст. 1008 ЦК України передбачають, зокрема, що договір доручення припиняється в разі відмови довірителя або повіреного від договору без наведення підстав для цього; смерті довірителя або повіреного; визнання довірителя або повіреного недієздатним, обмежено дієздатним або безвісно відсутнім, але не передбачають за ними права на розірвання договору.

Ст. 1009 ЦК України встановлює загальні правові наслідки припинення договору доручення (у формі відшкодування зазнаних витрат та оплати його послуг тощо), але не передбачає можливості відшкодування тій чи іншій стороні збитків, за винятком випадку дії повіреного в статусі комерційного представника, що обмежує право особи на захист порушених прав, передбачений ст. 16 ЦК України.

Право на довільну відмову від договору комісії мають комітент і комісіонер з дотриманням певних правил щодо процедури відмови та правової долі придбаного на виконання договору майна (статті 1021, 1025, 1026 ЦК України), але Закон не передбачає за ними права на припинення договору комісії за іншими підставами його припинення.

Порівняльний аналіз норм ЦК України, що регулюють доручення й комісію, дозволив дійти висновку про безпідставну їх побудову за різними критеріями, адже в першому випадку визначаються підстави припинення договору доручення, а в другому –випадки відмови від договору комісії. Натомість в ГК України (ст. 304) визначаються саме підстави припинення агентського договору.

Особливістю припинення договору управління майном є те, що в ЦК України передбачено вісім суб’єктивних та об’єктивних підстав припинення договору, зокрема довільна відмова управителя від договору та відмова установника й управителя від договору у зв’язку з неможливістю управителя здійснювати управління майном (ст. 1044) та не передбачено припинення договору шляхом його розірвання.

В ЦК України відсутні норми, які б регулювали припинення договорів позики та кредитного договору. Натомість в главі 71 ЦК України виявилося досить повне врегулювання припинення договору банківського рахунку, в якому передбачені конкретні підстави припинення договору банківського рахунку (ст. 1075).

Звертає на себе увагу насамперед те, що в ч. 2 ст. 1075 ЦК України банку надається право розірвати договір, а в ч. 4 цієї ж статті банку надається право відмовитися від договору. Звичайно, тут простежується загальний непослідовний підхід законодавця до вирішення цієї проблеми. На наш погляд, у таких випадках необхідно надавати банку право на розірвання, а не на відмову від договору.

Відсутні в ЦК України спеціальні правила про припинення договорів в сфері факторингу, розрахунків.

Припинення договору комерційної концесії, строк якого не встановлений, здійснюється за правилами ч. 1 ст. 1126 ЦК України, згідно з якою кожна із сторін має право в будь-який час відмовитися, повідомивши про це другу сторону не менш як за шість місяців, якщо більш тривалий строк не встановлений договором. Договір комерційної концесії відповідно до ч. 3 ст. 1126 ЦК України також припиняється в разі припинення права правоволодільця на торговельну марку чи інше позначення, визначене в договорі, без заміни аналогічним правом або оголошення правоволодільця або користувача неплатоспроможним (банкрутом). На жаль, законодавець не встановив для припинення договору комерційної концесії відповідних майнових наслідків.

У підрозділі 3.5. „Припинення договорів, які опосередковують спільну діяльність” визначені особливості договорів про спільну діяльність та порядок їх припинення.

Особливості припинення договорів про спільну діяльність обумовлені насамперед правовою природою цієї категорії договорів, яка виявляється в кількісному складі їх суб’єктів та в досягненні ними відповідної спільної мети.

Відповідно в ЦК України (ст. 1141) передбачено біля дев’яти підстав безпосередньо припинення договору, а не зобов’язання, з яких шість (недієздатність учасника, смерть фізичної особи-учасника, ліквідація юридичної особи-учасника, сплив строку договору, банкрутство, досягнення мети або неможливість її досягнення) є об’єктивними, а три інші (відмова від участі в договорі або розірвання договору, виділ частки учасника на вимогу його кредитора) –суб’єктивними. Більше того, в ЦК врегульовано також правові наслідки припинення договору про спільну діяльність. Відтак це свідчить про більш повну урегульованість таких відносин спеціальними нормами, порівняно із загальними нормами ЦК України. Водночас вважаємо, що, з огляду на специфіку такого договору, він не може бути припиненим зарахуванням, прощенням боргу, відступним.

Висновки. У висновках підведені підсумки дисертаційного дослідження, сформульовані науково-теоретичні висновки, сформульовані конкретні пропозиції щодо вдосконалення законодавства про зобов’язальні відносини та практики його застосування, сформульовані основні положення, що становлять зміст дисертаційної роботи:

–припинення зобов’язання в узагальненому вигляді –це припинення (ліквідація, скасування) прав та обов’язків суб’єктів зобов’язальних (договірних або недоговірних) правовідносин на майбутнє через суб’єктивні чи об’єктивні підстави;

–припинення договірного зобов’язання –це добровільна чи примусова ліквідація (погашення) у сторін прав та обов’язків за договірними чи законодавчими підставами та припинення між ними правового зв’язку, за винятком правозахисних відносин, пов’язаних з невиконанням на момент припинення зобов’язання окремих обов’язків, вимогами про якість продукції, товарів у межах гарантійних термінів та строків позовної давності;

–підстава припинення договору –це правомірний юридичний факт (сукупність фактів) суб’єктивного чи об’єктивного характеру, передбачений договором або законом, який призводить до припинення чинності договору як правочину та договірних зобов’язань на майбутній період;

–припинення договору –це припинення його чинності за суб’єктивними чи об’єктивними підставами, передбаченими договором або законом, та припинення договірних прав і обов’язків на майбутній період;

–способами домовленостей сторін про припинення зобов’язання можна вважати: передання відступного, прощення боргу, взаємоузгоджене зарахування зустрічних вимог, новацію, розірвання сторонами договору, взаємну відмову від договору;

–усі правові форми домовленостей про припинення зобов’язання мають ознаки правочинів з тією їх особливістю, що всі вони спрямовуються на припинення цивільних прав та обов’язків, що виникли на підставі первісного договору, а відтак такі домовленості мають відповідати загальним вимогам про правомірність правочинів, передбаченим ст. 203 ЦК України;

–розірвання договору не є поняттям, тотожним достроковому припиненню договірних зобов’язань, адже розірвання договору, по-перше, може бути вчинено й після спливу терміну його чинності, а по-друге, воно є лише однією з підстав (способів) припинення договірного зобов’язання за домовленістю сторін;

–розірвання договору –це припинення дії (чинності) договору за суб’єктивними підставами на вимогу однієї сторони чи за домовленістю обох сторін, або на вимогу уповноважених законом інших осіб, або за рішенням суду до моменту належного виконання, що тягне за собою припинення необхідності виконання умов договору на майбутній період, відповідний розподіл уже виконаних частково обов’язків або настання інших правових наслідків за домовленістю сторін або за рішенням суду;

–одностороння відмова однієї сторони від договору –це не лише односторонній правочин, а й оферта, спрямована на припинення договору, яка в разі її прийняття (акцепту) другою стороною набуває ознак двостороннього договору, спрямованого на розірвання первісного договору.

СПИСОК ПРАЦЬ, ОПУБЛІКОВАНИХ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

  1.  Міхно О. І. Припинення та розірвання цивільно-правового договору: співвідношення понять // Підприємництво, господарство і право. –. –№ 9. –С. 21–.
  2.  Міхно О. І. Припинення цивільно-правового договору через неможливість його виконання // Підприємництво, господарство і право. –. –№ 11. –С. 92–.
  3.  Міхно О. І. Цивільно-правові аспекти зарахування як способу припинення договору // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. –Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. –Вип. 67. –С. 47–.
  4.  Міхно О. І. Поняття та види підстав припинення цивільно-правового договору // Право України. –. –№ 5. –С. 135–.
  5.  Міхно О. І. Прощення боргу за цивільним законодавством України // Підприємництво, господарство і право. –. –№ 5. –С. 24–.
  6.  Міхно О. І. Відступне як підстава припинення договору за новим Цивільним кодексом України // Підприємництво, господарство і право. –. –№ 6. –С. 45–.
  7.  Міхно О. І. До питання про припинення цивільно-правових договорів, пов’язаних з передачею майна у власність // Підприємництво, господарство і право. –. –№ 10. –С. 78–.
  8.  Міхно О. І. Припинення договору виконанням за новим законодавством України // Нове законодавство України та питання його застосування: Тези доп. та наук. повід. учасн. наук. конф. молод. учених та здобувачів. –Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. –С. 103–.
  9.  Міхно О. І. Класифікації підстав припинення цивільно-правового договору // Науковий потенціал майбутнього України на шляху до європейської інтеграції: Матер. наук. конф. курсантів, студентів та молод. науковців. –Дніпропетровськ: Акад. мит. служби України, 2004. –С. 186–.
  10.  Міхно О. І. До питання про припинення цивільно-правових договорів з виконання робіт та надання послуг // Наука і вища освіта: Тези доп. учасн. ХІІ міжвуз. студ. наук. конф.: У 2-х ч. –Ч. 2/ Гуманіт. ун-т “Запорізьк. ін-т держ. та муніцип. управління”; студ. наук. тов-во. –Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2004. –С. 58.
  11.  Міхно О. І. Припинення договору купівлі-продажу через неналежне виконання чи невиконання його однією зі сторін договору // Актуал. пробл. правознавства: Тези доп. та наук. повід. учасн. наук. конф. молод. учених та здобувачів. –Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. –С. 54–.
  12.  Міхно О. І. Припинення цивільно-правових договорів, укладених органами місцевого самоврядування // Теорія та практика державного управління. –Вип. 9: Державне управління та місцеве самоврядування: Тези ІV Міжнар. наук. конгресу, 26 лют. 2004 р. –Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2004. –С. 56–.
  13.  Міхно О. І. Припинення договору оренди: проблеми застосування норм нових Цивільного та Господарського кодексів України // Нові Цивільний та Господарський кодекси України та проблеми їх застосування: Матер. наук.-практ. семінару: Ч. ІІ (м. Харків, 23 квітня  2003 р.). –Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. –С. 27–.
  14.  Міхно О. І. Підстави припинення цивільно-правових договорів, які опосередковують спільну діяльність // Актуальні проблеми цивільного права та цивільного процесу: Матер. наук.-практ. конф., присвяченої пам’яті професора О. А. Пушкіна. –Х.: Нац. ун-т внутр. справ, 2005. –С.163–.
  15.  Міхно О. І. Припинення договору підряду виконанням // Актуальні проблеми правознавства: Тези доп. та наук. повід. учасн. наук. конф. молод. учених та здобувачів. –Х.: Нац. юрид. акад. України, 2006. –С.93–.

АНОТАЦІЇ

Міхно О. І. Припинення договору за цивільним законодавством України. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03 –цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. Науково-дослідний інститут приватного права і підприємництва Академії правових наук України, Київ, 2007.

Дисертація є самостійною завершеною  науковою роботою, комплексним дослідженням проблем правового регулювання припинення цивільно-правових договорів, в якій на підставі чинного законодавства та практики досліджуються особливості припинення та розірвання договорів. Надано визначення припинення договору, під яким запропоновано розуміти припинення його чинності за суб’єктивними чи об’єктивними підставами, передбаченими договором або законом, та припинення договірних прав і обов’язків на майбутній період. Підстави припинення договору класифіковано залежно від вольового критерію сторони (сторін) договору на суб’єктивні й об’єктивні, розкривається специфіка порядку припинення цивільно-правових договорів, аналізуються наслідки припинення договорів, виявляються особливості припинення окремих видів договорів (купівлі-продажу, дарування, ренти, оренди, підряду, доручення, комісії, комерційної концесії). Значна увага приділяється розробці пропозицій щодо вдосконалення законодавства про припинення договорів.

Ключові слова: цивільно-правовий договір, припинення договору, розірвання договору, відмова від договору, підстава припинення договору, домовленість сторін, порушення договору.

Михно О. И. Прекращение договора по гражданскому законодательству Украины. –Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата юридических наук по специальности 12.00.03 –гражданское право и гражданский процесс; семейное право; международное частное право. Научно-исследовательский институт частного права и предпринимательства Академии правовых наук Украины, Киев, 2007.

Диссертация является самостоятельной завершенной научной работой, комплексным исследованием проблем прекращения гражданско-правовых договоров. На основании действующего законодательства анализируются особенности прекращения и расторжения гражданско-правовых договоров.

Впервые дано широкое доктринальное понятие прекращения договора, под которым предлагается понимать прекращение его действия по субъективным и объективным основаниям, предусмотренным договором или законом, и прекращение договорных прав и обязанностей на будущее.

Под основанием прекращения договора предложено понимать юридический факт (совокупность фактов) субъективного или объективного характера, предусмотренный договором или законом, который приводит к прекращению действия договора как сделки или договорных обязательств на будущее. Предложена классификация оснований прекращения договоров в зависимости от волевого критерия стороны (сторон) договора на субъективные и объективные.

Впервые обоснован вывод о том, что расторжение договора не является понятием, тождественным досрочному прекращению договорных обязательств, поскольку расторжение договора, во-первых, может быть осуществлено и после истечения срока его действия, а во-вторых, оно является только одним из оснований (способов) прекращения договорного обязательства по соглашению сторон.

Расторжение договора –это прекращение действия договора по субъективным основаниям по требованию одной стороны или по соглашению сторон, или по требованию уполномоченных законом других лиц, или по решению суда до надлежащего исполнения, что влечет за собой прекращение необходимости исполнения условий договора на будущий период, соответствующее распределение уже частично выполненных обязательств или наступление других правовых последствий по соглашению сторон или по решению суда.

В диссертации обосновывается тезис о том, что односторонний отказ одной стороны от договора должен рассматриваться не только в качестве односторонней сделки, но и как оферта, направленная на прекращение договора, которая в случае ее принятия (акцепта) другой стороной приобретает признаки двустороннего договора, направленного на расторжение первичного договора.

Диссертантом выявляются особенности прекращения отдельных видов договоров (купли-продажи, дарения, ренты, аренды, подряда, поручения, комиссии, коммерческой концессии).

Ключевые слова: гражданско-правовой договор, прекращение договора, расторжение договора, отказ от договора, основание прекращения договора, соглашение сторон, нарушение договора.

Mihno O. I. Reprieving the agreement basing on the civil legislation of Ukraine. –Manuscript.

The dissertation for getting a scientific degree of Candidate of Judicial Sciences following the specialty 12.00.03 – civil law and civil procedure; family law, international private law. Scientific and Research Institute of Private Law and Entrepreneurship of the Academy of Legal Sciences of Ukraine. –Kyiv, 2007.

Dissertation is an independent completed scientific work, complex research of the issues of legal regulation of reprieving civil-legal agreements, which basing on the legislation in force and practice investigates the peculiarities of retrieving and rupturing the agreements. The classification of grounds on the subjective and objective for reprieving the agreement depending on the imperative criterion of the side's (sides’) agreement is elaborated. The specificity of the order of reprieving civil-legal agreements is revealed. The consequences of retrieving the agreements are analyzed; the peculiarities of retrieving some types of agreements (purchase-sale, gift, renting, lease, contract, warrant, commission, commercial concession) are defined. Considerable attention is given to developing propositions on improving legislation on retrieving agreements.

Key words: civil-law contract, retrieving agreement, rupturing agreement, rejection of the agreement, reason for retrieving the agreement, arrangement between the sides, violation of agreement.




1. Политические взгляды Макиавелли
2. Федерация спортинга Вологодской области и Спортивнострелковый клуб Y1
3. О дивный новый мир
4. і. Найбільша цінність суспільства ~ людина
5. I ПОДГОТОВКА И ИЗДАНИЕ УГОЛОВНОГО КОДЕКСА РСФСР 1922 года I В истории советского уголовно
6.  Теоретическая часть- 3 стр
7. задание и проанализируйте варианты ответа
8. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Житом
9. на тему- Реконструкция здания исторической застройки Выполнил- Боева Е
10. Криминалистическое исследование оттисков печатей и штампов
11. Рішення задач конструкторсько-технологічного проектування генератора фіксованих частот діапазону 1-30000 Гц з частотоміром
12. Генеральная Ассамблея ООН
13. Демография Китая
14. Реферат- Государственность и право на украинских землях в составе Российской империи
15. доклады но оценки группа получила одинаковые
16. Религиозный фактор в национал-патриотическом движении.html
17. полевой морской терапии 24 Задача по военнополевой морской хирургии 22 Рак молочной железы
18. ЗАДАНИЕ 1 для группы 42131 Номер варианта соответствует номеру по списку Вычислить определитель -
19. на тему Русская культура 1317 в
20. Моготекс19 21 Организационноэкономическая характеристика торгового дома ОАО Моготекс19 2