У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Економіка організація і управління підприємствами А В Т О Р Е Ф Е Р А Т дисертації на здобуття н

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 26.12.2024

26

 

СХІДНОУКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

імені ВОЛОДИМИРА ДАЛЯ

МАКУХІН ГЕННАДІЙ АНАТОЛІЙОВИЧ

УДК 338.512 (049.3)

ОЦІНКА ТРАНСАКЦІЙНИХ ВИТРАТ ПІДПРИЄМСТВА

Спеціальність 08.06.01 - Економіка, організація і управління

підприємствами

А В Т О Р Е Ф Е Р А Т

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

Луганськ - 2005

Дисертацією є рукопис.

Роботу виконано у Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України (м. Луганськ).

Науковий  керівник:

доктор економічних наук, професор

Козаченко Ганна Володимирівна,

Східноукраїнський національний

університет імені Володимира Даля

Міністерства освіти і науки України,

завідуюча кафедрою менеджменту.

Офіційні опоненти:

доктор економічних наук, професор Акмаєв Анатолій Ісайович,Донбаський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, перший проректор, завідувач кафедри економіки та управління  (м. Алчевськ);

кандидат економічних наук, доцент Ячменьова Валентина Мар’янівна, Національна академія природоохоронного та курортного будівництва Міністерства освіти і науки України, завідуюча кафедрою маркетингу та менеджменту (м. Сімферополь).

Провідна установа –Інститут економіки промисловості НАН України, відділ проблем економіки підприємств (м. Донецьк).

Захист відбудеться 1 квітня 2005 р. о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 29.051.01 у Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України за адресою: 91034, Луганськ-34, кв. Молодіжний, 20а.

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля за адресою:  91034, Луганськ-34, кв. Молодіжний,, 20а.

Автореферат розіслано 1 березня 2005 року.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради

Г.В.Козаченко

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Розвиток ринкових відносин перетворює інформацію на відповідний ресурс, який в окремих випадках є рідкісним та обмеженим. Пошук повної та достовірної інформації щодо контрагентів при просуванні товару на ринку потребує витрат часу, коштів, високої кваліфікації працівників, їх знань і навичок. Тому реформування економіки України має грунтуватися не тільки на постулатах класичної та неокласичної економічної теорії, але й на принципах та основних положеннях інституціоналізму. Це зумовлено й появою нових для України організацій ринкової інфраструктури, і подальшим розподілом праці, і прагненням підприємств сконцентрувати зусилля саме на виробництві продукції. За умов трансформаційної, а тим більш ринкової економіки, підприємства самі визначають партнерів, організують постачання та збут, розвивають маркетингові дослідження, формують та реалізують цінову політику, укладають і виконують угоди. Розширення ділових зв'язків підприємств, з одного боку, позитивно впливає на їх діяльність, оскільки підвищення в розумних межах рівня спеціалізації виробництва дозволяє значно посилити конкурентні переваги. Але, з іншого боку, розширення ділових зв'язків підприємства спричиняє збільшення його трансакційних витрат. Тому необхідними є виділення таких витрат, вивчення механізму їх виникнення, оцінка їх рівня.

Поняття трансакційних витрат є новим для української наукової думки. Воно не так давно привернуло до себе увагу вітчизняних учених, хоча з моменту їх виокремлення полеміка про сутність трансакційних витрат, джерела їх виникнення не вщухає дотепер. Дослідження цього виду витрат щодо діяльності підприємства комплексно та системно не проводилися. Значну увагу до розгляду поняття трансакційних витрат зумовлено тим, що тільки на його основі можна розглянути ті види витрат підприємства, що належать до категорії трансакційних, та, відповідно, розробити способи оцінки величини витрат і визначити їх вплив на ефективність діяльності підприємства. Трансакційні витрати є невидимими, неочевидними витратами. Вони сховані між іншими накладними витратами підприємства та витратами періоду. Але незважаючи на невидимість, трансакційні витрати можуть впливати на рівень витрат та фінансові результати підприємства, на собівартість одиниці продукції і, зрештою, на цінову конкурентоспроможність підприємства. Тому вивчення передумов та джерел виникнення трансакційних витрат, їх впливу на рівень витрат підприємства є новим завданням, що потребує відповідного вирішення й обґрунтування способів розв'язання. Необхідність вивчення трансакційних витрат підприємства та розробки практичних рекомендацій щодо їх оцінки зумовила вибір теми дисертаційної роботи та її актуальність.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано у відповідності із планом наукових досліджень Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. При виконанні госпрозрахункової теми І-02-04 “Удосконалення організації управління витратами на комбінаті” (номер держреєстрації 0104U003316) здобувачем з використанням результатів проведеного дескриптивного аналізу інформаційних джерел трансакційних витрат підприємств проаналізовано їх стан та встановлено ступінь розгалуженості структури таких витрат. Розроблені здобувачем підходи до визначення впливу інтенсивності конкуренції на рівень та розмаїтість трансакційних витрат підприємства використані при виконанні держбюджетної теми ДН-33-03 “Розробка механізму управління конкурентоспроможністю суб’єктів господарської діяльності в умовах глобалізації економіки” (номер держреєстрації 0103U00421).

Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка теоретичних основ та реалізація прикладних способів оцінки трансакційних витрат підприємства.  

Для досягнення поставленої мети дослідження вирішені такі наукові та практичні завдання:

вивчено з позиції неоінституційної теорії сутність трансакцій у ринковій економіці та розглянуто їх класифікації;

досліджено умови формування трансакційних витрат в економіці України та обґрунтовано необхідність їх вивчення на рівні підприємства;

вивчено розмаїтість видів трансакційних витрат підприємства та проведено їх упорядкування;

розроблено та здійснено процедури дослідження трансакційних витрат підприємства;

розроблено способи оцінки трансакційних витрат підприємства;

досліджено вплив трансакційних витрат підприємства на ефективність його діяльності;

упроваджено в діяльність підприємств розроблені рекомендації.

Об'єктом дослідженняє трансакційні витрати підприємства. Предметом дослідженняє логіка, принципи та способи оцінки трансакційних витрат підприємства та їх впливу на ефективність діяльності підприємства.

Методи дослідження.Методологічною основою дисертації є сукупність способів наукового пізнання, методів і прийомів, що використовувалися в процесі дослідження. Теоретичною основою дослідження послугували фундаментальні положення неоінституційної теорії, наукові праці вітчизняних і зарубіжних учених у галузі неоінституціоналізму, трансакційних витрат та особливостей трансформаційного етапу в економіці України.  

Правове поле дослідження склали чинні законодавчі та нормативні документи, що регулюють контрактні відносини в Україні. Інформаційною базою дослідження є статистичні дані про витрати підприємств та результати власних досліджень.

У роботі використано системний аналіз (при вивченні трансакційних витрат у ринковій економіці та дослідженні умов формування трансакційного сектора в економіці України); дескриптивний аналіз, метод угруповань та метод експертної оцінки (при аналізі стану інформаційних джерел трансакційних витрат підприємства); вертикальний метод, метод порівняльного аналізу (при аналізі структури трансакційних витрат підприємства); фактичний аналіз (при аналізі контрактних відносин підприємства); кореляційно-регресивний аналіз (при вивченні витрат, що пов’язані з отриманням та використанням інформації щодо здійснення трансакцій); статистичні методи (при дослідженні якості управлінських рішень щодо трансакційних витрат підприємства); метод логічного аналізу (при розробці принципових основ та методики оцінки трансакційних витрат підприємства); пірамідальний аналіз, методи аналізу беззбитковості та аналізу граничних витрат (при визначенні впливу трансакційних витрат на ефективність діяльності підприємства).

Наукова новизна отриманих результатів.Основний науковий результат дисертаційної роботи полягає в розробці процедур дослідження трансакційних витрат підприємства й обґрунтуванні принципових підходів до їх оцінки.

Наукова новизна результатів дослідження полягає в такому:

уперше:

розроблено процедури дослідження трансакційних витрат підприємства, серед яких виділено основні та забезпечувальні, реалізація яких передбачає досягнення інформаційної, аналітично-оціночної та управлінської цілей діяльності підприємства;

побудовано модель дескриптивного аналізу стану інформаційних джерел трансакційних витрат підприємства на основі поєднання угруповань усіх інформаційних джерел таких витрат та виконаної деталізації їх класифікаційних груп;

показано, що кількість видів трансакційних витрат підприємства, їх характер і структура залежать від рівня інтенсивності конкуренції: чим більш вільною є конкуренція на ринку, тим більш розгалуженою є структура трансакційних витрат підприємства та навпаки;

розроблено способи оцінки трансакційних витрат підприємства, підґрунтям якої є система загальних і часткових показників;

показано можливість використання пірамідального аналізу, аналізу беззбитковості та аналізу граничних витрат при визначенні впливу трансакційних витрат на ефективність діяльності підприємства;

удосконалено:

класифікацію трансакційних витрат підприємства, яку, виходячи з можливості локалізації трансакційних витрат, визначення їх величини на основі даних оперативного та бухгалтерського обліку, зведено до вичерпного переліку елементарних витрат, що складають загальну величину трансакційних витрат кожного виду.

Практичне значення отриманих результатів.Розроблені в дисертації підходи, способи й отримані результати являють собою методичну базу оцінки трансакційних витрат підприємства.

До числа результатів, що мають найбільше практичне значення, належать пропозиції щодо:

дескриптивного аналізу інформаційних джерел трансакційних витрат підприємства;

процедури аналізу трансакційних витрат підприємства;

методики оцінки трансакційних витрат підприємства;

визначення впливу трансакційних витрат на ефективність діяльності підприємства.

Результати дисертаційної роботи використовуються в практичній діяльності промислових підприємств, що підтверджується відповідними документами, які містяться в додатках до дисертації: Лутугинський державний науково-виробничий валковий комбінат (довідка № 267/15 від 27.09.2004 р.), р.), ТОВ ВКФ “ЛІА Лтд” (акт упровадження від 15.10.2004 р.)

Особистий внесок здобувача.Наукові положення, розробки та висновки дисертаційної роботи є результатом самостійно проведеного дослідження автора щодо оцінки трансакційних витрат підприємства. Внесок автора в колективно опубліковані роботи конкретизовано у списку публікацій.  

Апробація результатів дисертації.Отримані результати наукового дослідження, висновки та пропозиції доповідалися, обговорювалися та схвалені на YI та IХ Міжнародних науково-практичних конференціях “Університет і регіон” (м. Луганськ, 2000 та 2003 рр.); Міжнародній науковій конференції молодих учених-економістів “Проблемы обеспечения экономического роста” (м. Донецьк, 2001 р.);  Всеукраїнській науково-практичній конференції “Сучасні проблеми економіки підприємства” (м. Дніпропетровськ, 2003 р.); IVМіжнародній науковій конференції студентів і молодих учених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання” (м. Донецьк, 2003 р.);
ІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти”
(м. Полтава, 2004 р.); ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Маркетингові дослідження в Україні” (м. Київ –Ялта, 2004 р.); ІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції “Економіка підприємства: проблеми теорії та практики” (м. Дніпропетровськ, 2004 р.); Всеукраїнській науково-практичній конференції “Економічні проблеми сталого розвитку підприємств в умовах ринкової економіки” (м. Луганськ, 2004 р.).

Публікації.Основні результати дослідження опубліковано в 20 наукових працях, серед яких  7 статей у наукових журналах, 4 статті –у збірниках наукових праць та 9 публікацій у матеріалах наукових конференцій. Загальний обсяг публікацій ,47 д.а., з яких автору належить 4,1 д.а.

Структура й обсяг роботи.Дисертація складається із вступу, трьох розділів і висновків, викладених на 228 сторінках друкованого тексту. Матеріали дисертації містять 42 таблиці та 8 рисунків, які подано на 36 сторінках. Список використаних джерел із 186 найменувань уміщено на 17 сторінках, 2 додатки –на 3 сторінках.  

ОСНОВНИЙ  ЗМІСТ  ДИСЕРТАЦІЙНОЇ  РОБОТИ

В дисертаційній роботі на основі проведеного автором дослідження захищаються такі основні положення.

Розділ 1. Передумови вивчення трансакційних витрат підприємства. Інституційна економічна теорія визнає, що “економічні агенти діють у світі великих трансакційних витрат”.2

У відповідності з цим кожна трансакція, що визначається як відчуження та одержання прав власності, супроводжується певними витратами –трансакційними.

Інституційні перетворення в Україні зводяться до двох взаємопов’язаних процесів: специфікації прав власності, насамперед шляхом передачі їх з рук держави до рук приватних агентів, та переходу від планового регулювання до ринкового, що передбачає зміну ролі держави в економіці. Вивчення існуючих думок щодо зв’язку зростання ролі держави та збільшення трансакційних витрат підтвердило наявність різних точок зору.

Відповідно до найбільш поширеної думки щодо перетворення держави на суб'єкт економічних відносин трансакційні витрати мають явну тенденцію до збільшення. Але з іншої точки зору зі зростанням значущості та стабільності ролі держави трансакційні витрати зменшуються, оскільки правила гри на “економічному полі” чітко визначено, і тому проблеми співробітництва найчастіше вирішуються без посередників (судів, арбітражу, органів державної влади та ін.). З урахуванням особливостей перехідного періоду можна вважати, що в Україні трансакційні витрати будуть збільшуватися. В сучасній Україні ринкові інститути, що заощаджують трансакційні витрати, поки що не створені. Ще однією причиною збільшення трансакційних витрат в українській економіці є наявність тіньової економіки. Здійснення обмінів у нелегальному режимі також пов’язано з витратами, оскільки ті, хто працює в тіньовій економіці, можуть економити на одному типі витрат, але вони змушені платити “ціну позалегальності”, яка може бути значною.

Вивчення трансакційних витрат повинно здійснюватися не тільки на макрорівні, але й на рівні підприємств, оскільки це дозволяє вирішити головне питання при дослідженні трансакційних витрат –що саме обходиться дорого під час трансакцій. У ході дослідження були виявлені передумови, що викликають необхідність вивчення трансакційних витрат, які формуються на рівні підприємства. Вони зводяться до такого.

З погляду неоінституційного аналізу, підприємство має контрактну природу, тому що контракти за умов ринкової економіки опосередковують економічні відносини між підприємствами. Будь-який контракт супроводжується трансакційними витратами.

Існуюча конкуренція є, з одного боку, рушійною силою розвитку виробництва. Але з іншого боку, зусилля підприємства в конкурентній боротьбі є одним з джерел збільшення трансакційних витрат. Рівень трансакційних витрат підприємства, які впливають на інтенсивність цінової конкуренції, формують масштаб ринку, вид конкурентного ринку, галузь виробництва, вид стратегії просування товару, еластичність попиту на товар та стадія життєвого циклу товару.

На рівні підприємства формуються основні види трансакційних витрат (рис. 1).

Визнання трансакційних витрат підприємства складовою його загальних витрат вимагає дещо інакше поглянути на структуру витрат підприємства. Традиційно в економічній науці у структурі витрат підприємства виділяють виробничі та невиробничі витрати. У працях учених-неоінституціоналістів сукупні виробничі витрати складаються із трансформаційних витрат (витрат виробничих факторів) і трансакційних витрат на визначення, захист і нагляд за дотриманням прав власності на товари. Якщо рівень трансформаційних витрат визначається технологічними чинниками, то рівень трансакційних витрат –інституційними чинниками.

Трансакційні витрати підприємства є особливим видом витрат, які значно відрізняються від їх інших видів. За джерелами їх покриття виділяють дві складові трансакційних витрат підприємства  витрати та втрати. Трансакційні витрати підприємства можуть бути явними, що піддаються виділенню на основі певної документації, та неявними, виділення яких має певні труднощі (нелегальні інституційні трансакційні витрати).

Як будь-яку частку витрат підприємства, трансакційні витрати необхідно вивчати, що передбачає постановку принципово нових питань щодо такого вивчення, основними з яких є систематизація таких витрат, процедури їх дослідження та оцінки.

Розділ 2. Дослідження трансакційних витрат підприємств. Розмаїття трансакційних витрат підприємства зумовило необхідність їх класифікації, якій передувало виділення певних типів трансакційних витрат. Класифікацію трансакційних витрат підприємства виконано на основі вивчення сутності трансакційних витрат, що виникають на рівні підприємства, огляду й аналізу існуючих класифікацій, виведення типів трансакційних витрат та їх характеристик. Класифікацію трансакційних витрат підприємства побудовано, виходячи з можливості локалізації трансакційних витрат, визначення їх величини на основі даних оперативного та бухгалтерського обліку, та зведено до вичерпного переліку елементарних витрат, що складають загальну величину трансакційних витрат кожного виду (табл. 1).

Класифікація трансакційних витрат підприємства дозволяє чітко їх виділити, визначити пріоритетність, організувати моніторинг, проконтролювати їх рівень, визначити заходи щодо їх зменшення, а також розробити процедури їх дослідження.

Виконана в дисертаційній роботі класифікація трансакційних витрат підприємства стала підґрунтям для вивчення процедур дослідження таких витрат і формування їх інформаційного забезпечення. Вивчення таких процедур є важливою передумовою проведення оцінки трансакційних витрат підприємства. В роботі показано, що процедурам дослідження трансакційних витрат на макрорівні приділяється увага як зарубіжними, так і вітчизняними вченими-економістами. Але такі процедури істотно відрізняються від процедур на мікрорівні, які дотепер не вивчалися. Отже, процедури дослідження трансакційних витрат підприємства в роботі розроблено вперше.

Здійснення процедур дослідження трансакційних витрат підприємства значною мірою залежить від інформаційного забезпечення, під яким у роботі розуміється процес цілеспрямованого руху інформаційних ресурсів, що складаються із сукупності інформації, яка характеризує трансакційне середовище підприємств. Тому розгляду процедур дослідження трансакційних витрат підприємств та їх інформаційного забезпечення передує розгляд структури трансакційного середовища підприємств. Трансакційне середовище підприємств розглядається як структурована за секторами сукупність чинників, зовнішній та внутрішній сектори якої взаємодіють у результаті здійснення трансакційних технологій. Під трансакційними технологіями, які дуже мало вивчені у вітчизняній економічній літературі, а на практиці здійснюються переважно методом спроб та помилок, розуміються такі інструменти управління, використання яких веде до максимізації цінності підприємства.

Запропонована сукупність процедур дослідження трансакційних витрат підприємства складається з шести основних та однієї забезпечувальної. До числа основних належать: процедура дослідження джерел утворення інформації про трансакційні витрати підприємства, процедура збирання інформації для об’єктивного та реального їх аналізу, процедура аналізу отриманої інформації про трансакційні витрати, процедура оцінки трансакційних витрат підприємства, процедура їх прогнозування, процедура розробки та прийняття рішення про здійснення трансакцій. Роль забезпечувальної відіграє процедура збереження інформації про трансакційні витрати підприємства. Реалізація сформованих процедур дослідження трансакційних витрат, кожну з яких докладно розглянуто в роботі й визначено орієнтири їх організаційного супроводу, передбачає досягнення інформаційної, аналітично-оціночної та управлінської цілей діяльності підприємства.

Кожна із запропонованих процедур є значущою, проте процедурі дослідження джерел утворення інформації про трансакційні витрати підприємства приділено найбільшу увагу з таких причин. Для визначення рівня трансакційних витрат підприємства необхідна інформація, яка задовольняла б певним вимогам, сутність яких розглянуто в роботі. За умов недотримання вимог, що ставляться до інформації про трансакційні витрати, виконання наступних процедур зводиться нанівець, а якість управлінських рішень про здійснення трансакцій є дуже низькою. Тому для поглиблення та деталізації дослідження джерел утворення інформації про трансакційні витрати підприємства використано дескриптивний аналіз, модель якого побудовано в роботі.

Модель дескриптивного аналізу виконано на основі використання якісних характеристик інформаційних джерел трансакційних витрат підприємств, які згруповано за такими ознаками: інформація регулярної звітності бухгалтерського обліку, інформація нерегулярної звітності бухгалтерського обліку підприємств та інформація, отримана в результаті аналітичної експертної оцінки. Модель дескриптивного аналізу побудовано на основі поєднання груп усіх інформаційних джерел трансакційних витрат та проведеної їх деталізації. Дескриптивний аналіз дозволяє показати, який вид трансакційних витрат можна отримати, використовуючи ту чи іншу групу джерел, подати характеристику кожного джерела та вказати конкретний його вид для кожної групи.

З результатів дескриптивного аналізу випливає, що стан інформаційних джерел трансакційних витрат підприємства є різним. Так, періодична звітність бухгалтерського обліку підприємств, що складає першу групу, дає змогу отримати найбільш повну та вірогідну інформацію про трансакційні витрати підприємства. Однак така інформація є розпиленою по рахунках та субрахунках бухгалтерського обліку. Ще менш систематизованими є разові документи бухгалтерського обліку підприємств, що входять до другої групи інформаційних джерел. Щодо третьої групи інформації, отриманої експертним шляхом, то, на жаль, її можуть характеризувати неповнота та вірогідність. Крім того, така інформація значною мірою варіює залежно від масштабу підприємства, виду його діяльності, галузевої належності,  розташування підприємства, зв'язків з представниками місцевої влади, а також від надійності та компетентності експертів. Таким чином, за результатами проведеного дескриптивного аналізу можна визнати, що групи інформаційних джерел трансакційних витрат підприємства різняться за повнотою та вірогідністю.

З використанням проведених у роботі процедур та, зокрема, на базі моделі дескриптивного аналізу, було проведено аналіз динаміки та структури трансакційних витрат підприємств різної галузевої належності. Результати аналізу трансакційних витрат підприємств дозволили зробити такі висновки. Підприємства, які працюють на монопольному ринку, представлені ВАТ “ХК “Луганськтепловоз” та Лутугинським державним науково-виробничим валковим комбінатом. На цих підприємствах витрати на сплату податків та обов’язкових платежів складають приблизно половину від загальної суми трансакційних витрат. Від однієї четвертої до майже третини загальної суми трансакційних витрат цих підприємств складають витрати на утримання підрозділів та спеціалістів бухгалтерії, що займаються контролем за стягненням дебіторської заборгованості. Але якщо витрати на сплату податків та обов’язкових платежів є обов’язковим елементом законослухняної поведінки підприємства в зовнішньому середовищі, то витрати на утримання підрозділів та спеціалістів бухгалтерії, що займаються контролем за стягненням дебіторської заборгованості, є вимушеним елементом. До групи підприємств, що діють на конкурентному ринку, увійшли ВАТ “Фірма “Стиль” (швейна продукція), ТОВ ВКФ “ЛІА Лтд” (торгова діяльність, виробництво мінеральної води та фруктових напоїв), ЗАТ “Кондитерська фабрика “АВК” та ТФ “Майстер” (торгівля будівельними матеріалами). На відміну від підприємств-монополістів, структура трансакційних витрат цих підприємств є більш розгалуженою, хоча витрати на сплату податків та обов’язкових платежів у них також є досить суттєвими. Але при цьому вагома частка трансакційних витрат припадає на такі види витрат, як утримання відділу маркетингу, підготовка до укладання договорів на збут продукції та договорів матеріального постачання, витрати на рекламу. Отже, кількість видів трансакційних витрат підприємства, їх характер та структура залежать від рівня інтенсивності конкуренції: чим вищий рівень інтенсивності конкуренції на ринку, тим більш розгалуженою є структура трансакційних витрат підприємства, й навпаки, чим вищий рівень монополізації, тим менш розмаїтою є така структура.

Розділ 3. Способи оцінки трансакційних витрат підприємства. Дослідження показали, що в ринкових умовах оцінка трансакційних витрат підприємств є важливою передумовою їх функціонування. Така оцінка є багатовимірною, що зумовлюється напрямами використання її результатів. До числа напрямів використання результатів такої оцінки належать: управління витратами; фінансове планування; забезпечення інвестиційної привабливості, конкурентоспроможності та економічної безпеки підприємства; формування його іміджу; визначення впливу на ефективність діяльності підприємства.

Для підприємств, що належать до числа містоутворюючих або таких, що мають стратегічне значення, перелік напрямів використання результатів оцінки його трансакційних витрат доповнюють забезпечення економічної безпеки регіону та надання державної підтримки такому підприємству. В роботі докладно розглянуто кожен з напрямів використання результатів оцінки трансакційних витрат підприємства та показано, що результатами оцінки трансакційних витрат можуть користуватися не лише внутрішні, але й зовнішні користувачі.

Багатоплановість використання результатів оцінки трансакційних витрат підприємств зумовила необхідність розробити підхід до вибору способів оцінки таких витрат. Такий підхід являє собою впорядковану сукупність способів оцінки трансакційних витрат підприємства. Її підґрунтям є запропоновані в роботі принципові основи оцінки таких витрат підприємства. Найважливішим елементом цих принципових основ виступає дворівнева система загальних і часткових показників. До групи загальних показників входять: трансакційні витрати на гривню валового доходу підприємства, трансакційні витрати на гривню валових витрат підприємства, рентабельність трансакційних витрат та інтегральний коефіцієнт трансакційності. Використання цієї групи показників дає змогу отримати панорамний вигляд трансакційних витрат підприємства. Призначенням часткових показників є оцінка окремих видів трансакційних витрат у відповідності до їх видів, визначених у роботі. Часткові показники покликані дати характеристику величини окремих видів трансакційних витрат підприємства, що дозволить, по-перше, мати уявлення про розмір таких витрат, а по-друге, розрахувати питому вагу окремих видів трансакційних витрат підприємства у їх загальній величині. До числа часткових показників, наприклад, належать питома вага витрат на формування та ведення баз інформації, частка витрат на маркетингові дослідження тощо. Крім того, частковими вважаються показники ефективності окремих видів трансакційних витрат, такі, як ефективність реклами. Питання розрахунку часткових показників оцінки трансакційних витрат підприємства певною мірою можна вважати вирішеним при проведенні аналізу таких витрат, результати якого представлено в роботі.

Запропоновані способи дозволяють визначити абсолютний і відносний рівні трансакційних витрат як складової загальних витрат підприємства з подальшим використанням отриманих результатів в управлінні витратами підприємства та при визначенні впливу трансакційних витрат на ефективність його діяльності. Інструментом реалізації запропонованих способів оцінки трансакційних витрат підприємства виступає розроблена відповідна методика. В роботі розглянуто її призначення, докладно охарактеризовано етапи, вказано на проблеми, які можуть виникати при використанні; визначено орієнтири організаційного супроводу; проведено апробацію та прокоментовано отримані результати оцінки трансакційних витрат.

Серед загальних показників оцінки трансакційних витрат підприємства, використання яких у комплексі є найбільш доцільним, особливе значення має інтегральний коефіцієнт трансакційності. Такий коефіцієнт показує, наскільки дієвим та ефективним було використання трансакційних витрат підприємства, а також цілком вірогідно відображає ступінь взаємодії аналізованих підприємств із зовнішнім середовищем. Розрахунки такого показника мають проводитися в динаміці та порівнюватися з іншими загальними показниками оцінки трансакційних витрат підприємства. Значення інтегрального коефіцієнта трансакційності, що наближається або дорівнює одиниці, свідчить про те, що трансакційні витрати збільшуються повільніше, ніж прибуток та валовий дохід підприємства. Таке явище можна вважати раціональним за умов позитивності інших показників розвитку підприємства. Значення коефіцієнта трансакційності, що перевищує одиницю, у випадку, коли не йдеться про стратегічну орієнтацію підприємства на таких фазах життєвого циклу, як поява та активний розвиток, свідчать про неефективність використання трансакційних витрат. Результати розрахунків інтегрального коефіцієнта трансакційності представлено в табл. 2.

Висновки, зроблені за результатами апробації методики оцінки трансакційних витрат підприємств, зводяться до такого. Коливання інтегрального коефіцієнта трансакційності зумовлені як об’єктивними, так і суб’єктивними причинами. Формування ринкового середовища, поступову його стабілізацію та уповільнення інтенсивності конкурентної боротьби на окремих ринках можна віднести до зовнішніх причин, вплив яких веде до повільного, але неухильного зниження інтегрального коефіцієнта трансакційності. Таку тенденцію можна спостерігати практично на усіх досліджуваних підприємствах. До числа суб’єктивних причин можуть належати технічні та технологічні особливості, якість управлінських рішень, щодо здійснення трансакцій та ін. Чим вищими є значення інтегрального коефіцієнта трансакційності, тим вищий рівень ефективності використання трансакційних витрат. Але зі стратегічної точки зору така залежність може трансформуватися, що зумовлюється досить високими трансакційними витратами, призначенням яких є забезпечення стабільних зв’язків та гарантованих доходів у майбутньому.

Отже, за результатами проведеної апробації можна визнати легітимність, репрезентативність та достатню якість запропонованих способів оцінки трансакційних витрат підприємства, бо вони не відкидають погляди на управління витратами підприємства та не вступають у протиріччя з наявними системами планування витрат.

Оскільки всі операції з товарами супроводжуються обміном прав власності, то не можна зневажати впливом трансакційних витрат на ефективність діяльності підприємства. Стандартним способом, який рекомендують класики теорії трансакційних витрат, є мінімізація середніх трансакційних витрат. Ідеальною умовою використання такого способу є досконала конкуренція протягом довгострокового періоду, яка на практиці зустрічається дуже рідко. Зважаючи на це, а також спираючись на результати проведених у роботі попередніх досліджень та отримані висновки, доведено, що певною мірою цілям вимірювання впливу трансакційних витрат на ефективність діяльності підприємства може слугувати зіставлення темпів зростання запропонованих загальних показників оцінки таких витрат. Такий підхід було використано при апробації запропонованої методики оцінки трансакційних витрат підприємств. ЇЇ результати графічно зображено на рис. 2.

За даним способом вплив трансакційних витрат на ефективність діяльності підприємства є позитивним при перевищенні темпів зростання валового доходу над темпами збільшення трансакційних витрат або наявності тенденції зростання цього співвідношення. Суттєвим такий вплив можна вважати за умов, якщо аналізоване співвідношення перевищує одиницю.

З огляду на те, що трансакційні витрати є розпорошеними по підприємству та немає єдиного способу їх вимірювання, для оцінки впливу таких витрат на ефективність діяльності підприємства пропонується використовувати пірамідальний аналіз, аналіз беззбитковості та визначення граничних трансакційних витрат. За результатами використання цих способів та порівняння отриманих результатів зроблено такі висновки. Жоден із способів, що розглядаються, не є бездоганним. Кожен із способів дозволяє розглянути вплив трансакційних витрат на ефективність діяльності підприємства з різних точок зору. Використання цих способів може здійснюватися як у комплексі, так і окремо, що залежить від поставлених  цілей, які можуть бути стратегічними або локальними. Так, якщо цілі мають стратегічний характер, найбільш вірогідні результати оцінки впливу трансакційних витрат на ефективність діяльності підприємства можуть бути отримані в результаті використання пірамідального аналізу, аналізу беззбитковості або їх поєднання. Визначення граничних трансакційних витрат також може слугувати цілям стратегічного характеру, але масштаб використання цього методу є значно меншим, ніж попередні два. Тому його використання більш доцільне при розгляді та досягненні цілей локального характеру.

Дослідження показали, що в залежності від масштабу діяльності підприємства, фази його життєвого циклу, рівня інтенсивності конкуренції на ринку, де воно працює, поставлених в різні періоди цілей та завдань запропоновані способи оцінки впливу трансакційних витрат підприємства на ефективність його діяльності можуть використовуватися по-різному й давати при цьому різні, але не суперечливі, результати.

ВИСНОВКИ

У дисертаційній роботі на основі проведеного дослідження здійснено вирішення актуального науково-практичного завдання щодо розробки теоретичних основ та реалізації прикладних способів оцінки трансакційних витрат підприємства.  

Основні висновки та результати, отримані в ході дослідження, зводяться до такого.

1. Наявність відповідної інституційної бази  сукупності економічних, політичних і соціальних інститутів  є основною умовою існування ринкового середовища. Трансакційні витрати є необхідним та обов’язковим атрибутом ринкових відносин завдяки їх соціально-економічній природі. Трансакційні витрати в цілому визначаються як витрати економічної взаємодії, у яких би формах вона не протікала. Трансакційні витрати є надзвичайно різноманітними. Вони охоплюють витрати на прийняття рішень, розробку планів й організацію майбутньої діяльності, ведення переговорів про її зміст і умови; витрати на зміну планів, перегляд умов угоди та вирішення спірних питань; витрати на забезпечення того, щоб учасники додержували досягнутої домовленості.

2. Трансакційні витрати формуються на різних рівнях ринкових відносин, унаслідок чого мають різні соціально-економічні джерела виникнення. Якщо на макрорівні трансакційні витрати вивчаються вже досить давно, то дослідження трансакційних витрат, що формуються на рівні підприємства, ще тільки розпочинається, хоча для цього є багато передумов. Головними з них є контрактна природа будь-якого підприємства з погляду неоінституційного аналізу, оскільки будь-який контракт супроводжується трансакційними витратами, та функціонування підприємств за умов конкуренції.

. Дієвими інструментами вивчення трансакційних витрат підприємства є їх типологія та класифікація. Типологія трансакційних витрат дозволяє виділити їх типи  таксономічні одиниці, розподілити трансакційні витрати за певними групами, які характеризуються єдністю характеру витрат, їх однорідністю. Класифікацію трансакційних витрат підприємства виконано на основі результатів їх типології, вивчення сутності трансакційних витрат, що формуються на рівні підприємства, їх характеристик, огляду та аналізу існуючих класифікацій.  

4. Наявність процедур дослідження трансакційних витрат підприємства є важливою передумовою проведення їх оцінки. Вперше розроблені процедури дослідження трансакційних витрат, що формуються на рівні підприємства, ґрунтуються на виконаній у роботі класифікації таких витрат і значною мірою залежать від інформаційного забезпечення та характеристик трансакційного середовища підприємств. Реалізація сформованої сукупності процедур дослідження трансакційних витрат, що складається з основних та забезпечувальної процедур, слугує досягненню інформаційної, аналітично-оціночної та управлінської цілей діяльності підприємства. Процедуру дослідження джерел утворення інформації про трансакційні витрати підприємства, значущість якої є безперечною, запропоновано виконувати за допомогою дескриптивного аналізу таких джерел. Модель дескриптивного аналізу побудовано на основі поєднання груп усіх інформаційних джерел трансакційних витрат та проведеної деталізації їх класифікаційних груп.

. Модель дескриптивного аналізу використано для вивчення динаміки та структури інформаційних джерел трансакційних витрат підприємств різної галузевої належності та конкурентного статусу. За результатами проведеного аналізу встановлено, що на кількість видів трансакційних витрат підприємства, їх розмір і структуру суттєво впливає інтенсивність конкуренції, а саме: чим більш інтенсивною є конкуренція на ринку, тим більш розгалуженою є структура трансакційних витрат підприємства, а чим вищий рівень монополізації ринку, тим менша кількість видів таких витрат характерна для діяльності підприємства.

. Оцінка трансакційних витрат є важливою передумовою функціонування підприємств у ринкових умовах. Така оцінка є багатовимірною, що зумовлюється численними напрямами використання її результатів. Результатами оцінки трансакційних витрат можуть користуватися не лише внутрішні користувачі підприємства, але й зовнішні. Багатоплановість використання результатів оцінки трансакційних витрат підприємств зумовила необхідність розробити підхід до вибору способів оцінки таких витрат. Такий підхід базується на використанні дворівневої системи загальних і часткових показників трансакційних витрат підприємства.

7. З метою реалізації розроблених способів оцінки трансакційних витрат підприємства запропоновано відповідну методику. Показано її призначення, мету використання, характеристику етапів, указано на проблеми, які можуть виникати при використанні; проведено апробацію на прикладі підприємств різних форм власності й галузевої належності та прокоментовано отримані результати оцінки трансакційних витрат. За результатами даної апробації можна визначити легітимність, репрезентативність і достатню якість запропонованої методики оцінки трансакційних витрат підприємства.

. З огляду на розпорошеність трансакційних витрат і на відсутність єдиного способу їх вимірювання, для оцінки впливу таких витрат на ефективність діяльності підприємства запропоновано використання кількох можливих способів: пірамідального аналізу, аналізу беззбитковості та визначення граничних трансакційних витрат. Кожен із способів дозволяє розглянути вплив трансакційних витрат на ефективність діяльності підприємства з різних позицій. Ці способі можуть використовуватися як у комплексі, так і окремо залежно від цілей –стратегічних або локальних. Отримані при цьому результати можуть бути різними, але такими, що не суперечать один одному.

ПЕРЕЛІК ОСНОВНИХ ОПУБЛІКОВАНИХ АВТОРОМ ПРАЦЬ

ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

Статті у фахових виданнях

1. Макухин Г.А. Проблемы трансакционных издержек украинских фирм в период перехода к рынку // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету. Вип.. 3.  Луганськ: СНУ, 2000.  С. 184-186.

2. Макухин Г.А. Сущность трансакционных издержек и возможность их применения на украинских предприятиях // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. 2001. №11.  С. 163-167.

3. Макухин Г.А. Виды и классификации трансакционных издержек // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 8. –Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2002.  С. 100-103.

4. Макухін Г.А. Умови формування трансакційних витрат на вітчизняних підприємствах // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 9. Ч. ІІ.  Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2002.  С. 200-205.

5. Макухін Г.А. Вплив рівня трансакційних витрат на інтенсивність цінової конкуренції // Управління проектами та розвиток виробництва. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 3(8).  Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2003.  С. 138-142.

6. Макухин Г.А. Информационная поддержка стратегии снижения трансакционных издержек // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. –. –№7 (56). – С. 178-181.

7. Макухін Г.А. Роль маркетингових комунікацій у визначенні рівня трансакційних витрат підприємства // Маркетинг: теорія і практика. Зб. наук праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 9.  Луганськ: СНУ ім. В.Даля.  С. 129-134.

. Козаченко Г.В., Макухін Г.А. Загальні показники оцінки трансакційних витрат підприємства // Регіональні перспективи. 2004. №3-5 (40-42).  С. 7-9.

Особистий внесок здобувача: запропоновано склад та порядок розрахунку загальних показників оцінки трансакційних витрат підприємства.

9. Макухін Г.А. Часткові показники оцінки трансакційних витрат підприємства // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. –. –№4(74). –С. 138-143.

Друковані праці в інших виданнях та матеріали наукових конференцій

10. Макухін Г.А. Інформаційне забезпечення розрахунків трансакційних витрат підприємства // Зб. наук. праць Донецького державного університету управління. Серія “Економіка”. Т.4. Вип. 29. –Донецьк: ДонДАУ, 2003. –С. 226-234.

11. Козаченко Г.В., Макухін Г.А. Передумови вивчення трансакційних витрат підприємства в українській економіці // Зб. наук. праць Донецького державного університету управління. Серія “Економіка”. Т.5. Вип. 34. –Донецьк: ДонДУУ, 2004, С. 186-196.

Особистий внесок здобувача: виділено основні передумови вивчення трансакційних витрат підприємства в українській економіці та подано їх характеристику.

12. Макухин Г.А. Исчисление трансакционных издержек как способ снижения затрат предприятия // Материалы YI Международной конференции “Университет и регион”: В сб. научн. тр. “Проблемы педагогики высшей школы на современном этапе, научное обеспечение решения региональных проблем, экономика, менеджмент, маркетинг, малый и средний бизнес”.  Луганск: ВНУ, 2000.  С. 143.

13. Макухин Г.А. Роль трансакционных издержек в обеспечении конкурентоспособности украинских предприятий // Материалы Международной научной конференции молодых ученых-экономистов “Проблемы обеспечения экономического роста”.  Донецк: РИА ДонГТУ, 2001.  С. 131-133.

14. Макухін Г.А. Використання трансакцій в управлінні підприємством // Матеріали VIII міжнародної науково-практичної конференції “Теорія і практика управління організацією з погляду тисячоліть”.  К.: Політехніка, 2001. –С. 158.

15. Макухін Г.А. Трансакційні витрати підприємства // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Сучасні проблеми економіки підприємства”.  Дніпропетровськ: ДНУ, 2003.  С. 84-86.

16. Макухін Г.А. Вплив трансакційних витрат на економічну ефективність // Матеріали IV Міжнародної наукової конференції студентів і молодих учених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. –Донецьк: ДонНУ, 2003. –С. 214-216.

. Козаченко Г.В., Макухін Г.А. Витрати на просування товару як важливий вид трансакційних витрат підприємства // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Маркетингові дослідження в Україні”.  Київ-Ялта: КНТЕУ, 2004.  С. 92-93.

Особистий внесок здобувача: сформульовано висновок щодо вивчення трансакційних витрат на тому рівні, де вони формуються,  на рівні виробників товарів.

18. Макухін Г.А. Підходи до оцінки трансакційних витрат підприємств // Матеріали ІХ Міжнародної конференції “Університет і регіон”. Ч. ІІ. –Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2004. –С. 138-139.

19. Макухін Г.А. Особливості формування трансакційних витрат в Україні //Всеукраїнська наукова конференція молодих науковців “Управління в ХХІ столітті: погляд молодих вчених”.  Хмельницький: ХІРУтаП, 2004.  С. 72-73.

20. Макухін Г.А. Особливості трансакційних витрат підприємства // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Економіка підприємства: проблеми теорії та практики”. Т.1.  Дніпропетровськ: Ін-т економіки ДНУ, 2004.  С. 65-66.

АНОТАЦІЯ

Макухін Г.А. Оцінка трансакційних витрат підприємства. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за  спеціальністю 08.06.01 –Економіка, організація і управління підприємствами. –Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2005.

У дисертаційній роботі виявлено умови вивчення трансакційних витрат, що формуються на рівні підприємств. Виконано класифікацію трансакційних витрат підприємства та розроблено процедури їх дослідження. Проведено дескриптивний аналіз стану інформаційних джерел трансакційних витрат підприємства. Встановлено зв’язок між рівнем інтенсивності конкуренції на ринку та розмаїтістю структури трансакційних витрат підприємства і їх характером. Сформовано комплекс лінійної багатофакторної та нелінійних парних залежностей витрат на пошук, використання і збереження інформації про трансакційні витрати підприємства від параметрів частоти надходження, швидкості, обсягів та якості інформації. Визначено напрями використання результатів оцінки трансакційних витрат підприємства. Запропоновано систему загальних і часткових показників для оцінки трансакційних витрат підприємства та показано можливість використання для оцінки їх впливу на ефективність діяльності підприємства пірамідального аналізу, аналізу беззбитковості й аналізу граничних витрат.

Ключові слова: трансакційні витрати, підприємство, оцінка, показники, процедури дослідження, ефективність.

АННОТАЦИЯ

Макухин Г.А. Оценка трансакционных затрат предприятия. –Рукопись.

Диссертация на соискание научной степени кандидата экономических наук по специальности 08.06.01 –Экономика, организация и управление предприятиями. –Восточноукраинский национальный университет имени Владимира Даля Министерства образования и науки Украины, Луганск, 2005.

В диссертационной работе осуществлено теоретическое обобщение и практическое решение актуальной задачи по разработке теоретических основ и реализации прикладных способов оценки трансакционных затрат предприятия.  

Показано, что трансакционные затраты, являясь необходимым и обязательным атрибутом рыночных отношений вследствие их социально-экономической природы, рассматриваются как затраты экономического взаимодействия экономических агентов, в каких бы формах оно не протекало. По результатам исследования различных точек зрения показано, что в экономической науке еще не сформировалось единое понятие трансакционных затрат, что и обусловливает многочисленность взглядов на их сущность. Установлено, что по определению, завоевавшему наибольшее признание, трансакционные затраты включают затраты сбора и переработки информации, проведения переговоров и принятия решений, контроля за соблюдением контрактов и принуждения к их выполнению. Рассмотрены особенности формирования трансакционного сектора в экономике Украины, проанализированы основные направления институциональных преобразований. Доказана необходимость и раскрыты предпосылки изучения трансакционных  затрат, формирующихся на уровне предприятия: контрактная природа любого предприятия с точки зрения неоинституционального анализа, деятельность предприятия в условиях конкурентной борьбы. Выполнена типология трансакционных затрат предприятия, что позволило выделить их типы –таксономические единицы, распределить трансакционные затраты по определенным группам, характеризующимся единством характера затрат и их однородностью. Усовершенствована классификация трансакционных затрат предприятия на основе результатов их типологии, изучения их сущности, обзора и анализа существующих их классификаций.

Впервые разработаны процедуры исследования трансакционных затрат предприятия, показана их зависимость от информационного обеспечения и характеристик трансакционной среды предприятия. В совокупности процедур исследования трансакционных затрат предприятия выделены основные и обеспечивающая процедуры. В осуществлении процедуры исследования источников формирования информации о трансакционных затратах предприятия использован дескриптивный анализ таких источников. Модель дескриптивного анализа построена на основе объединения групп всех информационных источников трансакционных затрат и выполненной детализации их классификационных групп. Модель дескриптивного анализа использована для изучения динамики и структуры информационных источников трансакционных затрат предприятий разной отраслевой принадлежности и конкурентного статуса. По результатам проведенного анализа установлено, что количество видов трансакционных затрат предприятия, их величина и структура в значительной мере зависят от интенсивности конкуренции. Доказана значимость оценки трансакционных затрат предприятия и охарактеризованы направления и цели использования результатов такой оценки. Предложены способы оценки трансакционных затрат предприятия, основывающиеся на двухуровневой системе общих и частных показателей. С использованием этих способов оценки трансакционных затрат предприятия разработана методика оценки трансакционных затрат предприятия, рассмотрено ее назначение, цель использования, дана характеристика этапов. Проанализированы проблемы, которые могут возникать при использовании методики оценки трансакционных затрат предприятия. Проведена апробация методики оценки трансакционных затрат предприятия на примере предприятий разных форм собственности и отраслевой принадлежности. Прокомментированы полученные результаты оценки трансакционных затрат предприятий, на основе чего можно признать легитимность, репрезентативность и достаточное качество предложенной методики.

Ключевые слова: трансакционные затраты, предприятие, оценка, показатели, процедуры исследования, эффективность.  

ANNOTATION

Makuhin G.A. –The Evaluation of Enterprise Transaction Costs. - Manuscript.

Thesis for a candidate’s degree by a specialty 08.06.01 –Economics, organization and enterprise management.  –East-Ukrainian  National University named by Vladimir Dal of the Ministry of education and science of Ukraine, Luhansk, 2005.

The conditions of studying the transaction costs on enterprise level are elicited. The classification of enterprise transaction costs is built. The researching procedures for transaction costs are created. The descriptive analysis of the position of information sources for enterprise transaction costs is made. The relation between the competition intensiveness level and the variety of structure of enterprise transaction costs and their character is determined. The complex of linear dependency with many factors and non-linear paired dependencies the costs for search, usage and storing the information about enterprise transaction costs on parameters of receiving frequency, quickness, volume and quality of information is formed.  Directions of usage the results of valuation enterprise transaction costs are specified. The system of common and specified indicators for evaluation enterprise transaction costs is proposed. The opportunity of usage pyramidal analysis, break-even point analysis and the analysis on marginal costs to evaluate transaction costs influence on the efficiency of enterprise activity is shown.

Key words: transactional costs, enterprise, evaluation, indicators, research procedures, efficiency.

Підписано до друку 25.02.2005 р. Формат 60х90/16 0,9 д.а.

Тираж 100 екземплярів. Замовлення №

Ротапринт СНУ ім. В. Даля. 91034, м. Луганськ, квартал Молодіжний, 20А.

2 История экономических учений (современный этап): Учебник /Под ред. А.Г. Худокормова. – М.: ИНФРА-М, 1999. –  733 с.  (C. 197).




1. Железная Богиня Милосердия для его производства собирают более зрелые листья чем для зеленого чая
2.  Днем пока все спали на пригорках вокруг замка распустились цветы
3. Теория и практика лабораторных общеклинических исследований
4. Структура Отделения по г Петропавловску-Камчатскому Управления Федерального Казначейства по Камчатскому краю
5. Э Веселые стихи Эму ~ страус длинноногий Эму ~ гордый Эму ~ строгий
6. Лекция 5 Мультимодальные перевозки скоропортящихся грузов
7. Понятие лакуны
8. тема Одним из важнейших направлений обеспечения социальной направленности рыночной экономики является ра.html
9. В 1973 году состоялся первый всесоюзный слёт пионеров и школьников
10. Оценка состояния популяции диких гусей Верхнего Приамурья
11. Hotel des Etrngers Госса теснится много современных построек но к началу нашего рассказа лишь с десяток стареньких
12. Порядок и условия наследования по завещанию
13. О применении процессуального законодательства при рассмотрении дел в суде первой инстанции указывал
14. тематике которая может вас заинтересовать
15. 161.1.09 [Левицький] ТВОРЧІСТЬ МОДЕСТА ЛЕВИЦЬКОГО В КОНТЕКСТІ
16. модульные устройства на основе шасси а концентраторы отделов могут иметь стековую конструкцию
17. ВИВернадский Кто он
18. Взаимосвязь межличностных отношений супругов и субъективной оценки их благополучия
19. 21 ноября 2013г. УТВЕРЖДАЮ Ректор университета Ю
20. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Суми 1998.