Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Коефіцієнти
Задача1. На основі приведених даних про підприємства А та Б розрахувати показники ділової активності і зробити відповідні висновки.
Баланс
Актив |
А |
Б |
Пасив |
А |
Б |
Грошові засоби |
1900 |
4500 |
Короткострокові заборгованості |
11017 |
7000 |
Дебітори |
1998 |
6500 |
Довгострокові заборгованості |
400 |
30000 |
Затрати і запаси |
20580 |
5000 |
Статутyий фонд |
89000 |
12000 |
Основні фонди |
77939 |
40000 |
Нерозподілений прибуток |
2000 |
7000 |
Звіт про фінансові результати та їх використання
Показник |
А |
Б |
Виручка від реалізації |
100000 |
86000 |
Витрати на виробництво |
72000 |
61000 |
Результати від реалізації |
28000 |
25000 |
Результати від іншої реал. |
2000 |
-6600 |
Доходи від позареал. Операцій |
-10000 |
-15000 |
Прибуток |
20000 |
3400 |
Задача 2. На основі даних з попередньої задачі розрахувати показники ліквідності для двох підприємств і проаналізувати отриманий результат.
Задача 3. На основі даних про підприємства А і Б розрахувати показники рентабельності фінансово господарської діяльності і зробити відповідні висновки.
Задача4. Розрахувати показники фінансової стійкості для двох підприємств А та Б. Порівняти отримані результати.
Методологічні основи фінансового менеджменту
Задача 1. Агент будівельної організації попросив позику в Вашому банку і Ви повинні розглянути можливі варіанти платежу:
1). Максимальна сума, яку агент зможе повернути через 4 роки 300000 грн. Яку суму Ви дасте йому в борг при 12% річних ?
2). Розрахуйте суму позики за умов, вказаних в пункті 1 при виплаті процентів двічі на рік по половинній ставці річного проценту.
Розвязання:
1) розрахунок здійснюватимемо за формулою: С=Со(1+і)п, звідки
Со=С/(1+і) п; Со=300000/(1+0,12) 4=190655,42 грн.
2) Розрахуємо за формулою нарахування відсотків кілька разів на рік:
Со=С/(1+і/т) п*т; Со = 300000/(1+0,12/2) 4*2=188223,71 грн.
Задача 2. Ви фінансовий менеджер і вам необхідно зробити вибір між продажем фірми і її реструктуризацією.
Фірму можна продати за 4,3 млн. грн. Якщо проводити реструктуризацію, то після цього пропонується середньорічний чистий грошовий потік 0,54 млн., середньозважена вартість капіталу 12%.
; А грошовий потік; r вартість капіталу
Оскільки 4,5>4,3 , то кращим варіантом буде реструктуризація фірми.
Задача 3. Вам необхідно вибрати один із двох напрямків свого розвитку.
Перший напрямок потребує одноразових інвестицій в розмірі 100 тис. грн. Враховуючи зміни, що відбуваються на ринку можливі чотири варіанта ситуацій: 1-й фірма може отримати прибуток на вкладений капітал в розмірі 40%; 2-й і 3-й однакові по результатам, а відрізняються тільки деякими специфічними особливостями, звязаними з рекламою, а прибуток в розмірі 10%; 4-й фірма може понести збитки 20% вкладеного капіталу.
Другий напрямок потребує такого ж обсягу інвестицій, при цьому також чотири варіанта ситуацій: 1-й 70% прибутку; 2-й і 3-й по 10%; 4-й фірма втратить 50% вкладеного капіталу.
Розвязання:
При першому напрямку розвитку фірма має ймовірність 1 з 4 (0,25), що вона отримає прибуток 40%; 2 з 4 10% прибутку; 1 з 4 (0,25) 20% .
Таким чином математичне очікування результату рівне:
Ē1 = 0,25 × 40 + 0,5 × 10 + 0,25 (-20) = 10%
Для другого напрямку
Ē2 = 0,25 × 70 + 0,5 × 10 + 0,25 (-50) 10%
Оскільки математичні очікування одинакові, то необхідно використати дисперсію.
Можливий % прибутку |
Математичне очікування |
Відхилення |
Квадратне відхилення |
Ймовірність |
Дисперсія |
Е |
Ē |
(Е - Ē) |
(Е Ē)2 |
Рі |
(Е Ē)2×Рі |
Для 1-го варіанта |
|||||
+40 |
10 |
30 |
900 |
0,25 |
225 |
+10 |
10 |
0 |
0 |
0,5 |
0 |
-20 |
10 |
-30 |
900 |
0,25 |
225 |
450 |
|||||
Для 2-го варіанта |
|||||
+70 |
10 |
60 |
3600 |
0,25 |
900 |
+10 |
10 |
0 |
0 |
0,5 |
0 |
-50 |
10 |
-60 |
3600 |
0,25 |
900 |
1800 |
З таблиці видно, що
в 1-му напрямку в 2-му напрямку
σ2 = 450 σ2 = 1800
σ = σ = = 42
V = 21/10 = 2,1 V = 42/10 = 4,2
Перший напрямок в 2 рази менш ризикований ніж другий.
Задача 4. Яку максимальну знижку можна запропонувати клієнтам для прискорення розрахунків, якщо середній період погашення дебіторської заборгованості 75 днів, планується скоротити даний період до 20 днів, темп інфляції 8% річних, банківська відсоткова ставка 12%.
Максимальна знижка можлива, коли ціна відмови від знижки дорівнює банківському проценту.
360
Зн * 8% * ----------- = 12%
75 20
Зн = 2%
Отже, знижка рівна 2%.
Задача 5. Вам треба взяти позику в сумі 20000 грн. При цьому є можливість звернутися в два банки. В одному з них Вам необхідно повернути 25000 грн через 6 років, а в другому 50000 через 12 років. При якому значенні дисконтної ставки вибір банку для Вас не матиме значення.
Розвязання:
ТВ=МВ/(1+і) п; прирівняємо праві частини:
25000/(1+і) 6=50000/(1+і) 12 , 2=(1+і) 6; і=0,122. Тобто при ставці 12,2 % вибір банку не матиме значення.
Задача 6. Початковий вклад становить 3000 гривень. Договір укладений на 4 роки. Ставка відсотків визначена наступним чином: 1 рік-9%, в кожному наступному півріччі ставка збільшується на 0,5%. Визначити загальну суму доходу. Відсотки вважати простими.
С=3000*(1+0,09+0,5*0,095+0,5*0,1+0,5,*0,105+0,5*0,11+0,5*0,115+0,5*0,12)=3000*1,4125=4237,5 грн.
Задача 7. Підприємство отримало в банку позику на суму 25000 гривень на 6 років під 9% річних (складні). По закінченню договору підприємство не змогло погасити позику. Банк погодився продовжити її на 4 роки під 12% річних. Яка остаточна сума погашення позики?
С1=25000*(1+0,09)6=25000*1,6771=41927,5 грн
С2=41927,5*(1+0,12)4=41927,5*1,5735=65972,92 грн
Задача 8. Перед фінансовим менеджером стоїть задача розмістити 100000 гривень на депозитний вклад терміном на 1 рік. Один банк пропонує виплачувати доходи по складних відсотках в розмірі 23% в квартал, другий в розмірі 30% один раз в чотири місяці, третій - в розмірі 45% два рази в рік, четвертий в розмірі 100% один раз в рік. Який банк ви оберете?
С1==100000*1,2506=125060 грн
С2==100000*1,331=133100 грн
С3==100000*1,5006=150060 грн
С4==100000*2=200 000 грн
Відповідь: четвертий варіант з доходом у 200 000 грн.
Задача 9. Банк надає кредит на суму 100000 гривень на 3 роки. Номінальна ставка 6% річних. Проводяться переговори, щоб % нараховувалися і капіталізувалися не в кінці року, а в кінці кварталу. Який додатковий прибуток принесе банку ця угода? (складні відсотки)
В кінці року: С1=100 000*(1+0,06)3=119100 грн
В кінці кварталу: С2==100000*1,1956=119560 грн
∆Прибутку=119560-119100=460 грн
Задача 10. Ви дізнаєтеся, що банк-конкурент пропонує крупному клієнту вашого банку кредит на 4 роки під 7% річних. При цьому в даному банку прийнято застосовувати до кредитів такої тривалості ставку складних відсотків. Ваш банк застосовує в таких випадках ставку простих відсотків. Яку ставку Вам слід запропонувати клієнту, щоб його утримати?
(1+0,07)4=(1+і*4)
1,3108=1+4і
і=
Задача 11. Який з варіантів є привабливішим для підприємця?
1 варіант: 4500 грн отримати одразу після 4 років;
2 варіант: 1200 грн отримувати щороку протягом 4 років?
Річна процентна ставка 10%. Зробіть необхідні розрахунки. (складні відсотки)
1 варіант: 4500*(1+0,1)4=4500*1,0406=4682,7 грн
2 варіан: 1200*4=4800 грн.
Відповідь: другий варіант кращий
(прості відсотки)
1 варіан: 4500*(1+0,1*4)=4500*1,4=6300
2 варіант: 1200*4=4800
Відповідь: краще перший варіант
Задача 12. Підприємством було інвестовані кошти на 4 роки. В першому році 1 млн грн, в другому 1 млн грн, в третьому 2 млн грн, в четвертому 3 млн грн. Кожну суму платежу було інвестовано під 28% річних до закінчення цього чотирирічного періоду. Визначити майбутню вартість потоку платежів
МВ на кінець 4-го року=1(1+0,28)4+1(1+0,28)3+2(1+0,28)2+3(1+0,28)1=11,898 млн.грн
Задача 13. Яку суму грошей повинен покласти підприємець у банк на депозитний рахунок у поточний момент часу, якщо за відсоткової ставки 5% складних, через 5 років він планує отримати 127,63 гр. од.?
С0=127,63/(1+0,05)5=127,63/1,2763=100 грн
Задача 14. Підприємець має цінний папір, який надає йому право на отримання після двох років 1000 гр.од. Річна вартість грошей на ринку капіталу сьогодні становить 16%. Скільки коштує цей цінний папір сьогодні?
Складні відсотки:
С0=1000/(1+0,16)2=1000/1,3456=743,16 грн
Прості відсотки:
С0=1000/(1+0,16*2)=1000/1,32=757,58 грн
Задача 15. Підприємець хоче покласти на депозит у банк 1000 гр. од. одноразово під 5% річних на 5 років за умови нарахування складних відсотків. Яку суму грошей матиме підприємець наприкінці першого року і який буде результат через 5 років?
С1=1000*(1+0,05)1=1000*1,05=1050 грн
Ск=1000*(1+0,05)5=1000*1,2763=1276,3 грн
Задача 16. Банк приймає депозити на 3 місяці за ставкою 40 % річних, на 6 місяців за ставкою 60 % річних і на рік за ставкою 80 % річних. Визначити суму, яку отримає власник депозиту 4400 грн. в усіх трьох випадках.
С1=4400*(1+)1=4400*1,1=4840 грн
С2=4400*(1+)1=4400*1,3=5720 грн
С3=4400*(1+0,8)1=4400*1,8=7920 грн
Задача 17. Підприємцеві запропонували варіанти вкладання грошей у розмірі 500 гр.од. під 5 % річних складних:
а) одноразово на 5 років;
б) поступово рівними частками протягом 5 років з нарахуванням відсотків у кінці кожного року.
Який з двох варіантів є більш привабливим для підприємця з погляду прибутковості інвестицій?
а) С=500*(1+0,05)5=500*1,2763=638,15 грн
б) С1=100*(1+0,05)=100*1,05=105 грн
Ск=105*5=525 грн.
Відповідь: кращий перший варіант
Задача 18. На внески в пенсійний фонд, що вносяться щорічно в кінці року, будуть нараховуватись складні відсотки за ставкою 20 % річних. Визначити розмір щорічних внесків, необхідних для накопичення через 26 років суми 22000 грн.
С0==192,18 грн
Формування фінансової структури капіталу
Задача 1. Ви фінансовий менеджер і Вам необхідно вибрати доцільний варіант фінансування діяльності фірми (використовуючи ефект фінансового лівериджу).
Варіант 1: Вкладається власний капітал в сумі 1 млн.грн., а балансовий прибуток при цьому становитиме 200 тисяч гривень.
Варіант 2: Вкладається власний капітал в сумі 500 тис. грн.,і береться кредит в сумі 500 тисяч гривень під 15% річних. Балансовий прибуток 200 тисяч гривень.
а) Рентабельність власного капіталу у варіанті 1 складає:
* 100% = 20%
б) Рентабельність власного капіталу у варіанті 2 складає:
* 100% = 25%
Отже, другий варіант фінансування діяльності фірми є доцільним.
Задача 2. Ваше підприємство володіє власним капіталом в сумі 600 тис. грн. За рахунок позиченого капіталу можна суттєво збільшити обсяг господарської діяльності. Норма рентабельності активів підприємства становить 10%. Мінімальна ставка процента за кредит (ставка без ризику) складає 8% і мінімальна величина кредиту 150 тис. грн. При збільшенні обсягу кредиту на 150 тис.грн. банк з метою страхуваня від ризику збільшує відсоток за кредит на 0,5%. Визначіть при якій фінансовій структурі капіталу буде досягнутий найбільший ефект фінансового лівериджа.
Розвязання:
ЕФЛ= (Re ек-СРСК)* (ПК/ВК)
ЕФЛ 0/600 = 0
ЕФЛ 150/600 = (10-8)*150/600=0,5
ЕФЛ 300/600 = (10-8,5)*300/600=0,75
ЕФЛ 450/600 = (10-9)*450/600=0,75
ЕФЛ 600/600 = (10-9,5)*600/600=0,5
Отже, найбільший ефект фінансового лівериджу досягається при структурі капіталу: ПК=300 тис. грн., ВК=600 тис. грн. або ПК=450 тис. грн., ВК=600 грн.
Задача 3. На основі вихідних даних, використавши ефект фінансового лівериджу, зробити висновок щодо додаткового кредитування підприємства.
Прибуток становить 200 тис грн, власний капітал 700 тис грн, довгострокові кредити 100 тис грн, короткострокові кредити 30 тис грн, кредиторська заборгованість 18 тис грн, середня розрахункова ставка по кредитах 35%. Відповідь обгрунтувати.
Розвязання:
ЕФЛ= (Re ек-СРСК)* (ПК/ВК)
Re ек=Приб/Суму Активів = 200/(100+30+18+700)=0,24 або 24%
ПК= 100+30+18=148 тис. грн.
ЕФЛ=(24-35)*148/700=-1,5
Оскільки ЕФЛ відємний, то підприємство генерує підвищений економічний ризик, а отже не слід здійснювати додаткове кредитування.
Задача 4. Власний капітал фірми 20000 гривень. Балансовий прибуток 3000 гривень. Ставка відсотку на прибуток 25%. В звязку з розширенням масштабів діяльності підприємству потрібно збільшити вартість активів з 20000 до 30000. Які джерела фінансування доцільно залучити (власні чи позичені) для покриття додаткової вартості активів. Проценти за кредит- 20% річних. Розширення масштабів діяльності забезпечить додатковий прибуток в сумі 2000 гривень.
За рахунок власного капіталу:
Re ек=
За рахунок позичених коштів:
Re ек=
Відповідь: краще за рахунок власних коштів
Задача 5. Розрахуйте ефект фінансового лівериджу для підприємства А, якщо власні кошти складають 500 тисяч гривень, позичені кошти 700 тисяч гривень, балансовий прибуток 200 тисяч гривень, економічна рентабельність активів 20%, фактичні фінансові витрати по кредитах 75 тисяч гривень.
СРСК=75000/700000*100%=10,7%
ЕФЛ=(1-0,25)*(20%-10,7%)*=9,765%
Задача 6. Фірма П спеціалізується на оптовій торгівлі замороженими продуктами і просить кредит на придбання холодильників, друга фірма Е на виробництві електротоварів. Кредит потрібен для часткового переоснащення одного з цехів.
Фірма П: Активи без врахування кредиторської заборгованості 20 млн. грн. В пасиві 10 млн. позичених і 10 млн. власних коштів. НРЕІ (прибуток) 3,44 млн.грн. Фінансові витрати по заборгованості дорівнюють 1,7 млн. грн.
Фірма Е: Активи без врахування кредиторської заборгованості 10,5 млн. грн. В пасиві 3,7 млн. позичених і 6,8 млн. власних коштів. НРЕІ 4,2 млн.грн. Фінансові витрати по заборгованості дорівнюють 0,65 млн. грн.
Чи потрібно продовжувати кредитування для двох підприємств?
Фірма П:
Re ек=
СРСК= *100%=17%
ЕФЛ=(1-0,25)*(8,7%-17%)*.
Оскільки диференціал фінансового лівериджу відємний, то подальше кредитування є недоцільним, оскільки ЕФЛ є теж відємним.
Фірма Е:
Re ек=
СРСК= *100%=17,6%
ЕФЛ=(1-0,25)*(33,8%-17,6%)*=6,61%
Відповідь: доцільно продовжувати кредитування Фірми Е, оскільки ЕФЛ є додатнім.
Операційний ліверидж. Підприємницький ризик
Задача 1. Ви фінансовий менеджер. Визначити силу впливу операційного ричага і знайти можливість зберегти рівень прибутку при скороченні виручки на 10%, якщо обсяг виручки від реалізації за попередній період становив - 16000 грн; загальна сума умовно-змінних витрат 10000 грн (0,625); валова маржа 6000 грн (0,375 коефіцієнт валової марті); (в т.ч. загальна сума умовно-постійних витрат 4000 грн; прибуток 2000 грн).
а) Визначаємо силу впливу операційного ричага по формулі:
* 100 % , де ВМ валова маржа Пр -- прибуток
Отже, при скороченні виручки на 10 % прибуток знизиться на 10 % * 3 = 30 %
б) Визначимо, на скільки потрібно зменшити силу впливу операційного ричага і умовно-постійні витрати, щоб зберегти прибуток 2000 грн. При зниженні виручки до 14400 грн. (тобто на 10 %)
Отже, умовно-постійні витрати, необхідно скоротити на 600 грн. до 3400 {(5400 - 2000)} грн. що буде відповідати силі впливу операційного ричага 2,7.
Розвязання:
Якщо підприємство прийме цю пропозицію, то обсяг реалізації збільшиться на 105000 грн. (5,25 * 20000). Звідси прибуток зросте на 33000 грн. (105000 - 72000). Отже, підпрємству вигідно продавати додатково виготовлену продукцію, хоч ціна 5,25 грн./шт. нище повної собівартості одної запчастини.
Розрахунок повної собівартості:
- змінні витрати всього 3,6 * 250000 = 900000 грн.;
- постійні витрати всього - 975000 грн.;
- повна собівартість всього - 1875000 грн.;
- повна собівартість одиниці продукції - грн.
Використовуємо слідуюче правило:
Якщо поріг рівня беззбитковості перейдено, то прибуток підприємства збільшується при продажі вироба по будь-якій ціні вище змінних витрат.
До цього моменту підприємство закуповувало деталі по ціні 25 грн за одиницю, в рік йому необхідно 4800 деталей; середня норма прибутку на капітал 20%; затрати на зберігання одної деталі 1 грн; витрати на організацію одного замовлення 1000 грн.
Система знижок, які вводить поставщик
Обєм замовлення, шт. |
Ціна за одиницю, грн |
500 03 1000 03 1000 |
25,0 24,8 24,7 |
Розвязання:
Розрахуємо затрати на зберігання запасів і вторинну вигоду на одиницю:
20% * 25
Хз = 1,0 + ------------ = 6 грн.
100%
Обєм замовлення, що мінімізує витрати на організацію замовлень і зберігання запасів.
2КЗ
ЭОЗ = -------- , де
Хз
К кількість одиниць в запасі;
З затрати на організацію одного замовлення
2 * 4800 * 100
ЭОЗ = -------------------- = 400 од.
6
Кількість замовлень в рік:
4800
n = --------- = 12
400
Введемо в розрахунки систему знижок і визначимо сумарні річні витрати. Розрахунки підставимо в таблицю.
Витрати, грн. |
Обєм замовлення, од. |
||
400 |
500 |
1000 |
|
1. Річні на організацію замовлень |
12×100=1200 |
4800/500×100=960 |
4800/1000×100=480 |
2. На зберігання одного замовлення |
6×400=2400 |
6×500=3000 |
6×1000=6000 |
3. На придбання запасів для річної потреби |
25×4800=120000 |
24,8×4800=119040 |
24,7×4800=118560 |
Всього |
123600 |
123000 |
125040 |
Найменші витрати будуть при обємі замовлення в 500 одиинць.
Задача 4. Ви фінансовий менеджер фірми, яка щорічно продає в кредит 600 тис. одиниць продукції по ціні 10 грн. за 1 од. при її собівартості 7,5 грн. Середній період погашення дебіторської заборгованості становить 25 днів, середня норма прибутку на капітал 20%. Якщо поліпшити умови розрахунків з дебіторами, то прогнозується ріст обєму реалізації на 15%. При цьому середній період погашення дебіторської заборгованості збільшиться до 45 днів, а сума безнадійних боргів на 100 тис. грн. Визначіть доцільність лібералізації умов кредитування покупцям.
а) Визначимо додатковий прибуток від збільшення обєму реалізації:
600000 * 0,15(10 - 7,5) = 225000 грн.
б) Тепер визначимо збільшення середньої суми дебіторської заборгованості:
7,5 * 600000 * 25
ДЗстарі умови = ------------------------ = 308,2 тис.грн.
365
7,5 * 600000 * 0,15 * 45
ДЗнові умови = -------------------------------- = 832,2 тис.грн.
365
ΔДЗ = 832,2 308,2 = 524 тис.грн.
в) Визначимо витрати, повязані із фінансуванням додаткової дебіторської заборгованості:
525 * 0,2 = 104,8 тис.грн.
Тоді приріст прибутку від зміни умов розрахунку становитиме:
225 104,8 100 = 20,2 тис.грн.
Це доказує доцільність.
Візьміть на себе роль фінансового директора і дайте відповідь на наступні запитання:
Начальник відділу збуту прогнозує, що за рахунок пониження якості плит, зменшаться обсяги реалізації до 350 штук в місяць. Ваші рішення?
Проведемо додаткові розрахунки
П о к а з н и к |
На одиницю, грн. |
% |
Доля в одиниці |
Ціна реалізації |
2500 |
100 |
1 |
Змінні витрати |
1500 |
60 |
0,6 |
Валова маржа |
1000 |
40 |
0,4 |
1. Використаємо теорію маржиналізма. Якщо приріст виручки більший приросту витрат, то прибуток збільшується.
Оскільки: Δ витрат - 100 тис.грн.
Δ виручки 300 тис.грн., то
позитивне рішення сприятливо вплине на прибуток.
2. При переході на дешеві матеріали валова маржа на одиницю продукції зросте з 1000 до 1250 грн.
На обєм реалізації 350 плит в місяць, це становитиме:
350 * 1250 = 437,5 тис.грн.
При теперішньому стані це становить:
400 * 1000 = 400 тис.грн.
Приріст валової маржі на 437,5 400 = 37,5 тис.грн. говорить про приріст прибутку туж суму. Таке рішення слід прийняти.
Задача 6. В травні було випущено та реалізовано 7 тис.виробів за ціною 80 грн. Загальні постійні витрати підприємства складають 75 тис.грн. Частка змінних витрат - 55 грн/од. В червні передбачається збільшити прибуток на 15% в порівнянні з попереднім місяцем. Який обсяг реалізації забезпечить отримання запланованого прибутку?
Розвязання:
1 спосіб СОВ=(Вал.Д-Зм.В)/Приб=(Приб+Пост.В)/Приб.
Приб=Вал.Д-Пост.В-Зм.В
Приб=7*80-75-55*7=100 тис. грн.
СОВ=(100+75)/100=1,75
∆ Прибутку =СОВ*∆ Виручки , звідки ∆ Виручки = ∆ Прибутку / СОВ =15%/1,75=8,57%
Q1=7*1,0857=7,6 тис. грн.
2 спосіб Розрахуємо прибуток у травні за формулою:
Приб=Виручка-Витрати= Q*Ц1-ЗмВ1* Q-УПВ,
Приб=7000*80-75000-55*7000=100000 грн.
Прогнозований прибуток у червні 100000*1,15=115000 грн.
Шуканий обсяг реалізації знайдемо за формулою Q= (Приб+УПВ)/(Ц1-ЗмВ1)
Q= (115000+75000)/(80-55)= 7600 од.
Задача 7. Керівництво підприємства намагається збільшити виручку від реалізації на 10% (з 40000 грн. до 44000 грн.). Загальні змінні витрати становлять для початкового варіанту 31000 гривень. Постійні витрати дорівнюють 3000 гривень. Розрахуйту суму прибутку, який відповідає новій виручці від реалізації традиційним способом і з допомогою операційного лівериджу. Порівняйте результати.
Традиційний спосіб:
Прибуток1=40000-(31000+3000)=6000 грн
Прибуток2=44000-(31000*1,1+3000)=6900 грн
∆Прибутку=6900-6000=900 грн
За допомогою операційного лівериджу:
Прибуток1=40000-(31000+3000)=6000 грн
СОВ=
∆Прибутку=10%*1,5=15% або 15%*6000=900 грн
Задача 8. Визначити структуру витрат підприємства , якщо найбільша сума витрат була в січні-18000 гривень, найменша- в березні (15000 гривень); максимальна сума доходу відповідно була 25000 грн., мінімальна 20000 гривень.
Задача 9. Виходячи з нищенаведених даних визначити:
Виручка від реалізації Змінні витрати |
1500 тис. грн. 1050 тис. грн. |
Валова маржа Постійні витрати Прибуток |
450 тис. грн. 300 тис. грн. 150 тис. грн. |
Власні кошти Довгострокові кредити |
600 тис. грн. 150 тис. грн. |
Короткострокові кредити Середня розрахункова ставка процента |
60 тис. грн. 40% |
1) СОВ=ВМ/Пр=350/150=2,33
ВМ=1500-1050=350грн
∆Пр=2,33*25%=58,25%
Прибуток2=100-58,25=41,75%
Задача 10. Підприємство займається пошиттям чоловічих сорочок і штанів. В прогнозованому періоді може бути відпрацьовано 2000 людино-годин. При цьому за 1 люд.-год. можна зшити або 1 сорочку або 3 штанів. Який товар для підприємства є вигіднішим, якщо відома наступна інформація
сорочки |
штани |
|
Ціна реалізації, грн. |
50 |
100 |
Змінні витрати на 1-цю, грн. |
22 |
80 |
ВМсорочки=50*2000*1-22*2000=100 000-44 000=56 000 грн
ВМштани = 100*2000*3-80*2000*3=120 000 грн
Відповідь: вигідніше виробляти штани.
Задача 11. Магазин займається продажем взуття. Закупівельна вартість 1-ці 80 гривень, продажна вартість 130 гривень. За місяць ЗП директора 1000 гривень, продавця 300 гривень. Підприємство з кожною парою взуття дає рекламний буклет ціною 0,5 гривень.
Знайти:
а) Постійні витрати: 1300 грн
Змінні витрати: 80+0,5=80,5 грн/од
Тбез==26 пар
б) 1000=(130х-1300-80,5х)
2300=49,5х
Х=47 пар
в) ЗФМ=47-26=21 пара
г) ЗФМ%=21/26=80,8%
Задача 12. Марія М. планує продаж плакатів для туристів по 3,5 грн. за штуку. Вона закуповує плакати у оптовика за ціною 2,1грн. і повертає непродані плакати за повну вартість. Оренда палатки 700 грн. в місяць.
Дайте відповіді на наступні питання:
1. Який поріг рентабельності?
2. Яким стане поріг рентабельності, якщо орендна плата збільшиться до 1050 грн.?
3. Яким буде поріг рентабельності, якщо вдасться збільшити ціну реалізації до 3,85 грн?
4.Яким буде поріг рентабельності, якщо закупівельна ціну зросте до 2,38 грн?
5. Скільки плакатів потрібно продати для того, щоб отримати прибуток в сумі 490 грн?
6. Який прибуток можна очікувати при різних рівнях продажу?
7. Який запас фінансової міцності має бізнес Марії при сумі прибутку 490 грн. в місяць?
1190=1,4х
Х=850шт
Пр750=750(3,5-2,1)-1050=0
Пр400=0
Пр625=0
Задача 13. Підприємство виготовляє продукцію А, попит на яку еластичний. В цьому році підприємство виготовило 10 000 одиниць продукції.
Ринкова ціна становить 130 грн. за штуку.
Змінні витрати 800 тис. грн.
Загальна величина постійних витрат 1200 тис. грн.
Визначити фінансовий запас стійкості підприємства.
Тбез=
ЗФС=10000-24000= 14000
Задача 14. Згідно вихідних даних визначіть, скільки % прибутку вдасться зберегти підприємству, якщо виручка від реалізації продукції зменшилася на 25 %
Виручка від реалізації 1500 тис.грн.
Змінні витрати 1050 тис.грн.
Постійні витрати 300 тис.грн.
Прибуток 150 тис.грн.
СОВ=ВМ/Пр=350/150=2,33
ВМ=1500-1050=350грн
∆Пр=2,33*25%=58,25%
Прибуток2=150 000-(150000*0,5825)=62625 грн
Задача 15. На скільки знизиться прибуток фірми А при скороченні виручки від реалізації на 10%, якщо обсяг виручки за попередній період становив 16000 грн., загальна сума умовно-змінних витрат 10 000 грн., загальна сума умовно-постійних витрат 4000 грн., прибуток 2000 грн.
СОВ=6000/2000=3
ВМ=16000-10000=6000 грн
∆Прибутку=3*10%=30% або 30%*2000=600 грн
Задача 16. Керівництво підприємства намагається збільшити виручку від реалізації на 20% (з 50000 грн. до 60000 грн.). Загальні змінні витрати становлять для початкового варіанту 28000 гривень. Постійні витрати дорівнюють 4500 гривень. Розрахуйте суму прибутку, який відповідає новій виручці від реалізації традиційним способом і з допомогою операційного лівериджу. Порівняйте результати.
Традиційний спосіб:
Прибуток1=50000-(28000+4500)=17500 грн
Прибуток2=60000-(28000*1,2+4500)=21900 грн
∆Прибутку=21900-17500=4400 грн
За допомогою операційного лівериджу:
Прибуток1=50000-(28000+4500)=17500 грн
СОВ=
∆Прибутку=20%*1,26=25,2% або 25,2%*17500=4410 грн
Управління активами
Задача 1. Вам як фінансовому менеджеру необхідно вибрати оптимальний шлях формування необоротних активів. В даному випадку необхідно придбати обладнання вартістю 50 тис. грн. Можливі наступні шляхи:
При виборі варіанта необхідно використати ставку дисконта 8% в рік.
Для вибору оптимального шляху формування активів, необхідно прорахувати грошові потоки платежів по кожному варіанту.
ДМ - дисконтний
МВ - майбутня вартість
ТВ - теперішня вартість
пері- оди |
В - 1 |
В - 2 |
В 3 |
||||||
МВ |
ДМ |
ТВ |
МВ |
ДМ |
ТВ |
МВ |
ДМ |
ТВ |
|
1. |
12 |
1,0 |
12 |
4,5 |
1,0 |
4,5 |
3,5 |
1,0 |
3,5 |
2. |
12 |
0,926 |
11,1 |
4,5 |
0,926 |
4,2 |
3,5 |
0,926 |
3,2 |
3. |
12 |
0,857 |
10,3 |
4,5 |
0,857 |
3,9 |
3,5 |
0,857 |
3,0 |
4. |
12 |
0,794 |
9,5 |
4,5 |
0,794 |
3,6 |
3,5 |
0,794 |
2,8 |
5. |
12 |
0,735 |
8,8 |
54,5 |
0,735 |
40,1 |
535 |
0,735 |
39,3 |
Всьо го |
51,7 |
56,3 |
51,8 |
Оскільки витрати підприємства при оперативному лізингу найменші, то цей варіант формування необоротних активів найоптимальніший.