Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

urodzi~ si~ Miko~j Kopernik

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.11.2024

Завдання олімпіади з польської мови для учнів 8 класу

Klasa 8                                                                             Wersja B

  1.  Proszę uważnie  wysłuchać tekstu i uzupełnić luki.

      Toruń słynie przede wszystkim z tego, że w tym ..................................(1) urodził się Mikołaj Kopernik. Ale warto odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu na wybitnego  ...............................(2). Toruń może się .........................(3) jedną z najpiękniejszych ...............................(4) w Polsce – nie jest ona może tak duża, jak ta w Krakowie czy Gdańsku, ale z pewnością równie urokliwa. W centrum miasta znajduje  się  piękny  gotycki  ratusz,  z  którego  .................................. (5) można ..............................(6) panoramę miasta: zabytkowe ...................................... (7), odnowione kamienice, wąskie uliczki.

      Od lat do Torunia przyjeżdżają ........................................... (8) z różnych krajów. Dużo tu również ...........................................(9) studentów, ponieważ Toruń to miasto uniwersyteckie. To dla nich oraz dla gości działają tu liczne kluby, restauracje i ...........................................(10). Z Torunia nie można wyjechać bez ..............................................(11) – te słodkie wyroby są dumą miasta od kilkuset lat.

II. Proszę przeczytać podany niżej tekst i dopasować usunięte z niego fragmenty zgodnie z podanym przykładem.

Tysiąc wcieleń Barbie

Ubrana w czarno-biały kostium i klapki, z okularami przeciwsłonecznymi na nosie

[ C ]0 na nowojorskich targach zabawek. Od razu wzbudziła duże zainteresowanie, bo

jako jedyna lalka [ ]1 .

Barbie, której nazwa pochodzi od zdrobnienia imienia Barbara, które nosiła córka Ruth

Handler, [ ]2, już w pierwszym roku sprzedała się w ponad 350 tys. egzemplarzy. Każda

zabawka kosztowała [   ]3 . Dziś co sekundę na świecie [   ]4, a cena modeli

kolekcjonerskich przekracza tę pierwotną tysiące razy.

Skąd taka popularność? Na to pytanie nietrudno znaleźć odpowiedź, spacerując między

gablotami wystawy [ ]5 . W każdej z nich zamknięty jest fragment nie tyle historii

zabawkarstwa, [   ]6. Barbie przez dekady podążała za obowiązującymi trendami,

a nawet je wyprzedzała. W końcu o jej garderobę dbają najlepsi kreatorzy mody.

Jak każda [ ]7 - lubi zmiany. Barbie, symbol kultury masowej, przybierała wszystkie możliwe wcielenia. Była już ekscentryczną gwiazdą rocka, grzeczną uczennicą, a nawet kandydatką na prezydenta. Choć stanowi ucieleśnienie kobiecości, [_______]8 , np. była żołnierzem i torreadorem.

A. poświęconej najważniejszej lalce świata

B. kobieta z kolorowego magazynu

C. zadebiutowała prawie pół wieku temu

D. pomysłodawczyni zabawki

E. ile kultury popularnej

F. jedynie trzy dolary

G. przypominała dorosłą kobietę

H. sprzedawane są aż dwie takie lalki

I. wciela się także w typowo męskie zawody

 

0.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

C

III. Sprawdzian z gramatyki

1. Proszę uzupełnić tekst poprawną formą wyrazów w nawiasach zgodnie z podanym

przykładem (np.: On nie ma psa (pies).

.

Uwielbiam składać życzenia. W tym miesiącu będą urodziny Marka, mojej siostry, babci i mamy. Chcę życzyć  ............................... (Marek) ................................ (sukcesy) w szkole i dużo ................................. (radość). Mojej  .............................. (siostra) będę życzył ............................ (powodzenie) na egzaminach i dużo  ............................ (miłość), a babci ............................. (zdrowie) i  ............................. (szczęście). Dla mamy mam specjalne życzenia. Chcę jej życzyć miłych ............................. (wakacje).

2. Do podanych przysłówków proszę dobrać z ramki przysłówki o podobnym znaczeniu zgodnie z podanym przykładem.

   Przykład: celowo – nieprzypadkowo

Niezwykle, nielekko, niekoniecznie, nieśmiało, niedostatecznie, nierzadko, niespodziewanie, niewyraźnie, niedługo, nierówno, niewątpliwie, niewiele  

  1.  niejasno - .................................
  2.  nadzwyczajnie - ..................................
  3.  cięzko - .................................
  4.  bez potrzeby - ..............................
  5.  wstydliwie - ...............................
  6.  bez uprzedzenia - ..............................
  7.  z pewnością - ................................
  8.  krótko - ............................
  9.  często - .................................
  10.  niewystarczająco - ....................................
  11.  krzywo - ...............................
  12.  mało - .................................

3. Proszę uzupełnić przy pomocy: ę, ą, en, on, em, om.  

    Umie... śpiewać ari... z „Carmen”. Oni powtarzaj... gramatyk... włosk..., a jutro b...d... uczyć się ortografii. Moi rodzice znaj... Ul... i jej córk..., Agnieszk... . Na poczcie czynne są tylko dwa okie...ka. Wszyscy podziwiaj... tego artyst... . Tłumacz... chłopc..., dziewczynk..., uczni... i stud...t..., że rzeczowniki zwierz... i rami... odmieniaj... się nieregularnie. Nie rozumi..., co oni mówi... . Czy twoi bracia umiej... już czytać? Narysuj duże sł...ko. D...tyści pl...buj... z...by z rutyn... . Przyjad... z moj... kuzynk... . Włożyła zielon... suki...k... i seledynow... kamizelk... ozdobion... kor...k... . Nie mów o tym dzieci... . Ta ksi...żka jest bez s...su.

4. Proszę podkreślić właściwą formę wyrazów zgodnie z podanym przykładem.

Przykład: Ewa nie widziała  oni, ich, one od pięciu lat.

      Ewa ma pięcioro siostrzeńców. Bardzo one, ich, je kocha i jest gotowa wiele dla  ich, nich, nim zrobić. Szczególnie dla Jacka i Basi, którzy są najmłodsi. Go, Jego, Niego zawsze zaprasza na weekendy, bo – jak mówi – dom dzięki  mu, jemu, niemu staje się weselszy. Ją, Jej, Niej też często zaprasza, ale Basia bardzo tęskni za swoją mamą i nie chce bez nią, niej, jej nigdzie chodzić. Ewa bierze dzieci do kina, chodzi z one, nich, nimi na długie spacery i kupuje ich, nimi, im zabawki. Lubi też opowiadać o ich, nich, nimi znajomym, którzy pytają czasami, czy Ewa nie jest jeszcze  nich, nimi, nim zmęczona.  Jej, Ona, Ją jednak zaprzecza.

5. Proszę uzupełnić tekst wyrazami z ramki zgodnie z podanym przykładem.                               Uwaga! Każdego słowa można użyć tylko raz. Jeden z nich jest niepotrzebny!

z     po     od     na     u     w     dla     przy     ze     bez     o     nad

     Damian postanowił odpocząć od swych ciężkich obowiązków i wraz .................... znajomymi wyjechał ............... jezioro. Gdy ................. dwóch godzinach znalazł się ................ celu podróży, zaczął przygotowywać ognisko. Zresztą ................ samą porę, bo już robiło się coraz ciemniej i chłodniej. ................ ognisku i dźwiękach gitary mógłby bawić się .............. końca, ale dość szybko poszedł spać, gdyż obiecał sobie, że wstanie ................ wschodzie słońca, weźmie wędkę i pójdzie ............... ryby, a następnie przygotuje śniadanie .............. swoich znajomych.

6. Proszę wybrać odpowiedni czasownik spośród niżej podanych i użyć go w odpowiedniej formie w czasie teraźniejszym.

umieć, potrafić, znać, musieć, wiedzieć, móc

  1.  One ............................. nauczyć się wszystkich czasowników na pamięć.
  2.  Ten student .......................... dobrze trzy języki obce.
  3.  Ja nie .......................... ci tego opowiedzieć.
  4.  Czy ty ........................, jak to zrobić?
  5.  Jutro wstajemy bardzo wcześnie. ........................... iść już spać.
  6.  Moja córka .............................. mówić już po francusku.
  7.  W wojsku ja ............................. być posłusznym żołnierzem.

IV. Pisanie.

Proszę scharakteryzować swojego przyjaciela (swoją przyjaciółkę). Wygląd i osobowość.

........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Текст для аудіювання

 Klasa 8                                                                             Wersja B

       Tekst (rozumienie ze słuchu)  

   Toruń słynie przede wszystkim z tego, że w tym mieście (1) urodził się Mikołaj Kopernik. Ale warto odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu na wybitnego  astronoma (2). Toruń może się pochwalić (3) jedną z najpiękniejszych starówek (4) w Polsce – nie jest ona może tak duża, jak ta w Krakowie czy Gdańsku, ale z pewnością równie urokliwa. W centrum miasta znajduje  się  piękny  gotycki  ratusz,  z  którego  wieży (5) można podziwiać (6) panoramę miasta: zabytkowe kościoły (7), odnowione kamienice, wąskie uliczki.

      Od lat do Torunia przyjeżdżają turyści (8) z różnych krajów. Dużo tu również zagranicznych (9) studentów, ponieważ Toruń to miasto uniwersyteckie. To dla nich oraz dla gości działają tu liczne kluby, restauracje i kawiarnie (10). Z Torunia nie można wyjechać bez pierników (11) – te słodkie wyroby są dumą miasta od kilkuset lat.

PAGE  5




1. . Работа в МК 2
2. Платон мне друг но больший друг истина
3. Аппарат теории двойственности для экономико-математического анализа Анализ одномерного временного ряда
4. темалимфоузлыих значение и связь со зд орг
5. Бухгалтерский учет и контрольно-ревизионная проверка основных средств
6. Хронический тубулоинтерстициальный нефрит
7. Педагогические условия формирования умений учебной деятельности младших школьников
8. КЛАССИФИКАЦИЯ ОПАСНЫХ ГРУЗОВ
9. Лекция 3 4
10. й Осия13-716 ~ Осия14 ; День 68й
11. Судебные расходы в гражданском процессе
12. Доклады сделанные по региональным проблемам и региональной политике в России поднимают целый ряд важных во
13. Polit liderstvo
14. Основы экономики предприятия
15.  Ефективність і якість управління Управління в ринковій економіці передбачає економічну свободу і повну в
16. тема отсчёта Единица длины
17. Реферат Международная валютная система и особенности ее регулирования в 7090 годах
18. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук2
19. Методологические основы современной системы подготовки гимнастов высшего класса
20. Этика и этикет делового общения