Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
36. Літературний процесс 60-х років. Риси нового творення. Представники. Лірика В.Симоненка: громадська, інтимна, пейзажна, сатирична. Проблематика казок. Поезія Ліни Костенко. Громадянська позиція, світогляд, естетичні ідеали і вічні проблеми у ліриці. Роман у віршах «Маруся Чурай». Новаторство у змалюванні образу народної поетеси.
Визначною подією стала поява покоління письменників, критиків і поетів, таких, як Василь Симоненко, Ліна Костенко, Євген Сверстюк, Іван Світличний, Іван Дзюба, Іван Драч, Микола Вінграновський, Дмитро Павличко, котрі вимагали виправити “помилки”, яких у минулому припустився Сталін, і надати гарантій того, що культурний розвиток народу далі не душитимуть. Спостерігаючи за непослідовністю десталінізації , вони вимагали припинити втручання комуністичної партії у справи літератури й мистецтва, визначити право експериментувати з різноманітними стилями, забезпечити центральну роль української мови в освітній та культурній діяльності в республіці. На початку 60-х років представники цього нового покоління в літературі, яке стали називати “шістдесятниками”, не лише відкидало втручання партійних чиновників, а й викривало лицемірство, опортунізм і надмірну обережність своїх старших колег. Отже, незважаючи на те що тоталітарно-бюрократична система справляла значний негативний вплив на культурні процеси в Україні, гальмувала їх демократичні національні тенденції, український народ жив, працював, творив і навіть у нелегких умовах утисків та переслідувань жила й розвивалася вибита фізично і понівечена духовно українська культура, яка порівняно з минулими роками досягла чималих успіхів і зробила певний внесок у скарбницю світової культури.
Василь Симоненко належав до поетів шістдесятників. І все-таки, мабуть, новаторство це саме та якість, котрою назначена поезія В. Симоненка . Виявляється це новаторство не в пошуках нових поетичних форм, жанрів, а в самому змісті творів, у широкому, непідробленому інтересі до внутрішнього світу так званої простої людини, в проникненні в її багатий внутрішній світ, і розумінні і художньої відтворенні людської гідності, самоповаги, в розумінні неповторності кожної особистості, праві її на пошану, любов, на звичайне людське щастя за життя та на добру память, коли вона піде з нього. Одним із його найперших віршів, що справив враження вибуху в країні, де ще не відійшли духовні зашпори від постійного ляку, в якому жили-існували люди, є вірш “Ти знаєш, що ти людина…”. В поезії Симоненка жодного разу не вжито слово система, але її зловісна примара постає між рядками поезій. Цим і страшний був Симоненко партійно-бюрократичному апаратові, системі, тим і намагалася вона заглушити голос поета, цькуючи його, не пускаючи твори в світ, між люди. Та поезія Симоненка сама йшла до людей, ішла не зі сторінок книжок, які мали б вийти і не виходили, а з вуст в вуста. У “Лебедях материнства” поет у дусі народної творчості малює картину вечора, Коли “заглядає в шибка казка сивими очима, материнська добра ласка в неї за плечима”, коли танцюють лебеді в хаті на стіні, лопочуть “крилами і рожевим пірям”. Чуєш, як ненька відганяє від синової колиска досаду, просить, або тихі зорі опускалися синові під вії. Весь світ в очах у матері фантастичний. А далі починається своєрідна розмова поета з сином, про те, що він, підрісши, вирушить в життєву дорогу з дорогою часто звязані зміни в людському житті. Вірш “Україні” це поетична декларація, в якій автор образно говорить про свою злитість з Україною, з її долею. У вірші “Люди прекрасні” поет розкриває свою жадобу життя, творчості, любов до рідної землі та людей:
Поет закликає не бути байдужим, залишити по собі добру память, щоб не сказали люди “їх на землі не було”.
«Маруся Чурай» Ліни Костенко
Твір написаний у період драматичного «мовчання»; у ньому є автобіографічні моменти (Ліна Костенко мандрівку героїні наповнила власним біженським воєнним лихоліттям).
В основі роману балада «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці», авторство якої приписують легендарній Марусі (Марині) Гордіївні Чурай з Полтави. До цього сюжету здавна зверталися українська, польська та російська літератури (Б. Залєський, О. ІІІахов-ський, К. Тополя, О. Гроза, Г. Бораковський, А. Александров, П. Білецький-Носенко, Л. Боровиковський, М. Старицький, О. Кобилянська, В. Самійленко, С. Руданський, І. Микитенко, І. Хоменко, Л. Забашта та ін.).
«Маруся Чурай» належить до так званих міжродових (синтетичних) утворень: роман у віршах, тобто твору, у якому ліризована оповідь розгортається у певній віршовій формі» (Юрій Ковалів).
Роман у віршах як жанр має такі характеристики:
провідна «наявність автора, іноді поєднаного з головним персонажем» розгорнутий сюжет (кілька сюжетних ліній). Так, у романі Ліни Костенко історичні реалії першої половини XVII століттях (визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького, облога Полтави, нищення Києва військом Радзивілла, розправа Яремії Вишневецького над українцями) тісно поєднані з інтимно-особистісними сценами;
використання ліричних та епічних засобів у відтворенні дійсності;
віршова мова.
Назва роману «своєрідна легенда, національний символ, що передає і зміст епохи, і особливості українського етносу» (Микола Ткачук). Ім'я «Маруся», винесене в заголовок, можна тлумачити як «гірка (зболена), вільна, нескорена й висока пісня
Тема роману у віршах зображення на тлі української історії XVII століття долі (кохання) талановитої піснетворки Марусі Чурай.
Провідна ідея твору Ліни Костенко це утвердження думки, що ніякі матеріальні цінності не здатні подолати людського потягу до краси.
Проблематика:
проблема митця в суспільстві
проблема ставлення до Батьківщини;
проблема духовності, індивідуальної свободи, гармонійності ',
проблема сутності кохання
проблема зради та самозради
Композиція роману. Твір «Маруся Чурай» складається з дев 'яти розділів, кожен з яких має змістовно та художньо вмотивовану назву:
«Якби знайшлась неопалима книга»,
«Полтавський полк виходить на зорі»,
«Сповідь»,
«Гінець до гетьмана»,
«Страта»,
«Проща»,
«Дідова Балка»,
«Облога Полтави»,
«Весна, і смерть, і світле воскресіння».
Основні події розгортаються протягом року: судять Марусю влітку, а помирає вона від сухот весною. Просторовим центром, навколо якого обертаються події твору, є Полтава, але завдяки мандрівці Чураївни до Києва читач бачить значну частину тогочасної України.
Образи-персонажі роману.
Образи-персонажі роману можна систематизувати таким чином: люди «людці». Основа поділу ставлення до інших, до життя в цілому.
1) Люди це ті, хто переймається долею іншої людини, держави, хто активно захищає свої ідеї/ідеали. До них належать такі персонажі твору Ліни Костенко: родина Чураїв (батько Гордій мати Ганна, донька Маруся), Іван Лесько Черкес. Мартин Пушкар отаман Гук Яким Шибилист, Богдан
«Людці» то ті, які живуть для себе, з усього прагнуть мати зиск. Це , Горбань, Семен Капканчик, Вишняки , Вишнячка , Галя, Ярема.