У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Археологія ~ наука що вивчає історію за матеріальними залишками життя й діяльності людей ~ речовими архе

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 29.12.2024

Антропологія – наука про походження й еволюцію людини, утворення людських рас.

Археологія – наука, що вивчає історію за матеріальними залишками життя й діяльності людей – речовими археологічними джерелами.

Архіви – самостійні установи або відділи в установах, організаціях, на підприємствах, що зберігають документальні матеріали; а також сукупність документів, що утворилися в результаті діяльності установ, товариств і окремих осіб.

Джерелознавство – наукова дисципліна, яка досліджує історичні джерела.

Допоміжні історичні дисципліни – дисципліни, що мають вузький предмет дослідження. Вони вивчають цей предмет детально і таким чином сприяють більш глибокому розумінню історичного процесу в цілому. До їх числа відносяться: хронологія, палеографія, нумізматика, метрологія, дипломатика, геральдика, генеалогія, топоніміка, краєзнавство та інші, всього понад 60 дисциплін.

Історія – 1) це наука про життя і розвиток суспільства; 2) це наука про минуле людського суспільства і про його сьогодення. Історію поділяють на всесвітню (загальну) й історію окремих країн і народів. Всесвітня історія підрозділяється на історію первісного суспільства, давню історію, історію середньовіччя, нову історію, новітню історію.

Історія України – є частиною історичної науки. Вона вивчає основні тенденції й закономірності соціально-економічного, політичного й духовного розвитку народів, що проживали на території України в минулому, а також живуть на цій території сьогодні.

Історичне джерело – це найрізноманітніші засоби інформації, які безпосередньо відбивають історичний процес і дають можливість вивчати минуле людського суспільства. Виділяють п’ять типів історичних джерел: речові, етнографічні, лінгвістичні, усні, писемні.

Історичне дослідження – це праця, в якій проведено наукове вивчення та реконструкцію об’єкта соціально-історичного минулого з використанням фактів, простеженням закономірностей, оригінальними авторськими висновками.

Історіографія – наука, що вивчає розвиток історичних знань та методи історичних досліджень.

Літописи – історичні твори ХІ – ХVІІ ст., в яких оповідання велося за роками.

Періодизація – поділ процесів розвитку на основні, якісно відмінні періоди.

Принципи історичних досліджень – це основне правило, якого необхідно дотримуватися при вивченні всіх явищ і подій в історії. Використовують принцип історизму, об’єктивності, альтернативності, соціального підходу.

Анти (етнонім іранського походження, означає крайній, окраїнний) – племінна група давніх слов’ян, що займала територію між Дністром і Дніпром.  

Баскак – представник монголо-татарського хана в захоплених землях, який контролював місцеве населення.

Бортництво – спочатку збирання меду диких бджіл, а згодом розведення їх у приватному господарстві (борть – вулик з дерев’яної колоди).

Бояри – збірна назва представників правлячого стану у Київській Русі, які посідали друге після князя становище в управлінні державою.

Варяги – давньоруська й візантійська назва жителів Скандинавії (норманів). 

Васальна залежність - форма підлеглості нижчого соціального стану стосовно вищого, підкореної країни щодо країни-завойовниці.

Велике князівство Литовське – скорочена назва держави, яка виникла завдяки об’єднавчій діяльності князя Міндовга в 40-х роках ХІІІ ст. з центром у Новгороду під назвою Велике князівство Литовське, Руське, Жомойтське.

Венеди – найдавніше слов’янське етноплемінне об’єднання. Вперше згадується у І ст. займало землі між Прип’яттю на півночі, Віслою на заході та Середньою Наддністрянщиною на півдні.

Віче - народне зібрання, форма громадського волевиявлення часів Київської Русі. Існувало поряд із владою князя і було безпосереднім продовженням родоплемінних порядків, коли всі члени роду брали участь у вирішенні спільних справ.

Волока – у Великому князівстві Литовському норма земельної площі, що становила 19,5 га.

Вотчина - одна з форм феодальної власності часів Київської держави, яку власник мав право передати у спадщину, продати, обміняти, поділити тощо. Термін походить від слова "отчина" - батькова власність.

Гривна – вагова, лічильна й монетна одиниця в Київській Русі, Україні, Росії та Білорусії. Вагова гривна використовувалася з VІІІ - ІХ ст. Монетна гривна відома з середини ХІ ст. являла собою зливок срібла.

Данина - найдавніша форма оподаткування населення, яка в різних історичних епохах здійснювалася у формі прямого державного податку, військової контрибуції, феодальної ренти тощо.

Десятина – відрахування на користь церкви з прибутків усіх князівських володінь і прибутків усіх землевласників.

Династія - кілька монархів з одного й того ж роду, які змінюють один одного на престолі з правом успадкування.

Дружина - військо, об’єднане навколо вождя племені, а згодом князя. Члени дружини за свою службу одержували від князя утримання натурою або землями.

Закуп - людина, яка потрапила в боргову кабалу і зобов'язана своєю працею у господарстві хазяїна повернути одержану у нього "купу" (борг).

Злотник – монета Київської Русі часів Володимира Великого.

Золота Орда – татарська держава, що існувала в ХІІІ - ХV ст. на території Середньої Азії і східної Європи.

Ізгої – в Київській Русі люди, які вийшли із однієї соціальної групи і не потрапили в іншу. 

Князь - у східних слов’ян вождь, воєначальник племені (союзу племен), який обирався з числа родоплемінної знаті. В період раннього феодалізму глава держави або окремого політичного об’єднання.  

Королівство Русі – друга назва Галицько-Волинської держави, що зустрічається в джерелах іноземного походження.

Куна – хутро звіра (білки, бобра, куниці), яке виконувало роль грошей в Київській Русі.

Литовські статути - кодекси середньовічного права Великого князівства Литовського (1529, 1566, 1588 рр.), що діяли на захоплених ним українських землях в XVI - першій половині XIX ст.

Магдебурзьке право – міське право, що склалося в ХІІІ ст. в німецькому місті Магдебург. Надавало місту певний судовий та адміністративний імунітет, так зване право на самоврядування.

Монархія - форма правління, за якої верховна влада формально (повністю або частково) зосереджена в руках однієї особи - глави держави - спадкоємного монарха.

Натуральне господарство – вид господарської діяльності спрямований на задоволення власних потреб.

Оброк – різновид феодальних поборів у натуральній формі (продовольством), з розвитком товарно-грошових стосунків оброк почали стягувати грішми.

Полюддя – щорічний об’їзд князем і його дружиною усіх володінь і підлеглих племен з метою збирання данини в Х - ХІІІ ст.

Русь – у давньоруських писемних пам’ятках має чотири значення: етнічне – народ, плем’я; соціальне – суспільний прошарок або стан; географічне – як територія, земля; політичне – держава.

Руська правда – перший давньоруський писаний звід норм світського права, що збереглася у трьох редакціях: короткій, поширеній і скороченій. Складається з "Правди Ярослава" і "Правди Ярославичів".

Рядовичі – особи, що вклали з феодалом договір (ряд), що ставив їх у визначену економічну й особисту залежність.

Склавини (склавени) – грецька назва слов’ян. Застосовувалася щодо слов’ян, які мешкали на захід від Дністра на території сучасної південної Польщі, Словаччини, Трансільванії.

Слов’яни – автохтонне (місцеве) населення Європи індоєвропейського походження.

Смерд – вільний селянин, який належав до селянської общини й отримував від князя землю, сплачуючи йому данину.

Срібник – грошова одиниця Київської Русі.

Україна (від праоснови – країна, край)уперше вжито в Іпатіївському літописі 1187 р. Спочатку ця назва вживалася як географічне поняття території уздовж меж Київської держави. В подальшому, з ХV ст., назвою "Україна" стали позначати етнічну територію українського народу (Київська, Чернігівсько-Сіверська, Переяславська, Волинська, Галицька, Подільська землі, а також Буковина і Закарпаття).

Феодал – землевласник.

Феодалізм - сукупність політичних, соціальних, економічних та духовних чинників, характерна для певного стану суспільного розвитку, ознаками якого є монопольна власність на землю соціальної еліти в поєднанні з її політичною владою, натуральний характер виробництва та особиста залежність селянина, наявність суспільної ієрархії та панування релігійного світогляду.

Феодальна роздробленість – процес децентралізації на Русі, послаблення влади київського князя.

Християнство – світова релігія, заснована на любові до ближнього та взаємодопомозі між людьми.

Челядь – частина залежного населення зайнятого у феодальному господарстві (раби, полонені, які знаходилися під владою хазяїна, зовсім безправні особи).

Язичництво – система первісних дохристиянських релігійних вірувань, поглядів і обрядів. У східних слов’ян набуло форми обожнення сил природи, тварин та рослин, а також людиноподібних істот: русалок, берегинь, мавок  тощо.

Ярлик - грамота на право управління окремими територіями, що надавав хан Золотої Орди місцевим князям Русі.

Ясак - данини хану Золотої орди.

Ясир - захоплені в полон татарами або турками мирні жителі, яких використовували на різних важких роботах чи продавали в рабство.

Братства – православні релігійні й культурно-просвітні організації українських міщан, що виникали при церковних парафіях в Україні в ХV – ХVІІ ст. Мали благодійно-релігійний характер.

Бунчукове товариство – частина козацької старшини в Гетьманщині кінця ХVІІ – ХVІІІ ст., яка належала до соціальної еліти суспільства, хоча й не займала військово-адміністративних посад.

Виборні козаки – категорія українського служилого козацтва, що виникла у ХVІІІ ст., до складу якої входили повноправні козаки, що несли військову службу.

Випищики – українські козаки, виключені рішенням уряду Речі Посполитої з козацьких реєстрів.

Гайдамаки – учасники національно-визвольної боротьби українського народу проти польського гніту у ХVІІІ ст. на Правобережній Україні.

Генеральна старшина – загальна назва осіб, які мали найвищі військові чини та виборні посади в українському козацькому війську. В Гетьманщині складала вищий орган управління. До неї належали генеральний обозний, генеральний суддя, генеральний писар, генеральний підскарбій, генеральний осавул, генеральний хорунжий, генеральний бунчужний.

Гетьман – командувач військовими формуваннями українських козаків у ХVІ – ХVІІІ ст. Обсяг владних повноважень в залежності від часу змінювався.

Гетьманщина – прийнята в історичній літературі назва української держави, що виникла на лівому й правому берегах Дніпра в ході Національно-визвольної війни українського народу під проводом Б.Хмельницького, яка проіснувала до другої половини ХVІІІ ст. Офіційна назва держави – Військо Запорізьке. Царський уряд уникав застосування терміна "Гетьманщина" і в офіційних документах називав її Малоросією.

Голота – бідне козацтво на Січі.

Дике поле – історична назва незаселеної території півде6нноукраїнського степу. Виникла в  ХVІ ст., коли відбувалася військово-трудова колонізація цього регіону козацтвом після монголо-татарської навали.

Дука – заможний козак.

Єзуїти – члени католицького чернечого ордену, головною метою якого було поширення католицизму та зміцнення влади Папи Римського.

Займанщина – елемент звичаєвого права, що давав змогу на підставі першого "займу" володіти чи користуватися землею, як правило, нічийною.

Запорізька Січ – українська козацька республіка. Виникла і розвинулась на Наддніпрянщині за порогами, в перших десятиліттях ХVІ ст.

Зимівник – назва хутора у запорозьких козаків, які з сім’єю займалися господарством і забезпечували січових козаків продуктами.

Значкові товариші – проміжна ланка між заможним козацтвом і старшиною в Гетьманщині кінця ХVІІ – ХVІІІ ст. Підпорядковувалися безпосередньо полковникам і перебували під малим полковим прапором – значком.

Кіш – центральний орган управління Запорозької січі. У його віданні перебували адміністрація, фінанси, суд козацької общини. Обирався і контролювався козацькою радою.

Клейноди – дорогоцінні військові знаки, регалії або атрибути українського козацтва, що використовувалися в ХVІ – ХІХ ст. Уперше клейноди були надані Запорозькому Війську польським королем Стефаном Баторієм у 1576 р. Серед них були корогва, бунчук, булава і печатка. Згодом до клейнодів почали зараховувати також перначі, литаври, значки.

Козак – тюрськомовне слово, що означає вільна людина, не зв’язана сімейними узами, схильна до завоювань.

Козацтво - суспільний стан в Україні ХVІ – ХVІІІ ст., який виник у процесі боротьби землеробського і кочового населення в зоні так званого Великого кордону, який розділяв європейську та азійську цивілізації.

Козацьке звичаєве право – сукупність норм поведінки, вироблена у процесі виникнення козацтва та перетворення його на велику суспільну групу (ХVІ – ХVІІІ ст.).

Козацька рада – загальні козацькі збори, на яких вирішувалися адміністративні, судові, військові справи, обиралася козацька старшина. На Запорозькій січі найвищий орган влади.

Козацька старшина – адміністративне і військове керівництво козацького війська. Поділялося на полкову й сотенну.

Компанійці – наймані кіннотні козацькі полки по 500 - 600 чоловік у кожному, які виконували функції нагляду за порядком та несли сторожову і розвідувальну службу. Перший такий полк створив гетьман Д. Многогрішний у 1668 р.

Кошова старшина – адміністративне і військове керівництво (уряд) Запорозької Січі: кошовий отаман, військовий суддя, писар, обозний, осавул, які разом складали Кіш Запорозької Січі. Обиралися кожного року на загальновійськовій раді.

Курінь – 1) видовжена споруда з деревини, в якій жили козаки Запорозької січі. 2) військово-адміністративна одиниця Запорозької січі, що налічувала до кілька сотень козаків на чолі з курінним отаманом, який обирався курінною радою; мала своє окреме господарство, власну назву. 3) найменша військова одиниця у козацькому війську.

Лівобережна Україна (Лівобережжя) - історико-географічна назва українських земель, що охоплюють територію сучасних Чернігівської, Полтавської, західних районів Сумської, східної частини Київської, Черкаської областей.

Магнати – пани аристократи, представники старих князівських родів в Литовській та Польській державі.

Малоросія – офіційна назва переважно Правобережної та Лівобережної України (Гетьманщини) в законодавчих актах і розпорядженнях московського царського уряду.

Малоросійська колегія – орган державної структури Російської імперії, заснований указом Петра І для управління Гетьманщиною.

Новоросія – офіційна назва Північного Причорномор’я з другої половини ХVІІІ ст. до 1917 р. Виникла у зв’язку з входженням до складу Російської імперії.

Оброк – продуктові або грошові податки, що виплачувалися феодально-залежними селянами феодалам у вигляді продуктової (натуральний оброк) або грошової (грошовий оброк) феодальної земельної ренти. Натуральний оброк включав різні сільськогосподарські продукти (зерно, вино, овочі), а також ремісничі вироби. Грошовий оброк виплачувався селянами із прибутків, виручених від продажу частини свого врожаю на ринку.

Опришки – учасники повстанського руху а Галичині, Буковині й Закарпатті проти польської, угорської й австрійської шляхти в ХVІ – першій половині ХІХ ст.

Охлократія — домінування в політичному житті суспільства впливу натовпу, юрби, один із способів здійснення політичної влади, що суттєво доповнює кризові політичні режими.

Паланка – адміністративно-територіальна одиниця на Запорожжі.

Панщина – відробіткова рента, одна з форм феодальної земельної ренти, дарова примусова праця феодально-залежного селянина, що працює власним інвентарем у господарстві феодала.

Підпомічники – категорія українського козацтва у ХVІІІ ст., неспроможна відбувати військову службу за власний рахунок. Мали постачати козацькому війську провіант, фураж, обробляти землі виборних козаків під час їхнього перебування на військовій службі.

Підсусідки – категорія зубожілих селян в Україні у ХVІ – ХVІІІ ст., що не мали власного господарства і жили у чужих дворах.

Посполиті – узагальнююча назва некозацького населення (селян, міщан, підсусідків) в Україні ХV – ХVІІІ ст.

Правобережна Україна (Правобережжя) – західна частина Гетьманської держави на правому березі Дніпра. Назва виникла після Андрусівського договору 1667 р.

Правління гетьманського уряду – колегіальний орган адміністративно-політичного управління Гетьманщиною, створений за вказівкою російського уряду в 1734 р. після смерті гетьмана Д.Апостола. Діяв до 1750 р.

Реєстрові козаки - частина українських козаків, узятих урядом Речі Посполитої на військову службу і внесених в особливий список (реєстр).

Республіка - форма державного правління, за якої вища влада належить виборним представницьким органам, а глава держави обирається населенням або представницьким органом.

Руїна – історіографічна назва трагічного занепаду Української козацької держави у другій половині ХVІІ ст. та спустошення і знелюднення Правобережної України.

Сердюки – наймані піхотні козацькі полки, утримувані гетьманським коштом, створені П.Дорошенком у другій половині 60-х років ХVІІ ст. Виконували функції особистої гвардії гетьмана, з охорони його резиденції, військового спорядження і артилерії, використовувалися для придушення антифеодальних народних виступів.

Січ – адміністративний і військовий центр запорозького козацтва. Вищим органом влади на січі була рада, право участі в якій мали всі без винятку козаки.

Слобода – вид поселень, населення яких на певний строк позбавлялося від сплати податків і повинностей.

Слобідська Україна (Слобожанщина) - історико-географічна область у північно-східній частині України, що охоплює територію Харківської, Сумської, північ Донецької та Луганської областей, а також південно-східну частину Воронезької, південь Курської, більшість Бєлгородської областей Росії.

Універсали – грамота, офіційне розпорядження, головна форма документів в Українській державі другої половини ХVІІ – ХVІІІ ст., які видавав гетьманський уряд та полковники.

Унія (єдність, об'єднання) - об'єднання, союз держав під владою одного монарха.

Фільварок – багатогалузеве поміщицьке господарство, що ґрунтувалося на даровій праці кріпаків.

Чайка – бойове парусно-гребне судно запорозьких козаків у ХVІ – ХVІІ ст., довжиною 18-20 м, шириною 3-3,5 м, висотою 3,5 – 4 м.

Чумацтво – торгово-візницький промисел. Основний продукт чумацької торгівлі – сіль, риба, ліс, дьоготь, вироби ремесла і промислів, пізніше хліб, сільгосппродукція. Перші чумаки з’явилися на Наддніпрянщині у другій половині ХVІ ст. основним транспортним засобом чумаків були пара голові або четверо голові вози.

Шляхта - світські дрібні та середні феодали у країнах Центральної Європи (Польща, Литва, Україна та ін.).

Яничари – турецька регулярна піхота, створена в другій половині ХІV ст. султаном Мурадом І. Спочатку комплектувалися з військовополонених, пізніше – шляхом насильницького набору хлопчиків із християнського населення Османської імперії.

Абсолютизм - необмежена монархія, форма державного правління, за якої політична влада повністю належить одній особі - монархові та для якої характерний найвищий ступінь централізації державної влади.

Автономія - форма самоуправління частини території унітарної, а іноді й федеративної держави, наділена самостійністю у вирішенні питань місцевого значення в межах, установлених центральною владою. Населення автономної одиниці часто користується ширшими правами, ніж населення адміністративно-територіальних одиниць.

Буржуазія – частина суспільства, зайнята підприємницькою діяльністю.

Валуєвський циркуляр – таємне розпорядження, видане 20 липня 1863 р. міністром внутрішніх справ Росії П.Валуєвим, згідно з яким заборонялося друкувати науково-популярну й релігійну літературу (крім наукових і художніх творів) українською мовою.

Головна Руська Рада – орган громадського самоуправління українців, створений 2 травня 1848 р. у Львові на хвилі піднесення революційного руху у Східній Галичині.

Громади - напівлегальні організації української інтелігенції і соціально-політичного спрямування, що діяли у другій половині XIX ст. Виникли в умовах пожвавлення національного руху як вияв прагнень інтелектуальної еліти. Не мали усталених програм і не були чіткими організаційними структурами, а лише репрезентували найбільш активну національне свідому інтелігенцію та студентство. У зв'язку з громадівським рухом з'явився термін "українофіли" - спочатку у правлячих колах і з певним негативним відтінком. Згодом і самі діячі культурно-національного руху, яких цікавили проблеми української історії, культури, мови, літератури, етнографії, називали себе українофілами.

Громадська думка - відображення ставлення народу або окремих спільнот до влади, її діяльності, політики.

Декабристи – учасники повстання в Санки-Петербурзі 14 грудня 1825 р. та в Україні, а також члени причетних до цього антиурядових гуртків.

Державна символіка – зовнішня атрибутики країни у формі знаків, символів, кольорів тощо, яка репрезентує національно-державницьку ідею. Основними атрибутами державності є герб, гімн та прапор.

Емський указ – таємний законодавчий документ про повну заборону українського письменства, виданий 18 травня 1876 р. Олександром ІІ.

Заколот - таємна змова вузького кола осіб з метою здійснити збройне повалення існуючої влади або примусити її прийняти потрібне рішення.

Земства - органи місцевого (земського) самоврядування, створені, згідно з земською реформою 1864 р., у більшості губерній Європейської Росії, в т. ч. України. Юридично вони були загальностановими виборними органами з розпорядчими (земські зібрання) та виконавчими (земські управи) функціями. Займалися питаннями місцевого господарства, медицини, народної освіти, місцевого зв'язку, страхування, статистики. Скасовані у 1918  р.

Імперія - велика держава, що складається з метрополії та підпорядкованих центральній владі держав, народів, які примусово інтегровані до єдиної системи політичних, економічних, соціальних та культурних взаємозв'язків. І. виникають внаслідок загарбання територій, колонізації, експансії, інших форм розширення впливу наддержави.

Консерватизм - політична ідеологія і практика суспільно-політичного життя, зорієнтована на збереження і підтримання існуючих форм соціальної структури, традиційних цінностей і морально-правових засад.

Кріпосне право – система аграрних відносин, за яких можновладець є власником землі, наданої селянинові у володіння чи безпосереднє користування, і неповним власником виробника на ній.

Малоросійство - комплекс провінціалізму серед частини громадянства України, зумовлений її довгим перебуванням у складі Російської імперії. Виявляється у байдужому ставленні до українських національно-державницьких традицій і прагнень, часто в активній підтримці російської культури, великодержавної політики.

Масонство – альтернативний до державних структур і державної ідеології громадський рух. В Україні першу масонську ложу було засновано у Вишневці в 1742 р.

Монархія - форма правління, за якої верховна влада формально (повністю або частково) зосереджена в руках однієї особи - глави держави - спадкоємного монарха.

Москвофільство (русофільство) – суспільно-політична течія в Галичині на Буковині та Закарпатті у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст., що ставила метою приєднання Західної України до Росії. Ґрунтувалася на концепції слов’янофільства.

Народовці – діячі культурницького, згодом політичного руху, що виник на початку 1860-х років серед української інтелігенції в Галичині на противагу рухові москвофілів. Народовці сповідували традиції національного відродження в дусі демократизму , пропагували живу народну мову в літературі та школі, займалися видавничою діяльністю.

Національно-визвольний рух - боротьба народів, спрямована на ліквідацію іноземного панування, іноземного гноблення і завоювання національної незалежності, реалізацію нацією її права на самовизначення, створення національної держави. Боротьба українського народу з іноземними поневолювачами велась під прапорами національного захисту і відтворення самобутності, свободи і народовладдя.

Нація - політичнo, державнo організований народ.

Панславізм - культурна і політична течія слов'янських народів, в основі якої уявлення про етнічну та мовну спорідненість слов'ян, необхідність їх політичного об'єднання.

Політична партія - організована група однодумців, яка виражає інтереси частини народу, класу, класів, соціальної верстви, верств, намагається реалізувати їх завдяки здобуттю державної влади або участі в ній.

Політична реакція - прагнення зберегти і закріпити віджилий соціально-політичний лад та політичні порядки.

Промислова революція або промисловий переворот – система економічних і соціально-політичних змін, в яких знайшов вираження перехід від заснованої на ручній праці мануфактури до великої машинної індустрії.

"Просвіти" – самодіяльні національно-культурні, економічні та освітні українські товариства, які існували як у Східній, так і в Західній Україні у 1868-1939 рр.

Радикал - прихильник крайніх, рішучих дій, поглядів.

Рекрутчина – система комплектування регулярної армії і військово-морського флоту в російській імперії у ХVІІІ – ХІХ ст. Запроваджена в 1705 р. указом Петра І. В 1874 р. замінена загальною військовою повинністю.

Соціалізм - вчення і теорії, які стверджують ідеал суспільного устрою, заснованого на суспільній власності, відсутності експлуатації, справедливому розподілі матеріальних благ і духовних цінностей залежно від затраченої праці, на основі соціально забезпеченої свободи особистості.

Українофільство – течія серед інтелігенції українських земель, що входили до складу Чехословаччини, які проповідували пріоритет і абсолютизація національних цінностей і характеристик українського народу.

Унітарна держава - єдина держава, поділена на адміністративно-територіальні чи національно-територіальні одиниці, які не мають політичної самостійності, статусу державного утворення.

Федерація - союзна держава, до складу якої входять державні утворення - суб'єкти федерації.

Хлопомани – кількісно невелике відгалуження українського культурно-національного руху другої половини ХІХ ст. Хлопоманство зароджувалося як рух за розвиток української мови. Сам термін означає бажання зблизитися з простим людом – холопами. Хлопомани розмовляли виключно українською мовою, носили національний одяг, улаштовували маніфестації на честь Т. Шевченка.

Капіталізм – суспільно-економічна формація, основою якої є приватна власність на засоби виробництва та використання найманої праці.

Автономія - форма самоуправління частини території унітарної, а іноді й федеративної держави, наділена самостійністю у вирішенні питань місцевого значення в межах, установлених центральною владою. Населення автономної одиниці часто користується ширшими правами, ніж населення адміністративно-територіальних одиниць.

Авторитаризм - тип політичного режиму, який характеризується субординацією суб'єктів політичних відносин, наявністю сильного центру, що має концентровану владу, можливістю застосування насильства чи примусу.

Анархізм - ідейно-теоретична й суспільно-політична теорія, в основу якої покладено заперечення інституціонального, насамперед державного, управління суспільством.

Антанта - військово-політичний союз між Великобританією, Францією та царською Росією, створений 1904-1907 рр. на противагу т. зв. Троїстому Союзу (Німеччина, Австро-Угорщина, Італія) в боротьбі за перерозподіл світу.

Багатопартійна система - цілісне утворення, що формується всередині політичної системи суспільства на основі усталених зв'язків між політичними партіями, які відрізняються програмними настановами, тактикою, внутрішньою структурою. Багатопартійна система є одним із критеріїв розвинутої політичної системи суспільства та її атрибутів; існує лише в демократичних країнах із чітким правовим регулюванням соціально-політичного життя та наявністю громадянського суспільства.

"Військовий комунізм" - система політичних, економічних та ідеологічних заходів, на яких базувалася діяльність більшовицької партії та радянської влади з середини 1918 р. по березень 1921 р.

Геноцид - здійснювані владою масові переслідування, гоніння і навіть знищення певної національної, етнічної, расової, соціальної, культурної, релігійної спільноти.

Денаціоналізація -  політика іноземних урядів, спрямована на заперечення факту існування української нації, і відповідно її прав на культурне та державне самовизначення.

Диктатура - нічим не обмежена влада особи, класу чи іншої соціальної групи в державі, регіоні, що спирається на силу, а також відповідний політичний режим (скажімо, Д. пролетаріату); тимчасовий авторитарний режим, що вводиться на строк дії надзвичайних обставин для вжиття рішучих заходів, спрямованих на виведення країни з кризового стану

Директорія УНР - тимчасовий найвищий орган державної влади Української Народної Республіки, створений у листопаді 1918 р. для усунення від влади гетьмана П. Скоропадського.

Ідеологія - система концептуально оформлених уявлень, ідей і поглядів на політичне життя, яка відображає інтереси, світогляд, ідеали, умонастрій людей, класів, націй, суспільства, політичних партій, громадських рухів та інших суб'єктів політики.

Індустріалізація – комплекс заходів для прискореного розвитку промисловості.

Інтегральний націоналізм – ідеологія ОУН, що заперечувала ліберальні цінності й проповідувала рішучі дії заради національних інтересів. Один з головних ідеологів Д.Донцов.

Інтервенція - втручання однієї або кількох держав у справи іншої держави або в її взаємозв'язки з третіми державами.

Колективізація – аграрна політика радянської влади у 30-х роках, що передбачала розвиток сільськогосподарського виробництва на державних засадах у формі колгоспів.

Командно-адміністративні методи управління - сукупність форм і методів управління суспільством, згідно з якими діяльність людей стимулюється переважно засобами адміністративного примусу, а всі фази управлінського циклу - прийняття рішення, організація виконання, контроль за виконанням рішення - ініціюються та здійснюються засобами жорсткого централізму, обмеженням процесів самоврядування на всіх рівнях.

Комітети бідноти (комбіди) – організації сільської бідноти. Створювалися як осередки радянської влади на селі під час ліквідації Директорії.

Комнезам (комітети незалежних селян) - громадська організація, яка використовувалась більшовиками для зміцнення своєї соціальної бази на селі.

Конституція - основний закон держави, що закріплює суспільний і державний устрій, порядок утворення, принципи організації та діяльності державних органів, виборчу систему, основні права та обов'язки громадян.

Коренізація - політика, яку проводили більшовики з 1923 р., спрямована на підготовку, виховання й висування кадрів корінної національності, врахування національних факторів при формуванні державного апарату, організацію культурно-освітніх закладів, видання преси мовами корінних національностей.

Націоналізм - ідеологія і політика, які проголошують націю однією з найвищих цінностей, стверджуючи, що нація має бути вільною, окремим політичним цілим (автономією, суверенною державою). Термін "буржуазний націоналізм" використовувався радянською ідеологією на означення шовіністичного, агресивного націоналізму, який вимагає безумовного підпорядкування особистості політичним інтересам своєї нації та ворожості до інших націй.

Націоналізація – перехід із приватної у державну власність основних засобів виробництва.

Непман – вид підприємця-власника сформований під час нової економічної політики.

Нова економічна політика (НЕП) – перехід від політики воєнного комунізму до еквівалентного обміну продукцією між містом і селом на основі ринкових відносин.

Нормалізація -  угода   між   польським  урядом та УНДО, згідно з якою УНДО відмовлялася від ідеї боротьби за незалежність України та  закликала українців визнати примат інтересів Польської держави. Зі свого боку польський уряд припинив переслідування українських демократичних організацій.

Однопартійна система - неконкурентний тип партійної системи, що складається з представників або членів однієї політичної партії. Існувала в СРСР, деяких інших соціалістичних країнах. На сучасному етапі поширена в постколоніальних країнах, де поки що не сформувалися сучасна розвинута соціальна структура і відповідний їй політичний плюралізм.

Організація українських націоналістів (ОУН) – організація, створена в 1929 р. у Відні на з’їзді офіцерських об’єднань. Пізніше переросла в український політичний рух. Виступала за створення самостійної України, вважала головним методом у боротьбі акти терору, експропріації і саботажу.

Пацифікація -  кампанія   польської   влади у Східній Галичині з метою "втихомирення" українського населення.

Перша світова війна – військове протиборство між блоками найбільших світових держав початку ХХ ст. – Троїстим союзом та Антантою, у яке поступово було втягнуто 38 держав з населенням 1,5 млрд. ( ¾ населення всього світу).

Політична ідеологія - система концептуально оформлених політичних, правових, релігійних, естетичних і філософських уявлень, поглядів та ідей, які відображають ставлення людей до дійсності й одне до одного, способи пізнання та інтерпретації буття з позицій цілей, ідеалів, інтересів певних соціальних груп та суб'єктів політики.

Політична партія - організована група однодумців, яка виражає інтереси частини народу, класу, класів, соціальної верстви, верств, намагається реалізувати їх завдяки здобуттю державної влади або участі в ній.

Політична реакція - прагнення зберегти і закріпити віджилий соціально-політичний лад та політичні порядки.

Політичний антагонізм - непримиренні суперечності між певними політичними силами суспільства.

Політичний режим - сукупність методів, засобів і способів, з допомогою яких владні органи здійснюють управління суспільством і забезпечують своє політичне панування.

Продовольчий податок – твердо фіксований натуральний податок з селянських господарств, введений у 1921 р. постановою Х з’їзду РКП(б) замість продрозкладки.

Революція – корінні зміни в суспільному та державному устрої, формування нового суспільного ладу.

Революційна ситуація – сукупність об’єктивних передумов необхідних для соціальної революції. Характеризується загальною кризою влади та активністю народних мас.

Репресії – каральні заходи по відношенню до особи, верстви, групи, суспільства, з метою попередження супротивних дій.

Республіка - форма державного правління, за якої вища влада належить виборним представницьким органам, а глава держави обирається населенням або представницьким органом.

Соціал-демократія - ідеологічна й політична течія, яка виступає за здійснення ідей соціалізму в усіх сферах суспільного життя; важлива складова політики лівих сил сучасності, передусім Західної Європи.

Соціалізм - вчення і теорії, які стверджують ідеал суспільного устрою, заснованого на суспільній власності, відсутності експлуатації, справедливому розподілі матеріальних благ і духовних цінностей залежно від затраченої праці, на основі соціально забезпеченої свободи особистості.

Союз Радянських Соціалістичних республік(СРСР) – держава, у складі якої Україна, під назвою Українська Радянська Соціалістична республіка, перебувала протягом 1923-1991 рр.

Тоталітаризм - спосіб організації суспільства, який характеризується всебічним контролем влади над суспільством, підкоренням суспільної системи державі, колективними цілями, загальнообов'язковою ідеологією.

Українізація - політика партійно-державних органів УРСР у 20-ті і на початку 30-х років XX ст., спрямована на більш органічне впровадження радянсько-комуністичної ідеології в Україні силами національних кадрів і в доступній для місцевого населення формі.

Українська думська громада – об’єднання частини українських депутатів І та ІІ Державних Дум.

Урбанізація – процес збільшення ролі міст в суспільстві. Головний показник урбанізації збільшення в чисельності міського населення. Почалася під час промислової революції в ХVІІІ ст.

Ухил (за політичною термінологією 20 - 30-х років XX ст.) - відхилення від "генеральної" (основної) лінії комуністичної партії, певний напрям діяльності та поглядів, яких притримувалася частина партії, не згодна з більшістю ("анархо-синдикалістський", дрібнобуржуазний, соціал-демократичний, правий).

Федерація - союзна держава, до складу якої входять державні утворення - суб'єкти федерації.

Централізація - політичний процес, на основі якого формується централізм як управлінська політична система з властивими їй вертикальною структурою та субординацією, концентрацією влади в єдиному центрі.

Акція "Вісла" – комплекс заходів польського уряду ( за активної підтримки СРСР та Чехословаччини) з примусової депортації українського населення із своїх етнічних земель – Лемківщини, Холмщини, Підляшшя, Надсяння, які увійшли до складу Польщі за Потсдамською угодою. Депортація здійснювалася з 28 квітня 1947 р. до кінця 1948 р.

Анексія насильницьке приєднання, загарбання однією державою всієї (або частини) території іншої держави, народу.

Буковина – історична назва етнічних українських земель, розташованих між середньою течією Дністра та головним Карпатським хребтом у долинах верхньої течії Пруту і Серету. Нині входить до складу України (Північна Буковина - Чернівецька область) та Румунії (Південна Буковина – область Сучава та Ботошани Румунії).

Возз’єднання – форма реалізації права на самовизначення, яка передбачає об’єднання народів (націй).

Галичина – історична назва українських етнічних земель, розташованих на північ від Карпатських гір, в басейні річок Дністер (верхня та середня течії), Західний Буг (верхня течія), Сян (верхня течія). Охоплює територію Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської (за винятком північної частини), а також Перемишльське, Жешівське, Замойське, Холмське воєводства Польщі.

Геополітикаполітологічна концепція, що вбачає в політиці якоїсь держави визначальну роль географічних чинників (просторове розташування країни, клімат, розмір території, кількість населення, наявність природних ресурсів та ін.).

Депортація – примусове виселення з місця постійного проживання осіб унаслідок адміністративного або судового рішення.

Дистрикт "Галичина" - адміністративна одиниця у складі Генерал-губернаторства, утвореного з центральної частини Польщі в період німецької окупації під час Другої світової війни. Дискрикт охоплював територію понад 48 тис. кв. км. з центром у Львові на чолі з губернатором. Урядовою мовою була німецька.

Друга світова війна – війна між гітлерівською та анти гітлерівською коаліціями держав в 1939-1945 рр. Охопила 60 країн і сотні мільйонів людей.

Евакуація – комплекс заходів уряду СРСР із переміщення у глибокий тил населення, промисловості, матеріальних і культурних цінностей під загрозою німецької  окупації.

Закарпаття – історична назва українських етнічних земель, розташованих на південних схилах Карпатських гір та в басейні р. Тиси. Нині - територія Закарпатської області.

Інтервенція втручання однієї або кількох держав у справи іншої держави або в її взаємозв’язки з третіми державами.

Колабораціонізм – співпраця населення завойованих держав з окупаційним режимом.

Міжнародні відносини – сукупність економічних, політичних, ідеологічних, правових, дипломатичних та інших зв’язків між державами й системами держав, між головними соціальними, економічними, політичними силами, організаціями й громадськими рухами, які діють на світовій арені.

Міжнародні організації – об’єднання держав, національних громадських організацій та індивідуальних членів з метою вирішення питань регіонального або глобального характеру, відвернення та врегулювання воєнних конфліктів.

Мобілізація – заходи з прозову військовозобов’язаних до червоної армії на території СРСР починаючи з 22 червня 1941 р.

"Новий порядок" - жорстокий режим, встановлений німецько-фашистськими загарбниками на окупованій території України, інших частинах СРСР, що супроводжувався масовими розстрілами і депортацією місцевого населення.

Окупаційний режим – період перебування українських земель під владою німецького режиму після відступу радянських військ (1941-1944 рр.). Поширення політики колонізації та експлуатації населення.

Партизанський рух – один з проявів боротьби народних мас за свободу та незалежність чи за соціальні перетворення.

Пацифікація (втихомирення, умиротворення) придушення революційного, національно-визвольного рухів засобами каральних акцій. Офіційна назва репресій проти українського населення, здійснюваних польським урядом на західноукраїнських землях у 30-х роках.

Підпілля комуністичне – сукупність створених за ініціативою компартії організацій опору німецьким окупантам у період Великої вітчизняної війни. Налічувало понад 100 тис. бійців, об’єднаних у 3,5 тис. організацій та груп.

Підпілля націоналістичне (українське) – рух спротиву нацистському окупаційному і радянському режимам, очолений українськими націоналістами. Провідна сила руху ОУН.

План "Ост" - план німецької окупаційної політики на території СРСР, який передбачав пограбування і експлуатацію загарбаних територій.

План "Барбаросса" - кодова назва плану війни фашистської Німеччини проти СРСР. Передбачалося знищити СРСР, частину населення перетворити на рабів, а частину виселити й знищити.

Поділля (Подільська земля) – історико-географічна область України, що займає басейн межиріччя Південного Бугу і ліву притоку Дністра, охоплює територію сучасних Вінницької, Хмельницької, Тернопільської та невеликої частини Івано-Франківської, Львівської областей.

"Поліська січ" -  перше українське повстанське формування, що діяло під час Другої світової війни під керівництвом Тараса Бульби – Боровця. Створене в липні 1941 року мало антирадянське спрямування.

Радянізація – процес встановлення радянської влади, насадження в усіх сферах життя зразків, вироблених за роки радянської влади. Передбачала зміну держапарату, націоналізацію, аграрні перетворення, "культурну революцію", обмеження впливу церкви, репресії проти незгодних, індустріалізацію.

Трансністрія – адміністративна одиниця, утворена 19 серпня 1941 р. на території, окупованій румунськими військами з центром в Одесі.

Українська Повстанська Армія – військово-політичне формування, що діяло в Україні у 1942-1951 рр. Створена 14 жовтня 1942 р.

Фашизм ідейно-політична течія, що сформувалася на основі синтезу сутності нації як вічної та найвищої реальності та догматизованого принципу соціальної справедливості; екстремістський політичний рух, різновид тоталітаризму.

Бюрократія – вищий, привілейований прошарок чиновників-адміністраторів у державі; ієрархічно організована система управління державою чи суспільством з допомогою особливого апарату, наділеного специфічними функціями та привілеями.

"Відлига" - назва, що використовується в публіцистичній та історичній літературі по відношенню до періоду з 1953 р. по 1964 р.

Громадська думка – відображення ставлення народу або окремих спільнот до влади, її діяльності, політики.

Громадські об’єднання – об’єднання, створені з метою реалізації та захисту громадянських, політичних, економічних, соціальних і культурних прав, інтересів людини, які сприяють розвитку творчої активності й самостійності громадян, їх участі в управлінні державними та громадськими справами.

Громадянське суспільство – суспільство громадян з високим рівнем економічних, соціальних, політичних, культурних і моральних рис, яке спільно з державою утворює розвинуті правові відносини; суспільство рівноправних громадян, яке не залежить від держави, але взаємодіє з нею заради спільного блага.

Десталінізація – система заходів щодо усунення найбільш неприйнятних проявів сталінського режиму (масові репресії, тотальний контроль) і спроба проведення суспільно-політичних та економічних реформ з метою надання нового імпульсу розвитку радянського суспільства на шляху до "побудови комунізму".

Дисиденти – інакомислячі особи, які виступають проти існуючого державного (політичного) ладу певної країни, протистоять офіційній ідеології та політиці.

Дискримінаціясвідоме обмеження свободи діяльності учасників політичного процесу; часткове чи повне, тимчасове чи постійне позбавлення тих чи інших учасників політичного життя їхніх конституційних та інших прав і свобод.

Діаспора розселення по різних країнах народу, вигнаного обставинами, завойовниками або й власною владою за межі батьківщини; сукупність вихідців з якоїсь країни та їхніх нащадків, які проживають за її межами.

Культ особи єдиновладдя тоталітарного типу, часто релігійного характеру, що означає раболіпство, сліпе поклоніння "божеству".

Ради народного господарства (раднаргоспи) – територіальні органи управління, створені в результаті реформи 1957 р. замість галузевих міністерств. Поліпшили керування економікою регіонів, але призвели до розриву між окремими галузями. На території УРСР було створено 11 раднаргоспів.

Реабілітація – 1) скасування правових наслідків судового вироку щодо особи, необґрунтовано притягнутої до судової відповідальності, визнання вироку не дійсним, а особи, незаконно репресованої, невинною. 2) відновлення в правах; відновлення доброго імені, попередньої репутації раніше незаконно засудженої чи репресованої особи.

"Шестидесятники" – учасники руху за оновлення радянського суспільства 60-х років.

Авторитаризмтип політичного режиму, який характеризується субординацією суб’єктів політичних відносин, наявністю сильного центру, що має концентровану владу, можливістю застосування насильства чи примусу.

Бюрократизм система управління державою, що характеризується відірваністю від потреб народу і спирається на бюрократію (чиновництво).

Громадські об’єднання – об’єднання, створені з метою реалізації та захисту громадянських, політичних, економічних, соціальних і культурних прав, інтересів людини, які сприяють розвитку творчої активності й самостійності громадян, їх участі в управлінні державними та громадськими справами.

Демагогія – форма свідомого введення в оману широких мас, спекуляція на реальних труднощах і проблемах, потребах і сподіваннях людей з метою досягнення політичного успіху.

Командно-адміністративні методи управління – сукупність форм і методів управління суспільством, згідно з якими діяльність людей стимулюється переважно засобами адміністративного примусу, а всі фази управлінського циклу – прийняття рішення, організація виконання, контроль за виконанням рішення – ініціюються та здійснюються засобами жорсткого централізму, обмеженням процесів самоврядування на всіх рівнях.

Консервативний курс розвитку – політична ідеологія і практика суспільно-політичного життя, зорієнтована на збереження і підтримання існуючих форм соціальної структури, традиційних цінностей і морально-правових засад.

Корупція – підкупність, продажність, хабарництво державних посадових осіб, політичних і громадських діячів, урядовців та високопоставлених чиновників.

Номенклатура – коло посадових осіб, призначення та затвердження яких відноситься до компетенції вищестоящих органів.

Опозиційний рух – протидія, опір певній політиці, політичній лінії, політичній дії; організація, партія, група, особа, які виступають проти панівної думки, уряду, системи влади, конституції, політичної системи в цілому.

Партократія – влада партії, панування її в політичній системі суспільства завдяки зосередженню у своїх руках управління всіма формами суспільного життя.

Централізм – управлінська політична система з властивими їй вертикальною структурою та субординацією, концентрацією влади в єдиному центрі.

Верховна Рада України – вищий законодавчий орган влади (парламент), складається з 450 народних депутатів, що обираються населенням на 4 роки на основі загального, рівного й прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Верховна Рада УРСР – найвищий орган державної влади в Україні за радянських часів.

"Гласність" – один з найважливіших принципів демократизму, який полягає у невід’ємному праві кожного громадянина на отримання повної та вірогідної інформації з будь-якого питання громадського життя, що не становить державної чи військової таємниці.

Господарський розрахунок (госпрозрахунок) – метод господарювання підприємств в умовах соціалістичної економіки. Поєднує централізоване керівництво з певною господарською самостійністю підприємств.

Громадська думка – відображення ставлення народу або окремих спільнот до влади, її діяльності, політики.

Громадські об’єднання – об’єднання, створені з метою реалізації та захисту громадянських, політичних, економічних, соціальних і культурних прав, інтересів людини, які сприяють розвитку творчої активності й самостійності громадян, їх участі в управлінні державними та громадськими справами.

Декларація – офіційне проголошення державою, політичною партією, міжнародними, міждержавними організаціями головних принципів їхньої діяльності, програмних позицій, повідомлення про суттєву, принципову зміну в їхньому статусі.

Демократія – форма державно-політичного устрою суспільства, яка ґрунтується на визнанні народу джерелом влади.

Демократична держава – тип держави, в якій народ є джерелом влади, де державні демократичні соціально-політичні інститути та демократичний тип політичної культури, які забезпечують органічне поєднання участі народу у вирішенні загальнодержавних справ із широкими громадянськими правами і свободами.

Демократизація – втілення демократичних основ організації суспільства. 

Державна символіка – зовнішня атрибутика країни у формі знаків, символів, кольорів тощо, яка репрезентує національно-державну ідею. Основними атрибутами державності є герб, гімн та прапор.

Державний суверенітет – верховенство державної влади всередині країни, зосередженість всієї повноти влади у державних органах, незалежність держави у зовнішньополітичній сфері.

Кабінет Міністрів України – вищий орган виконавчої влади, Уряд України.

Народний Рух України (НРУ) – масовий громадсько-політичний рух республіки, який виник як вияв народної ініціативи за докорінне оновлення суспільства.

"Перебудова" – політичний курс КПРС, розпочатий у 1985 р. і спрямований на оздоровлення суспільно-політичної, економічної й ідеологічної сфер життя. 

Політична криза – фаза політичного процесу, яка характеризується порушенням політичної стабільності в суспільстві, неможливістю ефективного функціонування політичної системи; гострий, важкий політичний стан суспільства, державно-правової системи, партій.

Політична свідомість – опосередковане відображення політичного життя, формування, розвиток, задоволення інтересів та потреб політичних суб’єктів, а також сукупність поглядів, оцінок, установок, які відображають політико-владні відносини.

Політичний плюралізм – ідейно-регулятивний принцип суспільно-політичного й соціального розвитку, що випливає з існування декількох (чи багатьох) незалежних начал політичних знань і розуміння буття; система влади, заснована на взаємодії та протилежності дій політичних партій і громадсько-політичних організацій.

Президент України – виборний голова держави. Обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування терміном на 5 років.

Путч – один із засобів державного перевороту, як раптової, неконституційної, нелегітимної зміни правлячої політичної сили за допомогою військових чи контрольно-репресивних органів.

Референдум – спосіб прийняття законів та інших рішень з найважливіших питань суспільного життя прямим волевиявленням громадян через усенародне голосування.

Роззброювання – система міжнародних заходів, мета яких повне знищення чи істотне скорочення засобів ведення війни й створення передумов для усунення погрози її виникнення.

Суверенітет – незалежність і самостійність держави у зовнішніх і внутрішніх справах.

Фермерство – форма господарювання на селі, що базується на приватній власності на землю.

Влада виконавча – одна з трьох гілок державної влади, яка організовує та спрямовує внутрішню й зовнішню діяльність держави, забезпечує здійснення втіленої в законах волі суспільства, охорону прав і свобод людини.

Влада державна – вища форма політичної влади, що спирається на спеціальний управлінсько-владний апарат і володіє монопольним правом на видання законів, інших розпоряджень і актів, обов’язкових для всього населення.

Влада законодавча – одна з трьох гілок влади, сутність якої полягає у здатності держави здійснювати свою волю, впливати на діяльність і поведінку людей та їх об’єднань за допомогою законів, правових актів, рішень, що їх приймають представницькі органи влади.

Влада політична – здатність і можливість здійснювати визначальний вплив на діяльність, поведінку людей та їх об’єднань за допомогою волі, авторитету, права, насильства; організаційно-управлінський та регулятивно-контрольний механізм здійснення політики.

Влада судова – одна з трьох гілок державної влади; необхідна умова реалізації принципу поділу влади, покликана запобігати можливості змови чи протистояння двох інших гілок влади (законодавчої та виконавчої), створювати перепони, щоб унеможливити виникнення диктатури.

Грошова емісія – випуск в обіг паперових грошей для покриття дефіциту державного бюджету.

Денаціоналізація – передача державного майна у власність окремих осіб чи колективів.

Держава правова – тип держави, основними ознаками якої є верховенство закону, поділ влади, правовий захист особи, юридична рівність громадянина й держави.

Державотворчий процес – процес становлення державності, формування державних органів влади, визначення їх функцій.

Діаспора – розселення по різних країнах народу, вигнаного обставинами, завойовниками або й власною владою за межі батьківщини; сукупність вихідців з якоїсь країни та їхніх нащадків, які проживають за її межами.

Етнонаціональні відносини – відносини між суб’єктами національно-етнічного розвитку — націями, народностями, національними групами та їх державними утвореннями.

Інавгурація – урочиста церемонія вступу на посаду глави держави. Процедура І. передбачає публічне виголошення новим главою держави клятви та програмної промови.

Інфляція – процес знецінювання паперових грошей унаслідок надмірного їх випуску. Виявляється в зростанні цін на предмети першої необхідності, зниження валютного курсу, падінні реальної заробітної плати.

Міжнародні відносини – сукупність економічних, політичних, ідеологічних, правових, дипломатичних та інших зв’язків між державами й системами держав, між головними соціальними, економічними, політичними силами, організаціями й громадськими рухами, які діють на світовій арені.

Міжнародні організації – об’єднання держав, національних громадських організацій та індивідуальних членів з метою вирішення питань регіонального або глобального характеру, відвернення та врегулювання воєнних конфліктів.

Національна безпека – державна політика, спрямована на створення внутрішніх і зовнішніх умов, сприятливих для збереження чи зміцнення життєво важливих національних цінностей; стан, що забезпечує захищеність інтересів народу й держави, суспільства та його громадян.

Національна політика – науково обґрунтована система заходів, спрямована на реалізацію національних інтересів, розв’язання суперечностей у сфері етнонаціональних відносин.

Національне питання – сукупність політичних, економічних, правових, культурницьких, освітніх та інших проблем, що проявляються у процесі міждержавного спілкування націй, народностей.

Політика міжнародна – система економічних, правових, дипломатичних, ідеологічних, військових, культурних та інших зв’язків і відносин між народами, державами й групами держав, провідними соціальними, економічними та політичними силами й організаціями, що діють на світовій арені.

Ринкова економіка – соціально-економічна система, що розвивається на основі приватної власності й товарно-грошових відносинах.

Унітарна держава  єдина держава, поділена на адміністративно-територіальні чи національно-територіальні одиниці, які не мають політичної самостійності, статусу державного утворення.

Гіперінфляція – швидке зростання товарних цін і грошової маси в обігу, що спричиняє різке знецінення грошової одиниці.

Гривня – вагова, лічильна й монетна одиниця в Київській Русі, Україні, Росії та Білорусії. В наші часи впроваджена в обіг Указом Президента України з 2 вересня 1996 р.

Діаспора – розселення по різних країнах народу, вигнаного обставинами, завойовниками або й власною владою за межі батьківщини; сукупність вихідців з якоїсь країни та їхніх нащадків, які проживають за її межами.

Інавгурація – урочиста церемонія вступу на посаду глави держави. Процедура І. передбачає публічне виголошення новим главою держави клятви та програмної промови.

Конституційний процес – процес вироблення та прийняття конституції держави.

Корупція – підкупність, продажність, хабарництво державних посадових осіб, політичних і громадських діячів, урядовців та високопоставлених чиновників.

Лібералізація цін – скасування твердих правил формування цін і їх узгодження з урядом, дозвіл на формування вільних цін, які диктує ринок.

Легітимність – здатність політичного режиму досягати суспільного визнання й виправдання обраного політичного курсу, винесених ним політичних рішень, кадрових або функціональних змін у структурах влади.

Мажоритарна виборча система – система, що ґрунтується на принципі більшості: від кожного виборчого округу обирається один депутат, який набрав найбільшу кількість голосів.

Олігархія політичне та економічне панування, влада, правління невеликої групи людей, а також сама правляча група. Термін було запроваджено Платоном і Аристотелем у VIV ст. до н. е. для позначення однієї з найгірших, на їхню думку, форм правління, коли "владарюють багаті, а бідні не беруть участі у правлінні". Розрізняють олігархію аристократичну і фінансову.

Опозиція – протидія, опір певній політиці, політичній лінії, політичній дії; організація, партія, група, особа, які виступають проти панівної думки, уряду, системи влади, конституції, політичної системи в цілому.

Політичний блок – об’єднання, союз політичних партій, громадських організацій, груп людей задля узгоджених дій, досягнення спільних, насамперед політичних цілей.

Політична боротьба – явище політичного життя, в основі якого лежить зіткнення інтересів різних політичних сил, кожна з яких прагне досягти певної політичної мети.

Політична еліта – меншість суспільства, що становить собою достатньо самостійну, вищу, відносно привілейовану групу, наділену видатними психологічними, соціальними й політичними якостями, яка бере безпосередню участь у затвердженні та здійсненні рішень, пов’язаних із використанням державної влади або здійсненням впливу на неї.

Приватизація – передача державної чи муніципальної власності за плату чи безкоштовно в приватну власність.

Пропорційна виборча система – система, яка передбачає розподіл місць у парламенті у відповідності з кількістю одержаних на виборах голосів за партійними списками.

Українська еміграція – переселення людей із своєї історичної батьківщини в інші країни для постійного проживання. 

Інтеграція процес зближення, об’єднання економік, соціальних інституцій певних територій, держав і упорядкування та узгодження їх діяльності в багатьох сферах діяльності.

Коаліція об’єднання, союз на добровільних засадах держав, групи держав, політичних партій тощо для досягнення спільної мети (наприклад, для формування уряду та участі в ньому).

Парламент – найвищий законодавчий і представницький орган влади в державі з республіканською формою правління, який обирається населенням.

Парламентаризм – система правління, згідно з якою законодавча влада належить виборному парламенту.

Політична криза – фаза політичного процесу, яка характеризується порушенням політичної стабільності в суспільстві, неможливістю ефективного функціонування політичної системи; гострий, важкий політичний стан суспільства, державно-правової системи, партій.

Політична опозиція – легальна форма протистояння, протидії певної соціальної або політичної групи чи партії офіційному курсові.

"Помаранчева революція" – масові виступи населення України проти існуючої влади з 22 листопада по 8 грудня 2004 р.

Сепаратизм – рух за територіальне відокремлення тієї чи іншої частини держави з метою створення нового державного утворення або надання певній частині держави автономії за національними, релігійними чи мовними ознаками.




1. Статья- Социология города
2. економічної ситуації стають масові неврози нігілізм песимістичні настрої
3. . Неопределяемые понятия- точка прямая плоскость.
4. Трагедия страдающей души в мире дельцов по драме А Н Островского Бесприданница
5. Реферат- Типология форм и видов оптовой торговли.html
6. Пока дышу надеюсь говорили древние римляне
7. тема питания карбюраторного двигателя Методические указания к лабораторным работам по курсу Те
8. в развитии Совокупность социальных перемещений людей в обществе т
9. песимісти взагалі заперечують існування суспільного прогресу
10. Тем не менее Смоленская война в которой царь Михаил Фёдорович предпринял попытку вернуть захваченный Поль
11. Тема- Разработка проведения ночного аудита с применением профессиональной программы OPERA PMS
12. на тему- Разработка ассортимента и приготовление сложной кулинарной продукции французской кухни с использ
13. Виды деления понятий
14. Сочинение по Пушкину Чувства добрые я лирой пробуждал
15. тема оподаткування підприємств є важливим регулятором економіки держави і може стимулювати виробництво і н
16. Институт телекоммуникаций докт
17. тема работы по экологическому воспитанию в МКДОУ детский сад 7 Золотой ключик В течение десяти лет наш д
18. Реферат- Исполнение бюджетного процесса
19. тема Было 4 варны а они делились на множество каст сколько их никто не знает но более 3000
20. Кафка на пляже Харуки Мураками Кафка на пляже OCR Батбуг Spellcheck Наташа http-murkmi