Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Лабораторна робота № 2
типи та Особливості кострукції паяльників
Мета роботи: вивчити типи, особливості конструкції та принципи роботи паяльників.
Завдання роботи:
Паяння - це один з найбільш розповсюджених видів технологічних операцій, які виконуються на виробництві та в побуті при необхідності одержання нерозємного зєднання деталей. Основний інструмент даної операції - паяльник, видів і типів якого існує досить багато.
Паяльник - ручний інструмент, що застосовується при лудінні та паянні для нагрівання деталей, флюсу, розплавлення припою і внесення його в місце контакту. Вибір паяльника залежить від частоти і типу робіт, при яких планується використання цього інструменту. Найбільш розповсюджений, універсальний вид паяльників електричний з нагрівачем (рис.1), що застосовується майже при всіх видах ремонту. Основною робочою частиною електричного паяльника є жало, що нагрівається до робочої температури і розплавляє припій здійснюючи паяння. Гвинт використовується для фіксації жала та зміни його довжини, а отвори дозволяють зменшити температуру корпусу. Електричні паяльники відрізняються за потужністю, розмірами і додатковими можливостями, такими як автоматична підтримка заданої температури, можливість заземлення і т. і. За конструкцією нагрівачів електричні паяльники розділяються на два основних типи: паяльники з ніхромовим і керамічним нагрівачами. Конструкція ніхромового нагрівача являє собою котушку з неплавкого матеріалу на якій розміщена ніхромова нитка. Головною перевагою такого нагрівача є його економічна собівартість і надійність, а недоліком - довгий час нагрівання та неможливість регулювання температури нагріву. Паяльники з керамічними нагрівачами мають покращену характеристику за швидкістю нагрівання та температурою нагріву. Паяльник з керамічним нагрівачем має такі основні складові частини: 1) керамічний нагрівач - трубка з кераміки, що нагрівається під дією електричного струму; 2) трубчасте жало на відміну від стрижневого у звичайного паяльника; 3) кожух жала; 4) фіксатор.
За конструкцією електричні паяльники розділяють на молоткові, торцеві та Г-подібні. Всі вони мають істотні недоліки: значні витрати часу на нагрів і окислення жала та непродуктивна витрата електроенергії.
Набагато швидше процес паяння відбувається при використанні імпульсних паяльників. Характерною особливістю яких є миттєве нагрівання жала до робочої температури за допомогою електроструму після натискання відповідної кнопки. Охолодження жала відбувається також миттєво на відміну від електричного паяльника. Ця властивість імпульсного паяльника гарантує безпечність та зручність при його використанні. Такі типи паяльників застосовують, насамперед, у радіоелектроніці. Конструктивно паяльник оформлений у вигляді пістолета, у кожусі якого розміщений трансформатор.
У випадку неможливості застосування електричного паяльника використовуються газові паяльники (рис. 2, 3). Такий паяльник в одному корпусі містить жало і газовий балон.
а) б) |
Рис.1. Зовнішній вигляд (а) та конструкція (б) електричного паяльника |
Під час проведення процесу паяння необхідно дотримуватися заданої робочої температури. Зниження робочої температури призводить до недостатньої рідкотекучості припою та поганого змочування поверхонь, що зєднуються. Значне збільшення температури викликає вигорання флюсу до активації поверхонь спаю. Оптимальна температура пайки Tп залежить від температури плавлення припою Тпл :
.
В залежності від теплоємності зєднання визначають потужність паяльника. У відповідності до необхідної потужності паяльника зниження температури робочого жала Тж не повинно перевищувати 20-40 оС:
Для проведення високоякісного паяння температуру робочого жала паяльника потрібно контролювати і при необхідності регулювати. Для цього в промисловості застосовують паяльники з автоматичним регулятором температури.
а) |
|||
б) |
в) |
г) |
д) |
Рис. 2. Зовнішній вигляд газового паяльника (а) та типи насадок: б) насадка для паяння; в) різновид ножів для різання; г) різновид ножів для профілювання; д) насадка для гарячого повітря |
|||
б) Рис. 3. Конструкція газового паяльника: 1 каталізатор; 2 - захисна насадка; 3 - гайка для кріплення захисної насадки; 4 керамічний ізолятор; 5 - блокіратор від дітей; 6 - пусковий пристрій; 7 - блокіратор (для тривалої роботи); 8 кнопка контролю полум'я; 9 - бак ; 10 - клапан для наповнення бака газом |
За умови правильно визначеної робочої температури паяльника припій повинен швидко плавитися, але не стікати з робочої частини паяльника (жала), і відповідно, каніфоль повинна не вигорати миттєво. Якість паяних зєднань багато в чому залежить від форми заточення жала паяльника та відсутності дефектів на поверхні жала.
2.1. Розглянути основні типи та особливості конструкції паяльників.
2.2. Вивчити послідовність та особливості технологічних операцій паяння для різних видів паяльників.
2.3. Оформити звіт виконаної роботи.
3. ВИМОГИ ДО ЗВІТУ
У звіті необхідно відзначити:
3.1. Мету і завдання роботи.
3.2. Конструкцій основних типів паяльників.
3.3. Перелік основних факторів, які визначають якість технологічного процесу паяння.
3.3. Результати досліджень.
3.4. Висновки по роботі.
4. КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
4.1. Які типи електричних паяльників вам відомі?
4.2. Для чого необхідно контролювати температуру паяння? Яким чином може здійснюватися цей контроль?
4.3. У чому полягає технологічний процес лудіння? Яке його призначення?
4.4. В чому перевага імпульсного паяльника?
4.5. Яким чином визначається необхідна температура нагріву паяльника?
4.6. Яким чином визначається необхідна потужність паяльника?