Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
СХІДНОУКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ВОЛОДИМИРА ДАЛЯ
НАЗАРОВ ВАЛЕРІЙ ВІКТОРОВИЧ
УДК 330.101.541 + 65.012.3:681
ФОРМУВАННЯ МЕХАНІЗМУ СТІЙКОСТІ ПІДПРИЄМСТВ МАЛОГО БІЗНЕСУ
Спеціальність 08.06.02- Підприємництво, менеджмент та маркетинг
А В Т О Р Е Ф Е Р А Т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
Луганськ 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України (м. Луганськ).
Науковий керівник - кандидат економічних наук, доцент
Воронкова Алла Еженівна,
Східноукраїнський національний
університет імені Володимира Даля
Міністерства освіти і науки України,
професор кафедри менеджменту.
Офіційні опоненти:
доктор економічних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України Єрмошенко Микола Миколайович, завідувач кафедри маркетингу та підприємництва Національної академії управління (м. Київ);
кандидат економічних наук, доцент Воробйова Людмила Олександрівна, Донецька державна академія управління Міністерства освіти і науки України, доцент кафедри загального та адміністративного менеджменту (м. Донецьк).
Провідна установа - Харківський державний економічний університет Міністерства освіти і науки України, кафедра бізнесу та підприємництва (м. Харків).
Захист відбудеться 19 квітня 2002 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 29.051.01 у Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України за адресою: 91034, Луганськ-34, кв. Молодіжний, 20а.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля за адресою: 91034, Луганськ-34, кв. Молодіжний, 20а.
Автореферат розісланий 18 березня 2002 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Козаченко Г.В.
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. За роки існування ринкових відносин в економіці України створено велику кількість підприємств малого бізнесу, успішна діяльність яких є однією з важливих умов позитивного розвитку вітчизняної економіки. Підприємства малого бізнесу, безперечно, мають велику кількість переваг, які позитивно впливають не тільки на хід суто економічних, але і соціальних перетворень, що відбуваються у державі. Але вітчизняні підприємства малого бізнесу працюють не стабільно. Вони досить швидко створюються, проте також швидко і розпадаються. У середньому термін існування підприємств малого бізнесу складає чотири п'ять років. На діяльність підприємств малого бізнесу впливають зміни, що відбуваються як у зовнішньому середовищі, так і у внутрішньому. Наслідки цього впливу є більш шкідливими, ніж для великих підприємств.
Особливості діяльності підприємств малого бізнесу та накопичений досвід їх роботи обумовили необхідність рішення науково-практичного завдання із забезпечення їх стійкості, досягнення якої можливе шляхом формування відповідного механізму. Питання прикладного характеру з формування механізму стійкості підприємств малого бізнесу, зокрема, обгрунтування структурних характеристик і особливостей функціонування такого механізму, є майже не розробленими і не доведеними до рівня практичного застосування.
Отже, необхідність теоретичного обгрунтування механізму стійкості підприємств малого бізнесу, розробки практичних рекомендацій з його реалізації обумовили вибір теми дисертаційного дослідження, визначили її актуальність та практичну значущість.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано відповідно до тематики наукових праць кафедри менеджменту Східноукраїнського національного університету. Результати дослідження використано при виконанні теми ГН-12-00 "Формування методології управління промисловими підприємствами в умовах ринкових відносин" (номер державної реєстрації 0195U026385). Внесок автора полягає в розробці принципових підходів до формування механізму стійкості підприємств малого бізнесу. При проведенні робіт у відповідності з Координаційним планом досліджень в галузі організації виробничих і соціальних систем Міжнародної академії науки і практики організації виробництва (розділ "Організаційні та економічні проблеми підвищення надійності та стійкості виробничих систем", 2001-2002 рр., план затверджений Президією академії 6 лютого 2001 року, протокол № 17) автором у рамках розробленого механізму стійкості підприємств малого бізнесу запропоновано методику оцінки стійкості таких підприємств. Пропозиції щодо створення добровільного інформаційно-консалтингового об'єднання підприємств малого бізнесу були використані Луганською облдержадміністрацією при розробці Регіональної програми підтримки малого підприємництва на 2001-2002 роки.
Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційної роботи є удосконалення теоретичних засад забезпечення стійкості підприємств стосовно особливостей малого бізнесу на підставі розробки і впровадження в управління підприємствами малого бізнесу механізму стійкості, функціонування якого є адекватним змінам їх зовнішнього та внутрішнього середовища.
Відповідно до мети дослідження у дисертаційній роботі вирішені такі завдання:
з'ясовано сутність понять "мале підприємництво", "малий бізнес", "мале підприємство", встановлено їх єдність та відзнаки;
досліджено процес становлення і розвитку підприємств малого бізнесу в Україні, встановлені особливості цього процесу;
визначено та систематизовано чинники, які зумовлюють соціально-економічну доцільність надання державної підтримки конкретним підприємствам малого бізнесу;
досліджено сутність поняття “стійкість підприємств малого бізнесу”, визначено напрямки забезпечення стійкості, яка є основою ефективного функціонування таких підприємств;
показано, що основним чинником зовнішнього середовища, який негативно впливає на діяльність та розвиток підприємств малого бізнесу, є їх оподаткування; встановлено переваги та недоліки єдиного податку; розроблено процедуру вибору альтернативної форми оподаткування;
розроблено теоретичні засади формування механізму стійкості підприємства малого бізнесу та практичні рекомендації з їх втілення;
розглянуто способи оцінки фінансового, виробничого, кадрового та інформаційного напрямків стійкості підприємств малого бізнесу, що ґрунтуються на побудові багатокутників стійкості;
запропоновано форму інформаційної підтримки діяльності підприємств малого бізнесу, яка сприяє забезпеченню їх стійкості;
проаналізовано ефективність практичного використання підходів до формування механізму стійкості підприємств малого бізнесу та впроваджено у практичну діяльність таких підприємств методики, що були розроблені на основі теоретичних досліджень.
Об'єктом дослідження виступає стійкість вітчизняних підприємств малого бізнесу. Предметом дослідження є теоретичні питання, принципи, логіка, методи і практичні аспекти формування механізму стійкості підприємств малого бізнесу.
Методи дослідження. Методологічною основою дисертаційної роботи є класичні положення економічної теорії, теорії стійкості, загальнонаукові принципи проведення досліджень. Праці провідних вітчизняних і зарубіжних вчених економістів з питань діяльності підприємств малого бізнесу послугували теоретичною базою проведення досліджень. Нормативно-законодавчі акти, що стосуються питань створення, розвитку і управління діяльністю підприємств малого бізнесу, забезпечили правове поле дисертаційного дослідження. Джерелами інформації послугували рішення державних та місцевих органів влади, що регулюють діяльність підприємств малого бізнесу, офіційні статистичні матеріали, інформаційно-аналітичні огляди, дані обліку і звітності підприємств малого бізнесу, результати аналізу і критичної оцінки реальних процесів, що протікають у вітчизняному малому підприємництві, а також матеріали науково-практичних конференцій різного рівня.
З метою забезпечення вірогідності та обгрунтованості результатів дослідження було застосовано широке коло методів: методи статистичного і фінансового аналізу (при оцінці податкового тиску); метод індикаторів (при обгрунтуванні доцільності переходу підприємств малого бізнесу на єдиний податок); метод логічного моделювання (при встановленні доцільності державної підтримки підприємств малого бізнесу, при визначенні структури механізму стійкості); системний підхід (при обгрунтуванні поняття стійкості підприємств малого бізнесу, при визначенні напрямків забезпечення стійкості, при виборі принципів формування та дії механізму стійкості); ситуаційний підхід (при виборі альтернативної форми оподаткування); експертний метод (при оцінці стійкості підприємств малого бізнесу); метод опитувань (при визначенні чинників, що заважають стійкому розвитку підприємств малого бізнесу); графічний метод (при побудові багатокутників стійкості).
Наукова новизна отриманих результатів. Основний науковий результат дисертаційної роботи полягає у розробці принципових підходів до формування механізму стійкості підприємств малого бізнесу та рекомендацій щодо його використання.
Наукова новизна найсуттєвіших здобутих результатів дослідження, що виносяться на захист, полягає у такому:
показано, що стійкість підприємств малого бізнесу, яка розглядається як їх здатність адаптуватися до мінливих умов внутрішнього і зовнішнього середовища, забезпечується за такими напрямками як фінансовий, виробничий, кадровий, інформаційний, кожний з яких представлений сукупністю певних елементів;
запропоновані показники оцінки податкового тиску на підприємства малого бізнесу, які являють собою співвідношення величини податків та зборів, що сплачує підприємство, та створеної їм доданої і прибавочної вартості;
обгрунтовано підхід до вибору альтернативної форми оподаткування підприємств малого бізнесу, який базується на розрахунку граничних мінімальних значень рентабельності продажів та фонду оплати праці;
запропоновано механізм стійкості підприємств малого бізнесу, що розглядається як сукупність способів забезпечення взаємопов'язаної дії підсистем та функцій підприємства, використання яких у заданих границях обумовлює досягнення цілей його діяльності в умовах нестабільності зовнішнього і внутрішнього середовища;
розроблено спосіб оцінки стійкості підприємств малого бізнесу різних сфер діяльності, який базується на зіставленні площ фактичного та ідеального багатокутників стійкості фінансового, виробничого, кадрового та інформаційного напрямків її забезпечення.
Практичне значення отриманих результатів. Розроблені в дисертації підходи, способи й отримані результати являють собою методичну основу формування механізму стійкості підприємств малого бізнесу. Вони дозволили розробити комплекс методичних матеріалів з оцінки стійкості фінансового, виробничого, кадрового та інформаційного напрямків її забезпечення.
До числа результатів, що мають найбільше практичне значення, також відносяться пропозиції щодо:
вибору альтернативної форми оподаткування на підставі розрахунку граничних мінімальних значень рентабельності продажів та фонду оплати праці;
створення добровільного інформаційно-консалтингового об'єднання підприємств малого бізнесу.
Отримані результати дисертаційної роботи підготовлені до практичного використання у формі методичних рекомендацій і упроваджені на підприємствах малого бізнесу м. Луганська, підтвердженням чого виступають відповідні документи, що містяться в додатку до дисертації: ТОВ "Інтерпласт" (довідка № 25/04 від 15.02.2001 р.), ВАТ "Луганськоблагробуд" (витяг з протоколу №3 засідання Ради обласного об'єднання "Луганськоблагробуд" від 19.05.2001 р.).
Особистий внесок здобувача. Дисертація є роботою, що виконана особисто автором. У роботі викладено авторський підхід до вирішення науково-практичного завдання із забезпечення стійкості підприємств малого бізнесу. Розробки і висновки дисертаційного дослідження є особистим здобутком автора. Внесок автора в опубліковані колективні роботи конкретизований у списку публікацій.
Апробація результатів дисертації. Результати дисертаційних досліджень були викладені й одержали схвалення на науково-практичній конференції "Малий та середній бізнес народному господарству" (м. Донецьк, 1999 р.); на Міжнародній науково-практичній конференції "Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти" (м. Полтава, 2000 р.); на VI Міжнародній науково-практичній конференції "Університет і регіон" (м. Луганськ, 2000 р.); на Міжнародній науково-практичній конференції "Економічна теорія: сучасна парадигма і її еволюція на порозі ХХІ тисячоріччя" (м. Київ, 2000 р.); на ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції "Економіка третього тисячоліття" (м. Донецьк, 2000 р.); на IV Міжнародній науково-практичній конференції "Маркетинг: теорія і практика" (м. Ялта, 2000 р.); на першій Всеукраїнській науково-практичній конференції "Маркетингові дослідження в Україні" (м. Ялта, 2001 р.); на VІІІ Міжнародній науково-практичній конференції "Теорія і практика управління з погляду тисячоліть" (м. Київ, 2001 р.).
Публікації. Основні результати дисертаційних досліджень відображено у 13 публікаціях, у тому числі 4 статті опубліковано у спеціалізованих наукових журналах, 4 у збірниках наукових праць, 5 у матеріалах і тезах наукових конференцій. Загальний обсяг публікацій складає 4,5 д.а., із яких безпосередньо автору належить 4,45 д.а.
Структура і обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів і висновків, які викладені на 198 сторінках машинописного тексту, у тому числі 45 таблиць і 27 рисунків на 24 сторінках. Список використаних джерел із 177 найменувань приведений на 15 сторінках і 6 додатків на 12 сторінках.
Основний зміст дисертаційної роботи
У дисертаційній роботі на основі проведених автором досліджень захищаються такі основні положення.
Розділ 1. Особливості процесу становлення і розвитку підприємств малого бізнесу в Україні. Поняття "мале підприємництво", "малий бізнес", "мале підприємство" у вітчизняній економічній науці ще остаточно не склалися і, більш того, вони часто ототожнюються, що не можна визнати коректним. На підставі проведеного дослідження представляється можливим стверджувати, що на відміну від малого підприємництва, яке розглядається як систематична інноваційна діяльність з метою одержання доходу, діяльність суб'єктів малого бізнесу зовсім не обов'язково повинна бути інноваційною.
Наведене якісне розходження між поняттями "мале підприємництво" і "малий бізнес" послугувало підставою висновку, що мале підприємництво ще мало властиве українській економіці. Зате можна із упевненістю говорити про становлення і розвиток саме малого бізнесу, оскільки малі підприємства української економіки зосереджені переважно в торговій сфері або в сфері надання послуг.
Найбільш повно характеризують роль малого бізнесу в національній економіці його функції. Їх систематизація дозволила виділити економічні і соціальні функції. В роботі показано, що українські підприємства малого бізнесу на сучасному етапі виконують, скоріше, соціальні функції, сприяючи, зокрема, зниженню безробіття, ніж економічні. Значення соціальних функцій, що виконують підприємства малого бізнесу, в сучасному українському суспільстві важко переоцінити.
Дослідження процесу становлення і розвитку підприємств малого бізнесу в Україні дозволило встановити, що цей процес протікає нерівномірно та має низку особливостей.
За своїми кількісними характеристиками, які докладно розглянуті у роботі, вітчизняний малий бізнес в десятки разів відстає від ближніх сусідів Чехії, Угорщини, Польщі, країн Балтії, та у сотні разів від розвинених країн світу. Бурхливий ріст чисельності підприємств малого бізнесу, який спостерігався в Україні до 1992-1993 років, вже з 1995 року почав уповільнюватися, а з 1999 року навіть розпочався зворотній процес зниження темпів росту кількості нових підприємств малого бізнесу (табл.1).
Таблиця 1 Динаміка розвитку підприємств малого бізнесу в Україні
Показники Роки
1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 (1 квартал)
Кількість діючих підприємств малого бізнесу, тис. од. 11,2 50,5 75,0 79,8 91,6 90,1 99,6 130,0 145,6 151,4 156,0
Чисельність зайнятих на підприємствах малого бізнесу, млн. чол. 0,346 0,909 1,038 0,986 1,099 1,159 1,063 1,400 1,258 1,032 1,028
Середньооблікова чисельність зайнятих на підприємстві малого бізнесу, чол. 31 18 14 12 12 11 11 10 9 7 7
Можна стверджувати, що вітчизняні підприємства малого бізнесу, на відзнаку від малого бізнесу розвинених країн, не зіграли, як очікувалося, значної ролі у вирішенні проблеми працевлаштування населення.
Не використовуються повною мірою можливості малого бізнесу і в Луганській області. Зокрема, у Луганській області у 2000 році порівняно з попереднім роком кількість підприємств малого бізнесу знизилась на 188 одиниць, або на 2%. Якщо за коефіцієнтом природно-ресурсного потенціалу Луганська область посідає 3 місце у країні, то за показником кількості підприємств малого бізнесу на 10 тис. населення лише 10-11 місце 27 підприємств (для порівняння: найкращі показники в Україні складають 37-38 підприємств), хоча за кількістю підприємств малого бізнесу протягом останніх 5 років Луганській області належить 5 місце. Внесок підприємств малого бізнесу у народногосподарський комплекс області залишається мізерним: питома вага вартості продукції, що вироблена підприємствами малого бізнесу, складає лише 8,3 % від загальної вартості продукції підприємств області.
Неодмінною умовою успіху розвитку малого бізнесу є всебічна та стабільна державна підтримка. Державна підтримка є інструментом, за допомогою якого здійснюється пряме та опосередковане втручання держави в справи підприємств малого бізнесу. Вона може здійснюватися в різноманітних формах і, у першу чергу, шляхом розробки і виконання конкретних комплексних програм. В роботі розглянуті етапи формування державної політики розвитку та підтримки малого підприємництва в Україні: законодавча база, мета та зміст, особливості та отримані результати.
При прийнятті рішення про надання підтримки з боку державних органів, перш за все, необхідно визначити, якої саме підтримки та за яких умов очікує конкретне підприємство малого бізнесу, тобто державна підтримка має бути цільовою та адресною. Саме з цією метою в роботі визначено та систематизовано ті чинники, які зумовлюють соціально-економічну доцільність надання державної підтримки конкретним підприємствам малого бізнесу, оскільки різні підприємства потребують різного рівня та способів підтримки, а деякі не потребують її зовсім.
В основу систематизації чинників покладено принцип визначення доцільності надання державної підтримки за такими ознаками:
по-перше, свідоме зневажання підтримкою з боку підприємств (через кримінальний характер їх діяльності, через небажання подолати множину бюрократичних перешкод, які найчастіше супроводжують надання підтримки з боку держави);
по-друге, несвідоме зневажання підтримкою з боку підприємств (неодержання підтримки, наприклад, через непрофесійне управління діяльністю підприємства, коли його керівники нічого не знають про цю підтримку та про те, яким чином її можна одержати),
по-третє, гостра потреба в державній підтримці підприємств малого бізнесу.
За результатами дослідження та систематизації чинників, які зумовлюють соціально-економічну доцільність надання державної підтримки конкретним підприємствам, в роботі зроблений висновок про необхідність та доцільність перерозподілу зусиль державних органів з метою забезпечення дієвості підтримки шляхом підсилення її адресності. Таким чином, до вже існуючого інструментарію здійснення державної підтримки підприємств малого бізнесу в дисертації додано принципово новий, а саме, запропоновано надавати допомогу диференційовано, за результатами аналізу представлених груп чинників щодо визначення доцільності надання державної підтримки.
Розділ 2. Стійкість підприємств малого бізнесу: поняття та напрямки забезпечення. Досягнення стійкості є метою управління будь-якою системою. Підприємство малого бізнесу також можна розглядати як систему, яка прагне бути стійкою. Незважаючи на універсальний характер категорії стійкості, способи її дослідження, оцінки та забезпечення залежать від особливостей конкретної системи.
Дослідження стійкості підприємств малого бізнесу проведено відповідно до запропонованого у роботі її розуміння. Стосовно підприємства малого бізнесу стійкість пропонується розуміти як його здатність адаптуватися до мінливих умов внутрішнього і зовнішнього середовища.
Питання дослідження та забезпечення стійкості підприємств малого бізнесу у вітчизняній економічній науці всебічно та комплексно не розглянуті. Існуючі дослідження стійкості підприємств носять однобічний характер, оскільки ці дослідження не виходять за рамки фінансових категорій. Але ототожнювати фінансову стійкість із загальною стійкістю підприємства некоректно. За результатами дослідження доведено, що фінансова стійкість підприємства малого бізнесу є важливим складником забезпечення його стійкості. Проте існують і інші, не менш важливі складники.
В роботі визначені напрямки забезпечення стійкості підприємств малого бізнесу: фінансовий, виробничий, кадровий та інформаційний. Кожен з виділених напрямків забезпечення стійкості характеризується набором відповідних елементів.
При аналізі фінансового напрямку забезпечення стійкості підприємств малого бізнесу необхідно мати на увазі стан власних оборотних коштів, власних інвестиційних ресурсів, залучених оборотних коштів і інвестиційних ресурсів, статутного фонду, норми прибутку використання оборотних коштів, норми прибутку використання інвестиційних ресурсів, ліквідності балансу.
До елементів, що характеризують стан виробничого напрямку стійкості підприємств малого бізнесу, віднесені його операційна і маркетингова діяльність, матеріальна і технічна підготовка виробництва, матеріальні потоки, збутова діяльність, транспортне обслуговування й енергетичне забезпечення.
Кадровий напрямок забезпечення стійкості підприємств малого бізнесу містить елементи, що дозволяють оцінити професійний рівень підготовки менеджерів, фахівців і робітників, мотивацію персоналу, підприємницьку активність менеджерів, систему підготовки і перепідготовки кадрів, рівень конфліктності колективу, стиль керівництва менеджерів.
Інформаційний напрямок забезпечення стійкості підприємств малого бізнесу ґрунтується на таких елементах, як забезпеченість комп'ютерною технікою, використання сучасного програмного продукту, інформаційна база маркетингової діяльності, правова інформаційна база даних, вірогідність бухгалтерського і фінансового обліку, комунікаційна система підприємства, інформаційне забезпечення процесу прийняття управлінських рішень, інформаційна база управління персоналом.
Дієвість напрямків забезпечення стійкості підприємств малого бізнесу залежить не тільки від внутрішнього середовища, але і значною мірою від впливу зовнішнього середовища. Особливо чутливим до впливу зовнішнього середовища є фінансовий напрямок забезпечення стійкості. Серед основних чинників зовнішнього середовища, що негативно впливають на фінансовий напрямок забезпечення стійкості підприємств малого бізнесу, переважним є оподаткування. Високий податковий тиск не сприяє ні збільшенню кількості підприємств малого бізнесу, ні їх діловій активності.
Податковий тиск традиційно оцінюється за допомогою коефіцієнту податкового тиску, який показує частку виторгу підприємства, що підлягає перерахуванню у вигляді різноманітних податків і обов'язкових зборів. Але такий коефіцієнт майже не враховує характер виробництва (матеріаломістке, трудомістке або фондомістке), а також рівень рентабельності капіталу підприємства. Тому пропонується розрахувати співвідношення, що дозволяють зіставити величину податків і зборів, які сплачуються підприємством, із кінцевими результатами його діяльності величиною доданої і прибавочної вартості. Такі співвідношення дозволяють отримати більш повну характеристику податкового тиску. Результати розрахунку запропонованих співвідношень по підприємствах малого бізнесу Луганщини дозволили дійти висновків:
величина співвідношень податків і зборів, що сплачуються підприємством малого бізнесу, і доданої і прибавочної вартості залежить від характеру виробництва, оцінюваного з погляду домінування певного виду ресурсів;
підприємства з невисокими трудовитратами, високою матеріалоємністю і незначною величиною прибутку піддаються більш сильному податковому тиску;
чим нижче величина доданої і прибавочної вартості, створеної підприємством, тим вище розмір податків і зборів, що сплачуються підприємством, на 1 грн. додаткової і прибавочної вартості.
У складному і нестабільному податковому середовищі підприємства малого бізнесу можуть одержати значні переваги від застосування єдиного податку. Єдиний податок, як форма оподаткування підприємств малого бізнесу має переваги, але не позбавлений і недоліків. Єдиний податок, який вводиться замість понад десятка платежів і податків, слід розглядати як значний крок уперед в податковому регулюванні діяльності підприємств малого бізнесу. Він сприяє спрощенню обліку та звітності підприємства і зменшенню бартерних угод. Але водночас існуючі обмеження за кількістю працюючих та величиною виторгу стримують розвиток підприємств малого бізнесу, ріст масштабу їхньої діяльності й зумовлюють збільшення кількості дрібних підприємств, що належать одному засновнику. Нарешті, перехід на єдиний податок веде до зміни взаємовідносин малого підприємства із покупцями його продукції, оскільки при таких угодах у покупця відсутній податковий кредит з податку на додану вартість.
Вибір форми оподаткування єдиного податку або традиційної залишається в компетенції підприємства малого бізнесу. Дотепер процедура вибору форми оподаткування не одержала серйозного обгрунтування. Тому у роботі запропоновано підхід до обгрунтування доцільності переходу підприємства малого бізнесу на єдиний податок. Вибір альтернативної форми оподаткування підприємства малого бізнесу пропонується здійснювати за результатами порівняння величини єдиного податку і суми податків і зборів, що сплачуються підприємствами при традиційній формі оподаткування.
Формально це порівняння має вид таких нерівностей:
для ставок єдиного податку 6 % (із сплатою ПДВ)
З + Пп + (ПЗ - ПК) > 0,06 В, (1)
де З збори, що сплачуються підприємством малого бізнесу; Пп податок із прибутку; ПЗ податкові зобов'язання підприємства; ПК податковий кредит підприємства; В виторг від реалізації продукції (робіт або послуг із ПДВ);
для ставок єдиного податку 10 % (без сплати ПДВ)
З +Пп > 0,1Вў, (2 )
де Вў виторг від реалізації продукції (робіт або послуг) без ПДВ.
Представлені нерівності є формальним вираженням доцільності переходу підприємства малого бізнесу на єдиний податок. Але у такому їх виді відсутній чіткий кількісний критерій прийняття відповідного рішення. Такими критеріями вибрані рентабельність продажів та фонд оплати праці. Перетворення нерівностей (1) і (2) дозволило отримати формули розрахунку граничних мінімальних значень рентабельності продажів та фонду оплати праці. Оскільки граничні мінімальні значення рентабельності продажів та фонду оплати праці є не тільки результатом формального розрахунку, а ще й економічними показниками, у роботі визначені умови, за якими їх розрахунок є доцільним.
Порівняння розрахункової рентабельності продажів (Рр, %) та фонду оплати праці підприємства малого бізнесу на майбутній період (рік, квартал) (ФОПр, тис. грн.) із їх граничним мінімальним значенням (Ргм, %; ФОПгм, тис грн.) дозволяє прийняти рішення про доцільність переходу на єдиний податок. Прийняття такого рішення не викликає труднощів, якщо розрахункові значення рентабельності продажів та фонду оплати праці знаходяться або вище, або нижче їх граничного мінімального значення. У випадку, коли розрахункове значення одного із показників нижче граничного мінімального значення, а другого вище, для вибору альтернативної форми оподаткування розроблена оцінна таблиця. Її приклад, де представлені розрахункові та граничні мінімальні значення рентабельності продажів і фонду оплати праці для ставки оподаткування 6%, наведений в табл. 2.
Таблиця 2
Доцільність переходу на єдиний податок підприємств малого бізнесу із використанням граничних мінімальних значень показників рентабельності продажів і фонду оплати праці
Рр > Ргм 5,5% > 4,5% Рр > Ргм 2,8% > 1,5% Рр < Ргм 6,1% < 9,5%
ФОПр < ФОПгм 35,1 тис. грн.<56,5 тис. грн. ФОПр > ФОПгм 7,1 тис. грн> 5,4 тис. грн. ФОПр > ФОПгм 12,1 тис. грн. > 7,1 тис. грн.
Оцінка доцільності переходу на єдиний податок
Недоцільно Доцільно Доцільно за умови, якщо економія фонду оплати праці перевищує розмір податку з прибутку
Сфера діяльності підприємств
Торгівельно-комерційне підприємство Виробниче підприємство Підприємство, що надає послуги
Послідовність реалізації запропонованого підходу до обгрунтування доцільності переходу підприємств малого бізнесу на єдиний податок представлена у роботі відповідним алгоритмом.
Розділ 3. Формування механізму стійкості підприємств малого бізнесу. Забезпечення стійкості підприємств малого бізнесу є найбільш ефективним при створенні спеціального механізму, дію якого в економічний літературі дотепер ще недостатньо досліджено. Узагальнення досвіду побудови механізмів управління різноманітними об'єктами дозволило розробити підхід до формування механізму стійкості підприємств малого бізнесу. У цьому механізмі стійкість підприємства малого бізнесу розглядається як окремий специфічний об'єкт управління.
Під механізмом стійкості підприємства малого бізнесу розуміється сукупність способів забезпечення взаємопов'язаної дії підсистем і функцій підприємства малого бізнесу, використання яких у заданих границях обумовлює досягнення цілей його діяльності в умовах нестабільності зовнішнього і внутрішнього середовища.
Запропонований механізм стійкості підприємства малого бізнесу базується на сучасних підходах менеджменту, обраних принципах та способах фінансової, організаційної, інформаційної і методичної підтримки, систематизоване використання яких може гарантувати досягнення місії та цілей розвитку такого підприємства. До обраних принципів функціонування механізму стійкості належать загальні (принцип програмно цільового управління, саморегулювання, логічної основи) і часткові (плановість, керованість, адекватність, безперервність розвитку, межсистемна і внутрішньосистемна сумісність, зворотний зв'язок, модельованість).
Механізму стійкості підприємства малого бізнесу притаманна блочність структури та безперервність дії, яка має динамічний характер. Саме такий характер дозволяє орієнтувати дію механізму стійкості підприємства малого бізнесу на перспективу. Структуру запропонованого механізму стійкості підприємства малого бізнесу, яка передбачає наявність блоку прийняття управлінських рішень, блоку моніторингу, аналітичного, мотиваційного, комунікаційного та організаційного блоків, наведено на рис. 1. У роботі надано характеристику дії кожного блоку механізму, показано взаємозв'язок між ними та розроблено алгоритм функціонування механізму.
У рамках дії механізму стійкості підприємства малого бізнесу пропонується проводити оцінку стійкості. Результати дослідження напрямків забезпечення стійкості підприємства малого бізнесу, що були встановлені, послугували підгрунтям розробки комплексу методичних матеріалів з оцінки стійкості фінансового, виробничого, кадрового, інформаційного напрямків. До комплексу методичних матеріалів з оцінки стійкості включені пакет спеціальних анкет зі встановлення значущості елементів, що характеризують той чи інший напрямок забезпечення стійкості підприємства, та оцінку фактичного стану цих елементів; побудова багатокутників стійкості; алгоритм вибору способів підвищення стійкості підприємства.
За участю експертів встановлена значущість елементів, які характеризують різні напрямки забезпечення стійкості підприємств малого бізнесу, що працюють в різних сферах діяльності виробничої, торгівельної, побутових та інтелектуальних послуг. Ця значущість є нормативною для підприємств різних сфер діяльності.
Багатокутники стійкості призначені для оцінки визначених у роботі напрямків стійкості підприємств малого бізнесу. Побудова багатокутників стійкості здійснюється за результатами експертизи стану елементів, що характеризують той чи інший напрямок забезпечення стійкості, і визначення їх значущості. Оцінка стійкості підприємства малого бізнесу проводиться за допомогою зіставлення площ ідеальних і фактичних багатокутників фінансового, виробничого, кадрового, інформаційного напрямків стійкості. За результатами порівняння площ багатокутників може бути встановлено стан підприємства (стійкий, рівноважний, нестійкий).
Рис. 1. Структура механізму стійкості підприємства малого бізнесу.
Побудова фактичних багатокутників різних напрямків забезпечення стійкості дозволяє проводити їх оцінку на момент прийняття відповідних управлінських рішень. Багатокутники стійкості є зручним інструментом для проведення якісної експертизи стійкості підприємства малого бізнесу. В роботі проведені розрахунки площ багатокутників стійкості для реального підприємства, що працює в виробничій сфері. За результатами оцінки стійкості підприємства малого бізнесу здійснюється вибір способів її підвищення. Блок-схема оцінки стійкості підприємства малого бізнесу наведена на рис. 2.
Результативність функціонування механізму стійкості підприємств малого бізнесу багато в чому залежить від інформаційного поля, у якому працюють такі підприємства. У роботі показано, що організація інформаційної підтримки стійкості підприємств малого бізнесу не має чіткої форми. Тому пропонується така форма організації інформаційної підтримки стійкості підприємств, як створення добровільного інформаційно-консалтингового об'єднання підприємств малого бізнесу. Метою створення такого об'єднання є організація релевантної інформаційної підтримки стійкості підприємств малого бізнесу на основі постійного надання їм необхідної інформації, яка систематизована за вимогами підприємств.
Добровільне інформаційно-консалтингове об'єднання підприємств малого бізнесу є незалежною недержавною комерційною організацією, яка створюється з ініціативи підприємств малого бізнесу. Основними принципами створення об'єднання, що розкривають його особливості, є принципи: добровільності, автономії, міжгалузевого об'єднання та ін.
До функцій добровільного інформаційно-консалтингового об'єднання підприємств малого бізнесу віднесено підготовку тематичних та аналітичних оглядів за завданням підприємств; періодичне надання інформації за темами та сферами, що складають коло інтересів замовника; регулярний огляд ринків праці та енергоносіїв; надання необхідних консультацій.
ВИСНОВКИ
В дисертації поставлено і вирішено науково-практичне завдання із удосконалення теоретичних засад забезпечення стійкості підприємств малого бізнесу на підставі розробки і впровадження в управління ними механізму стійкості, функціонування якого є адекватним змінам зовнішнього та внутрішнього середовища діяльності таких підприємств.
Основні висновки теоретичного та прикладного характеру, які отримано за результатами дослідження, зводяться до такого.
1. Роль малого бізнесу в національній економіці полягає не тільки в тому, що цей сектор є одним із найважливіших чинників економічного розвитку суспільства, але й в тому, що малий бізнес сприяє соціально-політичної стабільності суспільства, тобто сектор малого бізнесу відчиняє простір вільному вибору способів і методів роботи на користь суспільства і забезпечення власного добробуту представників цього сектора.
2. На підставі проведеного дослідження представляється можливим стверджувати, що, на відзнаку від малого підприємництва, яке розглядається як систематична інноваційна діяльність з метою одержання доходу, діяльність суб'єктів малого бізнесу зовсім не обов'язково повинна бути інноваційною. Наведене якісне розходження між поняттями "мале підприємництво" і "малий бізнес" послугувало підставою висновку, що мале підприємництво ще мало властиве українській економіці. Зате можна із упевненістю говорити про становлення і розвиток саме малого бізнесу, оскільки малі підприємства української економіки зосереджені переважно в торговій сфері або сфері надання послуг.
3. Процес становлення і розвитку підприємств малого бізнесу в Україні протікає нерівномірно та має низку особливостей. За своїми кількісними характеристиками вітчизняний малий бізнес в десятки разів відстає від розвинених зарубіжних країн. З 1999 року в Україні розпочалося зниження кількості підприємств малого бізнесу. Вітчизняні підприємства малого бізнесу не зіграли, як очікувалося, значної ролі у вирішенні проблеми працевлаштування населення.
4. Неодмінною умовою успіху розвитку малого бізнесу є його всебічна та стабільна підтримка, яка може здійснюватися в різноманітних формах. З метою встановлення доцільності надання державної підтримки в роботі визначено та систематизовано ті чинники, які зумовлюють соціально-економічну доцільність надання такої підтримки, оскільки, як свідчать результати досліджень, різні підприємства потребують різного рівня та способів підтримки, а деякі не потребують її зовсім.
5. Стійкість підприємств малого бізнесу пропонується розуміти як їх здатність адаптуватися до мінливих умов внутрішнього і зовнішнього середовища. Основними напрямками забезпечення стійкості підприємств малого бізнесу визначені: фінансовий, виробничий, кадровий та інформаційний. Кожен з виділених напрямків забезпечення стійкості характеризується набором відповідних елементів.
6. Основним чинником зовнішнього середовища, що негативно впливає на стабільний і стійкий розвиток малого бізнесу, є оподаткування. Високий податковий тиск не сприяє ні збільшенню кількості малих підприємств, ні їхній діловій активності. Для оцінки податкового тиску використовується коефіцієнт податкового тиску. Проте отримана за допомогою цього показника характеристика податкового тиску є неповною. З метою поширення характеристики податкового тиску на підприємства малого бізнесу пропонується розрахувати співвідношення, що дозволяють зіставити величину податків і зборів, що сплачуються підприємством, із величиною доданої і прибавочної вартості.
7. У складному і нестабільному податковому середовищі підприємства малого бізнесу можуть одержати значні переваги від застосування спрощеного оподаткування. Вибір альтернативної форми оподаткування підприємства малого бізнесу пропонується здійснювати за результатами порівняння величини єдиного податку і суми всіх платежів і податків підприємства, що сплачуються при традиційній формі оподаткування, за допомогою граничних мінімальних значень рентабельності продажів і фонду оплати праці. Послідовність реалізації запропонованого підходу до обгрунтування доцільності переходу підприємств малого бізнесу на єдиний податок подана відповідним алгоритмом.
8. Узагальнення досвіду побудови механізмів управління різноманітними об'єктами дозволило розробити підхід до формування механізму стійкості підприємств малого бізнесу. Під механізмом стійкості підприємства малого бізнесу розуміється сукупність способів забезпечення взаємопов'язаної дії підсистем і функцій підприємства малого бізнесу, використання яких у заданих границях обумовлює досягнення цілей його діяльності в умовах нестабільності зовнішнього і внутрішнього середовища. Механізму стійкості підприємства малого бізнесу притаманна блочність структури та безперервність дії, яка має динамічний характер.
9. Оцінку стійкості підприємства малого бізнесу пропонується здійснювати у рамках дії механізму стійкості. Для проведення такої оцінки розроблено комплекс методичних матеріалів: спеціальні анкети зі встановлення значущості елементів, що характеризують той чи інший напрямок стійкості підприємства, та оцінку фактичного стану цих елементів; побудова багатокутників стійкості; блок-схема вибору способів підвищення стійкості підприємства.
10. Інформаційну підтримку стійкості підприємств малого бізнесу пропонується здійснювати у формі добровільного інформаційно-консалтингового об'єднання підприємств малого бізнесу, метою створення якого є організація дієвої інформаційної підтримки стійкості підприємств малого бізнесу на основі постійного надання їм необхідної інформації, яка систематизована за вимогами підприємств.
СПИСОК основних опублікованих автором праць
за темою дисертації
1. Назаров В.В. Оценка степени развития малого бизнеса в Украине // Вісник Східноукраїнського державного університету. 1998. № 5 (15), т.2. С. 61 69.
2. Назаров В.В. Менеджмент в малом бизнесе: функции и механизм успеха
// Вісник Східноукраїнського державного університету. 2000. №1 (23). С. 194201.
3. Назаров В.В. Концепция формирования системы информационной поддержки малого бизнеса //Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського державного університету. Вип. 1. Луганськ: СУДУ, 2000. С.267-275.
4. Назаров В.В. Состояние и перспективы развития малого бизнеса в Луганской области // Региональные перспективы. 2000. №2-3 (9-10). - С. 341-343.
5. Назаров В.В. Формирование налогового "иммунитета" у предприятий малого бизнеса // Вісник Східноукраїнського державного університету. - 2000. - №5(27). - С.295-301.
6. Назаров В.В. Формирование механизма устойчивости производственно-хозяйственной деятельности предприятий малого бизнеса // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського державного університету. Вип. 2. - Луганськ: СУДУ, 2000. - С. 172-177.
7. Назаров В.В. Критерии оценки эффективности информации для предприятий малого бизнеса // Університет і регіон. Зб. наук. праць Східноукраїнського державного університету - Луганськ: СУДУ, 2000. - С.119-121.
8. Назаров В.В. Способы поддержки устойчивости предприятий малого бизнеса// Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського державного університету. Вип. 4. - 2001. - С.220-226.
9. Назаров В.В. Про державну підтримку малого бізнесу в Україні // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції "Економічна теорія: сучасна парадигма та її еволюція на порозі ХХІ століття". Частина 3 - К.: Київський державний торговельно-економічний університет, 2000. - С. 124-127.
10. Назаров В.В. Устойчивость производственно-финансовой деятельности малых предприятий и методы ее оценки // Тезисы III Международной научной конференция молодых ученых-экономистов "Экономика третьего тысячелетия". - Донецк: ДонГТУ, ИЭПИ НАНУ, 2000. - С. С. 150-153.
11. Назаров В.В. Концепция маркетинговой деятельности малого предприятия // Тези доповідей IV Міжнародної науково-практичної конференція "Маркетинг: теорія і практика". - Луганськ-Ялта: -КНЕУ, СУДУ, 2000. - С. 32-33.
12. Назаров В.В. Оценка влияния факторов маркетинговой среды на устойчивость предприятий малого бизнеса // Тези доповідей першої Всеукраїнської науково-практичної конференція "Маркетингові дослідження в Україні". - Луганськ-Ялта: -СНУ, 2001. - С. 110-111.
13. Воронкова А.Е., Назаров В.В. Особливості менеджменту у малому бізнесі //Матеріали YІІІ Міжнародної науково-практичної конференції "Теорія і практика управління організацією з погляду тисячоліть", К.: Політехніка, 2001. С. 51.
Особистий внесок здобувача: наведено особливості фінансового менеджменту підприємств малого бізнесу.
АНОТАЦІЯ
Назаров В.В. Формування механізму стійкості підприємств малого бізнесу. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.02 Підприємництво, менеджмент та маркетинг. Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2002.
Показано нерівномірний та особливий характер процесу становлення і розвитку підприємств малого бізнесу в Україні. Визначено та систематизовано ті чинники, які зумовлюють соціально-економічну та політичну доцільність надання державної підтримки підприємству малого бізнесу. Приведені показники оцінки податкового тиску. Запропоновано підхід до обгрунтування доцільності переходу підприємств малого бізнесу на єдиний податок. Розроблено принципові підходи до формування механізму стійкості підприємств малого бізнесу, якому притаманна блочність структури та безперервність дії, що має динамічний характер. Створено комплекс методичних матеріалів щодо оцінки стійкості підприємства малого бізнесу. Запропоновано форму інформаційної підтримки стійкості підприємств малого бізнесу створення добровільного інформаційно-консалтингового об'єднання.
Ключові слова: підприємство малого бізнесу, державна підтримка, стійкість, механізм, єдиний податок, інформаційна підтримка.
АННОТАЦИЯ
Назаров В.В. Формирование механизма устойчивости предприятий малого бизнеса. Рукопись.
Диссертация на соискание научной степени кандидата экономических наук по специальности 08.06.02 Предпринимательство, менеджмент и маркетинг. Восточноукраинский национальный университет имени Владимира Даля Министерства образования и науки Украины, Луганск, 2002.
Показано, что процесс становления и развития предприятий малого бизнеса в Украине протекает неравномерно и имеет ряд особенностей. Определено, что к числу причин, которые привели к такому состоянию отечественного малого бизнеса, прежде всего, относятся достаточно молодой возраст украинского малого бизнеса; неблагоприятное состояние макросреды в украинской экономике; почти отсутствующий опыт как предпринимателей, так и специалистов тех организаций и учреждений, которые создают инфраструктуру малого бизнеса; недостаточность экономических регуляторов деятельности предприятий малого бизнеса; путаное законодательно-правовое поле их деятельности; ограниченность средств. Показано, что непременным условием успеха развития малого бизнеса является его всесторонняя и стабильная поддержка, которая может осуществляться в разнообразных формах. Определены и систематизированы те факторы, которые обусловливают социально-экономическую целесообразность предоставления государственной поддержки, поскольку, как свидетельствуют результаты исследования, различные предприятия требуют различного уровня и способов поддержки, а некоторые не требуют ее совсем. Предложено понимать устойчивость предприятий малого бизнеса как их способность адаптироваться к изменчивым условиям внутренней и внешней среды. Определенны основные направления обеспечения устойчивости предприятий малого бизнеса: финансовое, производственное, кадровое и информационное. Охарактеризовано каждое из выделенных направлений обеспечения устойчивости набором соответствующих элементов. Доказано, что основным фактором внешней среды, который отрицательно влияет на неустойчивое развитие малого бизнеса, является налогообложение: высокое налоговое давление не содействует ни увеличению количества предприятий малого бизнеса, ни их деловой активности. Предложено с целью расширения характеристики налогового давления на предприятия малого бизнеса рассчитать соотношения, которые позволяют сопоставить величину налогов и сборов, выплачиваемых предприятием, с величиной добавленной и прибавочной стоимости. Предлагается осуществлять выбор альтернативной формы налогообложения предприятия малого бизнеса по результатам сравнения величины единого налога и суммы всех платежей и налогов предприятия, которые выплачиваются при традиционной форме налогообложения, с помощью предельных минимальных значений рентабельности продаж и фонда оплаты труда. Представлена в виде алгоритма последовательность реализации предложенного подхода к обоснованию целесообразности перехода предприятий малого бизнеса на единый налог. Разработаны принципиальные подходы к формированию механизма устойчивости предприятий малого бизнеса, под которым понимается совокупность способов обеспечения взаимосвязанного действия подсистем и функций предприятия, использование которых в заданных пределах обусловливает достижение целей его деятельности в условиях нестабильности внешней и внутренней среды которому присуща блочность структуры и непрерывность действия, имеющая динамичный характер. Предлагается осуществлять оценку устойчивости предприятия малого бизнеса, для проведения которой разработан комплекс методических материалов: специальные анкеты для установления значимости элементов, которые характеризуют то или иное направление устойчивости предприятия, и оценку фактического состояния этих элементов; построение многоугольников устойчивости; блок-схема выбора способов повышения устойчивости предприятия. Разработана форма информационной поддержки устойчивости предприятий малого бизнеса добровольное информационно-консалтинговое объединение.
Ключевые слова: предприятие малого бизнеса, государственная поддержка, устойчивость, механизм, единый налог, информационная поддержка.
SUMMARY
Nazarov V.V. Forming of stability mechanism of small business enterprises. Manuscript.
Thesis for obtaining a Candidate's degree in Economics in specialty 08.06.02. Business, management, marketing. East Ukrainian National university named after Volodimir Dal, the Ministry of education and sciences of Ukraine, Lugansk, 2002.
There is shown irregular and especial character of establishing and development of enterprises of small business in Ukraine. Defined and systemized factors that cause social-economic and political expediency of granting state support to small business. There are given indexes of tax pressure. In the work there is given an approach for justification of expediency of transforming enterprises of small business to one uniform tax. Also are developed principal approaches to forming of stability mechanism of enterprises of small business, to which is inherent block structure and continuo action, dynamical character. I the work there is created complex methodical material for estimating stability of enterprises of small business. Suggested form of information support of stability of enterprises of small business organizing of voluntary information-consulting structure.
Key words: small business enterprises, state support, stability, mechanism, uniform tax, information support.
Підписано до друку 11 березня 2002 року. Формат 60х84 1/16 0,97 д.а.
Тираж 100 екземплярів. Замовлення №
Ротапринт СНУ ім. В. Даля. 91034, м. Луганськ, квартал Молодіжний, 20-а.