Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

де Івм ~ інтенсивність гаммавипромінювання нижче лежачих вміщуючи порід ~ швидкість реєстрації діаг

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.11.2024

Інтерпретація результатів ГК

Схема інтерпретації діаграм гамма-каротажу включає наступні етапи.

а) Границі пластів-колекторів за даними ГК проводяться наступним чином: підошва пласта проходить в точці різкого спаду кривої, а покрівля – різкого підйому.

б) Виміряна інтенсивність приводиться до умовної необмеженої товщини пласта за допомогою поправки ν. Тоді:

,                                (9.1)

де Івм – інтенсивність гамма-випромінювання нижче лежачих вміщуючи порід, ν - швидкість реєстрації діаграми ГК .

Дана поправка вноситься тільки при інтерпретації глинистих пластів.

в) Отримана інтенсивність І приводиться до стандартних свердловиних умов Іст за допомогою поправки η. Поправка ηγ вводиться в покази без фону за формулою:

.                          (9.2)

У результаті введення всіх поправок будуть отриманні

покази Іст, які приведенні до стандартних свердловинних умов при dс=dп. Це означає, що покази ГК корегуються тільки навпроти тих пластів, в яких є відхилення діаметра свердловини від номінального, тобто утворились каверни або глиниста кірка.

Отримана інтенсивність відноситься до інтенсивності, яка спостерігалась б в нескінченому об’ємі глинистого розчину (Іст-Іф)/(Ір-Іф). Для цього необхідно знати Ір, яка отримується в результаті вимірювань у великій ємності з глинистим розчином або шляхом розрахунку Ір=Сqp якщо визначена qp, або за даними вимірів у каверні, яку утворила порода низької активності.

За величиною відносної інтенсивності та відповідної номограми дійсне значення n=qп/qp, тоді при відповідному значенню qp розраховують qп.

г) Наступний етап обробки полягає у визначенні подвійного різницевого параметра:

,                                 (9.3)

де Іоп1 та Іоп2 – опорні пласти, що відповідають пластам чистих глин та чистих пісковиків.

д) Кінцевим етапом обробки є використання імперичних зв’язків Іγ=f(Кгл) або Іγ=f(Сгл)

Інтерпретація даних НГК

Основні етапи інтерпретації діаграм, які отримані за допомогою зондів НГК-60 та НГК-50.

А) Залежність показів Іnγ і Ннм від водневого індексу середовища

Покази In на діаграмі НГК і Inn на діаграмі НК-Т у розрізах нафтових і газових свердловин визначаються, в основному, об’ємним вмістом водню СH у породах. Як еталонне середовище із СH=1 прийнято брати дистильовану воду при атмосферних умовах (р=0.1 МПа, t=20°С). Вміст водню в інших середовищах, зокрема, у гірських породах, характеризують водневим індексом і позначають  або ВІ. Величину водневого індексу можна розглядати як обємний водневий вміст або обємну вологість середовища : Покази приладу НГК або НКТ в еталоні приймають за 1 познаяається як умовна одиниця.Покази приладу НГК In або НК-Т Inn в еталонному середовищі приймаються за одиницю і позначаються як “умовна одиниця. Всі гірські породи, які досліджуються нейтронними методами мають <1. Основою кількісної інтерпретації діаграм НГК, НК-Т є залежності показів In, Inn, які виражені в умовних одиницях, від величини . Для побудови залежностей використовують відношення In=In/In ет, Inn=Inn/Inn ет, де: In, In ет – швидкості рахунку досліджуваного та еталонного середовищ при НГК; Inn, Inn.ет – те ж саме при НК-Т Дані залежності отримані на природних моделях для стандартних умов.

Розглянемо послідовність процедури к-ої інтерпретації діаграм НГК і НКТ, які отрим.за допомогою відповідних однозондових приладів:

1)Визначення границь пластів. Зняття показів

Границі пластів з аномальними показами відносно вміщуючи порід Інз, Інн (макс. або мін) визн.,за правилом, яке викор.при інтерпретації діаграм ГК

Покази НГК,НКТ, так само, як і покази ГК знімають

а)у потужності пласта з hV/1200, знаходячи сер.значення І у межех частини пласта за винятком зони з товщиною hV/1200,

б) у пластах де  1hV/1200 за макс. або мін. аномалії

2) Врахування впливу інерційності радіоц. або привед. показів до умов пласта не обмеж.товщини

Викон.так само. як і при інтерпретації діаграм ІК для пластів з hV/1200. Виправлене значення І∞ розраховують за ф-ю

І∞= І – Івм/ + Івм =  -  Івм

де І, Івм – інтенсивності, які реєстр. навпроти пласта,  – навпроти коефіц( завжди ) який визн., а палеткою для заданих h,І,V

3)Врахув. впливу дану природ.радіоактивністі.Викон тільки при інтерпрет.діаграм НГК і розрах:

Ін = Ін – k І

Де  Інr,  Іr  зареєстровані покази НГК та ГК, що виправлені за вплив радіації радіометра.

k- відношення ефективного рахунку в каналах НГК і ГК

4) Врахування технічних умов впливу вимірювання (  r, Cr, dc, Hгк, Р,t  ) виконується наступним  шляхом:

Кпн= Кпн*+ Кп

де Кпн*- уявна нейтральна пористість, яка знайдена за графіком.

Кп- сумарна виправлена, що враховує вплив технічних умов:

Кп=Кпс+Кпd+Кпt+Кпp

які знаходяться за спеціальними палетками або монограмами.

Отримаре значення  Кпн відповідає шуканому параметру Кпзаг. тільки в розрізі,  в розрізі який представлений чистими вапняками. У всіх інших випадках значення Кпн необхідно вводити поправку за літологію.

5)Врахування впливу літології.

Кпзаг= Кпн+Кпі

Де Кпі- поправка яка враховує вплив літологічного фактора. На практиці  врахування найважливіших факторів проводиться окремо.

6) врахування вмісту елементів за аномальними нейтр. властивостями.

Найбільш розповсюдженими елементами з  аномальними нейтр. властивостями,  які є присутні у розрізах н і г родовищ є бор і залізо,

Б) Використовубчи відносний параметр IH i IHH при визначенні  Кпн, Кпзаг за результатами НК.

Розглянута схема інтерпретації діаграм використовується в тих випадках коли діаграми отримані з дотримуванням правил еталування і калібрування радіометра апаратури

Після пунктів 1,2,3, проводять наступні операції: найчастіше використовують опорні пласти, у яких покази НК max і min.

Max значення інтенсивності характерні для пластів щільного вапняку з  Кп=1,2%, а також ангідриту Кп1%.

Значення  min характерні для пластів розмитих глин

Бажано щоб з  max і  min були неординарні  в досліджених інтервалах розрізу і присутні у різних його ділянках, та дозволяли б провести на діаграмах НК лінії стійких заначень, які рівнобіжні осі глибин.

На діаграмах НКТ дані лінії проводять відповідно до  показів у щільних пластах і розмитих глинах.

На діаграмах НКТ за показами в цих же пластах але виптавлені за вплив ом  -фону. Замість шкали інтенсив. в умовн. один. складають шкалу відносного  параметра   н  або  нн.(подв. різниці параметрів)

       IH=IHx-IHmin/IHmax-IHmin

       IHH=IHHX-IHHmin/IHHmax-IHHmin

де  IHx  ; IHHX  відповідно покази НГК(без впливу   -фону); і НКТ навпроти пласта, що досліджується.

Подв. різниці параметрів  змінюється від 0 розмитих глинах, до 1 в щільних породах. Шляхом  статистичних побудов будуються графіки залежностей.

 IH=f(Kпн)     IHH= f(Kпн)

Інтерпретація даних гама-гама-густинного каротажу

В методі розсіюваного  гама-випромінювання випромін. Інтенсивність  гама-випромін. з індексом - , яке виникає при опроміненні породи потоком гама-квантів.

Розрізняють густинний ГГК і селективний ГГК-С методи. Для вивчення розрізів нафтових і газових свердловин використовують ГГК-Г,в якому порода опромінюється потоком твердих гама-квантів з енергією Е  =1МеВ.

У цьому випадку значення І , що реєструється, визначається електронною густиною породи Е   .

При розмірі зонда  L >10см ( в практиці використовують L  =15-40см) величина            росте з пониженням електронної густини    Е  і зменшенням товщини      проміжного пласта із пониженою густиною , що відокремлює прилад від стінки свердловини. При реєстрації          приладом із притискним пристроєм проміжним пластом є глиниста кірка.

Електронна Е     та об’ємна    П      густини середовища , представлені однаковими атомами пов’язаними наступним співвідношенням:

Е=(2Z/M)* 

Де Z – атомний номер; М – відносна атомна маса. Оскільки для основних породоутворюючих мінералів осадових порід величина 2Z/М близька до 1.

ЕП

І отже величина     І  , що реєструється, характеризує об’ємну густину породи  П             . Для водню відношення  Е/   =2, у зв’язку з чим у високо пористих породах при заповненні пор водою  Е відрізняється від Е.

Для перевірки калібрування в свердловині використовують тов. покази ГГК навпроти пластів з відомою густиною, як еталонні середовища і опорні пласти в свердловині використовують матеріали та породи, густини яких приведені в свердловині 1.

У ній поряд з об’ємною приведена еквівалентна густина середовища, яка враховує відмінність п від  е.     +++++

Інтерпритація даних імпульсного ННК

Імпульсні нейтрони Використовують в основному для визначення нейтроно-поглинаючої активності г.п., яка залежить від наявності в породі аномально високим січенням поглинаючих теплових нейтронів  і дозволяє виявити пласти, які  збагачені такими елементами, а в спринятливих умовах визначити вміст вказаного елементу.  У розрізі  основні породи н і г родовищ до елементів які присутні в значній мірі головним чином відноситься хлор

ІНК базується на опромінені г.п. нейтронами від імпульсного джерела швидких нейтронів  або гама-квантіврадіатійного захоплення через деякий час після спрацьованого джерела –т.з. часом затривки t*(0.2-2лк)

2-зондові модифікації ІНК дозволяє визначити водневий зміст г.п. іНК сприятливий і для визначення в розрізі свердловини хлорид них солей, а також суліфатів, які завдяки підвищеню перетину поглинаючих нейтронів сіркою мають ввідносно високу поглинаючу активність.

Відновлення розрізняють  2  модифікаціями:

  1.  Імпульсний нейтроно-троний каротаж;
  2.  Імпульснонейтроний гамові-каротаж.

Швидкі нейтрони, що випускають джерело протягом короткого часу  сповільнює  в навколишнім середовищі за деякий час (10 -10²) і далі поступово поглинають атоми середовища.

В однородному середовищі кількість нейтронів в часі зменшуються за експозиційним законом :

* et* =N0*e-t/

Де N – константа пропорційна потужності джерела; А- нейтроно поглинаюча активність середовища

Τ=1 /А – середній час життя теплового нейтронного середовища

А = V * *i

Де V – швидкість теплових нейтронів ( 2200 м/секунду) при Т = 20

i– перетин поглинаючих нейтронів атома іого елементу

n  - консентрація атомів і-того елементу.

У неоднорідному середовищі закон зміни кількості нейтронів складніший, проте якщо нейтроно-поглинаюча здатність джерела нижча, ніж в свердловині середовища, то щільність нейтронів в свердловині поглинається з однаковим часом (перевищює 0,7-1 м/сек) також зменшується за екпонаційним законом при чому часовий декремент більша до нейтроно-поглинаючої здатності пласта , Ар.

Відмінність  = - Ар залежності від нейтроно-поглинаючої властивості пласта, dсвр та її заповнення, а також від де яких особливостей приладу ( від довжини зонда). Побудування залежності для визначення  для різних зондів. Найчастіше  приймаєтьс язначення 0,3-0,5мс-1.

Збільшення довжини зонда  приводить до зменшення  і  Поправки для ІНГК дещо менші.

Слабкіший вплив свердловини характери заповнення та розміщення приладу в свердловині є перевагою ІНГК перед ІННК. Недоліком є наявність фону гамма випромінювання від природно-радіоктивності порід, що ускладнюється проведення вимірювання при великих t*.

Радіус зони дослідження ІНК за нейтроно-поглинаючию властивістю середовища росте і зростанням часу витримки, і при часах затримки – складається 20-30 см, в залежності від властивості пласта, тому дійсну нейтрону активність можна визначити тільки за відсутністю зони проникнення фільтра в пласт, тобто зазвичай в обсаджені свердловині після розформування зони. В даному випадку р-ти ІННК може бути використано для визначення коефіцієнта н/г насичення.

У необсаджені свердловині дійсне значення нейтроно-поглинаючигї активності може бути отримане тільки в пластах без проникнення. У колекторах за наявності зони проникнення зареєстровані значення ІННК характеризують нейтроно-поглинаючі зони проникнення.

Зіставлення значень А визначене за даними ІНК в не обсаджені свердловині із з наченням пористості пластів за іншими даними дозволяється визначати нейтроно-поглинаючіи активності заповнення пластів, в ближній зоні пласта і за нею стверджувати про наявність або відсутність проникнення фільтрату, тобто виділяти колектор.

Нейтроно-поглинаючи активність пласта є середнім від нейтроно-поглинаючи активність окремих фаз породи.

Аn =Ack (1-Kп)+ (Ар*Кп)

Де Ack, Ар – відносяться до нейтроно-поглинаючи активність скелету і рідини:

Ар = Ав * Кв + Кн + Аr*Kr

Для глинистої породи Ап = Аск * (1- Кп – Кгл) +(Агл* Кгл) + (Ар *Кп)

Вплив густини на щільність нейтронів при задоному часі затримки – великі, щільність нейтронів збільшується при збільшені dсвр.

Віддалення приладу від стінки свердловині, а також при збільшені нейтроної активності рідини, яка заповнюється.

 Вплив свердловинина щільність гамма випромінювання радіаційне захоплення менше, вплив свердловини декретним затуханням часу  визначаєтьс я за вимірами головних і більше часових каналів порівненно не великих, якщо рідина в породі більш поглинаюча ніж пласт, тому необхідно вводити поправки за вплив свердловини, використовувати спеціальні палетки.

За показником ІНК, І1 і І2 при різних затримання часу визначається , яке відповідає уявному значенню нейтроно-поглинаючи активність пласта.

= ln I1 –Ln I2 / t2* -t1*

Якщо виміри проводяться великою кількістю каналів доцільно побудованих залежність ln I від t* в напівлогарифмічному масштабі.

За сукупність точок на границі відповідних каналів за різноманітністю t* проводиться середня лінія , при t* 0,7 1 мкс може бути апроксимована прямою лінією нахил цієї кривої становлюється середній час життя теплових нейтронів, який  протилежний декременту  = -1

Визначення Ан і Кн при відомих Асс, Агл, Кп, Кгл проводиться за спеціальною монограмою.

Визначення Ан і Кг в пластах з 3-х фазним насичення за коничним . значень питомого електричного опору нейтроно-поглинаючи активність скелету води,газу, нафти в пластових умовах.

За значеням  визначення Кв, по залежності Ап –велеке Ар,а потім розвивається із відносно Кн і Кг систему рівнянь:

Ар = Ав*Кв + Ан*Кн +Аг*Кг

Кв + Кн +Кг = 1

Для підвищення точності визначення Кн і Кг необхідно знати коефіциент зміщуваності пластової води і фільтрату в зоні проникненя з метою визначення мінерала зв’язаної води вказані зоні.

Розділення водо насиченості пласта за даними ІННК базується на хлор вмисності

Кн визначає задовільно тільки при достатній мінералізації води – 50 г/п в пластово високій пористості 25-30 і 100 г/п – в пластово середній пористості (10-15)

Якісне розділення водо- і нафто насиченості пласта можливе при мінералізації, яка в 2 раза  відносно вказуємої величини. При розділені водо – і газонасиченості пласти впливають С вод зниження по мірі зменьшенння Рпл.

Якісно визначити Кн і Кr вдається тільки при достатньо точному значені нейтроно-поглинаючи активність скелету глинистих компонентів, ії об’ємного вмісту.




1. ПСИХОЛОГИЯ И ПЕДАГОГИКА Семинарское занятие 1 Психологические основы организации учебной деятельн
2.  Туынды зат есімді тап к~рнекті B етікші C к~ркем D ж~рна~ E ба
3. Тема 8 Финансовое планирование на предприятии Планирование входит в число общих функций управления прис
4. НА ТЕМУ- Субъекты и объекты правоотношений
5. Элема 21 Общая характеристика ОАО Элема 2
6. Тема- Зачем животным хвосты Форма занятия- Познавательное занятиепрезентация
7. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Київ ~
8. ЛАБОРАТОРНАЯ РАБОТА 3
9. In most countries the events hve politicl tone- they tend to celebrte the dvnces women hve mde towrds economic socil nd politicl equlity with men nd to press for chnge in those res of life
10. вариантов- 5 Преподаватель- Борзова Л
11. IПоздно вечером я возвращался домой черезпустырь когда услышал изза кустовстранные звуки
12. еловый лес знакомым столь длиннокороткими дорожками в деревню за свежим коровьим молоком
13. Статья 21 Дееспособность гражданина 1
14. Республиканский центр детского юношеского технического творчества Федеральное государственное бюджет1
15. ТЕМПЕРАМЕНТ В СТРУКТУРЕ ЛИЧНОСТИ
16. Тема 31 Бухгалтерский баланс влияние хозяйственных операций на изменения в балансе Лекция 10
17. тематизувати українські народні пісні
18. тематического института РАН Роль государства государственного сектора постоянно возрастает С
19. Конференция длится 6 дней
20. Арифметические операции с BCD числами