У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема- Піший туризм і кемпінг

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 29.12.2024

PAGE   \* MERGEFORMAT 1

Заняття 15

Тема: Піший туризм і кемпінг. Робота з текстом.

Вид заняття:  лекція-семінар

Мета: Продовжити знайомити студентів із такими видами подорожі як піший туризм і кемпінг. Нагадати їм про необхідність ходити пішки – як засіб підтримувати здоров’я у доброму стані.  Виконання вправ на складання синонімів та антонімів, висловлювання власної думки щодо запропонованих стверджень, які стосуються теми заняття. Розвивати навички монологічного, діалогічного та писемного мовлення.

Обладнання: дошка, словники, підручники, роздатковий матеріал.

Література: л. 13 стор.23-27.

Хід заняття:

1.Вступ. Організаційний момент. Повідомлення теми та мети заняття. Введення в іншомовне середовище: обговорення прислів’я.

Dear students! Today we’ll continue talking about  hiking and camping, an ideal way of spending holidays

2. Відповіді на питання. – Answer the following questions:

1. Do you like or dislike camping ?

2. Why do some people dislike camping ?

3. What are the advantages of camping ?

4. What are the disadvantages of camping ?

5. What do you think about any lack comfort while having a walking holiday ?

6. Have you ever had a sad experience on hiking ?

7. Are you ready to change your mind, if somebody offers you go hiking ?

8. Why do you think some people enjoy hiking ?

9.  What does camping provide people with ?

10. Does camping provide the opportunity to meet different people?

11. Do adults consider camping a good way of spending a holiday ?

12.What facilities are provided for campers now?

2.1 Переказ діалогу Заняття 14 (Впр.4). - Retell the dialogue about hiking (between Helen and Ann).

2.2 Поясніть значення слів, підкреслених у Впр.4,5 – Заняття 14). -Explain the meaning if the following words:

  1.  I can’t make you out.
  2.  to sound big-headed
  3.  what appeals to me in it most ?
  4.  to give it a second thought.
  5.  hard-up students
  6.  sophisticated
  7.  hump huge weighs
  8.  whisked away
  9.  For a modest outlay
  10.  Insulated tent
  11.  no surly staff to tip
  12.  Conversely
  13.  put up your tent
  14.  adopt a completely different way of life

3.  Повторення лексичного матеріалу(Look through the following words and word-combinations):

camp

база відпочинку

trekker

учасник походу

to go camping

проводити відпочинок у палатці

a long-distance rout = a hiking rout

маршрут на довгі дистанції

to hike

подорожувати пішки

to work out a rout

розробити маршрут

hiking

піший туризм

to take a rout

йти маршрутом

to go hiking

ходити у походи

rucksack

Рюкзак

a hiker

піший турист

to carry a rucksack

нести рюкзак

ramble

прогулюватися, довга прогулянка

hardship

труднощі

trek

ходити у похід (складний)

to put up with hardships

терпляче переносити труднощі

mountaineering

альпінізм

nature-lover

той, хто любить природу

to go mountaineering

займатися альпінізмом

comfort-lover

той, хто полюбляє комфорт

haste

спішка

4. Відповіді на ствердження, використовуючи надані нижче словосполучення. - Respond to the following statement. Make use of the given word combinations:

  1.  I can’t make out how you can go hiking. You’d better give up the idea of it.
  2.  to be keen on
  3.  a hiking holiday
  4.  is there anything better than a change of air and surroundings
  5.  to be run down
  6.  to be bored with everything and everybody
  7.  What really matter is
  8.  to harden the body (to become hardy and strong)
  9.  to be subject to colds
  10.  to be sure to
  11.  to build up one’s health
  12.  I can’t fancy you going camping. You aren’t one for hiking if you ask me.
  13.  You’ll see for yourself that I am.
  14.  to be ready to
  15.  to put up with hardships
  16.  (not) to make a mountain out of a molehill
  17.  I suppose
  18.  to do something good
  19.  to be sure to
  20.  to be fit for studies
  21.  I’m afraid I am not strong enough to camp out.
  22.  What nonsense
  23.  to be the very thing for somebody
  24.  to choose an easy hiking route
  25.  to do some climbing
  26.  to go for long walks in the forest
  27.  to gather mushrooms
  28.  to pick up berries
  29.  to camp out at the foot of
  30.  to cook, wash up after meals, clean the tent in turn
  31.  not to be a hardship
  32.  to be sure to
  33.  to put up with some lack of comfort
  34.  to become hardy and strong
  35.  Have you heard the news: Irene is going hiking. You’ve given me a surprise. 
  36.  not strong enough
  37.  to carry a heavy rucksack
  38.  hardly able to…
  39.  not to put up with hardships
  40.  sure to…
  41.  to complain on hardships on the very first day…
  42.  a spoilsport ( = a killjoy, a wet blanket)

5. Переклад тексту. -  Translate the following text:

The only way to travel is on foot

When anthropologists turn their attention to the twentieth century, they will surely choose the label: ‘Legless Man’. Histories of the time will go something like this: in the twentieth century people forgot how to use their legs. Men and women moved about in cars, buses and trains from a very early age. The surprising thing is that they didn’t use their legs even when they went on holiday. They built cable railways, ski-lifts and roads to thee top of every huge mountain.

The future history books might also record that we didn’t use our eyes. In out hurry to get from one place to another, we failed to see anything on the way. Air travel gives you a bird’s eye view of the world. Car drivers in particular never want to stop. The typical twentieth-century traveler is the man who always says ‘I’ve been there’ – meaning, ‘I drove through it at 100 miles an hour on the way to somewhere else’.

When you travel at high speeds the present means nothing: you live mainly in the future, because you spend most of your time looking forward to arriving at some other place. But actual arrival when it is achieved is meaningless. You want to move on again. The traveler on foot, on the other hand, lives constantly in the present. He experiences to present moment with his eyes, his ears and whole of his body. At the end of his journey he feels a delicious physical weariness. He knows that sound satisfying sleep will be his; the just reward of all true travelers.   

 

6. Правильне або неправильне ствердження. – Are these statements true or false ?

  1.  In the twentieth century people forgot how to use their legs.
  2.  Men and women moved about in cars.
  3.  The future history books might also record that we didn’t use our arms.
  4.  Air travel gives you a cat’s eye view of the world.
  5.  When you travel at high speeds the present means everything.
  6.  At the beginning of his journey a traveler feels a delicious weariness.
  7.  He knows that sound satisfying sleep will be his.

7. Домашнє завдання: підготуватися до лексичного диктанту та усного опитування. Вивчити нові слова та словосполучення, написати конспект, виконати всі вправи письмово, скласти свій конспект та повторити конспект заняття.




1. Корреляционные моменты Коэффициент корреляции
2. и эукариот Синтез молекул РНК начинается в определенных местах ДНК называемых промоторами и завершает
3. Внутренняя и внешняя среда международного маркетинга
4. Проблемы интеграции Турции в Европейский Союз
5. Про Єдиний державний реєстр нормативних актів
6. Финансовая политика редакции
7. Зачем нужен гарантийный взносЭто вынужденная мера с нашей стороны поскольку у нас часто бывают случаи ког
8. . Технологическая часть [1
9. орієнтована Дати- 23 вересня 2013 ~ 03 листопада 2013 року ~ 6 тижнів гр.html
10. Тема- Учёт основных средств Задание 1
11. Доклад- Тюмень
12. ТЕМА БЕССЛИЗИСТОЙ ДИЕТЫ НАУЧНЫЙ МЕТОД ПРОЕДАНИЯ ВАШЕГО ПУТИ К ЗДОРОВЬЮ rnold Ehret ldquo;MUCUSLESS DIET HE
13. Лабораторная работа ’1 Тема Состав и назначение программного обеспечения.html
14. тема- Проблемы добычи алмазов в Якутии Выполнил студент гр
15. ПРОЛОГ Гул Взрыва стоял в ушах еще неделю после того как грянуло
16. НТСЛИДЕР Вовк Романом Игоревичем АТПз ~ 09 ~ 1
17. О мощности фотона и фотонном генераторе
18. Нововведення в навчанні історії 1
19. Специфика деятельности социального педагога в школе по профилактике безнадзорности несовершеннолетних
20. Решение задачи линейного программирования симплексным методом