У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

ТЕМА- Експертиза інвалідності порядок її проведення різними видами МСЕК зміст їх роботи первинний вторин

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

Кафедра  соціальної медицини,

економіки та організації

охорони здоров’я

Методична розробка №6 для студентів   IY   курсу медичного ф-ту

ТЕМА:  Експертиза інвалідності, порядок її проведення різними видами МСЕК, зміст їх роботи, первинний, вторинний і третинний рівень діяльності. Особливості проведення експертизи серед дітей. Організація роботи Вінницького обласного центру реабілітації особливої дитини “Промінь” (заняття проводиться на базі центру реабілітації особливої дитини “Промінь”)

МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ: центр реабілітації особливої дитини “Промінь” та центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій».

КІЛЬКІСТЬ ГОДИН:   2 години.

І. Актуальність теми:

Практичним лікарям щоденно доводиться вирішувати питання, пов’язані з визначенням працездатності пацієнтів. Тільки медичні працівники мають право визнати хворого непрацездатним і видавати йому документ по це. Таке право покладає на лікарів велику відповідальність і зобов’язує їх знати основи медичної експертизи, вміти в кожному конкретному випадку правильно визначити порядок проведення експертизи непрацездатності та оформляти відповідні документи, що засвідчують факт непрацездатності згідно з чинними офіційними документами.

Сьогодні найгострішою соціальною проблемою в нашому суспільстві є стан здоровя населення, в тому числі дитячого. На жаль, в останні роки показники здоровя дітей погіршуються. Згідно даних ВООЗ частота народжуваності неповносправних дітей складає 10,8%, інакше кажучи, кожна десята дитина зявляється на світ з фізичними або розумовими вадами. У Вінницькій області за даними офіційної статистики у 2007 році рівень загальної інвалідності дитячого населення склав 217,8 на 10000 нас.

Існуюча в нашій країні система утримання дітей-інвалідів у спеціальних інтернатних установах забезпечує потреби таких дітей лише на 20%. При цьому відірваність дітей від сім’ї, від звичного і біологічно близького оточення посилює психологічний тиск на дитину. Несвоєчасне і неповне фінансування призводить нині діючі інтернатні установи до їх неспроможності якісно виконувати свої завдання, зумовлює необхідність створення більш прогресивної системи соціальної реабілітації дітей з особливими потребами, яка б відповідала сучасним вимогам.

На даному етапі розвитку нашого суспільства такими закладами нового типу є Центри реабілітації дітей з особливими потребами, в яких діти лікуються, виховуються, навчаються, спілкуються з оточуючими, що допомагає їм переступити бар’єр соціальної дезадаптації.

ІІ. Навчальні цілі заняття: 

Студент повинен знати:              (α=II)    

  •  основні принципи організації військово-лікарської, судово-медичної, судово-психіатричної, патологоанатомічної та альтернативної експертизи;
  •  мету та особливості проведення експертиз;
  •  сучасні підходи до питань дитячої інвалідності;
  •  роботу центру реабілітації особливої дитини “Промінь”
  •  центру соціально-психологічної реабілітації«Обрій».

Студент повинен вміти:                (α=II)

  •  розрізняти види медичних експертиз, їх завдання;
  •  вирішувати питання етапності, послідовності, комплексності у проведенні усіх видів реабілітації від народження до дорослого віку.

ІІІ. Цілі розвитку особистості.

Формування у майбутніх лікарів поняття про види медичних експертиз, а також медико-соціальні проблеми дитячої інвалідності.

ІV. Міждисциплінарна інтеграція

Дисципліни

Знати

Вміти

1

Попередні (забезпечуючі)

1.Релігієзнавство.

2.Філософія

3.Анатомія

4.Фізіологія

5.Загальна гігієна

6.Фармакологія

7.Внутрішня медицина

8.Хірургія

  1.  Морально-етичні, професійні підходи до вирішення питань стійкої непрацездатності в державі.
  2.  Сучасні уявлення про причини та види хвороб, які призводять до інвалідності.

1. Пояснити вплив соціально-економічної ситуації на виникнення дитячої інвалідності

2. Пояснити наукові механізми розвитку хвороб, що призводять до інвалідності.

2

Наступні (забезпечувані)

1.Економіка охорони здоров’я

2.Клінічна епідеміологія

3.Неонатологія.

4.Акушерство-гінекологія.

5.Генетика.

6. Сімейна медицина.

7. Судова медицина.

1.Види медичних експертиз, їх завдання.

2.Особливості проведення експертиз: військово-лікарської, судово-медичної, судово-психіатричної, патолого-анатомічної

3.Дитяча інвалідність – актуальна медико-соціальна проблема сучасності.

4.Центр реабілітації особливої дитини – заклад нового типу по комплексному підходу до медичної, психолого-педагогічної реабілітації, профорієнтації та соціальної адаптації дітей-інвалідів.

5.Структура Центру та функціональне призначення кожного підрозділу.

1. Розрізняти види медичних експертиз.

2. Трактувати поняття різних видів реабілітації.

3

Внутрішньо-предметна інтеграція

Захворюваність з ТВП.

Аналіз діяльності роботи ЛПЗ.

Організація роботи МСЕК.

Організація роботи центру «Промінь».

1.

5. Формули розрахунку рівня та структури інвалідності.

6. Документацію, що використовується в роботі центрів

1. Розрізняти види медичних експертиз.

2. Трактувати поняття загальної інвалідності та інвалідизації;

3. Визначати  покази для направлення неповносправних дітей  та молоді в центри реабілітації; 

V. Зміст теми заняття

Метою проведення медико-соціальної експертизи є визначення наявності факту, часу настання, ступеня, причини тимчасової та стійкої втрати працездатності та необхідності і тривалості звільнення в зв'язку з цим від роботи. Цей вид експертизи здійснюється лікувально-профілактичними закладами – при тимчасовій непрацездатності та медико-соціальними експертними комісіями (МСЕК) - при стійкій непрацездатності.

Такій експертизі підлягають особи, які втратили здоров'я внаслідок захворювання, травм та уроджених дефектів, що обмежує їх життєдіяльність, а також особи, які за чинним законодавством мають право на соціальну допомогу, компенсацію втраченого заробітку або звільнення від виконання відповідних обов'язків тощо.

Експертиза тривалої або стійкої втрати працездатності здійснюється медико-соціальними експертними комісіями, які встановлюють ступінь та причину інвалідності, визначають для інвалідів роботи і професії, доступні їм за станом здоров'я, перевіряють правильність використання праці інвалідів згідно з висновком експертної комісії та сприяють проведенню ефективних заходів щодо профілактики інвалідності, реабілітації інвалідів, пристосування їх до суспільного життя.

Порядок організації та проведення медико-соціальної експертизи встановлюється Кабінетом Міністрів України. Організаційне керівництво здійснює Міністерство охорони  здоров'я України.

Згідно з "Основами законодавства України з охорони здоров'я" (1992 p.), існують такі види медичної  експертизи:

• медико-соціальна експертиза втрати працездатності;

• військово-лікарська;

• судово-медична;

• судово-психіатрична;

  •  патологоанатомічна;
  •  альтернативна

Військово-лікарська експертиза

Військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою огляд призовників, кандидатів, які вступають до військових навчальних закладів, військовозобов'язаних; визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань.

Судово-медична і судово-психіатрична експертизи

Проведення судово-медичної і судово-психіатричної  експертизи призначається особою, яка проводить дізнання, слідчим,  прокурором або судом у порядку, встановленому законодавством, для вирішення питань, що потребують спеціальних знань в галузі судової медицини або судової психіатрії.

Патологоанатомічні розтини

Патологоанатомічні розтини трупів проводяться з метою встановлення причин і механізмів смерті хворого. В обов'язковому порядку патологоанатомічні розтини здійснюються при наявності підозри на насильницьку смерть, а також коли смерть  хворого  настала  в  закладі   охорони  здоров'я.

За наявністю письмової заяви близьких родичів або задокументованого волевиявлення покійного і відсутності підозри на насильницьку смерть,  виходячи  з релігійних та інших поважних мотивів, патологоанатомічний розтин може не проводитися.

Альтернативна медична експертиза

У разі незгоди громадянина з  висновками державної медичної експертизи та в інших передбачених законодавством випадках на вимогу громадянина проводиться альтернативна медична (медико-соціальна, військово-лікарська) експертиза або патологоанатомічний розтин. Альтернативна медична експертиза  здійснюється фахівцями відповідного профілю і кваліфікації. Громадяни самостійно обирають експертну установу та експертів. Порядок та умови проведення альтернативної медичної експертизи визначаються Кабінетом Міністрів України.

ЦЕНТР реабілітації особливої дитини “Промінь”

(Центр медико-соціальної та трудової реабілітації дітей-інвалідів з ураженнями психіки, нервової системи, рухового апарату та вадами фізичного або розумового розвитку) створений у 1997 року в рамках Національної програми “Діти України”.

Центр є соціально-медичним, навчально-виховним та лікувально-реабілітаційним закладом, що створює умови для поєднання загально-освітньої, професійної підготовки з тривалою, неперервною, комплексною реабілітацією дітей-інвалідів дошкільного та шкільного віку до досягнення ними 21 року.

Організований Центр з метою вирішення проблеми дітей з особливими потребами області в питаннях їх соціальної адаптації і підготовки до самостійного життя.

Центр розрахований на 4 види обслуговування інвалідів:

  1.  Стаціонарне – 155 місць:
    •  100 місць денного стаціонару;
    •  55 місць цілодобове перебування.
  2.  Амбулаторне – 100 чоловік у місяць.
  3.  Домашній патронаж – 50 чоловік у місяць.
  4.  Виїзне обслуговування у районах – 4 виїзди у місяць.

Фахівцями Центру розроблений унікальний комплексний метод ранньої, довготривалої, всебічної, поетапної реабілітації, корекції та адаптації дітей через лікування, навчання та професійну підготовку, який називається “Тріада життя”. Дана програма забезпечує три напрямки підготовки дітей до життя в суспільстві: медичну реабілітацію, психолого-педагогічну корекцію та профпідготовку.

Медичну реабілітацію здійснюють наступні спеціалісти:

  •  лікар ЛФК;
    •  лікар-невролог;
    •  лікар-психіатр;
    •  лікар-ортопед;
    •  лікар мануальної терапії;
    •  лікар нетрадиційних методів лікування;
    •  лікар-педіатр;
    •  лікар-офтальмолог;
    •  інструктор ЛФК;
    •  масажисти.

Координує діяльність фахівців Центру та їх участь у реабілітаційному процесі реабілітаційна Рада.

Метою медичної реабілітації спеціалістів різних напрямків Центру являється обстеження дітей та уточнення їх діагнозу, розробка індивідуальних реабілітаційних програм з подальшою їх реалізацією.

Медична реабілітація проводиться за наступними методиками:

  •  лікувальна фізкультура проводиться за авторськими методиками Бобата. Войта, Текорюса, Бадаляна, Семенової;
  •  спеціальної системи масажу;
  •  голкорефлексотерапії;
  •  СУ -ДЖОК- терапії;
  •  фітотерапії;
  •  аромотерапії;
  •  апітерапії;
  •  хромотерапії;
  •  кондуктивної педагогіки;
  •  ландшафтотерапії;
  •  психотерапії;
  •  методу поетапного гіпсування.

У Центрі працюють наступні відділення:

1. нейрофізіологічного;

2. клініко - діагностичної лабораторії;

3. фізіотерапії;

4. бальнеологічного;

5. гідрокінезотерапії;

6. нетрадиційної медицини.

Для проведення медико-соціальної реабілітації дітей-інвалідів Центр повинен мати відповідні зали, кабінети, сучасне діагностичне та реабілітаційне оснащення, а саме:

для подолання рухових вад:

  •  зали лікувальної фізкультури,
    •  різноманітні тренажери,
    •  гідромасажні ванни,
    •  басейн,
    •  фізіотерапевтична апаратура,
    •   маніпуляційний кабінет,
    •  масажні кабінети,
    •  костюми "Гравістат";

для корекції психологічних порушень:

  •  кабінет релаксації;
    •  сенсорна кімната;
    •  кабінет психологічного розвантаження;
    •  індивідуальні, групові та сімейні психокорекційні програми;

Психолого - педагогічна корекція здійснюється Центром через освітню діяльність.

Освітня діяльність Центру проходить у слідуючих напрямках:

  •  надання послуг по здобуттю базової (повної) середньої освіти у вигляді інтегрованого навчання на базі ЗОШ міста;
    •  на рівні допоміжної школи;
    •  на рівні адаптованих індивідуальних програм;
    •  надання послуг по профпідготовці.

Навчально-виховний процес здійснюється:

  •  диференційовано;
    •  з урахуванням структури дефекту;
    •  психофізичного стану;
    •  індивідуальних особливостей та можливостей дитини - інваліда.

Спеціальні групові та індивідуальні заняття проводять логопеди і дефектологи, психокоректори, інструктори праці, музкерівники, вчителі-коректори, вихователі-коректори.

Для проведення корекційно-відновлювальної роботи проводяться спеціальні заняття:

психокорекції;

предметно-практичного навчання;

ритміки;

музичної терапії;

логопедії;

соціально-побутової та просторової орієнтації;

сенсорної корекції;

комунікативної діяльності;

трудової реабілітації;

кондуктивної педагогіки;

Монтессорі терапії;

ігротерапії.

казкотерапії.

Трудова реабілітація та професійна підготовка проводиться поетапно:

І етап - формування навиків самообслуговування;

П етап -  освоєння господарське - побутових умінь та навичок;

ПІ етап - профорієнтація (ознайомлення з різними професіями);

IV етап - професійна підготовка.

Трудову реабілітацію та професійну підготовку здійснюють наступні спеціалісти:

  •  майстри виробничого навчання;
    •  інструктори по праці;
    •  соціальні педагоги.

Для професійної підготовки передбачені навчально - виробничі майстерні та кабінети:

- кабінет комп'ютерної грамоти;

- кабінет по вивченню іноземних мов;

- музичний кабінет;

майстерні:

  •  швейна;
    •  м'якої іграшки;
    •  ремонту побутової техніки;
    •  слюсарно - теслярна;

- народних ремесел:

- вишивання і макраме;

- гончарна;

- лозоплетіння;

- різьблення по дереву.

секції по:

  •  садівництву;
    •  городництву;
    •  бджільництву;
    •  тваринництву.

Зв’язок центру з громадськими організаціями:

  1.  молодіжна організація «Паросток»,співпрацює з фірмою «Авіс», де працюють інваліди.
  2.  організація «Благовіст», де співпрацюють діти і батьки.
  3.  «Гармонія» – діти з вадами опорно-рухового апарату.
  4.  «Відкриті серця» – об’єднують людей з особливими потребами віком після 16 років і спеціалістів (педагогів, психологів, лікарів), випускають свій журнал.

Вінницький обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій» створений у 2006 р. завдяки співпраці обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді і обласної організації Асоціації захисту та допомоги інвалідам «Відкриті серця».

Центр є державним закладом, який забезпечує надання соціально-педагогічних, психологічних, соціально-медичних, юридичних, інформаційних послуг для дітей та молоді з функціональними обмеженнями (ДЦП, ментальними проблемами).

Це заклад денного (амбулаторного) перебування осіб віком від 14 до 35 років.

Мета діяльності центру – відновлення та підтримка їх фізичного і психологічного стану, адаптація та інтеграція у суспільство.

Основні завдання центру:

  1.  Забезпечення розробки та здійснення реабілітаційних програм.
  2.  Надання різних видів соціальних послуг.
  3.  Залучення батьків до процесу реабілітації.
  4.  Організація клубів за інтересами, проведення конкурсів, фестивалів для розвитку творчих здібностей, природних позитивних нахилів та самовираження..
  5.  Проведення заходів для неповносправних дітей та молоді, спрямованих на успішну реабілітацію та інтеграцію в суспільство.

Соціально-психологічна реабілітація – комплекс заходів та методів, які системно поєднують працетерапію, соціально-побутовий патронаж, психолого-педагогічну корекцію та фізичну реабілітацію.

Структура центру:

1. Управління, фінансово-господарська частина.

2. Блок працетерапії:

  •  арттерапії, технічного спортивного моделювання, мукасолька, орегамі;
  •  кімната рукоділля (трудотерапія): кручення паперу, петриківський розпис, вишивка бісером, купаж;
  •  кімната адаптаційної програми (приготування їжі, користування побутовими електроприладами).

3. Кімната рухової активності (реабілітолог-вчитель, ЛФК, масажист). З важкими дітьми проводяться індивідуальні заняття.

4. Блок психологічного розвантаження (працюють практичні психологи з педагогічною освітою):

  •  кабінети психологів для індивідуальних занять по індивідуальних програмах;
  •  кабінет снюзелентерапії (тренування сенсорних відчуттів- тактильних, слуху, зору, стабілізація емоційного стану);
  •  кабінет релаксу (рефлексотерапії);
  1.  Методичний кабінет;
  2.  Бібліотека (де знаходяться книги та іграшки для користування батьків і працівників);
  3.  Комп’ютерний клас (сенсорні комп’ютери );
  4.  Внутрішній та транспортний зв'язок;
  5.  Ліфт.

Програми, за якими працює центр.

1. Програма психологічної підтримки.

Завдання програми – діагностика психологічного стану, яка направлена на прискорення соціалізації інваліда. Діагностика, яка відповідає фундаментальним потребам дітей та молоді з функціональними обмеженнями – розкриттю широкого спектру здібностей людини.

2. Трудотерапія.

Завдання програми –активізувати та залучити молодь із фундаментальними обмеженнями до активної праці, підсилити самосвідомість та почуття особистої цінності.

3. Адаптаційна програма.

Завдання програми – розвиток навичок самообслуговування, підвищення побутової незалежності, формування навичок максимально самостійного проживання.

4. Арт-терапія.

Завдання програми – надати можливість самовираження та самопізнання шляхом використання творчих засобів мистецтва.

5.Клуб спілкування.

Завдання програми – формування навичок вербального та невербального спілкування та соціально адаптованої поведінки.

5.Соціальна клініка.

Завдання програми – консультування дітей та молоді з функціональними обмеженнями та членів їх сімей мультидисциплінарною командою фахівців (соціальні працівники, психологи, педагоги, фізіореабілітологи).

6.Батьківська школа.

Завдання програми – навчання батьків дітей та молоді з функціональними обмеженнями з питань виховання, взаємовідносин та реабілітаційного процесу.

VІ. План та організаційна структура заняття

Основні етапи заняття, їх функції та зміст

Нав

чальні цілі в рів

нях засвоєння

Методи контролю і навчання

Матеріали методичного забезпечення (контролю, наочності, індуктивності)

Роз

по

діл часу (хв.)

 1        

2

  

3               

Підготовчий етап

Організаційні заходи

Постановка навчальних цілей та мотивація

Контроль вихідного рівня знань, навичок, умінь:

1.Види медичних експертиз, їх завдання.

2.Основні принципи організації військово-лікарської, судово-медичної, судово-психіатричної, патологоанатомічної та альтернативної експертизи.

3.Центр реабілітації особливої дитини – заклад нового типу по комплексному підходу до медичної, психолого-педагогічної реабілітації, профорієнтації та соціальної адаптації дітей-інвалідів.

4.Структура Центру та функціональне призначення кожного підрозділу.

5.Взаємозв’язки Центру з державними установами, громадськими організаціями та благодійними фондами

6.Основні завдання центру соціально-психологічної реабілітації «Обрій»

II

- індивідуальна теоретична співбесіда, опитування.

- тестовий контроль II рівня.

П.1.«Актуальність теми»

П.2.«Навчальні цілі»

Теоретичні питання II рівня.

Тести II рівня

Структурно-логічні схеми

Таблиці

2

5

15

 1

Основний етап

Формування професійних вмінь та навичок:

1.Засвоїти види медичних експертиз, їх завдання.

2.Розуміти основні принципи організації військово-лікарської, судово-медичної, судово-психіатричної, патологоанатомічної та альтернативної експертизи.

3.Ознайомитися з медичною, психолого-педагогічною реабілітацією, профорієнтацією та соціальною адаптацією дітей-інвалідів.

III

Метод формування навичок:

- робота з методичною документацією.

Метод формування вмінь:

- професійний тренінг у вирішенні нетипових клінічних задач.

Професійні алгоритми( інструкції)щодо формування практичних навичок та професійних вмінь.

Таблиці

Слайди

Текстові ситуаційні нетипові задачі.

.

28

25

1

2

3

Підсумковий  етап

Контроль та корекція рівня професійних навичок та вмінь.

Підведення підсумків практичного заняття

Домашнє завдання

III

Метод контролю навичок:

Індивідуальний контроль методики розрахунку рівня структури інвалідності.

Методи контролю вмінь:

- тестовий контроль III рівня.

- вирішення нетипових задач III рівня 

Набори карток для письмового контролю

Тести III рівня

Задачі III рівня

Орієнтовна карта для самостійної роботи з літературою.

Рекомендована література  

15

VІІ Матеріали методичного забезпечення заняття

VІІ.1. Матеріали контролю для підготовчого етапу заняття.

         Теоретичні питання (α=ІІ):

  1.  Види медичних експертиз, їх завдання.
  2.  Основні принципи організації військово-лікарської, судово-медичної, судово-психіатричної, патологоанатомічної та альтернативної експертизи.
  3.  Центр реабілітації особливої дитини – заклад нового типу по комплексному підходу до медичної, психолого-педагогічної реабілітації, профорієнтації та соціальної адаптації дітей-інвалідів.
  4.  Структура Центру та функціональне призначення кожного підрозділу.
  5.  Взаємозв’язки і взаємодія Центру з державними установами, громадськими організаціями та благодійними фондами в питаннях допомоги дітям-інвалідам.
  6.  Взаємозв’язки і взаємодія Центру з недержавними структурами, громадськими організаціями і благодійними фондами
  7.  Основні завдання центру соціально-психологічної реабілітації «Обрій»
  8.  Програми, за якими працює центр «Обрій».

Тестові завдання (α=ІІ):

Тести з множинним вибором:

1. Програма трудової реабілітації та професійної підготовки включає:

*формування навиків самообслуговування;

- предметно-практичне навчання;

*освоєння господарсько - побутових умінь та навичок;

*профорієнтацію

*професійну підготовку

- ритміку

2. Трудову реабілітацію та професійну підготовку здійснюють наступні спеціалісти:

*майстри виробничого навчання;

- лікар-реабілітолог

*інструктори по праці;

- лікар мануальної терапії

*соціальні педагоги.

2.  МЕТОДИКА ВИВЧЕННЯ ІНВАЛІДНОСТІ:

* аналіз документації МСЕК і ЛПЗ

- клінічне обстеження інвалідів

* анкетування інвалідів з подальшою обробкою отриманих даних

* експертні оцінки

*  аналіз ефективності лікувальних і реабілітаційних заходів (за документацією МСЕК)

* аналіз поширеності та структури інвалідності

3. Основні завдання центру соціально-психологічної реабілітації «Обрій»

*розробки та здійснення реабілітаційних програм

- лікування та діагностика хвороб

*надання різних видів соціальних послуг

- диспансеризація населення

*залучення батьків до процесу реабілітації

- експертиза працездатності

*організація клубів за інтересами, проведення конкурсів,

VІІ.2. Матеріали методичного забезпечення самопідготовки студентів.

Орієнтовна карта для організації самостійної роботи студентів з навчальною літературою

Навчальні завдання

Вказівки до завдання

Оволодіти:

1.Видами медичних експертиз.

2.Розуміти основні принципи організації військово-лікарської, судово-медичної, судово-психіатричної, патологоанатомічної та альтернативної експертизи.

3.Ознайомитися з медичною, психолого-педагогічною реабілітацією, профорієнтацією та соціальною адаптацією дітей-інвалідів.

- необхідними основними знаннями за темою:

Вивчити:          

1.Види медичних експертиз, їх завдання.

2.Основні принципи організації військово-лікарської, судово-медичної, судово-психіатричної, патологоанатомічної та альтернативної експертизи.

3.Комплексний підхід до медичної, психолого-педагогічної реабілітації, профорієнтації та соціальної адаптації дітей-інвалідів.

4.Структуру Центру та функціональне призначення кожного підрозділу.

5.Взаємозв’язки Центру з державними установами, громадськими організаціями та благодійними фондами

6.Основні завдання центру соціально-психологічної реабілітації «Обрій»

Охарактеризувати поняття Знати

Знати

Знати

Знати

VІІІ Література

основна:

  1.  Ю.В. Вороненко, В.Ф. Москаленко (за ред.) – Соц. медицина та організація охорони здоровя. Тернопіль, “Укрмедкнига”. 2000 р., с.155-160, 486-492.
  2.  В.З.Кучеренко (под. ред.) – Организация и оценка качества лечебно-профилактической помощи населению, Москва, 2008 г., с. 287-315, 177-182.

додаткова:

  1.  Под ред. Ю.П. Лисицина – Социальная гигиена и организация здравоохранения. – Учебное руководство, Казань., 2000 г., с.249-252.
  2.  Конвенція про права інвалідів (ООН,2006).
  3.  Конвенція ООН про права дитини, 1991р.

методична

  1.  Наказ Міністерства праці та соціальної політики України №206 від 04.05.2007 Про затвердження Соціальних нормативів у сфері соціальної реабілітації дітей-інвалідів.
    1.  Наказ Міністерства праці та соціальної політики України №104 від 15.03.2007 Щодо організації, обліку та звітності з надання інвалідам та дітям-інвалідам реабілітаційних послуг.
      1.  Наказ Міністерства праці та соціальної політики України №48 від 13.02.2007 Про затвердження Типового положення про центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів.
      2.  Державнв програма розвитку системи реабілітації та трудової зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями, психічними захворюваннями та розумовою відсталістю на період до 2011 року від 2007 р.
      3.  Постанова КМУ від 31.01.2007р. №80 Про затвердження порядку надання інвалідам та дітям-інвалідам реабілітаційних послуг.
      4.  Закон України № 2961 від 06.10.2005 Про реабілітацію інвалідів в Україні.
      5.  Постанова КМУ №1686 від 08.12.2006 Про затвердження Державної типової програми реабілітації інвалідів.

Автор: к.м.н. Паламар  І.В.               Затверджено на засіданні кафедри

           “___”______ 200 _ р. Протокол № ____

Зав. кафедри соціальної медицини,    

економіки та організації охорони здоровя   проф. оЧЕРЕДЬКО О.М.


Кафедра
 соціальної медицини,

економіки та організації

охорони здоров’я

Методична розробка №6 для студентів   IY   курсу медичного ф-ту

ТЕМА:  Експертиза інвалідності, порядок її проведення різними видами МСЕК, зміст їх роботи, первинний, вторинний і третинний рівень діяльності. Особливості проведення експертизи серед дітей. Організація роботи Вінницького обласного центру реабілітації особливої дитини “Промінь” (заняття проводиться на базі центру реабілітації особливої дитини “Промінь”)

МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ: центр реабілітації особливої дитини “Промінь” та центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій».

КІЛЬКІСТЬ ГОДИН:   2 години.

І. Актуальність теми:

Практичним лікарям щоденно доводиться вирішувати питання, пов’язані з визначенням працездатності пацієнтів. Тільки медичні працівники мають право визнати хворого непрацездатним і видавати йому документ по це. Таке право покладає на лікарів велику відповідальність і зобов’язує їх знати основи медичної експертизи, вміти в кожному конкретному випадку правильно визначити порядок проведення експертизи непрацездатності та оформляти відповідні документи, що засвідчують факт непрацездатності згідно з чинними офіційними документами.

Сьогодні найгострішою соціальною проблемою в нашому суспільстві є стан здоровя населення, в тому числі дитячого. На жаль, в останні роки показники здоровя дітей погіршуються. Згідно даних ВООЗ частота народжуваності неповносправних дітей складає 10,8%, інакше кажучи, кожна десята дитина зявляється на світ з фізичними або розумовими вадами. У Вінницькій області за даними офіційної статистики у 2007 році рівень загальної інвалідності дитячого населення склав 217,8 на 10000 нас.

Існуюча в нашій країні система утримання дітей-інвалідів у спеціальних інтернатних установах забезпечує потреби таких дітей лише на 20%. При цьому відірваність дітей від сім’ї, від звичного і біологічно близького оточення посилює психологічний тиск на дитину. Несвоєчасне і неповне фінансування призводить нині діючі інтернатні установи до їх неспроможності якісно виконувати свої завдання, зумовлює необхідність створення більш прогресивної системи соціальної реабілітації дітей з особливими потребами, яка б відповідала сучасним вимогам.

На даному етапі розвитку нашого суспільства такими закладами нового типу є Центри реабілітації дітей з особливими потребами, в яких діти лікуються, виховуються, навчаються, спілкуються з оточуючими, що допомагає їм переступити бар’єр соціальної дезадаптації.

ІІ. Навчальні цілі заняття: 

Студент повинен знати:              (α=II)    

  •  основні принципи організації військово-лікарської, судово-медичної, судово-психіатричної, патологоанатомічної та альтернативної експертизи;
  •  мету та особливості проведення експертиз;
  •  сучасні підходи до питань дитячої інвалідності;
  •  роботу центру реабілітації особливої дитини “Промінь”
  •  центру соціально-психологічної реабілітації«Обрій».

Студент повинен вміти:                (α=II)

  •  розрізняти види медичних експертиз, їх завдання;
  •  вирішувати питання етапності, послідовності, комплексності у проведенні усіх видів реабілітації від народження до дорослого віку.

ІІІ. Цілі розвитку особистості.

Формування у майбутніх лікарів поняття про види медичних експертиз, а також медико-соціальні проблеми дитячої інвалідності.

ІV. Міждисциплінарна інтеграція

Дисципліни

Знати

Вміти

1

Попередні (забезпечуючі)

1.Релігієзнавство.

2.Філософія

3.Анатомія

4.Фізіологія

5.Загальна гігієна

6.Фармакологія

7.Внутрішня медицина

8.Хірургія

  1.  Морально-етичні, професійні підходи до вирішення питань стійкої непрацездатності в державі.
  2.  Сучасні уявлення про причини та види хвороб, які призводять до інвалідності.

1. Пояснити вплив соціально-економічної ситуації на виникнення дитячої інвалідності

2. Пояснити наукові механізми розвитку хвороб, що призводять до інвалідності.

2

Наступні (забезпечувані)

1.Економіка охорони здоров’я

2.Клінічна епідеміологія

3.Неонатологія.

4.Акушерство-гінекологія.

5.Генетика.

6. Сімейна медицина.

7. Судова медицина.

1.Види медичних експертиз, їх завдання.

2.Особливості проведення експертиз: військово-лікарської, судово-медичної, судово-психіатричної, патолого-анатомічної

3.Дитяча інвалідність – актуальна медико-соціальна проблема сучасності.

4.Центр реабілітації особливої дитини – заклад нового типу по комплексному підходу до медичної, психолого-педагогічної реабілітації, профорієнтації та соціальної адаптації дітей-інвалідів.

5.Структура Центру та функціональне призначення кожного підрозділу.

1. Розрізняти види медичних експертиз.

2. Трактувати поняття різних видів реабілітації.

3

Внутрішньо-предметна інтеграція

Захворюваність з ТВП.

Аналіз діяльності роботи ЛПЗ.

Організація роботи МСЕК.

Організація роботи центру «Промінь».

1.

5. Формули розрахунку рівня та структури інвалідності.

6. Документацію, що використовується в роботі центрів

1. Розрізняти види медичних експертиз.

2. Трактувати поняття загальної інвалідності та інвалідизації;

3. Визначати  покази для направлення неповносправних дітей  та молоді в центри реабілітації; 

V. План та організаційна структура заняття

Основні етапи заняття, їх функції та зміст

Нав

чальні цілі в рів

нях засвоєння

Методи контролю і навчання

Матеріали методичного забезпечення (контролю, наочності, індуктивності)

Роз

по

діл часу (хв.)

 1        

2

  

3               

Підготовчий етап

Організаційні заходи

Постановка навчальних цілей та мотивація

Контроль вихідного рівня знань, навичок, умінь:

1.Види медичних експертиз, їх завдання.

2.Основні принципи організації військово-лікарської, судово-медичної, судово-психіатричної, патологоанатомічної та альтернативної експертизи.

3.Центр реабілітації особливої дитини – заклад нового типу по комплексному підходу до медичної, психолого-педагогічної реабілітації, профорієнтації та соціальної адаптації дітей-інвалідів.

4.Структура Центру та функціональне призначення кожного підрозділу.

5.Взаємозв’язки Центру з державними установами, громадськими організаціями та благодійними фондами

6.Основні завдання центру соціально-психологічної реабілітації «Обрій»

II

- індивідуальна теоретична співбесіда, опитування.

- тестовий контроль II рівня.

П.1.«Актуальність теми»

П.2.«Навчальні цілі»

Теоретичні питання II рівня.

Тести II рівня

Структурно-логічні схеми

Таблиці

2

5

15

 1

Основний етап

Формування професійних вмінь та навичок:

1.Засвоїти види медичних експертиз, їх завдання.

2.Розуміти основні принципи організації військово-лікарської, судово-медичної, судово-психіатричної, патологоанатомічної та альтернативної експертизи.

3.Ознайомитися з медичною, психолого-педагогічною реабілітацією, профорієнтацією та соціальною адаптацією дітей-інвалідів.

III

Метод формування навичок:

- робота з методичною документацією.

Метод формування вмінь:

- професійний тренінг у вирішенні нетипових клінічних задач.

Професійні алгоритми( інструкції)щодо формування практичних навичок та професійних вмінь.

Таблиці

Слайди

Текстові ситуаційні нетипові задачі.

.

28

25

1

2

3

Підсумковий  етап

Контроль та корекція рівня професійних навичок та вмінь.

Підведення підсумків практичного заняття

Домашнє завдання

III

Метод контролю навичок:

Індивідуальний контроль методики розрахунку рівня структури інвалідності.

Методи контролю вмінь:

- тестовий контроль III рівня.

- вирішення нетипових задач III рівня 

Набори карток для письмового контролю

Тести III рівня

Задачі III рівня

Орієнтовна карта для самостійної роботи з літературою.

Рекомендована література  

15

VІ Матеріали методичного забезпечення заняття

VІІ.1. Матеріали контролю для підготовчого етапу заняття.

         Теоретичні питання (α=ІІ):

  1.  Види медичних експертиз, їх завдання.
  2.  Основні принципи організації військово-лікарської, судово-медичної, судово-психіатричної, патологоанатомічної та альтернативної експертизи.
  3.  Центр реабілітації особливої дитини – заклад нового типу по комплексному підходу до медичної, психолого-педагогічної реабілітації, профорієнтації та соціальної адаптації дітей-інвалідів.
  4.  Структура Центру та функціональне призначення кожного підрозділу.
  5.  Взаємозв’язки і взаємодія Центру з державними установами, громадськими організаціями та благодійними фондами в питаннях допомоги дітям-інвалідам.
  6.  Взаємозв’язки і взаємодія Центру з недержавними структурами, громадськими організаціями і благодійними фондами
  7.  Основні завдання центру соціально-психологічної реабілітації «Обрій»
  8.  Програми, за якими працює центр «Обрій».

Тестові завдання (α=ІІ):

Тести з множинним вибором:

1. Програма трудової реабілітації та професійної підготовки включає:

*формування навиків самообслуговування;

- предметно-практичне навчання;

*освоєння господарсько - побутових умінь та навичок;

*профорієнтацію

*професійну підготовку

- ритміку

2. Трудову реабілітацію та професійну підготовку здійснюють наступні спеціалісти:

*майстри виробничого навчання;

- лікар-реабілітолог

*інструктори по праці;

- лікар мануальної терапії

*соціальні педагоги.

2.  МЕТОДИКА ВИВЧЕННЯ ІНВАЛІДНОСТІ:

* аналіз документації МСЕК і ЛПЗ

- клінічне обстеження інвалідів

* анкетування інвалідів з подальшою обробкою отриманих даних

* експертні оцінки

*  аналіз ефективності лікувальних і реабілітаційних заходів (за документацією МСЕК)

* аналіз поширеності та структури інвалідності

3. Основні завдання центру соціально-психологічної реабілітації «Обрій»

*розробки та здійснення реабілітаційних програм

- лікування та діагностика хвороб

*надання різних видів соціальних послуг

- диспансеризація населення

*залучення батьків до процесу реабілітації

- експертиза працездатності

*організація клубів за інтересами, проведення конкурсів,

VІ.2. Матеріали методичного забезпечення самопідготовки студентів.

Орієнтовна карта для організації самостійної роботи студентів з навчальною літературою

Навчальні завдання

Вказівки до завдання

Оволодіти:

1.Видами медичних експертиз.

2.Розуміти основні принципи організації військово-лікарської, судово-медичної, судово-психіатричної, патологоанатомічної та альтернативної експертизи.

3.Ознайомитися з медичною, психолого-педагогічною реабілітацією, профорієнтацією та соціальною адаптацією дітей-інвалідів.

- необхідними основними знаннями за темою:

Вивчити:          

1.Види медичних експертиз, їх завдання.

2.Основні принципи організації військово-лікарської, судово-медичної, судово-психіатричної, патологоанатомічної та альтернативної експертизи.

3.Комплексний підхід до медичної, психолого-педагогічної реабілітації, профорієнтації та соціальної адаптації дітей-інвалідів.

4.Структуру Центру та функціональне призначення кожного підрозділу.

5.Взаємозв’язки Центру з державними установами, громадськими організаціями та благодійними фондами

6.Основні завдання центру соціально-психологічної реабілітації «Обрій»

Охарактеризувати поняття Знати

Знати

Знати

Знати

VІІ Література

основна:

  1.  Ю.В. Вороненко, В.Ф. Москаленко (за ред.) – Соц. медицина та організація охорони здоровя. Тернопіль, “Укрмедкнига”. 2000 р., с.155-160, 486-492.
  2.  В.З.Кучеренко (под. ред.) – Организация и оценка качества лечебно-профилактической помощи населению, Москва, 2008 г., с. 287-315, 177-182.

додаткова:

  1.  Под ред. Ю.П. Лисицина – Социальная гигиена и организация здравоохранения. – Учебное руководство, Казань., 2000 г., с.249-252.
  2.  Конвенція про права інвалідів (ООН,2006).
  3.  Конвенція ООН про права дитини, 1991р.

методична

  1.  Наказ Міністерства праці та соціальної політики України №206 від 04.05.2007 Про затвердження Соціальних нормативів у сфері соціальної реабілітації дітей-інвалідів.
    1.  Наказ Міністерства праці та соціальної політики України №104 від 15.03.2007 Щодо організації, обліку та звітності з надання інвалідам та дітям-інвалідам реабілітаційних послуг.
      1.  Наказ Міністерства праці та соціальної політики України №48 від 13.02.2007 Про затвердження Типового положення про центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів.
      2.  Державнв програма розвитку системи реабілітації та трудової зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями, психічними захворюваннями та розумовою відсталістю на період до 2011 року від 2007 р.
      3.  Постанова КМУ від 31.01.2007р. №80 Про затвердження порядку надання інвалідам та дітям-інвалідам реабілітаційних послуг.
      4.  Закон України № 2961 від 06.10.2005 Про реабілітацію інвалідів в Україні.
      5.  Постанова КМУ №1686 від 08.12.2006 Про затвердження Державної типової програми реабілітації інвалідів.

Автор: к.м.н. Паламар  І.В.               Затверджено на засіданні кафедри

           “___”______ 200 _ р. Протокол № ____

Зав. кафедри соціальної медицини,    

економіки та організації охорони здоровя   проф. Очередько О.М.




1. На байдарке Феликс Квадригин На байдарке httpwww
2. Цветовое оформление производственных помещений
3. настоящему серьезная философская проблема проблема самоубийства
4. реферату- Облік автомобільного транспорту на підприємствіРозділ- Бухгалтерський облік оподаткування Облі
5. на тему- Кибернетика ~ наука об управлении
6. грамматического строя Воспитатель проводит занятия по развитию речи ознакомлению с окружа
7. Теория и история государства и права КУРСОВАЯ РАБОТА По дисциплине История таможенного д
8. Разработка информационной системы
9. Мистецтво поетичне складається з чотирьох пісень
10. ИНФОРМАЦИОННОЕ РАЗВИТИЕ ЧЕЛОВЕКА БРОННИКОВА ВЯЧЕСЛАВА МИХАЙЛОВИЧА 28 февраля 2014г
11. тематической формализация задачи
12. Тематика науководослідницьких робіт має відповідати напрямам секцій наукових відділень МАН
13. 7 Объекты профессиональной деятельности- электрооборудование и электрические сети цехов участков
14. тематизированы все важные нормативные документы высших органов законодательной и исполнительной власти
15. Вариант 1 Долгое царствование Екатерины II 1762 1796 наполнено значительными и весьма противоречивыми соб
16. СанктПетербургский государственный инженерноэкономический университет Кафедра исследован
17. РЕФЕРАТИВНОЕ СООБЩЕНИЕ Пища ~ это лекарство да или нет Дьявол установил плату за все чем мы наслажд
18. Механизмы и несущие конструкции радиоэлектронных средств
19. Реферат- Препараты мумие
20. Руководство пользователя для студентов СИТ