Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема- Дія магнітного поля на електричний струм

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 27.11.2024

PAGE  1

Лекція № 27.

Тема: Дія магнітного поля на електричний струм. Сила Ампера. Закон Ампера. Робота при переміщенні контура із струмом у магнітному полі.

Як відомо, електричний струм являє собою упорядкований рух електричних зарядів, на які із сторони магнітного поля діє магнітна сила. Сила, яка діє на сукупність зарядів, які упорядковано рухаються, тобто на струм, називається силою Ампера.

Нехай обємна густина зарядів, що упорядковано рухаються, дорівнює . Заряд, який знаходиться у елементарному обємі dV дорівнює . Тоді сила, яка діє на елемент із струмом dV може бути знайдена за формулою:

,                                               (1)

де  – середня швидкість упорядкованого руху зарядів. Так як густина струму , то після відповідної заміни отримуємо: . Якщо струм тече по тонкому провіднику, то у відповідності з визначенням густини струму  і формула (1) приймає остаточний вигляд:

,                                                 (2)

де  – вектор, який співпадає за напрямком зі струмом і характеризує елемент довжини тонкого провідника. Рівняння (2) являє собою математичний вираз закону Ампера. За модулем формула (2) записується так: , де – кут між векторами і .

Закон Ампера: Сила, яка діє на прямолінійний провідник із струмом, що перебуває в однорідному магнітному полі, прямо пропорційна силі струму, довжині провідника, магнітній індукції і синусові кута між напрямом струму і вектором  . Напрям сили Ампера визначається за правилом правого гвинта.

Якщо у магнітному полі знаходиться замкнений контур зі струмом то формула закону Ампера має вигляд: . Із останньої формули випливає, що в однорідному магнітному полі  виноситься із під інтегралу, а інтеграл , отже . Якщо поле неоднорідне, то сила розраховується у кожному випадку за законом Ампера.

Розглянемо плоский контур, який знаходиться у неоднорідному магнітному полі. Якщо його розміри достатньо малі, то контур називається елементарним. Для опису поведінки елементарного контуру у магнітному полі вводять вектор магнітного моменту. Це вектор, який визначається із виразу:  , де I – сила струму, S – площа контуру, – вектор нормалі, напрямок якого звязаний з напрямком струму правилом правого гвинта. Розрахунки показують, що сила, яка діє на елементарний контур зі струмом, що знаходиться в неоднорідному магнітному полі, визначається за формулою:

,                                                       (3)

де pmмодуль магнітного моменту контуру, – перша похідна вектору  за напрямком нормалі . Із формули (3) випливає:

  •  у однорідному магнітному полі = 0 і ;
  •  напрямок вектора сили не співпадає ні з вектором , ні з вектором , а співпадає тільки напрямком елементарного приросту вектору , який узятий у напрямку вектору у місті розташування контуру.

Момент сил, який діє на контур із струмом. Розглянемо плоский контур із струмом I, який знаходиться в однорідному магнітному полі. Результуюча сила Ампера, що діє на нього, дорівнює нулю. Із курсу механіки відомо, що у цьому випадку сумарний момент сил не залежить від точки О, відносно якої визначають моменти цих сил. За визначенням, результуючий момент сил Ампера:

                                                   (4)

Розрахунки показують, що для контуру із струмом  довільної форми момент сил можна представити наступним чином:

                                                    (5)

Із формули (5) випливає, що в однорідному магнітному полі вектор моменту сил Ампера, які діють контур із струмом, перпендикулярний як вектору , так і вектору . Модуль вектору  визначається за виразом: , де – кут між векторами  і . Слід відзначити, що формула (5) справедлива і для неоднорідного поля, але якщо розміри контуру із струмом досить малі.

Робота при переміщенні контуру із струмом у магнітному полі. Розглянемо випадок, коли контур з рухливою перемичкою довжини l знаходиться в однорідному магнітному полі, яке перпендикулярно площині контуру і спрямовано за площину малюнка. На перемичку діє сила Ампера: . При переміщенні перемички вправо на dx ця сила виконує позитивну роботу , де dS – збільшення площі, обмеженої контуром.

Магнітним потоком називають скалярну фізичну величину, яка дорівнює кількості ліній магнітної індукції, що пронизують контур, і яка визначається за формулою:

,

де – кут між векторами і . Одиниці магнітного потоку у СІ: [Вб].               1Вб = 1Тл*1м2. Для визначення знака магнітного потоку dФ умовимося завжди брати нормаль  до поверхні, яка обмежена контуром, так, щоб вона утворювала з напрямком струму в контурі правогвинтову систему. При цьому струм I буде завжди величиною позитивною. Потік же може бути як позитивним, так і негативним. З урахуванням останнього визначення формула роботи приймає вигляд: . Робота сил Ампера при повному переміщенні контуру з положення 1 у положення 2 визначається із виразу: . Якщо струм не змінюється, то: , де Ф1 та Ф2 – магнітні потоки скрізь контур у початковому та кінцевому положеннях.




1. Президент РБ Особое место в системе государственной власти занимает Президент РБ который является Глав
2. ВСТУП Паразити зустрічаються майже всюди
3. ПОСЛЕ БАЛА Натовская проблематика обусловленная прежде всего расширением блока на восток кажется перес
4. Анализ культурной, правовой, экономической и технологической среды Франции и Италии
5. Лекция по БЖД 4 Социальные опасности ~ это опасности получившие широкое распространение в обществе и угрожа
6. Астрономия как наука
7. потребностная сфера деятельности педагога- типы характера центрации учителя
8. Види бойового забезпечення бойових дій Успіх сучасного загальновійськового бою значною мірою залежит
9. О праве в шутку и всерьез Маша
10. Эмоциональное неблагополучие детей дошкольного возраста, пути коррекции
11. на тему- Объектно ~ Ориентированные Системы Управления Базами Данных Преподаватель- Студентк
12. грешит так что считайтесь с мнением тех с кем тесно взаимодействуете
13. Естетичне виховання учнів у процесі вивчення іноземної мови
14. Гортензия Цицерона
15. а. Адрес телефон Профессия ~ частный предприниматель
16.  Отрасль права регулирующая основные принципы организации государства а также принципы его взаимодействи
17. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук Харків ~
18. 1Понятие коммерческой информации и коммерческой тайны [2
19. ДИПЛОМНАЯ РАБОТА Фразеологизмы новозаветного происхождения в современном русском языке
20. Роль физической культуры в повседневной жизни