У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

зародження балансу як економічної категорії до XII ст

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-12-26

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 3.2.2025

Основні етапи еволюції бухгалтерського балансу наведено в працях Н.М. Гудзенко, Т.В.Гончарук, Ю.О.Ночовної, В.А.Куценко:

1) зародження балансу як економічної категорії (до XII ст.);

2) становлення балансу як облікової категорії (ХІІІ–ХV ст.);

3) розвиток балансу в межах різних наукових напрямів (ХV–поч. ХХ ст.);

4) розвиток балансу в межах різних облікових моделей (поч. ХХ ст.–70–х рр. ХХ ст.);

5) уніфікація бухгалтерського балансу (з 70–х рр. ХХ ст.) [11, с. 254].

Однак дослідженню еволюції балансу за часів незалежності України не приділялось достатньо уваги. Вважаємо, що розвиток балансу за часів незалежності України тісно пов'язаний із змінами у нормативно-правовому забезпеченні його складання, тому етапи його розвитку виокремлено таким чином – див. рис.1.

  

Рис. 1. Розвиток балансу за часів незалежності України

Перший етап розвитку бухгалтерського балансу в цілому характеризується відсутністю національної нормативно-правової бази його складання. У перші три роки незалежності України вітчизняні підприємства керувались Положенням «О Бухгалтерских отчетах и балансах», затвердженим органами влади СРСР. Протягом тривалого часу перебування України у складі СРСР роль бухгалтерського обліку обмежувалась контролем за збереженням соціалістичної власності та виконанням різноманітних державних планів. На це яскраво вказує постанова «О мерах по совершенствованию организации бухгалтерського учета и повышении его роли в рациональном и экономном использовании материальных, трудовых и финансовых ресурсов», прийнята у 1980 році Радою міністрів СРСР. Інформація балансу, що формувалась в обліковій системі, не відповідала вимогам ринкової економіки та була орієнтована на користувача у вигляді органів влади. що характеризувала концепцію розвитку облікової системи у наступних роках. Також необхідно зазначити, що на даному етапі розвитку складався баланс-брутто, що призводило до суттєвого викривлення звітної інформації.

Другий етап еволюції Балансу пов'язаний з прийняттям низки нормативно-правових актів, зокрема: Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні» та Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження обсягу і форм річного бухгалтерського звіту підприємства та Інструкції про порядок їх заповнення». Позитивним є факт переходу від балансу брутто до балансу-нетто. Однак якість змісту та форми, ступінь аналітичності балансу суттєво не змінились. Зокрема про це свідчить використання Плану рахунків бухгалтерського обліку, розробленого ще за радянських часів, радянських уніфікованих носіїв облікової інформації первинного та поточного обліку. Отже, період з 1991 до 1999 року в цілому характеризується відсутністю якісних змін балансу.

Третій етап розвитку вітчизняного балансу розпочався з затвердженням Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», Положень (стандартів) бухгалтерського обліку, нового Плану рахунків та інструкції про його застосування. Нова форма балансу, незважаючи на наявні недоліки, суттєво відрізнялась від існуючих до цього часу. Розширено та відносно впорядковано перелік його статей за принципом ліквідності, висунуто вимоги до їх суттєвості тощо. Завдяки цьому розширились  можливості для фінансового аналізу, інформаційна база якого зазнала суттєвого покращення. До нормативно-правової бази, що регулює складання балансу, постійно вносились зміни та доповнення, маючи на меті наблизити вітчизняний баланс до міжнародних стандартів та вимог користувачів облікової інформації. Однак, незважаючи на низку позитивних змін, форма та зміст балансу все ще вимагали вдосконалення.

На сьогодні першочерговим завданням національної внутрішньої та зовнішньої політики є входження України до Європейського політичного, економічного та правового простору, утвердження її як впливової європейської держави та набуття повноправного членства в Європейському Союзі. Це вимагає відповідних змін у законодавстві, нормативно-правовому забезпеченні, зокрема щодо бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

У 2013 році з введенням в дію нового «Національного положення (стандарту) фінансової звітності» форму балансу в черговий раз було змінено.

Зміни:

Для розкриття інформації про нематеріальні активи, основні засоби та довгострокові біологічні активи тепер виділено не три рядки, а чотири, що, на наш погляд, недоцільно. Припускаємо, що розробники ставили на меті забезпечення зрозумілості змісту статей. Однак для збереження компактності звіту вважаємо достатнім наводити по 2 рядки – «Залишкова вартість нематеріальних активів» та «Накопичена амортизація нематеріальних активів», щодо основних засобів – по аналогії. «Залишкова вартість основних засобів». та «Залишкова (справедлива) вартість довгострокових біологічних активів». Також варто зазначити, що у балансі 2012 року не було передбачено розкриття інформації про

Однак наявні зміни не носять суттєвого та всеохоплюючого характеру. Загалом недоліки попередніх форм залишились і в новій формі балансу (рис.2).

Рис. 2 Недоліки вітчизняного балансу

Протягом усього періоду становлення та розвитку балансу у наукових колах значна увага приділяється способам його вдосконалення (табл. 1.1).


Таблиця

Пропозиції дослідників бухгалтерського балансу щодо способів його вдосконалення

Дослідники

Пропозиції

Гуменюк О.О., к.е.н.

Перегрупувати розділи пасиву балансу відповідно їх економічної суті, зокрема включити статтю "Цільове фінансування" до розділу I пасиву "Власний капітал"

 

Групування статей балансу будується таким чином, щоб розміщення господарських засобів по активу відповідало їх формуванню по пасиву

 

Виключити з підсумку балансу статті "Відстрочені податкові активи” та “Відстрочені податкові зобов’язання" та розглядати їх як регулюючі

 

Розкривати суми витрат майбутніх періодів, погашення яких передбачається строком більше операційного циклу в
статті "Інші довгострокові оборотні активи"

 

Здійснити поділ дебіторської заборгованості, що є частиною операційного циклу, в залежності від строку обороту в складі короткострокових оборотних активів на дебіторську заборгованість в частині, яка буде погашена як протягом 12 місяців з дати балансу, так і тієї, яка очікується до погашення після 12 місяців із дати балансу

Підлужна Н.М., викладач, Тесля Г.В., викладач

Агрегування статей балансу та зменшення кількості
показників, а з іншого боку, введення в баланс нових видів активів, зобов’язань та власного капіталу (наприклад, показників, пов’язаних з інтелектуальними ресурсами)

Олійничук В.М.,
к.е.н., доцент

Витрати майбутніх періодів доречніше показувати окремими статтями в складі необоротних і оборотних активів.

 

Схема балансу - з чітким розмежуванням необоротних і оборотних активів, власного капіталу, а також довгострокових і
поточних зобов’язань. При цьому має забезпечуватися належний рівень інформаційної місткості балансу як дескриптивної моделі фінансового стану підприємства.

З. Задорож-ний, Я. Крупка

Віднесення доходів майбутніх періодів і статей забезпечення наступних витрат і платежів до складу власного капіталу
підприємства

ДОДАМ

 

 

 


Таблиця

Історичний розвиток структури активу бухгалтерського балансу

Розділи, статті

Роки

1991

1993

1995

2000

2012

2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таблиця

Історичний розвиток структури пасиву бухгалтерського балансу

Розділи, статті

Роки

1991

1993

1995

2000

2012

2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Жорстка регламентація
змісту та форми балансу, суттєва недосконалість класифікації його розділів та статей, його структури; низькі аналітичні можливості

1) 1991-1993 рр.

Складання балансу-брутто з переважним використання нормативно-правової бази, сформованої за час перебування України у складі СРСР

2) 1993-1999 рр.

Формування вітчизняної нормативно-правової бази складання балансу, поступовий перехід до балансу-нетто

) 2000 р. – 2012 р.

Наближення форми та змісту Балансу до вимог міжнародних стандартів

Актив

III. Необоротні активи, утримувані для продажу, та групи вибуття

I. Необоротні активи

II. Оборотні активи

IІІ. Поточні зобов’язання і забезпечення

II. Довгострокові зобов’язання і забезпечення

I. Власний капітал 

Пасив

ІV. Зобов’язання, пов’язані з необоротними активами,

утримуваними для про-дажу, та групами вибуття

Актив

III. Необоротні активи, утримувані для продажу, та групи вибуття

I. Необоротні активи

II. Оборотні активи

IІІ. Довгострокові зобов’яз.

ІІ. Забезпечення таких витрат і платежів

I. Власний капітал 

Пасив

ІV. Поточні зобов’язання

V. Доходи майбутніх періодів

Структура балансу зразка 2012 року

Структура балансу зразка 2013 року

Оптимальна структура балансу

Актив

Пасив

I. Необоротні активи

I. Власний капітал 

II. Оборотні активи

ІV. Довгострокові зобов’язання

IІІ. Поточні зобов’язання




1. Реферат- Функция принадлежности
2. Ее алфавит двухуровневые символы которыми оказалось возможным представлять кодировать любую информаци
3. методическое пособие для текущего и экзаменационного контроля Киров ~ 2007г
4. ОСОБЕННОСТИ ПРАВОВОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ АКЦИОНЕРНЫХ ОБЩЕСТВ СОДЕРЖАНИЕ
5. стаття Роберта Кріза і Стогни Буку.html
6. Пектиавтобуса Красноярск Горный Регистрация 03
7. ТЕМАТИКА КОНТРОЛЬНИХ ЗАВДАНЬ з дисципліни ДІЛОВЕ АДМІНІСТРУВАННЯ УПРАВЛІННЯ ЗМІНАМИ для с
8. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук ЛЬВІВ
9. Возникновение и особенности государственного устройства Волжской Булгарии
10. Обзор современных модемов.html