Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Валютна система (currency system) це інституційно-функціональна форма організації та регулювання валютних відносин країни, яка закріплена відповідними національними законодавчими нормами із врахуванням норм міжнародного права. Відрізняють національну, регіональну і світову валютні системи.
Історично першими виникли національні валютні системи. Національна валютна система - це сукупність інструментів, заходів та національних установ, за допомогою яких реалізується визначений порядок грошових розрахунків конкретної держави з іншими країнами.
Національна валютна система є складовою частиною грошової системи країни, але виходить за рамки національного господарства тому її особливості визначаються ступенем розвитку й станом як національної економіки, так і зовнішніх зв´язків країни. Національна валютна система тісно пов´язана зі світовою валютною системою. Проміжним елементом між національною та світовою валютною системами є регіональні валютні системи, які обслуговують діяльність регіональних інтеграційних угруповань.
Регіональна валютна система - це валютна система, яка регулює використання валют у певному економічному регіоні. Прикладом регіональної валютної системи являється Європейський валютно-економічний союз.
Світова валютна система це інституційно-функціональна форма організації міжнародних валютних відносин, яка склалася внаслідок еволюції світового господарства і юридично закріплена міждержавними домовленостями. Правову основу світової валютної системи становлять міжнародні угоди, двох- і багатосторонні договори та акти. Світова валютна система сформувалася та була офіційно визнана в другій половині XIX століття.
По суті, світова валютна система є механізмом, який пов´язує національні валютні системи в єдине світове господарство. Тому сутність та механізм функціонування світової валютної системи може або сприяти розширенню, або, натомість, обмежувати інтенсивність міжнародних економічних відносин. Національні банки, що обслуговують зовнішньоекономічну діяльність, забезпечують взаємодію між світовою та національними системами, яка проявляється в міждержавному валютному регулюванні й координації валютних політик провідних країн.
Елементи національної валютної системи можна розділити на три підсистеми:
- національна валюта та її характеристики (умови конвертовано-сті національної валюти, паритет національної валюти, режим курсу національної валюти, міжнародна ліквідність країни);
- режим функціонування національного валютного ринку (механізм торгівлі валютою, регламентація та прядок використання міжнародних кредитних засобів і валютних коштів всередині країни та у міжнародних розрахунках);
- інституційна складова національної валютної системи (наявність валютного контролю та режим валютних обмежень щодо руху капіталів, сукупність міждержавних домовленостей, організацій та державних установ, що регулюють валютні відносини країни). Порівняльні характеристики елементів національної та світової валютних систем надано в таблиці 6.1.
Об´єктом валютних відносин та основним елементом національної валютної системи є «валюта». Валюта (від італ. valuta ціна, вартість) це грошова одиниця окремих країн, що використовується для виміру величини вартості товару. У широкому розумінні це будь-який товар, що здатний виконувати грошові функції у міждержавному просторі. У вузькому розумінні це готівкова частина грошової маси, яка циркулює у формі грошових банкнот і монет. Валюта це не якийсь новий вид грошей, а особливий спосіб функціонування національних грошей, коли вони обслуговують міжнародні торгові і кредитні угоди. В міжнародних розрахунках, як правило, використовується іноземна валюта грошова одиниця інших країн. З нею тісно пов´язано поняття «девізу» як будь-якого платіжного засобу в іноземній валюті.
ОСНОВНІ ЕЛЕМЕНТИ НАЦІОНАЛЬНОЇ ТА
СВІТОВОЇ ВАЛЮТНИХ СИСТЕМ
Національна валютна система |
Світова валютна система |
Національна валюта |
Резервні валюти та міжнародні розрахункові одиниці |
Ступінь оберненості національної валюти |
Умови взаємної оберненості валют |
Паритет національної валюти |
Уніфікований режим валютних паритетів |
Режим курсу національної валюти |
Регламентація режимів валютних курсів |
Міжнародна валютна ліквідність країни |
Світовий грошовий товар та міжнародна ліквідність |
Наявність або відсутність валютних обмежень |
Міждержавне регулювання валютних обмежень |
Міжнародні кредитні засоби обігу та регламентація правил їх використання |
Уніфікація правил використання міжнародних кредитних засобів обігу |
Особливості регламентації міжнародних розрахунків |
Уніфікація форм міжнародних розрахунків |
Режим функціонування національного валютного ринку та ринку золота |
Режим функціонування світових валютних ринків та ринків золота |
Національні органи, що регулюють валютно-фінансові відносини країни |
Міжнародні організації, які здійснюють міждержавне валютно-фінансове регулювання |
2. Форвардні і ф'ючерсні операції на валютних ринках.
Форвардна валютна операція це поза біржова валютна операція по продажу або купівлі певної суми валюти з інтервалом в часі між укладанням угоди і виконанням операції більше ніж два робочих дні від дня укладання угоди , за фіксованим курсом на визначену дату в майбутньому.
Стандартні строки форвардної валютної операції - один тиждень, 1,2,3,6,9 та12 місяців з дня укладення угоди.
Валютування форвардних угод відбувається за правилами валютування угод спот. Виключенням є останні дні місяця і року. Якщо валютування форвардної угоди припадає на останній день місяця чи року і цей день є вихідним чи святковим, то датою валютування є не наступний день, а попередній робочий день.
Ломана датаце дата валютування форвардної угоди якої не співпадає зі стандартними строками (наприклад, угода укладається на 35 днів).
Сторонами форвардної операції, засобами, згідно із Законом України «Про ЗЕД» , є :
Фючерсні валютні операції - це строкові стандартизовані угоди на біржах, що являють собою купівлю-продаж валюти і за яким продавець приймає зобовязання продати , а покупець приймає зобовязання купити стандартну кількість визначеної валюти на визначену дату у майбутньому ( більше трьох робочих днів) за курсом, заздалегідь установленому при укладанні угоди.
У стандартних контрактах регламентуються всі умови: сума, термін, гарантійний депозит, метод розрахунку.
Торгівля фючерсами здійснюється через кліринговий будинок (розрахункову палату), що є продавцем для кожного покупця і покупцем для продавця і одночасно виступає гарантом виконання фючерсної угоди.
При укладанні угоди покупець і продавець зобов'язані резервувати на спеціальному депозитному рахунку первісну маржу, яка коливається від 1 до 7 % номінальної ціни контракту і щодня переглядається. Наявними коштами оплачуються щоденні прибутки чи збитки, залежно від того які зміни відбуваються з маржею. У даному випадку, маржа це різниця між курсами валют на день відкриття і закриття позиції або на день укладення та на день виконання контракту (“+” означає дохід, “-“ означає збиток).
М=К (Сб - Спок), де
М величина маржі в грн.;
К обсяг угоди по фючерсу (кількість валюти, що купується), в доларах;
Сб курс долара , який котується на міжбанківській валютній біржі на день закриття позиції (продаж фючерса) в грн/ долар.
Спок курс $ на покупку валюти в угоді по фючерсу грн/долар.
М=К (Спр - Сб), де
С пр = курс $ на продаж валюти в угоді по фючерсу, грн/$.
Фючерсні угоди переважно закінчуються офсетною угодою це зворотна угода зі строковим контрактом або опціоном з метою уникнути їх виконання і залишитися на ринку з позицією, протилежної раніше зайнятої.
Механізм фючерсних валютних операцій полягає в тому, що фірма експортер, яка у майбутньому матиме дохід у іноземній валюті, може продати цю валюту за певним курсом, обіцяючи продати її у певний час. З іншого боку певна фірма імпортер, якій потрібна ця іноземна валюта для сплати своїх рахунків може купити контракт на валюту, яку матиме фірма -експортер, щоб отримати її у майбутньому за фіксованим курсом сьогодні.