Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Питання для державної підсумкової атестації з фізики.
43.Пружні коливання.
Пружні коливання-це коливання матеріальних частинок, що виникають під дією сили пружності.
44.Перетворення енергії при коливальному русі.
Щоб підвішене до пружини тіло почало коливатися, йому слід надати певної енергії. Потягнувши тіло вниз, змістимо його на відстань х. У цей час виконується робота по збільшенню потенціальної енергії пружно розтягнутої пружини. Якщо тіло відпустити, воно рухатиметься до положення рівноваги, швидкість його зростатиме, і кінетична енергія збільшуватиметься за рахунок зменшення потенціальної енергії деформованої пружини. В положенні рівноваги (х = 0) потенціальна енергія дорівнює нулю, зате кінетична енергія тіла максимальна. Таким чином, під час коливань тіла на пружині завжди відбуваються періодичні взаємні перетворення його кінетичної і потенціальної енергій.
45Розповсюдження коливань в пружному середовищі. Поперечні і поздовжні хвилі. Механічний резонанс.
Однією із властивостей пружних середовищ є їх здатність передавати механічний рух. Тіло, що коливається, періодично зміщує частинки середовища, які містяться в безпосередній близькості до нього. Збудження коливань частинок середовища в одному місці викликає вимушені коливання частинок сусідніх, ті в свою чергу збуджують коливання наступних і так далі.
Процес поширення коливань у просторі з часом називають хвилею.
Поперечна хвиля - це хвиля, в якій коливання відбуваються в площині, перпендикулярній до напрямку поширеня. Поперечні хвилі мають дві поляризації.До поперечних хвиль належать електромагнітні хвилі у вакуумі.
Поздовжна хвиля - це хвиля, в якій коливання в кожній точці простору паралельні напрямку розповсюдження. В поздовжній електромагнітній хвилі вектор напруженості електричного поля направлений паралельно напрямку розповсюдженя. Прикладом поздовжніх хвиль є звукові хвилі в газі Резона́нс явище сильного зростаня амплітуди вимушеного коливання у разі, коли частота зовнішньої сили збігається з власною частотою коливань. Резонанс характеризують інтенсивністю, напівшириною спектральної лінії та добротністю. Здебільшого резонанс наближено описують кривою Лоренца
,
де ω частота зовнішньої сили, ω0 частота власного коливання, Γ стала затухання, яку називають також шириною лінії. Часто приводиться також γ= Γ/2 півширина лінії.