Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Лекція 3 Митний контроль

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-05

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 17.5.2024

Лекція 3. Митний контроль.

План лекції (навчальні питання):

  1.  Поняття та організація митного контролю
  2.  Види митного контролю

  1.  Форми митного контролю

  1.  Зони митного контролю

1. Поняття та організація митного контролю.

Митний контроль  це специфічна діяльність митних органів України, що спрямована на реалізацію передбачених чинним законодавством завдань і функцій з метою дотримання юридичними й фізичними особами митного законодавства України, міжнародних угод України та правил, які регулюють порядок ввезення, вивезення чи транзиту товарів, транспортних засобів, валюти та інших предметів.

По-іншому можна сказати — це сукупність здійснюваних митними органами України режимних заходів з метою забезпечення дотримання законодавства про митну справу, законодавства України та міжнародних угод України, контроль за виконанням яких покладено на митні органи.

Главою 47 Митного Кодексу України регламентується організація митного контролю, що здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів. У цій главі визначено форми митного контролю, його вибірковість, тривалість перебування під митним контролем, строки пред’явлення митному органу товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон, документи й відомості, необхідні для здійснення митного контролю, доступ посадових осіб митних органів на територію чи в приміщення підприємств для здійснення митного контролю. У той же час норми Митного Кодексу України не повною мірою дають уявлення про особливості організації митного контролю посадовими особами митних органів. Значний обсяг регламентації цих питань знаходиться за межами Митного Кодексу України.

Діяльність митних органів України пов’язана зі здійсненням митного контролю товарів, речей, валюти, цінностей, транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України, і як і будь-яка інша діяльність потребує належної організації. Усі операції, здійснювані в процесі митного контролю, мають бути належним чином упорядковані та відображені в нормативних актах (документах), технологічних схемах, порядках, що визначають правову основу та послідовність дій співробітників митниці. Така робота проводиться в митних органах України. У митницях функція з організації митного контролю покладається на одного із заступників начальника митниці або на один чи декілька спеціально створені підрозділи (відділ, сектор).

У Департаменті митної справи Міністерства доходів і зборів України створено Управління організації митного контролю та оформлення.

Організація митного  контролю   це  організаційна  діяльність, спрямована на створення умов, необхідних для виконання митними органами функцій митного контролю в межах митного законодавства України, а також міжнародних договорів, укладених Україною, в установленому законом порядку.

Функції митного контролю:

  1.  забезпечення реалізації митного законодавства;

  1.  забезпечення національної безпеки України;
  2.  забезпечення економічної безпеки України;

  1.  забезпечення дозвільного порядку переміщення товарів, транспортних засобів та інших предметів через митний кордон України;

  1.  запобігання проникненню на територію України низькоякісних товарів, екологічно небезпечних речовин, вірусів тощо;

  1.  стягнення мита, податків та інших митних платежів;

  1.  забезпечення законного переміщення валюти через митний кордон України;
  2.  створення умов для збільшення товарообігу;

  1.  забезпечення законних прав фізичних та юридичних осіб при здійсненні митного контролю;

  1.  співробітництво з митними органами інших держав;
  2.  вдосконалення митного законодавства.

Таким чином, митний контроль є вагомим засобом, що сприяє формуванню та реалізації митної політики держави.

Основними завданнями і напрямками організації митного контролю є:

  1.  підготовка проектів законодавчо-нормативних актів з питань організації та розвитку митної інфраструктури;

  1.  аналіз діючих і впровадження передових форм і методів митного контролю й заходів підвищення їх ефективності;

  1.  запровадження нових технологій митного контролю та митного оформлення;

  1.  організація взаємодії митних органів (підрозділів) зі службами прикордонного, санітарного, фітосанітарного, радіологічного, ветеринарного, екологічного контролю, іншими контрольними службами та правоохоронними органами при здійсненні митного контролю;

  1.  удосконалення видів особистих митних забезпечень, форм їх застосування. Підготовка проектів нормативно-правових актів з питань організації та розвитку митної інфраструктури здійснюється на регіональному та центральному рівнях.

Одним з елементів митної інфраструктури є пункт пропуску через державний кордон України — це територія або частина території прикордонної залізничної, автомобільної станції, морського, річкового порту (аеропорту) з комплексом будівель, споруд та інженерно-технічних засобів, де здійснюються визначені законодавством види контролю з метою пропуску через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна.

Пункти пропуску поділяються:

  1.  за видами транспортного сполучення — на залізничні, автомобільні, морські, річкові, повітряні, пішохідні;

  1.  за категоріями поїздок — на міжнародні (пропуск через кордон громадян і транспортних засобів усіх держав), міждержавні (пропуск через кордон громадян і

транспортних засобів України і суміжної держави), місцеві (спрощений пропуск через кордон громадян України і суміжної держави, які проживають у прикордонних областях, районах, та транспортних засобів, що їм належать);

  1.  за характером транспортних перевезень — на пасажирські, вантажні, вантажно-пасажирські;

  1.  за режимом функціонування — на постійні, тимчасові, цілодобові й такі, що працюють у визначений на підставі двосторонніх договорів час.

Одним із напрямків організації митного контролю є розробка і запровадження в дію технологічних схем митного контролю та митного оформлення.

Технологічна схема це встановлена керівництвом митного органу, обов’язкова для виконання послідовність дій співробітників підрозділів митного органу під час здійснення операцій митного контролю та митного оформлення. Технологічна схема може регламентувати діяльність як одного окремо взятого підрозділу, так і декількох підрозділів митного органу в комплексі, а також взаємодію підрозділів митного органу з підрозділами інших контролюючих органів (служб) — ветеринарної, санітарної, фітосанітарної, екологічної, підрозділами Державної прикордонної служби України та ін. З допомогою технологічних схем, погоджених з відповідними службами, врегульовуються питання взаємодії під час здійснення митного контролю та митного оформлення.

2. Види митного контролю

Залежно від сутнісних характеристик предмета, що переміщується через митний кордон, прийнято розрізняти:

а) загальний митний контроль; б)спеціальний митний контроль.

Загальний митний контроль залежно від конкретного предмета можна поділити на:

а) митний контроль товарів;

б) митний контроль транспортних засобів.

Спеціальний митний контроль залежно від специфіки предмета можна поділити на:

а) митний контроль зброї та боєприпасів;

б) митний контроль товарів, які містять наркотичні засоби;

в) митний контроль сильнодіючих хімічних речовин.

  •  свою чергу, митний контроль товарів поділяють на підвиди митного контролю товарів:

а) митний контроль ручної поклажі;

б) контроль багажу як такого, що супроводжується, так і такого, що не супроводжується.

Митний контроль на транспорті має загальні й спеціальні системи. Це пояснюється необхідністю перевірки самих транспортних засобів на відповідність їх установленим вимогам. При цьому на одних видах транспорту така можливість менша, на інших — більша.

  •  разі використання транспортного засобу для перевезення контрабанди транспортний засіб може бути конфісковано. Митні органи контролюють транспортні засоби спільно з Державною прикордонною службою.

Чинним законодавством України встановлені особливості митного контролю на пасажирському й вантажному транспорті. На форму та процедуру митного контролю впливає й вид транспорту.

Відповідно до митного законодавства України товари і транспортні засоби перебувають під митним контролем з моменту його початку до його завершення відповідно до заявленого й дозволеного до застосування митного режиму. Початком митного контролю є фактичне перетинання митного кордону України, йому передує повідомлення митних органів України про намір ввезти на митну територію України товари чи транспортні засоби. Якщо це рейсові перевезення, то час прибуття (відбуття) визначається за розкладом руху.

Митний контроль транспортних засобів також класифікується:

А) митний контроль автотранспортних засобів. 

Митний контроль за вантажними автомобільними перевезеннями можна розділити на два види:

1) митний контроль автотранспортних засобів, які перевозять товари або прямують за товарами чи після вивантаження товару;

2) митний контроль товару.

Транспортні засоби, що використовуються для перевезення товарів і інших предметів через митний кордон України як і ті, що вивозять товари й інші предмети за межі України, так і ті, що виїжджають за межі України для завезення товарів й інших предметів в Україну, декларуються без заповнення окремої вантажної митної декларації.

Митний контроль транспортних засобів, що виступають в якості товару, регламентується відповідно до статей 71 та 187 Митного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 р. № 940 «Про затвердження Положення про Державну митну службу України» (зі змінами), Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затвердженими наказом Державної митної служби України від 17.03.2008 р. № 229.

Дія цих Правил поширюється на транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України громадянами, які не є суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності, для вільного обігу (у тому числі з метою розкомплектування на запасні частини) на митну територію України (за її межі) або з метою транзиту, а також тимчасово вивозяться за межі митної території України.

Митний контроль здійснюється в прикордонних пунктах пропуску на шосейних переходах, на шляху проходження та у місцях доставки товару.

При здійсненні митного контролю митні органи зобов’язані:

  1.  виявити й припинити використання транспортних засобів для приховування товарів від митного контролю;

  1.  не допустити переміщення транспортних засобів через митний кордон для іншої мети, аніж міжнародні перевезення.

  1.  перевірити транспортні засоби на відповідність установленим вимогам для доставки вантажів під митним контролем.

Митному контролю так само підлягають товари, що переміщуюся водіями вантажних автомобілів, експедиторами та водіями пасажирських автобусів. Цей контроль здійснюється аналогічно контролю товарів, які переміщуються фізичними особами.

Митний контроль і оформлення на пунктах перетину державного кордону відбуваються в певній послідовності:

  1.  подається повідомлення перевізником про ввезення чи вивезення транспортного засобу або вантажу у формі письмового вручення документа посадовій особі митного органу;

  1.  посадовими особами митного органу перевіряються подані документи; ухвалюється рішення про форму митного контролю транспортного засобу;

  1.  здійснюється митне оформлення і контроль транспортного засобу та товарів, які перевозяться;

  1.  перевізникові вручаються документи на транспортний засіб і товари й випуск транспортного засобу за кордон чи пропуск усередину країни.

Одночасно з митним контролем здійснюються прикордонний, паспортний та фітосанітарний контролі.

Митне оформлення й контроль пасажирського автотранспорту відбувається у такому порядку:

  1.  подається повідомлення про в’їзд (виїзд) і пред’являються документи на транспортний засіб і особисті документи водія та пасажирів посадовій особі прикордонної служби чи митного органу;

  1.  здійснюється митне оформлення й митний контроль ручної поклажі та багажу водія й пасажирів;

  1.  здійснюється митне оформлення й контроль самого автотранспортного засобу й випуск транспортного засобу, ручної поклажі та багажу на виїзд чи в’їзд.

Огляд товарів, перевезених автотранспортом, належить до форм митного контролю і здійснюється при перевірці наявного товару, транспортного засобу на відповідність заявленим у митних документах.

Для проведення митного огляду товарів і транспортного засобу на прикордонних переходах обладнано спеціальні місця — оглядові склади, які оснащено всіма необхідними технічними засобами. Автотранспорт оглядається, як правило, безпосередньо в режимній зоні автопереходу в боксах для огляду, які оснащаються ямами чи підйомниками.

В якості прикладу звернемо увагу на спільний наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України та Державної митної служби України від 11 червня 2008 р. № 505/642, яким затверджено технологію прикордонного та митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення. Технологія визначає особливості здійснення органами охорони державного кордону та митними органами окремих процедур контролю та їх складових елементів (перевірка документів, огляд транспортних засобів, митний контроль, митне оформлення) у рамках реалізації визначених законодавством компетенції та повноважень. Для здійснення прикордонного та митного контролю транспортних засобів у пунктах пропуску для автомобільного сполучення визначаються окремі смуги руху.

«Червоний коридор» — для транспортних засобів, що здійснюють міжнародні перевезення товарів у рамках зовнішньоекономічних договорів (контрактів) суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності; — що здійснюють перевезення товарів фізичних осіб, які не є суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності, в обсягах, що підлягають обов’язковому письмовому декларуванню та оподаткуванню; — що використовуються (можуть використовуватися) для перевезення зовнішньоекономічних вантажів і переміщуються порожніми; — вантажних і вантажно-пасажирських мікроавтобусів; — легкових транспортних засобів з причепами, що використовуються (можуть використовуватися) для перевезення товарів.

«Зелений коридор» — для легкових автотранспортних засобів, що належать громадянам або юридичним особам, інших транспортних засобів, які не визначені в підпунктах 1.4.1 та 1.4.3 пункту 1.4 цього розділу, не зняті з обліку, не є об’єктом зовнішньоекономічних договорів (контрактів) і використовуються виключно для переміщення через митний кордон особистих речей громадян і товарів в обсягах, що не підлягають обов’язковому письмовому декларуванню та/або оподаткуванню.

«Окрема смуга руху» — місце здійснення прикордонного й митного контролю та митного оформлення автобусів, що здійснюють регулярні та нерегулярні міжнародні перевезення пасажирів (у тому числі туристичних груп), що визначається з урахуванням існуючої інфраструктури пункту пропуску.

3. Форми митного контролю

Митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами органів доходів і зборів у відповідності до вимог ст..336 МК України, шляхом:

1) перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу надаються органам доходів і зборів під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України;

2) митного огляду (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян);

3) обліку товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України;

4) усного опитування громадян та посадових осіб підприємств;

5) огляду територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних складів, вільних митних зон, магазинів безмитної торгівлі та інших місць, де знаходяться товари, транспортні засоби комерційного призначення, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою відповідно до цього Кодексу та інших законів України покладено на органи доходів і зборів;

6) перевірки обліку товарів, що переміщуються через митний кордон України та/або перебувають під митним контролем;

7) проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів;

8) направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих органу доходів і зборів.

Порядок здійснення митного контролю визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до норм митного кодексу.

Посадові особи митних органів згідно зі ст. 337 МК України перевіряють документи та відомості, які необхідні для здійснення митного контролю. Тому особи, які переміщують товари і транспортні засоби через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою покладено на митні органи, зобов’язані подавати митним органам документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю.

Перелік документів і відомостей, необхідних для здійснення митного контролю, порядок їх подання визначаються Кабінетом Міністрів України відповідно до МК України.

Правоохоронні органи України, фінансові установи, податкові та інші контролюючі органи України відповідно до законодавства України на запити митних органів або за власною ініціативою інформують митні органи про наявні в них відомості, необхідні для здійснення митного контролю.

Залежно від форми митного контролю відокремлюють:

  1.  перевірку необхідних для досягнення мети такого контролю документів на товари і транспортні засоби (документальний контроль). Документальний митний контроль здійснюється шляхом перевірки документів на товари і транспортні засоби. У його процесі вивчаються документи з метою встановлення їх відповідності встановленим вимогам. Як правило, документальний контроль передує огляду товарів і транспортних засобів. Самі документи можна поділити на транспортні, торгові, митні та інші, що необхідні для митного контролю;

  1.  митний огляд (огляд та переогляд товарів і транспортних засобів, особистий огляд громадян), переогляд транспортних засобів та інших предметів може проводитися за наявності підстав вважати, що переміщувані через митний кордон транспортні засоби, товари й інші предмети містять контрабанду або самі є контрабандою.

Огляд — це захід адміністративного попередження, який полягає у фактичній перевірці товарів і транспортних засобів з метою встановлення законності їх переміщення через митний кордон, попередження ввезення заборонених предметів, виявлення таємного переміщення товарів, визначення найменування товарів, їх кількості та ціни.

Огляд переслідує такі завдання:

  1.  установлення законності переміщення через митний кордон об’єктів митного контролю; виявлення товарів і транспортних засобів без документів;

  1.  виявлення товарів, які заборонені для ввезення чи вивезення, а також товарів, які переміщуються в спеціальному порядку (культурні цінності);

  1.  установлення тарифного найменування товару, його ціни, кількості та якості;
    1.  огляд і переогляд проводиться в присутності представника власника товарів
  •  транспортних засобів;

  1.  облік товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України;

  1.  усне опитування громадян і посадових осіб підприємств;

  1.  перевірка системи звітності та обліку товарів, що переміщуються через митний кордон України, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, які відповідно до законів справляються при переміщенні через митний кордон України;

  1.  огляд територій і приміщень складів тимчасового зберігання, митних ліцензійних складів, спеціальних митних зон, магазинів безмитної торгівлі та інших місць, де знаходяться або можуть знаходитися товари і транспортні засоби, що підлягають митному контролю, чи проводиться діяльність, контроль за якою покладено на митні органи законом;

  1.  використання інших форм, передбачених Кодексом та іншими законами України з питань митної справи.

Порядок здійснення митного контролю визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до Кодексу.

У той же час чинним законодавством установлено перелік товарів, які в обов’язковому порядку підлягають митному огляду. До них належать: 

  1.  товари, що підлягають обкладенню акцизним податком чи приближені до таких в описовій частині;

  1.  товари, що підлягають обкладенню митом;
    1.  товари, що підлягають нетарифному регулюванню;

  1.  товари, що близькі за правовим режимом до товарів, які обкладаються митом чи підлягають нетарифному регулюванню, і коли не можна обійтися без огляду;

  1.  товари, відносно яких поступила достатня для проведення перевірки оперативна інформація.

Окрім зазначених форм контролю провадять також облік товарів і транспортних засобів, які використовуються для ведення митної статистики. Звертається увага на товари й транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон, які розміщуються на митних складах, які перевозяться митними перевізниками. Такий облік здійснюється шляхом ведення різних реєстраційних книг і журналів.

Значне місце відведене усному опитуванню фізичних осіб і представників юридичних осіб посадовими особами митних органів. Усне декларування здійснюється в передбачених чинним законодавством випадках при переміщенні через митний кордон особистих речей.

Перевірка обліку і звітності провадиться відносно товарів і транспортних засобів, які знаходяться на митних складах чи вільних митних складах. У практичній діяльності митних органів практикується ідентифікація товарів і транспортних засобів, які зберігаються на митному складі.

Ідентифікація як форма митного контролю здійснюється пломбуванням, опечатуванням, нанесенням цифрових та інших позначень ідентифікаційних знаків, проставленням штампів, узяттям проб і зразків, описом товарів і транспортних засобів, складанням креслень, фотографуванням, ілюстрацією.

При проведенні митного контролю застосовуються різноманітні технічні засоби, що сприяють якості та спрощенню процедури митного контролю. З метою попередження та припинення перевезень через митний кордон наркотичних засобів широко використовуються службові собаки. У практичній діяльності всі види та форми митного контролю тісно переплітаються.

До форм контролю також можна віднести: спостереження, обстеження, аналіз, розробку прогнозів.

4. Зони митного контролю

Глава 48 Митного Кодексу України присвячена питанням зони митного контролю. Саме в цій главі визначено місця розташування зон митного контролю, порядок створення зон митного контролю, розміщення споруд і об’єктів у зоні митного контролю, режим зон митного контролю, забезпечення законності й правопорядку у зоні митного контролю, проведення господарських робіт у зоні митного контролю, переміщення товарів, транспортних засобів і громадян через зону митного контролю.

В той же час норми Митного Кодексу України не в повній мірі дають уявлення про особливості зон митного контролю.

У пунктах пропуску через митний кордон, державний кордон або в інших місцях митної території, в межах яких митниця здійснює митний контроль, оформлення пасажирів, транспортних засобів, вантажів, вважається зоною митного контролю.

Режим її — це порядок доступу та перебування в таких зонах службових осіб, які безпосередньо забезпечують процес митного контролю, та громадян, що проходять митний контроль або уповноважені пред’явити на контроль товари та інші предмети, а також порядок переміщення товарів та інших предметів за межі зони митного контролю.

На території та в приміщенні підприємств, де зберігаються товари та інші предмети під митним контролем, митниця визначає території зон митного контролю за умови виконання підприємством вимог, що забезпечують здійснення митного контролю в повному обсязі.

Зони митного контролю (ст. 329 МК) створюються з метою забезпечення та здійснення митними органами митного контролю за товарами та транспортними засобами, що переміщуються через митний кордон України, проведення заходів, пов’язаних з виявленням, попередженням та припиненням контрабанди й порушень митних правил, в пунктах пропуску на митному кордоні України, в межах прикордонної смуги на державному кордоні, у морських і річкових портах, аеропортах і залізничних станціях, на територіях підприємств, спеціальних митних зонах, а також в інших місцях, визначених митними органами створюються зони митного контролю.

Таким чином, зони митного контролю — це спеціально виділені й означені місця, призначені для зберігання товарів і транспортних засобів, а також провезення з ними вантажних та інших операцій під митним контролем.

Порядок створення зон митного контролю, режим їх функціонування відповідно до ст. 49 Митного кодексу визначаються Кабінетом Міністрів України.

Зони митного контролю в межах пунктів пропуску через державний кордон України створюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону України та центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту.

У пунктах на митній території України, в межах спеціальних митних зон, митниця самостійно визначає територію зони митного контролю. Такі зони організуються вздовж зони митного кордону в місцях його перетину з товарами й транспортними засобами, а також у місцях їх митного оформлення.

На територіях і в приміщеннях підприємств, які зберігають товари й інші предмети під митним контролем, митниця визначає території зон митного контролю за умови виконання підприємством вимог, які забезпечують здійснення митного контролю в повному обсязі. При цьому переміщення товарів та інших предметів на території зони митного контролю чи за її межами контролюється митницею.

Якщо товари і транспортні засоби прибувають у години, коли митний орган не працює, то вони повинні бути поміщені на митний склад. На митному складі створюються відповідні умови для проведення митного контролю. Власники складів повинні:

  1.  виключити можливість вилучення товарів поза митним контролем;

  1.  не ускладнювати здійснення митного контролю й не втручатись у дії контролерів;

  1.  дотримуватися умов ліцензії на створення митного складу й виконувати вимоги митних органів, надавати їм безоплатно приміщення, обладнання й засоби зв’язку для здійснення митного контролю й митного оформлення;

  1.  вести облік товарів, які зберігаються на митному складі, й надавати митним органам звітність про них.

На практиці в зонах митного контролю, що створені в пунктах міжнародних пасажирських перевезень з метою швидкого пропуску пасажирів через митний кордон, може проводитися двоканальний митний контроль за системою «зеленого» й «червоного» коридорів. Організація такого пропуску базується на знанні пасажирами вимог митного законодавства та правил митного оформлення. «Зеленим» коридором, як правило, користуються ті пасажири, що мають при собі товари, які можуть бути оформлені безмитне та без отримання спеціальних дозволів. Інші пасажири проходять через «червоний» коридор із заповненням і поданням митних декларацій. Утім така організація пропуску пасажирів через митний кордон України в разі необхідності не виключає можливості здійснення повного чи вибіркового контролю.

Проведення господарських робіт у зоні митного контролю, переміщення через межі зони митного контролю і в межах цієї зони товарів, транспортних засобів і громадян, у тому числі посадових осіб органів державної влади, які не перетинають митний кордон України, допускається тільки з дозволу керівника або заступника керівника відповідного митного органу за погодженням з Державною прикордонною службою України і під контролем посадових осіб цього органу, крім випадків, передбачених законами України.

Режим зони митного контролю — це встановлені законодавством України з питань митної справи приписи, заборони та обмеження щодо перебування товарів, транспортних засобів і громадян, умови розташування будівель і споруд, а також проведення господарських робіт у зоні митного контролю.

Забезпечення безпеки громадян, а також схоронності товарів, що переміщуються через митний кордон України, дотримання режиму, законності та правопорядку у зоні митного контролю покладається на відповідні митні органи.




1. Облік валютних коштів, повязаних з рухом статутного капіталу
2. статья для тех людей которым не нужно объяснять что такое цели и зачем они нужны
3. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук Донецьк 2000 Ди
4. тема ~ это функционально законченное изделие состоящее из одного или нескольких устройств
5. Пояснительная записка Данный дидактический материал может быть использован учителем на уроке для организа
6. Лекция 14. Русь на пути к возрождению.html
7. продажа жилых помещений Очевидно что купляпродажа жилого помещения не сводится к передаче из рук в руки
8. І Іормативноправова база маркетингової діяльності в Україні
9.  Основы теории электрической и тепловозной тяги позволяют решать широкий круг практических вопросов эффек
10. 3 EMBED Eqution.3 EMBED Eqution
11. XVI вв Развитие аппарата власти и международных отношений в связи с образованием единого централизован
12. Техника безопасности при обслуживании электрооборудования 1
13. варіантів. Здійснити синтез логічної схеми для булевої функції що представлена в стовпчику 3 таблиці варі
14. Тема 30 Признаки свойства гены аллельные гены
15. ГорноАлтайский государственный университет ГорноАлтайский государственный университет ГА
16. безопасность в ее повседневной трактовке ясно каждому кто в профессиональной деятельности или повседневн
17. Реферат- Мозг и психические процессы
18. В языке есть грамматика
19. Лекция 8. Элементы теории корреляции Две или несколько случайных величин могут быть связаны либо функциона
20. Ваш собственный сервер установка Windows Server 2003