Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

ТЕМА ВВОДУ ~ ВИВОДУ Тема 5

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 9.11.2024

Модуль №4

Інформаційний блок

РОЗДІЛ 5. СИСТЕМА ВВОДУ – ВИВОДУ

Тема 5.1. Канали та інтерфейси підсистеми введення - виведення

  1.  Принципи організації підсистеми вводу – виводу.
  2.  Канали вводу-виводу.
  3.  Інтерфейси вводу-виводу. Класифікація інтерфейсів вводу – виводу.

  1.  Принципи організації підсистеми введення/виведення

Ефективність використання обчислювальних можливостей ЕОМ визначається не тільки можливостями її процесора і характеристиками основної пам'яті, але також складом її периферійних пристроїв, їх технічними характеристиками і способами організації їх спільної роботи з ядром (процесор і основна пам'ять) комп'ютера.

При розробці підсистеми введення/виведення повинні бути вирішені наступні проблеми.

  1.  Забезпечення можливості реалізації машини із змінною конфігурацією (тобто із змінним складом устаткування). В першу чергу, користувач повинен мати можливість легко доповнювати машину новими пристроями, змінювати склад периферійних пристроїв відповідно до призначення ЕОМ.
  2.  Реалізовуватися паралельна в часі робота процесора над програмою і виконання периферійними пристроями процедур введення/виведення.
  3.  Для користувача повинно бути спрощено і стандартизовано програмування операцій введення/виводу, забезпечена незалежність програмування введення/виведення від особливостей того або іншого периферійного пристрою.
  4.  Забезпечення автоматичного розпізнавання різних ситуацій, що виникають в периферійних пристроях, і реакція ядра ЕОМ на ці ситуації (будь то готовність пристрою, різні порушення його роботи або відсутність носіїв).

Найбільш актуальне вирішення цих проблем для ЕОМ з великою кількістю різноманітних пристроїв.

Основні шляхи вирішення вказаних проблем.

  •  Модульна.
  •  Уніфіковані (не залежні від типу периферійних пристроїв) формати даних,.
  •  Уніфікований інтерфейс..
  •  Уніфікований (не залежні від типу ПУ) формат і вибір команд процесора для операцій введення-виведення. Операція введення-виведення з будь-якого ПУ представляє для процесора просто операцію передачі даних незалежно від особливостей принципу дії даного ПУ, типу його носія і т.п..

2. Канали введення-виведення

Для розділення функцій управління центральним процесором і периферійними пристроями до складу ЕОМ включаються додаткові пристрої - канали введення-виведення (КВВ), завданням яких є забезпечення взаємодії центрального процесора і ПУ (мал. 10.1).

Мал. 10.1. Схема ЕОМ з каналами введення-виведення.

  •  Характерна особливість КВВ полягає в тому, що канал працює за програмою, що зберігається в пам'яті, тобто так само, як процесор. В результаті центральний процесор повністю звільняється від обслуговування операцій обміну периферійних пристроїв з пам'яттю. КВВ взаємодіє з ПУ через стандартні пристрої сполучення - інтерфейси і пристрої управління периферійними пристроями - контроллери.
  •  Контроллер здійснює управління обміном інформації для групи ПУ одного типу.

КВВ включає в свій склад пристрої (регістри), що запам'ятовують, і логічні схеми, які виконують упаковку, розпаковування і підрахунок даних, модифікацію адреси даних і передачу інформації з оперативної пам'яті в периферійні пристрої і у зворотному напрямі. Канал працює під управлінням канальної програми, яка зберігається в спеціально відведеній області основної пам'яті ЕОМ.

Інтерфейси введення-виведення. Класифікація інтерфейсів

Інтерфейс – це сукупність ліній і шин сигналів, електричних схем, а також алгоритмів (протоколів), що здійснюють обмін інформацією між пристроями ЕОМ. Він уніфікує склад і призначення ліній зв'язку, визначає послідовність сигналів при виконанні операцій, тимчасові співвідношення і перехідні процеси в лініях.

Лінії, згруповані за функціональною ознакою або призначенням, називають шинами інтерфейсу. Сукупність всіх ліній утворює магістраль інтерфейсу.

Надійність і продуктивність ЕОМ багато в чому залежать від характеристик інтерфейсів.

Об'єднання окремих підсистем (пристроїв, модулів) ЕОМ в єдину систему грунтується на багаторівневому принципі з уніфікованим сполученням між всіма рівнями — стандартним інтерфейсом.

В даний час не існує однозначної класифікації інтерфейсів. Можна виділити наступні чотири класифікаційні ознаки інтерфейсів:

  •  спосіб з'єднання компонентів системи (радіальний, магістральний, змішаний);
  •  спосіб передачі інформації (паралельний, послідовний, паралельно-послідовний);
  •  принцип обміну інформацією (асинхронний, синхронний);
  •  режим передачі інформації (двостороння почергова передача, одностороння передача).

На мал. 10.2 представлені радіальний і магістральний інтерфейси, що сполучають центральний модуль (ЦМ) і інші модулі (компоненти) системи (М1 ..., Мп).

Мал. 10.2. Радіальний (а) і магістральний (б) інтерфейси.

Класифікація інтерфейсів за призначенням відображає взаємозв'язок з архітектурою реальних засобів обчислювальної техніки. Відповідно до цієї ознаки в ЕОМ і обчислювальних системах можна виділити декілька рівнів сполучень:

-   машинні системні інтерфейси;

-   локальні шини;

-   інтерфейси периферійних пристроїв (малі інтерфейси);

-   міжмашинні інтерфейси.

Машинні (внутрішньомашинні) системні інтерфейси призначені для організації зв'язків між складеними компонентами ЕОМ на рівні обміну інформацією з центральним процесором, ОП і контроллерами (адаптерами) ПУ

Локальною шиною називається шина, що електрично виходить безпосередньо на контакти мікропроцесора, і призначена для збільшення швидкодії відеоадаптерів і контроллерів дискових накопичувачів. Вона зазвичай об'єднує процесор, пам'ять, схеми буферизації для системної шини і її контроллер, а також деякі допоміжні схеми. Типовими прикладами локальних шин є VLB і PCI

Призначення інтерфейсів периферійних пристроїв (малих інтерфейсів) полягає у виконанні функцій сполучення контроллера (адаптера) з конкретним механізмом ПУ.

Міжмашинні інтерфейси використовуються в обчислювальних системах і мережах.

До інтерфейсів цієї групи відносяться LPT-, СОМ-, GAME- і MIDI-порти, шини SCSI, USB і FireWire.

Основоположником групи зовнішніх інтерфейсів є послідовний інтерфейс СОМ-порту RS-232C, що прийшов від віддалених терміналів, і використовувався раніше навіть для підключення принтерів.

. Він є максимально простий у реалізації і одночасно забезпечує високий рівень захисту від завад на довгих лініях. Одним із найважливіших застосувань RS-232 стало підключення ведмедики, на зміну якому прийшов стандарт PS/2.

Проте і досі COM порт використовується для управління блоками безперебійного живлення, підключення модемів, деяких фотокамер (переважно застарілих), а також багатьох інших пристроїв. Фізично роз'єм COM-порту 9- або 25-контактний SUB-D роз'єм.

Передача даних по лінії RS-232 відбувається побітно, послідовно один за одним, при чому можлива передача даних в обох напрямах. Передача даних відбувається в асинхронному режимі, кожен пакет даних складається із стартового біта, 8 біт даних та стопового біта, при чому як прийом, так і передача здійснюються з однаковою тактовою частотою. Для зменшення ймовірності помилок інколи у пакет даних включається додатковий біт контролю парності. Амплітуда сигналів досягає величини +/- 12В, що забезпечує високий рівень захисту даних від завад.

BIOS у сучасних комп'ютерах підтримує до 4-х COM портів, для обслуговування яких виділяється лише два переривання. Для СОМ1/COM3 це IRQ 4, для COM2/COM4 - IRQ 3.

Згодом із принтерних інтерфейсів послідовний RS-232C був витиснутий більш продуктивним паралельним інтерфейсом Centronics, реалізованим LPT-портом.

Специфікація IEEE1284 (LPT) визначає параметри паралельного інтерфейсу обміну даними із зовнішніми пристроями комп'ютера. Однонаправлений паралельний інтерфейс для підключення принтерів отримав найменування Centronics. Він об'єднує специфікацію на параметри сигналів, протоколи взаємодії і роз'єми, що використовуються. Інтерфейс Centronics реалізований на сучасних комп'ютерах як SPP (Standard Parallel Port - стандартний паралельний порт). Як роз'єм застосовується DB-25S, що розміщений на окремій планці.

Контроллер паралельного інтерфейсу підтримує 8-бітову шину даних, 5-бітову шину сигналів стану і 4-бітову шину сигналів, що управляють. Зазвичай підтримуються три 8-бітові регістри в просторі введення-виводу і одна лінія запиту переривання. Схемотехніка порту LPT базується на TTL-логіці. Швидкість обміну не вище 150 Кбайт/с при значному завантаженні процесора. Очевидно, що для сучасних пристроїв друку така швидкість абсолютно недостатня.

В міру росту можливостей  принтерів,  розширення номенклатури і вимог пристроїв уведення (сканери, дигитайзери) і пристроїв із двохнаправленним характером обміну (зовнішні диски, швидкісні модеми) продуктивності зазначених інтерфейсів виявилося недостатньо. Разом з тим виявилося, що підвищити продуктивність зовнішніх інтерфейсів можна зворотним переходам на послідовний інтерфейс, що знімає проблеми виготовлення багатожильних кабелів і багатоконтактних з'єднувачів з нормованими параметрами затримок сигналів. Ці передумови привели до появи послідовних шин USB і FireWire, що вирішують багато проблем підключення комп'ютерної периферії:

  •  подолання обмеження продуктивності;
  •  спрощення підключень – мінімізація кількості й асортименту сполучних кабелів;
  •  економія ресурсів ЕОМ – адрес портів, каналів DMA і ліній запитів переривань, необхідних для підключення традиційних адаптерів;
  •  повна підтримка технології Plug and Play.

USB (Universal Serial Bus) –послідовна шина підключення зовнішніх периферійних пристроїв середньої швидкодії (включаючи клавіатуру, мишу й інші пристрої), що забезпечує двохнаправленну передачу інформації. Двохжильний інтерфейс забезпечує швидкість передачі 1.5 чи 12 Мбіт/с. Пристрої підключаються по топології дерева, використовуючи хаби-розгалужувачі.

Унаслідок недостатньої продуктивності USB для цифрової передачі живого відеозоображення, на її базі був створений високопродуктивна послідовна шина FireWire (IEEE 1394). Цей інтерфейс із продуктивністю від 100 Мбіт/з і вище (до 1,6 Гбіт/с) призначений для підключення дисків, стримерів, сканерів, цифрових відеопристроїв і т.п.

SCSI (Small Computer System Interface, вимовляється «сказі») – інтерфейс системного рівня, стандартизований ANSI. SCSI-шина реалізується у виді кабельного шлейфа, що допускає з'єднання до 8 пристроїв внутрішнього і зовнішнього виконання. До шини можуть підключатися дискові внутрішні і зовнішні нагромаджувачі (вінчестери, змінні вінчестери, CD-ROM, магнітооптичні диски й ін.), стримери, сканери й інше устаткування, що вимагає інтенсивного обміну даними.

Інтерфейс ігрового адаптера (GAME-порту) відрізняється від описаних вище тем, що крім ввода значень дискретних (4 біти) сигналів, використовується для введення й аналогових сигналів (величини опору 4 резисторів). З самого початку порт був призначений для підключення джойстиків і інших ігрових пристроїв уведення, але може використовуватися для підключення й інших датчиків.

У таблиці приведені характеристики основних зовнішніх інтерфейсів.

Інтерфейс

Спосіб передачі

Максимальна швидкість передачі

Максимальне віддалення

Устаткування, що підключається

RS-232C

COM-порт

послідовний

20 Кбіт/c

15 м

Миша, модем

Centronics

LPT-порт

Паралельний

2 Мбайти/c

2 м

(до 10 м при використанні спец. кабелю)

Принтери, сканери

Ultra SCSI

Паралельний

80 Мбайт/с

1.5 м

Накопичувачі, сканери

USB

послідовний

12 Мбіт/с

5 м (при використанні екранованої крученої пари)

FireWare

послідовний

400 Мбіт/с

4.5 м

Накопичувачі, відеоустаткування

  1.  Порт PS/2

У персональних комп'ютерах, починаючи з AT, клавіатура підключається через роз'єм DIN5 до спеціального контроллера (UPI-Universal Peripheral Interface) на системній платі. У самій клавіатурі є мікроконтролер, який сполучений послідовним каналом з мікросхемою типу 8042 універсальні інтерфейси периферійних пристроїв. Дані по каналу передаються пакетами по 11 битий, з яких 8 біт відведено під власне дані, а інші - під синхронізуючі сигнали, що управляють. Відмітимо, що послідовний інтерфейс клавіатури не сумісний з послідовним інтерфейсом RS-232C.

  1.  Інтерфейс РС Card (РСMСIA)

Інтерфейс РС Card є універсальним для зовнішніх пристроїв, що підключаються до комп'ютера (як правило - портативному). Через шину РС Card під'єднують модеми, модулі пам'яті, контроллери різного типу, мережеві карти і інші компоненти. Не замінимі для портативних комп'ютерів.

COM-порт

Починаючи з далеких IBM-PC найважливішим засобом "спілкування" комп'ютера із зовнішнім світом послідовні псуй інтерфейс яких позначається RS-232. Він є максимально пробачимо у реалізації і одночасно забезпечує високий рівень захисту від завад на довгих лініях. Одним із найважливіших застосувань RS-232 стало підключення ведмедики, на зміну якому прийшов стандарт PS/2.

Проте і досі COM порт використовується для управління блоками безперебійного живлення, підключення модемів, деяких фотокамер (переважно застарілих), а також багатьох інших пристроїв. Фізично роз'єм COM-порту 9- або 25-контактний SUB-D роз'єм.

Передача даних по лінії RS-232 відбувається побітно, послідовно один за одним, при чому можлива передача даних в обох напрямах. Передача даних відбувається в асинхронному режимі, кожен пакет даних складається із стартового біта, 8 біт даних та стопового біта, при чому як прийом, так і передача здійснюються з однаковою тактовою частотою. Для зменшення ймовірності помилок інколи у пакет даних включається додатковий біт контролю парності. Амплітуда сигналів досягає величини +/- 12В, що забезпечує високий рівень захисту даних від завад.
BIOS у
сучасних комп'ютерах підтримує до 4-х COM портів, для обслуговування яких виділяється лише два переривання. Для СОМ1/COM3 це IRQ 4, для COM2/COM4 - IRQ 3.

  1.  
  2.  
  3.  Інтерфейс IEEE1284

Специфікація IEEE1284 визначає параметри паралельного інтерфейсу обміну даними із зовнішніми пристроями комп'ютера. Однонаправлений паралельний інтерфейс для підключення принтерів отримав найменування Centronics. Він об'єднує специфікацію на параметри сигналів, протоколи взаємодії і роз'єми, що використовуються. Інтерфейс Centronics реалізований на сучасних комп'ютерах як SPP (Standard Parallel Port - стандартний паралельний порт). Як роз'єм застосовується DB-25S, зазвичай розміщуваний на окремій планці.

Контроллер паралельного інтерфейсу підтримує 8-бітову шину даних, 5-бітову шину сигналів стану і 4-бітову шину сигналів, що управляють. Зазвичай підтримуються три 8-бітові регістри в просторі введення-висновку і одна лінія запиту переривання. Схе-мотехника порту LPT базується на TTL-логіці. Швидкість обміну не вище 150 Кбайт/с при значному завантаженні процесора. Очевидно, що для сучасних пристроїв друку така швидкість абсолютно недостатня.




1. Сожаление тат иб~тулла Салиховны кен ~с~рен~ анализ Башкарды- 221 тркем
2. черный ящик покупля- харки покупля и проц принятия решя о покупке ~ Реакция потребля- выбор товара выбор
3. Тема проекта- Проектирование технологического процесса обработки детали
4. Особливості навчання обдарованих учнів у старших класа
5. а 45 мин езды от аэропорта Аликанте.
6. Лабораторная работа 9 ОЦЕНКА ЭФФЕКТИВНОСТИ ПРОИЗВОДСТВЕННОГО ОСВЕЩЕНИЯ Цель работы Изучить пр
7. ТЮМЕНСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ ИНСТИТУТ ПРАВА ЭКОНОМИКИ И УПРАВЛЕНИЯ
8. Государственная жилищная инспекция Архангельской области
9. . Дра альХусейни Абд альМаджида Хашима заместителя главы альАзхара и секретаря Академии исламских и.
10. в повседневной условиях жизни люди часто страдают убиваються горюют горе связвыет вместе и основой смеха с
11. Пожалуйста разрешите пройти да;нет; в зависимости от настроения
12. Лабораторная работа 7 Изучение корковой нейродинамики Цель-
13. те~дік о~ жа~~а ы~ысатын ж~йе- N2O4 2NO2 2NO O2 2NO2 H2 I2 2HI N2 O2 2NO 2C~ O2
14.  Индексы переменного постоянного состава и структурных сдвигов их экономическое содержание
15. Ницше- релятивизм историзм проблемы морали религии и вырождения культуры.html
16. Реферат Контроль проницаемости в гидротермальных системах
17. Автор кейса Стэн Бригнэлл школа бизнеса ston при университете ston
18. тема производственных и финансовых отношений
19. Долгосрочный план экономического развития региона Российской Федерации на примере Республики Ингушетия
20. Реферат- Интересы пользователей Рунета- как их узнать