Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
18
СУМСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ЄВДОКИМОВ АНДРІЙ ВАЛЕРІЙОВИЧ
УДК 502. 33: 332. 1
ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ЕКОЛОГО-ЕКОНОМІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ ПРИ ПЕРЕХОДІ ДО СТАЛОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНУ
Спеціальність: 08.08.01 - Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища
Автореферат дисертації на здобуття
наукового ступеня кандидата економічних наук
Суми - 1998
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Сумському державному університеті, Міністерство освіти України
Науковий керівник –кандидат економічних наук, доцент
Шапочка Микола Костянтинович,
Сумський державний університет,
доцент кафедри економіки
Офіційні опоненти:
доктор економічних наук, професор
Паламарчук Віліор Олександрович,
Академія муніципального управління,
професор кафедри менеджменту,
м. Київ
кандидат економічних наук,
Чижов Лев Петрович,
обласна державна адміністріція,
начальник управління економіки,
м. Суми
Провідна установа:
Інститут проблем ринку та економіко-екологічних
досліджень НАН України (відділ економічного
регулювання природокористуванням), м. Одеса
Захист відбудеться “ 29 ” грудня 1998 р. о 14-00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 55.051.01 в Сумському державному університеті за адресою:
м. Суми, вул. Р.-Корсакова, 2, ауд. М-412
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Сумського
державного університету за адресою: м. Суми,вул. Р.-Корсакова, 2
Автореферат розісланий 28 листопада 1998 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Кислий В.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми
Сприйняття природно-ресурсного потенціалу як безкоштовного джерела приросту капіталу спонукало до визначення обсягу виробництва та продуктивності як основних показників економічного розвитку держави. Інвестиційні рішення приймались виключно на основі обліку ринкових цін та прибутку від природно-ресурсного потенціалу. Надмірне забруднення навколишнього середовища привело до руйнації функцій екосистеми, що негативно впливає на соціально-економічний розвиток держави. Вирішення цих проблем зумовило утворення у ряді країн широкомаштабних та занадто дорогих програм спостереження за якістю та станом життєво важливих природних ресурсів. Наявні статистичні дані свідчать про наростаючі соціальні та економічні втрати від забруднення довкілля та об’ємах емісій забруднюючих речовин в навколишне середовище.
Управління охороною навколишнього середовища та відтворюванням природних ресурсів повинно базуватися на урахуванні інформаційних потоків –від збору даних про природно-ресурсну базу до оцінки впливу екологічного фактору. Це має забезпечити прийняття оптимальних управлінських рішень у галюзі природокористування. Найбільш вагомою при врахуванні інформаційних потоків є проблема інтеграції екологічної інформації з економічними показниками та навпаки. Розв’язання цього завдання базується на основі екологічного моніторингу, збільшенню масиву інформації про стан та динаміку природно-ресурсного потенціалу, якість та продуктивність навколишнього середовища, споживання і відтворювання екосистеми на локальному, регіональному та національному рівнях.
Еколого-економічний підхід до розвитку природно-ресурсного потенціалу зумовлює наявність системи еколого-економічних показників. Значення системи показників заключається в формуванні фундаментального інформаційного забезпечення напрямків руху народногогосподарства регіону до екологічно сталого соціально-економічного розвитку.
Незважаючи на розпочату в останній час в Україні та інших державах діяльність по розробці національних стратегій переходу до сталого розвитку, багато питань методологічного та методичного плану не вирішені і потребують додаткових досліджень. Досвід свідчить, що більшість проблем соціально-економічної та екологічної незбалансованості зароджуються, в першу чергу, на рівні регіону і тільки потім наберають національні масштаби. Це й обумовлює необхідність науково-практичної розробки та формування системи еколого-економічних показників як інструменту переходу до сталого розвитку регіону. Важливість та народногосподарське значення цієї проблеми обумовили вибір теми дисертаційної роботи, визначили мету, задачі, структуру та зміст дослідження.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами
Напрямки дисертаційного дослідження входять до державних та регіональних програм та тем:
- програми Наукової ради НАН України "Розробка наукових основ сталого розвитку в Україні";
- фундаментальної теми "Економіка сталого розвитку: макро- і мікроекономічні механізми забезпечення" (фінансується Державним фондом фундаментальних досліджень України (ДФФД), № 8.4/21);
- держбюджетної теми “Економічна оцінка екологічного ризику з урахуванням впливу на довкілля комплексу різноспрямованих факторів”, (65. 01. 02. 97-99), (фінансується Міністерством освіти України).
Наукові результати, теоретичні положення та висновки були використані при виконанні науково-дослідних робіт різних рівнів, у тому числі: "Розробка господарського механізму охорони та відтворення якості природних вод, атмосферного повітря, земельних ресурсів України", 1996р. (№ 02.023.01/001 К-95); "Економічний механізм екологічного захисту зовнішньоекономічної діяльності України", 1994-95 рр. (№ ДР 0194009735); "Еколого-економічне обгрунтування використання мінеральних добрив та інших хімічних речовин в сільському господарстві", 1996 р. (№ 6.3/295).
Матеріали дисертаційної роботи впроваджено в навчальний процес Сумського державного університету (дисципліни "Регіональна економіка", "Економіка природокористування"), а також були використані в навчальному курсі для спеціалістів та керівників міського управління "Заочний курс екологічного менеджменту для працівників міських самоврядувань Росії та України" (програма TACIS, 1995-1996 рр.).
Мета і задачі дослідження
Метою дослідження є вдосконалення науково-методичних підходів до формування системи еколого-економічних показників при переході до сталого розвитку регіону, і розробка науково обгрунтованних рекомендацій по використанню їх в управлінні регіональним природокористуванням. Поставлена мета визначила вирішення взаємопов’язаних задач, до яких відносяться:
Наукова новизна одержаних результатів
Новизна наукових положень дисертаційного дослідження полягає в наступному:
Практичне значення одержаних результатів
Практична цінність результатів визначається можливістю їх використання в практичній діяльності й зумовлена тим, що розроблена методика інтегральної оцінки еколого-економічного рівня території дає реальну можливість здійснювати дослідження стану екологічних проблем на рівні регіону.
Запропоновані критерії еколого-економічної оцінки природних об’єктів та територій можуть бути використані для обгрунтування оптимальних управлінських рішень, щодо вибору засобів та економічних інструментів розв’язання існуючих еколого-економічних проблем на регіональному та макрорівнях.
Розроблені практичні рекомендації, щодо застосування еколого-економічних показників можуть бути використані для забезпечення системності планування та управління соціального та економічного розвитку регіону в тісному зв’язку з природно-ресурсним потенціалом території.
Особистий внесок здобувача
В роботі 1 за списком опублікованих праць особисто автором запропоновано основні принципи, які враховують особливості формування регіонального сталого розвитку.
В роботі 2 за списком опублікованих праць особисто автором запропоновано кількісні критерії формування інтегральних еколого-економічних показників оцінки природних об’єктів (територій).
В роботі 3 за списком опублікованих праць особисто автором запропоновано нові напрямки використання еколого-економічних показників для цілей управління сталим розвитком регіону.
В роботі 4 за списком опублікованих праць особисто автором запропоновано нові принципи застосування економічних інструментів екологічно сталого розвитку.
В роботі 8 за списком опублікованих праць особисто автором запропоновано групи еколого-економічних показників, які пропонується застосовувати при аналізі розвитку регіону.
Апробація результатів дисертації
Основні положення дисертаційної роботи доповідались, обговорювались і отримали позитивну оцінку на наукових та науково-практичних конференціях та семінарах: науково-технічних конференціях викладачів, співробітників та студентів Сумського державного університету (Суми, 1996-1997 рр.); міжнародному симпозіумі “Вплив технологічної цивілізації на навколишнє середовище: ситуація у пост-радянському просторі”, Карлсруе, Німеччина, 22-26.04.1996 р.; тринадцятій науково-практичній конференції “Актуальні проблеми економіки природокористування”, Суми, 21-23.05.1996 р.; міжнародному підсумковому семінарі по реалізації пілотного навчального проекту “Заочний курс екологічного менеджменту для працівників міських самоврядувань Росії та України” (програма TACIS), Київ, 1996 р.; міжнародній науково-практичній конференції “Методологія економіко-статистичного дослідження в умовах ринку”, Тернопіль, 19-21.09.1997 р.; науковій конференції “Правове регулювання стосунків в промисловій екології і інженерії”, Хмельницький, 21-23.10.1997 р.; міжнародній науково-практичній конференції “Проблеми стабілізації та економічного розвитку”, Харків, 21-22.04.1998 р.; міжнародному підсумковому семінарі “Навколишнє середовище та здоров’я”, Суми, 25-28.05.1998 р.
Публікації
Результати дослідження опубліковані в 13 роботах (2 статті у наукових журналах, 7 –в збірниках наукових праць, 4 - в збірниках матеріалів та тез конференцій) загальним обсягом 2,64 друк. арк., з яких особисто автору належить 2,04 друк. арк.
Структура і зміст роботи
Дисертація складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел з 169 найменувань і додатків.
Матеріали дисертації викладені на 148 сторінках основного тексту, 16 таблицях, 11 ілюстраціях, 3 додатках.
У вступі обгрунтована актуальність дослідження, визначена мета та основні його завдання, охарактеризована наукова новизна та практичне значення одержаних результатів.
У першому розділі “Еколого-економічні умови сталого развитку України” досліджуються проблемні вузли розв’язання соціальних, екологічних та економічних завдань на сучасному етапі розвитку України. Проведено аналіз процесу становлення теоретичних та методичних підходів, які призвели до виникнення стратегії сталого розвитку, та виконана оцінка і значення еколого-економічних досліджень, що розкривають економічну сутність сталого розвитку. Виконано аналіз існуючих підходів до формування системи еколого-економічних показників. Відзначається, що їх значне розмаїття зумовило появу різного роду класифікацій, які відображають взаємодію показників різних ієрархічних рівнів.
У другому розділі "Теоретичні та методичні основи оцінки рівня еколого-економічного розвитку регіону" запропоновано модель формування системи еколого-економічних показників відповідно до потреб переходу регіону на сталий розвиток. Запропоновано методику інтегральної оцінки еколого-економічного рівня території, що забезпечує можливість прийняття господарських рішень в природокористуванні території на базі сформованих критеріїв.
У третьому розділі “Формування науково-методичних рекомендацій по реалізації екологічно сталого розвитку регіону” формулюються основні риси вдосконалення економічного механізму стратегії екологічно сталого регіонального розвитку, що дозволяють використовувати еколого-економічні показники як складову систему інструментів планування та управління макроекономічною та регіональною діяльністю –в першу чергу засобами еколого-економічного моделювання та прогнозування.
У висновках викладені рекомендації, щодо формування і використання системи еколого-економічних показників та узагальнено основні результати використання запропонованої методики.
Додатки містять вихідні дані, таблиці, графіки та результати розрахунків.
Основний зміст
- обгрунтовується необхідність подальшого розвитку децентралізації в управлінні природокористуванням, що має сприяти реалізації стратегії сталого розвитку в інтересах регіону, врахувуючи його особливості. Розмежування задач між центром та регіоном при переході на новий тип розвитку здійснюється, виходячи із оцінки потенціалу центру та потенціалу регіону;
- оцінка еколого-економічного та соціального потенціалу регіону являє собою перший етап реалізації стратегії сталого розвитку на регіональному рівні. Для проведення оцінки розроблена відповідна система показників (критеріїв). В роботі підкреслюється, що реалізація стратегії починається з постановки загальних задач для економіки, екології та соціальної сфери на основі інтегрального підходу;
- екологічна безпека є головним пріоритетом сталого розвитку, але вирішення цієї задачі не повинно супроводжуватись падінням рівня життя в регіоні. В роботі зазначається, що регіон є відкритою системою, його еколого-економічні та соціальні зв’язки з сусідніми регіонами обов’язково повинні братись до уваги. У ряді випадків необхідне об’єднання зусиль сусідніх регіонів для вирішення міжрегіональних проблем сталого розвитку;
- відтворення природно-ресурсного потенціалу регіонів та держави в цілому розглядається як найважливіша складова стратегії сталого розвитку з відповідною системою показників.
- принцип відповідності дії суспільства можливостям природного середовища, що обумовлює врахування двох принципових напрямків створення системи еколого-економічних показників:
а) екологічного навантаження, що створює економічна система;
б) реакції природної системи (включаючи асиміляційний потенціал);
- принцип забезпечення цілосності природного середовища - має бути природна рівновага, яка обумовлює необхідність забезпечення симетричності процесів, що протікають в екосистемах, суспільстві та економіці;
- принцип екодеструкції та відтворення екосистемних компонентів обумовлює необхідність відображення показників екодеструктивної діяльності та процесів відтворення компонентів довкілля;
Рис. 1 Система еколого-економічних показників для управління сталим розвитком регіону.
В рамках стратегії сталого розвитку в регіональному розрізі запропонована методика інтегральних показників соціального, економічного та екологічного стану регіону. У загальному вигляді алгоритм визначення інтегрального показника пропонується таким чином:
, (1)
де:
І –інтегральний показник соціального, економічного та екологічного стану розвитку регіону;
Рi –фактичне значення i-го показника;
Ni –нормативне (еталонне) значення i-го показника;
Si –коефіцієнти значимості показників.
Застосування даного показника дає можливість співвідносити різні характеристики стану території за їх соціальним, екологічним та економічним значенням. Цей метод також дозволяє використати для співвиміру між собою показників перелічиних трьох груп характеристик.
Зокрема в таблиці 1 показано зміст цих критеріїв для еколого-економічної оцінки території.
Таблиця 1
Критерії еколого-економічної оцінки територій
Назва критерію |
Зміст критерію |
Різноманітність |
Співвідношення кількості біологічних видів, що існує на данній території, до кількості видів, яка притаманна умовам території |
Рідкість, унікальність |
Співвідношення кількості біологічних видів із існуючих на данній території, що не занесено до Червоної книги, до загальної кількості існуючих видів |
Репрезентатив-ність |
Репрезентативність збігається з натуральністю, оцінюваній по кількості диких видів та їх питомій вазі |
Натуральність |
Співвідношення відсотку натуральних (некультивованих) ландшафтів (%), до науково обгрунтованного оптимально-го відсотку натуральних ландшафтів у загальної площі території |
Екологічна стійкість |
Співвідношення площі регіону, де відбувалися екологічно незворотні зміни, або має місце критичний рівень екодеструктивного навантаження, до загальної площі території |
Ймовірність над-звичайних при-родно-антропо-генних пору-шень (НПАП) |
Співвідношення нормативного рівня вирогидності винекнення НПАП, приведених до єдиної шкали оцінки за рівнем тяжкості, до фактичного рівня винекнення НПАП на даній території |
Рекреаційний потенціал |
Співвідношення площі місць, де можуть здійснюватися рекреаційні функції, до загальної площі регіону |
Продуктивність |
Загальний обсяг продукції (послуг), що виробляється на даній території, до максимально науково обгрунтованого обсягу продукції (послуг), що виробляється з даної території непорушуючи її природного середовища |
Продовження таб. 1 |
|
Назва критерію |
Зміст критерію |
Доступність |
Співвідношення природно-ресурсного потенціалу, який можливо використовувати без додаткових витрат, на за-гальну оцінку природно-ресурсного потенціалу регіону |
Культурно-істо-рична цінність |
Співвідношення бальної оцінки культурно-історичного потенціалу території, до бальної оцінки провідних історико-культурних центрів України |
Привабливість |
Співвідношення бальної оцінки туристичної привабиво-сті даної території, до бальної оціки провідних туристичних комплексів України |
Відновлюва-ність |
Співвідношення суми ресурсів, що поновлюються (у порівняльних одиницях), до загального природно-ресерсного потенціалу регіону |
?Кv >?У^; ?З^>?К^>?Уv; (2)
де:
?К –показник інтегральної оцінки території;
?У –інтегральні збитки;
?З –інтегральні витрати.
З відношення (2) видно, якщо показник інтегральної оцінки зменшується, тобто деякі з критеріїв не мають максимальної оцінки, то збитки на даній території збільшуються. Для того, щоб збитки зменшити і збільшився показник інтегральної оцінки, необхідно збільшити витрати на природоохоронну діяльність. Але, як показує практика існує певний поріг зворотності відтворення природно-ресурсного потенціалу території. За умов порушення цього порогу навіть значне збільшення екологічних витрат не здатне повернути первістний стан природно-ресурсного потенціалу. Таке положення можна проілюструвати, наприклад, екологічною катастрофою Аралу (Росія).
1-12 –критерії, які відображають сталий розвиток (відповідно табл.1); І –ІІ –ІІІ –оцінювані території.
Рис. 2 Графічно-аналітичний метод інтегральної оцінки еколого-економічного рівня території.
(3)
де:
Зі –витрати по і –напрямку.
(4)
де:
У –показник інтегральної оцінки еколого-економічного рівня території.
Рис. 3 Еколого-економічні функції системи показників
Рис. 4 Напрямки використання системи еколого-економічних показників в механізмах управління та планування.
висновки
Результати дослідження, викладені в дисертації дозволяють зробити наступні висновки:
Список опублікованих праць
За темою дисертації опубліковано 13 праць, основними є:
анотація
Євдокимов А.В. Формування системи еколого економічних показників при переході до сталого розвитку регіону. –Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01 –Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. –Сумський державний університет, Суми, 1998.
Дисертацію присвячено питанням удосконалення та формування системи еколого-економічних показників при переході до екологічно сталого соціально-економічного розвитку регіону. Запропонована практична модель інтегральної оцінки цінності території.
Окреслені основні напрямки використання системи еколого-економічних показників для рішення регіональних господарських завдань. Визначена необхідність практичного використання системи показників для планування та управління раціонального природокористування в регіоні.
Ключові слова: екологічно сталий розвиток, стале природокористування, рівень, інтегральний показник, критерій, природоохоронна цінність, еколого-економічний баланс.
аннотация
Евдокимов А.В. Формирование системы эколого-экономических показателей при переходе на устойчивое развитие региона. –Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.08.01 –Экономика природопользования и охраны окружающей среды. –Сумский государственный университет, Сумы, 1998.
Диссертация посвящена вопросам совершенствования и формирования системы эколого-экономических показателей при переходе на экологически устойчивое социально-экономическое развитие региона. Предложена практическая модель интегральной оценки ценности территории.
Определены основные направления использования системы эколого-экономических показателей для решения региональных хозяйственных задач. Обоснована необходимость практического применения системы показателей для планирования и управления рационального природопользования в регионе.
Ключевые слова: экологически устойчивое развитие, устойчивое природопользование, уровень, интегральный показатель, критерий, природоохранная ценность, эколого-экономический баланс.
SUMMARY
Yevdokimov A.V. Forming the system of ecological-economic indexes during transition to the sustainable development of a region. –Manuscript.
Dissertation for a candidate of economic sciences degree, speciality 08.08.01 –Nature Use Economics and Protection of the Environment. –Sumy State University, Sumy, 1998.
Dissertation is devoted to the problems of improvement and forming the system of ecological-economic indexes during the transition to sustainable social and economic development of a region. The practical model of integrated assessment of a territory value are proposed.
The principal directions of using the system of ecological-economic for solving regional economic problems are determined. The necessity of practical using the system of indexes for planing and management of rational nature use in a region are substantiated.
Key words: economic sustainable development, sustainable nature use, level, integrated index, criterion, ecological-economic balance.
Підп. до друку |
Формат 60х84 1/16 |
Умовн.-друк. арк. 1,0 |
Обл.-вид. Арк. 1,1 |
Тираж прим. |
Замовлення № Безкоштовно |
"Різоцентр" СумДУ. 244007, м. Суми, вул. Римського-Корсакова, 2