Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
КАФЕДРА ЦИВІЛЬНОГО, ГОСПОДАРСЬКОГО, АДМІНІСТРАТИВНОГО
ПРАВА ТА ПРОЦЕСУ
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ І ЗАВДАННЯ
до контрольної роботи з предмета
«Адміністративно-процесуальне право»
для студентів VІ курсу заочної форми навчання
напрям підготовки «Право»
спеціалізація «Право і організація соціального захисту населення»
Укладач: Керноз Н.Є.,
ст. викладач кафедри цивільного,
господарського, адміністративного
права та процесу
Рецензент: Апанасенко К.І.,
канд. юрид. наук,
доцент
Чернігів 2013
Загальні поради
Згідно з навчальним планом студенти VІ курсу заочної форми навчання за напрямом підготовки «Право» вивчають адміністративно-процесуальне право. З цієї дисципліни у міжсесійний період передбачено виконання однієї контрольної роботи. Вказана контрольна робота є однією із форм керівництва самостійною роботою студентів заочної форми навчання з боку викладача, засобом контролю і надання їм індивідуальної допомоги в творчому засвоєнні програмного матеріалу.
У пропонованих завданнях дано пять варіантів контрольної роботи. Кожний варіант складається з теоретичного питання, тестових завдань та практичного завдання. Для полегшення виконання роботи до кожного варіанту дано стислі методичні рекомендації та список рекомендованої літератури. Складені контрольні завдання з урахуванням програми з адміністративно-процесуального права.
Контрольна робота виконується власноручно від руки, логічно, послідовно, державною мовою, грамотно, чітко і акуратно. Сторінки слід пронумерувати. Для можливих зауважень викладача треба залишити поля. В кінці роботи приводиться список фактично використаної літератури (навчальної, спеціальної, нормативного матеріалу). Робота підписується студентом і проставляється дата її виконання. Обсяг роботи не більше 22-24 сторінок учнівського зошита.
На обкладинці роботи вказується прізвище, імя та по батькові студента, домашня адреса, найменування предмета, навчальна група. Не рекомендується виконання контрольної роботи на окремих аркушах паперу чи компютерним способом.
До написання роботи слід приступити після уважного вивчення відповідного розділу навчального посібника та Кодексу адміністративного судочинства України ( далі КАС України). Потім добирається і вивчається інша спеціальна література та нормативні акти, як правило, з компютерної бази. Необхідно використати не тільки пропоновану літературу, але й інші джерела, що опубліковані після підготовки викладачем контрольних завдань чи виявлені в Інтернеті. У тестових завданнях слід вказати вірну, на думку студента, відповідь.
При написанні контрольної роботи доцільно керуватися такими законами:
При написанні контрольної роботи доцільно керуватися такими коментарями:
- Кодекс адміністративного судочинства України: Наук. - практ. коментар: У 2-х т./ За заг. ред. Р.О. Куйбіди. К.: Книги для бізнесу, 2007. - Т. 1.-552 с; Т. 2. - 728 с.
-Науково-практичний коментар до Кодексу адміністративного судочинства України. В 2-х тт. Том 1 / За заг. ред. В. К. Матвійчука / Матвійчук В. К., Хар І. О., - К.: КНТ, 2007. - 788 с.
- Науково-практичний коментар до Кодексу адміністративного судочинства України. В 2-х тт. Том 2 / За заг. ред. В. К. Матвійчука / Матвійчук В. К., Хар І. О., - К.: Алерта, КНТ, 2008. 752 с.
У контрольній роботі, яка визнана задовільною, викладач виставляє оцінку «зараховано». Контрольна робота, у якій студент не розкрив основний зміст теоретичного питання, тестових завдань або в них є помилки при виконанні практичного завдання оцінюється оцінкою «незараховано» і повертається студентові для подальшої роботи над навчальним матеріалом.
Повторно виконана контрольна робота повертається в інститут з раніше виконаною роботою. Робота виконується і передається на факультет заочної освіти у строки, що вказані в графіку навчального процесу студента.
У випадку невиконання контрольної роботи студент не допускається до складання заліку з адміністративно-процесуального права.
ВАРІАНТ 1
А. Теоретичне питання
Принципи адміністративного судочинства
Б. Тестові завдання.
1. Що таке аналогія закону?
а) якщо спірні відносини не врегульовані законом і якщо закон, який регулює подібні за змістом відносини, відсутній, то суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права;
б) якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини;
в) приведення законів України та інших нормативно-правових актів у відповідність з правовою системою Європейського Союзу.
2. У разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує:
а) міжнародний договір;
б) акт законодавства, який має вищу юридичну силу;
в) норми закону на власний розсуд.
3. Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
а) про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням;
б) щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму;
в) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
4. Окружним адміністративним судам підсудні:
а) щодо підтвердження обґрунтованості вжиття субєктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності;
б) адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України;
в) справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України.
5. Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи:
а) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;
б) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
в) справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності ВРУ, Президента України, Вищої Ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
6. За загальним правилом територіальної підсудності адміністративні справи вирішуються адміністративним судом:
а) за місцезнаходженням відповідача;
б) за місцезнаходженням позивача;
в) за згодою позивача та відповідача.
7. Якому адміністративному суду підсудна справа з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії?
а) за місцезнаходженням відповідача;
б) за вибором позивача АС за зареєстрованим місцем проживання (перебування, знаходження) особи позивача або АС за місцезнаходженням відповідача;
в) ОАС, територіальна юрисдикція якого поширюється на м. Київ.
В. Практичне завдання
Керуючись Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. обчислити судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову заяви про забезпечення |доказів.
Методичні рекомендації
А. Виклад теоретичного матеріалу можливий після вивчення теми «Принципи адміністративного судочинства» у навчальних посібниках і підручниках і ст.ст.7-16 КАС України та коментарів до них.
Б. Відповідні тестові завдання мусять ґрунтуватися на знаннях, отриманих з підручника «Адміністративне судочинство»( за заг. ред. Т.О.Коломоєць) після опрацювання теми «Організаційно-правові питання формування адміністративної юстиції в Україні»; ст.ст.9,17,18,19,20 КАС України зі змінами.
В. Виконати практичне завдання можна після ретельного вивчення п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р..
Рекомендована література:
Нормативно-правові акти та науково-практичні коментарі:
Навчальна та наукова література:
1.Адміністративне судочинство: Підручник / За заг. ред. Т.О. Коломоєць, К.: Істина, 2009. 256 с.
2. Адміністративно-процесуальне право України: Підручник / За ред. О.В.Кузьменко . К.: Атіка, 2007. 416 с.
3. Адміністративна юстиція: європейський досвід та пропозиції для України / Автори-упорядники І.Б. Коліушко, Р.О. Куйбіда. К.: Факт, 2003. - 536 с.
4. Адміністративне процесуальне (судове) право України: Підручн. / За заг. ред. С.В. Ківалова. Одеса: Юридична література, 2007. - 312 с.
5. Адміністративна юстиція. Адміністративне судочинство: Навч. посібн. / За заг. ред. Т.О. Коломосць. К.: Істина, 2007. 152 с.
6. Адміністративна юстиція: проблеми теорії і практики: Настільна книга судді / За заг .ред. О.М. Пасенюка. К.: Істина, 2007.
7. Комзюк А.Т., Бевзенко В.М., Мельник Р.С. Адміністративний процес України: Навч. посібн. К.: Прецедент, 2007. 531 с.
8. Кузьменко О.В. Адміністративна юстиція в Україні: Навч. посібн. - К.: Атіка, 2007. 156 с.
9. Основи адміністративного судочинства в Україні (навчальний посібник для юридичних факультетів та юридичних клінік) / За заг. ред. Н.В. Александрової, Р.О. Куйбіди. К.: Конус-Ю, 2006. 256 с.
10. Основи адміністративного судочинства та адміністративного права: Навч. посібн. / За заг. ред. Р.О. Куйбіди, В.І. Шишкіна. К.: Старий світ, 2006. 576 с.
11. Пєдько Ю.С. Становлення адміністративної юстиції в Україні: Монографія. К.: Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2003. 208 с.
12. Перепелюк В.Г. Адміністративне судочинство: проблеми практики. - К.: Конус-Ю, 2007. 272 с.
13. Сорочин В.Д. Проблемы административного процесса. М.: Юридическая литература, 1968. 142 с.
14. Старилов Ю.Н. Административная юстиция: Теория, история, перспективы. М.: НОРМА-ИНФРА-М, 2001. 304 с.
15. Стефанюк В.С. Судовий адміністративний процес: Монографія. Харків: Консум, 2003. 464 с.
16. Чечот Д.М. Административная юстиция: Теоретические проблемы. Л.: ЛГУ, 1973. 133 с.
17. Бойко В.Ф., Євдокимов В.О., Юлдашев О.Х. Право людини на правосуддя (Судове право України): Навч. посібн. /Міжрегіональна академія управління персоналом. К.: Варта, 2003. - 256 с.
Публіцистична література:
1. Битяк Ю.П. Адміністративна юстиція і права людини // Проблеми законності. Харків, 2001. Вип. 42. С. 113 119.
2. Бойко В.Ф. Проблеми правосуддя в Україні і шляхи їх вирішення // Право України. 2002. № 3. С. 37.
3. Бородін І. Про сутність адміністративної юстиції // Право України. - 2000. - № 2. - С. 15-17.
4. Бондаренко М., Гвоздецкий А. Админюстиции годик // Юридическая практика. 2006. № 40. С. 1, 7.
5. Бринцев О. Щодо критеріїв спеціалізації судів у аспекті реформування судової системи України // Право України. 2006. - № 7. - С. 7-10.
6. Голосніченко І. Процесуально-правове забезпечення адміністративних судів в Україні // Адміністративна юстиція: європейський досвід і пропозиції для України. К., 2003. С. 513-515.
7. Карнарук А. Особливості адміністративного судочинства в умовах здійснення судової та адміністративної реформи // Підприємництво, господарство та право. 2006. № 11. С. 131-135.
8. Коліушко І., Куйбіда Р. Господарські суди у адміністративні // Юридичний вісник України. 2006. № 47. С. 6.
9. Кононов П.И. Административньїй процесе: подходьі к оп-ределению понятий и структури // Государство и право. 2001. - № 6. - С. 16-24.
10. Константий О. Адміністративна юстиція як атрибут демократичної правової держави // Підприємництво, господарство і право. - 2003. № 4. - С. 46-48.
11. Корбут В. Установление подведомственности // Юридическая практика. 2006. № 31. С. 18.
12. Куйбіда Р. Добір суддів: призначення чи вибори // Юридичний вісник України. 2006. № ЗО. С. 5.
13. Ларииа О. Суд и управленческие полномочия. Обжалование постановлений по делам об административных правонарушениях // Юридическая практика. 2005. № 39.
14. Лінецький С. Адміністративна юстиція по-українськи: варіації на задану тему // Юридичний журнал. 2003. № 2. С. 123-126.
15. Москаленко И. Кто на свете всех административнее? Проблемы разграничения юрисдикции административных и хозяйственных судов: иллюзии и реальность // Юридическая практика. 2005. № 41 (11 октября).
16. Пахолок Я. Втілення демократичних засад судоустрою і принципів міжнародного права в організацію спеціалізованих судів // Законодавство України та міжнародне право: (Проблеми гармонізації): Збірник наукових праць. К., 1998. Вип. 4.
17. Пасенюк О.М. Становлення адміністративної юстиції в Україні та адміністративне право // Право України. 2005. № 7. - С. 8-11.
18. Пасенюк О.М. Перспективи розвитку адміністративної юстиції в Україні // Бюлетень Міністерства юстиції України. 2003. - № 9. - С. 14-23.
19. Писаренко Н.Б. Адміністративна юстиція у структурі предмета адміністративного права // Проблеми законності. Харків, 2003. - Вип. 58. - С. 71-74.
20. Писаренко Н.Б. Поняття і риси адміністративної юстиції // Проблеми законності. Харків, 2003. Вип. 62. С. 53-57.
21. Педько Ю. Адміністративна юстиція і адміністративна юрисдикція: деякі теоретичні та практичні питання співвідношення // Право України. 2001. № 10. С. 7275.
22. Полієшко А. Перспективи запровадження в Україні адміністративної юстиції (з міжнародної конференції) // Право України. - 2003. - № 1.
23. Руденко А.В. Система адміністративних судів // Проблеми законності. - Харків, 2004. Вип. 68. - С. 181-186.
24. Самсін І. Побудова української моделі адміністративного судочинства // Право України. 2006. № 10. С. 39
25. Сердюк В. До питання створення адміністративних судів в Україні // Вісник Верховного Суду України. 2001. № 2.
26. Система адмінсудів розбудовується // Судовий випуск / Юридична практика. 2006. № І. С. 1,8.
27. Стефанюк В. Адміністративні суди у контексті судово-правової реформи в Україні // Юридичний вісник України. 2002. - № 34. - С. 6.29. Стефанюк В.С. Систематизація законодавства та суди адміністративної юстиції // Право України. 1999. № 11. С. 3-7.
28. Стефанюк В. Проблеми конституційного та адміністративного правосуддя при застосуванні норм Конституції України та інших законів // Право України. 2002. № 2. С. 39.
29. Стефанюк В. Проблеми вдосконалення адміністративного права та перспективи розвитку адміністративної юстиції в Україні // Право України. 2003. № 1. - С. 4-7.
ВАРІАНТ 2
А. Теоретичне питання
Джерела адміністративного процесуального права
Б. Тестові завдання
1. Вищий адміністративний суд України як суд першої інстанції розглядає справи:
а) одноособово;
б) у складі трьох суддів;
в) у складі не менше пяти суддів.
2. Принцип диспозитивності означає:
а) збирання доказів судом за його ініціативою;
б) розгляд адміністративної справи судом не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до КАС України;
в) обовязок довести ті обставини, на які сторона посилається.
3. Змагальність сторін полягає:
а) у можливість сторін вільно розпоряджатися своїми процесуальними правами щодо предмета спору;
б) в можливості суду активно втручатися в матеріально-правові відносини сторін;
в) в обов'язку доведення обставин, на які сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
4. Принцип призначувальності суддів означає:
а) всі судді обираються органами місцевого самоврядування;
б) перше призначення на посаду професійного судді здійснюється Президентом України строком на пять років;
в) всі інші судді обираються Верховним Судом України.
5. Адміністративне судочинство це:
а) діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому КАС України;
б) зовнішній контроль за діями адміністративних органів і їх посадових осіб щодо звернень громадян;
в)процесуально-адміністративна діяльність органів юстиції.
6. Що таке аналогія права?
а) якщо спірні відносини не врегульовані законом і якщо закон, який регулює подібні за змістом відносини, відсутній, то суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права;
б) якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини;
в) приведення законів України та інших нормативно-правових актів у відповідність з правовою системою Європейського Союзу.
7. Постанови (розяснення) Пленуму Вищого Адміністративного Суду України:
а) є офіційним тлумаченням судом нормативних актів;
б) за результатами узагальнення судової практики носять рекомендаційний характер з питань застосування судами законодавства при вирішенні певних адміністративних справ;
в) приймаються вищим судовим органом в системі судів загальної юрисдикції для однакового застосування законодавства СЗЮ.
В. Практичне завдання
Керуючись Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. обчислити судовий збір за подання до адміністративного суду заяви про перегляд судового рішення Верховним Судом України.
Методичні рекомендації
А. Після ознайомлення зі ст.ст.8,9 КАС України та темою «Джерела адміністративно-процесуального права» необхідно дати визначення джерела, показати звязок з терміном «законодавство» та ієрархію нормативно-правових актів як джерел права в сучасній Україні.
Б. Перш за все спочатку слід вивчити у підручнику «Адміністративне судочинство»( за заг. ред. Т.О.Коломоєць) тему «Адміністративна юстиція та адміністративне судочинство в системі загального адміністративного права», ст.ст. 3, 8 КАС України, ст. 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а після цього з відповідей вибрати правильну та вказати.
В. Виконати практичне завдання можна після ретельного вивчення п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р..
Рекомендована література:
Нормативно-правові акти та науково-практичні коментарі:
Навчальна та наукова література:
Публіцистична література:
ВАРІАНТ 3
А.Теоретичне питання
Адміністративна юрисдикція і підсудність адміністративних справ
Б. Тестові завдання
1. Принципами здійснення правосуддя в адміністративних судах є:
а) верховенство права;
б) законність;
в) рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом;
г) змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі;
д) гласність і відкритість адміністративного процесу;
ж) забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішень адміністративного суду;
з) обов'язковість судових рішень;
к) всі перелічені принципи.
2. Перегляд судових рішень в адміністративних справах в апеляційному порядку здійснюється:
а) суддею одноособово;
б) колегією у складі 5 суддів;
в) колегією у складі 3 суддів.
3. Іншими учасниками процесу є:
а) прокурор;
б) судовий розпорядник;
в) треті особи.
4. Особами, які беруть участь у справі є:
а) сторони;
б) перекладач;
в) свідки.
5. Позивачем в адміністративній справі можуть бути:
а) громадяни України;
б) громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень;
в) юридичні особи.
6. Відповідачем в адміністративній справі є:
а) суб'єкт владних повноважень, а у випадках, встановлених КАС, фізичні та юридичні особи;
б) громадяни України, іноземці чи особи без громадянства;
в) підприємства, установи, організації (юридичні особи).
7. Оцінюючи докази, суд:
а) віддає перевагу письмовим та речовим доказам;
б) ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили;
в) віддає перевагу результатам експертизи.
В. Практичне завдання
Керуючись Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. обчислити судовий збір за подання до адміністративного суду заяви про приєднання до апеляційної скарги на ухвалу суду.
Методичні рекомендації
А. Дати відповідь на теоретичне питання допоможе вивчення теми «Адміністративна юрисдикція і підсудність адміністративних справ» та ст.ст. 18-22 КАС України і коментарів до них.
Б. Тестові завдання, повязані з темою «Загальні засади адміністративного судочинства» викладені в підручнику «Адміністративне судочинство» (за заг. ред. Т.О.Коломоєць) на стор.87-122; ст.ст. 7, 24, 47, 50, 62,86 КАС України .
В. Виконати практичне завдання можна після ретельного вивчення п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р..
Рекомендована література:
Нормативно-правові акти та науково-практичні коментарі:
Навчальна та наукова література:
1.Адміністративне судочинство: Підручник / За заг. ред. Т.О. Коломоєць, К.: Істина, 2009. 256 с.
2.Адміністративно-процесуальне право України: Підручник / За ред. О.В.Кузьменко . К.: Атіка, 2007. 416 с.
3. Адміністративна юстиція: європейський досвід та пропозиції для України / Автори-упорядники І.Б. Коліушко, Р.О. Куйбіда. - К.: Факт, 2003. - 536 с.
4. Адміністративне процесуальне (судове) право України: Підручн. / За заг. ред. С.В. Ківалова. Одеса: Юридична література, 2007. 312 с.
5. Адміністративна юстиція. Адміністративне судочинство: Навч. посібн. / За заг. ред. Т.О. Коломоєць. К.: Істина, 2007. 152 с.
6. Адміністративна юстиція: проблеми теорії і практики: Настільна книга судді / За заг. ред. О.М. Пасенюка. К.: Істина, 2007.
7. Банчук О.А., Куйбіда Р.О. Вимоги ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод до процедури здійснення судочинства. К.: "ІКЦ "Леста", 2005.
8. Белкин А.Р. Теория доказывания: Научн.-метод, пособ. М.: Городец, 2000. 173 с.
9. Гончаренко В.И., Бергер В.Е., Варфоломеева Т.В. и др. Экспертизы в судебной практике. К.: Выща школа, 1987. 197 с.
10. Гребенников С.С. Если ты свидетель. М.: Юридическая литература, 1982. 93 с.
11. Звягинцева Л.М., Плюхина М.А., Решешникова И.В. Доказывание в судебной практике по гражданским делам. М.: Норма, 2000. 283 с.
12. Капгородов В.Д. Процессуальные особенности судебного рассмотрения дел об установлений фактов, имеющих юридическое значение. Свердловск: ЮУГУ, 1987. 123 с.
13. Колодій А.М. Принципи права України. К.: Юрінком Інтер, 1998. - 206 с.
14. Основи адміністративного судочинства в Україні (навчальний посібник для юридичних факультетів та юридичних клінік) / За заг. ред. Н.В. Александрової, Р.О. Куйбіди. К.: Конус-Ю, 2006. - 256 с.
15. Основи адміністративного судочинства та адміністративного права: Навч. посібн. / За заг. ред. Р.О. Куйбіди, В.І. Шишкіна. К.: Старий світ, 2006. 675 с.
16. Педько Ю.С. Становлення адміністративної юстиції в Україні: Монографія. К.: Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2003. 208 с.
17. Перепелюк В.Г. Адміністративне судочинство: проблеми практики. К.: Конус-Ю, 2007. 272 с.
18. Стефанюк В.С. Судовий адміністративний процес: Монографія. Харків: Консум, 2003. 464 с.
19. Савенко М.Д. Забезпечення незалежності суду важливий напрям судово-правової реформи в Україні // Судова реформа в Україні: проблеми і перспективи. К.Харків: Юрінком Інтер, 2002. - С. 34-38.
20. Треушников М.К. Судебные доказательства: Монография. М.: Юридическое бюро "Городец", 1997. 446 с.
21. Тригулова А.Х. Экспертное исследование как процесс познания. Харьков, 1987. 96 с.
22. Трусов А.И. Основы теории судебных доказательств. М.: Мысль, 1960. - 382 с.
23. Эйсман А.А. Заключение эксперта. М.: Прогресс, 1967. 271 с.
Публіцистична література:
1. Авер'янов В.Б. Утвердження принципу верховенства права у новій доктрині українського адміністративного права // Бюлетень Міністерства юстиції України. 2006. № 11. С. 57.
2. Битяк Ю.П. Становлення та шляхи забезпечення доступності правосуддя в адміністративному судочинстві // Вісник Академії правових наук України. 2003. № 1. С. 5160.
3. Бочаров Д. Щодо потреби загальнотеоретичного дослідження проблем юридичного доказування // Право України. 2002. - № 5. - С. 131-133.
4. Вересоцький М. Кодекс адміністративного судочинства: практика європейського суду з прав людини на захист підприємців / Юридичний радник. 2005. № 6(8). С. 4243.
5. Гайворонський В.М. Конституційний принцип верховенства права // Право України. 2003. № 5. С. 2631.
6. Городовенко В. Принцип незалежності судців і підкорення їх лише законові як один з основних принципів судочинства в Україні // Право України. 2002. № 4. С. 124127.
7. Городовенко В. Про становлення незалежної судової влади // Право України. 2002. № 9. С. 120123.
8. Комарова Н.А., Лукашевич В.З. Принцип состязательности и равноправия сторон должен быгь эффективным средством установлення обьективной истины в судебном разбирательстве // Правоведение. 2001. № 4. С. 156162.
9. Константій О. Верховенство права як ціннісна основа спеціалізованого адміністративного судочинства в Україні // Бюлетень Міністерства юстиції України. 2006. № 2. С. 61-67.
10. Кривенко В. Аудіозапис засідань можливість змінити фіксування судового процесу // Право України. 2002. № 5. - С. 135-136.
11. Куйбіда Р. Особливості засад адміністративного судочинства // w.w.w.ргауо.огg.uа
12. Марочкін І.Є. Доступність правосуддя та гарантії його реалізації // Судова реформа в Україні: проблеми і перспективи. - К.-Харків, 2002. - С. 31-34.
13. Пасенюк О. Становлення адміністративної юстиції в Україні та адміністративне право // Право України. 2005. № 7. - С. 8-11.
14. Пащенко О. Проблемні питання застосування відводів у цивільному, господарському та адміністративному процесі // Юридичний радник. 2006. № 5.
15. Педько Ю. Шлях до правозахисної моделі судочинства // Юридичний вісник України. 2005. № 31. С. 6.
16. Рабінович П. Верховенство права в інтерпретації Європейського суду з прав людини // Юридичний вісник України. 2005. - № 48.
17. Руденко А.В. Специфіка і прояв деяких принципів в адміністративному судочинстві // Проблеми законності. Харків, 2003. - Вип. 64. - С. 79-84.
18. Селіванов А. Проблеми запровадження в судовий процес правової експертизи // Право України. 2002. № 8. С. 32-34.
19. Селіванов А. Проблеми запровадження в судовому процесі правової експертизи як умови досягнення об'єктивного і обгрунтованого судового рішення // Підприємництво, господарство і право. 2002. № 7. С. 2223.
20. Степанова Т.В. Речові докази як засоби доведення й особливий вид доказів у господарському процесі // Вісник господарського судочинства. 2002. № 1. С. 202205.
21. Степанова Т. Поняття і значення належності судових доказів у господарському процесі // Підприємництво, господарство і право. 2002. № 1. С. 1719.
22. Стефанюк В.С. Поняття судового адміністративного процесу та його принципи в адміністративному праві // Вісник Верхового Суду України. 2003. № 5. С. 4953.
23. Стефанюк В.С, Лукашова Н.П. Гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами // Вісник Верхового Суду України. 2001. № 2. С. 3638.
24. Цуркан М. Проблемы становлення админсудов // Юридическая практика. 8 березня 2005. № 10 (376). С. 1, 11.
25. Цюра Т. Загальні правила діяльності суду при дослідженні і оцінці доказів // Підприємництво, господарство і право. 2002. № 11. - С. 49-52.
26. Цюра Т. Принципи і сучасні проблеми процесу доказування // Підприємництво, господарство і право. 2002. № 6. - С. 34-37.
27. Штогун С. Проблеми правових гарантій незалежності суддів в Україні // Право України. 2003. № 3. С. 4245.
28. Шишкін В. Конституційний принцип рівності у нормах КАС України // Право України. 2006. № 10. С. 2023.
ВАРІАНТ 4
А.Теоретичне питання
Учасники адміністративного процесу
Б. Тестові завдання
1. Крім адміністративних судів захист адміністративних прав може здійснювати:
а) третейський суд;
б) загальний суд;
в) господарський суд.
2. Щодо яких справ сторони не мають права визначати територіальну підсудність?
а) справ, для яких встановлена договірна підсудність;
б) справ, для яких встановлена загальна підсудність;
в) справ, для яких встановлена виключна підсудність.
3. Який єдиний вид провадження адміністративної юрисдикції:
а) позовне провадження;
б) наказне провадження;
в) окреме провадження.
4. Адміністративний договір це:
а) будь-який договір, в якому однією із сторін є суб'єкт владних повноважень;
б) договір, зміст якого складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією зі сторін договору;
в) договір, сторонами якого є лише органи державного управління.
5. Який вид підсудності буде застосовано щодо справ про оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади:
а) виключна;
б) альтернативна;
в) договірна.
6. Адміністративна справа це:
а) переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;
б) передана на вирішення адміністративного суду справа про накладення адміністративних стягнень;
в) вид адміністративної процедури.
7. Компетенція адміністративних судів не поширюється на:
а) спори щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції;
б) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
в) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їх повноважень у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;
г) публічно-правові спори, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства;
д) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у передбачених законом випадках;
ж) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи референдумом;
з) спори, що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України;
і) спори про накладення адміністративних стягнень.
В. Практичне завдання
Керуючись Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. обчислити судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру.
Методичні рекомендації
А. Відповідний матеріал можна знайти, опрацювавши тему «Адміністративні процесуальні правовідносини та їх субєкти», що включена до всіх рекомендованих підручників та навчальних посібників. При цьому необхідно дати загальну характеристику субєктів, розкрити поняття адміністративно-процесуальної правосубєктності (правоздатності та дієздатності), показати проблемність класифікації субєктів в науці.
Б. Правильно вибрати відповідь можна після детального вивчення у підручнику «Адміністративне судочинство»( за заг. ред. Т.О.Коломоєць) теми „Основні теоретичні проблеми обєкту адміністративної юстиції (юрисдикція адміністративних судів) ” та ст.ст.1,2,3,17,18,19,20 КАС України.
В. Виконати практичне завдання можна після ретельного вивчення п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р..
Рекомендована література:
Нормативно-правові акти та науково-практичні коментарі:
Конституція України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР. // Відомості Верховної Ради України. 1996. - № 30. - Ст. 141.
Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-IV. //Відомості Верховної Ради України. - 2005 р.- №№ 35-37.- ст. 446 зі змінами.
Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 р. № // (ВВР).-2006.- N 30.- ст.260 з наступними змінами.
Закон України «Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу» від 18.03. 2004 р. № // (ВВР).- 2004.- N 29.- ст.367 з наступними змінами.
Закон України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 р.№ //(ВВР).- 2006.- N 15.- ст. 128 з наступними змінами.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 р. № 2453-VI. // Відомості Верховної Ради України. - 2010.- № 41-42, № 43, № 44-4.- ст. 529 із змінами.
Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI. // Відомості Верховної Ради України. - 2012. - № 14. - Ст.87 зі змінами.
Кодекс адміністративного судочинства України: Наук.-практ. коментар / За ред. О.І. Харитонової, О.М. Пасенюка, М.Р. Аракеляна та ін. Харків, 2005. 552 с.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 р. № 2453 // Офіційний вісник України вiд 30.07.2010 - 2010 р., / № 55/1 /, стор. 7, ст. 1900. зі змінами.
Науково-практичний коментар до Кодексу адміністративного судочинства України. В 2-х тт. Том 1 / За заг. ред. В. К. Матвійчука / Матвійчук В. К., Хар І. О., - К.: КНТ, 2007. - 788 с.
Науково-практичний коментар до Кодексу адміністративного судочинства України. В 2-х тт. Том 2 / За заг. ред. В. К. Матвійчука / Матвійчук В. К., Хар І. О., - К.: Алерта, КНТ, 2008. - 752 с.
Навчальна та наукова література:
Публіцистична література:
ВАРІАНТ 5
А. Теоретичне питання
Судові витрати (судовий збір та витрати, повязані з розглядом справи) в адміністративному процесі
Б. Тестові завдання
1. Адміністративний позов подається:
а) у формі письмової позовної заяви;
б) у формі письмової скарги;
в) у письмовій та усній формі з обов'язковою реєстрацією звернення.
2. Позовна заява підписується:
а) особисто позивачем;
б) позивачем або його представником;
в) представником позивача.
3. Строк звернення до адміністративного суду становить:
а) 1 рік з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів;
б) 6 місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів;
в) 3 роки з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
4. Адміністративна справа має бути розглянута і вирішена за загальним правилом (якщо інше не встановлено КАС):
а) протягом розумного строку, але не більше 3 місяців з дня відкриття провадження у справі;
б) протягом розумного строку, але не більше 1 місяця з дня відкриття провадження у справі;
в) протягом розумного строку, але не більше 2 місяців з дня відкриття провадження у справі.
5. Судове рішення, яким суд вирішує спір по суті, викладається у формі:
а) ухвали;
б) рішення;
в) постанови.
6. Судове рішення, яким суд вирішує процесуальні питання (закриття провадження, залишення позовної заяви без розгляду тощо), викладається у формі:
а) постанови;
б) ухвали;
в) рішення.
7. Адміністративна справа щодо оскарження нормативно-правових актів вирішується:
а) не пізніше 2 місяців після відкриття провадження у справі, а у виняткових випадках з урахуванням особливостей розгляду справи суд ухвалою може продовжити розгляд справи, але не більш як на 1 місяць;
б) не пізніше 3 місяців після відкриття провадження у справі;
в) не пізніше 1 місяця після відкриття провадження у справі, а у виняткових випадках з урахуванням особливостей розгляду справи суд ухвалою може продовжити розгляд справи, але не більш як на 1 місяць.
В. Практичне завдання
Керуючись Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. обчислити судовий збір за подання до адміністративного суду касаційної скарги на ухвалу суду.
Методичні рекомендації
А. Розкрити теоретичне питання допоможе опрацювання Закону України «Про судовий збір» та теми «Судові витрати» і ст.ст.87-98 КАС України та коментарів до них.
Б. Після опрацювання підручнику «Адміністративне судочинство»( за заг. ред. Т.О.Коломоєць) теми «Провадження в адміністративному суді першої інстанції. Особливості провадження в окремих категоріях адміністративних справ» та ст. ст. 99,105,106,122,158,171 КАС України можна дати вірні відповіді на тестові завдання.
В. Виконати практичне завдання можна після ретельного вивчення п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р..
Рекомендована література:
Нормативно-правові акти та науково-практичні коментарі:
Навчальна та наукова література:
1.Адміністративне судочинство: Підручник / За заг. ред. Т.О. Коломоєць, К.: Істина, 2009. 256 с.
2. Адміністративно-процесуальне право України: Підручник / За ред. О.В.Кузьменко . К.: Атіка, 2007. 416 с.
3. Адміністративна юстиція: європейський досвід та пропозиції для України / Автори-упорядники І. Б. Коліушко, Р.О. Куйбіда. - К.: Факт, 2003. - 536 с.
4. Афанасьєв К.К. Адміністративні договори: реалії та перспективи: Монографія. Луганськ: РВВ ЛАВС, 2004. 320 с.
5. Адміністративне процесуальне (судове) право України: Підручн. / За заг. ред. С.В. Ківалова. Одеса: Юридична література, 2007. 312 с.
6. Адміністративна юстиція. Адміністративне судочинство: Навч. посібн. / За заг. ред. Т.О. Коломоєць. К.: Істина, 2007. 152 с.
7. Адміністративна юстиція: проблеми теорії і практики: Настільна книга судді / За заг. ред. О.М. Пасенюка. К.: Істина, 2007.
8. Гурвич М.А. Учение об иске. М.: Юридическая литература, 1981. - 225 с.
9. Добровольский А.А., Иванова С.А. Основные проблемы исковой формы защиты права. М.: Юридическая литература, 1979. - 139 с.
10. Коліушко І. Виконавча влада та проблеми адміністративної реформи в Україні: Монографія. К.: Факт, 2002.
11. Основи адміністративного судочинства в Україні (навчальний посібник для юридичних факультетів та юридичних клінік) / За заг. ред. Н.В. Александрової, Р.О. Куибіди. К.: Конус-Ю, 2006. - 256 с.
12. Основи адміністративного судочинства та адміністративного права: Навч. посібн. / За заг. ред. Р.О. Куибіди, В.І. Шиш-кіна. К.: Старий світ, 2006. 675 с.
13. Педько Ю.С. Становлення адміністративної юстиції в Україні: Монографія. К.: Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2003. 208 с.
14. Перепелюк В.Г. Адміністративне судочинство: проблеми практики. К.: Конус-Ю, 2007. 272 с.
15. Осокина Г.Л. Иск (теория и практика). М.: Городец, 2000. - 186 с.
16. Стефанюк В.С. Судовий адміністративний процес: Монографія. Харків: Консум, 2003. 464 с.
17. Тихомиров Ю.А. Теория компетенции. М., 2001. 335 с.
Публіцистична література:
1. Бежевець О. Межі повноважень адміністративного суду при вирішенні справи // Юридичний радник. 2006. № 4.
2. Гулєвська Г.Ю. Окремі питання інституту позову в адміністративному судочинстві // Влада. Людина. Закон. 2006. № 1. - С. 82-84.
3. Зайцев И. Административные иски // Российская юстиция. - 1996. - № 4. - С. 23-25.
4. Кальченко С. Кодекс та закон: дослідження можливих правових ризиків при оскарженні в судовому порядку порушення Закону України "Про вибори народних депутатів України" // Юридична газета. 2005. - № 18 (54).
5. Картузова І., Осадчий А. До проблеми позову в адміністративному процесі // Право України. 2003. № 7. С. 80-81.
6. Оніщенко О. Питання забезпечення позову в господарському та адміністративному процесі // Юридичний радник. 2006. - № 3.
7. Подцерковный О. Проблеми примирення сторон в арбитражном процессе // Підприємництво, господарство і право. - 2001. № 4. - С. 1014.
8. Полюхович В. Адміністративно-правовий захист особи у відносинах з органами державної влади // Право України. 2003. - № 5. - С. 41-47.
9. Самсін І.Л. Адміністративне судочинство як механізм захисту прав учасників виборчого процесу // Вісник Верховного Суду України. 2006. № 2.
10. Фурса СЯ. Мирова угода і процедура її затвердження // Митна справа. 2001. № 2. С. 16-24.
КАФЕДРА ЦИВІЛЬНОГО, ГОСПОДАРСЬКОГО, АДМІНІСТРАТИВНОГО
ПРАВА ТА ПРОЦЕСУ
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ І ЗАВДАННЯ
до контрольної роботи з предмета
«Адміністративно-процесуальне право»
для студентів VІ курсу заочної форми навчання
напрям підготовки «Право»
спеціалізація «Право і організація соціального захисту населення»
Укладач: Керноз Н.Є.,
ст. викладач кафедри цивільного,
господарського, адміністративного
права та процесу
Рецензент: Апанасенко К.І.,
канд. юрид. наук,
доцент
Чернігів 2013
Загальні поради
Згідно з навчальним планом студенти VІ курсу заочної форми навчання за напрямом підготовки «Право» вивчають адміністративно-процесуальне право. З цієї дисципліни у міжсесійний період передбачено виконання однієї контрольної роботи. Вказана контрольна робота є однією із форм керівництва самостійною роботою студентів заочної форми навчання з боку викладача, засобом контролю і надання їм індивідуальної допомоги в творчому засвоєнні програмного матеріалу.
У пропонованих завданнях дано пять варіантів контрольної роботи. Кожний варіант складається з теоретичного питання, тестових завдань та практичного завдання. Для полегшення виконання роботи до кожного варіанту дано стислі методичні рекомендації та список рекомендованої літератури. Складені контрольні завдання з урахуванням програми з адміністративно-процесуального права.
Контрольна робота виконується власноручно від руки, логічно, послідовно, державною мовою, грамотно, чітко і акуратно. Сторінки слід пронумерувати. Для можливих зауважень викладача треба залишити поля. В кінці роботи приводиться список фактично використаної літератури (навчальної, спеціальної, нормативного матеріалу). Робота підписується студентом і проставляється дата її виконання. Обсяг роботи не більше 22-24 сторінок учнівського зошита.
На обкладинці роботи вказується прізвище, імя та по батькові студента, домашня адреса, найменування предмета, навчальна група. Не рекомендується виконання контрольної роботи на окремих аркушах паперу чи компютерним способом.
До написання роботи слід приступити після уважного вивчення відповідного розділу навчального посібника та Кодексу адміністративного судочинства України ( далі КАС України). Потім добирається і вивчається інша спеціальна література та нормативні акти, як правило, з компютерної бази. Необхідно використати не тільки пропоновану літературу, але й інші джерела, що опубліковані після підготовки викладачем контрольних завдань чи виявлені в Інтернеті. У тестових завданнях слід вказати вірну, на думку студента, відповідь.
При написанні контрольної роботи доцільно керуватися такими законами:
Конституція України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР. // Відомості Верховної Ради України. 1996. - № 30. - Ст. 141.
Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-IV. //Відомості Верховної Ради України. - 2005 р.- №№ 35-37.- ст. 446 зі змінами.
Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 р. № // (ВВР).-2006.- N 30.- ст.260 з наступними змінами.
Закон України «Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу» від 18.03. 2004 р. № // (ВВР).- 2004.- N 29.- ст.367 з наступними змінами.
Закон України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 р.№ //(ВВР).- 2006.- N 15.- ст. 128 з наступними змінами.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 р. № 2453-VI. // Відомості Верховної Ради України. - 2010.- № 41-42, № 43, № 44-4.- ст. 529 із змінами.
Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI. // Відомості Верховної Ради України. - 2012. - № 14. - Ст.87 зі змінами.
При написанні контрольної роботи доцільно керуватися такими коментарями:
- Кодекс адміністративного судочинства України: Наук. - практ. коментар: У 2-х т./ За заг. ред. Р.О. Куйбіди. К.: Книги для бізнесу, 2007. - Т. 1.-552 с; Т. 2. - 728 с.
-Науково-практичний коментар до Кодексу адміністративного судочинства України. В 2-х тт. Том 1 / За заг. ред. В. К. Матвійчука / Матвійчук В. К., Хар І. О., - К.: КНТ, 2007. - 788 с.
- Науково-практичний коментар до Кодексу адміністративного судочинства України. В 2-х тт. Том 2 / За заг. ред. В. К. Матвійчука / Матвійчук В. К., Хар І. О., - К.: Алерта, КНТ, 2008. 752 с.
У контрольній роботі, яка визнана задовільною, викладач виставляє оцінку «зараховано». Контрольна робота, у якій студент не розкрив основний зміст теоретичного питання, тестових завдань або в них є помилки при виконанні практичного завдання оцінюється оцінкою «незараховано» і повертається студентові для подальшої роботи над навчальним матеріалом.
Повторно виконана контрольна робота повертається в інститут з раніше виконаною роботою. Робота виконується і передається на факультет заочної освіти у строки, що вказані в графіку навчального процесу студента.
У випадку невиконання контрольної роботи студент не допускається до складання заліку з адміністративно-процесуального права.
ВАРІАНТ 1
А. Теоретичне питання
Принципи адміністративного судочинства
Б. Тестові завдання.
1. Що таке аналогія закону?
а) якщо спірні відносини не врегульовані законом і якщо закон, який регулює подібні за змістом відносини, відсутній, то суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права;
б) якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини;
в) приведення законів України та інших нормативно-правових актів у відповідність з правовою системою Європейського Союзу.
2. У разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує:
а) міжнародний договір;
б) акт законодавства, який має вищу юридичну силу;
в) норми закону на власний розсуд.
3. Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
а) про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням;
б) щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму;
в) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
4. Окружним адміністративним судам підсудні:
а) щодо підтвердження обґрунтованості вжиття субєктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності;
б) адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України;
в) справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України.
5. Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи:
а) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;
б) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
в) справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності ВРУ, Президента України, Вищої Ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
6. За загальним правилом територіальної підсудності адміністративні справи вирішуються адміністративним судом:
а) за місцезнаходженням відповідача;
б) за місцезнаходженням позивача;
в) за згодою позивача та відповідача.
7. Якому адміністративному суду підсудна справа з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії?
а) за місцезнаходженням відповідача;
б) за вибором позивача АС за зареєстрованим місцем проживання (перебування, знаходження) особи позивача або АС за місцезнаходженням відповідача;
в) ОАС, територіальна юрисдикція якого поширюється на м. Київ.
В. Практичне завдання
Керуючись Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. обчислити судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову заяви про забезпечення |доказів.
Методичні рекомендації
А. Виклад теоретичного матеріалу можливий після вивчення теми «Принципи адміністративного судочинства» у навчальних посібниках і підручниках і ст.ст.7-16 КАС України та коментарів до них.
Б. Відповідні тестові завдання мусять ґрунтуватися на знаннях, отриманих з підручника «Адміністративне судочинство»( за заг. ред. Т.О.Коломоєць) після опрацювання теми «Організаційно-правові питання формування адміністративної юстиції в Україні»; ст.ст.9,17,18,19,20 КАС України зі змінами.
В. Виконати практичне завдання можна після ретельного вивчення п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р..
Рекомендована література:
Нормативно-правові акти та науково-практичні коментарі:
Конституція України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР. // Відомості Верховної Ради України. 1996. - № 30. - Ст. 141.
Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-IV. //Відомості Верховної Ради України. - 2005 р.- №№ 35-37.- ст. 446 зі змінами.
Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 р. № // (ВВР).-2006.- N 30.- ст.260 з наступними змінами.
Закон України «Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу» від 18.03. 2004 р. № // (ВВР).- 2004.- N 29.- ст.367 з наступними змінами.
Закон України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 р.№ //(ВВР).- 2006.- N 15.- ст. 128 з наступними змінами.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 р. № 2453-VI. // Відомості Верховної Ради України. - 2010.- № 41-42, № 43, № 44-4.- ст. 529 із змінами.
Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI. // Відомості Верховної Ради України. - 2012. - № 14. - Ст.87 зі змінами.
Кодекс адміністративного судочинства України: Наук.-практ. коментар / За ред. О.І. Харитонової, О.М. Пасенюка, М.Р. Аракеляна та ін. Харків, 2005. 552 с.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 р. № 2453 // Офіційний вісник України вiд 30.07.2010 - 2010 р., / № 55/1 /, стор. 7, ст. 1900. зі змінами.
Науково-практичний коментар до Кодексу адміністративного судочинства України. В 2-х тт. Том 1 / За заг. ред. В. К. Матвійчука / Матвійчук В. К., Хар І. О., - К.: КНТ, 2007. - 788 с.
Науково-практичний коментар до Кодексу адміністративного судочинства України. В 2-х тт. Том 2 / За заг. ред. В. К. Матвійчука / Матвійчук В. К., Хар І. О., - К.: Алерта, КНТ, 2008. - 752 с.
ВАРІАНТ 2
А. Теоретичне питання
Джерела адміністративного процесуального права
Б. Тестові завдання
1. Вищий адміністративний суд України як суд першої інстанції розглядає справи:
а) одноособово;
б) у складі трьох суддів;
в) у складі не менше пяти суддів.
2. Принцип диспозитивності означає:
а) збирання доказів судом за його ініціативою;
б) розгляд адміністративної справи судом не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до КАС України;
в) обовязок довести ті обставини, на які сторона посилається.
3. Змагальність сторін полягає:
а) у можливість сторін вільно розпоряджатися своїми процесуальними правами щодо предмета спору;
б) в можливості суду активно втручатися в матеріально-правові відносини сторін;
в) в обов'язку доведення обставин, на які сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
4. Принцип призначувальності суддів означає:
а) всі судді обираються органами місцевого самоврядування;
б) перше призначення на посаду професійного судді здійснюється Президентом України строком на пять років;
в) всі інші судді обираються Верховним Судом України.
5. Адміністративне судочинство це:
а) діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому КАС України;
б) зовнішній контроль за діями адміністративних органів і їх посадових осіб щодо звернень громадян;
в)процесуально-адміністративна діяльність органів юстиції.
6. Що таке аналогія права?
а) якщо спірні відносини не врегульовані законом і якщо закон, який регулює подібні за змістом відносини, відсутній, то суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права;
б) якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини;
в) приведення законів України та інших нормативно-правових актів у відповідність з правовою системою Європейського Союзу.
7. Постанови (розяснення) Пленуму Вищого Адміністративного Суду України:
а) є офіційним тлумаченням судом нормативних актів;
б) за результатами узагальнення судової практики носять рекомендаційний характер з питань застосування судами законодавства при вирішенні певних адміністративних справ;
в) приймаються вищим судовим органом в системі судів загальної юрисдикції для однакового застосування законодавства СЗЮ.
В. Практичне завдання
Керуючись Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. обчислити судовий збір за подання до адміністративного суду заяви про перегляд судового рішення Верховним Судом України.
Методичні рекомендації
А. Після ознайомлення зі ст.ст.8,9 КАС України та темою «Джерела адміністративно-процесуального права» необхідно дати визначення джерела, показати звязок з терміном «законодавство» та ієрархію нормативно-правових актів як джерел права в сучасній Україні.
Б. Перш за все спочатку слід вивчити у підручнику «Адміністративне судочинство»( за заг. ред. Т.О.Коломоєць) тему «Адміністративна юстиція та адміністративне судочинство в системі загального адміністративного права», ст.ст. 3, 8 КАС України, ст. 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а після цього з відповідей вибрати правильну та вказати.
В. Виконати практичне завдання можна після ретельного вивчення п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р..
Рекомендована література:
Нормативно-правові акти та науково-практичні коментарі:
Конституція України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР. // Відомості Верховної Ради України. 1996. - № 30. - Ст. 141.
Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-IV. //Відомості Верховної Ради України. - 2005 р.- №№ 35-37.- ст. 446 зі змінами.
Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 р. № // (ВВР).-2006.- N 30.- ст.260 з наступними змінами.
Закон України «Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу» від 18.03. 2004 р. № // (ВВР).- 2004.- N 29.- ст.367 з наступними змінами.
Закон України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 р.№ //(ВВР).- 2006.- N 15.- ст. 128 з наступними змінами.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 р. № 2453-VI. // Відомості Верховної Ради України. - 2010.- № 41-42, № 43, № 44-4.- ст. 529 із змінами.
Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI. // Відомості Верховної Ради України. - 2012. - № 14. - Ст.87 зі змінами.
Кодекс адміністративного судочинства України: Наук.-практ. коментар / За ред. О.І. Харитонової, О.М. Пасенюка, М.Р. Аракеляна та ін. Харків, 2005. 552 с.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 р. № 2453 // Офіційний вісник України вiд 30.07.2010 - 2010 р., / № 55/1 /, стор. 7, ст. 1900. зі змінами.
Науково-практичний коментар до Кодексу адміністративного судочинства України. В 2-х тт. Том 1 / За заг. ред. В. К. Матвійчука / Матвійчук В. К., Хар І. О., - К.: КНТ, 2007. - 788 с.
Науково-практичний коментар до Кодексу адміністративного судочинства України. В 2-х тт. Том 2 / За заг. ред. В. К. Матвійчука / Матвійчук В. К., Хар І. О., - К.: Алерта, КНТ, 2008. - 752 с.
ВАРІАНТ 3
А.Теоретичне питання
Адміністративна юрисдикція і підсудність адміністративних справ
Б. Тестові завдання
1. Принципами здійснення правосуддя в адміністративних судах є:
а) верховенство права;
б) законність;
в) рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом;
г) змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі;
д) гласність і відкритість адміністративного процесу;
ж) забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішень адміністративного суду;
з) обов'язковість судових рішень;
к) всі перелічені принципи.
2. Перегляд судових рішень в адміністративних справах в апеляційному порядку здійснюється:
а) суддею одноособово;
б) колегією у складі 5 суддів;
в) колегією у складі 3 суддів.
3. Іншими учасниками процесу є:
а) прокурор;
б) судовий розпорядник;
в) треті особи.
4. Особами, які беруть участь у справі є:
а) сторони;
б) перекладач;
в) свідки.
5. Позивачем в адміністративній справі можуть бути:
а) громадяни України;
б) громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень;
в) юридичні особи.
6. Відповідачем в адміністративній справі є:
а) суб'єкт владних повноважень, а у випадках, встановлених КАС, фізичні та юридичні особи;
б) громадяни України, іноземці чи особи без громадянства;
в) підприємства, установи, організації (юридичні особи).
7. Оцінюючи докази, суд:
а) віддає перевагу письмовим та речовим доказам;
б) ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили;
в) віддає перевагу результатам експертизи.
В. Практичне завдання
Керуючись Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. обчислити судовий збір за подання до адміністративного суду заяви про приєднання до апеляційної скарги на ухвалу суду.
Методичні рекомендації
А. Дати відповідь на теоретичне питання допоможе вивчення теми «Адміністративна юрисдикція і підсудність адміністративних справ» та ст.ст. 18-22 КАС України і коментарів до них.
Б. Тестові завдання, повязані з темою «Загальні засади адміністративного судочинства» викладені в підручнику «Адміністративне судочинство» (за заг. ред. Т.О.Коломоєць) на стор.87-122; ст.ст. 7, 24, 47, 50, 62,86 КАС України .
В. Виконати практичне завдання можна після ретельного вивчення п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р..
Рекомендована література:
Нормативно-правові акти та науково-практичні коментарі:
Конституція України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР. // Відомості Верховної Ради України. 1996. - № 30. - Ст. 141.
Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-IV. //Відомості Верховної Ради України. - 2005 р.- №№ 35-37.- ст. 446 зі змінами.
Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 р. № // (ВВР).-2006.- N 30.- ст.260 з наступними змінами.
Закон України «Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу» від 18.03. 2004 р. № // (ВВР).- 2004.- N 29.- ст.367 з наступними змінами.
Закон України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 р.№ //(ВВР).- 2006.- N 15.- ст. 128 з наступними змінами.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 р. № 2453-VI. // Відомості Верховної Ради України. - 2010.- № 41-42, № 43, № 44-4.- ст. 529 із змінами.
Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI. // Відомості Верховної Ради України. - 2012. - № 14. - Ст.87 зі змінами.
Кодекс адміністративного судочинства України: Наук.-практ. коментар / За ред. О.І. Харитонової, О.М. Пасенюка, М.Р. Аракеляна та ін. Харків, 2005. 552 с.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 р. № 2453 // Офіційний вісник України вiд 30.07.2010 - 2010 р., / № 55/1 /, стор. 7, ст. 1900. зі змінами.
Науково-практичний коментар до Кодексу адміністративного судочинства України. В 2-х тт. Том 1 / За заг. ред. В. К. Матвійчука / Матвійчук В. К., Хар І. О., - К.: КНТ, 2007. - 788 с.
Науково-практичний коментар до Кодексу адміністративного судочинства України. В 2-х тт. Том 2 / За заг. ред. В. К. Матвійчука / Матвійчук В. К., Хар І. О., - К.: Алерта, КНТ, 2008. - 752 с.
ВАРІАНТ 4
А.Теоретичне питання
Учасники адміністративного процесу
Б. Тестові завдання
1. Крім адміністративних судів захист адміністративних прав може здійснювати:
а) третейський суд;
б) загальний суд;
в) господарський суд.
2. Щодо яких справ сторони не мають права визначати територіальну підсудність?
а) справ, для яких встановлена договірна підсудність;
б) справ, для яких встановлена загальна підсудність;
в) справ, для яких встановлена виключна підсудність.
3. Який єдиний вид провадження адміністративної юрисдикції:
а) позовне провадження;
б) наказне провадження;
в) окреме провадження.
4. Адміністративний договір це:
а) будь-який договір, в якому однією із сторін є суб'єкт владних повноважень;
б) договір, зміст якого складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією зі сторін договору;
в) договір, сторонами якого є лише органи державного управління.
5. Який вид підсудності буде застосовано щодо справ про оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади:
а) виключна;
б) альтернативна;
в) договірна.
6. Адміністративна справа це:
а) переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;
б) передана на вирішення адміністративного суду справа про накладення адміністративних стягнень;
в) вид адміністративної процедури.
7. Компетенція адміністративних судів не поширюється на:
а) спори щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції;
б) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
в) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їх повноважень у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;
г) публічно-правові спори, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства;
д) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у передбачених законом випадках;
ж) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи референдумом;
з) спори, що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України;
і) спори про накладення адміністративних стягнень.
В. Практичне завдання
Керуючись Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. обчислити судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру.
Методичні рекомендації
А. Відповідний матеріал можна знайти, опрацювавши тему «Адміністративні процесуальні правовідносини та їх субєкти», що включена до всіх рекомендованих підручників та навчальних посібників. При цьому необхідно дати загальну характеристику субєктів, розкрити поняття адміністративно-процесуальної правосубєктності (правоздатності та дієздатності), показати проблемність класифікації субєктів в науці.
Б. Правильно вибрати відповідь можна після детального вивчення у підручнику «Адміністративне судочинство»( за заг. ред. Т.О.Коломоєць) теми „Основні теоретичні проблеми обєкту адміністративної юстиції (юрисдикція адміністративних судів) ” та ст.ст.1,2,3,17,18,19,20 КАС України.
В. Виконати практичне завдання можна після ретельного вивчення п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р..
Рекомендована література:
Нормативно-правові акти та науково-практичні коментарі:
ВАРІАНТ 5
А. Теоретичне питання
Судові витрати (судовий збір та витрати, повязані з розглядом справи) в адміністративному процесі
Б. Тестові завдання
1. Адміністративний позов подається:
а) у формі письмової позовної заяви;
б) у формі письмової скарги;
в) у письмовій та усній формі з обов'язковою реєстрацією звернення.
2. Позовна заява підписується:
а) особисто позивачем;
б) позивачем або його представником;
в) представником позивача.
3. Строк звернення до адміністративного суду становить:
а) 1 рік з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів;
б) 6 місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів;
в) 3 роки з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
4. Адміністративна справа має бути розглянута і вирішена за загальним правилом (якщо інше не встановлено КАС):
а) протягом розумного строку, але не більше 3 місяців з дня відкриття провадження у справі;
б) протягом розумного строку, але не більше 1 місяця з дня відкриття провадження у справі;
в) протягом розумного строку, але не більше 2 місяців з дня відкриття провадження у справі.
5. Судове рішення, яким суд вирішує спір по суті, викладається у формі:
а) ухвали;
б) рішення;
в) постанови.
6. Судове рішення, яким суд вирішує процесуальні питання (закриття провадження, залишення позовної заяви без розгляду тощо), викладається у формі:
а) постанови;
б) ухвали;
в) рішення.
7. Адміністративна справа щодо оскарження нормативно-правових актів вирішується:
а) не пізніше 2 місяців після відкриття провадження у справі, а у виняткових випадках з урахуванням особливостей розгляду справи суд ухвалою може продовжити розгляд справи, але не більш як на 1 місяць;
б) не пізніше 3 місяців після відкриття провадження у справі;
в) не пізніше 1 місяця після відкриття провадження у справі, а у виняткових випадках з урахуванням особливостей розгляду справи суд ухвалою може продовжити розгляд справи, але не більш як на 1 місяць.
В. Практичне завдання
Керуючись Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. обчислити судовий збір за подання до адміністративного суду касаційної скарги на ухвалу суду.
Методичні рекомендації
А. Розкрити теоретичне питання допоможе опрацювання Закону України «Про судовий збір» та теми «Судові витрати» і ст.ст.87-98 КАС України та коментарів до них.
Б. Після опрацювання підручнику «Адміністративне судочинство»( за заг. ред. Т.О.Коломоєць) теми «Провадження в адміністративному суді першої інстанції. Особливості провадження в окремих категоріях адміністративних справ» та ст. ст. 99,105,106,122,158,171 КАС України можна дати вірні відповіді на тестові завдання.
В. Виконати практичне завдання можна після ретельного вивчення п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р..
Рекомендована література:
Нормативно-правові акти та науково-практичні коментарі:
Конституція України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР. // Відомості Верховної Ради України. 1996. - № 30. - Ст. 141.
Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-IV. //Відомості Верховної Ради України. - 2005 р.- №№ 35-37.- ст. 446 зі змінами.
Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 р. № // (ВВР).-2006.- N 30.- ст.260 з наступними змінами.
Закон України «Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу» від 18.03. 2004 р. № // (ВВР).- 2004.- N 29.- ст.367 з наступними змінами.
Закон України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 р.№ //(ВВР).- 2006.- N 15.- ст. 128 з наступними змінами.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 р. № 2453-VI. // Відомості Верховної Ради України. - 2010.- № 41-42, № 43, № 44-4.- ст. 529 із змінами.
Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI. // Відомості Верховної Ради України. - 2012. - № 14. - Ст.87 зі змінами.
Кодекс адміністративного судочинства України: Наук.-практ. коментар / За ред. О.І. Харитонової, О.М. Пасенюка, М.Р. Аракеляна та ін. Харків, 2005. 552 с.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 р. № 2453 // Офіційний вісник України вiд 30.07.2010 - 2010 р., / № 55/1 /, стор. 7, ст. 1900. зі змінами.
Науково-практичний коментар до Кодексу адміністративного судочинства України. В 2-х тт. Том 1 / За заг. ред. В. К. Матвійчука / Матвійчук В. К., Хар І. О., - К.: КНТ, 2007. - 788 с.
Науково-практичний коментар до Кодексу адміністративного судочинства України. В 2-х тт. Том 2 / За заг. ред. В. К. Матвійчука / Матвійчук В. К., Хар І. О., - К.: Алерта, КНТ, 2008. - 752 с.
PAGE 33