Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ГІПЕРТИРЕОЗ. РОЗПЛАТА ЗА НЕУВАЖНІСТЬ ДО ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛОЗИ
Гіпертиреоз це синдром, спричинений стійким підвищенням рівня гормонів щитоподібної залози. Термін тиреотоксикоз (інтоксикація тиреоїдними гормонами) адекватніше відображає суть цього стану, оскільки гіпертиреоз буває й за нормальних умов, наприклад під час вагітності. Крім того, причиною тимчасового гіпертиреозу може бути тиреоїдит запалення щитоподібної залози. (Продовження. Початок в № 3.)
ЧОМУ ПІДВИЩУЄТЬСЯ РІВЕНЬ ГОРМОНІВ
Але найчастіше стійкий гіпертиреоз спричинений захворюваннями щитоподібної залози. У більшості випадків це дифузний токсичний зоб (хвороба Грейвса), автоімунне захворювання, що супроводжується збільшенням щитоподібної залози із надмірною секрецією гормонів. Ще буває вузловий токсичний зоб (хвороба Пламмера) доброякісна пухлина щитоподібної залози, яка автономно від залози виробляє гормони. Також буває токсична аденома доброякісна пухлина, що виробляє часом величезну кількість тиреоїдних гормонів. Унаслідок цього клінічна картина формується із симптомів гіпертиреозу (у найкращому разі) або тиреотоксикозу (у гіршому).
СИМПТОМИ Й ДІАГНОСТИКА ГІПЕРТИРЕОЗУ
Гормони щитоподібної залози прискорюють метаболічні процеси в організмі. Вони посилюють споживання кисню тканинами, підвищуючи утворення тепла й енергетичний обмін. Унаслідок цього людина з гіпертиреозом відчуває жар у тілі, тяжко переносить задуху й перебування на сонці, рясно пітніє, відчуває постійну спрагу й голод, худне, незважаючи на хороший апетит. Хворий украй непосидючий, дратівливий, неспокійний, часто плаче. Відзначається дрібне тремтіння кінцівок і навіть усього тіла. Іноді зявляються так звані очні симптоми: випирання очей з очної щілини, виражений блиск очей, «гнівний погляд». Частота серцевих скорочень значно підвищена (до 120 ударів за хвилину), серце працює з перебоями. Основна причина звернення пацієнтів з гіпертиреозом до лікаря серйозні порушення серцевого ритму. Основою діагностики гіпертиреозу є лабораторний метод. Збільшення в крові концентрації гормонів щитоподібної залози (Т4 і Т3) і зниження кількості гормону ТТГ визначають як гіпертиреоз або тиреотоксикоз. Непролікований гіпертиреоз переходить у тиреотоксикоз, небезпечний тиреотоксичними кризами.
ТИРЕОТОКСИЧНИЙ КРИЗ: ПОТРІБНА НЕВІДКЛАДНА ДОПОМОГА
Тиреотоксичний криз це найтяжчий стан, який є ускладненням тиреотоксикозу. На щастя, він буває досить рідко, але потребує невідкладного лікування в умовах лікарняного стаціонару. У пацієнтів з тиреотоксикозом тиреотоксичний криз може виникнути за різних стресових для організму ситуацій: хірургічна операція (тому потрібна відповідна передопераційна підготовка), надмірне фізичне й психічне навантаження, гострі захворювання або загострення хронічних. Раптово виникає слабкість, підвищення температури тіла, рясне потовиділення, головний біль, підвищення артеріального тиску, нудота, блювання. Дуже швидко температура тіла підвищується до 40 градусів і вище. Частішає дихання, виникає задишка. Зявляється порушення ритму серця. Найчастіше це миготлива аритмія (повністю неправильний ритм). Частота серцевих скорочень, буває, перевищує 200 ударів за хвилину. Може розвинутися тиреотоксична кома із втратою свідомості.
ЩО ПРОПОНУЄ СУЧАСНА МЕДИЦИНА
Лікування гіпертиреозу (тиреотоксикозу) спрямоване на зниження рівня тиреоїдних гормонів в організмі. Консервативне лікування полягає у використанні лікарських препаратів, які пригнічують активність щитоподібної залози. Вони перешкоджають накопиченню йоду в залозі, який потрібен їй для вироблення гормонів. У третині випадків вдається домогтися ремісії захворювання. У задавнених випадках усунути токсичний вплив вузла на організм шляхом консервативної терапії вдається далеко не завжди. Лікування таких хворих, як правило, хірургічне.
ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛОЗИ
Запобігання розвитку гіпертиреозу полягає насамперед у своєчасному лікуванні наявної патології щитоподібної залози, правильному харчуванні з уживанням продуктів, які містять йод у натуральному вигляді, а не у вигляді БАДів, а також раціональна фітотерапія. Профілактика захворювань щитоподібної залози, які призводять до її гіперфункції, полягає також у збереженні психічного спокою, оскільки стреси один із найголовніших пускових механізмів виникнення цих хвороб. Рекомендується приймати легкі заспокійливі препарати, особливо на основі трав, пити травяні чаї та приймати ванни із травяними екстрактами. Корисна під час стресів і ароматерапія. А комусь більше підійде музикотерапія. Американський дослідник Дон Кемпбелл вважає, що спокійна класична музика збільшує інтелектуальну роботу мозку людини, знижує артеріальний тиск і активізує імунну систему організму. Він рекомендує щоденне прослуховування класики людям, чия робота повязана з великими емоційними навантаженнями. А в деяких клініках музику використовують навіть під час проведення операцій. Для захисту організму від інфекцій рекомендується зміцнювати імунітет, приймаючи вітаміни, що, зокрема, належать до групи В, та проводячи загальнозміцнювальні процедури теплий душ, обливання теплою водою, прогулянки. Що протипоказано? Звісно ж, будь-які процедури, які спричинюють стрес для організму, контрастні душ і ванна, обливання холодною водою, грязелікування й виснажливі фізичні навантаження. Не рекомендується під час цієї хвороби різко змінювати кліматичну зону, тому краще планувати літню відпустку не в жарких країнах, а в тому ж регіоні, де проживаєте. Південні курорти ліпше відвідувати восени або навесні, коли там комфортна температура, хоча й у цьому разі доцільніше спочатку проконсультуватися з лікарем імовірно, він порекомендує вам узагалі втриматися від будь-яких далеких поїздок. Щитоподібна залоза не любить неуважності. Раціон треба правильно збалансувати: у ньому повинні бути й мясо, і молоко, і картопля. У харчуванні має бути достатньо білків, жирів та вуглеводів, вітамінів, мінеральних солей і мікроелементів (йод належить до мікроелементів). Обмеженню підлягають продукти, які збуджують ЦНС (кава, міцний чай, шоколад, прянощі).