У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

тематикою- апокрифи й панегірики вірші записи фольклорних творів житійноповістеві тексти полемічні орат

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-10

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.4.2025

9. Специфіка розвитку руської писемної мови у другій половині ХІV-XV ст.

Від XIV – XV ст. до нас дійшли українські грамоти, пам’ятки конфесійного стилю, почасти інших стилів. З кінця XV – поч. XVI ст. кількість рукописних пам’яток зростає, урізноманітнюється за жанрами й тематикою: апокрифи й панегірики, вірші, записи фольклорних творів, житійно-повістеві тексти, полемічні, ораторсько-проповідницькі, дидактично-повчальні твори, ділові акти й документи (особливо юридичного характеру), частково наукові праці. У XVII – XVIII ст. зароджуються або починають інтенсивно розвиватися нові функціональні жанри: драматична література (діалоги, інтермедії, шкільна драма), наукові твори філологічного, філософського, природознавчого, історичного змісту. З II пол. XVII ст. розвивається епістолярний жанр. Найбільше староукраїнських рукописів збереглося з II пол. XVII – XVIII ст.

Землі укр. Відходять до ВКЛ – РП

За часів Золотої Орди процеси пов*язані з розвитком письменства і т.д, ці процеси відбувалися в монастирях ( негативних не було), мовотворчий рух продовжувався

Несприятливі політичні обставини

Будучи частиною іншої держави все одно мали можливість розвивати писемну мову. Держава взяла руську мову як офіційну. Це було зазначено в литовських статутах.(1529,1566,1588)

Розподіл за господарськими галузями. Розвивались товарно-грошові відносини. З*явилась ціла мережа установ державного характеру, де потрібне письменство, щоб завірювати документи. З*явилась ціла низка актів які сприяли розвитку літературно-писемної мови.

Суспільні потреби і державні  викликали появу документів – актова мова(руська літер.-писемна)

600000 актів

6000актових книг

Руська мова була більш розвинена і тому стала мовою докуменів

Особливості актової мови:

Актова мова інтенсивно наповнюється елементами або навіть цілими блоками живою народною мовою. Розвивалась в актових документах:

1.розвивалась побутова лексика

2.розвивалась термінологічна лексика в діловому мовленні.

3. власні назви(назви людей), вживаються топоніми, мікротопоніми.

В актах є описи майна, склад., інвентарні книги

Актова мова стає основою для проникнення живої розмовної мови у писемність.

Є ціла низка запозичень в актовій мові

- з нім мови( через посер з польської або чеської)цех, магістрат

- з чес, пол мови, які пов*зані з діловою лексикою

Польсь. Король, радниця, пан

Скарга

Чеська: право(суд), гвалт,дідич, ,богемізм

-з лат.мови: репліка, пропозиція,апеляція, протест

Запозич. з*являються із природної потрібності.

Словник староукр. мови виник 14-15 ст(у 2-х томах) – на базі актових документів.

Старосл. і церковносл. – це це одна і та ж мова просто на різних етапах розвитку

З кінця 13 ст. – церковнослов. Мова.

Кожне слово, яке закінчувалось на приголосний завжди мало мати    Ь  (АМЕНЬ)

У 16 –поч. 17ст. в церковн. сфері відбулись нові зміни

За І. Франком найбільші винаходи

  •  Друкарський верстат
  •  Письмо
  •  Винахід книгодрукування

Друк.верстати винайшли в Німеч. в 1450 р. й. лутенберг. Українці почали друкувати відразу у 50-60 рр. 15 ст.

Про це говорять грамоти.

1463р- в якій вказано, що Стефан Дропан  дарує друк Онуфріївському монастирі.

10 Від XIV – XV ст. до нас дійшли українські грамоти, пам’ятки конфесійного стилю, почасти інших стилів. З кінця XV – поч. XVI ст. кількість рукописних пам’яток зростає, урізноманітнюється за жанрами й тематикою: апокрифи й панегірики, вірші, записи фольклорних творів, житійно-повістеві тексти, полемічні, ораторсько-проповідницькі, дидактично-повчальні твори, ділові акти й документи (особливо юридичного характеру), частково наукові праці. У XVII – XVIII ст. зароджуються або починають інтенсивно розвиватися нові функціональні жанри: драматична література (діалоги, інтермедії, шкільна драма), наукові твори філологічного, філософського, природознавчого, історичного змісту. З II пол. XVII ст. розвивається епістолярний жанр. Найбільше староукраїнських рукописів збереглося з II пол. XVII – XVIII ст.

Політичне становище різних українських земель дуже різнилося між собою. Землі під Польщею й Угорщиною опинилися на становищі окупованих, у тому числі підневільною стала українська знать і духовенство. Вже через рік після підступного захоплення влади у Львові польський король Казимір III попросив Папу Римського Бенедикта XII звільнити його від присяги зберігати за руським "старостою і народом всі їх обряди, права і звичаї". Папа доручив зробити таке звільнення від присяги краківському римо-католицькому єпископу. Іншим було становище українських земель у Великому Литовсько-руському князівстві. Тут власне литовський елемент становив 1/10 населення. Частка ж руських (українців і білорусів) була переважаючою. Політичні переваги литовського елементу в державі випливали лише з того, що в ній родоначальником правлячої династії був литовський князь Гедимін (1316—1341), потім його син Ольгерд (1341—1377). Від Ольгерда влада у Великому князівстві перейшла, однак, не до його сина Ягайла, а до племінника Вітовта. В XIV—XV ст. у ній помітні два відгалуження: староукраїнської та старобілоруської мов, що розвивалися на давній літературній традиції і живилися народнорозмовною мовою відповідних територій.

До 1569 р. у процесі внутріетнічного розвитку українців виникла і сформувалася відносно унікальна порівняно з історією інших народів соціальна верства населення — козацтво і водночас особлива, самобутня форма національної військової сили. Найраніші згадки про участь козаків у нападах на кримсько-татарський кордон збереглися в Хроніці Судака (Крим) під 1308 р. Щоправда, поняття козаки в XVI ст. вживав польський хроніст М. Стрийковський на означення військових дружин волинських князів XII ст. (волинські козаки). Очевидно, хроніст робив некритичну термінологічну екстраполяцію з свого часу в далеке минуле. Системні ж повідомлення про існування козаків, їх життя і справи відносяться до кінця XV ст.

У 16 ст. польська мова агресивно починає впливати на укр..мову.(це видно з писемних памяток)

Було «модно» вживати польські слова. Забувавши перекладати із польської на руську




1. Syntctic stylistic mens. Expressive Mens bsed on reduction of Sentence Model
2. экономическую систему
3. БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ для студентів всіх спеціальностей та спеціалізацій за освітньокваліфікац
4. Конституция человека
5. тематикалы~ моделін
6. МАНИФЕСТ КОММУНИСТИЧЕСКИХ ПАРТИЙ ldquo;Явление как очищенный коммунизм отберет лучшие слои человечестваrdqu1
7. Реферат на тему- Работа с документами содержащими коммерческую тайну Реферат
8. Кредитний ризик
9. Краткие сведения из истории статистики
10. Концепция как условие развития музея истории учебного заведения