Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Co to jest etyk Etyk ~ nuk o morlno~ci rcjonlne podej~cie do morlno~ci

Работа добавлена на сайт samzan.net:


1.Co to jest etyka?

Etyka – nauka o moralności, racjonalne podejście do moralności. Przedmiotem etyki są

wszystkie świadome/dobrowolne działania człowieka za które ponosi odpowiedzialność.

Etyka będzie wiec zmierzała do ukazania ogólnych norm wartości oraz do wskazania na

możliwe kryteria wyboru dobra i zła czyli kryteria wartościowania.

2.Co to aksjologia?  

Aksjologia – nauka o wartościach. Każda wartość jest względna jest wynikiem decyzji

człowieka, tradycji uwarunkowań.

3.Co to wartość?  

przedmioty i przekonania, determinujące względnie podobne przeżycia psychiczne i działania jednostek

4. Opisz klasyfikacje wartości.

Wartości nadrzędne –będące celem same dla siebie

Wartości instrumentalne- mają charakter użyteczny

5. Czym jest wartość uniwersalna?

Wartości Uniwersalne to Wartości, które są niezmienne uważane za nadrzędne niezależnie od czasów, regionu czy kultury.

6. Czym są wartości moralne?

Wartość moralna czynu nie jest uwarunkowana konsekwencjami tego czynu. Wizja etyki o

charakterze czarno – białe. Coś jest dobre albo złe. (poczucie hierarchii i sprawiedliwości)

7. Jak opisać „naturę” człowieka?

Według Zimbalda (teoria sytuacyjna) człowiek  nie jest z natury ani dobry ani zły, zachowuje się na miarę sytuacji

8. Czym jest osoba?

Osoba-byt rozumny zdolny do miłości

9. Jak rozumieć pojęcie godności? 

a)poj. filozoficzne- złożona struktura życia społecznego zakłada hierarchię wartości między poszczególnymi rolami społ.

b) w starożytnej Grecji o posiadaniu godności decyduje pochodzenia

c)chrześcijaństwo- godność wynika z tego, że jesteśmy stworzeni na obraz Boga

d) poglądy naturalistyczne- godność jako wartość nabyta

Godność autonomiczna- samoocena, samoakceptacja, poczucie niezależności

Godność relacyjna- pełniona funkcja, rola, status społeczny, przynależność

10. Czy dopuszczalne jest instrumentalne traktowanie ludzi?

Nie można traktować instrumentalnie ludzi, ponieważ każdy jest wieloraką wewnętrznie złożoną istotą, która potrzebuje zrozumienia i indywidualnego podejścia

11. Co to jest prawo naturalne?

Prawo naturalne - to zbiór norm, które obowiązują całe społeczeństwo i władzę państwową bez względu na to, czy są one przez tą władzę ustanawiane i uznawane, czy nie.

12. Co znaczą terminy: determinizm, indeterminizm?

Determinizm — koncepcja filozoficzna, według której wszystkie zdarzenia w ramach przyjętego paradygmatu są połączone związkiem przyczynowo- skutkowym, a zatem każde zdarzenie jest zdeterminowane przez swoje przyczyny.

Indeterminizm - koncepcja filozoficzna na gruncie przyrodniczym, która zakłada, że związek między przyczyną a skutkiem w przyrodzie nie jest ścisły - dopuszcza istnienie przypadku i neguje możliwość przewidywania zjawisk późniejszych na podstawie wcześniejszych, ponieważ te same przyczyny niekoniecznie mają prowadzić do tych samych skutków.

13. Opisz kategorię wolności.

Wolność jest ważnym problemem filozoficznym. Mówienie o wolności zakłada istnienie czegoś (duszy, umysłu), co potrafi podejmować decyzję. Filozofia często podkreślała, że wolność jest przeciwieństwem ignorancji i ulegania namiętnościom. Wolny jest tylko ten człowiek, który kierując się prawdziwą wiedzą i własnym rozumem może realizować cele, które uważa za pożądane dla siebie. Według Platona, wolność jest istnieniem dobra, w którym dusza w celu własnego doskonalenia chce w sposób konieczny uczestniczyć, podczas gdy u Arystotelesa potrzebny jest do tego akt woli i szczególna zdolność podejmowania decyzji.

14. Czym jest wolność “negatywna”?

Isaiah Berlin, zwolennik liberalizmu, stworzył koncepcję dwóch wolności, jedną z nich jest wolność negatywna czyli wolność od..." (przymusu ze strony władz, obciażeń podatkowych, ingerencji władz w życie prywatne) na której bazuje konserwatywny liberalizm (główni ideolodzy: Alexis de Tocqueville, Herbert Spencer). Isaiah Berlin uważał, ze tylko "wolność negatywna" jest prawdziwą wolnością. Demokracja stanowi bowiem raczej zagrożenie dla wolności niż środek prowadzący do wolności, ingerując w życie ludzkie mamiąc złudnym "prawem wyboru", wykorzystując niechęć wielu do sprzeciwu "wybranych przez nich władz".

15. Czym jest wolność “pozytywna”? wolność do..." (zgromadzeń, wpływu na władze, wyborów, reprezentacji) tożsama z demokracją i demoliberalizmem. (główny ideolog John Stuart Mill)

16. Opisz kategorię odpowiedzialności.

Najbardziej elementarnym podziałem odpowiedzialności jest pozytywna i zła, zależną od stosunku do dobra i zła. Można też rozróżnić pierwotną przywiązaną do jednostkowego działania, przez to wyrażającą sposób bycia podmiotu w relacji do świata i innych, od odpowiedzialności wtórnej  posiadającej charakter możliwej do nabycia kwalifikacji.

17. Co to jest tolerancja?

Tolerancja –oznacza postawę wykluczającą dyskryminację ludzi, których sposób postępowania oraz przynależność do danej grupy społecznej może podlegać dezaprobacie przez innych pozostających w większości społeczeństwa. W okresie reformacji pojęcie to było stosowane w odniesieniu do mniejszości religijnych. Obecnie termin ten obejmuje również tolerancję różnych orientacji seksualnych oraz odmiennych światopoglądów.

18. Jaka jest rola autorytetu?

Autorytet jest zasłużonym, osobistym dorobkiem danej jednostki, uznawanym w środowisku za prawidłowy i godny naśladowania. Stanowi on wartość moralną, bez przypisywanych korzyści; jest to wzorzec, punkt odniesienia, wywierający wpływ na innych członków wspólnoty. Utożsamiają się oni z owym wzorcem i starają się wdrożyć we własne życie jego elementy, dążą do osiągnięcia wspomnianych wcześniej przymiotów.

19. Co to jest norma?

Norma – zakaz lub nakaz ,nie przysługuje wartość prawdy lub fałszu

20. Czym są normy tetyczne i aksjologiczne?

Norma tetyczna- norma, której obowiązywanie uzasadniamy odwołując się do faktu, że ustanowił ją ktoś kto ma władzę w stosunku do adresatów normy.

Norma aksjologiczna- norma prawna obowiązująca jeśli jej treść jest zgodna z powszechnie obowiązującymi normami moralnymi.

?21. Czym jest odpowiedzialność normatywna?

?Odpowiedzialność według ogólnie ustalonych norm postępowania?

?22. Opisz funkcjonowanie normy lub zespołu norm.?

23. Czym się różnią norma prawna i norma moralna?

Norma praw to wynikająca z przepisów prawa reguła postępowania wydana lub usankcjonowana przez państwo, zagwarantowana przymusem państwowym. Norma moralna pozwala ocenić wzajemne zachowanie się ludzi, zachowanie się wobec społeczeństwa, wobec państwa, a także postępowanie wobec przyrody. Normy moralne nie stanowią wyrazu woli państwa a przez to nie mają mocy obowiązującej czyli są respektowane dobrowolnie.

24. Co to jest moralność? własność natury człowieka do zdolności, identyfikowania dobra i zła.

25. Co to jest etos?

Etos– realizowany i obowiązujący w grupie społecznej, społeczności czy kategorii społecznej zbiór idealnych wzorów kulturowych (ideałów), jasno określonych.

26. Podaj typologię teorii etycznych.  

Współczesny podział teorii etycznych zaproponowany przez R. Carnapa:

  1.  Ze względu na zakres obowiązywania norm moralnych:
  2.  teorie obiektywistyczne –  normy etyczne mają charakter uniwersalny i można je wywieść z ogólnych założeń, a następnie zastosować do wszystkich ludzi.
  3.  teorie subiektywistyczne –  normy etyczne są wytworem poszczególnych ludzi.
  4.  Ze względu na źródło pochodzenia norm moralnych:
  5.  naturalizm – systemy takie próbują wywodzić normy moralne z nauk przyrodniczych i ew. społecznych.
  6.  antynaturalizm – systemy takie starają się dowodzić, że normy moralne muszą pochodzić z "góry", np. od Boga lub z przesłanek ściśle racjonalnych bez odnoszenia się do danych eksperymentalnych
  7.  emotywizm – systemy te traktują nakazy moralne jako wyraz i przedłużenie ludzkich emocji, lub bardziej ogólnie jako efekt działania ludzkiej psychiki
  8.  Ze względu na ocenę zachowań ludzi:
  9.  motywizm –o moralnej ocenie danego czynu decyduje przede wszystkim motyw.
  10.  efektywizm –o moralnej ocenie danego czynu decyduje wyłącznie jego efekt.
  11.  nominalizm –dobre w obrębie danego systemu moralnego jest po prostu to, co jest zgodne z nakazami tego systemu. Wobec tego ani motyw, ani efekt nie mają znaczenia w ocenie moralnej danego czynu, lecz po prostu zgodność tego czynu z nakazami moralnymi.

27. Co to jest dobro moralne?

Dobra moralne wyróżnił po raz pierwszy Sokrates wynosząc je ponad wszystkie. Dla nich Człowiek powinien poświęcić Dobra niższe i pozorne. Twierdził, że tylko to, co dobre, jest naprawdę pożyteczne. Według niego prawdziwym dobrem jest cnota, która jest jedna, ponieważ każda Cnota jest wiedzą. Zdobywając wiedzę osiągamy dobro, a z nim pożytek i szczęście.

28. Co to jest dylemat etyczny? Konflikt norm

W takich sytuacjach chodzi o jedno obraża innych i w każdym, strata jest nasza. Jest to dość skomplikowany proces, w przypadku gdy osoba jest w stanie określić, co jest dobre lub złe. Dylematy etyczne Przykład pielęgniarstwa, W pielęgniarstwa, osoba ma służyć pacjentowi i przestrzegania wszystkich kwestii etycznych w opiece zdrowotnej. Etyczny dylemat może wystąpić, jeśli pacjent odmówi przyjmować opieki lub leczenia. W tym przypadku, jeśli pielęgniarka nie będzie zmuszać pacjenta do podjęcia zabiegów narusza jedną z etyką swojego zawodu, który służy dobrobytu chorych. Z drugiej strony, przymus stanowi naruszenie autonomii pacjenta, który jest inny etyczny obowiązek pielęgniarstwa. Pozwolenie na śmierć pacjenta bez leczenia nie ma również racji i zmuszanie pacjenta jest nie tak. W takiej sytuacji, pielęgniarka musi uciekać się do jednej i to dość trudne, ponieważ zarówno jej moralne i etyczne zasady są zagrożone.

29. Co to jest sąd moralny?

Domeną sądów moralnych jest ocena działań człowieka z uwagi na ich konsekwencje dla dobra – krzywdy drugiego człowieka. Zachowanie podlega ocenie moralnej, jeżeli jest uznawane za niewłaściwe dlatego, że powoduje cudzą krzywdę, bądź też uważane jest za właściwe dlatego, że niesie dobro innym. Wskaźnikiem moralnościowego charakteru sądu jest skłonność opatrywania go sankcją  oraz do uniwersalizacji oceny, uznania, że czyn oceniony jako moralny- niemoralny jest zawsze i wszędzie dobry lub zły.

?30. Na czym polega wnioskowanie etyczne?

31. Opisz założenia etyki konsekwencjalnej.

Nurt w etyce ,w którym wartość moralna czynu jest uzależniona od konsekwencji tego czynu, a więc należy czynić to co przynosi najlepsze rezultaty.Działanie jest dobre jeśli przyniosło pozytywne skutki i złe jeśli negatywne.

32. Opisz założenia etyki nonkonsekwencjalnej. Ocenie podlegają tylko czyny bez względu na konsekwencje.Istnieją działania, które same w sobie są złe, dlatego nie mogą być środkiem do uzyskania nawet bardzo szlachetnego celu. Dla deontologów działenie jest moralnie niesłuszne jeśli narusza jakąś normę,prawo,przepis,o których z góry wiadomo,że są słuszne.

33. Scharakteryzuj etykę pożytku (utylitaryzm).  Jeremy Bentham i John Stuart Mill

Utylitaryzm – postawa zwana też filozofią zdrowego rozsądku, kierunek etyki zapoczątkowany w XVIII wieku, według którego najwyższym dobrem jest pożytek jednostki lub społeczeństwa, a celem wszelkiego działania powinno być „największe szczęście największej liczby ludzi".Programem utylitarystów jest próba obiektywnego ustalenia zasad działań przynoszących pozytywne i negatywne efekty. Podstawowym kryterium rozróżniania działań pozytywnych i negatywnych stała się dla utylitarystów zasada użyteczności. Głosi ona, że postępowanie jest słuszne, jeśli prowadzi do uzyskania jak największej ilości szczęścia i jak najmniejszej ilości nieszczęścia.Intencja czynu nie ma większego znaczenia etycznego – ważne jest tylko, czy daje on więcej efektów korzystnych czy szkodliwych.W potocznym znaczeniu utylitaryzm to dążenie do osiągania celów praktycznych, materialnych.

34. Jak rozumieć utylitaryzm czynów?

zasada użyteczności wystarczy jako doktryna postępowania w każdej sytuacji. Odwołując się bezpośrednio do niej, należy w każdej sytuacji na nowo badać wartość możliwych do wyboru czynów: określić który z nich przyniesie więcej dobra lub uchyli większe zło. Na tej podstawie podejmuje się decyzję o obowiązku, który wobec tego nie ma charakteru absolutnego, lecz tylko względny, relatywny. Istotna jest tu znajomość związków przyczynowo-skutkowych między ciągami zdarzeń. Liczą się bowiem nie intencje, lecz wyłącznie skutki czynu, tzn. człowiek jest odpowiedzialny moralnie tylko za skutki czynu;

35. Jak rozumieć utylitaryzm reguł?

obowiązki człowieka w sytuacjach typowych, często się powtarzających lub wymagających natychmiastowej decyzji, mają być określone przez szczegółowe normy moralne. Owe reguły, które wcześniej zostały sprawdzone przy użyciu zasady użyteczności, stanowią kryterium oceny działania. Czyn jest bardziej użyteczny wówczas, gdy owych reguł przestrzegamy, niezależnie od bezpośrednich skutków działania. Wartość intencji jest sprawą drugorzędną, ważna jest tylko legalność czynu. W sytuacji, gdy brak ustalonej normy lub istniejąca wydaje się bezużyteczna, należy odwołać się do instancji najwyższej, tj. do zasady użyteczności.

36. Scharakteryzuj etykę obowiązku (Kant, deontologizm).  

Deontologizm-filoz. pogląd w etyce, wg którego czyn jest moralnie dobry, jeśli jest zgodny z nakazem lub zakazem odpowiedniego autorytetu; Etyka Immanuela Kanta (1724-1804) prezentuje typowo deontologiczny system etyczny. Jest to, po pierwsze, etyka autonomiczna, co oznacza, iż uzasadnienia słuszności czynów człowiek powinien poszukiwać w sobie samym. Według Kanta czynnikiem kształtującym działania moralne jest rozum, który jest taki sam u każdego człowieka, zatem wybory racjonalne są wyborami moralnymi.Po drugie, etyka Kanta jest etyką obowiązku i powinności. Poszukując istoty moralności, Kant odrzuca utylitaryzm, który głosi, iż ocena moralna dotyczy wyłącznie rezultatów ludzkich działań.

Działanie jest moralne, jeżeli: jest uniwersalne i zgodne z innymi działaniami, respektuje istotę rozumną jako cel wszelkich działań, respektuje autonomię rozumnej istoty.

37. Jak można sformułować imperatyw kategoryczny?

"należy postępować zawsze wedle takich reguł, co do których chcielibyśmy, aby były one stosowane przez każdego i zawsze".

38. Scharakteryzuj teorię cnót.  

Teoria cnót (teoria sprawności moralnych) –  moralność jest rzeczą nabyta, człowiek nie ma wrodzonej wiedzy o dobru lub złu. Autorem tej teorii jest Arystoteles. Każdy pragnie szczęścia, które jest inne dla różnych ludzi. Gdy przychodzi do wyboru moralnego jesteśmy skazania tylko na siebie. Nie wystarczy wiedza co jest dobre – potrzeba jeszcze zaangażowania, chęci

1. Każdy byt (człowiek kieruje się pewnym celem

2. Każdy byt postępuje na miarę własnej natury.

3. Dobro moralne to zgodność celu działania z naturą podmiotu działającego.

Cnota jest trwałą sprawnością moralną osoby, dzięki której przestrzeganie zasad moralnych staje się łatwe. Osoba jest w tym pewna - nawet wobec okoliczności niesprzyjających. Bycie kimś prawym, wiernym dobru moralnemu sprawia człowiekowi, który posiadł cnoty, wewnętrzną przyjemność.

39. Co głosi “złota zasada”?

Złota reguła etyczna (zasada wzajemności) — zasada etyczna, wyrażająca myśl:„Traktuj innych tak, jak Ty byś chciał być traktowany”

Ujęcie pozytywne: „Rób innym to, co byś chciał, żeby tobie robili”.

Ujęcie negatywne: „Nie czyń innym tego, czego nie chcesz, by czynili tobie”.

40. Co to jest dobro wspólne?

Polega na stworzeniu maksymalnych szans rozwoju jednostkom ludzkim przynależnym do różnych społeczności. Określa ono cel i zadania każdej społeczności (ile jest odrębnych celów, tzn. dóbr wspólnych, tyle jest rodzajów społeczności).

41. Czym jest wspólnota?

Wspólnota – typ zbiorowości oparty na silnych, emocjonalnych więziach, nieformalnej strukturze, dominujący przede wszystkim w społeczeństwach pierwotnych.

42. Co to jest społeczeństwo?

Terminem tym tradycyjnie ujmuje się dużą zbiorowość społeczną, zamieszkującą dane terytorium, posiadające wspólną kulturę, wspólną tożsamość oraz sieć wzajemnych stosunków społecznych. Społeczeństwo ponadto posiada własne instytucje pozwalające mu na funkcjonowanie oraz formę organizacyjną w postaci państwa, plemienia czy narodu.

43. Co to jest “umowa społeczna”? 

Termin umowa społeczna łączy w sobie wiele różnych teorii filozoficznych, których tematem są umowy dorozumiane, przy pomocy których ludzie tworzą narody i utrzymują porządek społeczny. Stanowi racjonalne uzasadnienie historycznie ważnego poglądu, że legalna władza państwowa musi wywodzić się od zgody społeczeństwa. Punktem wyjścia dla większości tych teorii jest heurystyczna analiza kondycji ludzkiej, określana jako "stan natury" lub "stan naturalny", czyli bez jakiegokolwiek porządku społecznego. W związku z tym, działanie jednostki jest ograniczone jedynie przez jej sumienie. Podążając tym torem, różni autorzy teorii umowy społecznej usiłują na wiele sposobów wyjaśnić, dlaczego w interesie własnym jednostki leży dobrowolna zamiana swobody działania, którą gwarantuje stan naturalny (zwany także "prawami naturalnymi") na korzyści wynikające z tworzenia struktur społecznych.Wspólnym pojęciem dla tych teorii jest suwerenna wola, którą na mocy umowy społecznej wszyscy członkowie społeczeństwa są zobowiązani szanować. Odmiany teorii umowy społecznej w znacznym stopniu różnią się definicją suwerennej woli, bez względu na to czy dotyczy to monarchii, oligarchii czy republiki lub demokracji. Zgodnie z teorią, którą jako pierwszy wyłożył Platon w Obronie Sokratesa. Kriton, członkowie społeczeństwa podświadomie zgadzają się na warunki umowy społecznej poprzez pozostanie w tym społeczeństwie. Zatem, związana ze wszystkimi formami umowy społecznej, wolność poruszania się jest fundamentalnym lub naturalnym prawem, dlatego społeczeństwo nie może wymagać od jednostki zamiany go na suwerenną wolę.

44. Jakie są założenia liberalizmu?

Liberalizm to doktryna, która w centrum stawia człowieka i jego prawa. Każdy obywatel powinien posiadać nieskrępowaną swobodę, a instytucje polityczne mają za zadanie dać odpowiednie warunki do jak najlepszego jej wykorzystania. Państwo jest w tym wypadku głównym strażnikiem praw i wolności, zapewnia bezpieczeństwo. W gospodarce stawia na prywatną własność i wolny rynek oraz wciela w życie myśli głównego liberalnego teoretyka Adama Smitha. Poza tym należy wymienić: Johna Locke'a, Charlesa Montesquieu'a czy Hansa Kelsena, żyjącego w dwudziestym wieku. Jednostka postrzegana jest jako racjonalna z wieloma pozytywnymi cechami i z wadą, jaką jest egoizm. Należne jej prawa nie są nadawane przez państwo, tylko przysługują każdemu obywatelowi jako prawa naturalne, wynikające z faktu bycia człowiekiem. Należą do nich prawo do wolności, posiadania własności oraz gwarancja bezpieczeństwa.Warunkiem osiągnięcia szczęścia w społeczeństwie jest równość i wolność wszystkich obywateli. O swoją pozycje ludzie muszą jednak zabiegać sami. Państwo nie może zabierać lepszym i dawać gorszym, ponieważ takie działanie hamuje postęp i rozwój.Państwo powinno spełniać rolę stróża porządku i bezpieczeństwa zewnętrznego oraz wewnętrznego. Ustrój parlamentarny i swobodna gra sił politycznych ma zapewnić demokracje i swobodę działania jednostki w obrębie życia prywatnego. Wszelkie bowiem ograniczenia, zahamowałyby dotychczas swobodne działanie społeczeństwa, próbę jego samodoskonalenia się, oraz postęp.

?45.  Scharakteryzuj liberalny indywidualizm (teoria praw).

Etyka praw- prawa wszystkich ludzi powinny być respektowane,prawo jednostki do czegoś oznacza posiadanie upoważnienia do tego,by działać w pewien sposób lub być odpowiednio traktowanym przez bez proszenia o pozwolenie kogokolwiek lub bycia zależnym od dobrej woli innych ludzi.Prawa upoważniają nas do roszczeń wobec innych albo do nie ingerowania w nasze sprawy.Prawa człowieka to prawa wynikające z prawa naturalnego,przysługują z samej racji bycia ludźmi,rządzący nie mają prawa takich praw dawać lub odbierać.Prawa człowieka są uniwersalne i bezwarunkowe.

46. Opisz legalistyczną koncepcję sprawiedliwości (R. Nozick). 

Teoria legalistyczna Nozicka zwana również libertariańską teorią sprawiedliwości, sformułowana przez Roberta Nozicka, określa sprawiedliwość dystrybutywną nie ze względu na rezultaty (mierzone np. za pomocą ilości dóbr dostępnych dla jednostek lub ich użyteczności), ale ze względu na procedury, jest więc sprawiedliwością proceduralną lub formalną. Teoria uznaje za sprawiedliwą taką redystrybucję, która gwarantuje respektowanie fundamentalnych praw jednostek. Do takich praw zaliczamy: prawo do życia, wolność wyboru, prawo do produktu własnej pracy. Podstawą teorii jest posiadanie dóbr.Założenia:

  1.  zasada sprawiedliwego nabywania (nawiązanie do teorii zawłaszczania rzeczy niczyich Locke'a),
  2.  zasada sprawiedliwego transferu (dobrowolne wymiany rzeczy posiadanych),
  3.  zasada naprawy niesprawiedliwości (gdy ktoś zawłaszczył rzecz niezgodnie z prawem).

47. Czym jest sprawiedliwość dystrybutywna?

Arystoteles odróżnił sprawiedliwość wyrównawczą (komutatywną) i rozdzielczą (dystrybutywną). Sprawiedliwość wyrównawcza wymaga, by zakup towaru był za cenę nie niższą niż koszty wytworzenia tego produktu, zaś sprawiedliwość rozdzielcza zakłada, że każdy, kto uczestniczył w produkcji tego towaru, musi dostać jakąś część zysku, która jest proporcjonalna do jego wkładu pracy. Sprawiedliwość rozdzielcza polega więc na oddawaniu każdemu we wspólnocie tego, co mu się proporcjonalnie należy. To oddawanie jest pewną wartością, przyczynia się do zachowania ładu społecznego.

48. Jakie są zasady „sprawiedliwości jako bezstronności” (J. Rawls)? 

W pracy Teoria sprawiedliwości (1971) Rawls zaproponował koncepcję sprawiedliwości jako bezstronności. Uważał, że dominujący wówczas utylitaryzm nie odpowiada intuicjom demokratycznego społeczeństwa. Jego koncepcja jest odmianą teorii umowy społecznej. W swojej teorii Rawls korzysta głównie z filozofii Kanta.

Pierwsza zasada sprawiedliwości

Każda osoba ma mieć równe prawo do jak najszerszej podstawowej wolności możliwej do pogodzenia z podobną wolnością dla innych.Podstawowymi wolnościami obywatelskimi są, mówiąc oględnie, bierne i czynne prawo wyborcze, wolność słowa, myśli, prawo do zgromadzeń, prawo do własności prywatnej, nietykalność osobista itd. Zasada wolności ma charakter absolutny i nie może być złamana, nawet ze względu na Drugą Zasadę. Jednakże wolności na różnych płaszczyznach mogą być ze sobą w konflikcie, dlatego może być konieczne rezygnowanie z ich części, w celu uzyskania jak najobszerniejszego systemu praw jednostki.

Druga zasada sprawiedliwości

Nierówności społeczne i ekonomiczne mają być tak ułożone,aby były z największą korzyścią dla najbardziej upośledzonych, pozostając w zgodzie z zasadą sprawiedliwego oszczędzania [zasada dyferencji]; i jednocześnie aby były związane z dostępnością urzędów i stanowisk dla wszystkich, w warunkach autentycznej równości szans.Rawls rozwinął i zmodyfikował tę teorię w późniejszej pracy.

49. Co to jest “zasłona niewiedzy”?

Zasłona niewiedzy - pojęcie to związane jest z teorią o bezstronnej sprawiedliwości, której autorem jest John Rawls. Zasłona niewiedzy oznacza sytuację, gdy każda osoba ignoruje to, w jaki sposób różne opcje wyboru mogą wpłynąć na nią samą, nie wie, jaką rolę przyjdzie mu pełnić w społeczeństwie i decyduje tylko na podstawie ogólnych charakterystyk.

?50. Opisz ideę społeczeństwa jako sprawiedliwego systemu kooperacji.

51. Scharakteryzuj komunitarianizm (teoria wspólnotowa).

Komunitaryzm– nurt we współczesnej filozofii polityki, podkreślający ważność i wartość wspólnot w społecznym życiu człowieka. Narodził się jako odpowiedź na proceduralny liberalizm sformułowany przez Johna Rawlsa w książce "Teoria sprawiedliwości"oraz na kryzys kapitalizmu w drugiej połowie XX wieku.Komunitarianizm traktuje jednostkę nie jako abstrakcyjne indywiduum, lecz zawsze jako część otaczającej ją wspólnoty.Podkreśla się znaczenie tradycji i społecznego kontekstu w dokonywaniu ocen moralnych Najbardziej znani przedstawiciele tego nurtu to Amitai Etzioni, Charles Taylor, Michael Walzer , Alasdair MacIntyre , Robert Putnam, Robert Bellah .

52. Scharakteryzuj etykę religijną.

Teocentryczna etyka ,Bog jest w centrum i tylko dzięki niemu możemy odróżnić dobro od zła,reszte przykazań ustala Kościół.Źródłem moralności jest etyka religijna ,celem jest dążenie do zbawienia i etyka ma temu służyć




1. Введение в международное частное право
2. на тему- Объектно ~ Ориентированные Системы Управления Базами Данных Преподаватель- Студентк
3. Договор хранени
4. 00 Аренда
5. Мифы семейной жизни
6. Телевизионная коммуникация
7. тема сил Равнодействующая системы сходящихся сил
8. мови конфлікту
9. Что первично материя или сознание Познаваем ли мир Существует ли Бог Что такое истина Что так
10. Медикопрофилактикалы~ факультеті Медикопрофилактикалы~ маманды~ы бойынша 1 курс студенттеріне арнал
11. Уже довольно давно люди знают семь металлов- медь серебро олово свинец ртуть золото железо
12. Русские православные монастыри и их роль в развитии национальной культуры1
13. пособие поможет тебе Мой дорогой друг упростить этот процесс организовать свою деятельность как можно эффе
14. Тема- ТЕХНОЛОГІЯ ОБРОБКИ ТА ПЕРЕРОБКИ ПРОДУКТІВ ЗАБОЮ Питання- Основні види продуктів забою.html
15. ЛосАнджелес Гэлакси я решил что он сдается
16. Признаки Передний вид затылочного предлежания Задний вид заты
17. Лабораторная работа 3 Изучение равноускоренного движения тел на примере их свободного падения в поле тя
18. Промышленная безопасность и страхование ответственности
19. темам 18 Первым назвал новый способ мышления ldquo;философияrdquo; г Пифагор; Укажите первона
20. Порядок расчета налога на игорный бизнес