Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Міжнародний комерційний контракт та його місце У проведенні міжнародних комерційних операцій 5

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-05

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 21.5.2024

Частина ІІ





Розділ 5

поняття «Міжнародний
комерційний контракт»
та його місце У проведенні
міжнародних комерційних
операцій
 

5.1. Міжнародна комерційна операція
та етапи її пров
едення

Міжнародна комерційна операція (МКО) — це дії, спрямовані на організацію, проведення і регулювання процесу обміну товарами, послугами і результатами творчої діяльності між двома або кількома контрагентами різної національної належності.

Об’єкти МКО — процеси обміну товарами, послугами і результатами творчої діяльності. Вони визначають види МКО, які залежать від критерію систематизації (див. рис. 5.1). Класифікація МКО по об’єктах торгівлі розглядатиметься нижче.

Суб’єкти МКО — це учасники, тобто сторони, які перебувають у договірних відносинах з купівлі-продажу товарів, послуг і результатів творчої діяльності і мають право здійснення комерційної діяльності. Багатокритеріальна класифікація суб’єктів МКО наведена на рис. 5.2.

Міжнародна практика проведення комерційних операцій передбачає здійснення визначених видів діяльності, що складаються з етапів, на кожному з яких вирішуються конкретні завдання і виконуються формальності, пов’язані з підготовкою, оформленням, пересилкою та обробкою документів, необхідних для забезпечення виконання операції. Етапи проведення МКО зображені на рис. 5.3.

Слід визнати, що перший (підготовчий) етап — це суто маркетингові заходи, які не є предметом даного курсу. Сам контракт (договір, угода) з’являється на другому (організаційному) етапі, де він укладається. І нарешті, на третьому (виконавчому) етапі контракт стає головним документом для завершення МКО, який регулює взаємовідносини між контрагентами.

Рис. 5.1. Види МКО

Рис. 5.2. Багатокритеріальна класифікація суб’єктів МКО

Рис. 5.3. Етапи проведення МКО

5.2. Поняття «міжнародний комерційний контракт»

У сучасній правовій вітчизняній і зарубіжній літературі, в чинному законодавстві та на практиці існує кілька юридичних термінів для визначення поняття контракту. Так, вживаються такі з них: договір, угода, пакт, конвенція, контракт.

Міжнародний комерційний контракт (МКК) — це правова форма, що відображає МКО; договір (угода, пакт, конвенція) між двома або кількома контрагентами, які знаходяться в різних країнах, про обмін товарами, послугами та результатами творчої діяльності.

Міжнародний характер контракту національні законодавства, міжнародні документи визначають різними способами: від посилання на місце знаходження контрагента чи перебування партнерів у різних країнах до використання узагальнених критеріїв, таких як контракт, який відображає інтереси міжнародної торгівлі.

 Довідково:

Міжнародним визнається контракт для партнерів, які знаходяться в різних країнах, але:

  •  якщо контрагенти різної національної (державної) належності знаходяться на території однієї держави (наприклад, філії компаній різних країн), контракт не визнається міжнародним;
  •  якщо контрагенти однієї державної належності, але знаходяться на території різних країн, то контракт визнається міжнародним;

Таке тлумачення міжнародного контракту визначене в Конвенції ООН про договори міжнародної купівлі-продажу товарів (Відень, 1980 р.) та у новій Гаазькій Конвенції про право, яке застосовується в договорах міжнародної купівлі-продажу (Гаага, 1985 р.).

Поняття «комерційні контракти» повинно розумітися, по можливості, ширше з тим, щоб включити не тільки підприємницькі договори про поставки чи обмін товарами і послугами, але також й інші типи економічних договорів, таких як інвестиційні, контракти про надання професійних послуг і т. д.

Усе вищезгадане визначає основні ознаки міжнародного комерційного контракту, а саме:

  •  контрагенти знаходяться в різних країнах;
  •  товар перетинає кордон, якщо це матеріальний об’єкт (виняток — реекспортна операція, коли товар не завозиться в країну реекспорту);
  •  розрахунки в іноземній валюті (виняток — товарообмінні операції);
  •  комерційний характер.

Згідно з теорією договору контракт — це узгодження волі двох або кількох суб’єктів з метою виникнення, зміни або зупинення відповідних обов’язкових відносин (обов’язків). Звідси — правове визначення МКК.

Міжнародний комерційний контракт — узгодження волі, досягнуте в ході переговорів контрагентами МКО про основні умови взаємних обов’язків.

МКК виконує такі функції:

  •  юридично закріплює відносини між партнерами, надаючи їм характер обов’язків, виконання яких захищене законом;
  •  визначає порядок, способи і послідовність здійснення дій партнерами;
  •  передбачає способи забезпечення обов’язків.

5.3. Основні принципи міжнародного
комерційного контра
кту

Основними принципами МКК є:

  •  свобода контракту;
  •  обов’язковість контракту;
  •  добросовісність і чесна ділова практика.

Свобода контракту — це основний принцип укладання контрактів, який виражається в свободі регулювання відносин відповідно до законодавчих норм держави.

Цей принцип повинен виражатися в такому:

  •  вільне рішення про укладення чи неукладення МКК;
  •  вільний вибір контрагентів;
  •  вільне визначення змісту майбутнього МКК;
  •  вільне вирішення питання про спосіб і форму укладення МКК;
  •  свобода зміни контракту в цілому чи окремих його положень;
  •  право вирішувати питання про розірвання контракту.

Виняток з принципу — це ті випадки, коли розпорядженням може передбачатись обов’язковий вибір контрагентів, змісту, способу укладання і форми МКК.

Так, щодо свободи укладання МКК з будь-яким партнером, то держава в суспільних інтересах може прийняти рішення про виняток деяких секторів економіки зі сфери вільної конкуренції. В таких випадках відповідні товари чи послуги можуть бути куплені тільки в одного постачальника, який у більшості випадків є державною організацією і може бути зобов’язаний чи незобов’язаний укладати контракт з будь-яким партнером.

Відносно вільного визначення змісту МКК, то можна відмітити імперативний характер прийнятих державою законодавчих норм (антитрестовське законодавство, валютний контроль або регулювання цін і т. д.). Усі вони впливають на визначення змісту МКК. Наприклад, у сфері транспорту встановлено обов’язок укладання страхового контракту як гарантії відповідальності за збитки, спричинені третій особі зі сторони власників особистих автомобілів.

Обов’язковість контракту. Належним чином укладений контракт є обов’язковим для сторін. Це — наслідок свободи укладення контракту так само, як і правило, згідно з яким укладений контракт повинен виконуватися відповідно своєму змісту.

Сторони узгодили волю і розробили для себе правило, яким врегулювали конкретні взаємні відносини. При цьому відповідно до норм закону мали можливість врегулювати свої відносини за власним бажанням, виходячи зі своїх інтересів. Але цей контракт може бути змінений або розірваний згідно з його умовами або узгодженням волі всіх сторін.

Добросовісність і чесна ділова практика — це обов’язок сторін протягом чинності контракту, включаючи і процес переговорів, діяти згідно з добросовісністю і чесною діловою практикою. Тобто сторони не можуть виключити або обмежити названий принцип у контракті. Добросовісність і чесна ділова практика не повинні застосовуватись за стандартами, які звичайно використовуються в рамках окремих правових систем. Такі внутрішні стандарти можуть братися до уваги, коли доведено, що вони є загальноприйнятими в різних правових системах.

Приклади.

1. А дає В сорок вісім годин для акцепта його оферти. Коли В незадовго до закінчення цього строку приймає рішення про акцепт, він не в змозі зробити це: настають вихідні, факсовий апарат в бюро А відключено, відсутній також телефонний автовідповідач, який міг би записати повідомлення. Якщо в понеділок А відмовляється від акцепту В, то він вступає в протиріччя з добросовісністю, оскільки, встановлюючи строк для акцепту, А повинен був забезпечити отримання повідомлення в його бюро протягом усього 48-годинного періоду.

2. Контракт на поставку і встановлення спеціальної виробничої місії включає пункт, відповідно до якого продавець А зобов’язаний повідомити покупцеві В про будь-які технологічні вдосконалення, введені А на цій лінії. Через рік В дізнається про вдосконалення, про яке він не був поінформований. А не може бути звільнений від відповідальності через те, що виготовлення даного типу виробничих ліній не є більше його відповідальністю, а передане С, що є філією А, повністю належить останній. Спроба А відмовитися від своїх контрактних обов’язків стосовно до В, посилаючись на те, що С є самостійним суб’єктом, створеним спеціально для виробництва таких виробничих ліній, суперечитиме принципу добросовісності та чесній діловій практиці.

Ключові терміни і поняття

Міжнародна комерційна операція (МКО), суб’єкти міжнародної комерційної операції, об’єкти міжнародної комерційної операції, міжнародний комерційний контракт (МКК), свобода МКК.

Контрольні запитання

  1.  Розкрийте поняття міжнародної комерційної операції.
  2.  Дайте визначення суб’єктів міжнародних комерційних операцій.
  3.  Згідно з якими критеріями можна класифікувати суб’єкти міжнародних комерційних операцій?
  4.  Розкрийте поняття «об’єкт міжнародної комерційної операції».
  5.  Як можна класифікувати міжнародні комерційні операції за предметом торгівлі?
  6.  Опишіть основні етапи проведення міжнародної комерційної операції.
  7.  Наведіть характеристику поняття міжнародний комерційний контракт.
  8.  Перелічіть ознаки, згідно з якими комерційний контракт можна вважати міжнародним.
  9.  Які ви знаєте принципи укладення міжнародного комерційного контракту?
  10.  Дайте характеристику основного принципу укладання контракту.

Література

  1.  Венская конвенция о договорах международной купли-продажи товаров: Комментарий. — М.: Юрид. лит., 1994. — 320 с.
  2.  Герчикова И. Н. Маркетинг и международное коммерческое дело. — М.: Внешторгиздат, 1990. — 263 с.
  3.  Герчикова И. Н. Международное коммерческое дело: Практикум: Учеб. пособие для вузов. — М.: Банки и биржи, ЮНИТИ—ДАНА, 1999. — 527 с.
  4.  Дехтярева О.И. Организация и техника внешнеторговых операций. — М.: ДатаСтром, 1992. — 80 с.
  5.  Коммерческий договор: От заключения до исполнения / Сост. Л. П. Дашков, А. В. Брызгалин. — М.: ИВЦ «Маркетинг», 1997. — 324 с.
  6.  Международные коммерческие контракты: Краткий курс лекций для студентов магистерской программы «Управление международным бизнесом» / Сост. Л. П. Марчак. — К.: КНЭУ, 1996. — 62 с.
  7.  Покровская В. В. Международные коммерческие операции и их регламентация: Внешнетор. практикум. — М.: ИНФРА-М, 1996. — 326 с.
  8.  Принципы международных коммерческих контрактов: Пер. с англ. А. С. Комарова. — М.: Междунар. центр финан.-эконом. развития, 1996. — 328 с.
  9.  Робоча програма дисципліни «Міжнародні комерційні контракти» для студентів магістерської програми «Управління міжнародним бізнесом» денної форми навчання / Укл.: Л. П. Петрашко, П. Г. Петрашко. — К.: КНЕУ, 1997. — 36 с.

366

  1.  



1. Новая экономическая политика 1921 ~ 1928 гг Предпосылки перехода к новой экономической политике Экономичес
2. Боевые действия партизан Беларуси против немецко-фашистских оккупантов
3. В молодости работал в геологии в монтаже в результате чего изъездил всю страну вдоль и поперек.
4. тематика дипломных работ для студентов по специальности- Экономика на предприятии туризма и гостиничного б
5. Образование и деятельность автономии Алаш
6. koob.ru Кант Иммануил.html
7. Основные направления повышения эффективности PR-мероприятий на предприятии на примере ООО Фуд-Мастер
8. Тема 5. Закупівля матеріальних ресурсів 1.
9. тема 4Формы государства 5Проблема международного терроризма как глобальная проблема современности.html
10. На дне В пьесе пять женских персонажей.
11. Лекція 11. ОБМЕЖЕННЯ ТА ОБТЯЖЕННЯ ПРАВ НА ЗЕМЛЮ План- Поняття обмежень та обтяжень прав на землю
12. Билеты по истории России за 10 класс
13. Стереометрия Шпаргалка
14. тема переменного состава
15. Средства передачи и получения управленческой информации на современных предприятиях
16. Центр физической культуры спорта и здоровья Приморского района Спартакиада школьников Приморского райо
17. ДОКЛАД О РЕЗУЛЬТАТАХ И ОСНОВНЫХ НАПРАВЛЕНИЯХ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ УПРАВЛЕНИЯ ФЕДЕРАЛЬНОЙ МИГРАЦИОННОЙ СЛУЖБЫ ПО ЗА
18. Ш КСДО n3KШ Шшарниров n3КШ
19. Курсовая работа- Развитие элементов логического мышления посредством игры (средний дошкольный возраст)
20. тематика безопасного взаимодействия человека с производственной средой и вопросы защиты от негативных прои