Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук КИЇВ2004

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 24.11.2024

9

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЛІНГВІСТИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Гусар Мальвіна Вікторівна

УДК: 81’+ 655.535.6 = 811.111

ЛІНГВОКОГНІТИВНИЙ І КОМУНІКАТИВНО-

ПРАГМАТИЧНИЙ АСПЕКТИ ПРИВАТНИХ ГАЗЕТНИХ

ОГОЛОШЕНЬ

(на матеріалі сучасної британської періодики)

Спеціальність 10.02.04 –германські мови

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата філологічних наук

КИЇВ-2004

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана на кафедрі англійської філології Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова, Міністерство освіти і науки України.

Науковий керівник                     доктор філологічних  наук, професор

Левицький Андрій Едуардович,

Київський національний лінгвістичний університет, кафедра граматики та історії англійської мови, завідувач

Офіційні опоненти:                      доктор філологічних наук, професор

Швачко Світлана Олексіївна,

Національний університет внутрішніх справ

(у м. Суми), професор

кандидат філологічних наук, доцент Ямчинська Тамара Іванівна, 

Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, кафедра англійської мови, декан факультету іноземних мов

Провідна установа                      Одеський національний університет

ім. І.І. Мечникова, кафедра лексикології та стилістики англійської мови, Міністерство освіти і науки України, м. Одеса

Захист відбудеться 13 травня 2004 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.054.02 Київського національного лінгвістичного університету (03680, МСП, Київ-150, вул. Велика Васильківська, 73).

З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Київського національного лінгвістичного університету (вул. Велика Васильківська, 73).

Автореферат розіслано 9 квітня 2004 року.

Учений секретар

спеціалізованої вченої ради                                                                 Калита А.А.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Реферована дисертація присвячена дослідженню лінгвокогнітивного та комунікативно-прагматичного аспектів приватних газетних оголошень (ПГО) у сучасній британській періодиці.

Звернення до текстів ПГО, або класифайдів (від англ. classified advertisements, classified ads, classifieds) приватного характеру пояснюється їх поширеністю у сфері інформаційної діяльності суспільства. Газетні оголошення, надруковані в англомовній пресі, вже розглядались з погляду їх лінгвотекстових (В.І. Провоторов), лексико-синтаксичних (П. Брутто, А.Б. Насирова) та культурно-мовних (О.А. Курченкова) особливостей.

Вибір лінгвокогнітивного і комунікативно-прагматичного аспектів ПГО як предмета дослідження зумовлений тенденціями розвитку сучасної лінгвістичної думки. Одна з них –тенденція до розбудови когнітивного напряму вивчення мовних явищ (М.М. Болдирєв, О.С. Кубрякова, В.В. Дем’янков), пов’язана із розв’язанням питань моделювання семантики мовних одиниць (С.А. Жаботинська, Р. Ленекер, Ч. Філмор) та дискурсу (Ж. Фокон’є, Т.А. ван Дейк). Другий напрям –комунікативний, спрямований на розв’язання проблем теорії комунікації, що стосуються визначення умов успішності спілкування (Г.П. Грайс, В.В. Красних, Дж. Ліч, М.Л. Макаров, Г.Г. Почепцов), виявлення стратегій і тактик мовленнєвої поведінки комунікантів (О.С. Ісерс, С.А. Сухих). Усвідомлення факту, що в комунікативному процесі завдання його учасників полягає не лише в реалізації певних інтенцій, а й адекватній передачі власних уявлень, суджень та умовиводів, породжує необхідність багатоаспектного аналізу мовних явищ, при якому когнітивні параметри вивчаються у тісному зв’язку з комунікативними (А.Е. Левицький, І.П. Сусов, С.О. Арістов, Я.О. Бондаренко). При цьому центральним об’єктом лінгвістичних досліджень виступає текст (О.П. Воробйова, І.М. Колєгаєва, О.В. Анопіна, Г.П. Апалат, Л.С. Вінарська, Т.І. Ямчинська) як перетворена форма спілкування (Є.Ф. Тарасов), як продукт і результат розумово-мовленнєвої діяльності індивідів (Т.М. Дрідзе), як одиниця, що несе когнітивне, інформаційне, психологічне й соціальне навантаження спілкування (Г.В. Колшанський).

Таким чином, актуальність обраної теми дисертації визначається спрямованістю сучасних мовознавчих студій на дослідження тексту у взаємозв’язку його лінгвокогнітивного та комунікативно-прагматичного аспектів, а також тенденцією до поглибленого вивчення різних типів текстів і їх функціональних особливостей.

Зв’язок роботи з науковими темами. Дисертація виконана в межах наукового напряму Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова “Дослідження проблем гуманітарних наук” та узгоджена з проблематикою праць кафедри англійської філології “Лінгвальний аналіз”, що затверджена вченою радою Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова 21 грудня 2001 року (протокол №5).

Мета дослідження полягає у встановленні способів організації, розподілу та передачі інформації в англомовних ПГО шляхом розкриття їх семантико-когнітивних і комунікативно-прагматичних особливостей. Досягнення поставленої мети передбачає розв’язання таких завдань:

  •  визначити жанрові характеристики англомовних ПГО;
  •  встановити дискурс, що породжує ПГО, і комунікативну структуру цього дискурсу;
  •  виявити семантичні особливості ПГО в сучасній британській періодиці;
  •  розкрити особливості композиційної структури англомовних ПГО;
  •  установити інтенціональний зміст ПГО, шляхом виявлення його основних ілокутивних сил;
  •   визначити основні комунікативні стратегії й тактики адресанта ПГО в сучасній британській періодиці;
  •   з’ясувати фактори успішності ПГО в англомовній пресі.

Об’єктом дослідження є ПГО, що друкуються у британських газетах за визначеним стандартом останніх й розміщуються за рубриками відповідно до теми повідомлення.

Предмет вивчення складають лінгвокогнітивні та комунікативно-прагматичні особливості ПГО в сучасній британській періодиці.

Матеріалом дослідження слугували 700 приватних оголошень, надрукованих у британських газетах “The Daily Telegraph” (DT) за 1999 рік, “The Sunday Times” (ST), “The Times” (T), “The Bargain Pages” (BP) і “Rugby Advertiser” (RA), виданих у 2002 –роках.

Методи дослідження. Мета та завдання дослідження зумовили використання методів концептуального, актомовленнєвого, контекстуального, прагмасемантичного і кількісного аналізу. Для виявлення семантичних особливостей ПГО в сучасній британській періодиці, розкриття його семантичної структури використовувалась методика фреймового моделювання. Метод актомовленнєвого аналізу дозволив установити інтенціональний зміст ПГО та розкрити комунікативно-прагматичні особливості його складових частин. Методи контекстуального та прагмасемантичного аналізу були задіяні для встановлення комунікативних стратегій і тактик адресанта ПГО. Для увірогіднення результатів дослідження застосовувались елементи кількісного аналізу.

Наукова новизна отриманих результатів полягає в тому, що ПГО розглянуто як складову особливого типу дискурсу –споживацько-інформаційного. Розкрито вторинну природу ПГО, яка полягає у наявності вторинного адресанта –редактора газети. Уперше розглянуто лінгвокогнітивний аспект ПГО в сучасній британській періодиці, що дозволило розкрити семантичну структуру текстів ПГО і побудувати їх семантичну класифікацію. Новим є також установлення комунікативних стратегій і тактик побудови ПГО.

Теоретичне значення проведеного дослідження полягає в тому, що виявлення жанрово-дискурсивних особливостей ПГО в сучасній британській періодиці є внеском у розробку питань теорії тексту і дискурсу. Визначення основних семантичних, композиційних і комунікативно-прагматичних особливостей ПГО, а саме, розкриття його семантичної структури, інтенціонального змісту, встановлення комунікативних стратегій і тактик побудови ПГО сприяє подальшому розвитку проблем теорії комунікації.

Практичне значення роботи полягає в можливості використання її основних результатів і висновків у курсах теоретичної граматики (розділи “Прагматика тексту”, “Теорія мовленнєвих актів”), стилістики англійської мови (розділ “Стилістика тексту”), у спецкурсах з теорії дискурсу, когнітивної лінгвістики, теорії мовленнєвої комунікації, при проведенні наукових досліджень у галузі англійської філології.

Апробація результатів дисертації відбулася на науково-практичній конференції Київського національного лінгвістичного університету “Мови і культури у сучасному світі” (Київ, 2003) та звітно-науковій конференції молодих учених Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова (Київ, 2003).

Публікації. Основні положення й результати дослідження відображені в чотирьох наукових статтях автора, опублікованих у фахових виданнях.

Структура роботи. Дисертація загальним обсягом 230 сторінок (обсяг тексту дисертації становить 166 сторінок) складається зі вступу, трьох розділів з висновками до кожного з них, загальних висновків, списку використаної наукової літератури, джерел ілюстративного матеріалу та додатків, що містять приклади аналізованих текстів.

У вступі обґрунтовано вибір теми дослідження та її актуальність, визначено його мету й завдання, об’єкт і предмет, описано методи дослідження, сформульовано положення, що виносяться на захист, висвітлено наукову новизну, теоретичне та практичне значення отриманих результатів.

У першому розділі розглядаються основні етапи і напрями у розвитку теорії тексту, що слугували передумовою формування поняття тексту як об’єкта, породженого у дискурсі, вивчається історія виникнення та розвитку ПГО в сучасній британській періодиці; з’ясовується поняття “приватного газетного оголошення”; вивчаються особливості комунікативної структури споживацько-інформаційного дискурсу, до якого належить ПГО.

У другому розділі досліджуються семантичні особливості ПГО в британській пресі крізь призму фреймової семантики; з’ясовуються основні семантичні структури ПГО; будується семантична класифікація ПГО.

У третьому розділі розкривається композиційна структура ПГО в сучасній британській періодиці; встановлюються його вербальні та невербальні компоненти; аналізується інтенціональний зміст і способи представлення ілокутивних сил у приватних оголошеннях; розглядаються основні комунікативні стратегії й тактики побудови оголошень, а також з’ясовуються фактори успішності ПГО.

У загальних висновках підсумовуються результати роботи й окреслюються перспективи подальших досліджень.

Список використаних джерел містить 232 позиції.

Додатки містять перелік усіх текстів, що слугували матеріалом дослідження (Б.2), (Ґ) і (К); зразки класифайдів рекламного характеру (А); перелік лексичних одиниць, що заповнюють слоти предметно-центричних фреймів оферативних ПГО та оголошень-запитів (Б), зразки варіантів графічного оформлення ПГО в сучасній британській періодиці (В), а також таблицю “Комунікативні тактики і ходи реалізації комунікативної стратегії інформування у ПГО” (Д).

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

Розділ 1. “Приватне газетне оголошення в жанрово-дискурсивному аспекті”. Приватне газетне оголошення належить до невеликих за розміром, згрупованих за предметними рубриками газетних оголошень, або класифайдів. Авторами ПГО є приватні особи, які бажають купити або продати щось, найняти когось на роботу або працевлаштуватись, повідомити громадськість про сімейну подію тощо.

Як різновид жанру “газетне оголошення” ПГО характеризується використанням нормативної лексики, скорочень, номінативних конструкцій, описовим типом мовлення, стандартною формою подачі змісту. За інтенціональною ознакою ПГО належить до інформативного типу текстів, оскільки в ньому домінує функція інформування (Л.Г. Костіна, А.Б. Насирова).

Породжений у певному соціальному процесі, тобто дискурсі (Р. Ходж, Дж. Крес) ПГО є його невід’ємною складовою. Ряд лінгвістів відносять газетні оголошення до масово-інформаційного дискурсу (В.І. Провоторов), обґрунтовуючи свою думку спрямованістю інформації оголошень на масову аудиторію. Інші, акцентуючи увагу на присутності в цих текстах поряд з інформаційним сугестивного елементу, вважають оголошення різновидом реклами (А.Г. Второва, О.А. Курченкова).

Ми розглядаємо ПГО як вербальний компонент особливого типу дискурсу, відмінного від масово-інформаційного і рекламного, що пояснюється низкою причин. По-перше, інформація ПГО розрахована не на широке (як у масово-інформаційному), а на обмежене коло читачів, безпосередньо зацікавлених у відповідній інформації. По-друге, завдання ПГО полягає не в заохоченні покупців придбати новий товар (що властиво рекламі), а в інформуванні читачів про сімейні події, пошук осіб, тварин тощо, про продаж (запит) товарів/послуг. 

Отже, ПГО забезпечує комунікативний процес, зумовлений потребою одного з його учасників передати, а іншого знайти потрібну інформацію для вирішення власних побутових проблем. Зважаючи на те, що інформація ПГО цікавить тільки її споживачів, цей тип тексту є складовою дискурсу, який ми визначаємо як споживацько-інформаційний. Особливість його комунікативної структури полягає в наявності посередника між адресантом і адресатом –редактора газети. Комунікативна модель споживацько-інформаційного дискурсу набуває такого вигляду (див. рис. 1): 

c2

()

cf

( )

c0

()

f2

Рис. 1. Модель англомовного споживацько-інформаційного дискурсу

Адресант – автор ПГО – передає зміст повідомлення редактору. Останній вносить корективи у графічне оформлення оголошення, розміщує його у відповідній рубриці. Текст повідомлення сприймається адресатом – читачем газети як продукт спільної діяльності автора (первинного адресанта) і редактора (вторинного адресанта). Наявність вторинного адресанта – посередника між автором і читачем повідомлення – редактора газети свідчить про вторинну природу тексту ПГО.

Розділ 2. “Семантичні особливості приватних газетних оголошень у сучасній британській періодиці”. Серед найрізноманітніших способів представлення вербалізованої інформації найбільш стереотипним є фрейм. Останній визначаться як система пропозицій, у якій до одного й того самого логічного суб’єкта ДЕЩО приєднується кілька логічних предикатів, що характеризують суб’єкт за якісним, кількісним, буттєвим, локативним, темпоральним й оцінним параметрами (С.А. Жаботинська).

Як окремий тип тексту ПГО має свою канонічну структуру, універсальну схему організації його змісту. За наявності різних варіантів фреймового моделювання, що зустрічаються в лінгвістичних працях, найбільш вдалим для побудови універсальної семантичної структури ПГО виступає предметно-центричний фрейм (термін С.А. Жаботинської) (див. рис.2).

ТАКИЙ                                                                        ТУТ-ЗАРАЗ

                                                                    

                       ДЕЩО …..........................ІСНУЄ                    

d2/

(, ,

f1, , , )




1. Зонально-ландшафтный принцип - важнейшее направление геоэкологического обустройства
2. ТЕМА- Экономическая эффективность использования оборотных фондов предприятия
3. СЕМІНАР Дисципліна «Історія України», як обєкт вивчення, її методологічна та джерельна база
4. а Измерение параметров ЕМКОСТЕЙ в цепи переменного тока Методические указания к лабораторн
5. Регулирование белкового синтеза
6. варианты определения понятия конфликт в современной литературе
7. Управление ~ целенаправленная деятельность руководящего состава и органов управления гражданской оборон
8. Мы ищем защиты у Аллаха от зла наших душ и дурных дел
9. тематизация первичных статистических данных это самостоятельный этап статистического исследования осно
10. Основы философии для студентов дневного отделенияпо специальности Банковское дело1 курс 1 семестр
11. РЕФЕРАТА Новосибирск 2011 УДК 658
12. Модемные компьютерные сети.html
13. Brillint isoltion C Est civiliztions hve n opportunity of
14. Подготовка лечебно-профилактических учреждений к работе в чрезвычайных ситуациях.html
15. Религия и её функции
16. реферату- Державне регулювання цін та інфляціїРозділ- Економічні теми Державне регулювання цін та інфляції
17. реферату- Шляхи підвищення ефективності використання обігових коштів на підприємствіРозділ- Економіка підп
18. на тему- ldquo;Людвиг Фейербахrdquo; Выполнил- студент 2 курса 2группа Удалов Д
19. реферату- Термін право
20. тематики Вобликова Ольга Ивановна п.