Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Міністерство освіти, науки, молоді та спорту України
Львівський національний університет імені Івана Франка
Факультет міжнародних відносин
Кафедра європейського права
Звіт
про проходження виробничої практики у Відкритому акціонерному товаристві “Комунпостач”
(20.02.2012 - 18.03.2012)
Виконала:
студентка групи МВП-552м
Зелінська Ірина Михайлівна
Керівник по практиці на кафедрі:
ас. Олексів Оксана Богданівна
Львів 2012
ЗМІСТ
Вступ………………………………………………………………………...3
Розділ І. Загальна характеристика Відкритого акціонерного товариства “Комунпостач”.
Розділ ІІ. Характеристика юридичного відділу Відкритого акціонерного товариства “Комунпостач”.
2.1. Загальні положення про діяльність та основні завдання юридичного відділу ВАТ “Комунпостач”…………………………………….17
2.2. Структура юридичного відділу. Права та обовязки працівників відділу…………………………………………………………………………….20
Висновки…………………………………………………………………..24
Список використаних джерел……………………………………………26
ВСТУП
Я, Зелінська Ірина Михайлівна, проходила науково-виробничу практику у Відкритому акціонерному товаристві “Комунпостач”, яке розташоване за адресою: м. Львів, вул. Промислова 60. Практика проходила в юридичному відділі Товариства з 20 лютого 2012 року по 18 березня 2012 року під безпосереднім керівництвом Голови правління ВАТ “Комунпостач” Голяк Лесі Володимирівни.
Спільно з керівником практики було визначено мету і складено графік проходження практики, який я успішно виконала. Метою проходження практики було закріплення та поглиблення теоретичних знань, отриманих в результаті навчання в університеті, розширення професійного світогляду та вивчення досвіду роботи у сфері діяльності відповідної спеціальності.
Під час проходження виробничої практики я ознайомилася як із діяльністю ВАТ “Комунпостач” загалом, так і безпосередньо з діяльністю юридичного відділу Товариства, з обовязками, що покладені на працівників юридичного відділу, отримала відповідні професійні практичні навики. За час практики я також набула практичних навичок і в написанні та оформленні юридичних документів, які складалися юридичною службою Товариства, а також надавала практичну допомогу співробітникам юридичного сектору. Отримані в результаті проходження практики знання та дані представлені мною у звіті.
Звіт складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаних джерел. Також до звіту практики додані копії процесуальних документів, над якими я працювала.
У першому розділі подано загальну характеристику ВАТ “Комунпостач”. Другий розділ стосується юридичного аспекту діяльності працівників Товариства.
Розділ І. Загальна характеристика Відкритого акціонерного товариства “Комунпостач”.
Акціонерне товариство одна з найбільш складних організаційно-правових форм підприємства. Відповідно до національного законодавства, акціонерним визнається засноване на установчому договорі та статуті товариство, яке має статутний фонд, поділений на певну кількість акцій рівної номінальної вартості, і несе відповідальність за зобовязаннями тільки майном товариства.
З визначення випливають особливості акціонерного товариства, які обумовлюють специфіку його юридичного статусу:
Якщо правове становище інших господарських товариств визначається передусім законами України “Про господарські товариства”, “Про підприємництво”, “Про підприємства в Україні”, то діяльність акціонерного товариства у звязку з наявністю у них акцій регулюється ще й законами України “Про цінні папери і фондову біржу”, “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, “Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні”.
Відкрите акціонерне товариство “Комунпостач” засновано відповідно до наказу Фонду державного майна України по Львівській області від 18 вересня 1995 року шляхом перетворення колективного виробничо-комерційного підприємства “Комунпостач” у відкрите акціонерне товариство “Комунпостач” відповідно до Закону України “Про господарські товариства”, Закону України “Про цінні папери та фондову біржу”, Декрету Кабінету міністрів України “Про приватизацію цілісних майнових комплексів державних підприємств та їх структурних підрозділів, зданих в оренду” та Указу Президента України “Про заходи щодо забезпечення прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів” від 26 листопада 1994 року. Під час проходження науково-виробничої практики я ознайомилася із вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Слід зазначити, що Товариство здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства України, свого Статуту та інших нормативно-правових документів, затверджених на загальних зборах Товариства.
Товариство створюється для діяльності у сфері будівництва, передачі в оренду обєктів нерухомості та основних засобів виробництва, торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами, виробництва та реалізації товарів народного вжитку, продукції виробничого та промислового призначення, проведення іншої підприємницької діяльності з метою одержання прибутків.
Товариство є юридичною особою. Воно має самостійний баланс, розрахунковий, валютний і інші рахунки в банках; товарний знак, який затверджується правлінням Товариства і реєструється у відповідності до чинного законодавства України; печатку зі своєю назвою та кутовий штамп. ВАТ “Комунпостач” має право продавати, передавати безкоштовно, обмінювати, передавати в оренду юридичним та фізичним особам засоби виробництва та інші матеріальні цінності, використовувати та відчужувати їх іншим особам, якщо це не суперечить чинному законодавству України та його Статуту. Товариство також має право укладати угоди (контракти), зокрема угоди купівлі-продажу, підряду, страхування майна, перевезень, зберігання, доручення і комісії тощо, набувати майнові та особисті немайнові права, нести обовязки, виступати у суді, зокрема в господарському та третейському суді.
Товариство є власником:
Товариство має право у встановленому чинним законодавством порядку: випускати цінні папери; засновувати об'єднання та брати участь в об'єднаннях з іншими суб'єктами підприємницької діяльності; створювати на території України та за її межами свої філії, представництва та дочірні підприємства; чинити інші дії, що не суперечать чинному законодавству.
ВАТ “Комунпостач”, у встановленому законодавством України порядку, має право виступати засновником підприємств, обєднань підприємств, господарських товариств, установ, організацій, створювати на території України та за її межами філії та представництва, відділення та інші відособлені підрозділи, затверджувати положення про них, вступати в добровільні обєднання, включаючи міжнародні. Створені Товариством філії, представництва та дочірні підприємства, можуть наділятися основними засобами та обіговими коштами, які належать Товариству. Керівництво їх діяльністю здійснюється особами, що призначаються правлінням Товариства.
Акціонерами Товариства можуть бути: фізичні та юридичні особи, які набули право власності на акції Товариства в процесі приватизації, випуску нових акцій та на вторинному ринку цінних паперів.
Акціонери мають право: брати участь і голосувати на Загальних Зборах акціонерів особисто, або через своїх представників; обиратися й бути обраними до Органів Управління Товариством, які визначені у розділі 8 цього Статуту; брати участь у розподілі прибутку Товариства; отримувати інформацію про діяльність Товариства, на вимогу акціонера Товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення копії річних балансів, звітів Товариства, протоколів зборів. Копії повинні надаватись без затримки; вільно розпоряджатися акціями, що їм належать, у порядку, визначеному чинним законодавством та цим Статутом.
Усі акціонери ВАТ “Комунпостач” повинні бути занесені до Книги реєстрації акцій Товариства. Слід підкреслити, що у разі ліквідації Товариства акціонери мають право отримати частину вартості майна Товариства, пропорційну вартості належних їм акцій Товариства. Акціонери можуть мати також інші права, передбачені чинним законодавством України.
Поряд із правами, акціонери Товариства мають й певні обовязки. Акціонери Товариства зобов'язані:
Щодо акцій, то ВАТ “Комунпостач” випускає акції на весь розмір статутного фонду та проводить їх реєстрацію в порядку, передбаченому чинним законодавством. Акціонери Товариства без обмежень можуть розпоряджатися акціями Товариства, в тому числі продавати чи іншим чином відчужувати їх на користь інших юридичних та фізичних осіб, якщо інше не встановлено чинним законодавством.
Щодо зовнішньоекономічної діяльності, то Товариство має право самостійно здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, виходячи з мети, яка стоїть перед ним, на основі валютної самоокупності та самофінансування. Слід зазначити, що зовнішньоекономічна діяльність Відкритого акціонерного товариства “Комунпостач” є частиною зовнішньоекономічної діяльності України на світовому ринку.
Товариство може встановлювати прямі звязки, створювати спільні, міжнародні обєднання і організації, а також спільне (по кооперації) виробництво високоефективної продукції та послуг згідно з законом.
Товариство розвиває економічне, науково-технічне співробітництво, звязки в галузі культури та мистецтва з відповідними організаціями зарубіжних країн, організує спільні науково-дослідні, проектні, експериментальні роботи і соціально-культурні заходи. Товариство в установленому порядку здійснює обмін науково-технічною документацією, спеціалістами, інформацією, відкриває свої представництва та філії і виступає засновником в акціонерних підприємствах за кордоном.
Відповідно до свого Статуту Товариство має право згідно з законодавством: брати участь в обміні коштами валютних фондів, продажу або купівлі цих коштів на валютних аукціонах; набувати, відокремлювати, брати і здавати в оренду всілякого роду рухоме і нерухоме майно; брати участь у проведенні міжнародних виставок, ярмарків, семінарів та конференцій; здійснювати будь-які угоди, кредитні, вексельні та інші операції з іноземними фірмами та фізичними особами.
Право підпису зовнішньоекономічних угод мають Голова правління, а також особи, уповноважені на основі доручень, виданих Товариством. Грошові зобовязання, що видаються фірмам, мають бути підписані двома посадовими особами Головою правління і головним бухгалтером Товариства або особою, уповноваженою дорученням, підписаним Головою правління і головним бухгалтером Товариства.
Отже, акціонерне товариство це так зване “товариство капіталів”. Особливості його правового статусу виражає визначення “акціонерне”. Ці особливості обумовлені акціонерною власністю, акціонерним способом формування і, відповідно, функціонування статутного фонду товариства.
До організаційної структури ВАТ “Комунпостач” належать органи управління ті відповідні відділи. Органи управління Товариства передбачені його Статутом. Згідно з ним, управління ВАТ “Комунпостач” здійснюють:
І. вищий орган Товариства;
ІІ. спостережна рада;
ІІІ. правління Товариства;
IV. ревізійна комісія.
Вищим органом Товариства є Загальні збори акціонерів Товариства. Правомочність Загальних зборів акціонерів та прийнятих ними рішень, порядок та строки їх скликання визначаються відповідно до чинного законодавства України та Статуту Товариства.
До компетенції вищого органу Товариства відносяться:
Рішення Загальних зборів акціонерів приймаються більшістю у 3/4 голосів акціонерів, які беруть участь у зборах, з таких питань:
а) внесення змін до статуту Товариства;
б) прийняття рішення про припинення діяльності Товариства;
в) створення та припинення діяльності дочірніх підприємств, філій та представництв Товариства.
Всі інші рішення приймаються простою більшістю голосів акціонерів або їх представників, які беруть участь у зборах.
Загальні збори акціонерів скликаються не рідше одного разу на рік. Позачергові збори акціонерів скликаються у разі неплатоспроможності Товариства, на вимогу акціонерів, які володіють у сукупності більш як 10 відсотків голосів, а також на вимогу спостережної ради Товариства, у будь-який час і з будь-якого приводу.
Загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, або їх представники, що мають більш як 60 відсотків голосів. У випадку, якщо загальна кількість голосів не перевищує 60 відсотків, скликаються наступні збори не пізніше, ніж через один місяць після дня скликання перших зборів.
Повідомлення про проведення Загальних зборів акціонерів та про порядок денний Загальних зборів акціонерів здійснюється правлінням Товариства. Про проведення Загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально. Акціонери вважаються проінформованими про проведення Загальних зборів, якщо повідомлення про Загальні збори акціонерів друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного за 45 днів до початку і не призначались на іншу дату.
У випадку проведення позачергових зборів або якщо загальні збори призначені на інше число, усі акціонери повинні бути проінформовані про дату, місце та порядок денний зборів.
У випадку, якщо збори скликаються не правлінням Товариства, а акціонерами, які володіють у сукупності 10 відсотками голосів, направлення повідомлення акціонерам про скликання позачергових зборів Товариства та проведення реєстрації учасників зборів проводить Реєстроутримувач, при цьому Товариство сплачує всі витрати, повязані з інформуванням усіх акціонерів, а також надає списки акціонерів та їх адреси.
Голосування на Загальних зборах акціонерів проводиться за принципом: одна акція - один голос.
Спостережна рада є органом управління Товариства. Загальні збори акціонерів обирають Спостережну раду Товариства та визначають її компетенцію.
Спостережна рада Товариства складається з трьох членів з числа акціонерів фізичних осіб, або уповноважених представників акціонерів юридичних осіб терміном на пять років. Вона створюється для захисту інтересів акціонерів і здійснює контроль за діяльністю правління товариства у період між Загальними зборами акціонерів.
Персональний склад Спостережної ради та зміни в ньому затверджуються вищим органом Товариства.
Спостережна рада:
Голова Спостережної ради за дорученням та від імені Товариства підписує з головою правління контракт найму на посаду.
Спостережна рада має право: отримувати інформацію про діяльність Товариства; заслуховувати звіти правління, посадових осіб Товариства з окремих питань його діяльності; припиняти повноваження членів правління; залучати експертів по аналізу окремих питань діяльності Товариства.
Спостережна рада подає вищому органу Товариства звіт про свою роботу за рік. У разі визнання роботи спостережної ради незадовільною вищий орган Товариства вносить зміни до її складу.
Засідання Спостережної ради проводяться не рідше 1 разу на квартал і вважаються правомочними, якщо на них присутні 2/3 її членів.
Рішення Спостережної ради приймаються більшістю голосів. У разі розподілу голосів порівну голос голови є вирішальним.
Позачергове засідання спостережної ради скликається на вимогу голови Спостережної ради, 1/3 її членів або правління Товариства.
Члени Спостережної ради є посадовими особами Товариства і несуть відповідальність в межах своїх повноважень.
Виконавчим органом Товариства, який здійснює керівництво його поточною діяльністю, є правління. До компетенції правління відносяться усі питання діяльності Товариства, крім тих, що згідно з чинним законодавством, Статутом або рішенням вищого органу Товариства віднесені виключно до компетенції іншого органу Товариства. Вищий орган Товариства може приймати рішення про передачу частини належних йому прав до компетенції правління.
Персональний склад правління призначається рішенням Спостережної ради Товариства на три роки і підзвітний у своїй діяльності вищому органу та Спостережній раді і організує виконання їх рішень.
Правління Товариства складається з пяти членів. До складу Правління входять:
Голову Правління Товариства призначає Спостережна ради Товариства. Персональний склад правління затверджується Спостережною радою за поданням Голови Правління. Від імені та за дорученням вищого органу Товариства Голова Спостережної ради укладає контракт з головою правління.
Голова Правління керує роботою правління. Голова Правління вправі без доручення здійснювати дії від імені Товариства. Він уповноважений керувати поточними справами Товариства і виконувати рішення вищого органу Товариства та Спостережної ради, представляти Товариство в його відносинах з іншими юридичними особами, вести переговори та укладати угоди від імені Товариства, організовувати ведення протоколів засідань правління.
Питання повноважень, умов діяльності та матеріального забезпечення Голови Правління визначається в контракті, що укладається між Головою Правління та Спостережною радою Товариства.
Засідання правління Товариства проводяться не рідше одного разу на місяць і вважаються правомочними, якщо на них присутні 1/2 його членів. Рішення правління приймаються більшістю голосів. У разі розподілу голосів порівну голос Голови Правління є вирішальним.
На підставі рішень, прийнятих правлінням, Голова Правління видає накази та інші розпорядчі документи щодо діяльності Товариства.
Перевірка господарсько-фінансової діяльності правління Товариства, дочірніх підприємств, філій та представництв проводиться Ревізійною комісією. Перевірки здійснюються за дорученням вищого органу Товариства, Спостережної ради, з власної ініціативи ревізійної комісії Товариства або на вимогу акціонерів, що володіють у сукупності більш як 10 відсотків голосів.
Ревізійна комісія підзвітна вищому органу Товариства та Спостережній раді Товариства. Матеріали перевірок ревізійна комісія надає вищому органу Товариства та Спостережній раді. Комісія складається з трьох членів терміном на три роки.
Ревізійна комісія має право залучати до своєї діяльності експертів, аудиторські організації.
Члени ревізійної комісії мають право брати участь у засіданнях правління з правом дорадчого голосу.
Ревізійна комісія складає висновки на підставі річних звітів та балансів. Без висновків ревізійної комісії вищий орган Товариства не має право затвердити річний баланс.
Ревізійна комісія зобов'язана вимагати позачергового скликання Загальних зборів акціонерів або проведення засідання Спостережної ради Товариства, у разі якщо виникла загроза інтересам Товариства або виявлено зловживання посадових осіб.
Як уже було зазначено до організаційної структури Товариства належать і відповідні відділи. Зокрема, це такі відділи:
Отже, ВАТ “Комунпостач” володіє досить розгалуженою організаційною структурою, що дозволяє Товариству ефективніше виконувати покладені на нього завдання та функції.
Розділ II. Характеристика юридичного відділу Відкритого акціонерного товариства “Комунпостач”.
2.1. Загальні положення про діяльність та основні завдання юридичного відділу ВАТ “Комунпостач”.
Я проходила практику безпосередньо у юридичному відділі ВАТ “Комунпостач”. Юридичний відділ підпадає під підпорядкування Голови правління, який відповідає за такі напрямки, як правові та кадрові питання.
Юридичний відділ є самостійним структурним підрозділом Товариства.
У своїй діяльності юридичний відділ керується Конституцією і законами України, постановами Верховної Ради України, указами та розпорядженнями Президента України, декретами, постановами, розпорядженнями Кабінету Міністрів України, Статутом та іншими нормативними актами. З питань ведення правової роботи юридична служба керується рекомендаціями Міністерства Юстиції. Компетенція юридичного відділу є надзвичайно широкою.
Юридичним відділом надається практична допомога працівникам Товариства з правових питань, ведеться розяснювальна та навчальна робота.
Основним напрямом роботи юридичного відділу є правове забезпечення діяльності ВАТ “Комунпостач”.
Юридичний відділ Товариства відповідно до покладених на нього завдань:
Юридична відділ має право:
Також юридичний відділ зобовязаний сумлінно ставитися до виконання своїх обовязків, суворо додержуватися у своїй роботі вимог чинного законодавства.
Основним завданням відділу є організація правової роботи, спрямованої на правильне застосування, неухильне дотримання та запобігання невиконанню вимог законодавства, інших нормативних актів структурними підрозділами Товариства, Головою Правління та працівниками під час виконання покладених на них завдань і функціональних обовязків, а також представлення інтересів управління в судах.
За належне і несвоєчасне виконання функцій відділу відповідальність несе начальник відділу. Відповідальність співробітників юридичного відділу (юрисконсультів) встановлюється посадовими інструкціями.
Для виконання покладених на відділ завдань керівництвом створюються умови для належної роботи і підвищення кваліфікації працівників юридичної служби, забезпечення окремим приміщенням, засобами звязку, компютерною технікою, транспортом для виконання службових обовязків, нормативно-правовими актами і довідковими матеріалами, посібниками та літературою з правових питань, електронною системою інформаційно-правового забезпечення, а також доступом до інформаційних баз.
2.2. Структура юридичного відділу. Права та обовязки працівників відділу.
Працівники юридичного відділу Товариства здійснюють свою діяльність на підставі посадових інструкцій. Роботу цього відділу Товариства контролює Голова правління, під керівництвом якої я проходила практику. Під час проходження виробничої практики я ознайомилась як з діяльністю юридичного відділу загалом, так безпосередньо і з діяльністю юрисконсульта.
Що стосується юрисконсульта, то він призначаються і звільняються з займаної посади наказом Голови Правління Товариства. Ознайомившись з основами роботи юрисконсульта я дізналася, що він повинен знати:
У процесі здійснення своєї роботи юрисконсульт повинен виконувати такі посадові обовязки:
Під час проходження виробничої практики я ознайомилась з правами юрисконсульта. Юрисконсульт має право:
Юрисконсульт несе відповідальність:
Таким чином можна зробити висновок, що робота працівника юридичного відділу Товариства є надзвичайно обємною, вимагає належних навиків роботи у цій сфері, професіоналізму, а також є надзвичайно відповідальною.
ВИСНОВКИ
Виробнича практика є важливим елементом навчального процесу з підготовки фахівців у галузі права. Практика дає можливість реалізувати всі ті знання і вміння, які студент отримав за час навчання.
Мета практики полягає в отриманні студентом практичного досвіду роботи в якості фахівця відповідної галузі, підвищення і закріплення отриманих теоретичних знань, поліпшення якості професійної підготовки, в умінні використання законодавства у конкретних випадках, виховання студента в дусі поваги до закону, закріплення отриманих знань. Уміння орієнтуватися в чинному законодавстві є запорукою професійної діяльності майбутнього спеціаліста у галузі права.
Практика допомогла мені навчитися самостійно вирішувати завдання, що виникають під час роботи працівника юридичного відділу. Я навчилася оформлювати договори оренди та підряду, доручення, запити та протокол засідань Наглядової Ради Товариства, аналізувати їх зміст і форму.
Слід зазначити, що під час проходження практики мною були використані відповідні знання, набуті за час навчання в університеті.
У період проходження виробничої (переддипломної) практики я проробила наступну роботу:
функціями юридичного відділу Товариства;
інструкціями спеціалістів сектору;
Товариства;
Особистих зауважень стосовно діяльності юридичного відділу ВАТ “Комунпостач”, а відповідно і пропозицій щодо вдосконалення роботи цього відділу немає.
В результаті проходження практики я здобула багато знань та практичних навичок, які допоможуть мені у здійсненні мною подальшої професійної діяльності. Результати виконаної мною роботи були занесені у щоденник практики.
Список використаних джерел:
Голова правління
ВАТ “Комунпостач” ________________ Л.В.Голяк