У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

5 реферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук Київ ~ Д

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-10

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 21.2.2025

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ БУДІВНИЦТВА І АРХІТЕКТУРИ

ШУТЕНКО ЛЕОНІД МИКОЛАЙОВИЧ

                                                                                          УДК 69.059.4 : 728.1

ТЕХНОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАННЯ І ОПТИМІЗАЦІЇ ЖИТТЄВОГО ЦИКЛУ МІСЬКОГО ЖИТЛОВОГО ФОНДУ

Спеціальність 05.23.08  –Технологія промислового і

цивільного будівництва

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня

доктора технічних наук

Київ –

Дисертацією є рукопис

Робота виконана в Харківській державній академії міського господарства Міністерства освіти і науки України

Офіційні опоненти:

доктор технічних наук,  професор  Кірнос Володимир Михайлович,

Придніпровська державна академія будівництва і архітектури, кафедра "Організація і управління будівництвом"

доктор технічних наук, професор Олійник Павло Павлович, директор Центрального науково-дослідного інституту організації, механізації та технічної допомоги будівництву (ЦНИИОМТП), м.Москва, Держбуд РФ

доктор технічних наук, професор Павлов Іван Дмитрович, завідувач кафедри технології промислового та цивільного будівництва. Запорізька державна інженерна академія  Міністерства освіти і науки України

Провідна установа:    Харківський державний технічний університет будівництва і архітектури Міністерства освіти і науки України

Захист відбудеться 23.10.2002 р. о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.056.03 Київського національного  університету будівництва і архітектури:

м.Київ, Повітрофлотський  проспект, 31.

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Київського національного  університету будівництва і архітектури за адресою: м.Київ, Повітрофлотський  проспект, 31.

Автореферат розісланий  20.09.2002 р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради

Д 26.056.03    к.т.н., доцент                                                  Шебек М.О.

Загальна характеристика роботи

Сутність науково-прикладної проблеми, розглянутої в роботі, полягає в розробці технологічних основ формування і оптимізації життєвого циклу (проектування, будівництва, експлуатації, відновлення і зносу) міського житлового фонду. Рішення цієї проблеми здійснюється на основі системного підходу і полягає в розробці цілісної, відкритої, організаційно-технологічної системи, яка включає комплекс інноваційних, технологічних, організаційних і економічних складових, які охоплюють усі стадії життєвого циклу міського житлового фонду. Можливість її реалізації є науковою гіпотезою.  

Практичним результатом рішення проблеми є розробка і функціонування технологічної системи життєвого циклу міського житлового фонду.

Актуальність теми. Економічний розвиток України вимагає нових підходів до проблеми формування життєвого циклу міського житлового фонду. Будівельна і житлово-комунальна галузі зазнають негативного впливу від інфляції, падіння реальних прибутків населення при їхній диференціації, зменшення державного фінансування, різних непередбачених змін економічної політики. В умовах, що сталися, необхідна трансформація складових життєвого циклу міського житлового фонду.

Формування і функціонування міського житлового фонду представляє собою складний комплекс дій, направлених на сполучення зусиль по задоволенню усіх життєвих потреб людини сьогодні і стабільного розвитку міст в майбутньому. Все це передбачає аналіз ситуації, що склалася з використанням території міста, розселенням елементів, розміщенням промисловості і ландшафтно-рекреаційних зон, розглядом питань інженерної інфраструктури міста і ступеню її надійності в зв'язку з екологічними задачами забезпечення благополучних умов життя людини. Однак досягненню світового рівня в житловій політиці України в значній мірі перешкоджає сучасний стан комплексу формування і оптимізації життєвого циклу міського житлового фонду України.

Існують чималі резерви вдосконалення технології  формування  життєвого циклу міського житлового фонду, які дозволяють позбавити її від високої трудомісткості і вартості. Як показують результати впровадження, є всі умови для істотного їх зниження.

Таким чином, проблема формування і оптимізації основ технології життєвого циклу міського життєвого фонду актуальна в науковому і прикладному аспектах.

Зв'язок з науковими програмами, планами, темами. Робота виконувалась відповідно до: “Основних напрямків соціальної політики на 1997-2000 рр.”, згідно з Указом Президента України від 18.10.1997, №1166; Наказу Держбуду України „Комплекс коротко- і довгострокових заходів, спрямованих на збільшення обсягів виробництва конкурентноздатної продукції, проведення структурних перетворень у будівельному і житлово-комунальному комплексі, створення нових робочих місць, підвищення прибутковості державної діяльності, забезпечення своєчасного проведення розрахунків з бюджетом і виплати заробітної плати”від 28.12.1999, №313; Наказу Держбуду „Про першочергові заходи щодо реалізації Послання Президента України Верховній Раді України “Україна: вступ у XXI сторіччя –Стратегія економічного і соціального розвитку на 2000-2004 рр.”від 1.3.2000, №39; „Концепції комплексного соціально-економічного розвитку м. Харкова до 2010 р.”, "Регіональна комплексна програма соціально-економічного розвитку Харківської області до 2010 р." та ін.

Окремі дослідження передбачалися планами приоритетних науково-дослідних робіт Харківської державної академії міського господарства в області формування, функціонування, відновлення і зносу житлового фонду м.Харкова та інших міст України.

Мета роботи і задачі дослідження: створення апарату, який включає концепцію, методи дослідження технологічної системи формування і оптимізації життєвого циклу міського житлового фонду, що забезпечує комплексне рішення проблеми створення технологічних основ забезпечення населенню міст України права згідно ст. 47 Конституції України „Кожний має право на житло. Держава створює умови, по яким кожний громадянин має можливість побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду”.

Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою в особі органу місцевого самоврядування безкоштовно або за доступну для них оплату у відповідності з законом.

Ніхто не може насильно бути позбавленим житла не інакше як на основі закону за рішенням суду.

Об'єкт дослідження: міський житловий фонд.

Предмет дослідження: технологічні системи формування, функціонування, відновлення і зносу (процес протікання життєвого циклу) міського житлового фонду і його оптимізація.

Методи досліджень: загальна теорія систем, системно-структурний аналіз, математичне моделювання –для дослідження і моделювання технологічної системи протікання життєвого циклу міського житлового фонду; методи оптимізації і теорії прийняття рішень –для оптимізації та автоматизації технологічної системи; методи експертних оцінок, математичної статистики, теорії ймовірностей, прикладної геометрії –для оцінки, обробки і представлення результатів досліджень і досягнутих показників.

Основні задачі дослідження:

1. Аналіз теорії і практики протікання життєвого циклу міського житлового фонду з метою визначення мети і задач дослідження.

. Моделювання і оптимізація технологічної системи процесу протікання життєвого циклу міського житлового фонду як окремих її елементів, так і системи в цілому: розробка методики дослідження; обґрунтування концепції; побудова моделей; стратегії інноваційної оптимізації.

. Розробка комплексу заходів щодо вдосконалення технології протікання життєвого циклу міського житлового фонду: інновація технологічних процесів; оптимізація трудових ресурсів; контроль якості робіт.

. Оптимізація вибору технологічних рішень: розробка комплексної оцінки технології і автоматизації процесу вибору оптимальних параметрів підсистем (формування, функціонування, відновлення і зносу) і системи життєвого циклу міського житлового фонду в цілому.

Наукова новизна отриманих результатів полягає в тому, що науково-прикладна проблема розробки технологічних основ формування і оптимізації життєвого циклу міського житлового фонду вирішена шляхом розробки технологічних підсистем проектування, зведення, реконструкції і зносу житлових будівель, які включають інноваційні, економічні і технологічні складові і на їх основі –технологічної системи в цілому..

1. Вперше обґрунтовано з позицій загальної теорії систем концепцію технологічної системи формування, функціонування, відновлення і зносу міського житлового фонду як цілісної, відкритої, організаційної, адаптивної структури із неоднорідних складових. Це дозволило визначити рівень автономності системи, її організаційну структуру і функції, заходи щодо удосконалення адаптивності, стратегію оптимізації.

. Вперше досліджені якісні зміни стану технологічної системи життєвого циклу міського житлового фонду при різних зовнішніх умовах. Показана необхідність комплексної і однонаправленої зміни складових систем життєвого циклу міського житлового фонду для підвищення ефективності її функціонування при змінах зовнішніх дій умов. Ігнорування цього принципу веде до порушення цілісності системи і падінню ефективності інновацій в житлово-комунальній системі міст.

. Удосконалено методи моделювання технологічної системи життєвого циклу міського житлового фонду. У порівнянні з відомими моделями, використано сучасні математичні методи загальної теорії систем, адаптованої стосовно до предмету дослідження, графоаналітичні методи. Конкретизовано параметри, обмеження функціональної залежності.

. Вперше запропоновано і реалізовано інноваційну стратегію оптимізації життєвого циклу міського житлового фонду, яка сполучує математичні методи, технологічні і організаційні інновації. Її використання дозволило прогнозувати напрямок інновацій і цілеспрямовано змінювати цільові функції і обмеження, яке досягається безпосередньо рядом ітерації рівня оптимальності, що перевищує показники окремо взятих математичних і технологічних складових.

. Вдосконалено комплекс формування і функціонування організаційно-технологічних систем забезпечення надійності зведення житлових будівель основного елементу міського житлового фонду. Внаслідок впровадження прогресивної технології і організації виробництва робіт і ефективної експлуатації житлового фонду створені умови для суттєвого скорочення трудових, матеріальних і фінансових затрат.

. Удосконалені методи комплексної оцінки системи формування життєвого циклу міського житлового фонду, за рахунок чого досягнута більша ступінь інтеграції з моделлю технологічної системи, що робить оцінки більш репрезентованими і корисними для рішення оптимізаційних задач.

Практична значимість отриманих результатів полягає в тому, що за рахунок впровадження комплексного рішення по вдосконаленню технологічних основ формування життєвого циклу міського житлового фонду, які виконувались в рамках “Комплексного підвищення ефективності капітального будівництва Харківської області в ХІ п'ятирічці на основі впровадження науково-технічного прогресу”(затвердженого бюро Харківського обкому Компартії України 30.11.1981р.), “Комплексного плану інтенсифікації капітального будівництва Харківської області в дванадцятій п'ятирічці на основі впроваджень досягнень науково-технічного прогресу”(схвалено на бюро Харківського обкому Компартії України 11.04.1986р.), регіональної комплексної науково-технічної програми “Бетон”, “Програмі енергозбереження на підприємствах житлово-комунального господарства Харківської області до 2005 року”, "Регіональної комплексної програми соціально-економічного розвитку Харківської області до 2010р.", “Концепції комплексного соціально-економічного розвитку м.Харкова до 2010р”, в рамках програми "TACIS: Породненные города" реалізація пілотного "Міського проекту" при участі мерій двох міст-побратимів –Харкова і Лілля (Франція), в рамках міжнародного освітнього проекту TEMPUS-TACIS "Довкілля та енергетика" T JEP 10485/98 "Environment and energy", а також в інших програмах і планах, досягнуто: скорочення трудових ресурсів на 6-11%, собівартості зведення і реконструкції елементів міського житлового фонду –до 4-7%, скорочені терміни зведення об'єктів міського житлового фонду на 5-10% і матеріаломісткості при функціонуванні і відновлені міського житлового фонду на 10-15%. Слід також відмітити внесок у вирішення соціальної задачі забезпечення населення України житлом в відповідності з його реальними потребами.

Зокрема були впроваджені:

1. Нормативна база формування життєвого циклу міського житлового фонду у формі інструкцій, методичних вказівок, регламентів і інших документів в таких організаціях: Управлінні підприємництвом Харківського міськвиконкому, Харківському Промбудпроекті, ТВО “Харківкомунпромвод”, Харківському відділенні Центру сприяння муніципальним реформам, ОВО “Харківтеплоенерго”, АТЗТ “Спецбудмонтаж”м.Харкова; при зведені і реконструкції об'єктів “ЕКСІМБАНКУ” в різних містах України, будівельному кооперативі “Червонозаводський”, будівельному концерні “Прогрес”в м.Харкові, “Харківкомуночиствод”, "Місторембуд" м.Харкова, АТЗТ “Харківжитлобуд”та ін.

. Принципові інвестиційні і інноваційні положення при розробці “Концепції комплексного соціально-економічного розвитку м. Харкова до 2010 р.”, "Регіональної комплексної програми соціально-економічного розвитку Харківської області до 2010 р.", а також в ряді інших цільових і комплексних програм з 1980 по 2001рр.

. Теоретичні розробки автора по формуванню, функціонуванню, відновленню і зносу житлових будівель міського житлового фонду використовуються в учбовому процесі Харківської державної академії міського господарства і інших вищих навчальних закладах м.Харкова, України, СНД і далекого зарубіжжя.

Особистий внесок здобувача. На захист виносяться:

  1.  концепція технологічної системи формування і протікання життєвого циклу міського житлового фонду;
  2.  графоаналітичні моделі технологічної системи стану міського житлового фонду на

       всіх просторово-часових рівнях;

  1.  інноваційна стратегія технологічних систем формування життєвого циклу міського житлового фонду;
  2.  комплекс інноваційних і технологічних рекомендацій по формуванню і протіканню життєвого циклу міського житлового фонду, включаючи вдосконалення його параметрів в особливих умовах;
  3.  методи оцінки якості рішень;
  4.  нормативні документи, пропозиції і рекомендації.

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертації доповідались і були схвалені на науково-технічних конференціях і засіданнях науково-технічних рад: на координаційній нараді “Інженерно-геологічні пошуки для проектування пальових фундаментів”м. Харкова (1973р. –доповіді) на Міжнародному конгресі по механіці ґрунтів і фундаментобудуванню м.Москва (1973р. –доповідь); на координаційній раді “Інженерно-геологічні пошуки для проектування пальових фундаментів”м.Харків (1975р. –доповідь); на конференції “Досвід будівництва на слабих ґрунтах”м.Ленінград (1976р. –доповіді); на республіканській науково-технічній конференції “Метрополітен і планування великих міст”м.Харків (1980 р. –доповіді); на Всесоюзній конференції “Теоретичні і методологічні проблеми підвищення якості і ефективності інженерно-геологічних пошуків”м.Ростов на Дону (1980р. –доповідь); Всесоюзній конференції “Підвищення ефективності експлуатації і реконструкції промислових будівель”м.Макіївка (1981р. –доповіді); на республіканській науково-технічній конференції в м.Харкові (1982р. –доповіді); на Харківській обласній науково-технічній конференції “Реалізація регіональної Комплексної цільової програми “Бетон””м.Харків (1983р. –доповідь); на Всесоюзній конференції “Сучасні проблеми нелінійної механіки ґрунтів”м.Челябінськ (1985р. –доповіді); на республіканській науково-технічній конференції “Підвищення ефективності будівництва на основі механізації трудомістких робіт і скорочення витрат ручної праці”м.Полтава (1985р. –доповідь); на республіканській науковій конференції “Технологія і організація реконструкції промислових будівель”м.Дніпропетровськ (1985р. –доповідь); на науково-технічній конференції “Метрополітен і планування великих міст”м.Харків (1986р. –доповідь); на Всесоюзному науковому семінарі “Індустріально-технічні рішення для реконструкції будівель і споруд промислових підприємств”м.Макіївка (1986р. –доповідь); на III Українській науково-технічній конференції “Використання пластмас в будівництві і міському господарстві”м.Харків (1991р. –доповідь); на II-й Республіканській науково-технічній конференції “Використання пластмас в будівництві і міському господарстві”м.Харків (1987р. –доповідь); на X Всесоюзній конференції по бетону і залізобетону м.Київ (1988р. –доповідь); на конференції “Проблеми комплексної забудови Південного берегу Криму”м.Сімферополь (1988р. –доповідь); на IV Українській науково-технічній конференції “Використання пластмас в будівництві і міському господарстві”м.Харків (1996р. –доповіді); на 38 міжнародному семінарі з моделювання і оптимізації композитів МОК”м.Одеса (1996р. –доповідь); на 39 міжнародному семінарі з моделювання і оптимізації композитів МОК”м.Одеса (2000р. –доповідь); на III-й міжнародній науково-практичній конференції “Дослідження і оптимізація економічних процесів”“Оптимум –”-16 листопада 2001р. –Харків: НТУ “ХПІ”, (2001р. –доповідь); на 2-й Міжнародній міждисциплінарній науково-практичній конференції “Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління”. Асоціація “Жінки в науці і освіті”Харківський національний Університет ім. В.Н.Каразіна (2001, Харків 1 доповідь); на Всеукраїнській науково-практичній конференції “Економічні проблеми розвитку регіонів та підприємств на початку XXI століття”. Полтава: 2001, 22-23 листопада (2001р. 1 доповідь); на міжнародній науково-практичній конференції “Сталий розвиток міст”ХДАМГ м.Харків 27.02 – 2.03.2002р. (1 доповідь); на регіональній науково-практичній конференції “Управління в умовах ринкової трансформації економіки України (теорія і практика)”Харків , ХІБМ, 25-26.04.2002р. (1 доповідь), на обласній науково-практичній конференції "Шляхи підвищення ефективності впровадження науково-технічних розроблень і засобів механізації в будівництві Полтавщини" м.Полтава: 2002 (16-17.05.2002р. –доповідь); на міжнародній Інтернет-конференції "Архитектурно-строительное материаловедение на рубеже веков" г.Белгород, РФ (2002 –доповідь).

Результати дисертаційної роботи впроваджені в організаціях: управління підприємництвом Харківського міськвиконкому, ООО “Украгротехсервіс”, ТВО “Харківкомунпромвод”, Харківському відділенні Центру сприяння муніципальним реформам, ОВО “Харківтеплоенерго”, АТЗТ “Спецбудмонтаж”м.Харкова, будівельний концерн “Прогрес”м.Харкова, будівельний кооператив “Червонозаводський”м.Харкова; “Харківкомуночиствод”, "Міськрембуд" м.Харкова, АТЗТ “Харківжитлобуд”, “Ексімбанк”м.Києва та ін.

За результатами дослідницької роботи розроблено нормативні документи, схвалені Держбудом СРСР, УРСР, Держкомітетом будівництва, архітектури і житлової політики України, а також галузевими, регіональними і місцевими будівельними і житлово-комунальними організаціями. Вони використовуються в ряді будівельних і житлово-комунальних організаціях.

Публікації. Основні результати і висновки роботи знайшли своє відображення у   178 публікаціях, з них 13 монографій (2 монографії [1, 2] виконано особисто і 11 у співавторстві [3-13]), 59 опубліковано у фахових виданнях, що входять до переліку, затвердженого ВАК України, з них 29 особисто [14-42] і 30 у співавторстві [43-72], 21 авторські свідоцтва на винахід [73-93], 19 патентів [94-112]. Результати, що належать автору у роботах, виконаних у співавторстві, приведені у списку опублікованих робіт в авторефераті; 66 додаткових публікацій, тез і матеріалів конференцій.

Структура дисертації підпорядкована вирішенню поставлених в ній задач. Повний обсяг 550 стор., у тому числі основна частина –стор. (текст –стор.), додатків –стор. Робота складається із вступу, 9 розділів, загальних висновків, 2-х додатків (А, Б). Обсяг використаних джерел (922 найменування ) –стор. В основній частині дисертації налічується 43 таблиці, 104 рисунка.

Основний зміст дисертації

У вступі дається загальна характеристика роботи.

У першому розділі визначається місце житлового фонду в містобудівній інфраструктурі та перспективи його розвитку, критично аналізується наявні публікації і світовий досвід, обґрунтовується мета і задачі роботи. Констатується, що досі не вдалося створити технологічну систему формування життєвого циклу міського житлового фонду, що відповідала-би досить широкому спектру проектних робіт, безпосередньо зведенню об'єктів, їх експлуатації, моніторингу і діагностуванню, реконструкції, зносу, використанню і утилізації відходів, забезпечуючи раціональне використання інвестицій і інноваційної діяльності.

Найбільш вагомий внесок у вирішення комплексних проблем життєвого циклу міського житлового фонду внесли праці вчених Афанасьєва В.А, Апишкова Г.І., Балицького В.С., Бадеяна Г.В., Білоконя А.І., Белякова Ю.І., Болотських М.С., Большакова В.І., Булгакова С.Н., Буднікова М.С., Бушуєва С.Д., Дюженка М.Г., Вечерова В.Г., Гончаренка Д.Ф., Гребенюка Р.А., Гусакова О.О., Горохова Є.В., Дамаскіна Б.С., Діденко В.П, Друкованого М.Ф., Жукова О.О., Жвана В.Д., Зельдовича Р.Н., Залуніна В.Ф., Завадскаса Е.К., Кірноса В.М., Кутукова В.Н., Колотілкіна Б.М., Корта Д., Лівінського О.М., Мхітаряна Н.М., Літвінова О.О., Мазуренко Л.В., Мішіна А.В., Назаренко І.І., Оніщенко О.Г., Олійника П.П., Павлова І.Д., Польшакова В.І., Папірника Р.Б., Поривай Г.А., Попова Г.Т., Рач В.А., Романенко І.І., Ройтмана А.Г., Савйовського В.В., Сівко В.Й.., Соколова В.К., Семенова В.Т., Торкатюка В.І., Топчія В.Д., Тонкачева Г.Н., Тяна Р.Б., Уварова Е.П., Ушацького С.А., Федоренко П.П., Федосової О.В., Фокова Р.І., Хімуніна С.М., Черненко В.К., Цоя Т.Н., Шумілова М.С., Шрейбера А.К., Шебека М.О., Шкодовського Ю.М., Шамбишевої Н.Г., Шарлигіна К.А., Яковенко В.Б. та ін., які вирішували окремі складові життєвого циклу міського житлового фонду.

Аналіз існуючої системи технологічного проектування життєвого циклу міського житлового фонду виявляє ряд недоліків. Необхідність її удосконалення вимагає рішення наукової проблеми створення і теоретичного обґрунтування методів будівництва, експлуатації, діагностики, ремонту і зносу елементів житлового фонду. Результатом повинні стати нові методи розробки технологічних рішень по формуванню життєвого циклу міського житлового фонду, що якісно відрізняються від існуючих.

Таким чином, необхідні: розробка концепції технологічної системи формування життєвого циклу міського житлового фонду, її моделей, методів дослідження і багатокритеріальної оптимізації, масштабне впровадження результатів, технологічних рішень, нормативних документів, регламентів, програм і т.д. у практику формування міського житлового фонду, що й розглядається як мета і задачі роботи.

У другому розділі розглядаються методи роботи, вводяться поняття технологічної системи формування життєвого циклу міського житлового фонду, будується та досліджується її модель, обґрунтовується система показників і процедура оцінки, розробляється стратегія інноваційної оптимізації.

Особливості   існуючої  технології  протікання  системи  життєвого  циклу  міського

житлового фонду показані на рис.1.

Рис.1. Структура технології формування життєвого циклу міського житлового фонду з раціональними параметрами

Аналітична частина моделі технологічних рішень може бути відображена слідуючою аналітичною залежністю:

ТР = (МК, Е, О, М, Т, У),                                                         (1)

де ТР –технологічні рішення; МК –містобудівельні і архітектурно-конструктивні рішення; Е –експлуатаційно-відновлювальні, ремонтні рішення і рішення по зносу будівель; О –організаційні рішення; М –механізація процесу; Т –технологія формування процесу; У –оперативне управління процесами.

Оптимізаційна задача вибору технологічних рішень формулюється в такому вигляді: потрібно визначити набір значень хі, при яких цільова функція, що відповідає прийнятому критерію оптимальності, досягає свого мінімуму при дотриманні граничних умов. Прийняті технологічні рішення в багатьох випадках виявляються складними для оцінки. Тому виникає необхідність розробки стратегії інноваційної оптимізації технологічних систем функціонування життєвого циклу міського житлового фонду (ТС ФЖЦ МЖФ).

Інноваційна оптимізація забезпечує теоретико-експериментальне удосконалення ТС ФЖЦ МЖФ засноване на цілеспрямованому розширенні області згоди за рахунок введення інновацій і відшукання оптимальних рішень, обмежених умовами досягнення мети удосконалення і величиною інноваційних ресурсів.

У третьому розділі розглядаються теоретичні основи технології формування життєвого циклу міського житлового фонду.

Встановлено, що загальна стратегія і тактика формування, розвитку і функціонування міст України і перспективи їх покращення базуються на новій правовій і законодавчій базі України, яка проголошує і закріплює новий тип господарювання і господарських відносин, появлення різних форм власності, розширяє повноваження органів місцевого самоврядування.

Обґрунтована гіпотеза про те, що багатофункціональні міста України різного господарського типу повинні розвиватися у тісному взаємозв'язку з комплексним розвитком виробничих сил України. Активізація різних галузей промислового виробництва, соціального і культурно-побутового обслуговування в багатофункціональних містах позитивно впливає на комплексний розвиток господарства, зміцнює соціально-економічну базу, розширяє мережу додаткових робочих місць для раціонального використання незайнятих трудових ресурсів, що, в свою чергу, позитивно віддзеркалюється на якості життя громадян, праці і побуту, а також ефективності використання місцевого природного, мінерального і сільськогосподарського матеріалів.

В умовах кардинальних змін механізмів господарювання та управління, переходу до ринку, фактично багатоскладової економіки з'явились нові чинники, що довготерміново впливають на суспільний розвиток. Модель урахування цих проблем нами пропонується відображати в „міському проекті”(рис.2), як інноваційному елементі місторегулювання забудови при формуванні життєвого циклу міського житлового фонду в перехідний період соціально-економічного розвитку.

Проблема населення для міської системи, яка через параметр житлового фонду міст здійснює вирішальний вплив на ділову активність міста –його функціонування.

Місто, як і інші біологічні системи, відкрите не тільки в енергетичному задумі (інвестиції, тепло- і водозабезпечення, привіз продуктів харчування та ін.), а й у плані змін чисельності населення, яке пов'язане з народженням і смертністю, з приїздом в місто жителів із інших міст і виїздом частини сімей, які мешкають у місті. Міграція населення і його приріст різні для різних вікових груп [2].

Рис.2. Міський проект як інноваційний елемент місторегулювання забудови

в перехідний період соціально-економічного розвитку

Аналізуючи особливості функціонування містобудівних систем і їх житлових фондів встановлено, що протікання життєвого циклу міського житлового фонду, де основним елементом являються житлові будівлі, складається із п'яти основних елементів (рис.3): інвестиційно-проектний етап; виготовлення конструктивних елементів і технологічного обладнання; будівництво; експлуатація і підтримання експлуатаційної надійності (ремонт); знос (ліквідація).

У четвертому розділі приводяться результати досліджень і розробки теоретичних основ і практичних особливостей технологічних основ формування проектних і виробничих рішень по створенню інфраструктури життєвого циклу міського житлового фонду.

У дисертації обґрунтовано, що будівельна продукція міського житлового фонду, яка є наслідком функціонування елементів його життєвого циклу створюється в результаті взаємообумовлених керованих організаційно-технологічних процесів, виражає цілісну характеристику багатогранної функціональної єдності усіх існуючих об'єктів міського житлового фонду як зовнішніх, так і внутрішніх.

В дисертації розглядаються проблеми реалізованості проектів формування життєвого циклу міського житлового фонду. Світова історія розвитку і функціонування міст свідчить про багато фактів щодо перевершення першочергово запланованих в проектах життєвого циклу тривалості і вартості формування об'єктів міського житлового фонду.

Рис.3. Принципова схема життєвого циклу міського житлового фонду

Найбільш доцільною методологією для розробки плану реалізації проекту формування і функціонування життєвого циклу міського житлового фонду являється методологія системного технологічного проектування, в відповідності з якою будь-який допустимий план повинен бути проаналізований на реалізованість.

У цьому розділі дисертації також розглядаються і аналізуються проблеми адаптаційних якостей організацій, які приймають участь в реалізації проектів життєвого циклу міського житлового фонду, з урахуванням змін умов господарювання, зумовлених зміною ситуації на ринку збуту готової продукції капітального будівництва і сировинному ринку. Ступінь ділової активності, а це і прагнення до диверсифікації виробництва –прямо пропорційна свободі дій в виборі шляхів розвитку і обернено пропорційно ступеню впливу на систему. Ступінь диверсифікації конкретної організації, що приймає участь в реалізації проекту життєвого циклу міського житлового фонду, визначається кількістю освоєних напрямків господарської діяльності (НГД), що в числовому значенні вимірювання представляє собою відношення питомої ваги прибутку, одержаної від цього напрямку до загального прибутку організації за період проведення аналізу.

Доведено, що диверсифіковане виробництво більш стійке до негативних дій зовнішнього середовища, оскільки чим більше НГД, тим менший ступінь збою по одному з них (непередбачене зниження коефіцієнту значимості і реалізуємості) приведуть до пропорційного зниження цього показника для організації в цілому. В цьому випадку диверсифіковане виробництво в більшій ступені демпфірує дії негативних чинників.

Встановлено, що диверсифіковані виробничі структури мають більш низький рівень сукупного ризику від негативних дій чинників зовнішнього середовища, які досягають загальноорганізованих цілей, вносячи обурення в цілеспрямовану діяльність структури по реалізації проекту життєвого циклу міського житлового фонду.

У п'ятому розділі дисертації розглядаються проблеми формування експлуатаційного періоду життєвого циклу міського житлового фонду і основні напрямки їх вирішення.

Період експлуатації являється важливою складовою частиною життєвого циклу міського житлового фонду. Від його надійності залежить величина тривалості життєвого циклу міського житлового фонду. Надійність будь-якої споруди полягає в здатності зберігати відповідні параметри (міцність, стійкість, герметичність, температурно-вологовий режим та ін.), що забезпечують його функціональні значення в заданих межах. Втрата надійності характеризується як зношення. Як надійність, так і зношення являється функціями часу експлуатації будівлі житлового міського фонду.

Типова крива розподілення зношення в часі представлена на рис.4. На ній виділяється початковий участок, де крива круто падає, потім майже горизонтальний і третій участок зі зростаючими значеннями зношення.

На рис.4 відновлюване при ремонті зношення позначається через , а залишковий –. При експлуатації відремонтованої будівлі в ній знову починає наростати зношення, а після другого ремонту частина зношення, яка залишилася, додається до першого залишку зношення. В кінцевому рахунку граничний стан зношення наступить тільки через Tq років. У цьому і полягає головний ефект технічної експлуатації елементів і будівель міського житлового фонду.

Рис.4. Графічна інтерпретація визначення періодичності ремонту житлових будівель

міського житлового фонду при формуванні його життєвого циклу

Залежність між довговічністю, зношенням і його відновлюванням представлені на рис.5.

Рис.5. Крива звичайного зношення (1), посереднювана крива зношення при ремонтах (2) і крива наростання зношення будівель міського житлового фонду між ремонтами (3)

Виконаний і проведений в дисертації аналіз дозволив виявити нові, раніше не відомі аспекти експлуатації, які потрібно враховувати при формуванні життєвого циклу міського житлового фонду і показати велике народногосподарське значення експлуатації житлового фонду, а також будівель і споруд інфраструктури міського житлового фонду. Із цього витікає необхідність вдосконалення методів оцінки технічного стану будівель міського житлового фонду як важливого засобу підвищення економічності і ефективності експлуатації міського житлового фонду в цілому.

У шостому розділі показано, що на даний момент не існує науково обгрунтованих методів кількісної оцінки вибору та обґрунтування, раціональних технологічних схем на стадії формування і протікання життєвого циклу міського житлового фонду по виконанню ремонтно-відновлювальних робіт. Існуючі традиційні техніко-економічні показники не дають повної оцінки технологічних схем реконструкції житлових та цивільних будівель. На сьогодні не існує прийнятої нормативно-методологічної бази обґрунтування технологічних схем виконання надбудови при реконструкції житлових будівель, які б ураховували різні умови виконання робіт, а також можливості замовника.

В дисертації проведені дослідження і аналіз рішень по здійсненню надбудов житлових будинків та інженерних рішень по проведенню безпечних умов проведення робіт.

Вплив узагальнюючого показника (Пу) на трудомісткість (Тр) та вартість (С) 1 м2 реконструкції житлових будинків (відповідно до вибіркової сукупності об'єктів-представників, було досліджено 24 будинків, які підлягають реконструкції та проведено моделювання її виконання за різними технологічними схемами) приведено в табл.1.

Таблиця 1

Взаємозв'язок між трудомісткістю (вартістю) та узагальнюючим показником

№ п/п Назва робіт  Розрахункова формула Коеф. кореляції (R) Критерій Фішера (F) Табличне значення (FТ)

1 Зведення мансардного поверху Тр=39,36-147,15Пу + 528,5Пу2 С=96,29+196,45Пу-540,2Пу2 ,794 0,929 ,12 97,26 ,73 3,86

2 Зведення 1го повноцінного поверху С=8,32+096,39Пу-017,78Пу2 ,856 ,24 ,01

3 Зведення 1го повноцінного та мансардного поверху С=2023,48+10664,5Пу–-1808,15Пу2 ,886 ,94 ,29

4 Зведення двох повноцінних поверхів С=-186,55+2496,24Пу- -2726,33Пу2 ,832 ,19 ,17

Основні положення дисертаційної роботи використані при розробці нормативних документів, упроваджені в раціональних науково обґрунтованих технологічних схемах зведення надбудов при реконструкції житлових будинків у проектних рішеннях по реконструкції житлових будинків з одержанням економічного ефекту, який досягається за рахунок скорочення тривалості робіт, трудомісткості, машиноємкості будівельних процесів при реконструкції, поліпшення умов проведення робіт на будівельному майданчику та їх безпеки. Використання результатів роботи дозволяє обґрунтувати найбільш раціональну технологічну схему проведення робіт на будівельному майданчику та їх безпеки. Використання результатів роботи дозволяє обґрунтувати найбільш раціональну технологічну схему проведення робіт, підвищити рівень безпеки цих робіт, а також забезпечити безпеку проживання мешканців у будинку, в якому проводиться реконструкція та поблизу розташованих будинках на час виконання реконструктивних робіт.

Запропоновану методику виявлення та вибору найбільш раціональної схеми здійснення надбудови житлових будинків, на підставі техніко-економічного порівняння можливих варіантів, відображено в „Міському проекті” [22, 23, 30] і „Концепції комплексного соціально-економічного розвитку м.Харкова до 2010 р.”[43], "Регіональній комплексній програмі соціально-економічного розвитку Харківської області до 2010 р." [12] .

У сьомому розділі виконано аналіз ефективності технологічних рішень заключного етапу формування життєвого циклу міського житлового фонду –зносу елементів житлового фонду. Встановлено, що максимальна економічність цього етапу життєвого циклу міського житлового фонду може бути досягнута не тільки правильним вибором способу зносу, а і за рахунок одержання в результаті зносу найбільшої кількості елементів для повторного використання.

Встановлені схеми взаємодії виконавця організації, яка виконує знос і замовника, а також спеціальні організаційно-технологічні і технічні засоби при виконанні цієї операції. Виконані дослідження номенклатури робіт, обладнання і особливостей технології зносу об'єктів міського житлового фонду.

Розроблено і впроваджено інформаційно-методичне забезпечення процесу проектування робіт по зносу житлових будівель міського житлового фонду і його інфраструктури. Інформація, необхідна для вирішення поставлених задач по руйнуванню і зносу будівель міського житлового фонду, містить різноманітні відомості про техніко-економічні характеристики стрілових кранів, які відрізняються фізичною суттю, призначенням і формою представлення.

Повний перерахунок інформації, який включено в базу даних являється необхідним і достатнім для описання любого набору об'єктів, що входять в базу, однак він буде надлишковим для кожного окремо взятого набору і, тим більш, для окремого об'єкту любого набору.

Основні практичні результати досліджень інтегровані в сукупність інформаційно і функціонально взаємозв'язаних методик і баз даних, призначених для проектування основних розділів проекту виробництва робіт (ПВР) (календарних графіків і технологічних схем виробництва руйнівних робіт) або прийняття відповідних технологічних рішень в процесі зносу. Разом з тим передбачена можливість автономного використання кожного окремого алгоритму і відповідного програмного забезпечення для рішення окремих локальних задач. Це дозволяє забезпечити достатньо широкий спектр інженерних послуг в процесах підготовки, організації і управління виробництвом робіт по зносу.

У восьмому розділі висвітлюються закономірності і методи формування моделей організаційно-технологічних рішень процесу формування життєвого циклу міського житлового фонду.

Аналізуються особливості формування моделей просторово-часового розвитку життєвого циклу міського житлового фонду в загальній системі міста.

Після встановлення взаємозв'язку окремих технологічних режимів з параметрами спеціалізованих процесів (по окремим складовим життєвого циклу міського житлового фонду, по окремим контурам життєвого циклу і по всьому міському житловому фонду) представляється можливим розробити організаційно-технологічні моделі, які характеризують життєвий цикл міського житлового фонду в цілому.

При цьому послідовно вирішуються задачі: по встановленню меж умов і критеріїв раціональних рішень; по відбору організаційно-технологічних факторів; по записуванні кореляційно-регресійних моделей і загальних рівнянь зв'язку, які характеризують процеси життєвого циклу міського житлового фонду; по виявленню резервів у містобудівній системі.

Граничні умови встановлювались і записувались окремо для однорідних об'єктів з урахуванням їх функціонального призначення об'ємно-планувальних рішень об'єктів міського житлового фонду, якості їх параметрів при будівництві і експлуатації та ін.

Організаційно-технологічні чинники відбиралися по трьох основних елементах будівельного виробництва. Предмети праці характеризувалися об'ємно-планувальними і конструктивними рішеннями об'єктів міського житлового фонду. Наприклад, на стадії зведення об'єктів при формуванні підсистем життєвого циклу (каркасних багатоповерхових будівель): розтин збірних елементів по вертикалі (нижніх колон –х1, середніх колон –х2); шириною плоских елементів (типа плит –х3); шириною діафрагм жорсткості –х4; величина прогону –х5; шагом колон –х6; поверховістю будівлі –х7; його шириною –х8; довжиною –х9 і т.д. Знаряддями праці (засоби механізації і автоматизації будівельних процесів при формуванні життєвого циклу міського житлового фонду) –кількістю і якістю технічних систем –х10 і т.д. трудові ресурси характеризуються складом виконавців, кваліфікацією працівників –х11 та ін.

Для комплексної оцінки життєвого циклу міського житлового фонд були прийняті такі критерії: приведені витрати на будівельно-монтажні роботи –у1 (грн./т); питома працемісткість монтажу –у2 (люд.-год./т); довгота монтажу –у3 (годин); собівартість монтажу –у4 (грн./т). В якості дослідження взято процес монтажу, так як він знаходиться на критичному шляху і являється визначальним при формуванні життєвого циклу міського житлового фонду. Для приведення рівняння зв'язку в порівняльний вигляд і для визначення допустимих значень резервів і для виробництва кількісних значень критеріїв і організаційно-технологічних чинників життєвого циклу міського житлового фонду визначались за двома складовими будівельної системи, які забезпечують функціонування життєвого циклу міського житлового фонду по зведенню його об'єктів (в якості дослідного зразка прийняті багатоповерхові каркасні будівлі): 1й стан –нормативний (технологічні проекти на основі нормативних документів) –у1, у2, у3, у4; 2й стан –фактичне (статистичні дані конкретних будівельних підрозділів з урахуванням існуючого парку будівельних машин, складу виконавців, тимчасової будівельної інфраструктури та ін.) –.  

Моделювання технологічного процесу життєвого циклу міського житлового фонду. При моделюванні ніколи не може бути впевненості в тому, що формула (модель) являється єдино можливим варіантом репродукованого явища, вона з достатньою ступеню точності може репродукувати структурно-параметричний характер процесу. При відхиленні моделі не вище заданої точності можна рахувати, що побудована модель з достатньою ступеню достовірності описує процес, який вивчається, а отже може бути використана з метою більш повного пошуку резервів вдосконалення технології формування життєвого циклу міського житлового фонду.

Для кількісної оцінки впливу факторів на параметри оптимізації були вирахувані коефіцієнти парної і множинної кореляції. Коефіцієнти парної кореляції між перемінними показують незалежність факторів між собою, оскільки їх абсолютне значення дорівнює нулю. Коефіцієнти множинної кореляції між у1 і х19 складають 0,83, між у2 і х19 –,85, між у3 і х1/х9 –,77 і між у4 і х19 –,89.

Модель реалізована послідовно за двома складовими системи життєвого циклу міського житлового фонду  з допомогою програми „Поліном”(розроблена на ІОЦ ХДАМГ), яка автоматично приймає форму залежності по мінімуму залишкової дисперсії для кожного параметру оптимізації. Спочатку була побудована модель першого нормативного стану на основі використання і обробки масивів статистичних і експериментальних даних:

 

 

Другий крок розробки і аналізу моделі, яка описує другий стан будівельної системи , дозволяє визначити поправки, які характеризують її конкретний стан

    (6)

з урахуванням допусків в процесі формування життєвого циклу міського житлового       фонду (6).

              (7)

 

                                                            (9)

                                                          (10)

Приведення у відповідність рівнянь (2-5) і (7-10) дозволило одержати модель процесу життєвого циклу міського житлового фонду (на етапі монтажу будівельних конструкцій багатоповерхових каркасних будівель) за прийнятими критеріями в такому вигляді:

 

Об'єднання детермінованих і стохастичних параметрів процесів життєвого циклу міського житлового фонду (I і II стан) в єдину математичну модель дозволяє приймати відповідні рішення по забезпеченню надійності систем з урахуванням оптимальних характеристик.

Значимість результатів моделювання перевірялась по t-критерію Стьюдента

,     (15)

де  –середнє значення відхилень;  –середньоквадратичне відхилення;   –кількість вимірювань.

За даними експериментальної перевірки одержані такі результати: Таким чином, всі значення критерію  менше t0,05(16)=2,12, що дозволяє стверджувати про адекватність одержаних моделей і можливості їх використання для формування і оптимізації процесів життєвого циклу міського житлового фонду для створення високоякісної будівельної продукції яка забезпечує сталий розвиток і функціонування містобудівних систем, зокрема міського житлового фонду. Графічна інтерпретація змін параметрів оптимізації при урахуванні окремих факторів наведена на рис.6, 7, що відображає принциповий характер їх змін.

Дев'ятий заключний розділ дисертаційної роботи присвячується аналізу і дослідженню процесу оптимізації організаційно-технологічних рішень по формуванню життєвого циклу міського житлового фонду. Важливою передумовою більш повного використання резервів організаційно-технологічного процесу формування життєвого циклу міського житлового фонду являється урахування впливу окремих факторів на параметри оптимізації при формуванні і забезпеченню надійності систем життєвого циклу міського житлового фонду на основі розроблених економіко-математичних моделей.

Побудова оптимальної моделі формування життєвого циклу міського житлового фонду передбачає рішення двох задач –структурної і параметричної оптимізації. В результаті рішення цих задач знаходиться вектор, який забезпечує мінімальне значення функції .

Формування апріорного класу раціональних структур життєвого циклу міського житлового фонду і розприділення вірогідних проведені на основі статистичних і експериментальних даних,  а також  з допомогою  експертних оцінок.  Використовувалися спеціально

Рис.6. Залежність приведених витрат(а), питомої працемісткості (б), тривалості зведення (в) і

собівартості монтажу каркасів (г) від ступеня розтину нижніх і верхніх колон

Рис.7. Залежність параметрів оптимізації від ширини плит перекриття (а), ширини діафрагм

жорсткості (б), прогону (в), сітки колон (г), поверховості будівлі, яка зводиться (ж) і

від похибок монтажу (з)

розроблені вірогідні методи цілеспрямованого пошуку раціональних структур.

При формуванні надійних систем оптимізації організаційно-технологічних рішень по формуванню життєвого циклу міського житлового фонду як основної системи містобудівного ансамблю на основі системотехніки вони розглядаються у вигляді поетапного рішення задач структурної і параметричної оптимізації. Причому, якщо параметрична оптимізація може бути зведена до неперервного математичного процесу і його програмуванню, то структурна оптимізація завжди являється комбінаторною і багатоекстремальною.

Так, з допомогою методів структурної оптимізації геометрична інтерпретація глобального функціонала функції мети, використовуючи графобудівники сучасних ЕОМ, для конкретного випадку життєвого циклу Салтівського мікрорайону м.Харкова одержана у вигляді складної гіперболічної поверхні з багатьма локальними екстремальними значеннями за прийнятими критеріями, що відображено на рис.8. Цей приклад показує складність динамічної структури сучасної технології формування і оптимізації життєвого циклу міського житлового фонду.

Рис.8. Геометрична інтерпретація структурно-параметричної оптимізації життєвого циклу

міського житлового фонду (, , , –окремі підсистеми елементів

життєвого циклу міського житлового на різних стадіях його протікання)

Загальний оптимум цільової функції технологічного процесу формування і оптимізації життєвого циклу міського житлового фонду можна одержати за допомогою структурно-параметричної оптимізації, використовуючи арсенал сучасних ЕОМ другого, третього і четвертого (голографічного) поколінь.

Порівнюючи результати моделювання і оптимізації окремих підсистем (рис.6, 7) і оптимізації життєвого циклу в цілому (рис.8), можна переконатися в складності рішень цих задач і визначенні основних шляхів їх вирішення, що викладено в дисертації.

Структурно-параметрична оптимізація систем життєвого циклу міського житлового фонду дозволяє одночасно проводити аналіз його сучасного (існуючого) стану і визначити шляхи його вдосконалення.

В дисертаційній роботі для розрахунків і аналізу прийняті найбільш суттєві параметри і показники діяльності крупних будівельних комбінатів і інших будівельних організацій, які були зайняті на будівництві Салтівського, Роганського, Олексіївського, Нових будинків та інших житлових масивів м.Харкова.

Встановлено, що найважливішими критеріями організаційного, технологічного і економічного механізмів управління процесом формування життєвого циклу по створенню якісної будівельної продукції для міського житлового фонду на основі прискорення інноваційної діяльності являється продуктивність праці і собівартість продукції, які дозволяють висвітлити найбільш повну оцінку найбільш важливих показників життєвого циклу міського житлового фонду: тривалості, вартості і працемісткості будівельної продукції по формуванню міського житлового фонду. Однак, враховуючи те, що ці критерії для різних підсистем життєвого циклу мають різну векторність, оптимальним критерієм, що відповідає різним складовим підсистемам, є надійність.

Багатофакторний аналіз виробничої діяльності проектних і будівельних організацій м.Харкова і Харківської області показав, що рівень надійності ефективного формування і функціонування життєвого циклу по створенню будівельної продукції для міського житлового фонду  Y  визначають такі фактори:  –продуктивність праці;  –рівень затрат на нову техніку, в % до річного обсягу будівельно-монтажних робіт по формуванню міського житлового фонду;  –рівень концентрації виробництва, млн. грн.;  –коефіцієнт використання машин і механізмів;  –рівень механізації;  –рівень повнозбірного будівництва, %;  –рівень використання поточних методів виробництва, тис. грн.;  –фондоозброєність працюючого, тис. грн.;  –рівень спеціалізації, %.

Статистичні дані числових значень факторів, які розглядаються при будівництві житлових масивів м.Харкова ? Північна Салтівка, Олексіївна, Нові будинки, Рогань наведені в табл.2.

Із аналізу факторів, наведених в табл.2, витікає, що в найбільшому ступені міняються такі фактори, як рівень використання поточних методів виробництва (Vx7 = 116%), рівень витрат на нову техніку ( Vx2 = 74,5%), рівень спеціалізації (Vx6 = 60,19%).

Виконаний в дисертації економіко-математичний аналіз свідчить також про велику різницю в організації праці, технології, яка використовується, існуючих формах управління, витратах на впровадження нової техніки в будівельних організаціях, які використовуються при зведенні міського житлового фонду. Значно коливається і показник концентрації виробництва  (Vx3 = 42,20%), коефіцієнт використання машин і механізмів                 (Vx4  = 42,16%) і фондоозброєння працюючих (Vx8 = 50,26%).

Досить тісний зв'язок між показниками, що вивчаються, і ефективністю життєвого циклу по створенню якісної будівельної продукції для міського житлового фонду підтверджують обчислені парні коефіцієнти кореляції   r2 = 0,129; r3 = 0,514; r4 =0,379; r5 = 0,219;  r6 = 0,414; r7 = 0,448;   r9 = 0,283.

Таблиця 2

Статистичні дані чисельних значень факторів, які впливають

на ефективність життєвого циклу міського житлового фонду

Фактори Середнє значення   

у1 х1 х2 х3 х4 х5 х6 х7 х8 х9 ,316 4,508 4,582 9,338 0,232 92,05 16,96 0,087 1,153 11,308 9,948 1,016 3,408 4,041 0,107 16,09 10,609 0,097 0,583 8,817 ,962 1,107 10,188 16,302 0,01 258,888 106,12 0,01 0,346 71,16 ,972 21,642 74,642 42,201 42,16 18,17 60,19 116,00 50,26 72,24

Для побудови моделі залежності ефективності протікання життєвого циклу створення потрібної продукції для формування якісного житлового фонду від вказаних факторів використано метод багатокрокового регресивного аналізу (багатофакторна прогнозована модель на основі регресії поміж рядами динаміки). На першому кроці із одержаного виразу виключають фактори х2, х4 і х5, які відносно слабо впливають на формування життєвого циклу міського життєвого фонду. Побудована модель має вигляд

.                          (15)

Фактори х4 і х5, які характеризують стан механізації при формуванні міського житлового фонду, відображають досягнутий рівень механізації за основними видами робіт. Саме ці види робіт характеризують високу ступінь механізації, практично досягнувши своєї гранично можливої величини у всіх будівельних організаціях, зайнятих на будівництві об'єктів міського житлового фонду, хоча в будівництві ручних операцій на окремих роботах залишається багато, що потребує додаткових досліджень.

Проведені  дослідження з використанням економіко-математичного моделювання всього інвестиційного процесу дозволяють розробляти і обґрунтовувати загальну функціональну схему управління технологічним процесом формування життєвого циклу міського житлового фонду.

Впровадження цієї системи дозволили одержати відповідний економічний ефект в сумі біля 2,0 млн. грн., що підтверджується відповідними документами.

Крім того, результати наукових досліджень впроваджувалися в навчальний процес Харківської державної академії міського господарства, інших ВНЗ України, СНД і далекого зарубіжжя.

Висновки

У роботі вирішена науково-прикладна проблема розробки технологічних основ формування і оптимізації життєвого циклу міського житлового фонду.

Наукове значення вирішення полягає в тому, що вперше створено теоретичний апарат, який дозволяє проводити повний цикл дослідження технології формування і оптимізації життєвого циклу міського житлового фонду, що включає розробку концепції, модель, методи інноваційної оптимізації і оцінки системи по комплексу кількісних і якісних показників.

Прикладне вирішення полягає в тому, що було досягнуто значне покращення показників технології формування життєвого циклу міського житлового фонду (собівартість знизилася на 4-7%, матеріаломісткість на 7-9%, працемісткість 1 м2 житлової площі на      6-11%), якісних показників (по даним експертного оцінювання), а також зроблено внесок в вирішення першочергових, перспективних і рядових соціальних і економічних проблем на рівні містобудівних систем окремих регіонів. Сумарний економічний ефект складає біля 2000 тис. грн.

Основні висновки роботи:

1. Аналіз джерел, в тому числі вітчизняного і світового досвіду показав, що сучасний стан технології формування життєвого циклу міського житлового фонду в Україні характеризується невідповідністю світовому рівню по основним технологічним, технічним, соціальним і організаційним компонентам житлового будівництва. Недостатніми являються: обсяг наукових розробок, адекватність моделей, їх відповідність економічній ситуації в Україні, здатність теоретично забезпечити перехід до світових показників технологічності і оцінити соціальні і економічні наслідки технологічних інновацій в житловому будівництві.

. Для вирішення науково-прикладної проблеми використовувались слідуючі методи: загальної теорії систем, системно-структурного аналізу, математичного моделювання –для дослідження й моделювання технологічної системи формування життєвого циклу міського житлового фонду; методів оптимізації і теорії прийняття рішень для оптимізації і автоматизації технологічної системи формування життєвого циклу міського житлового фонду; експертних оцінок, математичної статистики, теорії ймовірностей, прикладної       геометрії –для оцінки, обробки, а також представлення результатів досліджень і досягнутих показників.

. Вперше запропонована і обґрунтована з позицій загальної теорії систем концепція технологічної системи формування життєвого циклу міського житлового фонду, як цілісної, відкритої, організованої, адаптованої структури із неоднорідних поліденсіональних складових. Ці чинники визначають її парадигматичну неспівпадання з відомою доктриною індустріально-технологічних систем, як мети в області функціонування системи життєвого циклу міського житлового фонду, так і основних її якостей і апарату, рівень автономності системи, її організаційну структуру і функції, заходи по вдосконаленню адаптованості, а також стратегію оптимізації. Достовірність концепції підтверджується практичним її використанням, результатами експертного опитування, досягнутими кількісними показниками.

Вперше досліджені якісні зміни стану технологічної системи формування життєвого циклу міського житлового фонду при різноманітних зовнішніх діях (умовах). Показано необхідність і однонаправленість складових системи для підвищення адаптованості і ефективності її функціонування при змінах зовнішніх умов. Сформульована кінцева мета таких змін –досягнення стану, коли система реагує на зовнішні зміни в межах саморегуляції, тобто зміни функцій, а не організаційних структур (поліморфізму функцій при ізоморфізмі структури). В порівнянні з відомими в світовій практиці стратегіями структурної оптимізації, досягається необхідний баланс між ефективністю і адаптивністю системи. Достовірність цього результату, окрім теоретичного обґрунтування на основі системно-структурного аналізу, підтверджується порівнянням зі складними системами біологічного походження і енергетичними системами.

4. Вперше запропонована і реалізована інноваційна стратегія оптимізації. Її використання дозволяє прогнозувати напрямки інновацій і цілеспрямовано змінювати функції і обмеження, що досягається засобами ряду ітерацій рівня оптимальності, який перевищує показники окремо взятих математичних і технологічних складових (принцип синергізму). Сполучення математичних, технологічних і організаційних компонентів в рамках єдиної стратегії визначає її відзнаки від відомих. Ефективність використання інноваційної оптимізації підтверджена в ході виробничих експериментів і проявляється в досягнутому рості економічних і натурних експериментів.

Вдосконалені методи моделювання технологічної системи формування життєвого циклу міського житлового фонду. В порівнянні з відомими використані сучасні математичні методи загальної теорії систем, які адаптовані до особливостей формування системи життєвого циклу міського житлового фонду, а також графоаналітичні методи. В порівнянні з існуючими конкретизовані параметри, обмежені функціональні залежності. Це дозволило розробити графоаналітичну модель технологічної системи формування життєвого циклу міського житлового фонду, пов'язавши її організаційну структуру і функції з зовнішніми умовами і вимогами. Таке пов'язання забезпечує адаптованість і ефективність функціонування системи. Достовірність моделі підтверджується виробничими експериментами і результатами експертного оцінювання.

5. Запропонована архітектура, стратегія розробки і розвертання, а також часткова реалізація у вигляді пакету програм автоматизованої системи управління технологією формування життєвого циклу міського житлового фонду, що дозволяє підвищити оперативність, гнучкість і якість управління і прогнозування поведінки системи. Їх повна реалізація дає можливість оцінити ефективність проекту, являється перспективною задачею.

Вдосконалені методи комплексної оцінки технологічної системи формування життєвого циклу міського житлового фонду. В порівнянні з відомими методами досягнута більша ступінь інтеграції з моделлю технологічної системи. Одержані на її основі кількісні і якісні оцінки більш репрезентативні для цілей оптимізації.

Встановлено, що процес формування раціональних параметрів життєвого циклу міського житлового фонду повинен базуватися на комплексному підході описання містобудівних систем в цілому і по підсистемах зокрема. На основі аналітичного підходу показана можливість урахування цілісності функції проектування організації, планування і управління процесом формування життєвого циклу міського житлового фонду, що передається в єдності прийняття рішень і, як наслідок цього. В спільності етапів цього процесу, методів вирішення цих задач і критеріїв ефективності проектних і виробничих містобудівних підсистем, а також критеріїв і цілей підприємств і установ з експлуатації, діагностиці ремонтно-відновлювальних робіт і робіт по зносу житлових будівель і інших основних елементів інфраструктури міського житлового фонду.

Такий підхід дозволить створювати єдину економіко-математичну модель, яка адекватно відображає реально діючі виробничі системоутворення життєвого циклу міського житлового фонду у вигляді будівельних підприємств інфраструктури, їх сировинних і енергетичних підрозділів, транспортних і організаційно-технологічних підсистем зведення об'єктів міського житлового фонду і який дозволяє керувати цим процесом; організацію, планування і управління експлуатацією будівель; діагностику пошкоджень і методи відновлювання експлуатаційних якостей будівель; оптимальне перспективне планування капітального ремонту і реконструкції житлового фонду, а також організаційно-технологічні і економічні рішення по зносу будівель, які з технічної і економічної точки зору, містобудівного формування потребують вільної території для нової забудови.

6. Для забезпечення і надійності такої складної будівельно-технологічної і соціально-економічної системи з урахуванням імовірного характеру будівельного виробництва і особливостей зведення житлових будівель, їх експлуатації, ремонту і зносу розроблені принципи формування функціонування і оптимізації життєвого циклу міського житлового фонду, які засновані на конструктивно-технічному, контрольно-вимірювальному, технологічному, матеріальному і організаційно-економічному, а також фінансовому забезпеченню.

. Використовуючи логіко-математичні моделі і кореляційно-прогресивний аналіз встановлені принципи технологічного забезпечення функціонування життєвого циклу міського житлового фонду з заданою надійністю і з урахуванням коливань технологічних параметрів, допусків і стабільності процесів за такими рівнями протікання життєвого циклу: по окремим конструктивним елементам, організаційно-управляючим підсистемам і процесу в цілому. Виявлені і відображені у вигляді моделей закономірності дозволяють встановлювати раціональні технологічні режими життєвого циклу міського житлового фонду з забезпеченням заданих соціально-економічних параметрів і рівня надійності життєвого циклу міського житлового фонду.

Принципи організаційно-технологічного забезпечення життєвого циклу міського житлового фонду описують раціональні сполуки організаційних форм протікання процесу життєвого циклу з встановленими раніше параметрами технологічного забезпечення. При цьому вирішені задачі і виявлені залежності життєвого циклу, по вибору сукупності значимих технологічних чинників і по запису рівнянь зв'язку, які відображають ефективність протікання життєвого циклу міського житлового фонду.

8. Одержання основних рівнянь зв'язку і встановлення фактичних умов технологічного контрольно-вимірювального і організаційно-технологічного забезпечення процесу протікання життєвого циклу міського житлового фонду дозволило перейти до розробки загальних моделей формування і функціонування життєвого циклу. Модель організаційно-технологічного процесу життєвого циклу міського житлового фонду описує (на основі теорії графів) сполучення ресурсів, розвитку процесу життєвого циклу в просторі і в часі, планових завдань і тактику управління з урахуванням імовірних чинників дії зовнішніх та внутрішніх середовищ. Такий підхід дозволяє проводити номографування в вигляді геометричної інтерпретації розвитку життєвого циклу в часі і знайти оптимальні (раціональні) його параметри. Створені алгоритми і програми, які дають можливість на ЕОМ визначити стратегію і тактику управління процесом формування і функціонування життєвого циклу міського житлового фонду з встановленням локальних і глобальних оптимумів по забезпеченню заданої надійності і ефективності.

. Розробка теоретичних положень з проблем забезпечення надійності формування і функціонування життєвого циклу міського житлового фонду дозволили виявити і дати низку конкретних рекомендацій виробникам і проектантам.

Впровадження рекомендацій, одержаних в результаті виконання наукових досліджень, дозволили автору уточнити з метою їх покращення деякі параметри життєвого циклу міського житлового фонду, новизна яких захищена відповідними авторськими свідоцтвами і патентами: міцністні характеристики конструктивних схем житлових будівель і їх елементів (А.с. №711249 (СРСР), А.с. №89022 (СРСР), патент СРСР №169 (4519); патент України №6466; А.с. №128946 (СРСР); патент України на винахід №6597; А.с. №1206426 (СРСР); А.с. №1385504 (СРСР), А.с. №797734 (СРСР); патент України №68478А; технологічних параметрів А.с. №910987 (СРСР), патент Російської Федерації (РФ) №1728274, патент України на винахід №6593, А.с. №1509378 (СРСР): А.с. №1509378 (СРСР), А.с. №1317011 (СРСР), А.с. №1351064 (СРСР), А.с. №1470755 (СРСР): патент України №10305А; патент України №10311А; патент України №14613А: патент РФ №2074140: патент України №20538А; патент РФ №2088546: патент РФ №2100396; експлуатаційні характеристики А.с. №1278587 (СРСР): А.с. №1285262 (СРСР), А.с. №1302155 (СРСР); патент України №14614А; патент України №24680: патент РФ№2120455; контрольно-вимірювальні системи А.с. №1341572 (СРСР), А.с. №128858 (СРСР); А.с. №1462109 (СРСР); А.с. №171426 (СРСР); А.с. №1716900 (СРСР): А.с. №1796915 (СРСР): А.с. №1820317 (СРСР)), що дало можливість підвищити ефективність функціонування життєвого циклу міського житлового фонду на всіх просторово-часових рівнях його формування і протікання.

10. Дослідження питань організації і технології формування життєвого циклу міського житлового фонду, а також вирішення задач регулювання цього процесу дозволили встановити закономірності, взаємопов'язуючі міцністні параметри системи і експлуатаційні якості, ефективність діагностики стану системи міського житлового фонду, ремонтно-здатність і особливо зносу. Виявлені закономірності є додатком до відомих методів, які використовуються і кількісно оцінюють і покращують технологічність проектів міського житлового фонду на стадії їх розробки і реалізації. У взаємозв'язку з архітектурно-конструктивними рішеннями, організаційно-технологічними, експлуатаційними рішеннями по зносу встановлені закономірності являються складовою частиною роботи по вдосконаленню методології проектування містобудівних систем шляхом покращення процесу протікання життєвого циклу міського житлового фонду.

Народногосподарський ефект використання результатів роботи виражається в підвищенні ефективності використання інвестицій, які вкладаються в житлове будівництво на етапі трансформації економіки України до ринкових взаємовідношень.

11. Вірогідніший метод рішення задач формування систем міського житлового фонду і впровадження системи розрахунків, заснованих на цьому методі, дозволяють знищити коливання інтенсивності споживання використання інвестицій і, звичайно, режим протікання життєвого циклу міського житлового фонду, скоротити невикористані резерви організацій, які приймають участь в цьому процесі. Ефект від скорочення коливань інтенсивності використання інвестиційних ресурсів підприємств, зайнятих формуванням і процесом оптимізації міського житлового фонду, дає щорічний прибуток будівельним фірмам від підвищення ефективності використання засобів комплексної механізації і автоматизації виробничих процесів протікання життєвого циклу міського житлового фонду, що складає 25-30 тис. грн. на 1 млн. грн. виробничої програми.

Перспективними напрямками досліджень є: обґрунтування комплексу технічних і кадрових інновацій (в тому числі пов'язаних з автоматизацією), узагальнення одержаних результатів і розвиток нормативної бази, пов'язання технології з прогресивними матеріалами і обладнанням, у тому числі у світі рішень задач енергозбереження (врахування зворотних зв'язків) і управління персоналом шляхом підготовки необхідних фахівців в рамках Харківської державної академії міського господарства.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

Монографії і статті в наукових спеціалізованих виданнях,

що входять до переліку, затвердженого ВАК України

Монографії:

особисті

1. Шутенко Л.Н. Технологические основы формирования и оптимизации жизненного цикла городского жилого фонда (теория, практика, перспективы). –Харків: Майдан, 2002. –с.

2. Шутенко Л.М. Міський житловий фонд: життєвий цикл і радіаційна безпека. –К.: Техніка, 2002. –с.

у співавторстві

3. Шутенко Л.Н., Гильман А.Д. Зарубежный опыт проектирования фундаментов. –К.: УМК ВО, 1988. –с. (Здобувачу особисто належать розробки і пропозиції адаптації закордонного досвіду при формуванні проектних рішень в життєвому циклі міського житлового фонду).

. Шутенко Л.Н., Гильман А.Д., Лупан Ю.Т. Основания и фундаменты. –К.: Вища школа, 1989. –с. (Здобувачу особисто належить розробка графічно-розрахункових положень щодо проектування підвалин і фундаментів при формуванні життєвого циклу міського житлового фонду).

5. Шутенко Л.Н., Клименко В.З., Кузнецов Ю.Д., Золотов М.С. и др. Клеевые соединения древесины и бетона в строительстве. –К.: Будівельник, 1990. –с. (Здобувачу особисто належить розробка і дослідження фізико-хімічних явищ, що протікають у процесі з'єднань деревини і бетону при реконструкції об'єктів міського житлового фонду).

6. Шутенко Л.Н., Лупан Ю.Т., Рудь А.Г. Свайные фундаменты. Курсовое и дипломное проектирование. –К.: УМК ВО, 1992. –С. 202. (Здобувачу особисто належать науково-методичні розробки щодо вибору оптимальних параметрів пальових фундаментів при формуванні життєвого циклу міського житлового фонду).

7. Шутенко Л.Н., Пустовойтов В.П Прогрессивные материалы в городском строительстве и хозяйстве. –Харьков: ХГАГХ, 1999. –с. (Здобувачу особисто належить методика вибору прогресивних матеріалів для зведення в реконструкції об'єктів міського житлового фонду).

8. Шутенко Л.Н., Пустовойтов В.П. Ориентированные стеклопластики –эффективные строительные материалы. –К., 1980. –с. (Здобувачу особисто належить дослідження параметрів склопластиків для їх ефективного використання при формуванні життєвого циклу міського житлового фонду).

9. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Смолянинов Ю.М., Спиранде Р.А. Крепление оборудования к готовым фундаментам. –Харьков: НТО “Стройиндустрии”, 1982. –с.  (Здобувачу особисто належить розробка технологічних рішень щодо закріплення нового обладнання при реконструкції житлових споруд і споруд інфраструктури міського житлового фонду, розрахунки параметрів для вибору засобів комплексної механізації влаштування шпурів у масивах фундаментів).

10. Душин В.В., Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Псурцева Н.А. Опыт применения клеевых соединений в строительстве. –Харьков: НТО Стройиндустрии, 1985, –с.  (Здобувачу особисто належить ідея використання клейових з'єднань при формуванні місцністних параметрів конструктивних елементів об'єктів міського житлового фонду і споруд їх інфраструктури).

11. Шутенко Л.Н., Сериков Я.А., Золотов М.С., Базарова В.Е. Применение ультразвуковых методов контроля в производстве строительных материалов и изделий. –Харьков: ХИИГХ, 1991. –с. (Здобувачу особисто належить ідея використання зазначених методів при формуванні і оптимізації життєвого циклу міського житлового фонду при будівництві, діагностиці, реставрації і зносу об'єктів).

12. Дьомін О.О., Бакіров В.С., Тягло В.М., Шутенко Л.М. та ін. Регіональна комплексна програма соціально-економічного розвитку Харківської області до 2010 року". –Харків, 1999. –с. (Здобувачу особисто належить розробка положень формування і оптимізації життєвого циклу житлового фонду міст Харківської області, сформульована і впроваджена модель технологічної системи формування, функціонування і відновлення житлового фонду міст Харківської області).

13. Варламов Г.Б., Любчик Г.Н., Маляренко В.А., Стольберг Ф.В., Шутенко Л.Н. Базовые энергоустановки и технологии производства энергии с учетом экологических аспектов. Ч.1. Энергогенерирующие установки на органическом топливе: Уч. пособие. –Харьков: ХГАГХ, 2001. –с. (Здобувачу особисто належать розрахунки параметрів базових енергоустановок і технології виробництва енергії з урахуванням екологічних аспектів стосовно міського житлового фонду і врахування цих аспектів при формуванні і оптимізації його життєвого циклу).

Статті у фахових виданнях, що входять до переліку, затвердженого ВАК України:

одноосібні статті

14. Шутенко Л.Н. Теоретические основы формирования жизненного цикла городского жилого фонда // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. –К.: Техніка, 2001. –№33. –С. 152-173.

. Шутенко Л.Н. Об оценке надежности жизненного цикла городского жилого фонда // Науковий вісник будівництва. Вып.15. –Харків: ХДТУБА ХОТВ АБУ, 2001. –С. 3-18.

. Шутенко Л.Н. Формирование эффективных систем стабилизации и повышения надежности объектов городского жилого фонда // Збірник наукових праць (галузеве машинобудування, будівництво) / Полт. нац. техн. ун-т ім.Юрія Кондратюка. Вип.9. –Полтава: ПНТУ ім.Юрія Кондратюка, 2002. –С.6-8.

. Шутенко Л.Н. Применение акриловых клеев при строительстве и ремонте зданий и сооружений городского хозяйства // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.6. –К.: Техніка, 1997. –С. 43 –.

. Шутенко Л.Н. Прочность соединения бетонов акриловыми клеями // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.7. –К.: Техніка, 1997. –С. 5 –.

. Шутенко Л.Н. Влияние некоторых факторов на длительную прочность и деформативность клеевой анкеровки арматурных стержней // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.8. –К.: Техніка, 1997. –С. 51 –.

. Шутенко Л.Н. Обеспечение прочности соединения акриловыми клеями при ремонте и реконструкции зданий и сооружений городского хозяйства // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.9. –К.: Техніка, 1997. –С. 21 –.

. Шутенко Л.Н. Стеклопластиковые конструкции для подземного строительства // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.10. –К.: Техніка, 1997. –С. 48 –.

. Шутенко Л.Н. “Городской проект”как средство подготовки и переподготовки кадров для управления городом // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб.  –К.: Техніка, 2001. –№32. –С. 7-10.

. Шутенко Л.Н. Особенности топологии организационно-технологических процессов формирования жизненного цикла городского жилого фонда // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.39. –К.: Техніка, 2002. –С. 371-374.

24. Шутенко Л.Н. Проблемы исследования и оптимизации процесса формирования жизненного цикла городского жилого фонда // Тезисы доклада на III-й международной научно-практической конференции “Исследование и оптимизация экономический процессов “Оптимум-2001”” 15-16 ноября 2001 г. –Харьков: НТУ “ХПИ”, 2001. –С. 110-111.

25. Шутенко Л.Н. Проблемы исследования и оптимизации процесса формирования жизненного цикла городского жилого фонда // Технічний прогрес і ефективність виробництва: Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. Збірка наукових праць. Вип. 24. –Харків: НТУ “ХПИ”, 2001. –С. 36-38.

26. Шутенко Л.Н. Оптимизация экономического механизма формирования и функционирования акционерных обществ в жилищном строительстве // Сучасні проблемі гуманізації та гармонізації управління. Матеріалі 2-ї Міжнародної міждисціплінарної науково-практичної конференції. –Харків: Українська асоціація “Жінки в науці і освіті”, Харківський національній університет ім. В.Н. Каразіна, 2001. –С.350.

27. Шутенко Л.Н. Проблемы маркетинга инвестиций при формировании и оптимизации жизненного цикла городского жилого фонда. Економічні проблемі розвитку регіонів та підприємств на початку XXI століття // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції: У 2 т. –Полтава: ПДТУ ім. Юрія Кондратюка, 2001. –Т.1. –С.176.

28. Шутенко Л.Н. Проблемы маркетинга инвестиций городского жилого фонда. // Регіональні перспективи: Науково-практичний журнал. Економічні проблеми регіонів. –Полтава, 2001. –№5-6(18-19). –С. 224-226.

29. Шутенко Л.Н. Роль профессиональной подготовки управленческих кадров в решении задач устойчивого развития городов // Коммунальное хозяйство городов: Научн. техн. сб. –К.: Техніка, 2002. Вып.37. –С.13-16.

. Шутенко Л.Н. Повышение продолжительности жизненного цикла городского жилого фонда на основе его реконструкции // Ресурсоекономні матеріали, конструкції, будівлі та споруди: Зб. наук. праць. –Рівне: Вид-во Рівненського державного технічного університету, 2001. Вип. 7. –С. 244-252.

31. Шутенко Л.Н. Обеспечение устойчивого развития городов на основе совершенствования технологических процессов формирования городского жилого фонда // Коммунальное хозяйство городов: Научн. техн. сб. Вип.36. –К.: Техніка, 2002. –С.407-415.

32. Шутенко Л.Н. Определение весомости показателей эффективности при формировании жизненного цикла городского жилого фонда методом экспертных оценок // Науковий вісник будівництва. Вип: 17. –Харків: ХДТУБА ХОТВ АБУ, 2001, –С. 23-37.

33. Шутенко Л.Н. Моделирование и оптимизация технологии формирования жизненного цикла городского жилого фонда в условиях рыночной трансформации экономики Украины. // Управління в умовах ринкової трансформації економіки України (теорія і практика). Матеріали регіональної науково-практичної конференції 25-26 квітня 2002р. Харківська облдержадміністрація, Харківський національний університет ім.Каразіна, Харківський інститут бізнесу і менеджменту, Харківський обласний центр зайнятості, ВАТ “Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе”. –Харків, 2002. –С. 178-182.

34. Шутенко Л.Н. Комплексные строительные конструкции на основе ориентированных стеклопластиков // Доклад на IV Украинский науч.-техн. конф. "Применение пластмасс в строительстве и городском хозяйстве". –Харьков, 1996. –С.24-25.

. Шутенко Л.Н. Фундаменты из коротких набивных свай в асбестоцементной оболочке // Промышленное строительство и инженерные сооружения. –. –№4. –С.32-34.

. Шутенко Л.Н. Расчет несущих бетонных колонн в асбестоцементной обойме // Промышленное строительство и инженерные сооружения. –.–№2. –С. 32-33.

. Шутенко Л.Н. Характер деформации песчаных грунтов вокруг свай, погруженных в лидерные скважины // Промышленное строительство и инженерные сооружения. –. –№4. –С. 18-21.

38. Шутенко Л.Н. Об анизотропии механических характеристик грунтов // Известия ВУЗов. Геология и разведка. –Новосибирск, 1968. –№12. –С. 86-89.

. Шутенко Л.Н. Затраты энергии на погружение  свай с помощью лидера // Сб. “Вопросы технологии обработки воды промышленного и питьевого водоснабжения”. Вып.3. –К.,1969. –С. 125-128.

. Шутенко Л.Н. Экспериментальные исследования несущей способности свай, погруженных с помощью лидера // Сб. “Основания и фундаменты”. Вып.2. –К., 1969. –С. 104-107.

41. Шутенко Л.Н. Влияние анизотропии грунтов на их механические характеристики в зависимости от геологических условий залегания. –Харьков: Изд-во Харьковского ун-та, 1967. –С. 134-135.

. Шутенко Л.Н. Интегральное формирование качественных показателей кибернетической системы проектного организационно-технологического решения по формированию жизненного цикла городского жилого фонда // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна. № 535. –Харків, 2001. –С.323-328.

у співавторстві

43. Шутенко Л.М., Семенов В..Т., Ковалевський Г.В., Тітяєв В.І., Карпушин Е.І та ін. Концепція комплексного соціально-економічного розвитку м.Харкова до 2010 р." // Коммунальное хозяйство городов: Научн. техн. сб. Вип.24. –К.: Техніка, 2002. –С.3-43. (Здобувачу особисто належить формування структури концепції і розробка основних пропозицій).

44. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Безлюбченко Е.С. Применение акрилбетона для ремонта и восстановления полов коммунальных предприятий // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.2. –К.: Техніка, 1993. –С. 12 –. (Здобувачу особисто належить розробка технології ремонту і відновлення підлог комунальних підприємств міського житлового фонду і відображення її при формуванні його життєвого циклу).

45. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Безлюбченко Е.С. Технологические и прочностные свойства акрилраствора  для покрытия полов // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.3. –К.: Техніка, 1994. –С. 64 –. (Здобувачу особисто належить розробка положень по застосуванню акрилрозчинів при формуванні життєвого циклу міського житлового фонду).

46. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Заславская Э.И. Морозостойкость безусадочного полимерсиликатбетона с добавкой акриловой пластмассы // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.4. –К.: Техніка, 1995. –С. 10 –. (Здобувачу особисто належить розробка молекулярної структури формування гідратаційної схеми полімерсилікатбетона).

47. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Сидоренко В.П. Технология установки крепежных узлов с помощью акриловых клеев // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.4. –К.: Техніка, 1995. –С. 13 –. (Здобувачу особисто належить обгрунтування і пропозиція послідовності виконання операцій по формуванню вузлів з відповідною міцністю).

48. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Гущин С.В. Электронно-механический расходомер воды с элементом отклоняемым потоком // Сб. трудов “Повышение эффективности и надежности систем городского хозяйства”. –К., 1995. –С. 59 –. (Здобувачу особисто належить ідея і розробка електронно-механічної схеми).

49. Шутенко Л.Н., Корольков В.Г., Золотов М.С.  Акустический расходомер воды // Сб. трудов “Повышение эффективности и надежности систем городского хозяйства”. –К., 1995. –С. 133 –. (Здобувачу особисто належить розробка шкали манометра, а також розробка методики використання приладу на об'єктах житлового фонду і економічні розрахунки).

50. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н., Рудь А.Г. Генезис просадочности лессовых пород // Труды украинской науч.-техн. конференции по механики грунтов. –Полтава, 1995. –С. 20 –. (Здобувачу особисто належить розробка моделі схеми взаємодії пластів грунтової маси в процесі їх рухомості –просіданні).

51. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Гарбуз А.О. Защитные покрытия от коррозии на основе акриловых полимеров // Сб. науч. трудов ХГАГХ “Эксплуатация и ремонт зданий и сооружений городского хозяйства”. –К., 1995. –С. 5 –. (Здобувачу особисто належить ідея використання акрилових полімерів для продовження життєвого циклу елементів і обктів міського житлового фонду).

52. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Золотов С.М., Скляров В.А.  Анкерные крепления в бетоне // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.14. –К.: Техніка, 1998. –С. 50 –. (Здобувачу особисто належать розробки і обгрунтування параметрів для використання способу кріплення при реконструкції об'єктів житлового фонду і споруд його інфраструктури).

53. Шутенко Л.Н., Рабах М. Об использовании динамического зондирования при оценке строительных свойств грунта // Сб. “Реконструкция и капитальный ремонт зданий и сооружений”. –К., 1989. –С.  74-80. (Здобувачу особисто належать ідея, теоретичні розробки метода динамічного зондування і обладнання).

54. Шутенко Л.Н., Рудь А.Г., Ашрам Ниход. Особенности уплотнения песчаного ядра в конической оболочке // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.5. –К.: Техніка, 1996. –С. 5 –. (Здобувачу особисто належить розробка нових рішень щодо вдосконалення обладнання).

55. Шутенко Л.Н., Пустовойтов В.П., Андреевская П.С. Эффективность заключения бетонных колонн в стеклопластиковую обойму при строительстве и ремонте городских сооружений // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.5. –К.: Техніка, 1996. –С. 9 –. (Здобувачу особисто належать ідея, теоретичні розробки по заключенню колон в пластикову обійму для підвищення їх міцності і стійкості, особливо при реконструкції об'єктів житлового фонду).

56. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Гущин С.В. Датчики расхода холодной и горячей воды  в системах тепло- и водоснабжения жилых домов // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.5. –К.: Техніка, 1996. –С. 93 –. (Здобувачу особисто належить ідея створення цих технічних засобів, розробка дизайну і електронно-механічних схем, а також рекомендації щодо їх використання з метою оптимізації життєвого циклу міського житлового фонду на етапі його експлуатації).

57. Шутенко Л.Н., Пустовойтов В.П., Зоярненко Е.Н. О математическом моделировании механики силового взаимодействия элементов конструкций // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.6. –К.: Техніка, 1996. –С. 35-37. (Здобувачу особисто належить визначення параметрів і їх вплив на несучу здатність конструктивних елементів будівель при дії зовнішніх чинників).

58. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Морковская Н.Г. Влияние некоторых технологических факторов на прочность соединения сталь-бетон акриловыми клеями // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.6. –К.: Техніка, 1996. –С. 14-18. (Здобувачем особисто запропоновано комплексний аналіз технологічного процесу з метою виявлення значимості чинників і їх вплив на міцність з'єднань).

59. Шутенко Л.Н., Гудари Р. Влияние степени выветривания латеритов на их строительные свойства // Сб. “Реконструкция и капитальный ремонт зданий и сооружений”. –К., 1998. –С. 18 –. (Здобувачем особисто запропонована розрахункова схема, що визначає послідовність аналізу залишкового стану латеритів на кожному етапі їх вивітрювання).

60. Шутенко Л.Н., Золотов М.С. и др. Оптимизация клеевого состава на основе акрилового полимера для анкеровки стальных стержней периодического профиля // Материалы к 38 международному семинару по моделированию и оптимизации композитов. –Одесса, 1999. –С. 92 –. (Здобувачем особисто розроблена модель взаємодії клейового складу з зовнішнім середовищем з позицій еволюційної теорії).

61. Шутенко Л.Н., Золотов М.С. и др. Ресурсосберегающий модифицированный акриловый клей с повышенной адгезионной прочностью и термостойкостью // 3б. “Ресурсоекономні матеріали, конструкції, будівлі та споруди. Вып. 3 –Рівне: РДТУ, 1999. –С. 57 –. (Здобувачем особисто запропоновано фізико-хімічний склад акрилового клею, що підвищує адгезію, розроблено експериментальну установку для дослідження параметрів адгезії).

62. Шутенко Л.Н., Золотов М.С. и др. Повышение термостойкости акриловых клеев для заделки анкерных болтов // Материалы к 38 международному семинару по моделированию и оптимизации композитов. –Одесса, 2000. –С. 114 –. (Здобувачем особисто запропоновано комплексний аналіз термостійкості клеїв з використанням кількісних і якісних показників).

63. Душин В.В., Шутенко Л.Н., Золотов М.С. Стойкость акрилового клея в условиях агрессивного воздействия // Работоспособность строительных материалов при воздействии различных эксплуатационных факторов: Межвузовский сборник. Казанский инженерно-строительный институт. –Казань, 1986. –С. 59-61. (Здобувачем особисто систематизовані і розподілені фактори ризику несучої здатності елементів об'єктів при формуванні і оптимізації життєвого циклу міського житлового фонду з урахуванням агресивного середовища).

64. Душин В.В., Шутенко Л.Н. Влияние глубины  заделки стержней периодического профиля акриловыми клеями на прочность клеевого соединения // Тез. докладов II-го Республиканской научно-технической конференции “Применение пластмасс в строительстве и городском хозяйстве”. –Харьков, 1987. –Т.4. –С. 188-191. (Здобувачу особисто належить дослідження впливу гофрів арматури на взаємодію з клейовими складами).

65. Душин В.В., Шутенко Л.Н., Золотов М.С. Прочность и деформативность клеевой анкеровки арматурных стержней // Х Всесоюзная конференция по бетону и железобетону. –К., 1988. –С. 80-86. (Здобувачу особисто належать розрахунки оптимальної глибини і діаметрі шпурів).

66. Душин В.В., Шутенко Л.Н., Золотов М.С. Технология соединения сборных бетонных и железобетонных конструкций // Материалы конференции “Проблемы комплексной застройки Южного берега Крыма”. –Симферополь, 1988. –Т.2. –С. 231-233. (Здобувачем особисто  запропоновано планування ефективності технології з'єднань з використанням методі теорії організаційно-технологічної надійності).

67. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Эффективность применения анкеровки арматурных стержней в бетон модифицированными акриловыми клеями // Коммунальное хозяйство городов: Науч. техн. сб. Вып.34. –К.: Техніка, 2001. –С. 300-305. (Здобувачем особисто  запропоновано нові складові модифікованого акрилового клею).

68. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Гарбуз А.О. Использование акриловых клеев для реконструкции и ремонте зданий и сооружений // Зб. “Будівельні конструкції”. –К.: НДІБК, 2001, –С. 810-814. (Здобувачем особисто  запропонована і доведена ефективність акрилових клеїв для подовження життєвого циклу міського житлового фонду).

69. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Зудов О.В. Безопасность труда при анкероустановочных работах с использованием акриловых клеев // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.35. –К.: Техніка, 2002. –С.92-95. (Здобувачем особисто виявлені фактори, що негативно впливають на стан здоров'я працівників, і розроблені рекомендації щодо захисту від них).

70. Шутенко Л.Н., Золотов М.С. Крепление башенных сооружений к фундаментам анкерными болтами и арматурными стержнями на акриловых клеях // Вісник Донбаської державної академії будівництва та архітектури: Зб. наукових праць. Вип.2001-5(30). –Макіївка, 2001. –С.176-178. (Здобувачу особисто належить розробка методики розрахунку горизонтальних сил, що діють в місці з'єднання баштових споруд з фундаментами).

71. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Шульга Н.А., Ткачев В.А., Далека В.Ф. Концепция оценки технического состояния городских инженерных сетей и электрическом транспорте г.Харькова // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.37. –К.: Техніка, 2002. –С.131-134. (Здобувачем особисто розроблена комплексна модель, що відображає концептуальні положення про залежність життєвого циклу міського житлового фонду від технічного стану міських інженерних мереж і електричного транспорту. Здійснювалось загальне керівництво роботою авторського колективу).

72. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Гарбуз А.О. Кратковременная прочность арматурных стержней модифицированными акриловыми клеями // Ресурсоекономні матеріали, концепції, будівлі та споруди: Зб. наук. праць. –Рівне: Видавництво державного технічного університету, 2001, Вип. 7. –С. 238-243. (Здобувачем особисто розроблені теоретичні передумови для розрахунку параметрів арматури, що впливають на надійність з'єднань конструктивних елементів).

Авторські свідоцтва

73. А.с. №711249 СССР. Висячее покрытие / Пустовойтов В.П., Шутенко Л.Н., Мовчан А.С.  Опубл. в Б.И., 1980, №3. (Здобувачем особисто запропонована геометрія покрівлі).

74. А.с. №910987 СССР. Способ сооружений хранилища для сыпучих минералов / Золотов М.С., Молодченко Г.А., Шутенко Л.Н.  Опубл. в Б.И., 1982, №9. (Здобувачем особисто запропоновано використання системного аналізу для вибору оптимальної послідовності зведення сховищ для сипучих матеріалів).

75. А.с. №898022 Хранилище для сыпучих материалов / Молодченко Г.А., Лучковский И.Я., Шутенко Л.Н., Золотов М.С.  Опубл. в Б.И., 1982, №2. (Здобувачем особисто запропонована конструктивна схема сховища).

76. А.с. №1024726 СССР. Ультразвуковой расходомер / Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Корольков В.Г., Самокиш В.Я., Брацун А.Я.  Опубл. в Б.И., 1983, №23. (Здобувачем особисто запропонована розрахункова схема, що визначає послідовність і кількість зменшення обсягу речовини).

77. А.с. №1224708 СССР. Измеритель скорости ультразвука / Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Сериков Я.А., Корольков В.Г., Самокиш В.Я., Брацун А.Я.  Опубл. в Б.И., 1986, №14. (Здобувачем особисто запропонована конструктивна схема приладу).

78. А.с. №1341572 СССР. Ультразвуковое устройство для контроля качества материалов / Сериков Я.А., Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Серикова И.П., Псурцева Н.А.  Опубл. в Б.И., 1987, №36. (Здобувачем особисто запропоновано параметри, які необхідно піддавати контролю, а також фізична схема віддзеркалення ультрахвиль).

79. А.с. №1509378 СССР. Полимерные связующие / Шутенко Л.Н., Пустовойтов В.П., Воливач С.В.  Опубл. в Б.И., 1989, №35. (Здобувачем особисто визначено фізико-хімічні взаємодії складових речовин полімеру на молекулярному рівні).

80. А.с №1206426 СССР. Хранилище для жидких и сыпучих материалов / Перцель Ю.К., Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Молодченко Г.А.  Опубл. в Б.И., 1986, №3. (Здобувачем особисто запропонована конструктивна схема).

81. А.с. №1278587 СССР. Ультразвуковой расходомер / Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Корольков В.Г., Самокиш В.Я., Брацун А.Я.  Опубл. в Б.И., 1986, №47. (Здобувачем особисто запропонована геометрія приладу).

82. А.с. №1285262 СССР. Устройство контроля размыва грунта над трубопроводом подводного перехода / Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Сериков Я.А., Самокиш В.Я., Брацун А.Я.  Опубл. в Б.И., 1987, №3. (Здобувачем особисто запропоновано проводити аналіз розмиву грунта на основі моделі взаємодії з  зовнішніми чинниками).

83. А.с. №1288588 СССР. Устройство для контроля качества материалов ультразвуковым методом / Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Сериков Я.А.  Опубл. в Б.И., 1987, №5. (Здобувачем особисто запропонована фізична схема віддзеркалення ультрахвиль від контрольованого об'єкта).

84. А.с. №1302155 СССР. Индуктивный датчик давления / Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Корольков В.Г., Самокиш В.Я., Брацун А.Я.  Опубл. в Б.И., 1987, №13. (Здобувачем особисто запропонована принципова схема фізичної дії приладу).

85. А.с. №13170011 СССР. Композиция для склеивания строительных элементов. Опубл. в Б.И., 1987,  №22. (Здобувачем особисто запропоновано хімічний склад композиції).

86. А.с. №1385504 СССР. Композиция для изготовления кислотостойких изделей / Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Заславская Э.И., Шевчук В.И., Хощина М.В. Опубл. в Б.И., 1988, №36. (Здобувачем особисто запропоновано хімічний склад композиції).

87. А.с. №1462109 СССР. Акустический расходомер / Корольков В.Г., Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Сериков Я.А., Левтерова Е.А.  Опубл. в Б.И., 1989, №8. (Здобувачем особисто запропонована конструктивна схема).

88. А.с. №1470755 СССР. Полимерная композиция для крепления болтов в бетоне / Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Пустовойтов В.П., Волювач С.В., Зайцев И.М.,  Опубл. в Б.И., 1989, №13. (Здобувачем особисто запропоновано хімічний склад композиції).

89. А.с. №1710426 СССР. Способ обнаружения неоднородностей в массиве / Сериков Я.А., Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Богуславский М.Е., Гизай В.П., Серикова И.П.,  Опубл. в Б.И., 1992, №7. (Здобувачем особисто запропонована принципова фізична суть способу).

90. А.с. №1716900 СССР. Аппаратура для определения свойств горных пород в массиве / Шутенко Л.Н., Сериков Я.А., Золотов М.С., Богуславский М.Е.  Опубл. в Б.И., 1992, №8. (Здобувачем особисто запропонована фізико-електрична схема дії приладу).

91. А.с. №1796915 СССР. Устройство для измерения уровня веществ в емкостях / Сериков Я.А., Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Серикова И.П.,  Опубл. в Б.И., 1993, №7. (Здобувачем особисто запропонована фізична модель дії приладу).

92. А.с. №1820317 СССР. Устройство для определения физико-механических свойств строительных материалов и горных пород / Сериков Я.А., Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Сериков С.Я.,  Опубл. в Б.И., 1993, №21. (Здобувач особисто визначив основні фізико-механічні властивості будівельних матеріалів і гірських порід, які потрібно контролювати).

93. А.с. №1289846 СССР. Полимерцементная смесь / Шутенко Л.Н., Пустовойтов В.П., Волювач С.В., Золотов М.С., Чабанский А.Д., Рогачев В.И., Опубл. в Б.И., 1987, №6. (Здобувачу особисто належить визначення хімічного складу суміші).

Патенти

94. Пат. 169(4519) СССР. Полимерная композиция / Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Волювач С.В., Золотов С.М., Псурцева Н.А. –Приоритет от 07.08.1989; Опубл. в Б.Н., 1991, Бюл. №44. (Здобувачу особисто належить пропозиція хімічного складу).

95. Пат. 6466 Украина. Композиция для укрепления анкерных болтов в бетоне / Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Волювач С.В., Золотов С.М., Душин В.В., Клименко В.З. –Опубл. в Б.Н., 1995. (Здобувачу особисто належить пропозиція технології закріплення анкерних болтів у бетоні).

96. Пат. 1797734 СССР. Узел натяжения для мембранного электромеханического преобразования / Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Корольков В.Г., Пилипенко С.И. –Опубл. в Б.И., 1993, №7. (Здобувачу особисто належить розробка електромеханічних схем).

97. Пат. 10305А України. Полімерна композиція для кріплення болтів у бетоні / Шутенко Л.Н., Волювач С.В., Золотов М.С., Золотов С.М., Сидоренко В.Г., Гарбуз А.О.–Опубл. в Б.И., 1996, №4. (Здобувачу особисто належить визначення вагових параметрів складових речовин композиції).

. Пат. 10311А України. Самотвердіюча композиція для кріплення анкерних болтів / Шутенко Л.Н., Волювач С.В., Золотов М.С., Золотов С.М., Сидоренко В.Г., Гарбуз А.О. –Опубл. в Б.И., 1996, №4. (Здобувачу особисто належить розробка технології підготовки анкерних болтів для закріплення з допомогою самотвердіючої композиції).

. Пат. 14613А України. Самотвердіюча композиція для кріплення анкерних болтів / Шутенко Л.Н., Волювач С.В., Золотов М.С., Золотов С.М., Сидоренко В.Г., Гарбуз А.О., Пустовойтов О.В., Нохріна Л.А. –Опубл. в Б.И., 1997, №4. (Здобувачу особисто належить розробка послідовності і технології створення композиції).

100. Пат. 14614А України. Склад для антикорозійних покриттів / Шутенко Л.Н., Волювач С.В., Золотов М.С., Золотов С.М., Гарбуз А.О., Пустовойтов О.В. –Опубл. в Б.И., 1997, №32. (Здобувачем особисто запропоновано використання системного підходу для визначення функції розподілу контрольованих параметрів для кількісного визначення реалізації запропонованого складу).

101. Пат. 2074140 РФ. Самоотвердевающаяся композиция для крепления анкерных болтов в бетоне / Шутенко Л.Н., Волювач С.В., Золотов М.С., Золотов С.М., Гарбуз А.О., Пустовойтов О.В. –Опубл. в Б.И., 1997, №6. (Здобувачем особисто запропонована фізико-хімічна структура композиції).

102. Пат. 20538А України. Полімерна композиція для кріплення анкерних болтів у бетоні / Шутенко Л.Н., Волювач С.В., Золотов М.С., Золотов С.М., Гарбуз А.О., Пустовойтов О.В., Нохріна Л.А. –Опубл. в Б.В., 1998, №1. (Здобувачем особисто запропоновано хімічний склад композиції).

103. Пат. 2088546 РФ. Полимерная композиция для крепления анкерных болтов в бетоне / Шутенко Л.Н., Волювач С.В., Золотов М.С., Золотов С.М., Гарбуз А.О.–Опубл. в Б.И., 1997, №24. (Здобувачем особисто запропоновано хімічний склад композиції).

. Пат. 18478А України. Вузол натягу для мембранного електромеханічного перетворювача / Шутенко Л.Н., Корольков В.Г., Золотов М.С.,–Опубл. в Б.И., 1997, №6. (Здобувачем особисто запропонована принципова фізична схема перетворювача).

105. Пат. 12100396 РФ. Полимерная композиция для крепления анкерных болтов в бетоне / Шутенко Л.Н., Волювач С.В., Золотов М.С., Золотов С.М., Гарбуз А.О., Нохріна Л.А.–Опубл. в Б.И., 1997, №36. (Здобувачем особисто запропоновано хімічний склад композиції).

106. Пат. 24680А Україна. Композиція для антикорозійних покритів / Шутенко Л.Н., Волювач С.В., Золотов М.С., Золотов С.М. Гарбуз А.О., Литвикова О.М.–Опубл. в Б.И., 1998, №5. (Здобувачем особисто запропоновано хімічний склад композиції).

107. Пат. 2120455 РФ. Самоотвердевающаяся композиция / Шутенко Л.Н., Волювач С.В., Золотов М.С., Золотов С.М., Гарбуз А.О.,Нохрина Л.А., Фам Минь Х.А.–Опубл. в Б.И., 1998, №29. (Здобувачем особисто запропонована область використання композиції).

108. Пат. 30793А Україна. Композиція для гідроізоляції будівельних конструкцій / Шутенко Л.Н., Волювач С.В., Золотов М.С., Золотов С.М., Пустовойтова О.М., Маслак В.М., Гречухін О.В. –Опубл. в Б.И., 2000, №7-11. (Здобувачем особисто запропонована номенклатура конструктивних елементів об'єктів міського житлового фонду для виконання гідроізоляційних робіт з допомогою зазначеної композиції).

. Пат. 36373А Україна. Склад для антикорозійних покриттів / Шутенко Л.Н., Волювач С.В., Золотов М.С., Золотов С.М., Болквадзе З.Р. –Опубл. в Б.И., 2001, №3. (Здобувачем особисто визначено фізико-хімічну взаємодію складу для антикорозійних покриттів безпосередньо з гідроізолюємими елементами).

. Пат. 38517А Україна. Композиція для гідроізоляції будівельних конструкцій / Шутенко Л.Н., Волювач С.В., Золотов М.С., Золотов С.М., Пустовойтова О.М., Маслак В.М., Гречухін О.В.–Опубл. в Б.И., 2001, №4. (Здобувачем особисто запропонована технологія виконання гідроізоляційних робіт з допомогою даної композиції).

. Пат. 41644А Україна. Полімерна самотвердіюча композиція / Шутенко Л.Н., Волювач С.В., Золотов М.С., Золотов С.М., Волювач В.С., Скляров В.О., Игуен Данг Лан Хионг –Опубл. в Б.И., 2001, №8. (Здобувачем особисто запропонована технологія використання композиції).

. Пат. 1728279 РФ. Композиция для крепления анкерных болтов в бетоне / Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Волювач С.В., Золотов С.М., Душин В.В., Клименко В.З. –Опубл. в Б.И., 1992, №15. (Здобувачем особисто запропонована технологія кріплення анкерних болтів з використанням композиції).

Додаткові публікації, матеріали і тези конференцій

113. Шутенко Л.Н. Исследование процесса погружения и несущей способности свай, погруженных с помощью лидера: Автореф. дисс. канд. наук. –Харьков, 1970. –с.

114. Избаш Ю.В., Шутенко Л. Н., Лупан Ю.Т. Определение несущей способности забивных свай по результатам комбинированного зондирования // Сб. материалов координационного совещания “Инженерно-политические изыскания для проектирования свайных фундаментов”- Харьков, 1973. - с.IIIIIУ. (Здобувачу особисто належить розробка моделі комбінованого зондування і системний підхід для проведення аналізу).

115. Шутенко Л.Н., Башкиров Е.В., Лупан Ю.Т., Данильченко Ю.В. Применение коротких набивных свай в асбестоцементной оболочке для сельскохозяйственного строительства // Сб. науч. трудов МИИСХП. –М.,  1979. –С 71-73. (Здобувачу особисто належить розробка конструкції паль).

116. Шутенко Л. Н., Пустовойтов В.П. Бетонные конструкции в стеклопластиковой оболочке для подземного строительства // Тезисы республиканской конференции “Метрополитен и планировка крупнейшего города”. –Харьков: ХИИКС, 1980. –С. 139-140. (Здобувачем особисто запропонована конструкція оболонки).

117. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Смолянинов Ю.М. Применение акриловых пласторастворов для соединения строительных конструкций метрополитена // Сб. “Метрополитен и планировка крупнейшего города”: Материалы республиканской науч.-техн. конференции. –Харьков, 1980. –С 146-148. (Здобувачу особисто належить розробка технології з'єднання будівельних конструкцій).

118. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н., Лупан Ю.Т. Применение комбинированного зондирования для прогнозирования несущей способностей свайных фундаментов // Сб. “Теоретические и методологические проблемы повышения качества и эффективности инженерно-геологических исследований”. Тезисы докладов Всесоюзной конференции. –Ростов на Дону, 1980. –С. 54-58. (Здобувачу особисто належить розробка методики обробки даних зондування).

119. Золотов М.С., Шутенко Л.Н., Спиранде Р.А. Применение акриловых пласторастворов при усилении и реконструкции  промышленных зданий и сооружений // Сб. “Повышение эффективности эксплуатации и реконструкции промышленных зданий”. Материалы всесоюзного совещания. –Макеевка, 1981. –С. 46-49. (Здобувачу особисто належить ідея використання акрилових пласторозчинів з метою подовження життєвого циклу міського житлового фонду на етапі реконструкції).

120. Пустовойтов В.П., Шутенко Л.Н. Защита от коррозии и упрочнение напорных труб предварительно напряженной стеклопластиковой оболочкой // Сб. “Повышение эффективности эксплуатации и реконструкции промышленных зданий”Материалы Всесоюзного совещания. –Макеевка, 1981. (Здобувачу особисто належить розробка технології). 

121. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Смолянинов Ю.М. Исследование возможности применения акриловых пластрастворов для ремонта зданий // Сб. “Наука и техника в городском хозяйстве”. НИКТИ ГХ МЖКХ УССР. –К., 1982. –С. 52-54. (Здобувачу особисто належить ідея використання акрилових пласторозчинів для подовження терміну життєвого циклу міського житлового фонду).

122. Пустовойтов В.П., Шутенко Л.Н. Стеклопластиковые защитные покрытия для стальных трубопроводов // Информационный листок №82-54. –Харьков: ХЦНТИ, 1982. –С. 1-4. (Здобувачу особисто належить розробка геометрії виробів і теплотехнічний розрахунок параметрів покриттів).

123. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Черкасский И.Г., Бабушкин В.И. и др. Руководство по обеспечению долговечности железобетонных конструкций предприятий черной металлургии при их реконструкции и восстановлению: Харьковский Промстрой НИИ проект Госстроя СССР. –М.: Стройиздат, 1982. –с. (Здобувачу особисто належить  адаптація результатів для житлового будівництва при формуванні життєвого циклу міського житлового фонду).

124. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н. Фундаменты из свай погруженных с помощью лидера, для безподвальных жилых зданий. –Харьков: Харьковская областная типография, 1966. –С.163-168. (Здобувачу особисто належить розробка технології виконання робіт).

125. Пустовойтов В.П., Шутенко Л.Н. Защитные и упрочняющие стеклопластиковые покрытия для трубопроводов // Тезисы докладов Республиканской научно-технической конференции. –Харьков, 1982. –С. 408-412. (Здобувачу особисто належить розробка теоретичних передумов використання цих матеріалів для підвищення надійності експлуатації трубопроводів).

126. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Черкасский И.Г., Спиранде Р.А. Указания по омоноличиванию старого бетона с новым с применением клеев. –Харьковский Промстрой НИИ проект Госстроя СССР, 1983. –с. (Здобувачем особисто виявлені тенденції щодо підвищення ефективності бетонних конструкцій шляхом їх омонолічування з допомогою клейових  складів).

127. Шутенко Л.Н., Пустовойтов В.П. Эффективные бетонные конструкции с внешним стеклопластиковым армированием // Материалы областной науч.-техн. конференции “Реализация региональной комплексной целевой программы “Бетон””. –Харьков, 1983. –С. 72-76. (Здобувачу особисто належать теоретичні обгрунтування).

128. Шутенко Л.Н., Пустовойтов В.П. Улучшаем заводскую технологию // Газета “На стройке”. –Харьков, 01.04.1983. –№13-14(3763-3764). –с. (Здобувачем особисто запропоновано планування показників ефективності заводської технології з використанням теорії організаційно-технологічної надійності).

129. Шутенко Л.Н., Лупан Ю.Т., Гильман А.Д. Влияние технологических щелочных растворов на прочностные свойства грунтов // Сб. “Проблемы инженерной геологии городов”. –М.: Наука, 1983. –С. 130-131. (Здобувачу особисто належить розрахунок фізико-хімічних перетворень у грунтах в результаті дії на них лугових розчинів).

130. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Спиранде Р.А. Технологические свойства акриловых пласторастворов, применяемых для ремонта зданий // Сб. “Наука и техника в городском хозяйстве”. –К.: НИКТИ ГХ МЖКХ УССР, 1983. –№52. –С. 10-12. (Здобувачу особисто належить розробка положень щодо подовження життєвого циклу міського житлового фонду за рахунок використання акрилових пласторозчинів при виконанні ремонтних робіт на об'єктах житлового фонду).

131. Шутенко Л.Н., Пустовойтов В.П. Неметаллические конструкции –резерв экономии металла. –К.: Знание, 1983. –с. (Здобувачу особисто належать розрахунки економічної ефективності).

132. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Имагаджиев М.Г. Клеевая анкеровка в бетон // Метрострой. –. –№6. –С. 16-17. (Здобувачу особисто належить розробка технології виконання робіт).

133. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Черкасский И.Г., Рабинович Е.А. и др. Рекомендации по закреплению арматуры в бетонных конструкциях. –Харьков: Харьковский ПромстройНИИпроект Госстроя СССР, 1984. –с. (Здобувачу особисто належить обгрунтування і вибір засобів механізації при висвердлюванні шпурів).

134. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Душин В.В. Влияние некоторых факторов на напряженное состояние клеевой анкеровки арматурных стержней периодического профиля // Тезисы докладов III Украинской науч.-техн. конференции “Применение пластмасс в строительстве и городском хозяйстве”. –Харьков, 1991. –С. 84-86. (Здобувачу особисто належать положення теоретичного обгрунтування і визначення вагомості чинників).

135. Шутенко Л. Н., Душин В.В. Закрепление арматурных стержней периодического профиля в бетоне акриловыми клеями // Сб. Развитие и совершенствование городского строительства и хозяйства. К., 1991. –С 198-204. (Здобувачем особисто запропоновано хімічний склад акрилового клею).

136. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Заславская Э.И. Определение прочности контакта комплексных конструкций, усиленных полимерсиликатным бетоном методом наращивания // Доклад на IV Украинской науч.-техн. конференции “Применение пластмасс в строительстве и городском хозяйстве”. –Харьков, 1996. –С. 26-28. (Здобувачу особисто належить розробка теоретичних положень на основі використання положень роботи багатошарових анізотропних конструкцій).

137. Шутенко Л.Н. Набивные бетонные сваи в защитной асбоцементной оболочке. –Харьков: Харьковская областная типография, 1966. –с.

. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н. Фундаменты из свай, погруженных с помощью лидера, для бесподвальных жилых зданий. –Харьков: Харьковская областная типография, 1966. –С.63-65. (Здобувачу особисто належать пропозиції конструктивних рішень).

139. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н. Применение пространственных оболочек для фундаментов жилых зданий. –Харьков: Харьковская областная типография, 1966. –С.61-62. (Здобувачем особисто запропонована геометрія оболонок).

140. Шутенко Л.Н., Золотов С.М., Гарбуз А.О., Зудов О.В. Акриловые клеи для соединения бетонных и железобетонных изделий // Архитектурно-строительное материаловедение на рубеже веков: Материалы докладов Международной интернет-конференции. –Белгород: Изд-во БелГТАСМ, 2002. –С.201-204. (Здобувачем особисто запропоновано хімічний склад акрилового клею).

. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н. Экспериментальные исследования бетонных образцов в обойме из асбестоцементных труб // Известия ВУЗов. Строительство и архитектура. –Новосибирск, 1968. –№4. –С. 28-34. (Здобувачу особисто належить розробка плану виконання експерименту).

142. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н. Опыт эксплуатации вибровдавливающего агрегата ВВПС 32/19. Механизация строительства. –. –№11. –С. 14-15. (Здобувачем особисто запропонована розрахункова схема).

143. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н. Исследование несущей способности боковой поверхности свай, погруженных в лидирующие скважины // Сб. “Вопросы технологии обработки воды промышленного и питьевого водоснабжения”. Вып.4. –К., 1970. –С. 18-22. (Здобувачу особисто належить розробка плану експерименту).

144. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н. Несущая способность свай, погруженных в лидирующие скважины. –К.: Изд-во КГУ, 1970. –С. 46-49. (Здобувачу особисто належить розробка теоретичних положень).

145. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н. Испытание цементно-песчаных растворов на отрыв // Известия ВУЗов. Строительство и архитектура. –Новосибирск, 1970. –№3. –С.157-160. (Здобувачу особисто належить розробка експериментального обладнання).

146. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н., Лупан Ю.Т. Свайные фундаменты из свай, погруженных в лидирующие скважин // Отчет о научно-исследов. теме №206. Депонировано во ВЦНТИ, рег. №70057183. –с. (Здобувачу особисто належать розробки теоретичних положень).

147. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н., Рудаков В.Н. Модуль деформации грунта при динамическом нагружении // Материалы Всесоюзной конференции “Динамика оснований фундаментов и подвальных сооружений”. –Ташкент, 1973. –С. 25-36. (Здобувачу особисто належать теоретичні положення про характер деформації грунта в результаті дій динамічного навантаження).

148. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н., Лупан Ю.Т. Новая конструкция стабилизатора давления при испытании свай статической нагрузкой // Сб. материалов координационного совещания “Инженерно-геологические изыскания для проектирования свальных фундаментов”. –Харьков, 1973. –С. 200-203. (Здобувачу особисто належать пропозиції щодо внесення змін в конструктивні характеристики стабілізатора).

149. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н. Определение несущей способности свай подгружена в лидирующие скважины // Известия ВУЗов. Строительство и архитектура. –Новосибирск, 1973. –№10. –С. 23-27. (Здобувачу особисто належить розробка експериментального обладнання).

150. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н., Лупан Ю.Т. Новая конструкция стабилизатора давления при испытании свай статической нагрузкой // Сб. материалов координационного совещания “Инженерно-геологические изыскания для проектирования свайных фундаментов”. –Харьков, 1973. –С. 200-203. (Здобувачу особисто належить ідея нової конструкції стабілізатора).

151. Шутенко Л.Н., Гильман А.Д., Лупан Ю.Т. Полевые методы определения механических характеристик грунтов при проектировании свайных фундаментов // Сб. материалов координационного совещания “Инженерно-геологические изыскания для проектирования свайных фундаментов”. –Харьков, 1973. –С.212-216. (Здобувачу особисто належить розробка методики визначення механічних характеристик грунтів).

152. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н. Определение несущей способности свай по результатам комбинированного зондирования // Известия ВУЗов. Строительство и архитектура. –Новосибирск, 1975. –С.111-113. (Здобувачу особисто належить розробка методики зондування).

153. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н., Лупан Ю.Т. Исследование оснований водозаборных сооружений // Сб. “Вопросы технологии обработки воды промышленного и питьевого водоснабжения ”. –К., 1974. –С. 95-98. (Здобувачу особисто належить ідея дослідження).

154. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н. Определение несущей способности свай при проектировании сооружений водоснабжения // Сб. “Вопросы технологии обработки воды промышленного и питьевого водоснабжения”. –К., 1974. –С. 95-98. (Здобувачу особисто належить розробка теоретичних положень).

155. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н., Лупан Ю.Т.  Определение трения по боковой поверхности свай по результатам зондирования труда // Реферативная информация о законченных НИР в ВУЗах УССР. Вып.9. –К., 1975. –С. 11-12. (Здобувачу особисто належить розробка принципово нової методики зондування).

156. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н., Лупан Ю.Т.  Теоретическое обоснование определения осадок при местном загружении грунта: Отчет по НИР / № 9678. –. –116 с. (Здобувачу особисто належить розробка теоретичних положень).

157. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н. Об опыте строительства на насыпных грунтах // Сб. материалов совещания “Опыт строительства слабых грунтах”. –Ленинград, 1976. –С. 18-21. (Здобувачу особисто належить узагальнення досвіду будівництва на насипних грунтах).

158. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н. Опыт устройства фундаментов здания, расположенного внутри застроенного квартала // Сб. материалов совещания “Устройство фундаментов и подземных сооружений вблизи существующих зданий ”. –Ленинград, 1976. –С. 36-39. (Здобувачу особисто належить узагальнення досвіду і розробка рекомендації щодо вдосконалення технології устройства  фундаментів).

159. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н., Лупан Ю.Т.  Зависимость характеристик сопротивления грунта от параметров зонда. –Харьков: ХСХИ, 1977. –Т.237: Труды. –С. 100-103. (Здобувачу особисто належить теоретичне обгрунтування).

160. Пустовойтов В.П., Шутенко Л.Н., Избаш Ю.В. Несущая способность бетонного ядра в неметаллической обойме // Строительные материалы и конструкции. –. –№1. –С. 17-20. (Здобувачу особисто належить розробка теоретичних положень).

161. Избаш Ю.В., Шутенко Л.Н., Лупан Ю.Т. Влияние способа погружения на величину удельного сопротивления грунта под нижним концом и на боковой  поверхности зонда // Межвуз. сб. “Основания и фундаменты”. –Казань, 1980. –С. 18-19. (Здобувачу особисто належить розробка методів дослідження і опрацювання результатів дослідження).

162. Шутенко Л.Н., Довгий А.Н. Напряженно-деформируемое состояние изгибаемых балок на упругом основании с учетом физической нелинейности материала балок // Сб. “Вопросы механики деформируемого твердого тела”. –Харьков: ХАИ, 1986. –С. 11-12. (Здобувачу особисто належать теоретичні положення).

163. Шутенко Л.Н., Башкиров Е.В., Лупан Ю.Т. Определение параметров уравнений состояния грунтов при сложном нагружении // Материалы Всесоюзной конференции “Современные проблемы нелинейной механики грунтов”. –Челябинск, 1985. –С. 44-45. (Здобувачу особисто належать теоретичні положення).

164. Шутенко Л.Н., Рудаков В.Н. Исследование влияния начального шарового тензора на конечные прочностные деформативные характеристики горных пород при кратковременном нагружении // Материалы Всесоюзной конференции “Современные проблемы нелинейной механики грунтов”. –Челябинск, 1985. –С. 89-91. (Здобувачу особисто належить планування експерименту і обробка експериментальних даних).

165. Шутенко Л.Н., Гильман А.Д., Лупан Ю.Т. Оценка распределения контактных напряжений на подошве штампа с использованием микропенетрации // Материалы Всесоюзной конференции “Современные проблемы нелинейной механики грунтов”. –Челябинск, 1985. –С. 119-120. (Здобувачу особисто належить теоретичне обгрунтування контактної напруги).

. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Паги Б.Ю. Сокращение затрат ручного труда и механизация анкеровочных работ // Сб. материалов республиканской научно-технической конференции “Повышение эффективности строительства на основе механизации трудоемких работ и сокращение затрат ручного труда”. –Полтава, 1985. –С. 37-38. (Здобувачу особисто належать розробка технології анкерних робіт і пропозиції щодо скорочення ручної праці).

167. Шутенко Л.Н., Пустовойтов В.П. Опыт применения конструкционных пластмасс в строительстве. –Харьков: ХИИКС, 1985. –с. (Здобувачу особисто належать узагальнення досвіду у будівництві і адаптація результатів досвіду при формуванні життєвого циклу міського житлового фонду).

168. Душин В.В., Шутенко Л.Н. Золотов М.С., Псурцева Н.А. Соединение бетонных и железобетонных элементов. –Харьков: НТО Стройиндустрии, 1989. - 66 с. (Здобувачу особисто належать теоретичні положення щодо формування організаційно-технологічних рішень).

169. Душин В.В., Шутенко Л.Н., Золотов М.С. Использование анкеровки арматурных стержней акриловыми клеями для усиления и восстановления железобетонных конструкций // Тезисы доклада Всесоюзного семинара “Индустриальные технические решения для реконструкции зданий и сооружений промышленных предприятий”. –Макеевка, 1986. –С. 87-88. (Здобувачу особисто належать теоретичні розробки щодо підвищення ефективності використання цієї технології для формування життєвого циклу міського житлового фонду).

170. Душин В.В., Шутенко Л.Н., Золотов М.С. Анкеровка арматурных стержней акриловыми клеями // Метрострой. –М., 1986. –№7. –С. 7-8. (Здобувачу особисто належить розробка організаційно-технологічних рішень).

171. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Гарбуз А.О. Повышение теплостойкости акриловых клеев // Сб. “Эксплуатация и ремонт зданий и сооружений городского хозяйства”. –Харьков: ХГАГХ, 1994. –С. 88 –. (Здобувачу особисто належать розрахунки термічних параметрів і хімічного складу клею).

172. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Сидоренко В.П. Усталостная прочность сталь-бетона на акриловых клеях // Сб. научных трудов ХГАГХ “Повышение эффективности  надежности систем городского хозяйства”. –К., 1994. –С. 9 –. (Здобувачу особисто належить теорія роботи системи сталь-бетон на просторово-часових рівнях).

173. Шутенко Л.Н., Гудари Р. Корреляционно-регрессивные связи характеристик латеритных грунтов // Сб. “Повышение эффективности и качества городского строительства”. –К.: УМК ВО, 1988. –С. 45-52. (Здобувачу особисто належить розробка теоретичних положень).

174. Шутенко Л.Н., Душин В.В. Длительная прочность анкеровки стержней периодического профиля акриловыми клеями // Сб. “Эксплуатация и ремонт систем городского хозяйства”. –К., 1992. –С. 8-10. (Здобувачу особисто належить розробка плану проведення експерименту).

175. Шутенко Л.Н., Золотов М.С., Никипоренко И.А. Влияние некоторых факторов на прочность и деформативность бетонных элементов, соединенных акриловыми клеями // Доклад на IV Украинской науч.-техн. конференции “Применение пластмасс в строительстве и городском хозяйстве”. –Харьков, 1996. –С. 35 –. (Здобувачу особисто належить оцінка вагомості чинників методом експертної оцінки).

176. Шутенко Л.М., Стадник Г.В., Соловйов О.В., Торкатюк В.І.,  Нохріна Л.А. Концептуальні проблеми формування безперервної економічної освіти в Україні за сучасних умов і перспективні напрямки її вдосконалення // Коммунальное хозяйство городов: Научн.-техн. сб. –К.: Техніка, 2002. –№40. –С.121-125. (Здобувачу особисто належить ідея концепції підготовки персоналу економістів, які будуть здатні ефективно формувати і оптимізувати життєвий цикл міського житлового фонду, що є складовою частиною державної економічної політики України в ринкових умовах).

177. Sсhutenko L. N., Gillman A. D., Goodory R. Statistical evalnation of the factor of sofety on Manrition Laterite. –Quatres Bonnes Municipol Library Enqq CVXI. Articule 8, –Mauritis, 1989, –p. (Здобувачу особисто належить розробка теоретичного обгрунтування положень).

178. Sсhutenko L. N., Zolotov M., Phan Ninh Ha. Reinforzemente of drooved stell in concrete by acrylie qlue // Construction. N11. - Hanoi, 2000. –P.10-12. (Здобувачу особисто належить оцінка фізико-хімічних властивостей цементів на акрилових клеях, здатних підвищувати стійкість елементів об'єктів житлового фонду).

АНОТАЦІЯ

Шутенко Л.М. Технологічні основи формування і оптимізації життєвого циклу міського житлового фонду. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.23.08 –Технологія промислового та цивільного будівництва, Київський національний університет будівництва і архітектури. Київ, 2002.

Розглядається науково-прикладна проблема створення технологічних основ формування, функціонування і відновлення (життєвий цикл) міського житлового фонду.

Вводиться поняття технологічної системи життєвого циклу міського житлового фонду, визначається ціль її удосконалення, дається графоаналітична модель, обґрунтовується система показників та методика їх визначення, розробляється інноваційна стратегія оптимізації. Пропонується комплекс удосконалення містобудівних, архітектурно-будівельних, технологічних, організаційних і технічних засад формування життєвого циклу міського житлового фонду, в тому числі особливості зносу житлових будівель в стиснутих міських умовах і системотехніка економічних параметрів формування життєвого циклу міського житлового фонду.

Наводяться дані, що підтверджують ефективність цих пропозицій, на прикладі „Концепції комплексного соціально-економічного розвитку м.Харкова до 2010 р.”і пакет програм розвитку містобудування.

Ключові слова: формування і розвиток міст, міський житловий фонд, технологічна система протікання процесу життєвого циклу міського фонду, інноваційна оптимізація, надійність функціонування житлових будівель, відновлення, знос, використання і утилізація матеріалів зносу, автоматизація, системотехніка економічних параметрів, ефективність, прогноз подальшого вдосконалення і розвитку міст.

АННОТАЦИЯ

Шутенко Л.Н. Технологические основы формирования и оптимизации жизненного цикла городского жилфонда. Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени доктора технических наук по специальности 05.23.08 –Технология промышленного и гражданского строительства, Киевский национальный университет строительства и архитектуры. Киев, 2002.

В работе рассматривается научно-прикладная проблема создания технологических основ формирования процесса протекания жизненного цикла городского жилого фонда.

Современное состояние технологии формирования жизненного цикла жилого фонда характеризуется несоответствием мировому уровню по основным инвестиционным, технологическим, организационным, экономическим и техническим компонентам, недостаточностью научных исследований.

Основными в работе являются методы общей теории систем, системно-структурного анализа, математического моделирования, оптимизации и теории принятия решений, экспертных оценок, математической статистики, теории вероятностей.

Вводится понятие технологической системы процесса формирования и протекания жизненного цикла городского жилого фонда как открытой, целостной, организационной системы, обеспечивающей оптимальное протекание жизненного цикла городского жилого фонда, соответствующее внешним и внутренним требования.

Задача ее совершенствования заключается в создании такой системы, которая реагирует на любое изменение внешних и внутренних воздействий лишь изменением параметров и функций своих подсистем (полиморфизм) при неизменности организации (изоморфизм), т.е. в пределах саморегуляции. Обоснована инвестиционная стратегия оптимизации системы жизненного цикла городского жилого фонда, включающая математические, технологические, архитектурно-градостроительные, экономические, организационные и инвестиционные составляющие.

Построена графоаналитическая модель технологической системы протекания жизненного цикла городского жилого фонда, отражающая ее основные структуры и функции в их иерархической связи с учетом вклада в обеспечение целостности системы.

В работе решена научно-прикладная проблема создания технологических основ формирования, функционирования, восстановления и сноса (протекание жизненного цикла) элементов (жилых зданий) и элементов инфраструктуры городского жилого фонда. Научное значение решения состоит в том, что впервые создан теоретический аппарат, позволяющий проводить полный цикл исследования и оптимизации процесса протекания жизненного цикла городского жилого фонда, включающей разработанную концепцию, модель, методы инвестиционной оптимизации и оценки системы по комплексу количественных и качественных показателей. Прикладное значение решения состоит в том, что было достигнуто значительное улучшение количественных и качественных показателей, в результате чего в технологическом, организационном и экономическо-инвестиционном планах наметилась конкретная тенденция достижения мирового уровня развития технологии протекания процесса жизненного цикла городского жилого фонда.

Ключевые слова: формирование и развитие городов, городской жилой фонд, технологическая система протекания процесса жизненного цикла городского жилого фонда, инновационная оптимизация, надежность функционирования жилых зданий, восстановление, снос, использование и утилизация материалов сноса, автоматизация, системотехника экологических параметров, эффективность, прогноз дальнейшего совершенствования и развития городов.

ANNOTATION

Schutenko L.N. Technological foundations of formation & optimization of city dwelling fund life cycle. Manuscript.

Dissertation for a Doctorўs Degree in Engineering, the speciality 05.23.08 “Technology of Industrial and Civil Engineering”. Kiyv National University of Construction and Architecture. Kiyv, 2002.

A scientific and applied problem of laying the technological foundation for forming the process of urban residential fund course has been considered in the thesis.

The modern state of technology for forming residential funds course is characterized by the lack of correspondence to the world level in the main components such as investment, technological, managerial, organizational, economical and technical as well as the lack of scientific research.

The main components of the dissertation are the methods of systemsў general theory, system and structural analysis, mathematical modeling and optimization, the theory of making decisions, experts evaluation, mathematical statistics and the theory of probability.

The conception of the technological system of the process of forming and functioning of the urban residential funds as an open, integral, organizational system providing an optimal life course for the urban residential fund which meets the external and internal requirements has been introduced.

To be improved the system mentioned should react on any change in internal and external influence by the only change of the parameters and functions of its subsystems (polymorphism) keeping the organization unchanged (isomorphism), i.e. within the limits of self-regulation. An investment strategy has been substantiated for the system optimization if the urban residential fund life course including mathematical, technological, architectural and city developing, economical, organization and investment components.

A graphic and analytical model for the technological system of the urban residential fund life course has been created reflecting the main structures and functions of the model in their hierarchyc ties and taking into consideration their contribution into the system integrity security.

A scientific and applied problem has been solved in the dissertation as for laying technological foundations for forming, functioning, restoring and demolition (life course) of elements of residential buildings and elements of urban residential fund infrastructure. The scientific significance of the solution lies in the fact that for the first time a theoretical apparatus has been developed which allows to fulfill a complete cycle of research and optimization of the urban residential fund life course including a conception developed, the model and the methods of investment optimization and system evaluation by a complex of qualitative and quantitative indices. The practical significance of the solution lies in the fact that a considerable improvement of the qualitative and quantitative indices has been achieved which resulted in the fact that a specific trend has been outlined in the technological, organizational, economical and investment plans as for the possibility of achieving of the world level in the technology development for the urban residential fund life course.

Key words and phrases: city forming and development, urban residential fund, technological system of the process of the urban residential fund life course, innovation optimization, reliability of residential buildings functioning, restoring, demolition, demolition materials using and utilizing, automation, systemotechnics of ecological parameters, effectiveness, the prognosis  of further city development and improvement.

Шутенко Леонід Миколайович

ТЕХНОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАННЯ І ОПТИМІЗАЦІЇ

ЖИТТЄВОГО ЦИКЛУ МІСЬКОГО ЖИТЛОВОГО ФОНДУ

Спеціальність 05.23.08  –Технологія промислового і

цивільного будівництва

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня

доктора технічних наук

Відповідальний за випуск                М.С.Золотов

Підп. до друку 05.09.02. Формат 60х84 1/16.

Друк на ризографі. Папір офісний. обсяг 1,8 ум.-друк. арк.

Тираж 100 прим. Зам. № ______. Безкоштовно.

Сектор оперативної поліграфії ІОЦ ХДАМГ

ХДАМГ, 61002, Харків, вул. Революції, 12




1. Формирование профессиональных качеств педагога по физической культуре
2. Введение с
3. Шпаргалка по истории от древних времен до сегодня
4. Курсовая работа- Значение вещных прав в осуществлении предпринимательской деятельности
5. тематика ~осынды белгісін ~олданып ~атарды жаз- B ~атарды~ ~шінші м~шесін тап
6. Кремлевки ФГУ Больница с поликлиникой УД Президента России главный врач городской клинической больниц
7. Куликовская битва Гончаров Андрей Михайлович учитель истории МБОУ Троицкая СОШ Клас1
8. Чосон что значит
9. шармута. Девушка должна быть замужем чтобы иметь право смотреть вперед заходить в лавку торговца делать э
10. В процесі препарування зубів під штучні коронки можуть бути допущені помилки які приводять до значних уск